Schroder strandt bij kunstlicht Na het ochtendbier komt vanzelf het Poolse goud bij snelwandelen Gratis SMS'en via je vaste toestel met de Malibu 400 Twinpack van KPN. Inhaalrace van Vink eindigt op vijfde plek 19 leputaties sneuvelen in springfinale, Ier O'Connor verrassend kampioen Hamm wil goud niet afstaan Wervelwind houdt huis in Peking Italianen dragen rouwbanden Flevoland staat open voor Spelen ATHENE 2004 Weer gewichtheffer positief olympisch programma 129,- zaterdag 28 augustus 2004 foto Robin Utrecht/ANP paard van Wim Schroder, Montreal, weigerde gisteren tijdens het individuele olympische springtoernooi tweemaal. Weg was zijn olympische droom. por Fardau Wagenaar [ARKOPOULO - Ze hadden groot voorbeeld: Jeroen Dub- ddam. Hij kwam vier jaar gele- tnvrij onverwacht met goud te lg uit Sydney. De Tukker gaf jonge springruiters, die Ne op de Olympische Spe- in Athene vertegenwoordi- p, hoop. VVim Schroder maak- I tot op het laatste moment ans, maar strandde voor de Hesprong. Schroder kwam de olympi- the arena in, er stonden slechts strafpunten achter zijn aam. De individuele springfina- linMarkopoulo, het veld werd èrlicht door kunstlampen. Gert-Jan Bruggink en Leopold van Asten volgden hem vanaf de tribune, zij waren al na de eer ste manche uitgeschakeld. Schroder leidde Eurocommerce Montreal over vier hindemis sen, voor de vijfde hield het paard het voor gezien. Einde olympische droom. De laatste olympische manche was zwaar, loodzwaar. De paar den waren vermoeid, het par koers was zwaar en de stress liep hoog op. De ene na de ande re ruiter verliet de arena van het paardensportcentrum in Marko- poulo al ver voor de laatste hin dernis. Een Koreaan viel, een Ja panner brak dwars door een hin dernis en veel paarden weiger den. De parkoersbouwer had het uiterste uit de hindernissen gehaald: maximale hoogtes en breedtes. Gesneuveld Grote namen strandden: Ludger Beerbaum - goud bij het landen team - kwam tot twintig straf punten in twee manches en zag zijn derde individuele gouden medaille om de hals van een an der verdwijnen. Markus Fuchs, winnaar van het concours der concoursen in Aken, haalde de tweede manche niet eens. Hij gaf op tijdens de eerste omloop. Jos Lansink, niet in de finale. Ot to Becker, gesneuveld in de tweede manche. Het was Cian O'Connor die won, een bekende in de paarden- wereld, een onbekende Ier daar buiten. Nog maar 24 jaar oud en onverwacht de opvolger van Jeroen Dubbeldam. Rodrigo Pes- soa uit Brazilië en Chris Kap- pler uit Amerika streden om in een barrage om zilver. Het einde was dramatisch: Kapplers paard Royal Kaliber blesseerde zich en moest afgevoerd wor den. Zo kwam er een pijnlijk ein de aan het olympisch concours. Wim Schroder zuchtte diep. Ja, Jeroen Dubbeldam en hij had den contact gehad. „Rustig blij ven en je niet gek laten maken", was de boodschap van de afwezi ge kampioen van Sydney aan zijn collega. „Montreal was bang, hij durfde niet meer over de hindernis. Ik denk dat het aan het kunstlicht lag, hij kon de driesprong niet meer inschat ten. Ik neem hem niks kwalijk, zeker niet. Ik heb hem alleen maar beloond. Hij stopt nor maal gesproken nooit. Ik heb voor de laatste manche wel ge dacht dat ik kans maakte. Ik zat goed in de race. Maar goed, zo gaat dat. Het was niet: net niet. Het was: helemaal niet." Het olympisch toernooi zit er voor de springruiters op. Van avond worden de paarden terug gevlogen naar Munster. Maan dag vertrekken ze zelf. Vierde met het jongste landenteam en één ruiter in de individuele fina le. Door de teleurstelling heen konden ze niet minder dan tevre den zijn. GPD ATHENE - De internationale turnfederatie FIG wil dat Paul Hamm zijn gouden medaille vrijwillig afstaat. In eén brief verzoekt voorzitter Bruno Grand i de Amerikaan zijn medaille te overhandigen aan de Zuid-Koreaan Yang Tae Young. Hamm werd olympisch kampioen in de meer kamp. De Zuid-Koreaanse afvaardiging, protesteerde te gen de uitslag omdat de jury de uitgangswaarde van een oefening van Yang met eentiende punt te laag had inge schat. Bij correcte beoordeling had hij de olympische titel behaald. Het Amerikaans olympisch comité USOC heeft de brief niet eens doorgezonden aan Hamm. Het liet Gran- di weten dat het niet ingaat op het verzoek. Ook Hamm ziet zichzelf als de rechtmatige eigenaar van het goud. ANP PEKING - Een wervelwind in Peking heeft gisteren 43 ar beiders verwond tijdens werkzaamheden aan olympische accommodaties voor 2008.. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Van drie tijdelijke gebouwen bij het zwemsta- dion vloog het dak eraf toen de tornado passeerde. De bouw van het grote nationale stadion werd stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. ANP/AFP ATHENE - De Italiaanse deelnemers op de Olympische Spelen droegen gisteren een rouwband uit respect voor de journalist die in Irak is omgekomen. Onder anderen de voetballers die brons haalden, hadden rouwbanden om hun arm. De Iraakse voetballers, tijdens de strijd om het brons de tegenstander van Italië, zijn solidair met hun te genstanders en kregen van het IOC toestemming ook een rouwband te dragen. De Italiaan Enzo Baldoni werd enke le dagen geleden in Najaf gekidnapt. Zijn ontvoerders maakten donderdag bekend dat ze hem hebben geëxecu teerd. Donderdag droegen de Russen al een rouwlint op hun tenue. Zij herdachten daarmee de slachtoffers van de twee vliegtuigongelukken eerder deze week in Rusland. ANP/RTR LELYSTAD - Als Nederland zich kandidaat wil stellen voor de organisatie van de Olympische Spelen van 2020 dan doet Flevoland daar graag aan mee. Dat heeft gedepu teerde J. Bos (Sport) van de provincie Flevoland per brief bij de staatssecretaris van Sport gemeld. Een provinciewoordvoerder verklaarde gisteren dat Fle voland serieuze belangstelling heeft. Volgens hem levert het een dubbelslag op als enkele onderdelen van de Olym pische Spelen in Flevoland zouden plaatsvinden. „De or ganisatie heeft hier veel vrije ruimte beschikbaar en in ruil daarvoor krijgen wij de extra infrastructuur die we nu nog missen." ANP ATHENE - De Hongaarse gewichtheffer Ferenc Gyurko- vics is betrapt op het gebruik van een verboden middel. Gyurkovics behaalde tijdens deze Spelen in de klasse tot 105 kilogram de zilveren medaille. Een contra-expertise moet definitief uitsluitsel geven. ANP/RTR Elsbeth van Rooy-Vink had gisteren een lange adem en eindigde als rijfde in de olympische mountainbikewedstrijd. foto Olaf Kraak/ANP foor Arjen Vos 'AKNITHA - Gunn-Rita Dahle regeert met straffe hand in sountainbike-land. Ook giste ren, tijdens de olympische wed strijd in Parnitha, stond er geen maat op de Noorse. Zij was veel tcsterk voor de concurrentie. is dat ze wat pech had met derailleur, anders was haar voorsprong op de rest veel gro te" geweest dan een minuut. In fo schaduw van Dahle reed Els- heth van Rooy-Vink na een slechte start een goede koers. Ze Werd vijfde, op 4.50 minuten 'an Dahle. Het goud van Dahle dat paste geheel in de lijn van de laatste jaren. De afgelopen twee jaar won de journaliste in tpe alle wereldbekerwedstrij den waarin ze aan de start ver sheen. Ook Vink, de enige Ne derlandse vrouw in het peloton, toog diep voor de Noorse veel- 'jaat, die de sport er niet boeien- tor op maakt „Ze moet bij de aannen gaan fietsen, dan rijdt to ook voorin mee", opperde "ink. „Het is buitenaards wat ze laat zien." Over haar eigen ra ce was Vink, ondanks een slech te start, tevreden. De vijfde plaats, net als tijdens de Spelen van Atlanta, is een mooi resul taat. „Ik heb het hele seizoen niet in de topdrie gereden, dan moet je niet verwachten dat je hier een medaille haalt." Bij de start slipte Vinks achter wiel op een kiezel. Daardoor trok ze haar voorwiel omhoog en lag ze direct flink achter. „Ik had meteen geen vertrouwen meer en alles ging ook mis tij dens de eerste twee rondes", al dus Vink. Ze probeerde rustig te blijven. „Na twee rondes ging het lopen en haalde ik ineens an deren in. Dat gaf me veel mo raal." Bondscoach Leo van Zee land: „Volgens mij kreeg ze pas na twee rondes haar vechtlust te rug." De vier voorste rensters waren echter te ver weg. De ra ce-opbouw deugde wel, vond Vink, wellicht mede dankzij die slechte start. „Misschien zijn die anderen te hard vertrokken. Er vielen er veel terug. Dus mijn start was wellicht een geluk bij een ongeluk." GPD doorWessel Penning ATHENE - Snelwandelaars zijn geen zeurpieten. Anders sta je niet in alle vroegte op om vijftig kilometer lang door een druk kend hete stad te waggelen. Dan vertik je het om jezelf te laten koeioneren door betweterige mannetjes van de jury. Even langs bij de lange mars van Chi nezen, Russen en Polen. Zeven uren is het pas vrijdag en het Olympisch Stadion is leger dan leeg. Maar ze staan er echt, de snelwandelaars. Rekken de spieren. Buigen voor het laatst door de knieën. Een laatste grap, een laatste waggeloefe- ning. En dan klinkt het start schot. 't Is twee over zeven en Grieken land draait zich nog een keer om in bed, maar de snelwande laars zijn weg en waggelen het stadion uit, de wijk Maroussi in. Ze strekken de benen en zorgen ervoor, zoals de strenge regels dat van snelwandelaars eisen, dat er altijd een stukje voet de grond beroert. Zweven? Mag niet. Rennen? Verboden! Wie het toch doet, krijgt straf. Tien voor acht is het en in deze Atheense taverne langs de wan delroute bestellen Poolse sup porters hun eerste pullen bier. Ze zijn goedgemutst. Na het bier komt, geloven ze, het goud. Want er is vanmorgen geen Pool in de buurt die niet gelooft dat hun held Robert Korzeniowski vandaag zal winnen. Langs het parcours door de groene Griek se woonwijk barst het van de Po- len.Robert Korzeniowski is de beste snelwandelaar van zijn tijd en in zijn land een graag ge ziene kerel. Door zijn successen - zo gaat dat altijd in sport - is in Polen het snelwandelen zeer populair geworden en zaten van morgen vele landgenoten in hun pyjamaatjes voor de TV om zo'n toch, voor de buitenstaander, vrij absurde vertoning als een snelwandeling te bekijken. Lange mars Snelwandelen wordt sinds jaar en dag beheerst door Oost-Euro peanen. Oost-Duitsers konden er in tijden van dope en Koude Oorlog wat van, maar tegen woordig behoren de Chinese, Russische en - vooral - de Pool se snelwandelaars tot de besten ter wereld. Wie zo'n jonge Chine se, net twintig geworden knaap als A Latangadasu door Atheen se straten ziet stappen, beseft dat al dat gezweet en gepuf waarschijnlijk toch ergens goed voor zal zijn. De juryleden zijn een verhaal op zich. Ze dragen te warme zwar te broeken, te ouderwetse over hemden en te lachwekkende strohoedjes. Deze heren - ja, al tijd heren - dwalen ïond langs het parkoers en letten op of de snelwandelaars niet stiekem ren nen of zweven. Wie toch de knie buigt of lichtjes zweeft, krijgt een waarschuwing. Dan duikt zo'n jurylid opeens op tussen de lopers - herstel: wandelaars - en zwaait dan pontificaal met een geel bordje. Wie drie keer zo'n bordje ziet, wordt uit de wed strijd genomen. Op het terras van de door Polen overgenomen taverne ontstaat dan ook beroering wanneer een jurylid met strenge blik een Itali aan uit de strijd haalt. „Wat wreed", schreeuwt een Nieuw-Zeelander. „Overdre ven! Te streng!" De gediskwali ficeerde Duitser Andreas Erm maakt zelfs met veel woord en gebaar ruzie met het betrokken jurylid. En ontzetting alom op het terras wanneer de zo goed in de kopgroep opererende Nathan Deakes een derde waarschu wing krijgt en zo plotsklaps de Australische medaillehoop ziet vervliegen. Goed uitzicht, hier, vanaf het terras van de taverne: aan de overkant staat de enorme douche, die passerende wande laars wat verfrissing geeft. Even daarvoor slaat een Chinese wan delaar aan het kotsen. Net voor de stoep krijgt een Fransman een krampaanval. Ondertussen dóet Korzeniowski, die geduren de de wedstrijd maar één keer een geel bordje krijgt voorgehou den, precies wat van hem ver wacht wordt. Eén demarrage van de 36-jarige Pool beslist de wedstrijd. De elf jaar jongere, zeer talentvolle Rus Nizhegoro- dov stort in, maar haalt nog wel, net voor zijn landgenoot Voyevo- din, het zilver. De intocht in het Olympisch Sta dion van Korzeniowski, die tij dens de laatste meters de Poolse vlag in zijn mond meedraagt, en zijn wandelmaten is niet glo rieus. Ook na een kleine 219 mi nuten wandelen is de arena nog treurig leeg. Op deze vrijdag kij ken slechts Polen, een handjevol Grieken, Mexicanen, Finnen, Fransen en vele, vele chagrijni ge juryleden naar de olympische inspanningen van de beste snel wandelaars van de wereld. GPD i zaterdag Wielrennen Atletiek Finales. 18.30 uur: hoogspringen vrou wen. 19.20 uur: speerwerpen, mannen, 19.30 uur: 1500m vrouwen, 19.50 uur: 800m mannen, 20.10 uur: 5000m man nen, 20.40 uur. 4x100m mannen, 21.00 uur: 4x400m vrouwen, 21.35 uur: 4x400m n Mountainbike. 10.00 uur: cross country mannen (met Al, Peters en Brentjes). Zeilen- 12.00 uur: Star, mannen, met Neeleman/ Van Niekerk); Tornado, met Booth/Derksen). Basketbal zondag 8.00 uur: plaatsingswedstrijden man nen, 21.30 uur: finale. 13.00 uur: om der de plaats vrouwen, 15.15 uur: finale. U Atletiek Kanosport l Boksen 7.30 uur: finales K1 mannen, 500 m C1 mannen, 500 m K1 vrouwen, 500 m K2 mannen, 500 m C2 mannen, 500 m K2 vrouwen, 500 m Olympische Kano/ Ka yak Slalom. Schoonspringen 12.30 uur: finales lichtvlieg (48kg); ban tam (54kg); licht (60kg); welter (69kg); halfzwaar(81kg); superzwaar (+91 kg). Handbal Mannen. 15.00-16.50 finale. Turnen Ritmische sportgymnastiek. 14.30-16.30 individueel, finale. Ritmische sportgymnastiek. 15.30 uur: Groep, finale. 9.00 uur: mannen finale Argentinië-Pa- raguay. Volleybal 11.30-13.00 om plaats 3, 14.30-16.00 finale, mannen WSaterpolo 9.30-16.00 plaatsingswedstrijden. 16.30-17.30 finale, n Volleybal 17.00 uur: om derde plaats, vrouwen. 19.00 uur: finale, vrouwen. Sluitingsceremonie 20.15 Olympisch Stadion. (Advertentie) SMS jij al via je vaste toestel? Met de Malibu 400 Twinpack heb je in een keer twee vaste toestellen waarmee je SMS-berichten kunt ontvangen en verzenden. Naar vaste én mobiele nummers. De Malibu 400 Twinpack kost normaal 159,90 en is nu verkrijgbaar bij Primafoon en op www.kpn.com voor maar Bovendien is SMS'en via je vaste toestel tot het eind van het jaar helemaal gratis*. Met de Poolse vlag tussen de tanden gaat Robert Korzeniowski als winnaar over de streep bij het vijftig kilometer snelwandelen. foto Gary Hershom/RTR n. Pnmafoon of bel 0900-0244 O.lO per minuut). altijd dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 83