PZC Marsrobotjes weten van geen ophouden Beschimmeld SALIE SOPRANO W26 ij?" -- zaterdag 28 augustus 2004 Na ruim tweehonderd dagen op het oppervlak van de planeet Mars beginnen de Amerikaanse robotkarretjes Spirit en Opportunity tekenen van slijtage te vertonen. Ze werken echter onverdroten door, tot groot genoegen van de wetenschappers die hun verrichtingen met argusogen volgen. Door MARTIJN HOVER Iets meer dan drie kilometer heeft de Marsrobot Spirit afge legd in pakweg tweehonderd- dertig dagen. Dat is bepaald geen halsbrekend tempo, maar het robotje is dan ook niet op de Rode Planeet om snelheidsrecords te vestigen, maar om serieuze wetenschap pelijke arbeid te verrichten. En dat doet het nog steeds met verve. Hoe lang nog, is echter de vraag. Vorige week bereikte Spirit na een heldhaftige be klimming, grotendeels in zijn achteruit omdat de aandrij ving van een van zijn zes wie len het had begeven, een rots piek halverwege de helling van de 200 meter hoge Colum- biaheuvelrug. Daar lieten de Nasa-geleerden het karretje even stilhouden om de omge ving in zich op te nemen. Het robotje had ook wel wat rust verdiend. Omdat het geen hellingen van meer dan 20 graden aankan, zag het zich gedwongen de steile Mar- tiaanse heuvels in een zigzag route te bedwingen. Een hele klus, want vorige maand be gon Spirits rechtervoorwiel extra elektriciteit te onttrek ken aan de al bijna uitgeputte batterijen. De oorzaak was een panne in de aandrijving. Om het kapotte wiel te ontlas ten en de batterijen te sparen, laten de Nasa-technici Spirit sindsdien achteruit rijden. Spirit en zijn broertje Oppor tunity beginnen tevens te voe len dat de Marswinter eraan zit te komen. Doordat de da gen korter worden, is er over dag minder tijd om de zonne cellen op te laden die de robot- jes van elektriciteit voorzien. Daardoor werken de wagen tjes hooguit twee uur per dag. Op 10 september staan Mars en aarde aan weerszijden van de zon. Contact met de robot- karretjes is dan onmogelijk. De technici willen van de gele genheid gebruik maken om de robotjes een 'winterslaap' van een week te laten hou den. Gedurende die tijd zullen ze hun zonnepanelen op het vale winterzonnetje richten om zoveel mogelijk energie op te slaan. De Nasa-geleerden hopen dat Spirit voordat het zover is nog de top van de Co- lumbiaheuvels kan bereiken. Vandaar moet de robot een spectaculaire blik bieden op het landschap rond de Gus- ev-krater waar hij in januari geland is. Als alles goed verloopt, moet het wagentje na zijn winter slaap aan de andere kant van de heuvelrug afdalen om de Marsbodem daar te bestude- Hoe het verder ook mag aflo pen met de twee automati sche Marsverkennertjes, vast staat nu al dat zij hun beoog de doelstelling ruimschoots hebben gehaald. Ze hebben het al meer dan drie keer lan ger volgehouden dan de ne gentig 'sols* (Marsdagen, die iets langer zijn dan een dag op aarde) waarmee bij het ont werpen van hun missie reke ning was gehouden. Ook over de resultaten van het geologische onderzoek dat de robotjes hebben ver richt, zijn wetenschappers zeer tevreden. Mede dankzij de inspanningen van Spirit en Opportunity krijgen geleer den een steeds beter beeld van de geologie van Mars, en daarmee van de geschiedenis van de Rode Planeet. Woestijnplaneet Zo staat inmiddels vast dat Mars, tegenwoordig een dro ge, ijzige woestijnplaneet, in zijn jonge jaren volop vloei baar water moet hebben ge had. Dat maken de experts op uit de chemische samenstel ling van de Marsbodem. Die is vergeven van zwavelzouten, die moeten zijn ontstaan in water dat als gevolg van vulka nische activiteit ernstig ver zuurd was. Volgens de weten schappers moeten de 'zeeën' Het Marsrobotje Spirit. die ooit delen van het opper vlak van Mars hebben bedekt, ongeveer zo zuur zijn geweest als menselijke maagsappen. Dat zou ook verklaren hoe het mogelijk is dat Mars destijds warm genoeg was voor vloei baar water, hoewel de planeet veel minder zonnewarmte ont vangt dan de aarde. Een oor zaak daarvan zou een dichte dampkring van kooldioxide kunnen zijn geweest. Maar kooldioxide is chemisch actief •- «TT: gfifeÉii-AC AA-v 1 '"'V-Ni1 De Marsrobot Spirit stuurde eerder deze maand deze 'ansichtkaart' van de Gusevkrater. en zou in combinatie met wa ter een zuur moeten vormen dat de Marsrotsen zou verwe ren tot carbonaatzouten. Daar door had het met een kooldi oxideatmosfeer betrekkelijk snel gedaan moeten zijn ge weest. Vulkanisch Als Mars destijds echter zo vul kanisch actief was als de we tenschappers veronderstellen op grond van het jongste on derzoek, zou het zwavelzuur dat daardoor in de atmosfeer terechtkwam de vorming van carbonaten hebben verhin derd. De dampkring bleef daardoor genoeg kooldioxide bevatten om een 'broeikasef fect' te handhaven. Duidelijk is wel dat het Mars- oppervlak ernstig verweerd is in de miljarden jaren die sindsdien zijn verstreken. De bodem van de Rode Planeet lijkt grotendeels te bestaan uit verpulverd vulkanisch ge steente, aangevuld met stof dat door de wind wordt ver spreid. Al met al blijven echter nog vele vragen onbeantwoord. Wetenschappers kijken dan ook al halsreikend uit naar de volgende Marsexpedities in 2006 en 2010. De dappere ro botjes die nu nog op Mars rondrijden, zullen tegen die tijd allang de geest hebben ge geven. Light toetjes Met een nieuwe light-pudding en dito chocolademousse speelt Mona in op de vraag naar een meer verantwoord toetje. Want zo zegt de com mercieel directeur: „Consumenten blijken vaker een gebalanceerd eetpatroon aan te willen houden, waarbij zij in het bijzonder letten op de hoeveel heid vet en suiker die ze binnenkrijgen." De light-toetjes van Mona kunnen door de beugel. Zij bevatten vijftig procent minder vet en suiker dan gewone. Gelukkig hebben de smaakmakers van Mo na de smaak van de toetjes - ze zijn te koop vanaf eind september - weten te sparen. Kaviaar voor handen Kaviaar en gevriesdroogde algen in de vorm van pads. Het luxe handverzorgingsmerk Koh heeft het verzonnen en zegt dat deze Ultra Rich Algae Ca viar Treatment droge handen optimaal hydrateert. Het spul kan ook op het gezicht ge smeerd worden na het zonnebaden of scheren bijvoor beeld. De bloedsom loop stimulerende pads veranderen in gel met behulp van bijgeleverde 'activa- tor'. Na het in masse ren voelt het alle maal weer als nieuw en straalt de huid als nooit tevoren, aldus Koh. Eén luxe hand gemaakte verpak king kost 43,50 euro en is uitsluitend verkrijgbaar bij exclusieve parfumerieën. Mannenroos Dachten we toch dat roos een kwaal was die bij mannen èn vrouwen voorkwam en dat beide sek sen daar dezelfde shampoo voor konden gebrui ken. Helemaal mis. Head Shoulders komt nu na melijk op de proppen met een speciale mannenver- sie van de aloude anti-roosshampoo. Wat er manne lijk aan de shampoo is? Nou de verpakking en de geur. Verder zit er een ingebouwde conditioner in en dat blijken de heren erg op prijs te stellen, aldus producent Procter Gamble. Een fles Head Shoulders for men kost 4,79 euro en ligt vanaf sep tember in de schappen. Gigamemo drive De digitale fotograaf van 2004 moet, als hij zijn ge heugenkaartje vol heeft geschoten, op zoek naar een pc om de foto's over te tanken. Of hij moet op stap gaan met verschillende geheugenkaartjes. Dan leun je beter de GiGaMeMoDrive in de binnenzak gooien of stoer aan de broekband binden. Dat is een compacte draag bare harde schijf van maar liefst 20 Gigaby te. Daar passen vro lijk tweeduizend fo to's op. De GiGaMe- Mo weet raad met al le gangbare geheu genkaartjes. Het ap paraatje (8 bij 3 centi meter) is ook handig te gebruiken om informatie over te hevelen van één computer naar een andere. Het gadget kost 285 euro. Mijn dochter kwam bezorgd naar me toe en liet me een wit plekje op haar teenna gel zien. „Krijg ik nou ook van die enge schimmels op mijn tenen? Die beestjes schijnen je nagels aan te vreten, waarna ze een vieze wit te laag achterlaten" Ze keek be zorgd. „Hoezo?", zei ik. „Nou op de televisie adviseren ze mensen met dit soort schimmels direct naar de dokter te gaan." Met regelmaat verschijnen ze in derdaad op mijn spreekuur, men sen die ongerust zijn gemaakt door de reclame op de televisie: 'Honderdduizenden Nederlanders hebben er last van: kalknagels. Ze gaan niet vanzelf over en zijn be smettelijk voor uzelf en anderen. Uw huisarts weet of het een schim melnagel is. Hij/zij kan uw nagel weer gezond maken.' Het spotje eindigt met de zorgwekkende me dedeling: 'schimmelnagels, geef ze niet door aan een ander. Raad pleeg uw huisarts bij de eerste ver schijnselen.' Het gemene van de re clame is dat onduidelijk blijft wie de afzender is. De boodschap oogt immers als een menslievende waarschuwing, een postbus-51- spotje bijna. Maar laat ik u snel uit de droom helpen. Dit welgemeen de advies komt van de farmaceuti sche industrie. In Nederland mag geen directe re clame worden gemaakt voor medi cijnen die verkrijgbaar zijn op dok tersrecept. Door mensen via tv en radiospotjes voor een bepaald pro bleem naar de huisarts te verwij zen, en het middel niet direct te noemen, wordt deze regelgeving omzeild. De farmaceutische indus trie komt met nobele motieven als patiëntenvoorlichting en recht op informatie. In feite zijn dit drogar- gumenten. Het is de geneesmid delenindustrie niet te doen om het belang van de patiënt. Het gaat de ze bedrijfstak louter en alleen om het geld. Dit kan goed geïllustreerd worden door de situatie in de Verenigde Staten, waar sinds 1994 wel recla me voor geneesmiddelen is toege staan. De omzet van medicijnen is er sinds die tijd dramatisch geste gen. Werd in 1994 nog 266 miljoen uitgegeven aan medicijnen, in 2000 was het bedrag gestegen tot 2.5 miljard. Op het spreekuur blijken mensen door de reclame zo ongerust te zijn gemaakt dat een evenwichtige bespreking van het probleem vaak moeilijk is. Er zijn weinig huisart sen die dit soort pillen promoten bij de patiënt. Het middel is im mers erger dan de kwaal. Nog los van de kosten, is het toch te gek datje drie maanden een serieus medicament slikt om een niet me disch probleem op te lossen. Schimmelnagels komen immers bij veel mensen voor. Ze horen bij het leven zoals grijze haren en een afnemende conditie als je ouder wordt. Alleen wanneer de nagels het lopen verstoren is het zinvol om medicijnen te gebruiken. Dit soort reclames leidt tot medica- lisering van de samenleving. De consument zal normale wisselval ligheden steeds meer gaan be schouwen als medische proble men en een overdreven bezorgd heid ontwikkelen voor ziekte én ziek zijn. Maar blijkbaar is de trend niet tegen te houden. Vorige week hoorde ik twee nieuwe spots van de industrie. 'Druppelt u na, ga even langs de huisarts' en 'Erec tieproblemen? De huisarts weet raad.' Mijn dochter heb ik gerustgesteld en geadviseerd een mooie nagel lak over het witte plekje te sme ren. irrm 5T5T« (vleesgerecht voor 4 personen) 3 kalfsschnitzels 100 gram parmaham 9 mooie salieblaadjes zout en peper 50 gram boter 0,5 dl marsala (zoete kookwijn) Sla de schnitzels tussen 2 velletjes plasticfo lie plat. Ik gebruik daar de deegroller voor. Snijd ze in drie gelijke stukjes en kruid ze met peper en zout. Leg op elke schnitzel een plakje rauwe ham en een salieblad. Prik vast met een cocktailprikker. Smelt boter in koekenpan en bak daarin de schnitzels lichtbruin. Voeg de marsala toe en laat op een zacht vuurtje ca. 6 minuten doorsudderen. Leg de saltimbocca op een voorverwarmde schotel. Roer door het kook vocht 2 eetlepels water, laat 1 minuut door koken en schenk de saus over het vlees. Serveer met kortgestoomde broccoli, toma tensalade en spaghetti met geroosterde pijnboompitten, knoflook, olijfolie en peter selie. Ik drink er het liefst een karaktervolle witte Zuid-Italiaanse wijn bij, bijvoorbeeld grego di tufo. Geen marsala, die is veel te zoet. Tip: Kalfsschnitzels zijn behoorlijk prijzig. Het wordt een stuk betaalbaarder als je er kipfilet voor gebruikt. Bak het vlees wel door en door gaar. Mag ik op deze plek een lans breken voor een kruid dat, volkomen ten onrechte, in het verdomhoekjes zit: salie. Zie er maar eens aan te ko men, als je het niet zelf in je tuin hebt. Peterselie, tijm, ore gano en bieslook kom je over al tegen. Basilicum is de bink van de kruidenklas, munt de runner up, maar salie...? Salie mag niet meedoen. Terwijl salie juist zo fascinerend is. Saltimbocca ga ik vandaag maken en daar heb je verse sa lie bij nodig. Klinkt misschien als een maffiafiguur uit de po pulaire tv-serie Soprano's, maar het is een klassiek kalfs vleesgerecht uit Rome. Kalfs schnitzels met rauwe ham en salie, kort gestoofd in de mar sala (zoete witte wijn). En dat smaakt! Saltimbocca bete kent zoiets als 'spring in de mond', Dat is ook precies wat er gebeurt. De smaken stuite ren over je tong; het zout van de ham, het zoet van de wijn saus, het zachte van het kalfs vlees en het ondoorgronde lijk diepe van de salie. De buurtsuper en de groente man verkopen nee, in plaats van salie. Uiteindelijk moet ik mijn toevlucht nemen tot de zakjes gemengde Italiaanse kruiden van Appie Heijn. De andere kruiden komen wel op, daar niet van, maar ik blijf me verbazen dat salie zo moeilijk te krijgen is. Salie, voluit Salvia officinalis, is uitgesproken krachtig van smaak, niet fris maar stoer en diep. Het blad is langwerpig, een beetje donzig, met een prachtige nerfstructuur. Bo Saltimbocca alia Romana: kalfsvlees met rauwe ham en salie in een jus van marsala-wijn. Foto Karei de Vos vendien worden er allerlei medicinale krachten aan toe gedicht. Het schijnt goed te helpen tegen bloedend tand vlees, kaak- en amandelont steking, leverziekten, winde righeid, onregelmatige men struatie, opvliegers en nachte lijke transpiratie. En het heeft een kalmerende wer king op de zenuwen. De groot moeders van onze grootmoe ders wisten het al: een glaasje warme melk met salie en je slaapt als een marmot. Komt nog bij dat salie sterk antibac- terieel werkt. Alle eventuele bacteriën op je vlees of gevo gelte leggen het loodje als je het bestrooit met wat salie. Misschien is dat ook wel de re den waarom salie in Enge land (daar heet het sage) vaak wordt toegepast bij groot ge braad. Zo bevat de traditione le stuffing van de kerstkal koen behoorlijk wat van dit killerkruid. Begrijpt u nu dat ik nijdig word als mensen weer eens lullig doen over salie. En het is allemaal de schuld van die Potgieter; een schrijver uit de negentiende eeuw, die een kroniek schreef over zijn tijd, waarin de familie van Jan en Jannetje 'Het Nederlandse Volk' voorstelde. Al hun naza ten heetten Jan. Jan Crediet, Jan Cordaat, Jan Rap en z'n maat, Jan Doedel, Jan Hagel en de jongste zoon Jan Salie. Een slap, vunzig ventje dat van lamlendigheid niet uit z'n ogen kon kijken. Ik begrijp wel waarom Potgie ter deze slapjanus naar salie vernoemde. Kijk maar eens naar een salieplant in de tuin als hij twee dagen geen water heeft gehad. Dan laat hij zijn blaadjes vreselijk hangen en dat ziet er knap lamlendig uit. Salie heeft nu eenmaal veel vocht nodig. Jan Saliegeest? Ik wil het nooit meer horen. Ga maar op zoek nssi' een ander syno niem vcoi" lamlendigheid en fatalisme. Potgieter, je kan de pot op. Ik stel je graag voor aan een hele andere salie. Mijn salie: Salie Soprano.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 58