BELISOL zc stadskantoor slecht toegankelijk n Van volksstraat tot keurige buurt Volgende week bij Omroep Zeeland Radio en TV Souburgse krijgt jaar rijverbod en leerstraf voor inrijden op ex dlingbaan in Middelburg gevaarlijk voor gehandicapten andaloop oor WNF MASSALE LEEGVERK00P VAN WINKELS EN MAGAZIJNENl MATRASSENI MEUBELS Nazomeren langs de vloedlijn 0 ^inlevering van deze boni BEZQRGDI iedere werkdag: extra aandacht voor het Zeeland Nazomer Festival dinsdag 31 augustus rechtstreekse uitzendingen: Zaterdag 4 september: Voor duizenden weg uit schuur Bromscooter gestolen Ruitentikker voor rechter Diefstal pinpas bestraft Kapvergunning in Koudekerke vowvo. nazomer f5e6t1val.nl zeeuwse almanak Kruipen SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN 'n Pvc' a'u en hout «300 m showroom Vraag naar onze thuisblijversactie erdag 28 augustus 2004 editie Walcheren Nadia Berkelder 1DELBURG - Het nieuwe jskantoor is slecht toeganke- voor gehandicapten. De hei naar de ingang is te steil en ing, vindt de Stichting VVerk- i Gehandicapten Walche- De helling zou zelfs gevaar- voor mensen in een rol- L werkgroep reageert vlak de officiële opening van gebouw, aanstaande dins- ,Voor de bouw begon heb- we overleg gehad met de Èouder en met ambtenaren", IP. Lamers van de commis- toegankelijkheid van de kgroep. „We zijn er ruim •jaar mee bezig geweest. In tijd hebben we afgesproken we niet met de pers zouden Het overleg heeft vol- Lamers geen resultaat ge- Eigenlijk was meteen dui- jk dat de hellingbaan zo zou ren. De toegankelijkheid is toste gegaan van de archi- Bij de gemeente Mid- rg was geen van de betrok- gisteren aanwezig om entaar te leveren op de kri- van de werkgroep. Een Ivoerder laat weten dat er keken is naar de toeganke- id. De gemeente zou zelfs imerking komen voor een merk voor toegankelijk- ubliekshal van het nieuwe kantoor ligt op de eerste eping. De hal is op twee eren te bereiken: via de hel- aan vanaf de straat of met ift vanuit de parkeerkelder, is vindt het vreemd dat de ente er blijkbaar vanuit dat alle mensen die slecht JSTKAPELLE - In Oost- ipelle wordt zaterdag 11 ptember voor de negende *r de Pandaloop gehou- I inschrijfgeld komt ten aan het Wereld Na ar Fonds (WNF). Het id wordt besteed aan de scherming van het leefge- iedvan de Panda, gjtiemers kunnen één, drie of vier ronden m 2,5 kilometer afleggen ad Kasteel Westhove. De paar krijgt de Panda isseltrofee. Inschrijven m vanaf 13.00 uur op de sdstrijddag, de start is s uur later. Het inschrijf- kl bedraagt drie euro per Koon. Advertentie alle ter been zijn over een auto be schikken. „Terwijl de ovei\heid beknibbelt op de mogelijkheden om je als gehandicapte te ver plaatsen, bijvoorbeeld met spe ciaal taxivervoer." De hellingbaan voldoet volgens de werkgroep niet aan het bouw besluit. „Daar staat in dat een helling maximaal een hoogtever schil van een meter mag over bruggen. Deze is drie en halve meter hoog. De gemeente rede neert nu, dat hier geen sprake is van één helling, maar van zeven hellingen achter elkaar, met een hoogteverschil van telkens vij- fig centimeter. Als je zo rede neert, kun je ook wel een helling naar de Lange Jan maken." Voor rolstoelers en mensen die slecht ter been zijn, is de helling baan veël te steil, vindt Lamers. „Je moet heel jong en sportief zijn om met een gewone rolstoel naar boven te gaan. Mensen die niet gehandicapt zijn, die alleen wat kortademig zijn, hebben er zelfs moeite mee. Stel je voor dat je zeventig bent en je part ner omhoog moet duwen. Naar beneden rijden met een rolstoel is zelfs gewoon gevaarlijk." De werkgroep betreurt het dat juist een publiek gebouw als het stadskantoor niet goed te berei ken is. „Als het een winkel was, of een museum, was het nog wat anders. Bij dat soort gebouwen kun je kiezen of je naar binnen gaat of niet. Maar voor het aan vragen van een rolstoel of een scootmobiel moet je naar het ge meentehuis. In deze eeuw zou niet meer op deze manier ge bouwd mogen worden. Het stadskantoor staat toch mini maal dertig jaar. Je moet tegen woordig als gehandicapte of oudere toch zelfstandig gebruik kunnen maken van je gemeente huis?" Het probleem had kunnen wor den opgelost door een extra lift schacht in het gebouw te ma ken, zegt Lamers. De ruimtes in het stadskantoor die open zijn voor het publiek, zijn wel goed ingericht, vindt hij. „De hal is ruim en je kunt met je rolstoel onder de balies rijden. Maar het werkgedeelte van het gebouw is niet echt geschikt voor mensen in een rolstoel. De gangen zijn te smal. Als ergens een koffiekar of een kopieerma chine staat, kun je er niet meer zie dossier Stadskantoor WESTKAPELLE - Aan de Westkappelse zeedijk tussen Westkapelle en Domburg wordt druk gere peteerd voor de opera Sweetheart come, de openingsvoorstelling van het Zeeland Nazomer Festi val. De opera, met de zee en de ondergaande zon als decor, begint met een tocht van de muzikan ten langs de vloedlijn. Maandagavond gaat Sweetheart come in première. foto Lex de Meester ozz- N3Zn3N«3i aaVA3in093013HDS 0ZZ3 N3ZD3NH31 93MNVWUWH 0frZ3 N3ZH3NH31 1WH1S100HDS 00Z3 OHOON N0I1V1S 09Z3 N3DNISSI1A apuaims 09Z3 Dansnos-isoo NI31d3fNVUO 0SL3 08Z3 N3DNISSHA iwaisN3aawd sm 9NIQI31U31VM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Slijkstraat in Vlissingen. Monopoly is niet bepaald een spel dat met z'n tijd meegaat. Ontwikkelingen in de vastgoedmarkt, stijgende hui zenprijzen of dalende populari teit van bepaalde steden heb ben geen effect op het spel. De Dorpstraat van Ons Dorp blijft het goedkoopste straatje. Een hotel in Groningen blijft altijd duurder dan eentje in Utrecht. En de PC Hooftstraat in Amster dam neemt nooit de plek in van de Leidschestraat, laat staan de Kalverstraat. In de praktijk echter is de popu lariteit van een straat nogal eens aan fluctuaties onderhe vig. Neem nou de Slijkstraat in Vlissingen. Nu een keurige straat met afwisselend koop- en huurwoningen. Mooi strate gisch gelegen tussen boulevard en binnenstad met alles op loopafstand. Kortom, een prima buurt om te wonen. Hoe anders was het vroeger. In de Slijk straat woonden arme mensen. Dat valt bijvoorbeeld op te ma ken uit het archief van J. van Leeuwen, een Vlissinger die het na de oorlog tot burgemeester van Brouwershaven en Oost- burg schopte. In zijn archief no teerde Van Leeuwen tal van ob servaties over Vlissingen aan het begin van de twintigste eeuw, bijvoorbeeld over de Slijkstraat en de omliggende straten. „Volksstraten waar in doorsnee de lagere werklieden uit de gemeente woonden", te kende hij op. Ondanks de ar- De schrijver R. J. Presser vond het als kind geen pretje om in de klas te vertellen dat hij in de Vlissingse Slijkstraat woonde. foto Ruben Oreel moe, was het wel een levendige boel in de buurt. Natuurlijk wa ren er cafés, maar ook de jeugd kon met weinig geld zichzelf op iets lekkers trakteren. „Opoe Van Ochten verkocht in de Slijk straat warme, vettige gepofte erwten in een zelfgedraaid punt zakje van krantenpapier", zo staat in het archief te lezen. De bekendste herinneringen aan de Slijkstraat zijn evenwel die van de schrijver R. J. Pes- kens, het pseudoniem van de uit gever Geert van Oorschot (1909-1987). Hij schrijft in het verhaal De Kolenboer: „De straat waarin wij woonden heet te de Slijkstraat. Je begrijpt dat het voor een kind niet plezierig is in de Slijkstraat te wonen. Als mij in de klas gevraagd werd: waar woon je, en ik zei in de Slijkstraat, dan kreeg ik het gevoel of er een modderlucht in de klas kwam hangen. In ons dialect zeiden we bovendien niet slijk, maar slik, en slik was nog veel stinkender en verachte lijker dan slijk." Maar niet alleen de naam, ook de straat zelf was een en al el lende, als we Van Oorschot mo gen geloven. „Aan weerzijden één aaneenschakeling van krot ten. Verzakte vensters, gebro ken of met krantenpapier dicht- plakte ruiten, uit de scharnie ren hangen voordeuren, uit de gevels gevallen brokken steen, kapotte trottoirtegels, ontbre kende voordeurdrempels, lek kende dakgoten, opgebroken straatgedeelten, hondendrollen op de stoepen, lucht van gebak ken vis en gepofte erwten, stank van rottende garnalen." De familie Van Oorschot woon de in die tijd op nummer drie in wat de schrijver noemt een 'vrij ordentelijke woning'. Maar bij de buren, daar begon het ver val: „Vanaf nummer vijf waren alle huisjes min of meer in el kaar geflikkerd." Ook voor het volk op straat heeft Van Oor schot geen goed woord over: „Troepen ongewassen kinderen met rachitisbenen, zwangere vrouwen, schreeuwende dronk aards, verpieterde katten, van honger blaffende honden, ver stopte stinkende riolen, een vod- denpakhuis, een roestige wagen verhuurder! j, een naar pis en mest stinkende paardenstal, een aan vallende ziekte lijdende en altijd de hilariteit opwekken de mongool, hoog oplopende twisten op zaterdag- en zondag avond, valse mondharmonica's kortom: troep, stront, verval, smurrie, ontbinding, kortom nogmaals onze Slikstraat." De Van Oorschots betaalden in die tijd anderhalve gulden per week huur. Niet veel in vergelij king met andere woningen. De panden die vanaf de jaren twin tig aan de Bonedijkestraat ver rezen, kostten al gauw vier tot vijf gulden huur per week. Dege nen die het zich konden permit teren, verhuisden vanuit de volksbuurten naar de luxe wo ningen aan de Bonedijkestraat. Maar ook deze woningen heb ben geen eeuwigheidswaarde. Anno 2004 ondergaat de wijk rondom de Bonedijkestraat een grote opknapbeurt. De slopers hamer velt 220 woningen, om vervolgens ruimte te bieden aan kwalitatief beter panden. En de Slijkstraat? Tal van plan nen circuleren voor dit gebied. De staat van de woningen is niet slecht, maar er moet op ter mijn toch wat met de buurt ge beuren. En de plannen zijn niet mis: een flinke uitbreiding van het aantal woningen, de bouw van een paar woontorens en de komst van winkels in het ge bied waar nu bijna geen mid denstander meer is te vinden. Dus wie weet, over nog eens honderd jaar, is de Slijkstraat misschien uitgegroeid tot de Kalverstraat van Vlissingen. En hoeft niemand zich meer te schamen om daar te wonen. Ron Magnée (Advertentie) Koningin Beatrix opent de Roosevelt Academy en het Stadskantoor Middelburg (vanaf 13.30 uur) concert van Blof en Femi Kuti vanuit de Abdij in Middelburg (vanaf 20.00 uur) Delta Prof ronde rechtstreeks verslag op radio (vanaf 12.00 uur) Samenvatting op TV (vanaf 20.00 uur) www.omroepzeeland.nl VLISSINGEN - De bewoners van een huis aan Wester- zicht in Vlissingen ontdekten gistermorgen om elf uur dat inbrekers voor enkele duizenden euro's gestolen hadden uit hun schuur. De schuur moet tussen woensdagochtend 11.00 uur en gistermorgen opengebroken zijn. Twee fiet sen en elektrische gereedschappen zijn weggenomen. VLISSINGEN - Een bromscooter die aan de Hercules Seg- herslaan in Vlissingen geparkeerd stond, is gisteren tus sen 15.00 uur en 17.00 uur weggenomen. Het gaat om een rode Hyosung, type Rush. In de buddyseat van de scooter zaten cd's en waardepapieren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een achttienjarige inwoner uit die stad voor ver nielingen veroordeeld tot 160 euro boete. Ook moet hij 150 euro voor een kapotte ruit betalen. De man schopte 31 maart dit jaar in Middelburg de ruit van de voordeur van de Konmar in, omdat hij niet kon verkroppen dat hij tegen sluitingstijd niet meer werd binnengelaten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een negentienjarige vrouw Haagse voor het pinnen met een gestolen bankpas bij verstek ver oordeeld tot 200 euro boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Ook moet ze de schade van 170 euro aan het slachtoffer vergoeden. De verdachte had 12 april in Goes de pinpas bij een bejaarde vrouw weggenomen. Zij beschikte tevens over de pincode. Ze had verklaard dat ze daarvoor toestemming had gekregen, maar dat werd door het slachtoffer ontkend. KOUDEKERKE - Zeventien bomen die op het sportcom plex in Koudekerke staan, worden gerooid. Het Veerse ge meentebestuur heeft een kapvergunning verleend. De bo men moeten weg om het trainingsveld van de voetbalclub Koudekerke te kunnen uitbreiden. Het trainingsveld is te klein voor het trainen van alle selecties. In de omgeving is geen plaats om een groter trainingsveld aan te leggen. Het veld kan wel verruimd worden door de tien meter bre de beplantingsstrook aan de noordkant van het veld min der breed te maken. Daarvoor moeten de bomen gekapt worden. Er blijft een strook van twee meter over. Daarop wordt een hoge haag geplant. grasveld, waar ze met haar auto overheen was gereden. De offi cier voelde zich in zijn mening gesterkt door een getuige, die naast de verdachte in de auto zat. Zij verklaarde dat de be stuurster extra gas gaf en vlak achter het slachtoffer reed. Die wist inderdaad zijn hachje te redden door achter een boom te springen. Raadsman W. Dieleman schrok van de eis. De strafpleiter vond dat de ernst van het delict staat of valt met de snelheid van de auto. Daarmee was de politie rechter het eens. De advocaat be pleitte een veel lagere straf. „Ze heeft hem willen jennen." Diele man voerde aan dat de man zijn cliënte voortdurend lastig valt. Hij had niet kunnen verkroppen dat zij een einde had gemaakt aan hun liefdesrelatie. De Sou burgse had tot gisteren een blan co strafblad. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan eiste giste ren in Middelburg 240 uur werk straf, 26 uur leerstraf en zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en vier jaar rijont zegging tegen een 27-jarige vrouw uit Oost-Souburg. Haar werd poging tot doodslag ten laste gelegd. De officier achtte bewezen dat de vrouw met haar auto op haar ex-vriend was ingereden. „U heeft uw auto als wapen ge bruikt." Politierechter M. Klarenbeek verschilde van mening met de of ficier met betrekking tot het in cident en zag geen bewijs Wel achtte hij bewezen dat de vrouw op de bewuste dag, 17 februari, in Oost-Souburg had gepro beerd haar ex ernstig te verwon den. De straf viel uiteindelijk aanmerkelijk lager uit dan de eis: een jaar rijontzegging, 26 uur leerstraf agressiebeheersing en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. Woedend Voor de politierechter stond vast dat de automobiliste met een behoorlijke snelheid achter haar ex was aangereden, die lo pende was. „U was woedend en wilde hem iets aandoen. Hij heeft nog net een aanrijding kunnen voorkomen door achter een boom te springen", stelde de politierechter vast. De vrouw zei dat ze alleen een beetje had willen dreigen. „Hij daagt me steeds uit, maar ik heb hem niet willen aanrijden, ik heb nog geremd." Dat bleek niet uit het sporenonderzoek op een Advertentie 30 aus t/m (2 seP* 200* bel 0900 33 000 33 theater op locatie in heel Zeeland BANDA AZUFAIFO ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken vr 3 sept 16u00 Oude Markt Vlissingen 19u00 Dorpsplein Nisse 22ul5 Kerkweg Wemeldinge gratis Een Temeuzense liet deze week tijdens een partijtje een foto zien van een baby, die sinds een paar maanden deel uitmaakt van het gezin van haar collega. „En hij kruipt al aardig over de grond, hoor", voorzag zij het plaatje van commentaar. Eén van haar toehoorders bevreemdde dat: „Goh zeg, niet over het plafond?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9