Dorpsraad ijvert voor visvijver Yara boort nieuwe markt aan PZC PZC Je voelt je schuldig met al die weelde NACHTMARKT Raad stemt in met reïntegratienota BURGH-HAAMSTEDE 11 Stoommanifestatie in RTM-trammuseum lastbare herinnering aan 650-jarig bestaan Oosterland nazomer ljeAtival.nl Goes' college blijft bij grind Geld voor wijkvereniging Diefstal pinpas bestraft Bromfietser aangereden Kapvergunning in Koudekerke Borsele stoft imago af met zomerstagiaires VANDAAG 28 AUGUSTUS zaterdag 28 augustus 2004 flor Piet Kleemans - Hel RTM-trammu- in Ouddorp sluit zaterdag Iseptember - Monumentendag [iet seizoen af met een stoom- Centraal staat het uit de vorige de stoommanifestatie wil het museum vrijwilligers la ten zien hoe destijds stukgoed, melkbussen en postzakken gela den en gelost werden. Tijdens de stoommanifestatie wordt ten gerieve van de bezoekers met ge mengde trams - goederentram met toegevoegde passagiersrij tuigen - gereden. De trams rij den van de remise aan De Punt West naar Port Zélande en vice versa. De gemengde trams ver trekken om 12.43 en 14.22 uur vanaf het trammuseum. De regu liere museumtrams vertrekken om 11.30, 13.00. 14.30 en 16.00 uur. Bij grote drukte worden extra dieseltrams ingezet, waar onder het geheel gerestaureerde tramstel Sperwer. Klederdrachtgroep Eeuwkant komt gehuld in historische dracht het eilanden-karakter bij de RTM benadrukken. Zater dag 25 september wordt de jaar lijkse donateursdag gehouden. Vanuit Rotterdam rijdt de uit 1966 daterende RTM-streekbus 'Wasbeer'. De bus rijdt via de Hoeksche Waard waar gepro beerd wordt wat zaken te laten zien die aan de tram van weleer herinneren. Onder meer voorma lig tramstation Reedijk wordt aangedaan. Eigenlijk was het de bedoeling de rit te maken met de destijds voor de Trans Delta Express van de RTM ingezette luxe autobus 't Grasklokje. De restauratie van het voertuig neemt echter - door verschillen de omstandigheden - meer tijd in beslag dan gepland. jjorEsme Soesman OSTERLAND - Dc dorpsraad in Oosterland zet alles op alles mnog dit jaar een begin te ma met de aanleg van de zo ge visvijver in het dorp. Of et plan daadwerkelijk kan wor- uitgevoerd is nog niet zeker, [aar het lijkt de dorpsraad een blijvende herinnering viering van het 650-jarig van Oosterland. zijn nog twee zaken nodig dorpsvijver met parkje ge- talte te geven: grond en geld. fat de locatie betreft heeft de jrpsraad een puntje bos aan de bfweg op het oog. an de Stichting Schimmelpen- Inck van der Oije, die de grond i eigendom heeft, is gevraagd ai stuk af te staan. Verkoop is (Advertentie) tfVüW. fcaugt/miüWP'2*"* bel 0900 33 co® 33 ^tivalhart Abdij Middelburg FESTIVALCAFE maaltijd hapje drankje dagelijks van 17u00 tot 24u00 zo 5 en zoósept van 14u00 tot 18u00 wo 1, do 2 en vr 3 sept van I4u00 tot 24u00 Abdijplein eserveren (0118) 6811 00 REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) 'Piet Kleemans All Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur geen optie voor de stichting, weet dorpsraadvoorzitter H. Clerx. Maar tegen het verpach ten van een lapje grond staat de stichting in beginsel niet nega tief. Het inmiddels verder uitgewerk te ontwerp, gemaakt door de Oosterlandse visliefhebber C. Bolle, wordt binnenkort aan de stichting Schimmelpenninck van der Oije overlegd. Onder zocht moet nog worden in welk juridisch vat het grondgebruik precies kan worden gegoten Wat de financiering oetreft, wil de dorpsraad een beroep doen op provincie en gemeente. Bin nen nu en een paar weken gaan de subsidieaanvragen de deur uit, meldt Clerx. Zelfwerkzaamheid Verder mikt de dorpsraad op een heleboel zelfwerkzaamheid van de dorpsbewoners Er zijn al veel mensen die hebben aan gegeven zich als vrijwilliger voor het project te willen inzet ten. Met elkaar moet hei moge lijk zijn heel veel van de plan nen zelf vorm te geven, denkt het dorpsraadbestuur. „Denk aan graafwerk, het op de kop tikken van materialen als hek werk en wat kinderboerderij- diertjes." De Oosterlanders hebben hun zinnen op een multifunctioneel gebiedje gezet Het plan ont stond omdat er vanuit de jeugd werd aangegeven dat er behoef te was aan een eigen visvijver. Visliefhebbers moeten nu de oversteek over de Rijksweg naar Nieuwerkerk maken. Geleide lijk aan werd het plan verder uit gewerkt met een wandelpad, wat beplanting, een picknickta fel en wellicht wat kleine boer derijdieren. Een plek waar jong en oud kan wandelen, zitten en spelen. Daar zijn meerdere doe len mee gediend, schetst de dorpsraadvoorzitter. Verwaarloosd Het stukje bos waar de initiatief nemers hun oog op hebben laten vallen, oogt wat verwaarloosd en zou zo mooi kunnen worden opgeknapt. Het trottoir aan de Hofweg moet worden doorge trokken, wat ook de bereikbaar heid - onder meer voor de oude ren uit de Saele - ten goede komt. Clerx maakt duidelijk dat het nog geenszins zeker is dat de vis vijver er komt, maar toont zich wel praktisch over de stand van zaken. „Het zou een aanwinst voor het dorp zijn, het is een mooi plan. En tot nu toe is ons nog steeds geen 'nee' verkocht." iP-Kamerlid font in Vlissingen USSINGEN - De SP-afdeling Bssingen houdt maandaga- rad een bijeenkomst met als iema Red de solidariteit. Agnes Kant sat die avond in gesprek met hoofd van het Witte een opvanghuis voor dak- p thuislozen in Vlissingen, G. jogaerts, directeur van Zieken- ïis Walcheren en L. Phernam- icq, directeur van Zorg- troom. De bijeenkomst in het tsenaaltheater begint om uur. Kant houdt eerst een leiding over de 'afbraak van solidariteit' en de bezuini- ngsmaatregelen van het kabi- i De SP deelt volgende week i verschillende plaatsen actie- Harten uit om te kunnen reage ns op de regelingsplannen Zierikzeese bouwers in Zambia. Op de voorgrond, verscholen onder haar pet, Yvonne Bom. foto Marco van Antwerpen. Inzet: Zambiase kinderen. foto Yvonne Bom door Ali Pankow ZIERIKZEE - Buikgriep, darmkram pen, diarree en een sanitaire voorzie ning die niet veel meer is dan een gat in de grond. Een slang die net voor je voe ten door het gras kronkelt als je naar de douche loopt. Of plotseling een sprink haan op je arm. Je moet wel iets kunnen verdragen als je uit bevlogenheid drie weken lang gaat helpen bij het bouwen van een school in Zambia. Yvonne Bom en Marco van Antwerpen uit Zierikzee vertellen over hun ervarin gen als deelnemers aan een project van de christelijke hulporganisatie World Servants. Ze zijn net teruggekeerd en delen hun belevenissen met zeven ande re stadsgenoten: Jens Dekker, Anne van Hekke, Iris van der Werf, Rachel Schuh- macher, Marcel Flikweert, Bram Bolle en Annet Bom, zus van Yvonne en vrien din van Marco. Zij bereidden zich een jaar lang voor. „We werden enthousiast door het relaas van Britta Baartman. Zij vertelde op een avond van de gereformeerde kerk in Zierikzee over haar ervaringen met hulpprojecten van World Ser/ants en deed dat zo goed dat wij het ook wilden gaan doen", zegt Yvonne. De Zierikzeese groep wijzigde in de loop van het jaar enigszins var samen stelling. Ook Britta Baartman zelf haak te uiteindelijk af wegens haar verhui zing naar elders in Zeeland. Uiteinde lijk kozen de vermelde negen jcngeren in de leeftijd tussen 16 en 23 jatr voor het project in Zambia: de bouwvan een highschool in het dorp Miloso op onge veer zes uur rijden van de hoofdrtad Lusaka. Muren Op vrijdag 30 juli vertrokken ze,goed voorbereid en geadviseerd. Op vrijdag 21 augustus kwamen ze weer terug, boordevol indrukken en ervaringen. „De hoeken van die school stonden er al. Wij zouden de muren metselen maar uiteindelijk hebben we veel meer ge daan. We waren daar met meerdere groepen uit Nederland, in totaal met 34 jongeren. Net voor we weggingen was de school bijna gereed. Bij de officiële overdracht werd er steeds voor ons ge- applaudiseerd en gezongen", vertelt Marco terwijl hij de foto's toont van het begin van de bouw en van het eindresul taat. Volgens Yvonne geeft het geweldig veel voldoening zelf stenen te metselen en te schilderen en daarmee daadwerkelijk iets te doen voor de lokale bevolking. „Er is heel veel armoede. Ik heb wel kin deren met van die oedeembuikjes ge zien. Veel kinderen ook hebben luizen en hoofdjes met schurft. Je schaamt je voor de weelde die je zelf hebt. Nu ik te rug ben, is het gewoon wennen aan die volle winkels hier." Anderzijds zag ze ook veel plezier. Men sen maken veel muziek op djembé's bij voorbeeld en ze zingen ook heel vaak. Yvonne bewaart een schat aan herinne ringen aan het bouwen, maar ook aan de geïmproviseerde kindercrèche, ge woon in de open lucht onder een grote boom. „Die kinderopvang leidden we bij toerbeurt en was nodig om die klein tjes bij de bouw weg te houden. Anders staan ze er met hun neus bovenop en dat is te gevaarlijk." Marco en Yvonne hebben een stapel fo to's die een indruk bieden van het bou wen, maar ook van het gezamenlijk ver blijf van de Nederlanders in een oude barak die voorheen dienst deed als school. Ze moeten erkennen dat het heel wat anders is dan een vakantie in een zoveel-sterrenhotel aan een luxe kust. Warm was het wel, maar dragelijk en 's nachts koelde het flink af. Voor het bouwen werd een schema aangehou den. Dat gold ook voor het douchen. „Gewoon met een bak water en een kom met een rieten wandje erom heen. Bij het haren wassen, moest je elkaar helpen en er was maar beperkt warm water", zegt Yvonne. Zij, Marco en de andere Zierikzeese deelnemers zitten vol verhalen. Die gaan ze aan iedereen die ze horen wil, vertellen op vrijdaga vond 24 september in de zaal van de ge reformeerde kerk in Zierikzee. Kunstmestproducent uit Sluiskil verzekert zich van hoge afzet door René van Stee SLUISKIL - Kunstmestprodu cent Yara in Sluiskil gaat zijn marktsegment verbreden, dank zij een nieuwe industriële toe passing van ureum, de grond stof voor onder meer kunstmest, voedingsmiddelen, harsen en lij men. Eind dit jaar komt het product Adblue op de markt, een niet-giftige en onbrandbare ureumoplossing in water die er voor zorgt dat de schadelijke stikstofoxiden in uitlaatgassen van vrachtwagens worden omge zet in onschadelijke stikstof en waterdamp. Het product wordt toegevoegd aan de brandstof van de trucks. „We verwachten een enorme hausse, omdat alle vrachtwagens in 2006 aan stren gere Europese emissie-eisen (de Euro-4 emissienorm) moeten voldoen. We zullen onze vier fa brieken in Europa hard nodig hebben om aan de vraag te vol doen. Rond 2010 gaat het naar verwachting om enkele miljoe nen tonnen, omdat zo'n vijf pro cent van de brandstof van de vrachtwagens wordt vervangen door de ureumoplossing", ver telt salesmanager A. Braven- boer van Yara Industrial in Vlaardingen. Over het effect op de werkgele genheid bij Yara in Sluiskil kon Bravenboei geen uitspraak doen. Hij acht het echter niet uit gesloten datde productiecapaci teit op temrjn moet worden uit gebreid en Let bedrijf daardoor verzekerd isvan een hoge afzet. De grote ureumproducenten in Europa, waarvan Yara de groot ste is, produceren Adblue in zes Europese landen. De productie capaciteit wcrdt aan de markt ontwikkelingen aangepast. Be halve in Sluistil maakt Yara het product onder de merknaam Airl binnenk>rt ook in Le Havre en Fernra. In Brünsbut- tel (bij Hamburg) is de produc tie inmiddels Legonnen. Bij de inwerkingtreding van de Euro 5-emissienorm worden de eisen voor de uitstoot van vrachtwa gens in 2009 nog verder aange scherpt. Met het oog op een schonere toekomst van het weg voer hebben de grote vrachtwa genfabrikanten in Europa in middels een nieuw samenwer kingsverband gevormd. Zij heb ben hun voorkeur uitgesproken voor de toepassing van het selec tive catalytic reduction-systeem (scr). Door middel van een kata lysator en het injecteren van nauwkeurig gedoseerde hoeveel heden in de hete uitlaatgas- stroom, reduceert scr de emissie van schadelijke stikstofoxiden met bijna honderd procent. Bo vendien loopt het brandstofver bruik van een truck die met scr GOES - Het dagelijks gemeentebestuur van Goes blijft er bij dat het goed heeft gehandeld door het pad door sport park Het Schenge opnieuw te asfalteren met fijn grind. De WD-fractie had gevraagd waarom niet voor een glad de laag is gekozen, zodat er geskeelerd kan worden. Bur gemeester en wethouders laten daarop weten dat het aan brengen van een gladde bovenlaag drie keer zo duur is en dat daarom voor het grind is gekozen. De WD zette toch al vraagtekens bij de noodzaak van de nieuwe asfaltering, maar volgens het college was dat sim pelweg nodig, omdat het pad door allerlei werkzaamhe den ernstig beschadigd was geraakt. GOES - Het Oranjefonds heeft de wijkvereniging Goes-Oost vijfduizend euro gegeven voor de renovatie van haar wijkgebouw. De Kelder in Sint Philipsland kreeg de helft van dat bedrag om een jeugdkamp te orga niseren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een negentienjarige vrouw uit Den Haag voor het pinnen met een gestolen bankpas bij ver stek veroordeeld tot 200 euro boete en een week voorwaar delijke gevangenisstraf. Daaraan werd gekoppeld dat ze het schadebedrag van 170 euro aan het slachtoffer moet betalen. De verdachte had 12 april in Goes de pinpas bij een be jaarde vrouw weggenomen. Zij beschikte tevens over de pincode. Ze had verklaard dat ze daarvoor toestemming had gekregen, maar dat werd door het slachtoffer ont kend. MIDDELBURG - Op de kruising tussen de Torenweg en de Spinhuisweg is donderdagavond rond kwart voor tien een bromfietser aangereden door een auto. De 38-jarige bromfietser uit Middelburg reecl over het fietspad, de auto kwam vanaf de Spinhuisweg. De be stuurster van de auto, een 23 jarige vrouw uit Vlissingen, zei dat ze de man niet gezien had, omdat hij zijn licht niet aan had. De bestuurder van de brommer sprak dat tegen. De man is na de aanrijding onderzocht door personeel van de ambulance, maar hij hoefde niet mee naar het zie kenhuis. KOUDEKERKE - Zeventien bomen die op het sportcom plex in Koudekerke staan, worden gerooid. Het Veerse ge meentebestuur heeft een kapvergunning verleend. De bo men moeten weg om het trainingsveld van de voetbalclub Koudekerke te kunnen uitbreiden. Het trainingsveld is te klein voor het trainen van alle se lecties. In de omgeving is geen plaats om een groter trai ningsveld aan te leggen. Het veld kan wel-verruimd wor den door de tien meter brede beplantingssti'ook aan de noordkant van het veld minder breed te maken. Daarvoor moeten de bomen gekapt worden. Er blijft een strook van twee meter over. Daarop wordt een hoge haag geplant. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De raadsleden van Schouwen-Duiveland heb ben ingestemd met de reïntegra tienota. Hierin staat beschreven hoe de gemeente werkloze inwo ners weer aan de slag wil krij gen. Dat ging niet helemaal zon der slag of stoot. Vooral de maxi male reistijd voor werknemers leverde nog flink wat heen en weer gepraat over files op. De kernvraag is hoe lang ie mand maximaal mag reizen om weer aan het werk te komen. De ChristenUnie vindt bij monde van M. de Pagter dat de nota daar niet helder genoeg over is. Daarom diende de partij een amendement in. „Als iemand is aangewezen op het openbaar vervoer mag hij of zij maximaal drie uur onderweg zijn. Gaat ie mand met de auto of de motor dan mag de maximale afstand 100 kilometer zijn", aldus De Pagter. Hoewel deze tekst inhou delijk nauwelijks verschilt van het origineel, leverde dit de nodi ge discussie op. „Houdt de Chris tenUnie wel rekening met files", wilden verschillende fracties we ten. N. de Danschutter (CDA) re kent de raadsleden voor dat hon derd kilometer betekent dat je in Den Haag uitkomt. „En dan kan de reistijd flink oplopen", concluderen verschillende raads leden. Uiteindelijk stemden alle fracties in met het amendement. Een amendement van het CDA over het opmaken van eigen ver mogen haalde het zonder discus sie. Mensen die onverantwoord interen op het eigen vermogen en daarna een uitkering aanvra gen krijgen wél geld, maar al leen in de vorm van een rentelo ze lening. Dit bedrag kan dan la ter teruggevorderd worden. Alle woordvoerders waren ver der vol lof over de nota. „Streng maar rechtvaardig", aldus B. van de Sande van de PvdA. is uitgerust terug met zo'n twee tot vijf procent. Samen met hun distributiepart ners zetten de producenten mo menteel een Europees netwerk op om hun klanten te bevoorra den. Yara werkt voor dit doel nauw samen met het Duitse Brenntag. Aan de benzinepomp is Airl of AdBlue voorlopig niet verkrijg baar, omdat de investering voor veel tankstations niet de moeite loont. Bravenboer: „Wij bieden echter een alternatief. Het is de bedoeling mobiele apparatuur bij tankstations te plaatsen, waardoor vrachtwagens toch van het additief kunnen worden HEINKENSZAND - De over heid kampt met een stoffig ima go, vindt de gemeente Borsele. Daarom heeft ze 25 jongeren uit genodigd een weekje mee te draaien op het gemeentehuis. Het is het derde jaar op rij dat Borsele werkt met zomersta giaires. Alle jongeren uit de ge meente van 16 en 17 jaar wer den aangeschreven, met de vraag of ze een weekje wilden meelopen op het gemeentehuis. Volgens voorlichter P. de Vree van Borsele is de belangstelling altijd groot: „We moeten zelfs wel eens mensen afwijzen." Maandag beginnen ze. De Vree: „De doelstelling van de zomer- stage is dat de jongeren de ge meente een beetje leren kennen. Ze worden overal ingezet: bij de buitendienst, het archief en zelfs bij het werk van de burge meester. Ook gaat er elke dag een groepje mee met politie en brandweer." Dat is nog met alles: er worden ook interactieve workshops ge geven, waarin ze alles te weten komen over burgerzaken, socia le zaken, politie en brandweer. Echt rijk worden de jongeren niet van de zomerstage: ze krij gen 85 euro netto. 19.00 uur tot 24.00 uur in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 71