Vlentale kracht gaf de doorslag Hoekse bluf troeft Ajax af Onze kampioenen feliciteren alle Olympische medaillewinnaars Bart Brentjens is dolblij met brons )ringend gevraagd voor de volgende Spelen in Peking: supersterren THENE 2004 an Moorsel en e Bruijn aan op klassement m n" de''oTvmpTscLlinTien Bliksemstart met vroege goal maakt weg vrij naar zege in Amsterdam: 0-3 i Argentijnen winnen voetbalgoud El Guerrouj in voetsporen Nurmi Koplopers verspelen dure punten Dekker groeit naar topvorm Brazilaan krijgt eremedaille ictie: 0113-315640 ,.pzc.nl iil:redactie@ pzc.nl jus 314460 AA Goes iftentie-exploitatie: ti-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; maal: 020-4562500. andag 30 augustus 2004 jrGijs van Oosten HENE - Vier jaar lang sprak sportkoepel NOCNSF stoere door te stellen dat op de impische Spelen in Athene aantal van 25 medailles van jaar geleden in Sydney est worden overtroffen. :het moment van afrekenen fekomen, moffelt het Team Mission onder leiding van er Vogelzang die doelstelling De delegatieleiders zijn gal tevreden en trots over de sentatie, het gedrag en het zier dat de olympische spor- de afgelopen weken uit- lalden. Alsof het een stel pad- ders betreft. positieve presentatie van groep atleten die een land tegenwoordig! op het groot- internationale evenement te prijzen. Maar zou dat vanzelfsprekend moeten i? In topsport gaat het in de ste plaats om succes en met score van 22 medailles (4 ;d, 9 zilver, 9 brons) is er niet dit gepresteerd. Het is even- iniet realistisch te veronder- üen dat in de komende olym- ehe cyclus het aantal van iene. laat staan dat van Syd- toen op 25 medailles twaalf goud werd gewonnen, rdt overtroffen, ip Alberda, de na zeven jaar ïidende technisch directeur NOCNSF, gaf het gisteren aan: de marges in de sport ïden kleiner. Er zijn meer landen die zich in de strijd om de medailles mengen. De winter sportnatie Noorwegen won bij voorbeeld vijf gouden medail les, één meer dan Nederland. Dus wordt het een steeds grote re uitdaging om op het erepo dium te belanden. Met andere woorden: de tendens is dat ach ter de grote landen - de Verenig- de Staten, China en Rusland - meer landen hetzelfde aantal medailles moeten verdelen. Toevallig is het niet dat Erica Terpstra, de voorzitter van NOCNSF, zich desgevraagd niet aan een voorspelling waagt over de medailleoogst in Pe king. Het is maar zeer de vraag hoeveel potentiële olympisch kampioenen over vier jaar in de Nederlandse delegatie zitten. De vier gouden medailles in Athene zijn gewonnen door vier sporters - Leontien van Moor- sel, Inge de Bruijn, Pieter van den Hoogenband en Anky van Grunsven - die ook al in Sydney de Nedei'landse eer hooghiel den. De judoka's en de roeiers. de mannenacht in het bijzon der, zorgden voor een verras sing met een gezamenlijke score van zeven medailles. Baanwiel- renner Theo Bos en judoka Edith Bosch zijn jong en talen trijk, maar verder zijn de voor uitzichten ongewis. Het is opnieuw duidelijk gewor den dat aan de top de mentale weerbaarheid een doorslagge vende rol speelt. Die eigenschap bepaalt het verschil tussen win nen of verliezen. Van de 22 me dailles zijn er achttien zilver of brons van kleur. Veel energie is de afgelopen periode gestoken in de mentale weerbaarheid van de Nederlandse atleten door middel van een lange reeks ses sies onder de titel 'De Reis van de Held'. Het wordt een belang- rijk punt in de evaluatie, want juist op dat terrein lieten veel spoilers en spoilploegen kostba re steekjes vallen. De mentale kracht is een karak tertrek van de ware superster ren, zoals de vier Nederlanders die hun olympische titel in Athe ne prolongeerden. En superster ren komen maar eens in de zo veel jaar voorbij. Sydney was uniek, Athene was goed maar biedt geen enkele voorspellende waarde voor Peking, waar net zo goed minder dan 22 medail les kunnen worden gewonnen. Dat soort kritische bespiegelin gen zijn niet besteed aan het Team de Mission, dat met na druk trots is op de presentatie van de olympische ploeg in Athene. Joop Albei'da haalde een uitspraak van de voormali ge atleet Cai*l Lewis bij een roei- wedstrijd aan toen hem werd ge vraagd waarom een bepaalde Amerikaanse boot niet had ge wonnen. „Ze zijn hier. It's cele bration time." Niet zeuren dus, op de Olympische Spelen gaat het om het plezier en de positie ve uitsti-aling. Prima, maar wie begon er nou over die 26 medailles? GPD BENE - Inge de Bruijn en a na de Olympische Spelen Athene aan kop van het Ne- ilandse historische medaille- issement. De Bruijn heeft met oogst in Griekenland een aal van acht medailles be kt, waarvan de helft goud. n Moorsel heeft er zes. wielrenster heeft eveneens gouden plakken. De Bruijn Van Moorsel zijn in het klas- nent ruiter C.F. Pahud de intanges gepasseerd. Hij vero rde vijf medailles (vier goud) sen 1924 en 1936 en leidde '.klassement tot aan Athene, erzicht (goud-zilver- brons-to ri): 1. Inge de Bruijn (zwemmen) '■2 (8) 2. Leontien Zijlaard-Van mei (wielrennen) 4-1-1 (6) 3. Pahud de Montanges (paar- itport) 4-1-0 (5) 4. Fanny Blan- i-Koen (atletiek) 4-0-0 (4) 5. tier van den Hoogenband zwem- s) 3-2-2 (7) 6. Rie Mastenbroek temmen) 3-1-0 (4) 7. Adolf van r Voort van Zijp (paardensport) •-0 (3) 8. Anky van Grunsven Brdensport) 2-4-0 (6) 9. Jeroen imee, Teun de Nooijer, Erik Ja- Guus Vogels (allen hockey), Mrd de Kruijff (paardensport) 0(3). ANP door Frits Bakker AMSTERDAM - De entourage was grootser dan het voetbal zelf. Hoek speelde de eerste wed strijd voor de competitie zater dag op de bij velden van Ajax voor een hooggeëerd publiek. Louis van Gaal keek zelfs mee vanaf het bordes, maar moest toegeven dat het beste voetbal op de openingsdag niet van Ajax kwam, maar van Hoek. De Zeeuws-Vlaamse hoofdklas ser, die begon in een opstelling die er nog aanvallender uitzag dan die van Ajax, tikte voor een paar honderd toeschouwers de amateurs van de profclub van het veld: 0-3. Het zegt nog weinig over de wer kelijke kracht van Hoek, oihdat de tegenstand van een bedenke lijk niveau was. Christophe De- wispelaere, die twee keer scoor de, was verbaasd over de zwak te van de Amsterdammers. „We hadden een zware partij ver wacht en zeker niet dat we er zo overheen zouden lopen", beken de de dertigjarige Belgische aan valler na de wedstrijd. Het was vooral ook zijn verdien ste dat Hoek zo'n veelbelovende start maakte. Twee minuten na de aftrap had de blonde schut ter zijn eerste goal al in de net ten liggen. David Destoime trap te een lange bal vanaf de linker vleugel en voor de goal kreeg De- wispelaere alle vrijheid om aan te nemen en hard in te schieten. Die snelle treffer deed Hoek. dat met een gezonde bluf speel de, ook in de rest van de wed strijd ver boven de tegenstander uitgroeien. „Het was dat we nog al slordig met de kansen zijn ge weest, anders winnen we met Nejim Melki (links), een van de ongrijpbare aanvallers van Hoek, laat Ajax-verdediger Glenn Soetosenojo achter zich. foto Frank van den Berg (Advertentie) Wie nog geen genoeg heeft van topprestaties kan meedoen aan de ZOOlympics in Diergaarde Blijdorp. Dit kan tot en met 31 december 2004. Dagelijks geopend ranaf 9.00 uur. www.diergaardeblijdorp.nl ZOOlympics 2004: meetje krachten met de dieren in Diergaarde Blijdorp. ZOOLYMPICS DIERGAARDE BLIJDORP veel grotere cijfei"s'\ stelde trai ner Ballegeer vast. Hoek lijkt na een magere voorbe- reiding precies op tijd de balans in het elftal te hebben gevon den. De tweemansaanval (De- wispelaere en Ysebaert) was be weeglijk en dreigend, de vleu gels (Melki en Poppe) vrijwel al tijd aanspeelbaar en Hoek gaf zelden of nooit een kans op een tegengoal weg. Gunther de Meyer organiseerde het elftal feilloos en Pieter de Munnik was in de verdediging de beste man op het veld. Johan Ballegeer troefde de te genstander af met een ongekend aanvallend elftal. Hij had één opvallende omzetting gedaan. David Destorme, die gewend is om kort achter de diepste spits te spelen, kreeg een dubbele rol als opbouwer en breker op het middenveld. Daardoor was het dilemma voor de trainer (kiezen tussen Dewispelaere en Ysebae rt voor de spitspositie) overbo dig geworden: de twee aanval lers speelden tegen Ajax samen in de spits. Tactisch Alle tactische discussies („moet Hoek op het middenveld in een ruit of in een vierkant spelen?") werden na twee minuten al weg gevaagd. De Ajacieden kwamen in het eerste uur niet tot één fat soenlijke aanval. In alle linies werd het spel gedicteerd door Hoek, dat sneller combineerde en veel meer individuele klasse op het veld had staan. De logische 0-2 kwam na 25 mi nuten in de eerste helft op het bord. Een verre ingooi van Char- ly Okonedo werd door Bart Pop pe met het hoofd verlengd en door Dewispelaere van dichtbij ATHENE - Het Argentijnse elftal heeft olympisch voet balgoud gewonnen. De Zuid-Amerikanen versloegen Pa raguay in de finale met 1-0. Het doelpunt kwam in de 18e minuut op naam van Carlos Tevez. Tevez woi'dt begeerd door PSV. De Eindhovense club is in onderhandeling met Boca Juniors, de club van de aanvaller. Naar verluidt vraagt Boca 18 miljoen euro voor Tevez. pagina 17 groeibriljant bezorgt Argentinië goud ATHENE - Hicham El Guerrouj heeft tachtig jaar na de legendarische Finse hardloper Paavo Nurmi het olym pisch goud gewonnen op zowel de 1500 meter als de 5000 meter. De Marokkaan haalde de dubbel binnen door op de vijf kilometer topfavoriet Kenenisa Bekele te verslaan, pagina 14 sportieve gerechtigheid voor El Guerrouj AMSTERDAM - Ajax, PSV en Feyenoord hebben in de derde speelronde van de eredivisie kostbare punten ver speeld. Ajax werd door bekerwinnaar FC Utrecht op 1-1 gehouden, PSV speelde zaterdagavond gelijk tegen NAC (2-2) en Feyenoord kwam bij Vitesse niet verder dan een droge 1-1. De topdrie bleek dus toch niet zo onaantast baar in de race om het kampioenschap, pagina 22 Ajax verdedigt kinderachtig LANDGRAAF - Erik Dekker heeft in de aanloop naar het WK wielrennen eindelijk winnaarsbenen. De Raborenner greep zaterdag in een boeiende finale de eindzege in de Ronde van Nederland. Het WK is op 3 oktober in Verona. „Ik zit dicht tegen mijn beste vorm aan." pagina 23 Dekker houdt één seconde over ATHENE - De Brazilaanse marathonloper Vanderlei de Lima heeft van het IOC de Pierre de Coubertin Medaille gekregen. Het eremetaal is een beloning voor zijn blijk van 'sportiviteit en olympische waai'den'. De Lima werd gisteren toen hij aan kop lag tijdens de marathon door een man van de weg geduwd en eindigde als derde, pagina 14 ex-priester overrompelt hardloper De vier Nederlandse sporters die goed waren voor goud in Athene. Boven: Anky van Grunsven (links) en Inge de Bruijn, onder Leontien van Moorsel (links) en Pieter van den Hoogenband. foto's ANP ingeschoten. Voor Ajax, dat in de klassieke speelstijl met één centrumspits en twee vleugels bleef volharden, stond daar tot de rust één klein kansje tegen over. De middenvelder Moinat schoot na een dekkingsfout bij Hoek uit de draai net naast. Twee wissels bij de thuisclub ga ven de wedstrijd na de rust een iets ander beeld. De handige spelbepaler Ali Badeau, die de ze week voor een jaar naar het buitenland vex*trekt en om die re den op de bank begon, bracht eindelijk wat snelheid in het elf tal van Ajax. Toen Hoek na twin tig minuten in die tweede helft op een veilige 0-3 kwam (Destor me kopte hoog opspringend een hoekschop van Poppe in) namen ook de irritaties toe. Ajax ging zichzelf nogal eens te buiten aan onverschrokken acties. Destoime was even uitgeteld na zo'n zware aanslag, toen de wed- strijd al lang was beslist. Ajax-Hoek 0-3 (0-2). 2. Christophe Dewispelaere 0-1, 25. Christophe Dewispelaere 0-2, 65. David Destorme 0-3. Scheidsrechter Van Eivijk (Oosterhout). Gele kaart: Charly Okonedo (Hoek), Dick Krommenhoek, Orphil Blanken- daal (Ajax). Aantal toeschouivers: 300. Hoek: Filip van der Vloet; Charly Okonedo (69. Ramazan Yuruk), Gunther de Meyer, Stijn Porte- man, Pieter de MunnikBart Pop pe, David Destorme, Steven de Croock (79. Jeroen van de Broeke), Nejim Melki; Christophe Dewispe laere, Sam Ysebaert (87. Djamel pagina 24 Hoek kijkt een dagje rond in Ajax-cultuur PARNITHIA - Daar hing het brons om de dunne nek. Het jongensgezicht van Bart Brentjens straalde en de blau we pretogen waren als scho teltjes. Op de tribune kon Joop Alberda, de technische baas van NOCNSF, de vreug detranen niet meer tegenhou den. Brons voor de bijna 36-jarige Brentjens, de oudste man van het olympi sche mountainbikerspeloton. Nee, dat was niet meer ver wacht. Brentjens oogde zaterdag bij de start zoals in Atlanta 1996, toen hij met veel machtsver toon naar een gouden medail le fietste. De staart, die twee nngen in het linkeroor, dat ta nige lijf - allemaal net als toen. Maar tijdens de Spelen in Sydney speelde hij een bij rol en tijdens de wereldbeker wedstrijden van de afgelopen jaren haalde hij zelden het po dium. Bovendien is Brentjens acht jaar ouder dan in Atlan ta. Hij is de oudste van het pelo ton. Veel ouder dan al zijn concurrenten, stuk voor stuk twintigers. De uiteindelijk winnende Fi*ansman Absalon (24), de zilveren Spanjaard Hermida (26), de net achter Bi-entjens eindigende Belg Paulissen (28), de als vijfde geëindigde Brit Killeen (22) en de op achterstand geëindig de andere Nederlanders Bas Peters (28) en Thijs Al (24) - in leeftijd hadden het de véél jongere broertjes van Bart kunnen zijn. Leeftijd zegt dus niet alles. Dat beaamde ook bondscoach Johan Lammerts. „Een oude re rennér laat zich niet gek maken. Die kent zijn lichaam. Jonge renners moeten dat nog uitvinden. Aan de andere kant: Een renner van Barts leeftijd heeft niet elke dag meer goede benen. Vandaag had Bart ze toevallig wel." Tijdens de olympische race over de woestenij van de net buiten Athene gelegen berg Parnithia zuchtte hij onder de tempowisselingen van de jonge fietsers en zij onder Brentjens' doorzettingsveimo- Bart Brentjens is op weg naar het brons. foto Peer Grimm/EPA gen. Tussen de keien, de stof stormen, de niet te befietsen hellingen en de warme wind loste'Brentjens keer op keer. Maar hij kwam steeds sterk terug. „Ik heb gruwelijk gele den, maar ik had toch nog wat ki'achten over. En de an deren zaten waarschijnlijk ook kapot." Lang reed Brentjens op zilver af, 'maar in de laatste i"onden was de pijp leeg'. Dus schoot de Spanjaard Hermida alsnog aan hem voorbij. Thomas Frischknecht kwam na afloop even buurten. „Be dankt Brentjens", zei de Zwit ser „Je hebt me mooi in de hekken gefietst." Maar Brentjens kon het zich niet herinneren. „Ik heb daar niets van gemerkt. Boven dien, ik heb het hele jaar door respect voor iedereen. Van daag was anders, vandaag ging het om leven en dood. Er zijn soms van die bochten waar er maar een doorheen kan." Toen ging hij naar de huldi ging, naar de dopingcontrole, naar de bobo's, naar de sup porters en naar de pers, die wilde weten of hij dit ook voor zijn ernstig zieke moe der had gedaan. Overal ont moette hij blijdschap. En bij de huldiging had Joop Alber da het plots te kwaad. Tranen gleden over de wangen. „Ik weet wat Bart er allemaal voor moet doet, dat raakt me." GPD doorWessel Penning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13