Feyenoord doet Gullit ijsberen Ajax verdedigt kinderachtig Bayern München te kijk gezet Volgens mij is het een probeerseltje Ronaldo bezorgt Real Madrid zege op openingsdag Standaardsituaties baren PSV zorgen Vitesse tempert euforie Galasek mist Nederland - Tsjechië Volendam wint van Zwolle Celtic sterkste in Old Firm Van Hooijdonk weer scherp Metz staat alleen op kop Clemens Westerhof naar Kaapstad Weinig hoop PSV op Carlos Tevez Spira Grujic naar ADO maandag 30 augustus 2004 22 AMSTERDAM - Ajax kan zeker twee weken niet overTo- mas Galasek beschikken. De Tsjech liep zaterdag tijdens de training een blessure op aan de knie. Gisteren bleek dat het kapsel in de linkerknie is beschadigd. Door de blessure mist Galasek de WK-kwalificatiewedstrijd van Tsjechië op 9 september in de Amsterdam Arena tegen Ne derland. Hij zal vermoedelijk ook niet van de partij zijn in de eerste Champions League-wedstrijd van Ajax thuis tegen Juventus. ANP door Marcel van der Kraan ARNHEM - Het ontketende Vi tesse heeft de euforie bij het Feyenoord van Ruud Gullit weer een beetje getemperd. De Rotterdamse ploeg leek omgeto verd tot een ware doelpuntenma- chine, maar de eerste tegenstan der die Feyenoord met het mes tussen de tanden durfde te be spelen werd daarvoor meteen be loond (1-1). Feyenoord mocht in Arnhem nog dankbaar zijn dat het in de slotfase niet onderuit ging. De thuisclub, vorig seizoen ternau wernood ontsnapt aan degrada tie, etaleerde de frisheid en flair die Ruud Gullit er juist bij Feye noord zo graag in wil brengen. Maar daarvan was in het derde optreden voor de competitie wei nig terug te zien. Gullit zag met stijgende verba zing hoe zijn elftal zich na een aardig begin op bijna alle fron ten liet afbluffen door Vitesse. „Er waren zoveel mensen uit vorm. Ik vond het totaal geen goede wedstrijd van Feye noord", foeterde de coach, die na afloop alleen het centrale ver dedigingsduo Paauwe en Saidi een compliment wilde geven. Sneller dan verwacht lijken de verhoudingen in de Nederland se competitie weer hersteld. Vi tesse is weer de eredivisieclub die het tot voor een paar seizoe nen altijd was en Feyenoord be ging op de derde speeldag al de zelfde fout als PSV en Ajax. Door het puntenverlies in Arn hem miste Gullit met zijn ploeg de kans om alleen de koppositie te grijpen. Feyenoord, zo weet Gullit na gisteren ook, zal aan volwassenheid moeten winnen om een serieuze gooi naar het landskampioenschap te doen. De coach liep nagenoeg de hele tweede helft te ijsberen naast zijn dug-out, omdat hij zoveel dingen verkeerd zag gaan in zijn ploeg. Feyenoord kreeg in het tweede deel niet één sco ringskans meer, kon zelfs geen hoekschop afdwingen en ver loor schrikbarend veel duels. Gullit, spijtig: „Ik dacht: als we deze wedstrijd winnen, dan gaat het echt goed met ons." Nu weet Gullit dat hij nog heel wat werk voor de boeg heeft en dat hij in de twee weken tot aan de volgende competitiewed strijd met zijn spelers hard aan de slag moet. Probleem daarbij is natuurlijk dat de internatio nals tien dagen niet tot zijn be schikking zijn. Goor, .Buffel, Kuijt, Castelen, Saidi en Ono zijn de kopstukken die met hun nationale ploeg afreizen. Gullit: „We hebben ons laten af bluffen. Maar als er zoveel men sen uit vorm zijn, valt het ook niet mee om dat als coach nog recht te zetten." De Tunesiër .Saidi gaf als een van de weini gen het goede voorbeeld. Hij ver loor in het Gelredome geen duel en dook met vlijmscherpe tack les het liefst met 40 kilometer per uur een paar centimeter bo ven het gras. In de lucht kwam hij ook goed tevoorschijn. Daarvan was zijn doelpunt in de 25e minuut het bewijs. Uit een corner van Shinji Ono kopte hij de bal in de verre hoek: 0-1. Het was het laat ste wapenfeit van Feyenoord, dat tot drie minuten voor het einde stand hield tegen Vitesse, maar toen verslagen werd door een goal van Michael Dingsdag. Uit een vrije trap van Richard Knopper schampte de voorstop per de bal in de kruising. GPD Steven Pienaar maakt gelijk voor Ajax tegen FC Utrecht. Jean-Paul de Jong komt te laat om de Zuid-Afrikaan van scoren af te houden. foto Hans van Weel/GPD door André Hoogeboom AMSTERDAM - Bijna drie kwart van de wedstrijd tegen Utrecht domineerde Ajax. Het leverde een fiks aantal kansen, bijna-kansen en mogelijkheden op, maar slechts één treffer en ook geen overwinning. Omdat de Amsterdammers kinderach tig verdedigden. Een knullige fout van neo-inter- national John Heitinga bracht Utrecht aan de leiding. Diep in de tweede helft kwam Ajax pas langszij. Ondanks een enorm veldoverwicht bleef het bij 1-1. Het is een zich herhalend proces in Amsterdam. De jonge Ajacie- den willen wel eens wegdrijven op de wolken van het succes. Gisteren verkeerde gelegen heidsaanvoerder John Heitinga even in hogere sferen. Hij maak te daardoor twee kolossale fou ten, waarvan er één Ajax bijna fataal werd. In de 21e minuut schoof hij de bal in de voeten van Tanghe in plaats van aan de zijkant de vrije man op te zoe ken. De Utrechter bediende ver volgens Douglas, die kon doorlo pen omdat de Amsterdamse de fensie (Escudé) maar achteruit liep. Dat was 1-0. Bijna in het rustsignaal speelde Heitinga de bal terug op Stekelenburg, maar bood daarmee Van der Haar een niet te missen kans. Die de Utrecht-spits wel miste. Daarmee ontsnapte Ajax aan 2-0 en een nieuwe nederlaag te gen Utrecht, dat eerder dit sei zoen in de strijd om de Johan Cruijff-schaal ook al te sterk was. Kinderlijk, noemde Koe man het optreden van zijn defen sie tegen Utrecht. De trainer heeft het weer tot zijn kerntaak gemaakt de euforie rond zijn jeugdige ploeg te temperen. De jonge Ajacieden zijn warm ont haald door de bondscoach, me dia en supporters maar raken in eigen huis nog wel eens de weg kwijt, Nigel de Jong, Rafael van der Vaart en ook Wesley Sneij- der waanden zich geregeld on aantastbaar. Waardoor de trai ner ze weer terug op aarde moest zetten. Hij nam gisteren alvast een voorschot op de nade rende Europese campagne door zijn troepen na weer een mis lukt optreden tegen Utrecht tot de orde te roepen. Onheil Want verdedigend is het alle maal maar matig, zo blijkt ook uit de cijfers en het aantal tegen treffers (vijf) dit seizoen. De schade bleef uit, omdat er tot dusver méér werd gescoord. Gis teren keerde Steven Pienaar deels het naderende onheil, ove rigens pas diep in de tweede helft. Utrecht deed allang niet meer mee, kreeg complimenten van trainer Foeke Booy vanwe ge het compacte verdedigen en daarmee is alles ook wel over de wedstrijd verteld. GPD VOLENDAM - Volendam is door winst (3-0) gisteren op FC Zwolle koploper in de eerste divisie geworden. Hera cles Almelo heeft net als FC Volendam zeven punten, maar een slechter doelsaldo. FC Zwolle leed zijn eerste ne derlaag van het seizoen. Voor FC Volendam scoorden Woudenberg (voor rust), Steur en Ketting. ANP GLASGOW - Celtic heeft gisteren de beladen derby tegen Glasgow Rangers gewonnen. De eerste 'Old Firm' van het seizoen eindigde in 1-0 door een treffer van middenvelder Alan Thompson in de 85e minuut. Bij de Rangers speelde Fernando Ricksen op het middenveld. Bij thuisploeg Cel tic debuteerde de Braziliaanse aanwinst Juninho (Midd lesbrough). Hij was de beste man van het veld. Kampioen Celtic is koploper met twaalf punten uit vier duels. Het gat met de achtervolgers is al groot: Aberdeen staat op vier en Glasgow Rangers op vijf punten achter stand. ANP ISTANBUL - Pierre van Hooijdonk is scherp als vanouds, De Nederlandse international hielp zijn Turkse werkge ver Fenerbahce zaterdagavond met twee treffers aan de zege bij het laaggeklasseerde Kayserispor. De spits scoor de op slag van rust en een kwartier voor tijd. Fenerbahce staat na vier duels tweede achter Trabzonspor. ANP MARSEILLE - Metz heeft zich dankzij een knappe uitze ge op Olympique Marseille (1-2) alleen op kop genesteld in de Franse hoogste divisie. De club profiteerde optimaal van de gelijke spelen van Bastia, Lens en Toulouse. Hetj drietal achtervolgers heeft evenals Olympique Lyon twee punten minder dan Metz. Auxerre staat tweede. De ploeg; heeft na de zege op Caen slechts een punt minder dan de koploper. KAAPSTAD - Clemens Westerhof heeft een nieuwe club. De voormalige trainer van Vitesse, MW, Feyenoord en Ni geria die vorig jaar werd ontslagen als trainer van Helle nic in Zuid-Afrika, is met onmiddellijke ingang aan de slag gegaan bij Umtata Bush Bucks in Kaapstad. Hij volgt Sunday Marimo op, die eind vorige week na één competitieduel opstapte. Umtata Bush Bucks promoveer de vorig seizoen naar de Zuid-Afrikaanse eredivisie. GPD door Peter van Duyl DEN HAAG - De contouren van het nieuwe Bayern München, die zich aanvankelijk nog zo scherp aftekenden, lijken nu al aan erosie onderhavig. De Zuid-Duitsers werden zaterdag als een stel debutanten te kijk gezet door Bayer Leverkusen, dat zijn overwicht niet eens hele maal doorberekende in de score: 4-1. Na drie speeldagen in de Bun- desliga is Bayern vooralsnog weinig meer dan een schrale middenmoter. Na een zege, een gelijkspel en de nederlaag van zaterdag is de Duitse recordkam pioen op de ranglijst gekoppeld aan ploegen als FC Nurnberg en FC Mainz, de verrassende pro movendus, Dat is niet bepaald wat ze in Mü nchen in het hoofd hadden, toen ze deze zomer voor een nieuwe trainer kozen. Na vele jaren van succes bleek het recept van Ott- EINDHOVEN - PSV heeft wei nig hoop dat Carlos Tevez, de Argentijnse spits die in Athene furore maakte, voor de interna tionale transferdeadline (mor gennacht 24.00 uur) kan worden gecontracteerd. De transfersom die door Boca Juniors voor de Argentijnse spits wordt gevraagd, ligt waar schijnlijk te hoog. „De vraag prijs wordt dusdanig opgedre ven, dat dit waarschijnlijk geen realiseerbare wens is", zei PSV-voorzitter Harry van Raaij gisteravond. GPD mar Hitzfeld duidelijk uitge werkt. Internationaal kon Bayern het in het seizoen 2002-2003 al niet meer bijbe nen, vorig jaar werd het ook bin nen de landsgrenzen voorbijge streefd door Werder Bremen. De Beierse clubleiding verleid de Felix Magath tot het tekenen van een contract in München. De oud-international - als spe ler groot geworden bij HSV - maakte vorig jaar furore bij VfB Stuttgart, dat met swingend voetbal uitgroeide tot een van de smaakmakers van de Duitse competitie. Van Borussia Dort mund werd international Tors ten Frings overgenomen, de Bra ziliaanse verdediger Lucio kwam over van Bayer Leverku sen. In de aanloop naar de nieu we competitie werkte het kunst je van Magath ook bij Bayern. De ploeg maakte een frisse in druk in het toernooi om de Liga beker, die met overtuiging en fri vool spel in de wacht werd ge sleept. Ook in het opemngsduel van het seizoen, een 2-0-zege bij HSV, scheen de zon voor Ma gath en zijn ploeg volop. Vorige week ondervond de nieu we oefenmeester pas echt wat het betekent om trainer van Bayern München te zijn. Bij de eerste de beste tegenslag, de thuiswedstrijd tegen Hertha BSC eindigde in 1-1, stak onmid dellijk een storm van kritiek op. Met name de beslissing om maar met één spits te spelen, werd Magath bijzonder kwalijk genomen. Opeens ook werd 'de affaire Se bastian Schweinsteiger' in de pers breed uitgemeten. Schwein steiger gold tot de komst van Magath naar München als een van de grootste talenten van het Duitse voetbal, maar de nieuwe trainer ziet het niet in hem zit ten. De middenvelder zat in de eerste weken van het seizoen zelfs regelmatig op de tribune. Inmiddels is Bayern bereid Sch weinsteiger te verhuren, Lever kusen lijkt de belangrijkste kan didaat om het talent in te lijven. Waarom Leverkusen Schwein steiger nodig denkt te hebben, bleef zaterdag in het duel met Bayern volkomen onduidelijk. De ploeg van trainer Klaus Aug- enthaler was in zijn huidige be zetting al veel te sterk voor de ti- telfavoriet, die met name in de periode kort na rust volkomen dol werd gedraaid. Het zal ook de technische staf van Ajax - dat donderdag in Champions Leagueverband aan Bayern werd gekoppeld - zijn opgevallen dat de Zuid-Duit sers vooral in het hart van de de fensie ontstellend kwetsbaar zijn. Nu Bayern wat meer naar voren wil spelen, geeft het achterin zeeën van ruimte weg. De spec taculaire offensieve driehoek Franca (2), Ponte. Berbatov wist daar namens Leverkusen wei- raad mee. GPD Ook Roy Makaay kon het tij niet keren voor Bayern München tegen Bayer Leverkusen. foto Ina Fassbender/RTR van onze sportredactie MADRID - Real Madrid is de Spaanse competitie gisteren be gonnen met een 1-0-uitoverwin- ning bij Real Mallorca. De matchwinnaar vlak na rust werd Ronaldo, die vorige week woensdag ook al twee keer scoorde in de kwalificatie voor de Champions League. Ook Barcelona startte met een overwinning in een uitwed- ENSCHEDE - Spira Grujic speelt het komende seizoen voor ADO Den Haag. De oud-speler van FC Twente bereikte zater dagavond een akkoord voor één jaar met de club. Grujic speelde de afgelopen vijf seizoenen voor FC Twente. Om dat de Serviër zich niet kon vin den in de verlaagde aanbieding van de club, kwam er deze zo mer een einde aan de succesvol le samenwerking met de Ensche- dese eredivisionist. Grujic wilde het liefst in Nederland blijven en leek in eerste instantie voor De Graafschap te kiezen. Maar met die club kon hij het finan cieel niet eens worden. De onder handelingen met ADO leverden enkele weken geleden ook niets op, maar de Haagse club gaf niet op en meldde zich opnieuw bij Grujic. GPD strijd. Bij Racing Santander pak te Barga de winnende draad van vorig seizoen op: 0-2. De doel punten kwamen van twee nieu welingen. De Fransman Ludo- vic Giuly maakte in de 67e mi nuut 0-1, de Kameroenees Sa muel Eto'o benutte zeven minu ten later een strafschop voor 0-2. Giovanni van Bronckhorst speelde alleen de eerste helft. Engeland Manchester United vervolgde za terdag de slechte competitie start met een gelijkspel bij Blackburn Rovers (1-1). De rijk ste club van de wereld heeft al acht punten minder dan Arsenal en Chelsea. Manchester United heeft wel een wedstrijd minder gespeeld dan de koplopers. Chelsea en Arsenal profiteerden optimaal van de nieuwe misstap van Manchester United. Chelsea versloeg Southampton met 2-1. Arsenal won eenvoudig van Nor wich: 1-4. Invaller Bergkamp maakte de vierde treffer voor de tegenstander van PSV in de Champions League. Patrick Kluivert kreeg van trai ner Robson van Newcastle Uni ted de voorkeur boven Shearer. De Amsterdammer schoot zijn ploeg in de uitwedstrijd bij Aston Villa op gelijke hoogte (1-1). Newcastle United verloor uiteindelijk met 4-2. Kluivert moest dertien minuten voor het einde plaatsmaken voor Shea rer. Hasselbaink bezorgde Midd lesbrough de overwinning. Hij maakte de tweede treffer in de gewonnen thuiswedstrijd tegen Crystal Palace (2-1). ANP/RTR Leuk voor die spelers van RKC, AZ, Utrecht en NEC dat ze nu in de Ne derlandse selectie zijn opgenomen, maar volgens mij zitten ze er over pak weg een jaar echt niet meer bij. Ik denk dat we hetzelfde stramien te zien krij gen als toen Frank Rijkaard bonds coach werd. De geschiedenis gaat zich gewoon herhalen. Toen Rijkaard in 1998 bondscoach werd, riep hij aanvankelijk ook tal van spelers van de 'kleinere' clubs op. Jef frey Talan, Oscar Moens, Marlijn Reu- ser. Marc van Hintuin en Dries Boussat- ta - om er maar 's een paar te noemen - maakten onder Rijkaard hun debuut in het Nederlands elftal. Geen van allen zijn ze boven de tien interlands uitgeko men, geen van allen zijn ze een vaste waarde in Oranje geworden. Met Boulahrouz, Kromkamp, Denneb- oom en Van den Bergh zal het, vrees ik, hetzelfde gaan. Ik denk dat het een pro beerseltje is van Van Basten. Het zijn best goeie voetballers, maar om mee te kunnen in het Nederlands elftal moet je volgens mij bij een topclub zitten. Die jongens trainen dag in dag uit op een hoger niveau, met betere spelers om zich heen en krijgen regelmatig Eu ropese wedstrijden in de benen. Van Basten heeft overigens genoeg van zulke spelers in de selectie: Van der Sar, Van Bommel, Ooijer, Davids, Sneij- dcr, Van der Vaart, Makaay. De ba sis-selectie is redelijk goed. Als Robben en Van Nistelrooij ook nog 's fit wor den, heeft Nederland echt niks te kla gen. Het zou toch een ramp zijn, als Ne derland voor de tweede keer op rij niet op een WK aanwezig zou zijn. Want deze week begint dat WK-circus weer. Vrijdag eerst een oefenpotje te gen Liechtenstein en dan de woensdag erop de eerste serieuze wedstrijd in de kwalificatie tegen Tsjechië. Een gevaar lijke ploeg. Die Tsjechen hebben wei nig aan kracht ingeboet na het EK, maar ik ben positief gestemd. We heb ben een nieuwe bondscoach, met nieu we impulsen. Als Nederland dat duel 's kan winnen, dat zou een grote stap voorwaarts zijn. Hopelijk lukt dat met die nieuwe jongens. Ook al heb ik het gevoel dat die neo-internationals er meer voor de kwantiteit dan voor de kwaliteit bij zitten, misschien zit er wel één uitzondering bij. Frank Rijkaard liet in november 1998 namelijk ook een speler debuteren, aan wie Oranje later veel plezier zou bele ven: Ruud van Nistelrooij. Misschien is Dirk Kuijt wel de Van Nistelrooij van 2004. Dennis de Nooijer Verslagenheid bij PSV na het gelijkspel in Breda. foto ANP door Frank van den Heuvel BREDA - Na een prima twee de helft tegen RBC en ga la-voorstellingen tegen AZ en Rode Ster Belgrado ontnuch terde PSV zaterdagavond in Breda. De 2-2 tegen NAC kwam op zichzelf niet zo hard aan - de uitwedstrijd in west-Brabant staat altijd als zwaar te boek - maar de ma nier waarop de eerste punten werden ingeleverd, deed wel pijn. De twee tegentreffers kwamen immers opnieuw voort uit 'dode' spelmomen ten. Het is een structureel pro bleem bij de Eindhovenaren, maar een oplossing is voorals nog niet gevonden, ook dit sei zoen niet. Het ging al mis bij de enige treffer in de oefen wedstrijd tegen Manchester United, toen Silvestre scoor de met een kopbal uit een cor ner. In het eerste Champions League-duel met Rode Ster in casseerde PSV liefst drie doel punten uit spelhervattingen en zaterdag was het twee keer raak. Bij 1-1 joeg Mike Zonneveld vlak na rust een vrije trap hard over de muur en tekende voor de 2-1, maar vooral bij de Bredase gelijkmaker kort voor rust ging er veel fout bij PSV. Iedereen leek gedekt bij een vrije trap van Diba aan de rechterkant, maar toen de bal uiteindelijk in het straf schopgebied arriveerde, zag Arne Slot tot zijn eigen verba zing niemand meer om zich heen. De middenvelder kon op zijn gemak de hoek uitzoe ken, waarna de PSV'ers de ar men spreidden en elkaar ver twijfeld aankeken. Guus Hiddink zag het met af grijzen aan. De twee vrije trappen ontstonden in zijn ogen sowieso onnodig. Bij de tweede werd er weifelend uit verdedigd en maakte Boge- lund uiteindelijk de overtre ding. ..Op dat moment heb ben wij de bal onder contro le", aldus Hiddink. „Dan moet je niet gaan pielen van achteruit, zeker als je weet dat Van Egmond snel en ge makkelijk fluit voor dit soort zaken. Ik mis dan toch wat lei- i ding. jongens die aangeven, I bal inleveren en terug naar de positie. Dat vereist een voort- durende alertheid." Geen enkele kans Dergelijke „dommigheden", ji zoals Hiddink het uitdrukte, kostten PSV zaterdag de drie punten. NAC kwam in eigen huis immers tot geen enkele uitgespeelde kans, terwijl PSV al na een minuut op voor- sprong stond door een werke- j lijk wonderschone uithaal van Mark van Bommel. Zo'n bal valt alleen in de kruising als je of in grootse vorm L steekt of erg veel geluk hebt. j Bij de PSV-aanvoerder geldt R het eerste. De gelijkmaker kwam van Gerald Sibon, die dit seizoen voor de tweede keer als invaller scoorde. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22