QBELISOL 'f,C Service aan burger moet beter n Van volks straat tot keurige buurt ÊÏÏNS OPHEFFING MATRASSEN LEDIKANTEN MEUBELS Volgende week bi) Omroep Zeeland Radio en TV aadsleden kritisch over afhandeling bewaarschriften Extra raad over begroting l'rouw gewond lij aanrijding Mtaweg Goes MASSALE LEEGVERK00P VAN WINKELS EN MAGAZIJNEN Druilerige maar gezellige start Havendagen iedere werkdag: extra aandacht voor het Zeeland Nazomer Festival dinsdag 31 augustus rechtstreekse uitzendingen: Zaterdag 4 september: Handreiking aan platform Graffiti op container redders Vernielingen in Scharendijke Voorbehoud bij opzet brede school Zierikzee Inbraak in camper unviv. nazomer fce6tival.nl BANDA AZUFAIFO zeeuwse almanak Kruipen Nolwlwey 24 Goes (nuasl McDonald»), inn - vi open 19.00 17.30, /ti 10 00 lli 00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN In pvc, «lu on hout 300 in showroom Vraag naar onze thuisblijversactie Ijctie: 0113-315649 ».pzc.nl ail,redactie® pzc.nl bus 314460 AA Goes artentie-exploitatie: i'id-en Midden-Zeeland: 0113-315520; jWS-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. lerdag 28 augustus 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ifMelita lanting RIKZEE - Hoe dik mag een jerjaarverslag worden? Niet I, vinden de meeste raadsle- i,Want dan lezen de burgers niet meer. Daarom pleiten meeste fracties voor een pu kversie. Dunner en in ge melijke taal geschreven. burgerjaarverslag telt nu 34 aa's. In het werkje doet bur- eester Asselbergs vrij uitput- verslag van het jaar 2003. wordt door de fracties wel jardeerd, maar toch pleiten seesten voor een kortere ver die gemakkelijk verkrijg- ris. Niet alleen via internet mt maar zestig procent van mensen heeft internet", aldus ferseput van de VVD. Assel- «s heeft toegezegd dat hij vol- d jaar met de fractievoorzit- izal overleggen of een aparte ilieksversie moet worden ge- teven. fracties maken zich collec- zorgen over de afhandeling bezwaarschriften die bij de eente zijn binnengekomen, sis een hele slechte zaak dat :ening van bezwaren zo lang it: Daar moet gigantisch iin verbeterd worden", zegt sput. „Ik zie dat veel be- arschnften gegrond zijn ver- ird. Dat is triest voor de ge ste", vult W. Stouten (LSD) .Wij willen dat de gemeen- nch houdt aan de afgespro- t termijn van afhandeling stien weken." dbergs onderschrijft de kri- ivan de raadsleden. „Overi- s ligt de overschrijding van termijnen niet altijd aan de lénaren. Ik zal ook gaan pra- met de voorzitters van de be- iOES - Bij een aanrijding assen twee personenauto's p de Deltaweg in Goes is jstermiddag een 79-jarige rouw gewond geraakt. let ongeluk gebeurde toen en 51-jarige automobilist it Amersfoort, die op de leltaweg in de richting an Zierikzee reed, bij het eren op de weg een hem p dezelfde weg tegemoet amende 79-jarige automo- flist uit de gemeente ioord-Beveland niet liet oorgaan. te vrouw van de 79-jarige tan werd met een pijnlijke nnper ambulance overge- racht naar het Ooster- theldeziekenhuis in Goes. (Advertentie) alle zwarencommissies want die doen er ook wel eens te lang over." De suggestie van Asselbergs om een burgerpanel in te stellen werd niet door iedere fractie met open armen ontvangen. As selbergs wil graag een groep mensen die regelmatig meekijkt over de schouder van de gemeen te. Dit burgerpanel moet zich als eerste buigen over de brie ven van de gemeente. Dit is no dig volgens Asselbergs „omdat de leesbaarheid van de brieven te wensen overlaat." J. van Felius (Alert!) twijfelt over het instellen van een bur gerpanel. „Geven wij onszelf niet een brevet van onvermo gen", vraagt hij zich af. „Ik vind het van kracht getuigen als je je als overheid kwetsbaar opstelt", weerlegt Asselbergs de kritiek. „Je kan wel blijven navelstaren en denken dat je voldoende ken nis in huis hebt, maar het is ge bleken dat de leesbaarheid te wensen over laat." Asselbergs legt uit dat een burgerpanel over meer zaken kan adviseren zoals bijvoorbeeld inspraakpro cedures. „Wat vindt de burger ervan en wat kunnen we daar van leren.?" ZIERIKZEE - Ze hielden de moed erin, de leden van Shantykoor De Kleine Jantjes en dat deed het publiek ook bij de start gister avond van de Zierikzeese Havendagen. On danks het druilerige weer was de belangstel ling voor de vorig jaar aan het Havenda gen-programma toegevoegde Culinaire Bou levard redelijk en maakte menigeen de gang naar de feesttent aan het Luitje. Gister avond half negen. 'Het wordt warm in Zie rikzee' schalt de stem van de speaker bij de wielerronde voorafgaand aan de eerste ha vendag. Hij doelt niet op de temperatuur, maar op de spanning in de wielerwedstrijd. Een wedstrijd die onder zeer vochtige om standigheden van start ging, maar een droog einde kreeg. Na een dag waarin de he melsluizen bijna continu open stonden, is het 's avonds zowaar droog in Zierikzee. Vandaag kan het publiek zich vanaf 12.00 uur weer vervoegen op de Culinaire Boule vard. Omstreeks 13.15 uur geeft de Mossel prinses het officiële startsein voor de verde re festiviteiten. foto Dirk-Jan Gjeltema 0ZZ3 N3Z93NB31 aaVA3in083013HDS O 0ZZ3 N3ZD3NB31 93MNVWHWH 0frZ3 N3Z93NU31 iWdiSIOOHDS 00Z3 auooN NOliVIS 09Z3 N39NISSI1A iwaisHms 09Z3 Dananos-isoo NI31d3fNVaO 0SL3 08Z3 N39NISSI1A ivmsN3aawd sm 9NIQI31B31VM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Slijkstraat in Vlissingen. Monopoly is niet bepaald een spel dat met z'n tijd meegaat. Ontwikkelingen in de vastgoedmarkt, stijgende hui zenprijzen of dalende populari teit van bepaalde steden heb ben geen effect op het spel. De Dorpstraat van Ons Dorp blijft het goedkoopste straatje. Een hotel in Groningen blijft altijd duurder dan eentje in Utrecht. En de PC Hooftstraat in Amster dam neemt nooit de plek in van de Leidschestraat, laat staan de Kalverstraat. In de praktijk echter is de popu lariteit van een straat nogal eens aan fluctuaties onderhe vig. Neem nou de Slijkstraat in Vlissingen. Nu een keurige straat met afwisselend koop- en huurwoningen. Mooi strate gisch gelegen tussen boulevard en binnenstad met alles op loopafstand. Kortom, een prima buurt om te wonen. Hoe anders was het vroeger. In de Slijk straat woonden arme mensen. Dat valt bijvoorbeeld op te ma ken uit het archief van J. van Leeuwen, een Vlissinger die het na de oorlog tot burgemeester van Brouwershaven en Oost burg schopte. In zijn archief no teerde Van Leeuwen tal van ob servaties over Vlissingen aan het begin van de twintigste eeuw, bijvoorbeeld over de Slijkstraat en de omliggende straten. „Volksstraten waar in doorsnee de lagere werklieden uit de gemeente woonden", te kende hij op. Ondanks de ar- De schrijver R. J. Presser vond het als kind geen pretje om in de klas te vertellen dat hij in de Vlissingse Slijkstraat woonde. foto Ruben Oreel moe, was het wel een levendige boel in de buurt. Natuurlijk wa ren er cafés, maar ook de jeugd kon met weinig geld zichzelf op iets lekkers trakteren. „Opoe Van Ochten verkocht in de Slijk straat warme, vettige gepofte erwten in een zelfgedraaid punt zakje van krantenpapier", zo staat in het archief te lezen. De bekendste herinneringen aan de Slijkstraat zijn evenwel die van de schrijver R. J. Pes- kens, het pseudoniem van de uit gever Geert van Oorschot (1909-1987). Hij schrijft in het verhaal De Kolenboer: „De straat waarin wij woonden heet te de Slijkstraat. Je begrijpt dat het voor een kind niet plezierig is in de Slijkstraat te wonen. Als mij in de klas gevraagd werd: waar woon je, en ik zei in de Slijkstraat, dan kreeg ik het gevoel of er een modderlucht in de klas kwam hangen. In ons dialect zeiden we bovendien niet slijk, maar slik, en slik was nog veel stinkender en verachte lijker dan slijk." Maar niet alleen de naam, ook de straat zelf was een en al el lende, als we Van Oorschot mo gen geloven. „Aan weerzijden één aaneenschakeling van krot ten. Verzakte vensters, gebro ken of met krantenpapier dicht- plakte ruiten, uit de scharnie ren hangen voordeuren, uit de gevels gevallen brokken steen, kapotte trottoirtegels, ontbre kende voordeurdrempels, lek kende dakgoten, opgebroken straatgedeelten, hondendrollen op de stoepen, lucht van gebak ken vis en gepofte erwten, stank van rottende garnalen." De familie Van Oorschot woon de in die tijd op nummer drie in wat de schrijver noemt een 'vrij ordentelijke woning'. Maar bij de buren, daar begon het ver val: „Vanaf nummer vijf waren alle huisjes min of meer in el kaar geflikkerd." Ook voor het volk op straat heeft Van Oor schot geen goed woord over; „Troepen ongewassen kinderen met rachitisbenen, zwangere vrouwen, schreeuwende dronk aards, verpieterde katten, van honger blaffende honden, ver stopte stinkende riolen, een vod- denpakhuis, een roestige wagen verhuurder^, een naar pis en mest stinkende paardenstal, een aan vallende ziekte lijdende en altijd de hilariteit opwekken de mongool, hoog oplopende twisten op zaterdag- en zondag avond, valse mondharmonica's kortom; troep, stront, verval, smurrie, ontbinding, kortom nogmaals onze Slikstraat." De Van Oorschots betaalden in die tijd anderhalve gulden per week huur. Niet veel in vergelij king met andere woningen. De panden die vanaf de jaren twin tig aan de Bonedijkestraat ver rezen, kostten al gauw vier tot vijf gulden huur per week. Dege nen die het zich konden permit teren, verhuisden vanuit de volksbuurten naar de luxe wo ningen aan de Bonedijkestraat. Maar ook deze woningen heb ben geen eeuwigheidswaarde. Anno 2004 ondergaat de wijk rondom de Bonedijkestraat een grote opknapbeurt. De slopers hamer velt 220 woningen, om vervolgens ruimte te bieden aan kwalitatief beter panden. En de Slijkstraat? Tal van plan nen circuleren voor dit gebied. De staat van de woningen is niet slecht, maar er moet op ter mijn toch wat met de buurt ge beuren. En de plannen zijn niet mis: een flinke uitbreiding van het aantal woningen, de bouw van een paar woontorens en de komst van winkels in het ge bied waar nu bijna geen mid denstander meer is te vinden. Dus wie weet, over nog eens honderd jaar, is de Slijkstraat misschien uitgegroeid tot de Kalverstraat van Vlissingen. En hoeft niemand zich meer te schamen om daar te wonen. Ron Magnée (Advertentie) Koningin Beatrix opent de Roosevelt Academy en het Stadskantoor Middelburg (vanaf 13.30 uur) concert van BlOf en Femi Kuti vanuit de Abdij in Middelburg (vanaf 20.00 uur) Delta Prof ronde rechtstreeks verslag op radio (vanaf 12.00 uur) Samenvatting op TV (vanaf 20.00 uur) www.omroepzeeland.nl ZIERIKZEE - De raad van Schouwen-Duiveland praat in een extra vergadering over de uitgangspunten voor de be groting 2005-2008. Dat heeft de raad donderdag besloten. De uitgangspunten stonden oorspronkelijk afgelopen don derdag op de rol, maar het agendapunt is teruggetrokken omdat enkele dagen eerder bleek dat de prognoses voor de financiële ruimte aanmerkelijk afwijken van de werke lijkheid. Het tekort valt ongeveer 1,2 miljoen euro lager uit dan werd gedacht. Het college wilde geen extra raads vergadering houden, maar de uitgangspunten behandelen in de reguliere vergadering van 11 september. De raad ging hier niet mee akkoord omdat daarmee de kans ontno men wordt vroegtijdig lijnen uit te zetten over de begro ting. De extra raadsvergadering is op maandag 6 septem ber, aanvang 20.30 uur in het gemeentehuis. ZIERIKZEE - Het Platform voor mensen met een functie beperking op Schouwen-Duiveland kan rekenen op een fi nanciële handreiking van de gemeente om de extra kosten in dit jaar te kunnen opvangen. Wethouder G. Houteka mer deed die toezegging deze week in de gemeenteraads vergadering. Het gemeentebestuur heeft eerder een ver zoek van het platform betreffende het overhevelen van het subsidierestant van vorig jaar naar 2004 afgewezen. Dat verzoek kan op basis van de subsidieverordening niet worden gehonoreerd. Anderzijds wil de gemeente het plat form wel financieel tegemoet komen nu deze organisatie in 2004 voor extra kosten komt te staan. De hogere uitga ven vloeien onder meer voort uit de uitgave van een geac tualiseerde versie van een gids met toegankelijke accom modaties en locaties in horeca en recreatie. RENESSE - In de nacht van donderdag op vrijdag is een container van de strandreddingsbrigade op het strand in Renesse met verf bespoten. Op de zijkant en voorzijde van de container werd donkere verf aangevracht. Het tota le schadebedrag is nog onbekend. SCHARENDIJKE - Uit een tuin aan het Baken in Scha- rendijk is, nadat er eerder deze week al een beeldje uit was ontvreemd, in de nacht van donderdag op vrijdag een vlag gestolen. In dezelfde nacht werd een aan de Grevelin- genlaan geparkeerd staande auto met verf bespoten. Van een andere auto die in dezelfde straat stond werden de em blemen van motorkap en achterklep gestolen. Het schade bedrag is onbekend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De raadsfracties in de gemeenteraad Schou wen-Duiveland gaan met enig voorbehoud akkoord met de op zet voor een brede school in de wijk Noorderpolder in Zierik zee. Hoe die voorziening er uit eindelijk komt uit te zien is nu echter nog niet duidelijk. Dat hangt vooral af van de behoefte aan voorzieningen die zich zal aandienen. Het begin wordt in elk geval de nieuwbouw van openbare basis school Theo Thijssen in Noorder polder. Daarin en omheen kun nen verschillende instellingen samenwerken op het gebied van kinderopvang en sociaal-cultu rele activiteiten. De fractie van de SGP houdt een stevige slag om de arm ten aanzien van kinderopvang en peuterspeelzaalwerk. Volgens woordvoerder J. van Steensel is zijn fractie nooit voorstander ge weest van gesubsidieerde kin deropvang. Vooralsnog is dat voor de SGP echter geen aanlei ding tegen de uitgangspunten voor de opzet van de brede school te stemmen. Volgens Van Steensel moeten de voorzienin gen echter niet te eenzijdig wor den. Alleen een bundeling van organisaties die zich alle bezig houden met kinderopvang, is voor zijn fractie' geen brede school. Daar zou de SGP geen goedkering aan kunnen verle nen. De CD A-fractie gaat volledig ak koord met de voorgestelde op zet, maar vindt wel dat de deel nemende organisaties hun eigen identiteit moeten kunnen hand haven. Verder acht deze fractie het van belang dat de gemeente de te vormen brede school be trekt in haar Strategisch Accom- modatiebeleid. In die beleids nota worden tal van mogelijkhe den aangegeven hoe zou kunnen worden bezuinigd op de kosten voor gemeentelijke accommoda ties. Ook de fractie van Alert! hecht aan die koppeling met het Strategisch Accommodatiebe- leid. Deze partij acht een ge meenschapsruimte voor Noor derpolder binnen de brede school van groot belang. Advertentie GOES - Terwijl het zeven koppige gezin lag te sla pen, hebben onbekenden in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in een camper. De camper stond geparkeerd op een parkeer plaats langs de A58 bij Goes. De buit bestond uit een fotocamera en waarde papieren. 3caust/mi2sept20<M bef 0900 33 33 theater op locatie in heel Zeeland ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken vr 3 sept lóuOO Oude Markt Vlissingen 19u00 Dorpsplein Nisse 22ul5 Kerkweg Wemeldinge gratis Een Temeuzense liet deze week tijdens een partijtje een foto zien van een baby, die sinds een paar maanden deel uitmaakt van het gezin van haar collega. „En hij kruipt al aardig over de grond, hoor", voorzag zij het plaatje van commentaar. Eén van haar toehoorders bevreemdde dal: „Goh zeg, niet over het plafond?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69