'resident Bush geeft nisrekening Irak toe Asielzoekers Zwitserland: het land uit of de bunker in y Duitse uitgevers boos over vonnis luurlingenleider in Zimbabwe schuldig an wapenaankoop pstand bevolking verraste Verenigde Staten Schoonmaakster gooit moderne kunst weg 66 pleit voor U-erkenning omohuwelijk unstsmokkel Kleinzoon Gandhi betoogt tegen veiligheidsmuur Israël Hm!'ui Uitgespuwde kauwgum van Britney te koop Hongersnood ITALIAANSE KEUKENS PORS KEUKENS Criminelen stelen brug in Bosnië Aboriginals krijgen land terug Cuba breekt met Panama Britse proeven dodelijk gas Shaukat Aziz premier Pakistan Militante moslims eisen twee aanslagen Rusland op zaterdag 28 augustus 2004 ■nonze redactie buitenland £W YORK - De Amerikaanse resident George Bush heeft gegeven dat hij de situatie Irak na de oorlog enigszins (ff! onderschat. In een vraag- sprek met The New York Ti- s van gisteren zegt hij dat daarover een 'misrekening' iefl gemaakt. iish liet doorschemeren dat de stand die nu al zeventien aanden voor onrust in Irak rgt in enige mate onverwacht is gekomen voor Washington. Hij blijft er wel bij dat die op stand een bijproduct is van een 'snelle overwinning' op het le ger van Saddam Hoessein. Zijn aanpak ervan is volgens hem 'flexibel genoeg' geweest. In het interview, dat een half uur duurde, sprak Bush ook over de verkiezingscampagne en over Noord-Korea en Iran. De president zegt er alle vértrou wen in te hebben dat de Ameri kanen hem opnieuw tot presi dent kiezen, zelfs als ze tegen de oorlog in Irak waren. Bush heeft gisteren opdracht ge geven voor de vorming van een nationaal antiterrorismecen- trum. Bovendien geeft hij de di recteur van de inlichtingen dienst CIA tijdelijk meer be voegdheden over het nationale inlichtingenapparaat. Met de maatregelen volgt de re- gering-Bush aanbevelingen op van de onafhankelijke commis sie die de aanslagen van 11 sep tember 2001 in de Verenigde Staten onderzocht. Het centrum voor contraterroris- me moet dienen als een kennis bank voor informatie over van terrorisme verdachte personen. De instantie krijgt een coördine rende rol in de strijd tegen terro risme. Tsaar De CIA krijgt de extra bevoegd heden totdat het Amerikaanse parlement de aanstelling van een nationale inlichtingendirec teur heeft goedgekeurd. Het is de bedoeling dat deze 'inlichtin gen-tsaar' de belangrijkste presi dentiële adviseur op inlichtin- gengebied wordt. ANP/AFP door Esther Gotink LONDEN - Onder het mom 'dat is vuilnis' heeft een werk ster in het Londense Tate-mu- seuin voor moderne kunst, een object weggegooid. Niet eens onlogisch, want het kunstwerk betrof een vuilnis zak: een doorzichtige zak met papieren afval. Het object vormde een onder deel van het werkstuk 'Re creatie van de Eerste Publie ke Demonstratie van Au to-destructieve Kunst', ge maakt door de Duitse kunste naar Gustav Metzger. De zak werd in een afvalcontainer te ruggevonden, onherstelbaar beschadigd. Het Tate Modern hield het voorval, dat zich op 30 juni voordeed, tot nu toe geheim. „Een schoonmaakster zag tij dens haar ronde een vuilnis zak op de grond en gooide die weg. De zak was niet gemerkt dus hoe kon zij nou iets ver moeden?", stelde een woord voerder van Tate. Het mu seum heeft de 78-jarige Metz ger financieel gecompen seerd, maar het zegt niet voor hoeveel. Het Tate Modern, gehuisvest in een oude elektriciteitscen trale aan de rivier de Thames, wordt vaak bekritiseerd van wege zijn collectie 'wegwerp- kunst' van kunstenaars als Tracy Emin, de Chapman broers en Sarah Lucas. Metzger liet de vuilniszak meteen vervangen. Na slui ting wordt deze afgeschermd. GPD IUSSEL - D66 in het Euro- ks Parlement pleit voor een -brede erkenning van het ho- jhuwelijk. Nederland moet ar volgens D66-europarlemen- aiër In 't Veld werk van ma- in en de zaak voor de vergade- ingvan Europese ministers van istitie in november op de agen- i zetten. Veld deed gisteren deze op- gp naar aanleiding van een agering van EU-lidstaat Oos- Enjk om de Amerikaanse echt- Eoot van een Duitser te erken- s. Het homopaar wil zich in Etenrijk vestigen. Volgens de «-politica is dat in strijd met Europese regels voor vrije sriging van EU-onderdanen. 't Veld wil de zaak ook aan- arten bij de hoorzitting met •nieuwe eurocommissaris But- Èione, die verantwoordelijk is »rhet gelijke kansenbeleid in (EU. Volgens In 't Veld onder- ïïdtde Italiaan nauwe banden si het Vaticaan, dat uiterst af- ijzend staat tegenover het ho- Éiuwelijk. ANP 1G0TA - Amerikaanse diplo- aten zijn betrokken bij de mkkel van kunstvoorwerpen bet pre-Columbiaanse tijd- nk vanuit Colombia naar de renigde Staten. dheeft directeur Maria Victo- iüribe van het Colombiaanse iütuut voor geschiedenis en Sropologie gezegd in de vrij- geditie van de krant El Tiem- i ANP ABU DIS - Palestijnse jongens gooien stenen naar de omstreden Israëlische veilig heidsmuur bij Jeruzalem. Onder de betogers bevond zich de kleinzoon van de ver moorde Indiase leider Mahatma Gandhi. Ilij riep op tot een vreedzame strijd om de Israëlische bezetting van de Palestijnse gebieden te beëindigen. Gisteren stopten acht honderd Palestijnen in de gevangenis van Ashkelon voorlopig met hun hongersta king, die ze dertien dagen geleden waren begonnen. Zij namen dit besluit omdat de gevangenisdirectie wil toegeven aan enkele van hun eisen voor de verbetering van hun positie. foto Pavel Wolberg/EPA flrEelco van der Linden EI0RL\ - Justitie in Zimbab- heeft de vermeende leider ■seen mislukte coup in Equa- Kiaal Guinee, Simon Mann, öuldig bevonden aan illegale apenaankoop. Mann, een atnd van de in Zuid-Afrika ge testeerde zoon van de Britse •premier Margaret Thatcher, ark Thatcher, kan tien jaar cel "jgen. Equatoriaal Guinee dreigt mde doodstraf. Het olierijke est-Afrikaanse land wil dat imbabwe Mann uitlevert. aid-Afrika moet Thatcher ^dragen. ann. een oud-officier van het fóse elite-eenheid SAS en op- diter van diverse bedrijven in Afrika huurlingen leve- - werd als enige uit een groep zeventig mannen schuldig |»nden. De zeventig werden maart gearresteerd op het -fgveld van Harare, hoofdstad at Zimbabwe. Het in ;td-Afrika gecharterde toestel darmee de groep onderweg fes,zou Equatoriaal Guinee als stemming hebben gehad. In tobabwe hadden wapens aan W moeten komen, Volgens enn ging het om mijnen voor lp. f rechter oordeelde dat er niet Neg bewijs was dat de rest [ft de groep - vrijwel allen Militairen met Zuid-Afri- Nse paspoorten - weet had- pvan de wapendeal. Ze befa ll zich wel schuldig verklaard kleinere vergrijpen zoals F overtreden van de immigra- Nt. De straf daarvoor valt regen het voorarrest van de Zimbabwe kent geen wet die ac tiviteiten van 'huurlingen' ver biedt. Daarom kan Mann alleen voor de wapenaankoop bestraft worden. Het is onzeker of hij aan Equatoriaal Guinee wordt uitgeleverd. In Equatoriaal Gui nee staat al een groep van veer tien voor de couppoging terecht. Hun leider, de Zuid-Afrikaan Nick du Toit, heeft toegegeven dat hij voor Mann actief was om het regime van dictator Teodoro Obiang Nguema omver te wer- pen. Du Toit riskeert de doodstraf. Ditzelfde lot hangt Mark Thatcher boven het hoofd als Zuid-Afrika ingaat op een uitle veringsverzoek van Equatoriaal Guinee. Volgens Equatoriaal Guinee financierde Thatcher de couppoging. De Zuid-Afrikaan se politie zegt 'een hoop water dichte bewijzen' te hebben die deze theorie ondersteunen. Die bewijzen zijn onder meer af komstig van een Zuid-Afrikaan die door meerdere huurlingen is genoemd als degene die verant woordelijk was voor de rekrute ring en de communicatie tussen de verschillende groepen. Hij zou een lijst met namen hebben overlegd waarop ook Thatcher staat. Advocaten en vrienden van Thatcher ontkennen dat hij iets van doen had met een coup. Jus titie in Zuid-Afrika gelooft het tegendeel en denkt dat Thatcher 500.000 dollar voor de coup be schikbaar stelde waarvan 285.000 is uitgekeerd aan Mann. Als tegenprestatie zou Thatcher oliecontracten en -inkomsten van het na de coup in Equatori aal Guinee aan de macht komen de regime hebben moeten krij gen. GPD door Bob Kroon BERN - De nieuwe minister van Justitie Christoph Blocher maakt een eind aan de lankmoe digheid van bepaalde Zwitserse kantons tegenover uitgeproce deerde asielzoekers. Blocher, een rechtse politicus die begin dit jaar aantrad, wordt weieens de Zwitserse Pim Fortuyn ge noemd. Hij wil het liefst alle 'asylanten' kwijt. Zwitserland telt veertigduizend merendeels 'economische' vluch telingen, met name uit het voor malig Joegoslavië, voor wie nu LONDEN - Op het internet is een stuk uitgespuwd kauwgum van de Amerikaanse superster Britney Spears te koop. De aan bieder op de veilingsite eBay redde het stukje kauwgum bij een hotel in Londen. Aanvankelijk claimde de verko per dat de kauwgum genetisch materiaal van de zangeres bevat te. De beheerders van eBay ver wijderden daarop de adverten tie, omdat die indruiste tegen de regels van de website. Het hoogste bod voor het klei nood is al meer dan 1200 euro, meldde de Britse omroep BBC gisteren. Belangstellenden kun nen nog tot 5 september meedin gen voor het 'stuk popgeschiede nis, direct uit de mond van de prinses van de pop zelf', zoals de aanbieder stelt. ANP een mogelijke uitzetting dreigt. Dit weekeinde begint het aan Genève grenzende kanton Vaud nog met de onmiddellijke uitzet ting van 523 uitgeprocedeerden Sommigen van hen wonen hier al jaren, hebben schoolgaande kinderen en een baan. Eerder kreeg het Franstalige kanton toestemming van de cen trale overheid in Bern om dui zend asielzoekers voorlopig te la ten blijven, maar de 523 afgewe zen gevallen moeten per direct naar huis. „We beschouwen Ser vië, Bosnië en Kosovo niet lan ger als gevaarlijke gebieden", stelt een regeringswoordvoer der. „De kantonale autoriteiten weten dit, verdere lijntrekkerij wordt niet meer geduld." Alle repatrianten krijgen een 'oprotpremie' van 1300 euro. Probleemgevallen, zoals alleen staande moeders met kinderen, krijgen hulp met huisvesting en 'sociale herintegratie' in hun land van herkomst. In het kanton Bern worden uit- geprocedeerde asielzoekers tot hun uitwijzing ondergebracht in een ondergrondse bunker uit de Tweede Wereldoorlog. Er zijn slaapvertrekken met militai re britsen, keukens, douches en een tv-ruimte, maar daglicht dringt er niet door. De enige toe gang tot de vochtige bunker is een zware betonnen deur in de bergwand. De bewoners mogen er overdag uit, maar moeten voor acht uur 's avonds binnen zijn. Ze krijgen vijf euro per dag NAIROBI - Somalië is een van de Oost-Afrikaanse landen waar de droogte tot rampzalige situaties leidt. Volgens de Verenigde Naties is dringend internationale voedsel hulp nodig. Op korte termijn worden naar schatting 600.000 Somaliërs door honger be dreigd. In de door droogte ge troffen gebieden is de toestand al rampzalig, volgens Maxwell Gaylard, de coördinator humani taire hulp van de VN voor Soma lië. ANP/AFP aan etensbonnen. Bezoek aan het nabijgelegen dorp Jaun wordt ontmoedigd: dat is niet goed voor het toerisme. „Het is een ontmoedigingsbe leid", geeft een woordvoerder van de kantonpolitie toe. „Illega le immigranten zijn niet wel kom en weten nu dat ze in een bunker belanden." Maar het Ho ge Commissariaat voor de Vluch telingen van de VN noemt het beleid hardvochtig. Ook in de media en onder de bevolking is er verzet. In Lausanne openden kerken al toevluchtsruimten voor uitgeprocedeerden. Beloop „Wij hebben deze toestand ja renlang op zijn beloop gelaten", aldus Jean-Claude Mermoud, de staatsraad voor justitie van het kanton Vaud. „We waren altijd toleranter dan de andere kan tons, maar men laat ons geen en kele juridische marge meer. Als we het besluit niet uitvoeren, dan trekt de regering in Bern de federale subsidie voor onze asiel zoekers in." GPD Advertentie i ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL 0111 - 45 07 10 www.forskeukens.nl MOSTAR - Een groep dieven heeft een 150 jaar oude me talen voetgangersbrug uit elkaar gehaald en gestolen in het dorp Gronje Opine, bij de Zuid-Bosnische stad Mostar. Volgens ooggetuigen ging het om een groep zigeu ners. De zeven meter lange brug woog ongeveer drie ton en zou de dieven volgens plaatselijke media omgerekend 140 eu ro hebben opgeleverd. ANP/DPA SYDNEY - Een Australische rechtbank heeft een groep aboriginals, de traditionele inwoners van Australië, giste ren een groot stuk land toegewezen. Aan de beslissing om de zeggenschap over het gebied van 67.000 vierkante kilo meter (circa anderhalf keer Nederland) was tien jaar juri dische strijd voorafgegaan. De Wanjina-Wungurr stammen mogen het afgelegen ge bied in West-Australië nu bejagen en bevissen. Bestaande activiteiten in de regio, zoals boerderijen en nationale par ken, blijven doorgaan. ANP/DPA HAVANA - Cuba heeft donderdag aangekondigd dat het de diplomatieke banden met Panama 'voor onbepaalde tijd' verbreekt. De reden is de amnestie die door de ver trekkende Panamese president Mireya Moscoso aan vier tegenstanders van de Cubaanse leider Fidel Castro is ver leend. Het viertal zou in 2000 een moordaanslag op Cas tro hebben beraamd. In april zijn ze door een Panamese rechtbank veroordeeld tot celstraffen van zeven tot acht jaar. Moscoso maakt op 1 september plaats voor de in maart ge kozen Martin Torrijos. ANP/RTR/AFP/EFE LONDEN - Britse wetenschappers bleven een halve eeuw geleden zenuwgas testen op militairen, ofschoon een mi nister dit had verboden nadat een Britse piloot aan het gas was overleden. Dat meldde de Britse krant The Guar dian gisteren. De 20-jarige militair Ronald Maddison deed in mei 1953 vrijwillig mee aan een wetenschappelijke proef in een on derzoekscentrum in Porton Down. Hij dacht dat hij mee deed aan een onderzoek tegen verkoudheid. In werkelijk heid werd Maddison blootgesteld aan het zenuwgas sarin, waaraan hij overleed. Hoewel de proeven daarop werden verboden, zijn nog ze ker drie keer groepen militairen aan het gas blootgesteld. Het onderzoek hiernaar werd dit jaar heropend. ANP ISLAMABAD - Het Pakistaanse parlement heeft gisteren oud-minister van Financiën Shaukat Aziz gekozen als nieuwe minister-president. Aziz kreeg 191 stemmen in de 342 zetels tellende volksvertegenwoordiging, die wordt ge domineerd door aanhangers van px-esident Mushan-af Oppositiepartijen boycotten de stemming omdat de voor zitter van het parlement hun tegenkandidaat Javed Hashmi niet toestond de zitting bij te wonen. ANP/AFP/RTR door Wierd Puk BERLIJN - Duitse uitgevers vre zen voor de persvrijheid in Euro pa nu het Europese Hof voor de Mensenrechten heeft geoordeeld dat over prominenten alleen nog met instemming van de betrok kenen mag worden bericht. In een brief aan bondskanselier Schroder roépen vooraanstaan de uitgevers als Springer, Spie gel en Burda hem op zich te ver zetten tegen het vonnis van de rechters in Straatsburg. De zaak werd aan het rollen ge bracht door prinses Caroline van Monaco die veelvuldig voor komt in de rubrieken van de in ternationale roddelpers. De prin ses klaagde bij het Gerechtshof over het gebioiik van ongeautori seerde foto's, waarop zij staat af gebeeld in pi-ivésituaties. Het ge- i-echtshof besliste eind juni dat heimelijke opnamen van pi'omi- nenten bij bijvoorbeeld het ba den, skiën of paai-di-ijden niet klakkeloos mogen woi-den gepu bliceerd. Doorslaggevend moet de vraag zijn welke bijdi'age fo to's en tekst leveren aan het 'pu blieke debat'. Volgens de uitgevers worden door het 'Cai-oline-oordeel' niet alleen de schandaalbladen in hun functioneren bedreigd. 'Al le media, die kritisch over men sen willen berichten, zijn hier door getroffen', aldus het serieu ze weekblad Der Spiegel. Het blad constateert een ti'end en somt een aantal gevallen op in Duitsland waarin rechters het werk van journalisten en on- dei'zoekers hebben bemoeilijkt. Zo werd belangstellenden de toe gang tot de Stasi-dossiers van de voormalige bondskanselier Helmut Kohl ontzegd. Ook de advocaten van Gerhard Schroder staan onmiddellijk pa raat als de kanselier geruchten bereiken over hem onwelgevalli ge publiciteit. Duitse bladen drukken geen foto's af van Schrödei's stiefdochter Klai'a en zijn Russische adoptiefdochtei- tje Viktoria, uit angst wegens in breuk op de privacy te worden aangeklaagd. Afgelopen week ontvingen re dacties wei-eldwijd een fax, af komstig van de advocaten van Formule-1 kampioen Michael Schumacher. Hierin wordt 'ge vraagd' geen beelden af te druk ken of te tonen van Schuma chers kinderen. 'De heer Schu macher en zijn echtgenote accep teren geen ongeautoriseerd ge bruik van foto's, in het bijzon der beelden waarop hun beide kinderen te zien zijn'. Volgens de advocaten zijn ze bevreesd voor 'criminele activiteiten', lees: ontvoering. GPD lims in Tsjetsjenië en dreigt met meer terreuracties. In hoeverre Tsjetsjeense separa tisten zelf beti'okken zijn bij de aanslagen, is onduidelijk. In elk vliegtuig heeft één Tsjetsjeense vrouw gezeten. Onderzoekers verzamelen informatie over de vrouwen, wier lichamen niet zijn opgevraagd door nabestaan den. Omdat het lichaam van één van de vrouwen zwaar verminkt is en het andei'e onvindbaar, wordt vermoed dat ze explosie ven droegen. De aanslagen maken pijnlijk duidelijk dat Rusland nog steeds geen controle heeft over Tsjetsjeense separatisten en hun bondgenoten. In de opstandige Russische deelrepubliek woedt sinds het begin van de jaren ne gentig een bloedige oorlog. GPD door Remco Reidinq MOSKOU - Moslimstrijders zijn verantwoordelijk voor de aanslag op twee Russische vlieg tuigen waarbij dinsdag alle 89 inzittenden om het leven kwa men. Zij wilden met hun acties de door Rusland gevoerde oor log tegen Tsjetsjenië wreken. De Russische inlichtingendienst FSB erkent dat ten minste één toestel is neergestort door een 'terreurdaad'. Deskundigen von den sporen van explosieven in de wakstukken. Fe Islambouli Brigades eisen de verantwoordelijkheid op voor de vrijwel gelijktijdige aanslag op de twee vliegtuigen. De groep beschuldigt de Russen van het vermoorden van mos-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5