cS? Naar het einde van de wereld Jr H M E -o Vraag tkantwoord Gletsjers en lege pampa's in Argentinië jjactie bijlagen: 0113-315680 iiw.pzc.nl .„ail: redactie@pzc.nl gtbus 314460 AA Goes jvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 euws-Vlaanderen: 0114-372770 jtionaal: 020-4562500 jterdag 28 augustus 2004 Wmm Reizen Uitgaanstip Op 4 september strijden honderd palingrokers in Kortenhoef om het Nederlands Kampioenschap Palingroken. De wedstrijd duurt van 12.00-17.00 uur. Meer info: www.kortenhoef.nl/palinqroken. or TOON KOLKMAN Dinguïns die onder je boot door duiken, een albatros die van een kleine afstand loom toe- kt, luierende zeeleeuwen in zon, scholen vissen die bijna het water zwemmen. Canal dat de stad Ushuaia ver- indt met de Atlantische teaan, verrast. Het water is ijs- oud. De bescheiden boot ver- lert acht nieuwsgierige toeris- a tussen de kale hellingen en meeuwde bergtoppen aan Kerszijden van het water. De Dcht naar Pinguïn-eiland, hurt zes tot negen uur, afhan- dijkvan de wind. Een boottrip ihier een must, en we zijn met- 3i na aankomst uit Buenos Ai ts aan boord gestapt. (fe hebben geluk, het is helder 1 zonnig weer. Het waait wel hrd, maar dat is hier normaal, owordt ons duidelijk gemaakt. Jet waait altijd', vertelt de op wekte gids in Spaans-Engels, Sehalve in Ushuaia. Het stadje imeer dan honderd jaar gele- fen juist op die plek gebouwd, adat het daar in de beschut- iigvan een bergketen ligt.' ihuaia is met ruim 20.000 in woners de grootste zuideüjke ad van Argentinië en daarmee «k van de wereld. Pas in de ja- Bi zeventig groeide het be reiden vissersdorp uit tot cen- ■im van Vuurland, of Tierra Fuego zoals de Argentijnen oggen. Ushuaia is geen mooie ad, al zijn er in het centrum, ft oude dorp, nog wel een paar ithentieke panden te vinden, iet aanbod van hotels en restau rs is ruim en gevarieerd. Het iorp teert vooral op de marine rs ter plekke, en op toeris- ffl. En die komen niet voor het iorp maar voor de wilde en fels ongerepte natuur van het tbied en de omliggende zee. hidelijkste puntje k volgende dag zien we meer in het land tijdens een busex- irsie naar het grote, wormvor mige Fagnano-meer in het hart Vuurland, en een trekking de gletsjer Martial. Zonne- üil en handschoenen zijn op- ieuw onontbeerlijk, het uit- icht over het Canal Beagle is de Jim waard. Vuurland verlaten »nder Fin del Mundo (het ein- Ifvan de wereld) te bezoeken an natuurlijk niet. fe gebruiken hët grappige toomtreintje om via een vroe- fe gevangenenkamp naar het ationaal park te rijden. Het is van de populairste attrac ts, waar treinpersoneel de gas- met zang begroet. De mees- passagiers nemen vanaf hier *bus, maar wij kiezen voor stevige wandeling door ®is onherbergzaam en dan hectiek van miljoenenstad Buenos Aires is Vuurland een oase van rust. Het enige geluid is het kabbelen van een rivier, de witte bergtoppen schitteren in de avondzon. Op een paar kilometer afstand is zelfs het einde van de wereld, zeggen de Argentijnen. In Buenos Aires mag je de kleurrijke wijk La Boca, mét bandoneonspelers, niet overslaan. Foto's Wegener weer lieflijk bosgebied op het weg naar Fin del Mundo. Het is vochtig warm in het bos en lek ker als het water van Beagle dicht bij is. De routeaanduiding is verwarrend, maar met hulp van een enkele andere dwalen de toeristen vinden we onze weg. Na een tocht van bijna vier uur komen we eindelijk bij een afgelegen herberg waar we wa ter en voedsel inslaan. Dan is het nog maar één kilometer naar ons doel, het zuidelijkste puntje van Argentinië. Het nog zuidelijker stukje van het conti nent is Chileens en niet be woond. We gaan weer naar het noor den. Na drie dagen Ushuaia en slapen in een afgelegen hotel langs een rotswand met een wild kabbelend bergbeekje, vlie gen we naar El Calafate, een vlucht van ruim een uur. Een tocht over land (781 kilometer) door de vrijwel verlaten pampa van Patagonië, waarbij twee keer de Chileense grens moet worden gepasseerd, zou meer dan een volle dag kosten. El Ca lafate en dan vooral het natio naal park Los Glaciares (de glet sjers, die in deze regio nog steeds groeien) op de grens met Chili is al langer in trek bij toe risten. Dat is aan de stad en haar voorzieningen te merken. Alles staat er in het teken van glet sjers als Perito Moreno, Upsala, Fitz Roy en het Chileense Torro del Paine. Wie wil kan ook te paard de pampa op om een be zoek te brengen aan een ver dwaalde hacienda. Krakende gletsjers Wij kiezen voor de gletsjers met als eerste de Perito Moreno. De ze was onlangs nog in het nieuws doordat er een flink stuk afbrokkelde en via de Canal de los Témpanos in het meer Lago Argentino stortte. On ze gids is er nog steeds vol van en legt geduldig uit dat de groeiende gletsjer telkens on stuitbaar het meer Braza Rico van het Lago Argentino afsluit. Het stijgende water in de dan af gesloten Braza Rico zorgt uitein delijk voor zoveel druk op het gletsjerijs dat het een door braak forceert. Voor enige tijd is het peil in beide meren vrijwel gelijk, tot opnieuw de Perito Mo reno een natuurlijk ijsdam op werpt. De voorlaatste door braak was in 1986. Dat een glet sjer werkt is hoorbaar (het kraakt en knalt af en toe veront rustend) en af en toe ook zicht baar. Grote brokken van de blauw en witte, massief lijken de ijsmuur plonzen in het groen grijze water, waardoor onze boot - op veilige afstand - toch een merkbare tik van de rimpe ling in het water meekrijgt. De gletsjer krijgen we ook van bo ven te zien. Vanaf een natuur lijk balkon in een bergwand be wonderen we de vele blauwtin ten in het ijs, die veranderen on der invloed van de zon. Een tocht van tachtig kilometer per bus, grotendeels door de vrij wel verlaten pampa, brengt ons terug in El Calafate. Voor die ver latenheid van Patagonië, het zui den van Argentinië dat geken merkt wordt door de kale boom loze steppes, heeft de gids ook een verklaring. Het land is er droog en het waait altijd stevig. De regen blijft in de bergen han gen, waardoor in deze streek bijna geen neerslag valt. Het gro te meer Lago Argentino is de le vensader van El Calafate. Een tweede toeristische uitvals basis ligt in het natuurgebied en is het in 1985 gestichte, beschei den El Chalten. In plaats van de aanvankelijk geplande tocht vanuit El Chalten, kiezen we de andere dag opnieuw voor een be zoek aan een gletsjer, dit keer Upsala, de langste gletsjer bui ten Antarctica. En daar hebben we geen spijt van. Hoe indruk wekkend en bekend de Perito Moreno ook mag zijn, Upsala maakt nog meer indruk. Dat be gint met de bustocht door de pampa met een enkele hacien da, verder zijn alleen maar vlak tes met lage struiken en hard gras te zien langs het meer. De boottocht naar de Upsala begint vlak bij de opvallende rotsforma tie Boca del Diablo, ontstaan door de kracht van ijs, water en wind. Her en der duiken kleine re gletsjers op maar als Upsala in zicht komt hebben we ook al ve le kleinere ijsbergen moeten ont wijken. In de Brazo Upsala, waar de zestig kilometer lange en vijf tot zeven kilometer brede glet sjer uitmondt, is het aantal ijs bergen niet meer te tellen. De vormen van het ijs zijn grillig, de kleuren variëren van diep zee blauw tot bijna wit. En wat zijn ze van dichtbij groot. Onze boot wordt wel heel klein als we enke le ijsbergen erg dichtbij nade ren. Bovendien gaat de 'produc tie' van ijsbergen bij de Upsala onverminderd door, met veel ge kraak denderen grote stukken van de gletsjer in het ijs- en ijs koude water. Graf Eva Perón De overgang is de volgende dag erg groot. Na een vlucht van ruim vier uur zitten we in de warme Argentijnse hoofdstad, waar lawaai, drukte en haast om voorrang strijden. Waar de vriendelijke hoteleigenaar van Charcas, in het centrum van de stad, ons zeer hartelijk verwel komt alsof we terug zijn van een wereldreis. Hij heeft 'ons' appartement vrijgehouden. Bienvenidos in Buenos Aires. De laatste twee dagen in Argen tinië gebruiken we oih het kleurrijke wijkje La Boca, de wieg van de Argentijnse tango te verkennen, om het graf van Evita Perón op de begraafplaats Cementario de Recoleta te be zoeken, te winkelen in super de luxe shoppingcentra (onder meer Galeria Pacifïco met zijn vele exclusieve winkels), een ter rasje te pikken. Zaterdagavond staan we in een rij voor een restaurant, om te ge nieten van de vermaarde Argen tijnse steak, enkele uren later staan we in een nog veel langere rij voor een discotheek. Op zon dag slenteren we over de pitto reske San Telmomarkt. Dan is het bijna tijd om te vertrekken. Maar niet voordat we nog even met de gewone lijnbus door de chique wijk Recoleta toeren, waar 'onze' prinses Maxima is opgegroeid, en waar ze mis schien op dit moment wel haar familie bezoekt. Het verbaast ons niet dat Maxima wel eens met heimwee terugdenkt aan Buenos Aires en aan de ruige na tuur in Patagonië. Argentinië ligt onder de evenaar, dat betekent dat het daar g zomer wordt als hier de winter begint, en andersom. Omdat het land zo groot is, zijn er verschillende klimaatzones. Het noorden is subtropisch. Maar er zijn ook pampa's, woestijnen, bergen en gletsjers Om het land binnen te komen is een geldig paspoort voldoende Voor het overbruggen van lange afstanden in het binnenland is het vliegtuig ideaal. In Nederland kan reeds bij de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia een Vista Argentina Pass worden ge kocht voor vier tot acht binnenlandse vluchten, prijs 420 tot 860 dollar Naast de bekende airlines Aerolineas en Austral zijn er ook low cost carriers, zoals LAPA. Tussen de grote ste den rijden comfortabele lange afstandsbussen. Het huren van een auto is vrij duur, circa 80 dollar per dag. De Argentijnse peso, die lange tijd gekoppeld was aan de dol- lar, is de laatste twee jaar sterk gedeva- V 'v lueerd. Het betekent dat het land voor buitenlanders aanmerkelijk goed- ■•-^koper is geworden. Terrasjes zijn' wel in Buenos Aires, maar niet erg veel. Wie buiten zit moet rekening houden met c? Qr Buenos Aires 0,EI Calafate S voorbijgangers die vragen om y een sigaret, iets te eten of drin- ken of een paar peso's. De "N, verschillen tussen arm en rijk zijn groot. Het aantal bede lende mensen ook, al zijn ze zelden opdringerig - Argentijnen houden van uitge- breid eten Op het menu staan grote stukken vlees, niet voor niets zijn de Argentijnen wereld kampioen vleeseten. In restau rants is het tussen negen uur 's avonds en middernacht vrijwel zonder uitzondering druk. Z uid- ta,Een f°°iIS niet verplicht, Smerika maar tien procent van de rekening is wel zeer gebrui kelijk. Discotheken kennen veelal het all in-tarief, waarbij je de hele nacht vrij drinken krijgt. Dis co's openen vanaf 1.00 uur. Meer informatie: www.arqentinie.paqina.nl en www.sectur.qov.ar (Engelstalig). Alles anders Uit onderzoek blijkt dat we onze vakantie aangrijpen om ons leven te evalueren en om nieuwe plannen te maken. Eindelijk hebben we tijd voor dat boek, sport of voor onze partner, en zo willen we het thuis ook graag. Met welk goed voornemen komt u terug van vakantie? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Vakantievariabelen tv «t w W» 4> Q De meeste mensen gaan twee weken op zomervakantie. Uit de reacties blijkt echter dat lang niet iedereen op reis gaat in de zomer. Velen kiezen ervoor hun vakantie te plannen in het voor- of najaar met een duur die varieert van één tot maar liefst zeven weken. 28% 20% 19% Uitslag: Twee weken Drie weken Het hele jaar Een week Een maand KLM biedt meer wintervluchten Mede dankzij de komst van drie Boeing 777's kan KLM de komende winter meer vluchten uitvoeren. De winterdienstregeling gaat 31 ok tober in. In Europa lcomt er een derde dagelij- ke dienst op de Roemeense hoofdstad Boeka rest. Ook de capaciteit op Toulouse wordt opge voerd. In de VS komt er vanaf 15 september een dage lijkse retourdienst op Atlanta, terwijl de vluch ten op Miami worden gestaakt. Het aantal we kelijkse vluchten op Houston, Minneapolis, Pa ramaribo, de Nederlandse Antillen, Sao Paulo en Lima stijgt licht, op San Francisco wordt minder gevlogen. Kaapstad en Cairo krijgen in de winter een dagelijkse retourdienst. In de winter worden de dagelijkse retourdiensten naar en vanuit Jakarta vijf keer met een tussen stop in Kuala Lumpur en twee keer met een tussenstop in Singapore gevlogen. mmmmmÊmmmmmmmmmmmmmmmÊÊimHmmmmÊmmmmmmiÊmm Hoogteziekte voorkomen Ik ga op vakantie in de buurt van bergen en wil ook een paar wandeltochten door de bergen maken. Hoe voorkom ik hoogteziekte? Han Willems, arts en auteur van Hoe blijf ik ge zond in de hoogte: 'Bij dertig tot zestig procent van de mensen die hoger dan 2500 meter de bergen ingaan, komt een lichte vorm van hoog teziekte voor. De symptomen zijn hoofdpijn, misselijkheid en gebrek aan eetlust. Of je wel of geen hoogteziekte krijgt hangt af van de snelheid waarmee je stijgt. Zeshonderd meter per dag is het maximum. Daarnaast is de beno digde inspanning van belang. Ga je snel om hoog, dan heb je meer kans op hoogteziekte. Ten slotte hangt de ontwikkeling van hoogte ziekte af van aanleg. Heb je eenmaal hoogte ziekte, doe het dan een dag rustig aan. Gaat het beter, klim dan rustig verder. Verwaarloos het echter niet. Bij vijf procent van de mensen neemt hoogteziekte levensbedreigende vor men aan met vochtophopingen in hersenen en longen. Verminderen de klachten niet, staak dan het klimmen, ook al is de top dichtbij. Daal af en zoek medische hulp.' Meer informa tie: www.hooqteziekte.info. Heeft u ook een vraagMail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. advertentie Vakbezoekersdag 27 augustus 2004 CARAVAN SALON DÜSSELDORF 28-8 t/m 5-9-20041 en - campe" Droomcarav d Nieuwtjes +'e" Techniek °e Catavanin< WinterworW-Ca«v Terreinwagens www.caravan-salon.de ND Messe Düsseldorf De stilte is overrompelend. Na de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47