Ex-priester overrompelt hardloper De Grieken zijn flink onderschat PZC Kelly Holmes groot op de middellange afstand Vlaggenparade M Sportieve gerechtigheid voor El Guerrouj Groeten uit Athene Marathonzege Baldini na drama voor Braziliaan Lima ATHENE 2004 Convenant van NOCNSF met bedrijfsleven Hongaar Annus raakt goud kwijt Krotwaar is zwaar aangeslagen Worstelaarster Fonseca betrapt Al aan infuus na mountainbikerace Rogge geeft Athene hoge cijfers Spelen zijn kassucces voor Inge de Bruijn maandag 30 augustus 2004 door Pim van Esschoten ATHENE - Acht jaar lang wa ren de gedachten aan de Olympi sche Spelen een kwelling voor Hicham El Guerrouj. Hij strui kelde in Atlanta, blokkeerde mentaal volledig in Sydney. Maar in Athene vond hij dan toch zijn olympisch geluk, zelfs twee keer in vijf dagen. Olym pisch goud op 1500 en 5000 me ter, alleen Paavo Nurmi deed het eerder. In 1924. El Guerrouj huilde deze keer niet van geluk, zoals dinsdag na de 1500 meter. Dat was een avond van magie geweest, de avond van de sportieve gerech tigheid. Toen ook moest hij elke meter vechten voor zijn eerste olympische zege. Zaterdag had een climax van negen zinderen de atletiekdagen in Athene moe ten worden. El Guerrouj versus Bekele, de heerser van de 10.000 meter. Met de 19-jarige Eliud Kipchoge als outsider, net als vo rig jaar op de WK in Parijs. Het werd geen climax. Kipcho ge en vooral Bekele hadden de race snel en hard moeten ma ken. In plaats daarvan hielden ze het tempo laag. En werd het de ideale race voor de Marok kaan. De winnaar wees de twee jongelingen na afloop op hun fout. „Hun kracht is ritme, mijn kracht is snelheid." Bekele had er met grote ogen naar geluisterd. Voor even was hij niet de kannibaal, die altijd en overal wint. Een jaar geleden tijdens de WK in Parijs was er hetzelfde duel. Toen nam hij wel het initiatief, maar won de onbekende Keniaan Kipchoge. En nu dit. „Mijn fout", zei hij. „Het was niet mijn dag." Bekele had graag in de voetspo ren van zijn illustere landgenoot Miruts Yifter willen treden, met goud op de 5000 en 10.000 me ter. The Shifter deed het in 1980 in Moskou, als 40-jarige. El Guerrouj bood Bekele hoop: „Over vier jaar in Peking ben ik er niet bij." Stopt hij dan? „Ik heb altijd veel plezier in het lo pen, ik heb nooit opgegeven op de momenten dat het moeilijk was. Ik wist in juli niet eens of ik in Athene zou lopen, omdat ik ademhalingsproblemen had. Ik ben behandeld, er bovenop ge komen en sta hier met twee gou den medailles. Misschien doe ik volgend jaar mee op de WK. Ik wil eerst naar huis, vakantie ne men en dan beslissen." El Guerrouj werd de Paavo Nur mi van Athene. De Fin won tus sen 1920 en 1928 negen gouden en drie zilveren medailles. „Wat ik hier bereikte, was fabuleus. Ik heb er geen woorden voor. In Sydney huilde ik nog tranen van verdriet. Hier huilde ik weer. Van vreugde." GPD door Pim van Esschoten ATHENE - De marathon biedt altijd drama, zeker die van Athe ne. Nooit was er zo'n verbijste rend moment als waarop een 57-jarige voormalig priester uit Ierland gisteren het parkoers op rende en koploper Vanderlei Li ma in het publiek duwde. Het gebeurde op de Avenue Vasi- lis Sofias, rijf kilometer voor de meet. Omstanders en een beveili ger die pal achter Lima fietste, overmeesterden de Ier. Lima ver volgde zijn weg, met armgeba ren waaruit hulpeloosheid sprak. Twee kilometer na het in cident achterhaalde eerst Stefa- no Baldini en kort daarna de Amerikaan Mebrahtom Keflezig- hi Lima die vervolgens nog der de werd. Het publiek in het oude Panathi- naikon Stadion juichte voor Bal- dina, het juichte voor Keflezig- hi, maar juichte het luidst voor de Braziliaanse held. Intens ge lukkig was hij met brons. Het Braziliaans olympisch comité vroeg zelfs om twee gouden me dailles uit te reiken. Zo ver wil de het IOC niet gaan. De vraag blijft of de dwaze ex-priester Lima de zege ont nam. Vermoedelijk niet. Baldini en Keflezighli hadden hun in haalrace op Lima al ingezet, zijn voorsprong slonk snel. De twee gingen in die laatste tien ki lometer bergafwaarts richting Panathinaikon zo rap, dat zelfs de grote Paul Tergat. het tempo met kon volgen. Lima zag het anders: „Het heeft me goud gekost. Maar ik ga niet mijn hele leven huilen. Brons is heel mooi, een fantastische pres tatie in zo'n grote marathon. Maar ik ben heel bang geweest op dat moment. Had die man een mes? Een revolver?" Nee, de man die later werd geï dentificeerd als Neil Horan uit Ierland, had een boodschap. Een religieuze boodschap. Vol gens de Griekse politie was hij dronken, had hij de hele dag in een Atheens café doorgebracht. Toen hij kort voor acht uur het parkoers opliep in kilt en baret, droeg hij een tekst op de rug: 'Grand Prix Priester. Israël, ver vulling van de profetie, zegt de bijbel. De tweede verschijning is dichtbij.' Een jaar geleden was dezelfde Horan al de pits- straat van Silverstone ingerend, tijdens de Grand Prix Formule I. Hij werd tien jaar geleden uit zijn ambt gezet en is in Enge land geen onbekende als iemand die sportwedstrijden verstoort. Hij probeerde het ook al eens op Wimbledon. Steevast, draagt hij een traditioneel Iers kostuum, met oranje kilt en Darid-ster. Op de tribune van het Panathi naikon zat Pieter Langerhorst, echtgenoot van Lornah Kip- lagat, op dat moment naast de voormalige koningin van Grie kenland. „Ze was geschokt," ver telde Langerhorst. Anders ge schokt dan de Griekse koning in 1896, toen zijn landgenoot Spy- ridon Louis als eerste winnaar van een marathon hetzelfde sta dion binnen rende. Louis werd een Griekse held, een legende. Gisteren werd win naar Baldini geëerd als de laat ste held van de Olympische Spe len van Athene. Maar Vanderlei Lima is na de idiote actie van Horan beroemder dan hij als winnaar ooit was geworden. Bij winnaars horen verliezers. In de complete chaos na afloop van de marathon kon Lornah Ki- plagat vriend Paul Tergat ont moeten in een ruimte voor atle ten. De houder van het wereldre cord werd slechts tiende. „Don't worry, er is meer in het leven," had Kiplagat hem gezegd. „Je bent nog steeds een kampioen." Tergat was bitter teleurgesteld, vertelde ze nog. Net als Luc Krotwaar. Hij liep twee weken geleden een kuit blessure op. Langerhorst, ook manager van Krotwaar: „Luc wilde graag lopen. Maar het kon niet." De temperatuur was met 32 graden bij de start milder dan een week geleden bij de vrouwen. Maar evengoed is de gang van Marathonas naar Athe ne ook dan loodzwaar. „Hij had een medaille kunnen pakken", zei Langerhorst. „Kijk naar Jon Brown, die vierde werd. Luc liep hem vorig jaar in Japan op zeven minuten. Luc had ook een medaille in z'n hoofd." GPD ATHENE - NOCNSF heeft in het afsluitende weekeinde van de Olympische Spelen een conve nant gesloten met het bedrijfsle ven. Voor de ondertekening er van was ondermeer voorzitter Jacques Schraven van VNO-NCW in de olympische hoofdstad aanwezig. De afgelopen weken werden meerdere brainstormsessies ge organiseerd, met als doel uit te vinden hoe de partijen elkaar in de toekomst tegemoet kunnen komen. De onderwerpen waren divers. NOCNSF-voorzitter Eri ca Terpstra: „Er waren meer dan 400 mensen bij betrokken. Het was een succes. Nu gaan we woorden omzetten in daden." Schraven noemde enkele priori teiten. „De omzet van de sport in Nederland is drie miljard eu ro. Daar zit nog flinke groei in. Alleen daarom al is het een fac tor van belang. Daarnaast wil het bedrijfsleven meer aandacht schenken aan gezondheid. Niet het verzuim tegengaan, maar de aanwezigheid van de werkne mer vergroten. Een derde punt is maatschappelijk verantwoord ondernemen. We willen iets doen zonder dat we er direct iets voor terugkrijgen." ANP ATHENE - Temidden van andere uitverkoren draagt wielrenster Leontien Zijlaard-Van Moorsel (midden) de Nederlandse vlag het Olympisch Stadion binnen, waarna de Olympische Spelen van Athene 2004 met een twee uur durende show worden afgesloten. De Griekse zeilsters Tsoulfa en Bekatorou doofden uiteindelijk het vuur samen met het 10-jarige meisje Fontini Papaleonidopoulou. die de vlam symbolisch uitblies. foto Robert Vos/ANP Spelen van Athene waren gepast, stijlvol en verrassend subtiel door Wessel Penning ATHENE - Eerst passen excuses aan de Grieken. De hele wereld lachte ze vooraf uit. Ze zouden de Spelen niet kunnen or ganiseren. Ze zouden de stadions en sporthallen niet op tijd afbouwen. Ze zouden het olympisch verkeer verstop pen. Ze zouden de mannen van al-Qaeda weinig in de weg leggen. Ze zouden van de Olympische Spelen 2004 een onwaar schijnlijke chaos maken. Maar al die on heilsprofetieën kwamen niet uit. De Grieken hebben misschien wel de meest sympathieke Spelen ooit georgani seerd Niet zo groots in sport en volks feest als de onovertroffen Spelen van Sydney 2000. Maar wel Spelen die niet, zoals in Atlanta 1996, té veel commercie uitstraalden of té opgefokt oogden. De Spelen van Athene 2004 zullen de ge schiedenis ingaan als gepast, stijlvol en verrassend subtiel. Natuurlijk waren er smetjes. Weer was er een hele reeks dopingschandalën, van gewichtheffers tot hardlopers. Diepte punt van de Spelen was de vertoning van donderdagavond, toen de Grieken in het Olympisch Stadion met veel lawaai de start van de 200 meter saboteerden. Die bedoelde steunbetuiging aan de om ver meend dopinggebruik verbannen Griek se sprinter Kenteris was misplaatst. Daarbij waren de stadions leger dan in Sydney. De hockeyfinales waren niet eens uitverkocht. Anky van Grunsven haalde haar goud voor schrijnend lege tri bunes. Bij het volleybal was het ook nooit druk en zelden zullen profwielren ners temidden van minder publiek hun wedstrijd hebben gekoerst dan in Athe ne. Daartegenover staat dat de Grieken fantastische stadions en sporthallen heb ben gebouwd en dat op de algehele orga nisatie vrijwel niets valt aan te merken. De infrastructuur klopte. In dat opzicht werd de afgelopen weken zelfs Sydney overtroffen. Het openbaar vervoer func tioneerde naar behoren, de metro reed va ker en regelmatiger dan de Lon dense evenknie. Athene was veilig. Zat vol met gewapen de (geheim) agenten en militairen, maar dat irriteerde zelden. Daarbij schroefde de horeca de prijzen niet te ver omhoog en zorgde het organisatiecomité ervoor dat voor ieder evenement ook relatief goedkope toegangskaarten waren. De Grieken zijn trots op hun prestatie en dat is terecht. Tien miljoen mensen wo nen er, het land is klein en niet erg welva rend. Vergelijk dat met China, dat in door Pim van Esschoten ATHENE - Op de avond dat het kwartet Britse sprinters de su- perploeg van de Amerikanen naar de tweede plaats verwees, spurtte Kelly Holmes naar haar tweede gouden medaille in Athe- Nadat ze afgelopen maandag Maria Mutola al verraste op de 800 meter, won ze zaterdag de 1500 meter. Alleen Tatjana Ka- zankina in 1976 en Svetlana Masterkova in 1996 presteerden dat eerder. Dat was echter niet de insteek van de Britse pers. Zij wezen op de grote traditie op het eiland in de middenafstand. Sebastian Coe, Steve Ovett en Steve Cram kwamen nooit tot zo'n histori sche dubbel. Alleen Albert Hill kon het, in 1920. Vóór de Spelen was in Engeland vooral gehoopt op Paula Radcliffe, de grote fa voriete in de marathon. Toen zij na 36 kilometer opgaf, werd dat als een groot drama beschreven. Een dag later won Holmes on verwacht goud op de 800 meter. Cyprus Terwijl ze aanvankelijk niet eens wilde meedoen op die af stand. „Maar tijdens de laatste trainingen op Cyprus ging het zo goed op de kortere afstanden, dat ik besloot toch mee te doen. Ik zou wel zien." Dat goud koes terde ze dagen, ze keek naar wei nig anders. „Maar het probleem was dat ik me nauwelijks kon fo cussen op de 1500. Dat is zo moeilijk. Je moet vergeten dat je die medaille hebt, je moet hele maal opnieuw beginnen," zei ze. Zeven jaar geleden blesseerde fa voriete Holmes zich al in de se ries tijdens de WK in hetzelfde Athene. Sindsdien ging er geen seizoen voorbij zonder fysieke malheur. Dit jaar bleef dat uit en daaraan dankt Holmes haar succes. Alles klopte bij Holmes. Maar ze was zaterdag amper in staat te beseffen wat ze had ge presteerd. „Ik bang dat als ik morgen wakker word, die hele race opnieuw moet lopen. Dat het allemaal niet waar is. Ik ben te moe om te denken, ben fysiek en mentaal helemaal op." Even historisch als Holmes' dub bele zege, was het verlies van de Amerikaanse estafetteploeg op de 4x100 meter. In de afgelopen dagen staken Greene, Gatlin en Crawford steeds de borst voor uit en spraken over de dominan tie van Amerikaanse sprinters. En van het wereldrecord. Want dat zou er zaterdag natuurlijk ook aangaan. Maar de Ameri kaanse bluffers wisselden slecht en werden verslagen door een viertal Britten. GPD ATHENE - Olympisch kampioen kogelslingeren AdrJ Annus moet zijn gouden medaille inleveren. Dat heeft ju Internationaal Olympisch Comité beslist. Annus wordfcg straft omdat hij weigerde een dopingtest te ondergaa] De Japanner Murofushi is nu olympisch kampioen, Hl zilver gaat naar De Wit-Rus Ivan Tichon en de Turk Esre Apak ontvangt alsnog een bronzen plak. ANP MARATHONAS - Luc Krotwaar besloot gisteren enkele minuten voor de start van de olympische marathon nie mee te lopen. Een half jaar voorbereiding was weg dooi een kuitblessure. „Triest. Ik had me hier zo op verheugd." Voor Krotwaar, 36 jaar, was het een droom om in Mara thonas te starten. „In de warming up lukte het niet. ft kan geen wedstrijdtempo lopen." Krotwaar liep op ^au gustus een zweepslag op in Grosseto. „Ik ben daar snel van hersteld, ik reageerde goed op de behandeling. Dit is dan een enorme teleurstelling." ANP ATHENE - De Puertoricaanse worstelaarster Mabe Fonseca is bij de Olympische Spelen betrapt op het g^ bruik van doping. De internationale worstel federatie maakte zaterdag bekend dat in haar urine sporen zijn ge. vonden van het verboden spierversterkende hormoon sta- nozolol. Er volgt nog een contra-expertise. De 32-jarigi Fonseca, geboren op Cuba, was in de categorie tot 55 kilt als vijfde geëindigd. ANP/DPA ATHENE - Mountainbiker Thijs Al heeft na zijn olympi sche optreden twee uur aan het infuus gelegen. De cou reur uit Wormer, 25e in Athene, had last van uitdrogings verschijnselen. Al werd kort na de finish misselijk en dreigde flauwte vallen. In de medische hulppost bij het parcours in Pamit- ha werd hij een uur aan het infuus gelegd. Nadat hij pet ambulance was vervoerd naar het olympisch dorp wen die behandeling herhaald. Al was 's avonds in het Hol land House weer present bij de huldiging van de Neder landse deelnemers aan de Spelen. ANP ATHENE - IOC-president Jacques Rogge heeft Athene ho ge rapportcijfers gegeven voor de organisatie van de zo merspelen. „Ik ben een extreem gelukkige voorzitter van het IOC", zei hij gisteren op zijn laatste persconferentie „Ik ben zeer tevreden over de spelen. De Grieken hebben het fantastisch gedaan. Het olympisch dorp was het beste ooit. De sportbonden waren verrukt over de samenwer king met de organisatie. En de veiligheid was onberispe lijk, smetteloos." De kaartverkoop was voor een land van tien miljoen inwo ners goed, vond Rogge. „Athene trok meer toeschouwers dan Seoul en Barcelona, dat is gewoon goed voor z klein land." Hij erkende de problemen met de jurering - maar zei te begrijpen dat menselijke fouten niet uit te ban nen zijn. „We begrijpen menselijke fouten, maar zullei nooit manipulatie toestaan." ANP 2008 organiseert en de VS (New York) die zich voor 2012 kandidaat hebben ge steld. Dat een land van de Griekse om vang de Spelen zo vlekkeloos heeft afge handeld, is een prestatie van formaat. Maar het is niet waarschijnlijk dat zoiets nog eens zal gebeuren. Of toch? 'Waarom komen de Spelen niet voorgoed naar Athene?' zo vroeg de plaat selijke krant Athens News zich dapper af in het hoofdredactioneel commentaar. De Grieken hebben de capaciteiten en de kennis om veilige Spelen te organiseren, zo is nu wel bewezen, vond de krant. En, aldus Athens News: Is het niet van de gekke dat iedere vier jaar door verschil lende landen voor miljarden wordt geïn vesteerd om een sportfeestje van twee we ken te organiseren, terwijl in Grieken land nog jarenlang de beste sportaccom modaties beschikbaar zijn? GPD De vier Zeeuwse meiden Nienke en Bregje de Looff, Lineke ten Bokum en Hadewijch Rieff zijn terug uit Athene. Voor de laatste keer berichten ze over hun belevenissen tijdens de Olympische Spelen. De televisie staat aan. We kij ken naar de laatste beelden vanuit Athene. Naar de Olym pische vlam die nog maar heel even boven het stadion zal branden. Naar een perfect georgani seerde sluitingsceremonie, waarin veel blije Grieken dan sen op de door ons regelmatig gehoorde Sirtaki. Naar een vi deoband met memorale beel den, waar we stuk voor stuk live bij ivaren. We kijken vol weemoed naar de televisie we zijn weer thuis. Zaterdagochtend vloog Athe ne aan ons voorbij, zoals de hele afgelopen week voorbij vloog. Op sommige momen ten lijkt het een een droom, die uiteindelijk niet echt waar bleek. Gelukkig is er het bewijs van honderden foto's, van de olym pische souvenirs en de met buitenlanders uitgewisselde accessoires. Die houden de herinnering levend, laten ons beseffen hoe geweldig het was. De opmerkelijke sportpresta ties, de vriendschappelijke band tussen alle nationalitei ten, de overweldigende sfeer van de stadions, de ontroeren de overwinningen, de Griekse gastvrijheid of de huldigin gen in het Holland House. Eén bepaald hoogtepunt is niet op te noemen. Alle ge maakte plannen konden wor den uitgevoerd en alles waar op we ons joolt hadden ver heugd, bleek in werkelijkheid minstens zo mooi. De enkele sportieve teleurstelling en het missen van het Wilhelmus in één van de stadions, hebben ons niet van ons stuk ge bracht. Ze zijn verdrongen door alle momenten waar we zo van genoten. Alle positieve ervaringen heb ben voor ons één ding duidelijk gemaakt. Over vier jaar zullen er weer vier oran je uitgedoste, iets oudere, maar minstens zo enthou siaste meisjes rond lopen op de olympische grond. We hebben nu al zin in Peking en zullen vandaag vast beginnen met het aftellen van de dagen. 'Papa, mama, zeg me toch Hoeveel nachtjes slapen nog?' van onze sportredactie ATHENE - Voor Inge de Bruijn zijn de Spelen een kassuces. De zwemster werd de grootverdie ner in de Nederlandse ploeg. Met haar vier medailles streek ze 57.500 euro op. Pieter van den Hoogenband volgde haar op de voet met 51.250 euro. NOCNSF had premies van 25.000 euro op goud, 17.500 eu ro op zilver en 10.000 euro op brons gezet. De Bruijn won goud, zilver en twee brons, waar van een op de estafette. Voor de teamsporters gold een andere be rekening waarbij de regel 'hoe minder sporters hoe hoger de be loning' opgeld deed. Zo gaan de hockeyers en hock- eysters met 7000 euro per per soon naar huis voor hun zilve ren plak, maar de vijf zwem mers op de 4x100 vrij met 8750 euro de man. De roeisters galt de vrouwen acht werden hei slechts betaald. Het brons lever de elk teamlid 4000 euro op. Geldklassement: Inge de Bmii" (goud, zilver, brons, brons teaW 57.500 euro Pieter van den Hoogen band (goud, zilver, zilver teaml 51.250 euro Leontien Zijlaard-Vin Moorsel (goud, brons) 35.000 eiirtj Anky van Grunsven (goud) 250 euro Edit Bosch zilver17.500 eu ro Mia Audina (zilver) 17.500 eu™ Theo Bos (zilver) 17.500 euro Debo rah Gravenstijn (brons) 10.000eu ro Mark Huizinga (brons) 100 euro Dennis van der Geest (bronl 10.000 euro Bart: Brentjes ("bro'ril 10.000 euro 4x100 meier vrij wM'jj;; nen (zilver) 8.750 euro acht (zilver) 7.000 euro mannei'"R.| hockeyers (zilver) 7.000 euro ttfoti-lj wenhockeyers zilver7.000 eHi j dubbeltioee vrouwen (brons) M euro 4x100 meter vrij (brons) 5.000 euro vrouwen acht g (brons) 4.000 euro. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14