torsele wil garantie woningbouw Zon komt net op tijd voor Kapelse dag PZC Kortere kade voor containers redt duinen Kaloot niet Braderie Kapelle drukbezocht Man verdacht van mishandeling Drankrijder is auto kwijt Bedreiging na geluidsoverlast Duiker naar ziekenhuis Inbraak bij Dierenbescherming Mishandeling in Hulst Jongen breekt in nazomer kcAtival.nl Noorse scouts onder indruk van Vlissingse hulp inge socialisten batteren er integratie emeente stelt provincie voorwaarden aan uitbreiding geluidzone Watersportfeesten broodnodig voor vereniging Ellewoutsdijk Elsa Hoogendoorn schuwt de uitdaging niet en trotseert de touwbrug van de scouting. foto Willem Mieras door Freek Janssen KAPELLE - Lange tijd hebben ze hem zitten knijpen, de organisatoren van de Kapelse dag. De hele week niets dan re gen gehad, met als absoluut dieptepunt een vrijdag vol nattigheid. Zou het nog op tijd goedkomen met het weer, voor zaterdag? Toen de de morgen aanbrak en jle zon zich voorzichtig liet zien, straalden hun gezichten mee. Een brade rie valt of staat met fijn weer. Opgelucht staan ze te kijken hoe grote aantallen bezoekers over de markt sjok ken. Jan-Kees Ganseman, Henny Witte en vader en zoon Dave en John Hersel- man organiseren dit jaar de Kapelse dag. „We hebben de hele week op de knietjes gezeten", bekennen ze. Er wa ren zoveel aanmeldingen voor stands, dat het extra zonde zou zijn als het eve nement in het water zou vallen. „Het is ongelofelijk, we zitten bomvol. We heb ben zelfs een paar keer 'nee' moeten ver kopen, omdat we niet genoeg plaatsen hadden voor iedereen die belangstelling had." De Kapelse dag begon 24 jaar geleden als een soort middenstandsfeest. Elke winkel had zijn eigen standje. Inmid dels is de dag uitgegroeid tot een grote braderie, met kermisattracties, optre dens van artiesten, een solexrace en een rommelmarkt. Ook de winkeliers in het dorp staan er nog steeds met een markt kraam. Wie langs de kraampjes loopt, wordt aan alle kanten getrokken. Iedereen schreeuwt om aandacht. „Lollytrekken dames en heren, wie is nog niet ge weest?" Frans Bauer zingt door een an dere box. Op hoeken waar de standjes zelf nog geen geluid produceren, schalt Sky Radio-achtige muziek door de boxen. De kraampjes verkopen alles. Je kunt het zo gek niet bedenken, of het is er gens te verkrijgen: cd's, hoeden, kleding en vooral eten, veel eten. De verenigin gen uit het dorp grijpen de kans om zichzelf te profileren en het liefst een paar nieuwe leden te werven. Het Rode Kruis heeft een promotieteam gestuurd, sportclubs laten er hun neus zien en de Culturele Commissie Kapelle geeft workshops beeldhouwen, portretschil deren en knipkunst. Scoutinggroep Ridder van der Maelste- de heeft een originele manier bedacht om de aandacht van de bezoekers te trekken. Boven het vijvertje bij de kerk is een touwbrug gespannen. Wie durft, mag proberen naar de overkant te klim men. „Ik hou wel van een uitdaging!" roept Elsa Hoogendoorn een beetje twij felachtig. Ze staat midden op de wanke le touwbrug en strompeltje voetje voor voetje naar voren. Een jongen roept haar grijnzend toe: „Ik hoop dat je in het meer dondert!" Het is Elsa's kleine broertje. Als ze veilig de overkant heeft bereikt, kan ze met trots terugblikken op haar prestatie. „Het is een kwestie van con centratie", legt ze uit. Elsa heeft zich met het avontuur niet laten overhalen bij de scouting te gaan. „Nee, ik heb er wel ooit bij gezeten. Ik ben nu 16, dat vind ik een beetje te oud." Hoeveel bezoekers de Kapelse dag heb ben bezocht, is moeilijk te zeggen. Druk was het in ieder geval. Volgend jaar ju bileert het evenement, dan vindt de 25ste editie plaats. „Dat wordt een knal ler", belooft Ganseman. maandag 30 augustus 2004 GOES - Een 28-jarige Goesenaar is gisterochtend rond vijf uur aangehouden in de Sint Jacobsstraat in Goes. Hij wordt ervan verdacht een 32-jarige man uit Goes te heb ben mishandeld. De verdachte verzette zich bij zijn aan houding. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. SCHORE - Een 22-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal is gisterochtend in Schore betrapt op dron ken rijden en moest meteen zijn atuo inleveren. Toen de politie hem rond half zes aanhield, bleek dat de man twee maal te veel gedronken had. Daarvoor kreeg hij een be keuring en een rijverbod van drie uur. Maar omdat tevens bleek dat de man zijn auto voor de derde keer niet verze kerd had, is de wagen in beslag genomen KAPELLE - Een 30-jarige Kapellenaar is gisterochtend rond half tien aangehouden, omdat hij een 47-jarige man, eveneens uit Kapelle, zou hebben bedreigd. De bedrei ging vond plaats naar aanleiding van een klacht over ge luidsoverlast van de verdachte. De man mocht na verhoor en het opmaken van een proces-verbaal weer naar huis. YERSEKE - Een 42-jarige duiker uit Etten-Leur en zijn duikbuddy zijn gistermiddag naar het ziekenhuis ge bracht. De Etten-Leurenaar klaagde na een duik van zes tien meter diep over duizeligheid, vermoeidheid en gevoel loze vingers. Hij had eerder al een duik naar veertig me ter gemaakt. Aan boord van een schip heeft hij zuurstof gekregen, waarna hij naar het ziekenhuis is gebracht. Het is onbekend of de duikmaat ook klachten had. De water- politie heeft de zaak in onderzoek. VLISSINGEN- Door een inbraak in het»kantoor van de Dierenbescherming aan de Alexander Gogelweg in Vlis- singen, is de dierenambulance het afgelopen weekeinde onbereikbaar geweest. De inbraak vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. De dieven namen onderde len van computers mee en een aantal mobiele telefoons mee. Bovendien lieten ze een ravage achter in het kan toor. De kantoorpoes bleef ongedeerd. De dierenambulan ce is vermoedelijk vandaag weer bereikbaar. HULST - In de Gentsestraat in Hulst zijn zaterdagnacht twee mannen aangehouden op verdenking van mishande ling. De twee, een 29-jarige Terneuzenaar en een 19-jari- ge Hulstenaar, zijn ingesloten en verhoord door de poli tie. Surveillerende agenten zagen dat de daders een onbeken de man mishandelden die weerloos op de grond lag. De aanleiding voor de mishandeling is onbekend. De politie gebruikte bij de aanhouding pepperspray. De zaak wordt verder onderzocht omdat er mogelijk nog meer verdachten zijn. door Rinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - Een- of tweezijdig inkorten van de Wes- terschelde Container Terminal redt de stuifduinen op de Ka- loot niet van de ondergang. Een tot driehonderd meter de rivier instekende kade en tot zeven me ter hoge kademuren tasten de duinen ernstig aan. Het is zeer de vraag of nog van 'dynami sche duinvorming' sprake zal zijn. Dit stelt de Vereniging Bewo ners Belanghebbenden Bergen op Zoom. Secretaris R. van der Pols zet in een brief aan het Pro vinciaal Bestuur grote vraagte kens bij het nieuwe plan voor de WCT, dat uitgaat van een korte re kade, om zo de waardevol ge achte duinen op de Kaloot te sparen. Hij tekent aan dat er onvoldoen de (waterloopkundig) onder zoek is gedaan (met inbegrip van modelstudies). Niet alleen naar de verhouding tussen de kortere kade en de duintjes, maar ook naar de gevolgen voor de Westerschelde als vaarweg. Volgens Van der Pols ontstaat 'een blokkendoos van enorme af metingen tot aan de vaargeul'. Dat moet wel gevolgen hebben voor het stromingspatroon, meent hij, zeker aan beide uit einden van de kade (waar juist de duintjes gespaard moeten blijven). Van der Pols herinnert eraan dat noch het Provinciaal Be stuur, noch havenschap Zeeland Seaports destijds bezwaar aante kenden tegen het voornemen om de Westerschelde tot speciale be schermingzone (zoals aangege ven in de Europese Vogel- en Ha bitatrichtlijnen) aan te wijzen. Hij wil weten in hoeverre dat so wieso aanleg van een WCT in de waagschaal heeft gesteld. Ook is Van der Pols benieuwd naar de contacten met de Euro pese Commissie over het nieuwe plan voor de containrterminal. Hij vraagt zich af of het plan voor de ingekorte kade aan de Europese Commissie is voorge legd, en of de bevindingen van de commissie voor het Statenbe sluit (7 oktober) bekend zijn. De secretaris van de Vereniging Bewoners Belanghebbenden wiist eroo dat de stuifduinen ou de Kaloot worden aangemerkt als uniek. Hij herinnert eraan dat voor een beoordeling van de natuurwaarden, de invoering van de Vogelrichtlijn geldt. Van der Pols vindt het een ernstige tekortkoming dat de ontwikke ling van de duinen gedurende af gelopen twintig jaar niet is on derzocht. Tenslotte vraagt hij aandacht voor de uitstoot van luchtveront reiniging. Bij het beoordelen daarvan, is geen rekening gehou den met de bestaande vervuiling door de bedrijven in het Sloege- bied. Van der Pols geeft aan dat schepen door het gebruik van niet erg schone dieselbrandstof flink bijdragen aan vervuiling, zowel de. containerschepen als de binnenvaartschepen die de containers verder vervoeren. TERNEUZEN - De eigenaar van een bedrijf in Zaamslag heeft gistermiddag een dertien jarige jongen betrapt bij een in braak. Hij hield de jongen vast tot de politie arriveerde. Een tweede inbreker kon ervandoor gaan. Bij fouillering van de dertienja rige, afkomstig uit de gemeente Terneuzen, trof de politie een gsm aan die eerder op de dag bij een autoinbraak was weggeno men. Advertentie 117 IV W 5o aus t/m <2 aept 2004 bel 0900 33 000 33 loorNadia Berkelder flJSSINGEN - De inzame- jngsactie voor het gezonken [oorse schip Mohawk II heeft lim 2500 euro opgeleverd. De Ktie werd gehouden tijdens ;®all Sail in Vlissingen. De [oorse scouts die op het schip raren toen het zonk, zijn onder jf indruk van de inspanningen iNederland. te zeescouts uit Noorwegen erkopen tijdens Small Sail spullen uit de gezonken boot en ze liepen op straat met collecte bussen. Het roestige bestek uit de Mohawk II kost een euro per setje. Een zanderige pet veertig euro, tien euro meer, dan een schoon exemplaar. De Noorse delegatie bestaat uit 22 perso nen, tien van hen waren aan boord van de Mohawk II toen die zonk. Per Gotuus was één van de opvarenden. Hij vindt het leuk om weer in Vlissingen te zijn, vertelt hij. „Het is fijn dat we de gelegenheid krijgen om de gemeenschap hier te be danken. We zijn met van alles geholpen, vanaf het moment dat we gezonken zijn. We wer den opgevangen in een hotel, we hebben kleren gekregen. En nu wordt er weer geld ingeza meld." De inzameling wordt ge houden onder auspiciën van het Vlissingse Zeekadetten- korps. Niet alleen in Vlissingen wordt flink gecollecteerd, de scouts zijn in Noorwegen ook bezig om het bedrag bij elkaar te krij gen. „We hebben sponsors bena derd, we staan bij evenementen zoals dit." En dat is nodig, want de scouts moeten niet al leen de rekening van de ber ging betalen. Als de boot terug is, moet hij ook nog worden ge repareerd „De grote schade moeten we laten repareren, de kleine dingetjes kunnen we zelf wel. Vrijdag is Per even bij het schip geweest, en dat viel niet mee. „Het was een treurig gezicht, we hebben een emotio nele band met die boot. Hij is al sinds 1953 in ons bezit." De Mohawk II zonk in juli na een aanvaring met een Arne- muidse viskotter. De scouts konden veilig van boord ko men. Rijkswaterstaat heeft het schip geborgen omdat het mid den in de vaargeul voor Vlissin gen lag. De kosten, die niet ver zekerd zijn. mogen in termij nen worden betaald. Daar is vo rige week overeenstemming over bereikt. Binnen een paar weken wordt de Mohawk II op transport gezet naar Noorwe gen. Een Noorse reder die op Antwerpen vaart zou bereid zijn het vrachtje mee te nemen. ES - De Jonge Socialisten de jongerenafdeling van de i, houdt maandag 6 septem- een jongerendebat. JS meent dat integratie in ■and moeizamer verloopt elders. Ze wil met jongeren rover discussiëren aan de dvan stellingen. Burgemees- D. van der Zaag van Goes is aanwezig. debat begint om 19.30 uur :et stadhuis in Goes. igenda IREEKACTIVITEITEN GEN OP ZOOM Vóór het stad- aan de Grote Markt, 19.30 uur: wandeling onder leiding van een SWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: srensoos; IKENSZAND - Achter de Hervorm- rt, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; ELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil- dub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- snvoorcarapatiënten; IININGEN Ons Dorpshuis, 117,00 uur: Biljartclub senioren; Duur: schaakclub 'de Zwarte Da- ORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym- «k, 13.30 uur: Sociëteit; KE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: isiertuin geopend voor publiek; 5EKE - Zorgcentrum Vredelust, I uur: Bewegen voor ouderen; Huur: Biljarten in de hal; ies Beatrixhaven, 13.30 uur: Ver- rondvaart op de Oosterschelde; taal, Ericalaan, 16.00-16.45 uur: Be- i'en Bal- en slagvaardigheid voor aisschooljeugd door tennisvereni- Yerseke; 19.15-20.15 uur en ►21.15 uur: Conditietraining voor us bij Omni-Sport Reimerswaal. Freek Janssen 8SSELE - De gemeente Bor- wil pas akkoord gaan met reiding van de geluidzone in Sloegebied, als ze er zeker kan zijn dat die uitbreiding lin de weg staat van toekom- woningbouw. Ook moeten kosten van onder meer ge- Isisolatie betaald worden rde initiatiefnemers: de pro ne en Zeeland Seaports. college van burgemeester en houders van Borsele heeft brief klaarliggen voor de ïincie. Daarin staan zeven rwaarden waaraan moet den voldaan, wil de gemeen- instemmen met uitbreiding van de geluidzone in het Sloege bied. Die is nodig, omdat in het industriegebied 's nachts geen geluidruimte meer over is. Nieu we bedrijven die dag en nacht draaien, kunnen zich er daar door niet vestigen. Het Borselse college ziet in principe wel heil in de uitbreiding. De gemeente ondertekende in 2002 het WCT-convenant. Daarmee be loofde ze mee te werken aan uit breiding van de geluidzone, mits woningbouw in de dorpen Borssele en Nieuwdorp zou wor den gegarandeerd. Die toezeg ging wil ze graag nog een keer bevestigd zien door de provin cie. Een andere voorwaarde is dat Borsele niet zelf opdraait voor de kosten die de uitbreiding met zich meebrengt. Van 140 wonin gen rondom het Sloegebied moet worden onderzocht of ze gevelisolatie moeten krijgen, om onder een acceptabel geluidsni veau te blijven. Verwacht wordt, dat zo'n honderd wonin gen geïsoleerd moeten worden. Kosten: een miljoen euro, Borse le wil zwart op wit hebben dat de provincie en Zeeland Sea ports opdraaien voor die kosten en voor uitgaven zoals het wijzi gen van bestemmingsplannen en het betalen van schade claims. Vrachtverkeer De aanwijzing van de zak van Zuid-Beveland tot nationaal landschap mag niet worden aan getast door de uitbreiding. Ook wil Borsele dat de maatregelen om geluidsoverlast van vracht verkeer op de Bemhardweg in Nieuwdorp tegen te gaan, met voorrang worden uitgevoerd. Tenslotte vraagt de gemeente zich af of de plannen wel con creet genoeg en economisch haalbaar zijn en of de initiatief nemers al gekeken hebben of er bij de bestaande bedrijven in het gebied nog geluidruimte te halen is. Voordat de voorwaar den worden opgestuurd naar de provincie, moet de Borselse raad zich er nog over buigen. ed actie ievelanden/tholen lationspark 28 'ostbus31 460 AA goes el: 0113-315670 ax: 0113-315669 mail: redgoes@pzc.nl ■ank Balkenende (chef) •grid Huibers 'ieke van der Jagt 'eek Janssen :ob Paardekam (oen de Vries (sport) centrale redactie Slationspark 28 ostbus 31 "60 AA goes el: (0113)315500 ax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl nternet •ttw.pzc.nl ■mail: web@pzc.nl tzorgklachten: 800-0231231 "maandag t/m vrijdag ge- Wende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur door Freek Janssen ELLEWOUTSDIJK - De dijk stroomt langzaam vol met toe schouwers, terwijl de brand weer demonstreert hoe je een slachtoffer van een verkeerson geval uit een auto knipt. „U ziet, het duurt lang voordat het slachtoffer uit de auto is ge haald", merkt de omroeper op. Wordt de brandweer hier op de hak genomen? Nee hoor, hij ver volgt even later: „Vroeger wer den mensen zo snel mogelijk uit de auto gehaald, maar toen bleek vaak dat het slachtoffer daardoor meer verwondingen had opgelopen dan toen hij nog rustig in de auto zat." Ondertussen staat een duikteam klaar om tussen de bootjes in de haven van Ellewoutsdijk op zoek te gaan naar een drenke ling. De demonstraties zijn onderdeel van de dertigste Watersportfees ten in Ellewoutsdijk. Secretaris van de organiserende Water sportvereniging Ellewoutsdijk, Henk Traas: „De brandweer helpt ons al jaren met het uitbag geren van de haven, dus wij von den het wel een aardig idee om ze hier een demonstratie te la ten doen," Opbrengst De opbrengst van het tweedaag se evenement gaat naar de vere nigingskas. En dat is broodno dig, vertelt Traas: „Wij bekosti gen alles zelf. krijgen niets van de overheid. Om te zorgen dat de contributie niet al te hoog wordt, houden we elk jaar de Watersportfeesten De Opel Kadett wordt flink on der handen genomen door de brandweer. De voorruit ligt er al uit. evenals de portieren en De brandweer stabiliseert een slachtoffer tijdens een demonstratie bij de haven. een zijruitje. Met een tang wordt het dak van de auto open geknipt als was het een sardie nenblikje. Behalve de brandweerdemon stratie stond zaterdag op het programma een gratis rond vaart over de Westerschelde, pa- lingroken en stokvisknuppelen. Zondag was er nog een ballon foto Willem Mieras wedstrijd en een pieremagochel- wedstrijd. Daarbij ging het erom wie het mooiste varende voorwerp had gemaakt. theater op locatie in Zeeland opera SWEETHEART COME op de Westkappelse Zeedijk ma 30 aug t/m wo 1 sept vr 3 en za 4 sept di 7 en wo 8 sept vr 10 en za 11 sept 20u30 Westkapelle Domburg 22,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27