Opknapbeurt winkelstraat nabij Bergen op Zoom aast op Thools archief PZC NACHTMARKT Straf Yersekenaar na wraak op pedofiel Goes en Agrimarkt gaan rond de tafel Reddingsplan voor Kloetingse molen BURGH-HAAMSTEDE nazomer testival.nl Ambitieus plan Markiezenhof orsele stoft nago af met imerstagiaires Surfplanken gestolen Graffiti op container redders Vernielingen in Scharendijke Man in Hoek bedreigd en geslagen Voor duizenden euro's bestolen Handreiking aan platform avenman an het jaar rijgt oorkonde Ulstraat-Zuid in Vlissingen wordt stapsgewijs aangepakt Rolstoeltocht Oud-katholieke viering Goes VANDAAG 28 AUGUSTUS zaterdag 28 augustus 2004 bil Soaug t/mi2Aept2004 bel 0900 33 00033 festivalhart Abdij Middelburg FESTIVALCAFE maaltijd hapje drankje dagelijks van 17uOO tot 24u00 zo 5 en zo 6 sept van 14u00totl8u00 wo 1, do 2 en vr 3 sept van 14u00 tot 24u00 Abdijplein reserveren (0118) 681100 door Freek Janssen BERGEN OP ZOOM - Het zou uniek zijn in Nederland. Een gemeentearchief dat verhuist naar een plek buiten de provinciegrenzen. Tholen en Bergen op Zoom zijn plannen aan het smeden om het Thoolse archief een plaatsje te ge ven in een depot onder het Bergse Mar kiezenhof Samen met de archiefstuk ken van Steenbergen, Bergen op Zoom en Woensdrecht ontstaat zo een groot regionaal archief. De gemeente Tholen loopt al een hele tijd te zeulen met haar oude archief. De meeste inwoners zien het liefste dat het archief op het eiland blijft, maar dat kost geld. Toen de plannen voor een nieuw gemeentehuis in Tholen werden voorbereid, moest de gemeenteraad be slissen wat ze wilde met het archief. In eerste instantie dacht ze aan uitplaat sen. Kandidaten waren er genoeg: het streekmuseum, de bibliotheek en zelfs twee instanties buiten de gemeente wa ren geïnteresseerd - het Zeeuws Archief in Middelburg en het gemeentearchief op Schouwen-Duiveland. Tholen zou dan een steunpunt krijgen, waar de be volking terecht kon voor het opvragen van stukken. Het duurde niet lang voordat de raadsle den zich onder druk van de inwoners be dachten. Het archief moest toch maar meeverhuizen naar het nieuwe gemeen tehuis, al was het maar omdat dat han diger zou zijn voor de bedrijfsvoering van de ambtenaren. Dit voorjaar sloegen de meningen weer om. De gemeente zat tot over de oren in de financiële problemen en moest flink bezuinigen. De bevolking morde en pro testeerde en voor het gemak werd ook de bouw van het nieuwe gemeentehuis weer ter discussie gesteld. Hoe kon de gemeente schrappen in de toelage voor de bibliotheken en in de gehandicapten subsidies, terwijl ze voor zichzelf een peperduur, nieuw onderkomen had be dacht? Buurgemeente Bergen op Zoom zag haar kans schoon. De gemeente was al bezig met plannen om het stadsarchief onder te brengen in het Markiezenhof. Het museum en de archieven van Ber gen op Zoom, Steenbergen, Woens drecht en het voormalige waterschap Het Scheldekwartier zouden samen ver der gaan onder de naam Historisch Cen trum het Markiezenhof. Daar zou het Thools archief prima bij passen. Het Markiezenhof stelde Tholen voor het archief te adopteren. Meteen al leek een meerderheid van de Thoolse raad te porren voor zo'n verhuizing. Zowel de Thoolse als de Bergse raad moeten ech ter nog hun goedkeuring geven. Er kle ven ook nadelen aan uitplaatsing. Voor lichtster H. Schipper van gemeente Tho len: „Bergen op Zoom is ver weg, al kun je er met de bus komen. Voor veel men sen heeft het archief een emotionele be tekenis. Bovendien kun je niet gratis parkeren bij het Markiezenhof." Een groep vertegenwoordigers van de gemeente Tholen is al op de koffie ge weest bij de Brabantste collega's. Schip per: „We hebben een oriënterend be zoek gebracht. Ze gaven ons een presen tatie over wat het aanbod nou precies inhoudt." Een echte beslissing kan voor lopig nog niet worden genomen. De ge meente heeft aan de Thoolse bevolking beloofd in oktober een aantal varianten voor een nieuw gemeentehuis te presen teren. Met en zonder oud archief. Als de verhuizing doorgaat, ontstaat er een archief met een grote regionale strekking van vier gemeenten. Gunstig voor de hobby-historicus, die op één plaats terecht kan voor historische on derzoek naar de streek. Want hoewel Tholen bij Zeeland hoort, heeft het al tijd een sterke band gehad met het West-Brabantse vasteland. De Bergse archiefdienst is nu nog onder gebracht in het gebouw Blokstallen 2, niet ver van het Markiezenhof. Als de plannen voor het stadspaleis doorgaan, wordt onder de Franse Tuin een depot gegraven voor de archieven. Dat heeft heel wat voeten in de aarde. Niet alleen omdat de tuin er na de renovatie weer uit moet zien als eerst, maar ook omdat een archiefruimte aan nogal wat crite ria moet voldoen. Schipper: „Het Rijk stelt tegenwoordig erg strenge eisen aan een archief. Dat heeft te maken met de vochtigheid, temperatuur en lichtin tensiteit. Zolang je met je gemeentear chief blijft zitten waar je zit. wordt een hoop door de vingers gezien. Maar als je een nieuw onderkomen bouwt, moet je je aan de eisen houden." De gemeenteraad van Bergen op Zoom beslist dit najaar over de plannen voor het Markiezenhof. orEdith Ramakers [ISSINGEN - Met een beetje !uk begint dit najaar de op- apbeurt van het meest verpau- ide gedeelte van de Wal raat-Zuid in Vlissingen. De Lringse welstands- en monu- [otencommissie én de Rijks dist voor monumentenzorg bben de jongste bouwaan- .jag goedgekeurd. ;tplan ligt zes weken ter inza- jr Freek Janssen ge. Als er geen bezwaren wor den ingediend, wordt dit najaar met de eerste fase van de op knapbeurt begonnen. Dat zegt wethouder P. van der Maden. De gemeente Vlissingen zit al zo'n twaalf jaar' met de Wal- straat-Zuid in haar maag. Zo lang wordt er al over de noodza kelijke opknapbeurt gesproken. Een aantal plannen is de de re vue gepasseerd. Vaak ging het mis omdat de kosten voor de ver bouwing te hoog opliepen. De gemeente en ontwikkelaar AW Beheer uit Middelburg heb ben er twee jaar geleden voor ge kozen om de panden minutieus te restaureren. Het rijtje tussen het Groenewoud en Nieuwen- dijk werd van binnen gestript. „Daardoor hebben we bijzonde re elementen behouden en is het karakter van de straat niet aan getast." Volgens Van der Maden zijn er bij die werkzaamheden histori sche elementen te voorschijn ge komen. „Het is de moeite waard geweest. We hadden ook kun nen besluiten om het hele blok neer te halen, maar nu kunnen we panden met karakter te koop aanbieden. Daar is een markt voor." Nadeel was dat het een dure me thode is. Het proces stokte vorig jaar, omdat het financiële risico voor de gemeente en ontwikke laar te groot werd. Stapsgewijs De gemeente heeft nu besloten het werk in gedeelten te doen. „We kiezen voor stapsgewijze aanpak. We beginnen eerst met vier panden vanaf de Nieuwst- raat. Daarna gaan we door met de overige zes huizen." De pan den worden na de opknapbeurt per stuk te koop aangeboden. „We zijn afgestapt van het idee om op de begane vloer winkel ruimte aan te bieden, die flexi bel ingedeeld zou kunnen wor den en van het ene naar het an dere pand door kan lopen. Dat zou bouwkundig op te veel pro blemen stuiten." Nieuw is dat het hele pand als woonhuis gebruikt kan worden. „Dus ook de begane vloer. We willen daar gemakkelijk mee om kunnen gaan. Als een toe komstige eigenaar eerst wil wo nen op de begane vloer en er la ter een atelier wil beginnen, dan moet dat mogelijk zijn." In de jaren negentig was de op knapbeurt van de Wal- straat-Zuid een regelmatig te rugkerend onderwerp van ge sprek tijdens politieke cafés. Vlissingers storen zich al lang aan de armoedige uitstraling van de winkelstraat. Sinds een paar jaar staat het rijtje huizen leeg. De straat vormt de wandel route voor voetgangers naar het toeristische Arsenaalgebied. Het gemeentearchief van Bergen op Zoom verhuist, net als het Thoolse archief, wellicht naar een depot onder het Markiezenhof. foto Willem Mieras ARNEMUIDEN - Van een kampeerterrein aan de Muiden- weg in Arnemuiden zijn tussen donderdagmiddag 13.30 uur en donderdagavond 21.30 uur twee surfplanken gesto len, inclusief masten en zeilen. De surfplanken en toebe horen vertegenwoordigen een waarde van honderden eu ro's. Ze lagen aan de waterkant. RENESSE - In de nacht van donderdag op vrijdag is een container van de strandreddingsbrigade op het strand in Renesse met verf bespoten. Op de zijkant en voorzijde van de container werd donkere verf gespoten. Het totale schadebedrag is nog onbekend. SCHARENDIJKE - Uit een tuin aan het Baken in Scha rendijke is, nadat er eerder deze week al een beeldje uit was ontvreemd, in de nacht van donderdag op vrijdag een vlag gestolen. In dezelfde nacht werd een aan de Grevelingenlaan gepar keerde auto met verf bespoten. Van een andere auto die in dezelfde straat stond werden de emblemen van motorkap en achterklep gestolen. HOEK - In de nacht van donderdag op vrijdag tussen 0.40 uur en 0.50 uur is een 40-jarige man bij zijn woning in Hoek bedreigd. De man kreeg bovendien een vuistslag in zijn gezicht. De aanleiding voor de bedreiging ligt in de re lationele sfeer. In verband met de bedreiging is gisteroch tend een 36-jarige man uit de gemeente Sluis aangehou den. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Een Vlissingse familie ontdekte gister morgen om 11 uur dat inbrekers voor enkele duizenden euro's gestolen hadden uit hun schuur. De schuur moet tussen woensdagochtend 11.00 uur en gistermorgen open gebroken zijn. Uit de schuur zijn twee fietsen en elektri sche gereedschappen weggenomen. ZIERIKZEE - Het Platform voor mensen met een functie beperking op Schouwen-Duiveland kan rekenen op een fi nanciële handreiking van de gemeente om de extra kosten in dit jaar te kunnen opvangen. Wethouder G. Houteka mer deed die toezegging deze week in de gemeenteraads vergadering. Het gemeentebestuur heeft eerder een verzoek van het platform betreffende het overhevelen van het^ubsidieres- tant van vorig jaar naar 2004 afgewezen. Dat verzoek kan op basis van de subsidieverordening niet worden gehono reerd. Anderzijds wil de gemeente het platform wel finan cieel tegemoet komen nu deze organisatie in 2004 voor extra kosten komt te staan. De hogere uitgaven vloeien onder meer voort uit de uitgave van een geactualiseerde versie van een gids met toegankelijke accommodaties en locaties in horeca en recreatie. door Aector Doorns heid verschaffen. De Yerseke naar was 28 februari volledig MIDDELBURG - Was het gek door het lint gegaan, dat een 36-jarige inwoner van Hij was de woning binnenge- Yerseke eigen rechter had ge- drongen en had vervolgens het speeld? Hoewel de Middelburg- slachtoffer fors toegetakeld, se politierechter M. Klarenbeek „Dit is al tien jaar aan de gang gisteren de mishandeling van Deze man is een lopende tijd een pedofiele man niet kon goed- bom, maar er wordt niets aan ge- keuren liet hij de onverkwikke- daan." Dit werd ook bevestigd lijke situatie tot uitdrukking ko- door twee vrouwen. Zij voelden men in de straf. zich eveneens machteloos, om dat de man er telkens in slaagt De man kreeg voor huisvrede- om kinderen naar zijn woning breuk en de mishandeling te lokken. De politierechter kon 'slechts' een voorwaardelijke zich de onrust in de woonwijk boete van 300 euro. De afstraf- van Yerseke goed voorstellen en fing had alles te maken met het meende dat het op de weg van seksueel misbruik van het zoon- het Openbaar Ministerie ligt om tje van de verdachte, waarvoor hieraan iets te doen. „Justitie de pedofiel verantwoordelijk kan meer steun geven aan jul- zou zijn. De man had van het lie", gaf Klarenbeek een schot misbruik eerder aangifte ge- voor de boeg. De Yersekenaar daan, maar tot nu toe niets ver- betuigde zijn spijt, maar voegde nomen. Officier van Jusitie J. eraan toe dat zijn kind voor het Zondervan kon geen duidelijk- leven is getekend. door Rob Paardekam onder het nieuwe stadskantoor beschikbaar te stellen voor de GOES - De gemeente Goes gaat ambtenaren in plaats van de een gesprek aan met de Agri- helft. markt om enkele geschillen uit Dan is er ook nog een geschil de wereld te helpen. over een reclamebord op het ter rein van de supermarkt. Daardp Zo heeft de supermarktketen be- staat te lezen dat de Agrimarkt zwaar aangetekend tegen de is uitgeroepen tot de top-drie bouw van het nieuwe stadskan- van supermarkten in Neder- toor aan het Hollandiaplein, om- land. Het bedrijf wil het bord dat ze vreest dat veel ambténa- tot het einde van het jaar laten ren hun auto straks parkeren op staan, maar de welstandscom- het gratis parkeerterrein van de missie van de gemeente adviseer- even verderop gelegen Agri- de negatief. Het het bord zou markt. een smet op het straatbeeld wer- De gemeente is de supermarkt pen. Het reclamebord moet dus overigens al tegemoet gekomen weg, maar dat is nog steeds niet door alle 122 parkeerplaatsen gebeurd. ESTDORPE - Algemeen direc- arMarc van 't Westeinde van alverwerkings bedrijf Outo- anpu Polarit Oy kreeg giste- a uit handen van burgemees- r Jan Lonink de oorkonde or Havenpersoonlijkheid van tjaar. in 't Westeinde geeft sinds Er jaar leiding aan het bedrijf 1 de Axelse Vlakte, dat hij aalf jaar geleden hielp oprich- l Daarnaast is hij actief in t technisch onderwijs en lid nde adviescommissie van ha- üschap Zeeland Seaports, a gekwalificeerde beoorde- pcommissie wees hem una- ffi aan als nieuw aanstorm- i talent. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Rostbus31 1460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers '•'ieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Rostbus 31 1460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Mvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 3800-0231231 -P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; öterdags tot 12.00 uur 3NKENSZAND - De over- id kampt met een stoffig ima- vindt de gemeente Borsele. arom heeft ze 25 jongeren uit- nodigd een weekje mee te :aien op het gemeentehuis. is het derde jaar op rij dat rsele werkt met zomersta- iires. Alle jongeren uit de ge ënte van 16 en 17 jaar wer- in aangeschreven, met de sag of ze een weekje wilden slopen op het gemeentehuis, dgens voorlichter P. de Vree a Borsele is de belangstelling tijd groot:„We moeten zelfs eens mensen afwijzen." sandag beginnen ze. Vree: „De doelstelling van zomerstage is dat de jonge re gemeente een beetje leren anen. Ze worden overal inge- bij de buitendienst, het ar id en zelfs bij het werk van burgemeester. Ook gaat er el- cag een groepje mee met poli- ien brandweer." it is nog niet alles: er worden i interactieve workshops ge ren, waarin ze alles te weten snen over burgerzaken, socia- aken, politie en brandweer, it rijk worden de jongeren ft van de zomerstage, maar de meente laat ze ook niet wer- a zonder een kleine vergoe- ig: ze krijgen 85 euro netto. GOES - Zorgcentra Gasthuis en Randhof lopen op 31 augustus, 1 en 2 september de rolstoeldrie- daagse. Per dag leggen de roel- stoelers en hun duwers vijf kilo meter af. De eerste dag loopt de route door Kloetinge, de dag daarna voert de tocht langs de Goese vesten. Op de laatste dag doen de deelnemers de Noord- hoekroute aan en worden ze met muziek ontvangen in het Gast huis aan de Kievitlaan in Goes. (Advertentie) door Mieke van der Jagt KLOETINGE - De gemeente Goes wil met geld dat nog voor stadsvernieuwing in de knip zit, de Kloetingse molen voor verval behoeden. Dat monument staat al geruime tijd te koop, maar in de verkoop zit geen schot. Om een dergelijk beeldbepalend gebouw goed te beschermen is echter onderhoud nodig. Omdat te verzekeren wil Goes 55.000 euro spenderen. In een vroeg stadium is de Kloe tingse molen al aan de gemeente aangeboden. Die voelde daar GOES - De oud-katholieke ge meenschap in Zeeland houdt op zaterdag 4 september een eucha ristieviering ter gelegenheid van de veertiende zondag van Pink steren, in de dagkapel naast de katholieke Maria Magdalena- kerk in Goes. De dienst begint om 10.30 uur. echter niet voor omdat de be scherming van molens niet tot de kerntaken van de gemeente behoort en omdat subsidies voor gemeenten altijd lager uitvallen dan voor het particulier initia tief. Nu geen particuliere koper opdraaft voor de molen, wil Goes proberen de oprichting van een brede molenclub te sti muleren. Voor molen Nooitge- dacht in Eindewege is al een stichting actief. Als de gemeente de aankoop en het onderhoud van de Kloetingse molen be taalt, is die club wel geneigd voor de bescherming van beide molens te ijveren, Op termijn zou ook kunnen worden bezien of de Goese molen aan de Paar- denweg in dezelfde club kan worden ondergebracht. Het geld voor de aankoop en het onder houd van de Kloetingse molen, komt uit een pot voor stadsver nieuwing, waarin nog een flinke bodem zat. Dat geld moet wor den verdeeld, voordat er een nieuw geldschip binnenkomt. De molen in Kloetinge is onder deel van een reeks voorstellen, die de gemeenteraad op donder dag 16 september behandelt. Voor de Kloetingse molen heeft zich nog steeds geen koper gemeld. foto Willem Mieras 19.00 uur tot 24.00 uur in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63