•zc QBELISOL joes zet kaarten op havengebied «ÏÏÏÏSl OPHEFFINGl J* Van volksstraat tot keurige buurt MATRASSENl EDIKANTEI MEUBELS EBAT1S BEZORGDl Volgende week bij Omroep Zeeland Radio en TV Kunstmestproducent Yara Sluiskil boort nieuwe markt aan leer geld voor sociaal-culturele voorzieningen rondom brede school Goese Polder efstal brommer MASSALE LEEGVERK00P VAN WINKELS N MAGAZIJNEN ijinlevering van deze boni Stationsplein Goes krijgt meer fietsparkeerplaatsen dinsdag 31 augustus rechtstreekse uitzendingen: Zaterdag 4 september: Gewonde bij aanrijding in Goes College blijft bij grind Geld voor wijkvereniging Inbraak in camper Straf voor diefstal bankpas Kruipen gjl;redactie@ pzc.nl Jiijs31, 4460 AA Goes {iientie-exploitatie: ,ï(j-en Midden-Zeeland: 0113-315520; mvs-Vlaanderen: 0114-372770; gnaal: 020-4562500. lerdag 28 augustus 2004 SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc, iilii on hout 300 m showroom Vraag naar onze thuisblijversactie editie Bevelanden-Tholen jMieke van der Jagt ES - De gemeente Goes gaat veel inzetten op het haven- ied. Dat gebied, nu nog vol bedrijven in de sfeer van «grondstoffen, moet over al te lange tijd een stedelijk ngebied zijn. ie beginnen wil Goes een miljoen steken in de eerste van de ontwikkeling. Dat is de aankoop en sloop van Brugmanterrein: het ooste- deel van de strook tussen de snolenstraat en de Ring- i Op die plaats is kort gele den oude showroom afgebro- Samen met het gesaneerde van de gasfabriek, aan overkant van de Ringbaan, het Brugmanterrein de ang gaan vormen van de aenstad naar het nieuwe ha- ibied, |êld voor de onderneming uit een overschot van een voor stedelijke vernieuwing, •geld. De gemeente had van pot flink wat gereserveerd tegenvallers, maar er was een miljoen euro over. Bijna dft gaat naar de eerste fase het havengebied. Voor de ioop en de sloop van de jman-showroom doet Goes eog een beroep op een be- van een miljoen euro, dat e provincie nog voor stads- dorpsvernieuwing beschik- ris. ngens zullen de meest spec- ilaire ontwikkelingen aan de Ere kant, op de oostelijke van het havenkanaal itsvinden. Daar zullen de be ien moeten wijken voor wo- jen en daar moeten nieuwe sn worden aangelegd. SSINGEN - Een 20-jarige anger en een 18-jarige Sou per zijn donderdag en vrij- aangehouden op verden- •van brommerdiefstal eer- ;eze week aan de Frankrijk- in Nieuwdorp. (Advertentie) tutu?, lazomer e4tival.nl caugt/mi2 4ept2004 <1090033 000 33 later op locatie in heel Zeeland IANDA AZUFAIFO gebruikelijke fanfaremuziek raf kiosken Isept jOO Oude Markt Vlissingen 00 Dorpsplein Nisse -Jl5 Kerkweg Wemeldinge AltlS Advertentie alle Goes wil bijvoorbeeld een nieu we brug ten noorden van de brug in de Ringbaan om het ver keer uit het Goese Meer beter te kunnen afwikkelen en het sluip- verkeer langs Wilhelminadorp tegen te gaan. Dat kost natuur lijk veel meer dan een half mil joen en Goes is dan ook van plan de volgende ISV-pot, 2,3 miljoen euro, in zijn geheel in het havengebied te steken. Van het miljoen dat van de vori ge ISV-gelden over was, gaat ook een substantieel bedrag - 350.000 euro - naar sociaal-cul turele voorzieningen binnen het brede school-concept. Het gaat dan om de zaken die rondom de brede school in de Goese Polder moeten worden geïntegreerd. Uit de ISV-pot betaalde Goes al een deel van het Masterplan Goese Polder, maar de plannen voor so ciaal-culturele voorzieningen die er al lagen, zijn veel duurder geworden. De brand in twee scholen en het verenigingsge bouw noopte tot uitstel van de uitvoering. Kinderopvang, een jongerensoos en een ruimte voor culturele minderheden moeten in het brede schoolconcept een plaatsje vinden. door Mieke van der Jagt GOES - Aan de rommelige fiet senstalling op het voorplein van het NS-station in Goes, komt binnenkort een einde. De ge meente Goes steekt een halve ton in een nieuwe voorziening waarmee het aantal fietspar keerplaatsen drastisch moet uit breiden. Plannen om een einde te maken aan de chaos van wielen, frames en sturen, zijn er in Goes al va ker geweest. Acties van de poli- tieom fietsen die buiten de klem men geparkeerd stonden weg te halen, strandden meermalen op de vaststelling dat er eenvoudig niet genoeg klemmen beschik baar waren. Het gevolg was een voortdurende klacht over het rommelige aanzicht en omgeval len fietsen. Een flinke uitbrei ding van het aantal plaatsen, is het enige wat erop zit. Daarover werd het gemeentebesteuur het al eerder eens. Nu Goes uit de In vesteringsregeling Stedelijke Vernieuwing (ISV) nog geld heeft te verdelen, wil het college 50.000 euro steken in een nieu we fietsparkeerplaats op het voorplein. Daarmee krijgt het plein meer allure en kunnen veel meer mensen hun fiets kwijt. De gemeenteraad be spreekt het voorstel tijdens de openbare vergadering die don derdag 16 september wordt ge houden in het stadhuis in Goes. Aanvang 19.30 uur. Aan het fietsenprobleem bij het station in Goes komt binnenkort een einde. 0 ll'i N3Zn3NU3J. 93MNVWUVVH o*n N3Zn3N«31 IVVaiSIOOHDS Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Slijkstraat in Vlissingen. Monopoly is niet bepaald een spel dat met z'n tijd meegaat. Ontwikkelingen in de vastgoedmarkt, stijgende hui zenprijzen of dalende populari teit van bepaalde steden heb ben geen effect op het spel. De Dorpstraat van Ons Dorp blijft het goedkoopste straatje. Een hotel in Groningen blijft altijd duurder dan eentje in Utrecht. En de PC Hooftstraat in Amster dam neemt nooit de plek in van de Leidschestraat, laat staan de Kalverstraat. In de praktijk echter is de popu lariteit van een straat nogal eens aan fluctuaties onderhe vig. Neem nou de Slijkstraat in Vlissingen. Nu een keurige straat met afwisselend koop- en huurwoningen. Mooi strate gisch gelegen tussen boulevard en binnenstad met alles op loopafstand. Kortom, een prima buurt om te wonen. Hoe anders was het vroeger. In de Slijk straat woonden arme mensen. Dat valt bijvoorbeeld op te ma ken uit het archief van J. van Leeuwen, een Vlissinger die het na de oorlog tot burgemeester van Brouwershaven en Oost burg schopte. In zijn archief no teerde Van Leeuwen tal van ob servaties over Vlissingen aan het begin van de twintigste eeuw, bijvoorbeeld over de Slijkstraat en de omliggende straten.Volksstraten waar in doorsnee de lagere werklieden uit de gemeente woonden", te kende hij op. Ondanks de ar- De schrijver R. J. Presser vond het als kind geen pretje om in de klas te vertellen dat hij in de Vlissingse Slijkstraat woonde. foto Ruben Oreel moe, was het wel een levendige boel in de buurt. Natuurlijk wa ren er cafés, maar ook de jeugd kon met weinig geld zichzelf op iets lekkers trakteren. „Opoe Van Ochten verkocht in de Slijk straat warme, vettige gepofte erwten in een zelfgedraaid punt zakje van krantenpapier", zo staat in het archief te lezen. De bekendste herinneringen aan de Slijkstraat zijn evenwel die van de schrijver R. J. Pes- kens, het pseudoniem van de uit gever Geert van Oorschot (1909-1987). Hij schrijft in het verhaal De Kolenboer: „De straat waarin wij woonden heet te de Slijkstraat. Je begrijpt dat het voor een kind niet plezierig is in de Slijkstraat te wonen. Als mij in de klas gevraagd werd: waar woon je, en ik zei in de Slijkstraat, dan kreeg ik het gevoel of er een modderlucht in de klas kwam hangen. In ons dialect zeiden we bovendien niet slijk, maar slik, en slik was nog veel stinkender en verachte lijker dan slijk." Maar niet alleen de naam, ook de straat zelf was een en al el lende, als we Van Oorschot mo gen geloven. „Aan weerzijden één aaneenschakeling van krot ten. Verzakte vensters, gebro ken of met krantenpapier dicht- plakte ruiten, uit de scharnie ren hangen voordeuren, uit de gevels gevallen brokken steen, kapotte trottoirtegels, ontbre kende voordeurdrempels, lek kende dakgoten, opgebroken straatgedeelten, hondendrollen op de stoepen, lucht van gebak ken vis en gepofte erwten, stank van rottende garnalen." De familie Van Oorschot woon de in die tijd op nummer drie in wat de schrijver noemt een 'vrij ordentelijke woning'. Maar bij de buren, daar begon het ver val: „Vanaf nummer vijf waren alle huisjes min of meer in el kaar geflikkerd." Ook voor het volk op straat heeft Van Oor schot geen goed woord over: „Troepen ongewassen kinderen met rachitisbenen, zwangere vrouwen, schreeuwende dronk- (Advertentie) iedere werkdag: extra aandacht voor het Zeeland Nazomer Festival Koningin Beatrix opent de Roosevelt Academy en het Stadskantoor Middelburg (vanaf 13.30 uur) concert van Blof en Femi Kuti vanuit de Abdij in Middelburg (vanaf 20.00 uur) Delta Prof ronde rechtstreeks verslag op radio (vanaf 12.00 uur) Samenvatting op TV (vanaf 20.00 uur) www.omroepzeeland.nl GOES - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's op de Deltaweg in Goes is gistermiddag een 79-jarige wouw gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen een 51-jarige automobilist uit Amersfoort, die op de Deltaweg in de richting van Zierikzee reed, bij het keren op de weg een hem op dezelfde weg tegemoet komende 79-jarige automo bilist uit de gemeente Noord-Beveland niet liet voorgaan. De vrouw van de 79-jarige man werd met een pijnlijke arm per ambulance overgebracht naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. GOES - Het dagelijks gemeentebestuur van Goes blijft er bij dat het goed heeft gehandeld door het pad door sport park Het Schenge opnieuw te asfalteren met fijn grind. De WD-fractie had gevraagd waarom niet voor een glad de laag is gekozen, zodat er geskeelerd kan worden. Bur gemeester en wethouders laten daarop weten dat het aan brengen van een gladde bovenlaag drie keer zo duur is en dat daarom voor het grind is gekozen. De WD zette toch al vraagtekens bij de noodzaak van de nieuwe asfaltering, maar volgens het college was dat simpelweg nodig, omdat het pad door allerlei werkzaamheden ernstig beschadigd was geraakt. GOES - Het Oranjefonds heeft de wijkvereniging Goes-Oost vijfduizend euro gegeven voor de renovatie van haar wijkgebouw. De Kelder in Sint Philipsland kreeg de helft van dag bedrag om een jeugdkamp te orga- foto Willem Mieras GOES - Terwijl het zevenkoppige gezin lag te slapen heb ben onbekenden in de nacht van donderdag op vrijdag in gebroken in een camper die geparkeerd stond op een par keerplaats langs de A58 bij Goes. Ze namen een fotocame ra en waardepapieren mee. aards, verpieterde katten, van honger blaffende honden, ver- stopte stinkende riolen, een vod- denpakhuis, een roestige wagen- verhuurderij, een naar pis en mest stinkende paardenstal, een aan vallende ziekte lijdende en altijd de hilariteit opwekken de mongool, hoog oplopende twisten op zaterdag- en zondag avond, valse mondharmonica's kortom: troep, stront, verval, smurrie, ontbinding, kortom nogmaals onze Slikstraat." De Van Oorschots betaalden in die tijd anderhalve gulden per week huur. Niet veel in vergelij king met andere woningen. De panden die vanaf de jaren twin tig aan de Bonedijkestraat ver rezen, kostten al gauw vier tot vijf gulden huur per week. Dege nen die het zich konden permit teren, verhuisden vanuit de volksbuurten naar de luxe wo ningen aan de Bonedijkestraat. Maar ook deze woningen heb ben geen eeuwigheidswaarde. Anno 2004 ondergaat de wijk rondom de Bonedijkestraat een grote opknapbeurt. De slopers hamer velt 220 woningen, om vervolgens ruimte te bieden aan kwalitatief beter panden. En de Slijkstraat? Tal van plan nen circuleren voor dit gebied. De staat van de woningen is niet slecht, maar er moet op ter mijn toch wat met de buurt ge beuren. En de plannen zijn niet mis: een flinke uitbreiding van het aantal woningen, de bouw van een paar woontorens en de komst van winkels in het ge bied waar nu bijna geen mid denstander meer is te vinden. Dus wie weet, over nog eens honderd jaar. is de Slijkstraat misschien uitgegroeid tot de Kalverstraat van Vlissingen. En hoeft niemand zich meer te schamen om daar te wonen. Ron Magnée MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een negentienjarige vrouw uit Den Haag voor het pinnen met een gestolen bankpas bij ver-r stek veroordeeld tot 200 euro boete en een week voorwaar^- delijke gevangenisstraf. Daaraan werd gekoppeld dat ze het schadebedrag van 170 euro aan het slachtoffer moet betalen. De verdachte had 12 april in Goes de pinpas bij een bejaarde vrouw weggenomen. door René van Stee SLUISKIL - Kunstmestprodu cent Yara in Sluiskil gaat zijn marktsegment verbreden, dank zij een nieuwe industriële toe passing van ureum, de grond stof voor onder meer kunstmest, voedingsmiddelen, harsen en lij men. Eind dit jaar komt het product Adblue op de markt, een niet-giftige en onbrandbare ureumoplossing in water die er voor zorgt dat de schadelijke stikstofoxiden in uitlaatgassen van vrachtwagens worden omge zet in onschadelijke stikstof en waterdamp. Het product wordt toegevoegd aan de brandstof van de trucks. „We verwachten een enorme hausse, omdat alle vrachtwagens in 2006 aan stren gere Europese emissie-eisen (de Euro-4 emissienorm) moeten voldoen. We zullen onze vier fa brieken in Europa hard nodig hebben om aan de vraag te vol doen. Rond 2010 gaat het naar verwachting om enkele miljoe nen tonnen, omdat zo'n vijf pro cent van de brandstof van de vrachtwagens wordt vervangen door de ureumoplossing", ver telt salesmanager A. Braven- boer van Yara Industrial in Vlaardingen. Over het effect op de werkgele genheid bij Yara in Sluiskil kon Bravenboer geen uitspraak doen. Hij acht het echter niet uit gesloten dat de productiecapaci teit op termijn moet worden uit gebreid en het bedrijf daardoor verzekerd is van een hoge afzet. De grote ureumproducenten in Europa, waarvan Yara de groot ste is, produceren Adblue in zes Europese landen. De productie capaciteit wordt aan de markt ontwikkelingen aangepast. Be halve in Sluiskil maakt Yara het product onder de merknaam Airl binnenkort ook in Le Havre en Ferrara. In Brünsbut- tel (bij Hamburg) is de produc tie inmiddels begonnen. Bij de inwerkingtreding van de Euro ,5-emissienorm worden de eisen voor de uitstoot van vrachtwa gens in 2009 nog verder aange scherpt. Met het oog op een schonere toekomst van het weg voer hebben de grote vrachtwa genfabrikanten in Europa in middels een nieuw samenwer kingsverband gevormd. Zij heb ben hun voorkeur uitgesproken voor de toepassing van het selec tive catalytic reduction-systeem (scr). Door middel van een kata lysator en het injecteren van nauwkeurig gedoseerde hoeveel heden in de hete uitlaatgas- stroom, reduceert scr de emissie van schadelijke stikstofoxiden met bijna honderd procent. Bo vendien loopt het brandstofver bruik van een truck die met scr is uitgerust terug met zo'n twee tot vijf procent. Samen met hun distributiepart ners zetten de producenten mo menteel een Europees netwerk op om hun klanten te bevoorra den. Yara werkt voor dit doel nauw samen met het Duitse Brenntag. Aan de benzinepomp is Airl of AdBlue voorlopig niet verkrijg baar, omdat de investering voor veel tankstations niet de moeite loont. Bravenboer: „Wij bieden echter een alternatief. Het is de bedoeling mobiele apparatuur bij tankstations te plaatsen, waardoor vrachtwagens toch van het additief kunnen worden zeeuwse almanak Een Temeuzense liet deze week tijdens een partijtje een foto zien van een baby, die sinds een paar maanden deel uitmaakt van het gezin van haar collega. „En hij kruipt al aardig over de grond, hoor", voorzag zij het plaatje van commentaar. Eén van haar toehoorders bevreemdde dat: „Goh zeg, niet over het plafond?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61