Niet meer alleen voor locals PZC Optreden Oranje-ploeg voorspelbaar Volgers Hoek kijken een dagje rond in Ajax-cultuur Competitiestart valt Delta/Ockenburgh met 6-2-verlies tegen JpEfi]. Worstelen vrije stijl Jubileumeditie Domburgse surfwedstrijd kent recordaantal deelnemers 24 Belg wint bij shortboarders 'CQÏ(§ RUGNUMMER maandag 30 augustus 2004 door Euqène de Kok DOMBURG - Deinende, relaxte reggaemuziek schalde zaterdag over het drukbevolkte strand in Domburg. De DJ's leken hun muziekkeuze te hebben aange past aan de windsnelheid. Een zwakke wind zorgde voor kleine golven en weinig actie tijdens eerste dag van de tiende editie van de Sportshop Domburg Classic surfwedstrijd. Het deer de het recordaantal deelnemers (128) en de vele toeschouwers nauwelijks. „Het is jammer dat de golven in- gekakt zijn. Vorig jaar was echt mega. Toen hadden we de beste DOMBURG - De shortboarders moesten zaterdag nog aan de kant blijven, maar gisteren voe ren ze ondanks de matige wind toch hun wedstrijd tijdens de Sportshop Domburg Classics surfwedstrijd. De organisatie besloot de deelne mers te laten beslissen of de wedstrijd voor shortboarders doorgang moest vinden. „Ze wil den wel surfen, maar eigenlijk waren de golven te klein", oor deelde Roel Verhulst uit Vlissin- gen, die als enige Zeeuw reikte tot de kwartfinale. De Belg Lars Munschoot won de meest spectaculaire categorie tij dens de Classics. Hi] eindigde voor het Nederlandse talent Yan- nick de Jager en de Australiër Anthony Stockman. Ilona Hoogenbos was dit week einde de beste vrouwelijke short- boarder. Thomas van Wijk won bij de junioren. Middelburger Bas Spekhorst haalde in die ca tegorie de halve finale. De wedstrijd voor longboarders werd gewonnen door Lufi Uit Portugal. Robin Landman was het sterkst bij de bodyboarders. Hij liet onder meer de Zeeuwse Leandra Boot achter zich. golven ooit: twee meter hoog, su- perclean, schitterend", zegt de goedgeluimde organisator van het grootste surfevenement in Nederland, Jan Sanstra. „Verder is het bizar wat ik zie", vervolgt hij, een blik werpend op het volgepakte strand en de zee waarin talloze surfers wach ten op goede golven. ,,We heb ben een maximaal aantal deelne mers van 128. Daarom varen we twee dagen op twee stranden. Maar, op een gegeven moment houdt het op. Je kunt maar een aantal uren per dag varen. In Engeland en Frankrijk zijn er wedstrijden die een week duren, maar, potverdorie, dat krijg ik allemaal niet geregeld." Sanstra begon tien jaar geleden met de Classics in Domburg. „Het was bedoeld als evenement voor de Walcherse surfers om dat alles rond het surfen zich op dat moment nog in Schevenin- gen afspeelde." Nu is de wed strijd overal bekend. „Er loopt vandaag een jongen rond die in Bali is geweest. Zelfs daar had den ze het over ons." De deelnemerslijst staaft de woorden van Sanstra. Surfers uit Costa Rica. Portugal, Austra lië, Engeland en België hebben hun weg gevonden naar de Zeeuwse kust. Er is zelfs een Braziliaanse professional, Leo nardo. Eén van de Zeeuwse golf- surfers is Roel Verhulst uit Vlis- singen. Hij is speciaal overgeko men uit Zuid-Frankrijk. „Jan Sanstra heeft de reis gespon sord", zegt hij, „Samen met mijn vriendin ben ik in mei naar Hossegor gegaan, nadat we eerst in Australië en Nieuw-Zee- land zijn geweest. Het plan was om een half jaar in Frankrijk te wonen en te werken voor Billa- bong (een surf merk), maar dan zou ik elke dag moeten werken van zes tot twee. Dat vond ik niets. Dan ben je hele dagen aan het werk terwijl er buiten mooie golven staan. Nu doe ik niets an ders dan surfen." Verhulst komt zaterdag niet in actie. De categorie waarin hij uitkomt, de shortboarders, is door de zwakke wind verplaatst naar zondag. Zaterdag varen al- Mariëlle Pattenier neemt één van haar tien golven. leen longboarders, surfers die in de golven trucs op hun lange planken uithalen, wouwen en ju nioren (grommets) op hun short boards. Tien golven Eén van die junioren is Middel- bui-ger Bas Spekhorst, vorig jaar nog vierde. Tijdens zijn heat van twintig minuten, waar in vier deelnemers elk maxi maal tien golven mogen pakken, is het veel peddelen en wachten op een goede golf. „Het ging niet heel relaxed", zegt de zeven tienjarige surfer na afloop. „De golven zijn klein en de tegen stand was erg goed. Ik denk dat ik maar vier goede golven heb gehad. De beste twee tellen mee, dus ik zal wel zien." Ondertus sen laten de shortboarders zien dat ze niet noodzakelijkerwijs leen wedstrijd nodig hebben om te surfen. Links en rechts van de wedstrijdvelden liggen aan het einde van de middag, als de wind iets is aangetrokken, klu wen van surfers in het water. Zo dra een golf opduikt, springt er één op zijn board, pompt (van boven naar beneden surfen op de golf) om snelheid te maken en probeert een van de vele tricks te maken. „Nu had je als nog een wedstrijd kunnen sur- fen"rf zegt de 38-jarige Chris Pronk uit Scheveningen, door Roel Verhulst aangeduid als le gende. Pronk, die sinds 1979 be zig is, heeft gesurft in Australië, Indonesië, Zuid-Amerika en komt elk jaar naar Domburg. „Ik maak hier altijd een week einde van. Ze zijn nu wat klein, maar er zijn hier mooie golven. Door de kleine strandjes is ex- wat meer afwisseling dan in Scheveningen. Daar heb je één groot, langgei-ekt strand. En als je hier omkijkt, is het ook nog mooi. In Scheveningen zie je al leen een drukke pier." De voor malig Nederlands kampioen geeft zich geen kans in de wed- strijd. „Het zou mooi zijn als ik de halve finale haal." Ook Chris Way, een 34-jai*ige Australiër, die na jai'enlang'e omzwervin gen sinds vier jaar in Nedeiiand woont („Ik ben hier voor mijn vi-iendin, niet voor de golven"), foto Lex de Meester ziet zichzelf niet winnen. „Dit is één van de beste sui-fplekken in Nederland, maar met deze gol ven zal ik het niet redden. Ik ben groot en dan kom je moei lijk weg. Vandaag is het gunsti ger voor kleinei-e, lichte surfers. Ik zet mijn geld op Yanpick de Jager", vei-wijst hij naar het zes tienjarige Haagse sui-ftalent. Ook Pronk is enthousiast over De Jager, die hij al van kindsaf aan kent. „Normaal hebben Ne derlandse surfers niets te zoe ken op internationale wedstrij den. Ben je hier een goede sur fer, dan betekent dat niets. In Australië liggen daar stranden vol mee, maar hoe Yannick de golven pakt, het heeft iets be heerst, bijna Australisch." door Joop van den Oudenhoven ZUNDERT - Delta/Ockenburgh liet in de eerste ronde van de Ko- nica Minolta eredivisie drieban den meteen de eerste steken val len. In een moeizame strijd werd met 6-2 verloren van BC Den Hoek, één van de vele con currenten voor een plaats in de play offs. De seizoensopening van de drie- banders van Delta/Ockenburgh bi-acht niet waarop was ge hoopt. Al snel werd duidelijk dat de Goese ploeg een moeilij ke middag zou ki-ijgen in Biljart Centi-um Den Hoek in Zundeit. Harrie van de Ven en Henk Ha- braken beleefden een nerveuze stai't en kwamen moeilijk los. Na dertien beurten stond 13-9 op het bord. De partij sleepte zich voort en vooral Habraken kon weinig uitrichten. Halvei'- wege plaatste de thuisspeler een schijnbaar beslissende tussen- sprint in met zestien punten in zeven beurten. Het bracht hem op 45-24. Maar toen vond de Brabander in Zeeuwse dienst het welletjes en begon weerwoord te bieden. Met 8,3,2,2, en één cai-amboles bi-acht hij zichzelf terug in de partij maar van de Ven ant woordde op tijd en maakte met drie de partij uit. Habraken scoorde ook nog een drie in zijn nabeurt, maar de winst was voor de gastheer: 50-43 na 41 beurten. Martin Spoormans was vanaf het begin op achtervolgen aange wezen tegen lokaalhouder Louis Havei-mans, die fiks uit de start blokken kwam. Na acht beui-ten was het al 19-9. Tot de 23e beurt scoorden beide met regel maat en de onderlinge verhou dingen bleven intact. Toen Ha vei-mans een tussensprintje plaatste, was het pleit beslecht. Een matig spelende Spoormans kon geen tegenstand van beteke nis meer bieden en werd afge straft: 50-30 na 37 beurten. Jean Paul de Bruijn had vooraf aan zijn partij het grootste ver trouwen in een goede afloop. Op de vraag hoe hij zijn nieuwe (tweede) positie in het team er voer was hij duidelijk: „Als ik goed speel, ben ik voor iedereen een gevaarlijk tegenstander. Ik ga uit van mijn eigen kracht en daar heb ik het volste vertrou wen in." De Bruijn had echter een moei lijke partij, waarin bij tijd en wijle de verdedigende kracht van Jan Arnouts een te groot ob stakel vormde. Na een mooi be gin (zes in zijn eerste beurt) volg de in de vijfde beurt een vier. Daarna moesten zes poedels worden genoteerd voor De Braijn en had Arnouts stevig de leiding in handen (17-10). Toch vocht de Bruijn zich terug in de wedstrijd en bij 30-29 was weer alles mogelijk. Tien poedels op rij deden de kansen echter ke ren zo leek het. Ax*nouts nam af- j stand, maar overtuigde ook niet echt. Bij 39-30 kwam de Bruijn via acht en één nog eens terug, Maar weer volgde zes poedels mede als gevolg van het superi eure verdedigende spel van zijn tegenstander. Die maakte het karwei na 42 beurten af en liet De Bruijn op 43 staan. De Backei'-Roland Forthomme was een merkwaardige partij. Forthomme begon met een knap pe serie van elf en viel terstond weer stil. Bij 25-24 in zijn voor- j deel produceerde de Waal op eens veertien punten in zes beur ten en nam zodoende duidelijk j afstand. De Backer kwam sterk terug maar zag Forthomme als eerste finishen. Nog zeven ca- i-amboles moest hij maken in zijn nabeui't. Onder hoogspan- ning bleef hij op zes steken. Vanaf vandaag nemen Spoor- mans, Forthomme en De Bruijn (zij komen woensdag voor het eerst in actie) in het World Cup toernooi van Antwerpen. Goesenaar Roland Uytdewilli- gen droeg met een mooie over winning op Hans van der Wuif (50-42 na 41 beurten) bij aan de verrassende 5-3-overwinning van zijn, in de eredivisie debute rende team, Biljartfirma Broe ders op Dekker Keukens. door Roeland van Vliet Voor aanvang van de Spelen bra ken verschillende wetenschap pers hun hersens over hoeveel me dailles Nederland zou winnen in Athene. Computers deden ingewik kelde berekeningen en spuugden ver schillende prognoses uit. Zowel die van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) als het Amerikaanse sport blad Sports Illustrated kwamen heel dicht in de buurt. Nederland is in Athene als zeventiende geëindigd in het medailleklassement. Met 22 medailles (vier goud negen zilver, negen brons) zet te de Oranje-ploeg het twee de resultaat aller tijden neer; alleen Sydney was beter met 25 stuks. Ook in Mexico-City (1968) nam Nederland plek zeventien in het medailleklas sement in, toen met drie gou den, drie zilveren en één bron zen plak. Het aantal gouden medailles van vier jaar terug (twaalf) is lang niet gehaald. De vier gouden medailles van Athene zijn op de historische ranglijst een middenmoter. In Atlanta, Parijs (1924) en Antwerpen (1920) was er ook viermaal goud, Nederland heeft ook ooit tweemaal vijf (1984, 1948) en tweemaal zes gouden plakken (1936, 1928) behaald. In totaal heeft Ne derland tussen 1900 en 2004 op de Zomerspelen 65 gou den, 76 zilveren en 93 bron zen medailles veroverd. Op de Winterspelen veroverde Oranje tot nu toe 22 gouden, 28 zilveren en negentien bron zen plakken. In totaal, heeft Nederland nu 403 olympi sche medailles. De vierhon derdste werd binnengehaald door dressuuramazone Anky van Grunsven. Er mag dus geconcludeerd worden dat de Oranje-equipe de afgelopen twee weken tamelijk voorspelbaar gepresteei'd heeft. Twee professoren van de RuG voer den tal van sportresultaten uit de laatste jaren in in een computer en maakten aan de hand daarvan een prognose. Die luidde, zo gaven ze drie weken te kennen, dat Neder land 21 medailes zou winnen. Vier daarvan zouden van goud zijn. Dat klopte. Verder voorzagen de Gro ningse geleerden dat er zeventig lan den minimaal één medaille zouden; uiteindelijk kwamen 75 van de 203 landen in de medaillespiegel voor. En de Vei-enigde Staten zouden net iets minder dan honderd medailles winnen; het werden er net iets meer dan honderd. Specifieker in de prog nose was Sports Illustrated. Dat toonaangevende sportblad in de Ver enigde Staten voorspelde bij alle 301 sportonderdelen het volledige po dium. Vele malen zaten de Amexikaanse zieners er lelijk naast - de Willi- ams-zusters zouden het hele tennis toernooi domineren -maar wat de Oranje-ploeg betreft, zaten ze er heel dicht bij. Zelfs op het enge af. SI dichtte Nederland zes gouden, ne gen zilveren en negen bronzen me dailles toe. Het blad zat er maar twee gouden plakken naast. Van de 22 Nederlandse medaillewinnaars (individuen en ploegen) had SI er bo vendien elf op de juiste plaats gezet. Nu had een leek misschien ook vooi*- af kunnen opschrijven dat Pieter van den Hoogenband (100 meter vrij) en Inge de Bmijn (50 meter vrij) olympisch kampioen zouden wor den, maar de Amerikanen voorzagen ook brons voor de judoka's Mark Huizing! en Deborah Gi'avenstijn, mountainbiker Bart Brentjens en de roeisters van de vrouwenacht. Nog zes andere Nederlanders had Sports Illustrated wel op het podium gezet, maar op de verkeerde plaats. Bij bad- mintonster Mia Audina dacht SI aan brons, ze pakte echter zilver. Uniek Opmerkelijk is dat Nederland vier keer goud won en daarbij steeds een olympische titel prolongeerde. Daar mee was de Oranje-equipe uniek. In totaal prolongeerden 22 individuele atleten hun titel uit Sydney en uit geen enkel ander land lukten zoveel atleten dat. Opmerkelijk was wel de prestatie van Yana Klotsjkova uit de Oekraï- ne. De zwemster verdedigde zowel haar titel op de 200 meter wisselslag als de 400 meter wisselslag met suc ces. En dan waren er ook nog drie indivi duele atleten die in Athene hun der de olympische titel op rij behaalden op hetzelfde onderdeel: de Japanse judoka Tadahiro Nomura, de Turkse gewichtheffer Halil Mutlu en de Poolse snelwandelaar Robert Korze- mowski. Bij alledrie had Sports Illustrated dat al zien aankomen. ATHENE - Tijdens de Olympische Spelen werden er twee varianten van het worstelen beoefend, Grieks-Romeins en vrije stijl. Deze twee sporters - de Rus Sazhid Sazhidov (blauw) en de Cubaan Yoel Romero - kwamen uit in de laatste spelvorm en namen die nogal letterlijk. De Rus kwam het snelst uit deze ongemakkelijke pose en won. foto Dimitris Panagos/EPA door Frits Bakker Het wordt nooit meer wat het ge weest is, meneer." De dame met het Mokums accent, achter de bar van het Ajax-home, rinkelt met de koffiekopjes en schudt het blon de hoofd. „Vroeger, in de Meer, daar was het tenminste nog 'gesellig' en knus, maar hier..." „Nou ja, zo erg is het ook weer niet", reageert Els de Blaey van het bestuur van Hoek. „Ik loop hier net deze kamer binnen en bots zo op Louis van Gaal. Dat gebeurt je ook niet elke dag." En zo zijn er wel meer oude coryfee en, op de dag dat Hoek tegen de za- terdagamateurs van Ajax speelt. Sjakie Swart, Tonny Pronk, ze ko men allemaal even langs voor een kop koffie en misschien ook wel uit nieuwsgierigheid naar de Zeeuwse tegenstander. Kees Blomaard uit Goes, de oud KNVB'er, kan er zijn hart ophalen. „Ik heb Louis van Gaal nog even gevraagd wat hij nou van die selectie van Marco van Bas ten vindt." En Cas Braaf hart, ook van Hoek, graaft wel heel diep in zijn geheugen. „Ik zat eens op de tri bune van Feyenoord", vertelt hij, „en achter me zat de opa van Sjaak Swart. Het Nedei'lands elftal onder achttien speelde die avond. De opa had maar oog voor één speler. Als de kleine Sjakie aan de bal was, werd hij helemaal histerisch en an ders keek hij gewoon de andere kant uit." „Zo was-ie wel, die ouwe", glimlacht Sjaak, die even mee komt luisteren. „Tja, mijn opa." En hij kijkt Cas Braafhart eens aan met een onderzoekende blik: „Dan moet u toch ook al van ver voor de oorlog zijn." Veel latei-, in de catacomben van de bijvelden van Ajax, op een paar honderd me ter van de Arena, viert Hoek een 3-0-overwinning. De Belgen kijken hun ogen uit. Overal in de gangen hangen kleine bordjes met pijlen, naar Johan Cruijff, naar Frank Rijk aard, naar Danny Blind. Hoek-trai- ner Johan Ballegeer doet tegen dat decor zijn vei'haal van de middag. Van een Zeeuwse club met heel veel Belgen, die zo graag mee wil gaan doen voor de titel, tegen een elftal dat er eigenlijk maar bij hangt bij Ajax. Louis van Gaal mag er dan hoogstpersoonlijk bij zijn als ze spe len, maar heel serieus woi*dt dit elf tal niet genomen. Bob de Klerk, de trainer van de amateurs, verwerkt de teleurstelling in stilte. „Kijk", zegt hij, „dit is natuurlijk wel een topper in de hoofdklasse, waar we vandaag tegen hebben gespeeld. Wij zijn dat niet, we zijn al blij als we erin kunnen blijven. De cultuur is hier heel anders dan bij de dure clubs in de hoofdklasse. We betalen niets, daardoor worden er elk jaar een stuk of tien van onze spelers weggehaald door andei-e hoofdklas sers. Wie bij Ajax in de amateurs wil spelen, doet het omdat hij in het mooiste shirt van Nederland mag voetballen en niet voor het geld." Louis van Gaal zou het graag an dere zien. „Ik heb hier ingevoerd dat jongens uit de eigen opleiding, die niet doorbreken, naar de ama teurs woi-den ovex-geheveld, maar dat is niet te realiseren. Die spelers zijn heel gewild bij de amateurs clubs in de buurt." En dus beseft Ballegeer dat hij zeker na deze eer ste overwinning met twee voeten op de grond moet blijven staan. „Ik ben er heel gelukkig mee, met deze overwinning, maar een echte graad meter is het niet." David Destorme, één van Hoeks gro te aanwinsten, deelt die nuchter heid, hoewel zijn betoog na afloop heel enthousiast klinkt. De Belg, op veel posities van het elftal inzet baar, heeft zich razendsnel aange past bij Hoek en heeft het zichtbaar naar zijn zin. ..Hoek speelt zo veel aanvallender dan wij in België ge wend zijn." „O ja", zegt Kees Blom- aard bij het vertrek uit Amsterdam. „Ik hoorde dat er in de rust al een of andere scout met zijn club stond te bellen. Hij had het over Pieter de Munnik en riep uit dat hij zo'n prachtige voetballer had gezien." Maar ja, dat zegt nog niets, weet Blomaai'd. „Ik snap die betaalde clubs toch niet. Toen De Munnik met Kloetinge voor de Amstel Cup tegen RBC speelde, kwamen ze van RBC na de wedstrijd informeren. 'Wie is die jongen, wat een talent', zeiden ze. Ach, da's De Munnik, zei ik. Die heeft net twee jaar bij jullie gespeeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24