Zeilsport kampt met sorrycultuur Groeibriljant bezorgt Argentinië goud PZC PZC Hockeytoekomst in handen Bolhuis Q Chef de Mission is trots en tevreden 17 [lleen Ynglingvrouwen en de broers Koster presteren naar behoren Chinese volleybalsters winnen goud Gouden springpaard staat te koop Waterpolotitel voor Hongarije Taekwondoka wil niet van mat af De Nooijer weken aan de kant Hattrick voor Deense handbalsters Teller Fischer op twaalf medailles ATHENE 2004 Een gouden dag voor Argentinië maandag 30 augustus 2004 onze sportredactie IfHENE - Chef de mission (iter Vogelzang van NOCNSF [tevreden over het optreden ijjn de Nederlandse olympische teg in Athene. Hij doelde voor op de presentatie van de 217 eten die plezier uitstraalden zich goed hebben gedragen. f is goed samengewerkt en er aren weinig incidenten. Daar co ik trots op." lam twee weken geleden, voor de openingsceremonie, herhaal de Vogelzang dat het streven was 26 medailles, één meer dan vier jaar terug in Sydney, te win nen. Hij zei toen dat bij een lage re score, de ploeg en de begelei ding het 'niet goed' hadden ge daan. Nederland haalde in Athe ne 22 medailles. Vogelzang bracht gisteren een nuance aan in zijn eerder gedane uitspraak: „Het streven is niet gehaald, maar we kwamen er op een zeer behoorlijke manier dicht bij." Joop Alberda, vertrekkend tech nisch directeur van NOCNSF, had tegenstrijdige gevoelens om dat het aantal van 26 medailles volgens hem wel haalbaar was. De evaluatie van de prestaties stelt hij uit tot oktober. „Ik kan nu alleen maar waarnemen, het waardeoordeel volgt later. Aan de hand daarvan kunnen we een plan van aanpak maken voor de volgende Spelen in 2008." Alberda noemde handboogschie- ten, beachvolleybal, schermen, turnen, trampoline, zeilen, schie ten, triatlon en honkbal als de sporten die niet aan de verwach tingen voldeden. Zwemmen, ju do en roeien sprongen er in posi tieve zin uit. „Judo heeft laten zien wat het rendement van een rustige situatie is. Met vier me dailles op zeven deelnemers heeft de judobond meer dan fan tastisch werk gedaan." De vier gouden medailles kwa men op het conto van vier spor ters (de zwemmers Van den Hoo- genband en De Bruijn, wielren- ster Van Moorsel en dressuur- amazone Van Grunsven) die in Sydney ook succesvol waren. Al berda maakt zich geen zorgen over de opvolging. „Dat zijn su pertalenten, de opvolging komt heus wel. Wie had een jaar gele den aan Theo Bos (baanwielren- ner, red.) gedacht?" NOCNSF verwacht de komende jaren een hoogwaardig topsport programma overeind te kunnen houden. De stipendiumregeling, een sportuitkering, is door de overheid voor 275 sporters gega randeerd tot en met 2008. GPD lorGijs van Oosten fflENE - De Nederlandse innpische zeilers zijn nuchtere ensen. Ze keken eerst sip, haal- ai daarna hun schouders op en dden vast dat het leven niet ihoudt. In de afgelopen week .den zij één voor één hun ver- ilschuldigingen aan teamlei- Karst Hut aan voor hun >chte prestaties op het water, f! evalueren komt later. i evaluatie was anderhalf jaar leden al gemaakt door Henk snser. De oud-schaatscoach rerde zijn contract als tech- sch directeur van de Koninklij- Nederlandse Watersport in omdat de financiële on- irbouwing van een ambitieus psportbeleid niet van de rond kwam. Organisatorisch ikte de zeilsport in, om die re in is het geen verrassing dat de ederlandse zeilers in de wate- n bij Athene een modderfi- ur sloegen. dit Nederlandse boten namen el aan de Spelen, zes presteer- s ronduit slecht. De Yngling- ouwen (Thies, Bes en De Jong) erden vierde, de broers Sven Kalle Koster (470) zesde, itch Booth en Herbert Derck- gingen in de Tornado voor rid, maar eindigden slechts vijfde. ark Neeleman en Peter van iekerk (14de) speelden geen in de Starklasse. Windsurfer oeri van Dijk (20ste) deed voor ek en bonen mee in de Mistral de depressieve medaillekandi date Margriet Mathijsse kwam met Lisa Westerhof in de 470 niet verder dan de negende plek. Jaap Zielhuis in de Finn en Carolijn Brouwer in de Euro pe eindigden beiden als negen tiende. Teamleider Karst Hut van de Nederlandse zeildelegatie in Athene vulde het gat in dat Gem- ser achterliet. Kalm, maar aan geslagen trok Hut zaterdagmid dag in de haven van Agios Kos- mas de conclusie dat de Neder landse zeilers 'niet goed genoeg zijn'. Over oorzaken liet Hut zich niet uit. „Bijna alle zeilers zijn bij me geweest om zich te verontschuldigen. Ze zeggen: 'We hebben niet goed gezeild, sorry'. Van de zeilers heb ik nog geen wanklank over de organisa tie gehoord." Hut kon zaterdag nog niet aan geven wat er verkeerd is ge gaan. Na de ervaringen tijdens de Olympische Spelen van Syd ney in 2000, nam hij zich voor om het 'de volgende keer in Athene beter te regelen'. Hut: „De begeleiding is superbelang rijk in het zeilen. Je moet het spel beheersen, omdat er in de internationale concurrentieslag een verharding is ontstaan. Ik vraag me af of ik de begeleiding Herbert Dercksen en de niet zichtbare Milch Bootlti kwamen voor goud naar Athene, maar werden slechts vijfde. foto Toussaint Kluiters/ANP wel zo goed mogelijk heb gefaci- liteerd. Ik ben benieuwd wat de zeilers er van vinden. We moe ten dit eerst verwerken en als we weer thuis zijn, moeten we aan tafel met de vraag waarom het niet is gelukt." Mitch Booth en Herbert Derck sen hadden zaterdag in de elfde en laatste race in de Tornado nog uitzicht op een bronzen me daille. Het zou de pijn hebben verzacht, maar, hoe typerend, ze sloten af met een laatste plaats. Dercksen, die de hele week hoopte op meer wind, toonde zich realistisch: „Er is geen ex cuus. We zijn niet goed genoeg onder deze omstandigheden. Het is niet leuk, maar het is ook niet zo dat het leven ophoudt." De twee catamaranspecialisten hebben een volgend doel voor ogen: de matchrace in oktober om de Little's America's Cup in New Orleans. Ze kijken vooruit, ze hebben zin in een nieuwe cy clus tot en met de Olympische Spelen in Peking in 2008. Booth: „Dit toernooi was tricky en onvoorspelbaar. We zijn heel erg teleurgesteld maar gaan ze ker door tot Peking. Hoe de KNWU denkt te leren van Athene is de komende maan den onderwerp van gesprek. Een technisch directeur en spon sorinkomsten zouden niet mis staan. Hut: „Ik streef altijd naar conti nuïteit in de begeleiding. We dachten met Henk Gemser die continuïteit in huis te hebben. Het is heel wrang dat ook hij toch weer wegging." GPD ATHENE - De Chinese volleybalsters zijn olympisch kam pioen geworden, In een zinderende finale versloegen ze Rusland met 3-2. De Russinnen namen een 2-0-voor- sprong in sets, maar hadden daarmee het beste gegeven: 28-30 25-27 25-20 25-23 15-12. Het brons was voor Cuba, dat Brazilië klopte: 3-1. China pakte na twintig jaar eindelijk weer een olympi sche volleybaltitel. De Aziaten dankten dat aan de voor treffelijke verdediging, die naarmate het duel vorderde steeds vaker een antwoord had op de harde klappen van de Russische reuzin Ekaterina Gamova. Alleen in de eer ste sets waren de 2,04 meter lange aanvalster en collega Ljoebov Tsjatskova amper af te stoppen. ANP ATHENE - Cian O'Connor vreest dat hij binnenkort rui ter te voet is. De Holsteiner ruin Waterford Crystal, waar op de 24-jarige Ier vrijdag Jeroen Dubbeldam opvolgde als olympisch kampioen, is straks te koop. Een Iers con sortium kocht het 13-jarige gouden paard vier jaar gele den, na bemiddeling door de Duitse juniorenbondscoach Dietmar Gugler. „Afgesproken was dat ik het dier tot Athene mocht rijden", zei O'Connor berustend. „Ik ga een heleboel Guinness drinken als ik thuis ben." ANP/DPA ATHENE - De Hongaarse waterpoloërs hebben hun olym pische titel van Sydney in Athene met succes verdedigd. De Magyaren versloegen Servië-Montenegro in de finale met 8-7. Drie periodes leken de Serviërs, de nummer drie van het WK in Barcelona, op weg naar een sensatie tegen de wereldkampioen. Ze begonnen met een voorsprong van 7-5 aan de laatste zeven minuten zuivere speeltijd. Daarin lukte weinig meer. Hongarije trof wel doel, drie maal zelfs: 2-3 3-2 0-2 3-0. Rusland veroverde brons door een zege op Griekenland: 6-5 (1-1 3-1 1-2 1-1). ANP ATHENE - Taekwondoka Rashad Ahmadov zorgde bij het olympisch toernooi minutenlang voor oponthoud. De sporter uit Azerbeidzjan weigerde uit protest van de mat af te gaan nadat de jury de Turk Bahri Tanrikulu na een gelijke stand (6-6) aanwees als winnaar in de halve fina les van de klasse tot tachtig kilogram. De beveiliging moest er aan te pas komen om hem weg te krijgen. Na een geslaagde poging van de agenten keerde hij terug en ging met zijn handen voor zijn gezicht op de mat zitten. Onder drang van zijn coach verliet hij toch de zaal. ANP ATHENE - Hockeyer Teun de Nooijer heeft aan de olym pische finale een vervelende knieblessure overgehouden. De linkermiddenvelder van Oranje raakte in de verloren eindstrijd tegen Australië (1-2) gekwetst aan de rechter knie.Vermoedelijk heeft hij letsel aan de mediale band op gelopen en staat hij vier tot zes weken aan de kant. Teamarts Mare Benninga heeft het gewricht getest en stel de de eerste diagnose. „Dinsdag (morgen) laten we in Ne derland nog een mri-scan maken. Pas dan weten we het zeker. Mogelijk is ook de meniscus beschadigd." ANP ATHENE - De Deense handbalsters hebben de olympische hattrick vol tooid. Ze werden gisteren voor de derde opeenvolgen de keer olympisch kam pioen. In een bloedstollen de finale werd Zuid-Korea na het nemen van strafwor- pen (4-2) verslagen. De Deense doelvrouwe Karin Mortensen stopte twee straf worpen. In de re guliere speeltijd en in de twee verlengingen van tweemaal vijf minuten kon den beide teams geen af stand nemen: 25-25 29-29 34-34. Bij de mannen won Kroatië 1. De wereldkampioen won met 26-24 van Duits land. Bij rust leidden de Duitsers met 12-11. Het brons was voor Rusland, dat Hon garije met 28-26 versloeg. ANP sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tei: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Door PSV begeerde Carlos Tevez schroeft marktwaarde op met goal tegen Paraguay door Arjen Vos ATHENE - De Argentijnse groei briljant Carlos Tevez hielp zijn land zaterdag aan de eerste gou den olympische medaille sinds de Spelen van Helsinki (1952). Zijn doelpunt in de achttiende minuut van de finale van het voetbaltoernooi was voldoende om Paraguay te vellen (1-0). De aanvaller liet bij die treffer zien waarom PSV zo vurig naar zijn komst verlangt. De bal was op de rechterflank bij Ayala, toen Tevez eerst richting tweede paal liep, maar plotsklaps koers zette naar de eerste paal. Daar tikte de Argentijnse spits de bal uit Ayala's voorzet achter doel man Barreto. Het leek simpel, maar was o zo knap gedaan. Eerst een slimme loopactie waarmee hij zijn bewa ker Gamarra kwijtraakte, daar na zag hij het gaatje en rondde feilloos af. Tevez, topscorer van het toernooi, gaf zo nog maar eens zijn visitekaartje af aan de voetbalwereld. PSV wil hem aan de selectie toevoegen, maar er zijn meer kapers op de kust en dat zullen er na de finale niet minder zijn geworden. In Argen tijnse media wordt nadrukke lijk gespeculeerd over een trans- ATHENE - Voor kanovaarster Birgit Fischer (42) staat de tel ler na zes Olympische Spelen op twaalf medailles: acht goud en vier zilver. In Athene won de Duitse op de sprintnummers (500 meter) goud in de K4 en zil ver in de K2. Daarmee rukte de Duitse op de eeuwige ranglijst op naar de vijf de plaats. Het klassement wordt aangevoerd door de Russische turnster Latinina met negen goud, vijf zilver en vier brons. Ze wordt gevolgd door de Finse legende Paavo Nurmi (9-3-0) en de Amerikanen Mark Spitz (9-1-1) en Carl Lewis (9-1-0). Birgit Fischer debuteerde op de Olympische Spelen van Moskou in 1980 met goud in de KI over 500 meter. De alleenstaande moeder van twee kinderen sluit bepaald niet uit dat ze in 2008 in Peking weer aan de start ver schijnt. ANP fer naar Engel and of Spanje. De kleine, stevig ogende Tevez vere nigt heel veel kwaliteiten in zich. Hij is altijd aanspeelbaar, heeft gevoel voor de ruimte, is doelgericht, kan combineren, is technisch uitstekend onderlegd, behoorlijk snel en hij scoort ge makkelijk: acht goals in zes wed strijden tijdens? de Spelen. Wat dat laatste betreft, speelde Te vez tegen Paraj;,oiay niet zijn bes te wedstrijd. Hij liet enkele aar dige kansen onbenut. Het voetbaltoernooi is tijdens de Spelen een weinig relevant onderdeel. Neem alleen al het rijtje halve finalisten. Argenti nië en Italië zi'in gerespecteerde voetballanden. Maar dat Para guay en met riame Irak bij de laatste vier konden komen, spreekt boekdel en. In de voetbal lerij telt in mon diaal opzicht al leen het wereldkampioenschap, de Spelen zijn een leuk uitje. Toch valt er voor de liefhebber- best wat te beleven. Er loopt vol doende talent rond. PSV heeft een goede erva ring met de Spe len. In 1988 ontdekte die club in Seoul Romario. Nu aast PSV op Tevez, maar dat talent hebben ze in Eindhoven al langer op de korrel. Zijn club Boca Juniors zou zo'n vijftien miljoen euro willen vangen voor Tevez, de vraag is of zijn marktwaarde na zaterdag niet verhoogd is. Argentinië werd dankzij Tevez' treffer de verdiende winnaar van een tamelijk eenzijdige fina le. Paraguay onderscheidde zich voornamelijk door harde over tredingen en beëindigde de wed strijd dan ook met negen man. Martinez kreeg rood wegens slaan, Figueredo kon inrukken na een geelrode kaart. Verder trakteerde de Griekse arbitër Vassaras Paraguay ook nog op zeven gele kaarten. Overigens was de scheidsrech ter met twee uitsluitingen nog coulant, hij had al voor rust Ga marra weg kunnen sturen toen die Tevez opving en met de elle boog in het gezicht raakte. Te vez kreeg wel meer te verduren. De Paraguayaanse verdedigers hadden hun handen vol aan de spits, die zeer actief was, en raakten aardig gefrustreerd. De Argentijnse coach Bielsa stuurde een sterke ploeg het veld op. Deelnemende spelers mogen maximaal 23 jaar zijn, maar elke ploeg kan drie oudere spelers opstellen. Bij Argentinië speelden Roberto Ayala (Valen cia), Gabriel Heinze (Manches ter United) en Kily Gonzales (In- ter) mee. De meest ervaren kracht bij Paraguay was Carlos Gamarra (Inter), die Tevez moest uitschakelen. Daar slaag de hij niet in. Overigens had de finale ook nog een Nederlands tintje: bij de zilveren medaille winnaar was ook Edgar Barreto van de partij, die zijn dagelijks brood bij NEC verdient. Na de 1-0 van Tevez, na acht tien minuten, bleef Argentinië de betere ploeg. Maar ondanks mooie aanvallen en goede kan sen bleef een tweede treffer uit. Ook in de slotfase, toen Para guay met tien en later zelfs met negen man verder moest. Para guay was zelfs nog enkele keren dicht bij de gelijkmaker, maar dat om-echt bleef uit. Drie maal is scheepsrecht. Ar gentinië verloor de olympische voetbalfinales in Amsterdam (in 1928 van Uruguay) en Atlanta (in 1996 van Nigeria) en pakte zaterdag na 52 jaar eindelijk weer olympisch goud. 's Avonds voegden de baketballers er zo waar nog een tweede gouden schijfje aan toe. Het voetbal goud was toen al uitbundig ge vierd. Met groeibriljant Carlos Tevez als voorganger. GPD Diego Barreto, doelma n van Paraguay, is kansloos als Carlos Tevez aanlegt voor de winnende goal van Argentinië, foto Kim Ludbrook/EPA door Norbert Kleinherenbrink ATHENE - De toekomst van het Nederlandse tophockey ligt in handen van bondsvoorzitter André Bolhuis. De oud-interna tional wil binnen een maand de technische staf van het vrou wen- en mannenteam rond heb ben voor het traject naar Peking 2008. „Het wordt een drukke en spannende tijd", zei Bolhuis op de dag van vertrek uit Athene. Bolhuis moet ook op zoek naar een nieuw bestuurslid topsport. Koos Formsma, die eind vorig jaar de geruchtmakende affai- re-Bellaart maar net overleefde, heeft zijn functie per 1 septem ber neergelegd. Totdat er een op volger voor hem is gevonden, neemt Bolhuis de topsporttaken voor zijn rekening. „Ik trek me terug uit de publiciteit en kom pas weer naar buiten als ik klaar ben met mijn opdracht. Bolhuis maakte er in Grieken land geen geheim van dat hij oud-international Ties Kruize graag een rol zou geven in de nieuwe begeleidingsstaf van Oranje. „Hij heeft als teammana ger voortreffelijk werk gedaan. Ties is het hockeygezicht van Nederland. Hij heeft alles. Een netwerk, een naam en uitstra ling. Zijn relativeringsvermogen is zijn handelsmerk geworden. Ties gaat daar soms wel wat ver in, maar zo is hij nu eenmaal." Bolhuis benadrukte dat de be noeming van Nederlandse coaches bij de vrouwen- en man- nenploeg, beide goed voor zilver in Athene, zijn voorkeur heeft. „De twee bondscoaches moeten absoluut meer doen dan alleen Oranje leiden. Zij moeten zich ook inzetten voor het coaches- platform van de hockeybond. Een goede inbreng bij de natio nale jeugdteams is onontbeer lijk om de doorstroming van spe lers en trainers in stand te hou den. Feitelijk gaat het om een combinatie van een technisch di recteurschap en van een rol als bondscoach. Maurits Hendriks werkte vroeger al zo bij de man nen en Mare Lammers functio neerde als zodanig de afgelopen vier jaar bij de vrouwenploeg Dat bevalt uitstekend." Het takenpakket van Walsh, eind vorig jaar als inte rim-coach aangesteld, was aan merkelijk kleiner bij de KNHB. „Hij moest zich alleen met Oran je bezighouden. Dat heeft hij uit stekend gedaan. Goed, hij was misschien een beetje saai, maar daar hij is een Australische coach voor. Die zijn doorgaans heel toegewijd en intelligent met hockey bezig. Terry was daar een schoolvoorbeeld van." Walsh gaf vrijdag na de verdien de nederlaag (1-2) in de finale te gen zijn vaderland aan dat zijn Nederlandse tijd erop zit. Bol huis heeft hem echter met pot lood nog wel op zijn kandidaten- lijstje gezet. „Zijn contract is af gelopen, een nieuwe situatie voor vier jaar komt eraan. Terry zal dan wel met vrouw en twee tienerkinderen naar Nederland moeten verhuizen. Dat is nogal gecompliceerd." Mare Lammers, de coach van het vrouwenteam, is eveneens in beeld voor de mannenploeg en ook Roelant Oltmans, die eind jaren negentig grote triomfen vierde met Oranje, kan een tele foontje van Bolhuis verwachten. De laatste is echter ook in de ra ce om Joop Alberda op te volgen als technisch directeur van sportkoepel NOCNSF. ANP ATHENE - De Argentijnen moesten liefst 52 jaar wachten op een gouden olympische me daille. Zaterdag wonnen ze er twee. Eerst versloegen de voet ballers Paraguay (1-0. doelpunt Tevez). daarna gingen de basket ballers er in Athene met de titel vandoor. In de finale overrom pelden ze Italië: 84-69 (43-41). „Ongelooflijk", zei de Argentijn se sterspeler Manu Ginobili. „We staan een halve eeuw droog en dan winnen we er twee op één dag. Ik wil huilen en lachen tegelijk. Eigenlijk zou ik het liefst door Buenos Aires hollen met de vlag in mijn hand." Ginobiliwas de regisseur achter het Argentijnse succes. Hij dwong in de halve finale Amen- ka met 29 punten tot overgave en hield zijn ploeg tegen Italië aan de teugel Amerika greep brons tegen Litouwen: 104-96. De Amerikaanse vrouwen won nen voor de derde achtereenvol gende keer goud. Dat gebeurde tegen Australië' 74-63. Rusland veroverde het brons. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17