Ruzie verdeelt volksuniversiteit PZC Schouwenaar verslagen in de sprint Hulpstichting voor Georgië ontmoet steeds meer steun Leskist met muziek leert kinderen elkaar meer te waarderen 13 directeur ontslagen, bestuursleden en vrijwilligers opgestapt Hersteld-hervormden vinden plek Snelheidsmaniak is rijbewijs kwijt Boete voor inslaan ruiten Breda krijgt PvdA-burgemeester festival. i I Mensen HMKMX>e HMD op Ve kuip. ik KkenexM v/w x i/é£kw.w ji v/y \MoeT IK pj ME7 iHKXPn UE!ISmeEH6£IHl6 WW H€T jm&rr Heeèi- wtiujcFAWxnufHkH jevtzeeti muw hèzt of 6&< wet-Uisné, IK ZPL J£ M/TOÊ/V, ite éeer ee twfc. Kamerlid Kant in Vlissingen Stalker krijgt roorwaardelijke nerkstraf en contactverbod ommxicfWKFKiyii^ouwiMCKr?!./s/feresv STJRBVTNA21///&zP>T€CoULGeAVI OF 15 HET De tzeesr WN P/M Oie OWHi/KI F&JDwAAtn QxpHET I Ffr-OFCce BAN DA AZUFAIFO zaterdag 28 augustus 2004 MIDDELHARNIS - De Hervormde Gemeente in Hersteld verband in Middelharnis heeft onderdak gevonden in de kerk van de christelijk-gereformeerde gemeente in Mid delharnis. De afsplitsing van de Protestantse Kerk Neder land (PKN) dreigde per 1 oktober zonder gebedsruimte te zitten omdat hen vanaf die dag de toegang tot de oude kerk is ontzegd. Dit is het gevolg van een hoog opgelopen ruzie tussen de PKN en de hersteld-hervormden. Volgens de PKN zou het gedrag van de 'herstelden' zorgen voor een ongemakkelijke sfeer rond de kerkdiensten. De ruzie liep zo hoog op dat de rechter eraan te pas kwam. Die oor deelde dat de PKN juridisch eigenaar is van het kerkge bouw en de dissidenten de deur mag wijzen. De christe lijk-gereformeerde gemeente heeft nu de helpende hand toegestoken. KRABBENDIJKE - Het rijbewijs van een 38-jarige motor rijder uit Krabbendijke is donderdagavond ingenomen tij dens een surveillance van de videoauto, omdat hij te hard reed. Op de Stationsweg reed de man met een snelheid van 122 kilometer per uur, in plaats van de toegestane 50. Op de Oude Rijksweg werden door de politie snelheden gemeten van respectievelijk 179 en 156 kilometer per uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 51-jarige inwoner van Terneu- zen wegens vernieling conform de eis 200 euro boete opge legd. De man zat nog in zijn proeftijd van een veroorde ling voor een vernieling toen hij op 18 februari dit jaar in de Temeuzense woonwijk Java met een hamer de ruiten van een woning insloeg. Van dat incident was een getui ge. De verdachte meldde zich meteen op het politiebureau. Hij was kwaad geworden, omdat het slachtoffer zijn gsm-telefoon niet teruggaf. Volgens raadsman F. de Vleesschauwer speelde mee dat zijn cliënt niet kan praten, omdat hij zijn stembanden kwijt is. „Hij wordt vaak niet begrepen. Daardoor is hij sneller agressief." Officier van justitie J. Zondervan hield rekening met de bijzondere omstandigheden. „Dat wil niet zeggen dat U het recht heeft om ruiten in te slaan." De Terneuzenaar knikte instemmend toen de politierech ter hem de straf meedeelde. DEN HAAG - Breda krijgt voor het eerst een PvdA-burge- meester. Het gaat om de 50-jarige P. van der Velden, die nu nog burgemeester van Bergen op Zoom is. Van der Vel den volgt per 30 september de VVD'er C. Rutten op, die vervroegd met pensioen gaat. Dat heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken vrijdag laten weten. Van der Velden begon zijn politieke carrière op 25-jarige leeftijd in zijn geboorteplaats Bergen op Zoom als een van de jongste wethouders van Nederland. Na zeven jaar volgde zijn benoeming tot burgemeester van Nieuw-Ginneken bij Breda. Na zes jaar ruilde hij die gemeente in voor Rosmalen. Later werd hij waarnemend burgemeester in Emmen en daarna eerste burger van Ber gen op Zoom. Een van zijn nevenfuncties is vice-voorzit- ter van de PvdA. ANP door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Kinderen op creatieve wijze iets bijbrengen over integratie en tolerantie. Dat is wat drie studenten van de Hogeschool Zeeland beogen met de leskist die zij als afstudeer project hebben gemaakt. Miranda Duthler, Kim Somme- ijer en Chris Scheermeijer heb ben aan de Vlissingse hoge school de pabo-opleiding ge volgd. Zij hebben zich gespecia liseerd in muziek, dans en dra ma. „Dat vinden wij op basis scholen nogal een ondergescho ven kindje", zegt Kim. Ze voerden eerder al een project uit op twee basisscholen: De Sprong in Koudekerke en Wil genhof in Middelburg. De leer lingen voerden de musical De kleurloze koning op, die ze voor een belangrijk deel zelf konden invullen, door bijvoorbeeld ei gen teksten te schrijven, de kle ding uit te kiezen en het decor te maken. Daardoor moesten ze actief meedenken en werd een beroep gedaan op hun creativi teit en hun vermogen samen te werken. Succes De uitvoeringen werden een suc ces en waren aanleiding voor de drie studenten om te proberen de lesmethode breder onder de aandacht te krijgen. Daarvoor hebben ze de afgelopen maan den gewerkt aan een leskist, die deze week werd gepresenteerd. De kist, een koffer eigenlijk, be vat het draaiboek van de musi cal, inclusief cd en video/dvd met opnamen van de resultaten op de scholen in Koudekerke en Middelburg. Verder hebben de studenten les senseries samengesteld, voor zo-, wel de onderbouw als de mid denbouw en de bovenbouw. Het gaat telkens om vijf lessen per bouw, waarna de serie wordt af gesloten met een uitvoering. De lessen zijn zo opgebouwd dat ze ook afzonderlijk kunnen wor den gegeven. Muziek, dans en drama vormen telkens het uitgangspunt. In de serie voor de onderbouw is ge lijkheid het thema, in de mid denbouw tolerantie en in de bo venbouw integratie. „Tolerantie gaat niet alleen over mensen uit andere culturen, maar ook bijvoorbeeld over die jongen met die beugel", zegt Mi randa. „We hopen dat er door onze les sen iets verandert in het gedrag van de kinderen." Kunstvormen zoals muziek zijn daarbij een mooi hulpmiddel. „Het is belangrijk dat kinderen goed leren luisteren naar mu ziek, dat ze alle tonen en klan ken ontdekken en kunnen onder scheiden. Daardoor leren ze ook beter luisteren naar andere men sen." Aanpak Uit de musicals is de studentèn gebleken dat de aanpak echt werkt. „De kinderen merken dat je elkaar nodig hebt om iets te bereiken", aldus Miranda. „Ze hebben ook geleerd eerst even na te denken voordat ze iets zeggen. Ze hebben elkaar le ren waarderen en vinden dat ze elkaar beter hebben leren ken nen. Het mooie is dat ze dat zelf ontdekken, dat het uit henzelf komt." De leskist is goed ontvangen en gewaardeerd op de hogeschool Basisscholen die er gebruik van willen maken, kunnen de kist le nen bij de Onderwijswerkplaats van de hogeschool. Het streven is tot een bredere verspreiding te komen. Binnen kort worden diverse organisa ties, zoals Scoop, benaderd met de vraag of zij daaraan willen meewerken. Advertentie WWW. nazomer 30 augt/m 12 ieptïoo. bel 0900 33 000 33 pTw mwèec Her n m swttm w x moo. NEELTJE JANS - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg is er niet in geslaagd zijn titel bij het kampioenschap wielrennen voor burgemeesters te pro longeren. Hij werd gisteren in de sprint verslagen door Driek van der Vondervoort, de burgemeester van Boekei. „Hij was gewoon de sterkste" was het oor deel van Schouwenaar over zijn vaste concurrent bij de titelstrijd. „Hij is een betere sprinter en dat is een niet onbelangrijke discipline in het wielrennen." Het kampioenschap werd verreden op Neeltje Jans, over een afstand van 24 kilometer. Een kopgroepje van drie had het peloton bij de finish op afstand gereden. Willy Vanhooren, de burgemeester van het Belgische Bredene, legde beslag op de tweede plaats. Schouwenaar was tevreden met de derde stek. „We hebben de afgelopen twee weken kunnen oefenen in hoe je moet reageren als je verloren hebt. Inderdaad, brons is ook mooi." De Middelburgse burgemeester is in zijn carrière vaak succesvol geweest bij het kam pioenschap. „Ik geloof dat ik vijf keer eerste ben ge weest, maar ik heb ook een paar jaar niet meege daan." Het wielrenkampioenschap is onderdeel van de burgemeestersfietsdag. Gisteren waren zo'n hon derd deelnemers naar Zeeland gekomen. Voor de wed strijd werd eerst een toertocht gereden. De helft van de aanwezigen heeft die vanwege het slechte weer in de auto afgelegd. foto Willem Mieras Rolf Bosboom jUDDELBURG - Bestuurlijke èaos en interne conflicten heb ben de ZVU, de Zeeuwse Volks- iniversiteit, tijdelijk lamgelegd, ((et inmenging van de Bond van (ederlandse Volksuniversitei- !>n (BNVU) wordt nu gepro beerd de cursussen zo snel moge- [jkweer op gang te krijgen. P. Hensen van de heeft de afgelopen we len zijn handen vol gehad aan [et orde op zaken stellen bij de [VU. „Er is wel vaker ergens jen probleem, maar een conflict (pdeze schaal heb. ik nog niet jsrder meegemaakt." Hij preekt van een staaltje van Èeeuwse koppigheid'. „Mensen [ebben vaak niet het vermogen [n over hun eigen standpunt feente kijken." j)e ZVU kent een ouderwetse feuctuur, met een 'werkstich- ing' (Stichting ZVU) voor de in- feudelijke kant en een 'steun- jdchting* (Stichting Steunfonds NU), die de ZVU financieel on- [srsteunt en eigenaar is van het jebouw in de Spanjaardstraat in Middelburg. Daarnaast zijn er per regio werkgroepen met vrijwilligers, die nauw bij de cursussen zijn betrokken. De voorzitters daarvan zitten in het algemeen bestuur van de werk- stichting. De voorzitter en secre taris van de werkstichting ver vullen dezelfde functie bij de steunstichting. De problemen zijn ontstaan na de aanstelling vorig jaar van N. Ingels als direc teur. Die had als belangrijkste opdracht de ZVU te vernieuwen en financieel gezond te maken. Er moesten onder meer nieuwe cursussen komen die geld zou den opleveren. Ingels ging samen met penning meester R. Geevers voortvarend aan de slag. De steunstichting had sterk de indruk dat er onver antwoorde uitgaven werden ge daan en vreesde een faillisse ment van de ZVU. Voorzitter L. de Witte en secretaris A. Holle man verlieten uit ongenoegen het bestuur van de werkstich ting. Ze bleven wel actief in de steunstichting, waardoor beide besturen tegenover elkaar kwa men te staan. W. Belzer nam het voorzitter schap van de werkstichting over, maar raakte op zijn beurt in conflict met de directeur, die hij - gesteund door De Witte en Holleman - uiteindelijk op staande voet ontsloeg. Die stap wekte wrevel in diverse werk groepen, waardoor een groot aantal leden opstapte en diverse werkgroepen uiteenvielen. Mo menteel zit de werkstichting zonder bestuur. Ingels, die zijn ontslag gaat aan vechten, bestrijdt dat hij en Gee vers op eigen houtje grote uitga ven deden. „Dat is pure onzin. De Witte en Holleman wisten er tot op de euro van. Er waren har de afspraken over gemaakt." In gels zegt dat hij flink op weg was de ZVU uit de financiële problemen te krijgen, die vol gens hem juist waren ontstaan door jarenlang slecht beleid van de steunstichting. „Die probeer de nu haar straatje schoon te ve gen." De oud-directeur betreurt de kwestie. „Het is verschrikke lijk. Er zijn alleen maar verlie zers." Interim-bestuur De BNVU is gevraagd de zaak weer in het gareel te krijgen. De bond stelt nu een interim-be stuur samen voor de werkstich ting, die ervoor moet zorgen dat de cursussen binnenkort toch weer kunnen beginnen. De pro grammagids voor het najaar komt, wat verlaat, in de tweede week van september uit. Daar naast moet er zowel een beleids- als een werkplan worden opge steld, evenals een meerjarenbe groting, en wordt er nagedacht over een nieuwe, modernere or ganisatiestructuur. J. van Donselaar, die vanwege de situatie onlangs is toege voegd aan het bestuur van de steunstichting, spreekt van 'een storm in een glas water'. „Doordat mensen zich niet hiel den aan hun bevoegdheden, wa ren er wat probleempjes, maar die zijn nu weer onder controle. De kruitdampen zijn opgetrok ken. Het enige wat nu telt is dat de activiteiten van de ZVU zo snel mogelijk worden voortge zet." FUSSINGEN - De SP Vlissin- jra houdt maandag yanaf 20 nir in het Vlissingse Arsenaal- jieater een bijeenkomst met als Èema Red de solidariteit. [ueede-Kamerlid Agnes Kant febatteert die avond met LWolf, hoofd van het Witte bis, een opvanghuis voor dak- p thuislozen in Vlissingen, &Bogaerts, directeur van Zie- [enhuis Walcheren en L. Pher- fembucq, directeur van Zorg- poom. Kant houdt eerst een in- giding over de 'afbraak van de «iidariteit' en de bezuinigings- iptregelen van het kabinet. |SP deelt volgende week actie- darten uit om te kunnen reage- I» op de regeringsplannen. Ze [ggen ook bij huisartsen, tand- irtsen en zorginstellingen. WDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Klaren- kek heeft gisteren een 52-jari- [e inwoner van Wemeldinge toor stalking van zijn ex-vrouw ïeroordeeld tot een voorwaarde lijke werkstraf van zestig uur, «et een proeftijd van drie jaar. De man is ook een contactver- jod opgelegd. Pe verdachte wordt verweten Inds december 2001 zijn ex stel- plmatig te hebben lastiggeval- b. Hij volgde haar, fietste tags haar woning en telefoneer- fe aan de lopende band naar jaar. Ook zat hij regelmatig in jletuin van haar woning. Omdat taarschuwingen niet hielpen, feed de ex-vrouw op 24 maart ét jaar aangifte van belaging. Deman zei zich niet alles te kun- fen herinneren, omdat hij depressief was. Hij wilde »aar één ding: met haar praten. van justitie J. Zonder- jan hield rekening met de om standigheden en eiste 120 uur werkstraf, waarvan 80 uur voor waardelijk. Ook vond hij een jtraat- en contactverbod op zijn jlaats. Raadsman J. Wouters jond dat de stalking zijn cliënt jon worden aangerekend. Hij feriep zich op de conclusie van je psychiater dat er sprake is tan een posttraumatische stoor- b en dat de verdachte sterk ver anderd toerekeningsvatbaar k Wouters bepleitte vrijspraak, jk politierechter ging ver mee tet de verdediging, maar vond fet straf nog wel op zijn plaats pas. door Maurits Sep TERNEUZEN - In Zeeland ont staat steeds meer belangstelling en bereidheid om Georgië te on dersteunen met humanitaire en economische hulp. De stichting die de hulp coördineert, heeft haar naam al veranderd van 'Terneuzen helpt Georgië' in 'Zeeland steunt Georgië'. Voorzitter Piet Hamelinck uit Terneuzen, die de stichting ook heeft opgericht, is blij met het snel groeiende draagvlak in Zee land. „Dat is belangrijk voor Ge orgië." De noden van zowel de inwoners als de bedrijven zijn groot en divers, zegt Hamelinck. Dat de basis van de stichting in Terneuzen ligt, is niet verwon derlijk. De presidéntsvrouw van Georgië is een Temeuzense: San dra Roelofs. Zij is de laatste maanden regelmatig in Zeeland geweest. Dat verklaart volgens Hamelinck waarom steeds meer bedrijven en instellingen interes se tonen in hulpprojecten voor Georgië. Tijdens een recent bezoek van Roelofs aan het provinciebe stuur heeft commissaris van de Koningin Wim van Gelder zijn steun toegezegd. Hij denkt voor al aan de uitwisseling van ken nis. Volgens Hamelinck heeft ook de Hogeschool Zeeland al contact opgenomen met de stich ting. Uit het Zeeuwse bedrijfsleven krijgt Hamelinck eveneens aan biedingen om Georgië te helpen. „Veel bedrijven zijn enthou siast. Ik weet niet waar het in uitmondt. Er zijn nogal wat be drijven die al rond de Zwarte Zee actief zijn. Het bergingsbe drijf Multraship bijvoorbeeld heeft daar vestigingen. Ook het havenschap Zeeland Seaports wil daar een rol spelen. Verte genwoordigers van de haven van Poti in Georgië komen in het najaar naar Zeeland." De Zwarte Zee biedt ook kan sen voor toerisme. Dat is er nu erg versnipperd, weet Hame linck. Volgens hem is er al een vluchtig contact geweest met Roompot Recreatie Beheer in Kamperland. Na de Rozenrevolutie en het aan treden van president Michail Saakasjvili is het politiek nog steeds onrustig in Georgië. Het Zeeuwse bedrijfsleven laat zich daar echter niet door weerhou den, merkt Hamelinck. De stich ting laat zich daar bovendien niet mee in. „Wij zijn onze stichting begon nen uit het oogpunt van de men sen." Sandra Roelofs heeft bij de Stichting Zeeland steunt Geor gië negen humanitaire projecten ingediend die voor steun in aan merking komen. Die lopen uit een van het adopteren van een oudere vrouw (voor 25 euro per maand), waarin de Katholieke Bond van Ouderen belangstel ling heeft, tot het opzetten van een tandartsenpraktijk op het platteland. „Apparatuur die hier door tand artsen wordt afgeschreven, is daar soms nog heel goed bruik baar. We gaan eerst een paar projecten selecteren en daarna gaan we er concreet mee aan de slag", zegt Hamelinck. Belangrijke vraag voor de stich ting is hoe spullen van Zeeland in Georgië komen. Volgens stichtingsvoorzitter Ha melinck denkt het transportbe drijf Verbrugge mee over een op lossing voor dat probleem. COR DE JONGE zieeuHeRiNHeye AAM oe muup FAFHSB» theater op locatie in heel Zeeland ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken za 4 sept 16u00 Markt Tholen 19u00 Dorpsstraat Krabbendijke 22ul5 Dorpsplein Zuiddorpe gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 65