stil PZC na zessen Het is hier tenminste Ik heb iets met de stijl van Da Vinei W2 51 Omafiets blijft onwijs cool W26j Marsrobotjes zijn onvermoeiba W27i Gestrande idol Robin wil knalle WOON Wonen op een bedrijventerrein ar factie bijlagen: 0113-315680 «w.pzc.nl m3il:redactie@ pzc.nl ;stbus 314460 AA Goes ijvertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; jeuws-Vlaanderen: 0114-372770; itionaal: 020-4562500. jterdag 28 augustus 2004 In Goes is een bedrijventerrein met een woon-werkzone, waar wonen en werk gecombineerd worden. foto's Dirk-Jan Gjeltema Bedrijventerrein in Yerseke. De meeste mensen moe ten er waarschijnlijk niet aan denken: wonen op een bedrijventerrein. Ver weg van allerlei voorzienin gen, de hele dag vrachtwa gens voor de deur en de ver latenheid na zes uur 's avonds. De mensen die daadwerkelijk op zo'n ter rein wonen, zien al die nade len niet. Zij vinden het juist goed toeven tussen de be drijven. Goesenaar L. Beeke is zo ie mand. Hij streek tientallen jaren geleden neer in de Dr. A.F. Philipsstraat op industrieter rein De Poel IV, omdat hij daar een transportbedrijf had. Nu hij niet meer werkt (al zo'n twaalf jaar) bivakkeert hij nog altijd met veel plezier tussen de bedrij ven. „Het is hier prima wonen", zegt hij. „Vooral de levendig heid spreekt me aan. Af en toe wip ik nog eens ergens binnen, leuk hoor. Als ik ooit zou verhui zen, is het omdat het huis wat groot is voor mij alleen." Toch ziet Beeke ook nadelen: „Als je dicht bij allerlei voorzie ningen wil wonen, zit je in de stad beter. En soms is het na tuurlijk ook wel link. 's Avonds en in het weekend kan het hier behoorlijk verlaten zijn." Juist om die reden is eigenaar J. Zandee bij zijn machinehan- del op bedrijventerrein Smok- kelhoek bij Biezelinge gaan wo nen. „Eenbewuste keuze,", zegt hij„in eerste instantie, omdat ik dan altijd bereikbaar ben, maar ook vanwege de veilig heid. Er wordt toch best veel in gebroken op bedrijventerrei nen." Zandee heeft vroeger in 'gewone' straten gewoond, maar de keuze tussen dat of wonen op een bedrijvenpark is gemakke lijk: „Ik kies absoluut voor wo nen tussen de bedrijven." Dat geldt ook voor buurvrouw C. Gorsse van het gelijknamige Jacqueline Wisse uit Heinkenszand voor de winkel (rechts) met op de achter grond het woonhuis. h de serie woonberoepen Haat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van foikadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de wanddecorateur. foto Ruben Oreel Naam: John Selles Woonplaats: Middelburg Beroep: wanddecorateur Belangrijkste gereedschap: de computer Hij is inmiddels een vertrouwde verschijning op het Arnemuidse station. Door zijn grote walrussnor is John Selles (55) al vanaf afstand te herkennen. Hij is vaak te vinden voor het voorma lige stationsgebouw. Een shaggie rokend in de deur van zijn atelier, of genietend van het zonne tje op een plastic stoeltje op het perron. De meeste conducteurs knopen een praatje aan als de stop trein het station aandoet. 'Hé, John ben je er weer. Hoe is 'ie'. Selles is drie jaar geleden begonnen met het op knappen van het voormalige stationsgebouw. Hij heeft er nu zijn bedrijfje gevestigd. Het pand biedt verder een onderkomen aan Lidus Wil- leboordse, bij intimi beter bekend als Willie Wor tel. Selles is wanddecorateur. Tenminste, zo noemt hij zichzelf. „Ik heb er lang over nagedacht hoe ik mezelf moest 'benoemen'. Decorateur vond ik niet zo geschikt. Decoreren is een groot woord. Als ik een vaas op een tafeltje zet, maak ik iets mooier en ben ik decorateur. Wat ik doe gaat verder dan dat. Ik maak muurschilderingen, wanddecoraties, reclameborden, noem maar op." Het monumentale stationsgebouw nadert langza merhand zijn voltooiing. De houten trap die naar het kantoortje boven leidt, heeft zilverkleurige tre den. Op de overloop staat een op plaat geschilder de, levensgrote vrachtwagencabine. „Die is voor een trucker, hij wil dat op zijn garagedeur." In het kantoor een muurschildering van een locomo tief. Opvallend is het gebruik van goudverf in de afbeelding. „Ik vind goud de mooiste kleur, maar ik hou ver der wel van wat pittiger kleuren. Afhankelijk van de afbeelding natuurlijk. Ik heb laatst een Zeeuws landschap gemaakt. Dan verwerk ik zach tere tinten. Ik gebruik diverse verftechieken, van airbrush tot spuitwerk of met penseel. Daarnaast hou ik me bezig met houten (imitatiehout nerf-'schilderen') en marmeren." De Middelbur ger komt uit de schilderswereld. „Ik ben mees- ter-schilder. Schilderklussen doe ik nog wel, maar niet het doorsneewerk. Als je mij vraagt je pand op te schilderen, zal ik dat niet snel in stan daardkleuren doen. Dan wil ik er iets aparts van maken." Slogans Hij is begonnen als decorateur/etaleur bij de Spar in Brabant. „Ik heb daar ook slogans bedacht." Grinnikend: „Die van 'Kopen bij de Spar, is spa ren bij de koop'. Met een varkentje erbij. Na mijn terugkeer in Zeeland heb ik hier voor een schil dersbedrijf gewerkt. Dat bedrijf stopte en toen ben ik gaan nadenken. Wat nu... Het kriebelde al langer. De tijd was rijp om dingen te doen die ik écht wilde. Toen ben ik vanuit een garagebox gaan werken. Langzamerhand is het gegroeid. Ik maak onder meer wandschilderingen voor particu lieren en bedrijven. Mijn laatste grote project was bij Mac Donalds. Ik heb ook een aantal basisscho len in Middelburg 'gedaan'. Dat zijn leuke klus sen. Maar ik heb onlangs ook een meisjeskamer beschilderd. Voor zo'n echt paardenmeisje. Alles in verschillende kleuren paars. Je ziet volwassen paarden, met hun benen in de wolken, een beetje wazig. Zo zag ik dat meisje ook. Nog op de grens tussen kind en volwassen. Zoekend." „Als ik een opdracht krijg, ga ik eerst met mijn laptopje op bezoek bij de klanten. Uitzoeken wat ze willen. Soms zit er ik uren. Daar maak ik een eerste ontwerp en dat werk ik uit. Dan weten ze precies hoe het gaat worden. Uitwerken doe ik ge lijk. M'n kop zit vol ideeën en die moeten er snel uit. Ik kan dan niet slapen of eten", en grijzend: „laat staan drinken." „Ik doe eigenlijk alles, van Da Vinei tot Herman Brood. Behalve racistische voorstellingen of iets seksistisch. Ik maak simpele ontwerpen. Heel her kenbaar. Ik hou zelf erg van de stijl van Da Vinei, ik heb wat met die man. Een beetje opera-achtig, theatraal. Dat past wel bij me." „Ik heb nog heel veel plannen en ideeën. Mijn ech te dagen komen nog...." Annemarie Zevenbergen expeditiebedrijf aan de Fleer- bosseweg. Al speelt de veilig heid in het geval van haar en haar echtgenoot geen rol: „We hebben op dat gebied nooit slechte ervaringen gehad." Vol gens Gorsse is het gewoon heel erg gemakkelijk om bij je be drijf te wonen, ,,'s Avonds wor den er vaak nog dingen aangele verd. Dan is het toch heerlijk om maar een paar stappen te Barbara het niet, zo helemaal aan de achterkant van het be drijventerrein, met de dichtstbij zijnde buren op honderden me ters afstand. „We hebben rollui ken en camera's." Ook mevrouw M. Vogel, die in één van de seniorenwoningen aan de Industriestraat (aan de rand van De Poel IV) in Goes woont, zegt het prima naar haar zin te hebben. „Het klinkt mis- een bedrijventerrein bij 's-Gravenpolder. hoeven doen?" Gorsse zegt dat zij en haar man hun werk goed los kunnen laten, ondanks het feit dat ze naast het bedrijf wo nen. „Als we 's avond om half zes afsluiten, is het ook echt af gelopen." Altijd bezig Jacqueline Wisse van de gelijk namige bloemisterij op het be- drijventerreintje aan de Zwake in Heinkenszand heeft andere ervaringen. „Natuurlijk heeft bij je bedrijf wonen voordelen, maar je bent wel je privéleven kwijt, omdat je altijd met de zaak bezig bent. Vaak tot na tien uur 's avonds. Het voordeel is dat je in een mum van tijd op je werk bent en bijvoorbeeld bij de kinderen kan zijn." Op het bedrijventerrein in 's-Gravenpolder heeft de fami lie Moens een woning bij haar transportbedrijf. Het huis vormt één geheel met de lood sen, al steekt hij wel een meter uit. Dat moest van de gemeente. „Mwah", zegt Barbara Moens als haar wordt gevraagd of het leuk is om zo achteraf te wonen. „Het is lekker rustig en we kun nen ons bedrijf goed in de gaten houden. Aan de andere kant we ten de klanten ons wel altijd te vinden, zodat je heel vaak met je werk bezig bent." Eng vindt zellig noemen. Want als je net als ik niet meer zo vaak de deur uit kan, wil je af en toe wel eens wat zien of horen." Overigens staan op de verschil lende delen van bedrijventer rein De Poel in Goes opvallend weinig huizen tussen de bedrij ven. De gemeente wil dat graag zo houden, maar om onderne mers toch de kans te geven dicht bij hun zaak te wonen, is aan de rand van De Poel H, langs de spoorlijn van de stoomtrein Goes-Borsele, een zogeheten woon-werkzone aangewezen: een overgangsgebied tussen de bedrijven en de nieuwe wijk Ou verture. De woningen liggen niet tussen de bedrijven, maar bij elkaar aan de rand van het terrein. Met de woningen van Ouverture aan de andere kant, moeten de bewoners het idee hebben nog een klein beetje in de bewoonde wereld te zitten. De zeven kavels zijn inmiddels het huis en het bedrijf afzonder lijk verkopen. Dan kan natuur lijk niet de bedoeling zijn." De burgemeester zegt ook wei eens vraagtekens te hebben ge zet bij de motieven van mensen. Zo van: gaat het de bewuste per soon nu in eerste instantie om het bouwen van de woning of van het bedrijf? De aanwezigheid van huizen op een bedrijfsterrein kan volgens Verbree ook voor problemen in verband met de milieuwetge ving zorgen. Om die reden heeft de gemeenteraad besloten dat het maar helemaal afgelopen moet zijn met het bouwen van woningen op bedrijventerrei nen. Rob Paardekam schien raar, maar als bejaarde zit je bij zo'n bedrijventerrein beter dan in een wijk met veel jongeren. Ik kan uit ervaring zeggen dat die veel meer lawaai maken en meestal nog tot 's avonds laat ook. Hier is het na zessen heerlijk rustig. Niet dat het voor die tijd heel luidruch tig is hoor. Ik zou het eerder ge- Het huis van de familie Moens op allemaal verkocht en de eerste drie huizen, met daarnaast het bedrijf, zijn inmiddels klaar. Als het aan de gemeente ligt, wordt de woon-werkzone in de toekomst verder uitgebreid naar het oosten. Uitzondering De gemeente Reimerswaal heeft op bedrijventerrein Olzendepol- der bij Yerseke min of meer het zelfde gedaan. Ook daar staat aan de rand van het gebied een rijtje bedrijfswoningen. Het was zo'n beetje de laatste uitzonde ring die de gemeente heeft ge maakt, want nu mag er bij geen enkel bedrijf op welk terrein dan ook nog een woning worden gebouwd. Volgens burgemeester A. Verbree veroorzaakt het sim pelweg te veel problemen. Hij noemt een voorbeeld: „Op een gegeven moment wilde iemand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53