BELISOL PZC ara boort nieuwe markt aan iTÏÏNS OPHEFFING J¥ Van volksstraat tot keurige buurt EU ZONDAG GEOPEND Brugman Volgende week bij Omroep Zeeland Radio en TV Belg aangehouden na dodelijk ongeval bij Nieuw-Namen lunstmestproducent in Sluiskil verzekert zich van hoge afzet oete wegens ronken rijden MASSALE LEEGVERK00P VAN WINKELS EN MAGAZIJNEN MATRASSEN LEDIKANTEN MEUBELS Herdenken om niet te vergeten MIS BEZORGDI iedere werkdag: extra aandacht voor het Zeeland Nazomer Festival dinsdag 31 augustus rechtstreekse uitzendingen: Zaterdag 4 september: VVD wil uitleg van Toonbeeld Nieuw asfalt Ceulenplein Hulst Jaarverslag moet sneller klaar nazomer fteótival.nl Kruipen Nobelwwj 2124 Goes (muist McDonalds, mo vr open 10,00 17.30, *o 10.00 16,00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc, alu en houi 300 m' showroom Vraag naar onze thuisblijversactie Letje: 0113-315649 kpzc.nl y:redactie@ pzc.nl [tbus 314460 AA Goes ^rtentie-exploitatie: |d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; «ws-Vlaanderen: 0114-372770; donaal: 020-4562500. 28 augustus 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen [ené van Stee IPISKIL - Kunstmestprodu- ilïara in Sluiskil gaat zijn irktsegment verbreden, dank ten nieuwe industriële toe ging van ureum, de grond boor onder meer kunstmest, ifingsmiddelen, harsen en lij- pd dit jaar komt het product siue op de markt, een ^giftige en onbrandbare rioplossing in water die er- zorgt dat de schadelijke jstofoxiden in uitlaatgassen nvrachtwagens worden omge- tin onschadelijke stikstof en lerdamp. Het product wordt gevoegd aan de brandstof ode trucks. Ie verwachten een enorme osse, omdat alle vrachtwa- isin 2006 aan strengere Euro- ie emissie-eisen (de Euro-4 jssienorm) moeten voldoen, izullen onze vier fabrieken in :opa hard nodig hebben om s de vraag te voldoen. Rond [0 gaat het naar verwachting [inkele miljoenen tonnen, om- izo'n vijf procent van de Bdstof van de vrachtwagens idt vervangen door de ureum- iossing"vertelt salesmana- [A. Bravenboer van Yara In- snal in Vlaardingen. het effect op de werkgele- aieid bij Yara in Sluiskil kon ivenboer geen uitspraak nHij acht het echter niet uit- jbten dat de productiecapaci- Iop termijn moet worden uit- ireid en het bedrijf daardoor een krimpende markt voor istmest verzekerd is van een je afzet in een ander markt- jnent. grote ureumproducenten in DDELBURG - Een 46-jarige roner van Sas van Gent is gis- m door de politierechter in Idelburg veroordeeld tot 600 Dboete en zes maanden voor- ardelijke rijontzegging. verdachte zei niets te hebben merkt van een botsing met fe geparkeerde auto's op 24 iruari in Sas van Gent. Een ge- «je had zijn kenteken aan de fitie doorgegeven. Die trof a in zijn woning aan en nam sblaastest af. Hij bleek drie s te veel te hebben gedron- tmaar de Sassenaar vertelde as een glas port te hebben ge loken. Daarmee hield de poli- rechter rekening. Ook was a bewezen dat de man opzet- ijk was doorgereden. Toch Bd volgens de politierechter Botsing in relatie met de hoe- Èheid alcohol waarmee hij Her het stuur zat. (Advertentie) alle 1DDELBURG -VEERSEWEG naast Super de Boer Europa, waarvan Yara de groot ste is, produceren Adblue in zes Europese landen. De productie capaciteit wordt aan de markt ontwikkelingen aangepast. Be halve in Sluiskil maakt Yara het product onder de merknaam Airl binnenkort ook in Le Havre en Ferrara. In Brünsbuttel (bij Hamburg) is de productie inmiddels begonnen. Bij de inwerkingtreding van de Euro 5-emissienorm worden de eisen voor de uitstoot van vrachtwagens in 2009 nog ver der aangescherpt. Met het oog op een schonere toekomst van het wegvoer hebben de grote vrachtwagenfabrikanten in Eu ropa inmiddels een nieuw sa menwerkingsverband gevormd. Zij hebben hun voorkeur uitge sproken voor de toepassing van het selective catalytic reduc- tion-systeem (scr). Door middel van een katalysator en het injec teren van nauwkeurig gedoseer de hoeveelheden in de hete uit- laatgasstroom, reduceert scr de emissie van schadelijke stikstof oxiden met bijna honderd pro cent. Bovendien loopt het brand stofverbruik van een truck die met scr is uitgerust terug met zo'n twee tot vijf procent. Samen met hun distributiepart ners zetten de producenten mo menteel een Europees netwerk op om hun klanten te bevoorra den. Yara werkt voor dit doel nauw samen met het Duitse Brenntag, een van de belangrijk ste distributeurs in cle wereld van industriechemicaliën. Aan de benzinepomp is Airl of AdBlue voorlopig niet verkrijg baar, omdat de investering voor veel tankstations niet de moeite loont. Bravenboer: „Wij bieden echter een alternatief. Het is de door Raymond de Frel TERNEUZEN - Onder grote belang stelling is gistermiddag in Terneuzen de jaarlijkse herdenking gehouden voor de 35 Zeeuws-Vlaamse militairen die tussen 1945 en 1962 in Oost-Indië en Nieuw-Guinea sneuvelden. Het gros van de aanwezigen bestond uit Indië-veteranen en familieleden, maar er waren ook enkele jonge belang stellenden. Zoals de zestienjarige leer linge Debbie Bachrach van scholenge meenschap De Rede, die op verzoek van de nabestaanden een toespraak hield tijdens de dienst in de Goede Her derkerk. De Rede heeft het Indië-monu- ment in Terneuzen geadopteerd. Stich tingsvoorzitter T. Veerman toonde zich verheugd over de medewerking van de jeugdigen. „De toenemende belangstel ling, ook van jonge gezichten, is voor ons een stimulans om naar het tweede lustrum van de stichting toe te wer ken." Debbie Bachrach spreekt de aanwezige Indiëgangers toe. 0333 N3Zfl3N83i aavA3ino83ai3HDS O 0333 N3Zn3NU31 93MNVW8VVH 0*33 N3Zfl3N83i iwmsiooHos 0033 0933 N3DNISSI1A iwmsNms 093 3 ounanos-isoo NI31d3fNVHO 0513 0833 N39NISSI1A lW8iSN3aaWd SNVN N0I1V1S 9Niai31«3iVAA Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Slijkstraat in Vlissingen. Monopoly is niet bepaald een spel dat met z'n tijd meegaat. Ontwikkelingen in de vastgoedmarkt, stijgende hui zenprijzen of dalende populari teit van bepaalde steden heb ben geen effect op het spel. De Dorpstraat van Ons Dorp blijft het goedkoopste straatje. Een hotel in Groningen blijft altijd duurder dan eentje in Utrecht. En de PC Hooftstraat in Amster dam neemt nooit de plek in van de Leidschestraat, laat staan de Kalverstraat. In de praktijk echter is de popu lariteit van een straat nogal eens aan fluctuaties onderhe vig. Neem nou de Slijkstraat in Vlissingen. Nu een keurige straat met afwisselend koop- en huurwoningen. Mooi strate gisch gelegen tussen boulevard en binnenstad met alles op loopafstand. Kortom, een prima buurt om te wonen. Hoe anders was het vroeger. In de Slijk straat woonden arme mensen. Dat valt bijvoorbeeld op te ma ken uit het archief van J. van Leeuwen, een Vlissinger die het na de oorlog tot burgemeester van Brouwershaven en Oost burg schopte. In zijn archief no teerde Van Leeuwen tal van ob servaties over Vlissingen aan het begin van de twintigste eeuw, bijvoorbeeld over de Slijkstraat en de omliggende straten. „Volksstraten waar in doorsnee de lagere werklieden uit de gemeente woonden", te kende hij op. Ondanks de ar- De schrijver R. J. Presser vond het als kind geen pretje om in de klas te vertellen dat hij in de Vlissingse Slijkstraat woonde. foto Ruben Oreel moe, was het wel een levendige boel in de buurt. Natuurlijk wa ren er cafés, maar ook de jeugd kon met weinig geld zichzelf op iets lekkers trakteren. „Opoe Van Ochten verkocht in de Slijk straat warme, vettige gepofte erwten in een zelfgedraaid punt zakje van krantenpapier", zo staat in het archief te lezen. De bekendste herinneringen aan de Slijkstraat zijn evenwel die van de schrijver R. J. Pes- kens, het pseudoniem van de uit gever Geert van Oorschot (1909-1987). Hij schrijft in het verhaal De Kolenboer: „De straat waarin wij woonden heet te de Slijkstraat. Je begrijpt dat het voor een kind niet plezierig is in de Slijkstraat te wonen. Als mij in de klas gevraagd werd: waar woon je, en ik zei in de Slijkstraat, dan kreeg ik het gevoel of er een modderlucht in de klas kwam hangen. In ons dialect zeiden we bovendien niet slijk, maar slik, en slik was nog veel stinkender en verachte lijker dan slijk." Maar niet alleen de naam, ook de straat zelf was een en al el lende, als we Van Oorschot mo gen geloven. „Aan weerzijden één aaneenschakeling van krot ten. Verzakte vensters, gebro ken of met krantenpapier dicht- plakte ruiten, uit de scharnie ren hangen voordeuren, uit de gevels gevallen brokken steen, kapotte trottoirtegels, ontbre kende voordeurdrempels, lek kende dakgoten, opgebroken straatgedeelten, hondendrollen op de stoepen, lucht van gebak ken vis en gepofte erwten, stank van rottende garnalen." De familie Van Oorschot woon de in die tijd op nummer drie in wat de schrijver noemt een 'vrij ordentelijke woning'. Maar bij de buren, daar begon het ver val: „Vanaf nummer vijf waren alle huisjes mm of meer in el kaar geflikkerd." Ook voor het volk op straat heeft Van Oor schot geen goed woord over: „Troepen ongewassen kinderen met rachitisbenen, zwangere vrouwen, schreeuwende dronk- (Advertentie) Koningin Beatrix opent de Roosevelt Academy en het Stadskantoor Middelburg (vanaf 13.30 uur) concert van Blof en Femi Kuti vanuit de Abdij in Middelburg (vanaf 20.00 uur) Delta Prolronde rechtstreeks verslag op radio (vanaf 12.00 uur) Samenvatting op TV (vanaf 20.00 uur) www.omroepzeeland.nl bedoeling mobiele apparatuur bij tankstations te plaatsen, waardoor vrachtwagens toch van het additief kunnen worden foto Peter Nicolai TERNEUZEN - De WD wil op zeer korte termijn van burgemeester en wethouders van Terneuzen weten hoe veel cursisten het Temeuzense centrum voor kunstzinni ge en muzische vorming Toonbeeld de rug toekeren. De li berale fractie had in juli al gevraagd om duidelijkheid over het cursistenbestand van Toonbeeld, maar het colle ge liet de WD-fractie weten pas in de loop van septem ber uitsluitsel te kunnen geven. WD-voorman W. Broekhuysen stak echter zijn licht op bij Toonbeeld zelf en vernam dat de instelling uiterlijk 7 september cijfers moet kunnen presenteren. Dit gegeven is voor Broekhuysen aanleiding om het college te manen tijdens de vergadering van de commissie samenleving op 7 september met die cijfers voor de dag te komen. Toonbeeld werd dit jaar voor cursisten een stuk duurder. Door de verhoging van de lesgelden zouden veel cursisten van de instelling de wijk hebben genomen naar Eeklo en andere grensplaatsen. Toonbeeld zou door de teruggang van cursisten minder inkomsten hebben. De VVD wil we ten hoeveel minder en heeft het college al gevraagd om het verschil te compenseren. HULST - Op het parkeerterrein aan het Van Ceulenplein in Hulst wordt maandag begonnen met het verwijderen van de tijdelijke klinkerverharding. Het parkeerterrein krijgt vervolgens nieuw asfalt. Tijdens de werkzaamhe den kan op het plein niet worden geparkeerd. De klus duurt ongeveer twee weken. HULST - Het gemeentebestuur van Hulst maant de Stich ting Bezoekersmanagement Hulst om het jaarverslag voor taan tijdig aan te leveren. Het jaarverslag over 2003 is pas deze maand op het stadhuis bezorgd. Het Hulster college vindt dat dit sneller moet kunnen. In het jaarverslag en de jaarrekening legt de stichting in houdelijke en financiële verantwoording af over de ver kregen gemeentelijke subsidie. Zowel bezoekersmanager M. de Bruijn als wethouder F. van Driessche tilt niet zo zwaar aan het vrij laat aanleveren van de benodigde stuk ken. „Ik vind manen een vrij zwaar begrip, maar natuur lijk nemen wij de opmerking van de gemeente serieus", al dus De Bruijn. „De stukken zijn nu bij de gemeente bin nen. Dat is het belangrijkste. Voor de rest geef ik hier geen commentaar op." Volgens wethouder Van Driessche is er niets aan de hand. „De stukken zijn binnen en daar gaat het om. Alles is in orde. Het begrip manen moet niet al te zwaar worden op gepakt. Dat is gewoon een ambtelijke term. Die wordt meer toegepast. Het lijkt erger dan het in werkelijkheid aards, verpieterde katten, van honger blaffende honden, ver stopte stinkende riolen, een vod- denpakhuis, een roestige wagen- verhuurden j, een naar pis en mest stinkende paardenstal, een aan vallende ziekte lijdende en altijd de hilariteit opwekken de mongool, hoog oplopende twisten op zaterdag- en zondag avond, valse mondharmonica's kortom: troep, stront, verval, smurrie, ontbinding, kortom nogmaals onze Slikstraat." De Van Oorschots betaalden in die tijd anderhalve gulden per week huur. Niet veel in vergelij king met andere woningen. De panden die vanaf de jaren twin tig aan de Bonedijkestraat ver rezen, kostten al gauw vier tot vijf gulden huur per week. Dege nen die het zich konden permit teren, verhuisden vanuit de volksbuurten naar de luxe wo ningen aan de Bonedijkestraat. Maar ook deze woningen heb ben geen eeuwigheidswaarde. Anno 2004 ondergaat de wijk rondom de Bonedijkestraat een grote opknapbeurt. De slopers hamer velt 220 woningen, om vervolgens ruimte te bieden aan kwalitatief beter panden. En de Slijkstraat? Tal van plan nen circuleren voor dit gebied. De staat van de woningen is niet slecht, maar er moet op ter mijn toch wat met de buurt ge beuren. En de plannen zijn niet mis: een flinke uitbreiding van het aantal woningen, de bouw van een paar woontorens en de komst van winkels in het ge bied waar nu bijna geen mid denstander meer is te vinden. Dus wie weet, over nog eens honderd jaar, is de Slijkstraat misschien uitgegroeid tot de Kalverstraat van Vlissingen. En hoeft niemand zich meer te schamen om daar te wonen. Ron Magnée door Sheila van Doorsselaer NIEUW-NAMEN - Een 45-jari- ge motorrijder uit de gemeente Hulst is gisterochtend rond kwart voor acht bij Nieuw-Na- men om het leven gekomen na een botsing met een auto. De be stuurder van de auto is aange houden omdat zijn voertuig niet was verzekerd. Het ongeval gebeurde in de Woestijnestraat. De motorrijder reed in de richting van Clinge Voor hem reed een 59-jarige au tomobilist uit België. De be stuurder sloeg linksaf een boom gaard in, waarna de motorrijder op de auto botste. Hij kwam hierbij ten val en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De politie ontdekte dat de auto niet was verzekerd en heeft de Belgische bestuurder aangehou den. Lange tijd was de toe dracht van het ongeval onduide lijk. De Woestijnestraat is nog tot 11.30 uur gedeeltelijk afge sloten geweest voor technisch onderzoek. Advertentie V0WV0. 30 aiiS t/m 12 aept 2004 bel 0900 33 000 33 theater op locatie in heel Zeeland BANDA AZUFAIFO ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken vr 3 sept 16u00 Oude Markt Vlissingen 19u00 Dorpsplein Nisse 22ul5 Kerkweg Wemeldinge gratis (Advertentie) Hulst* Absdaalseweg 19 Tel.: 0114-320080 van 12.00 tot 18.00 uur Uitsluitend keukenshowroom KEUKENS s. BADKAMERS zeeuwse almanak Een Temeuzense liet deze week tijdens een partijtje een foto zien van een baby, die sinds een paar maanden deel uitmaakt van het gezin van haar collega. „En hij kruipt al aardig over de grond, hoor", voorzag zij het plaatje van commentaar. Eén van haar toehoorders bevreemdde dat: „Goh zeg, niet langs het plafond?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 77