Zo'n kans krijg je maar één keer Winkeliers bekijken het van een afstand W13 zaterdag 28 augustus 2004 Docentenechtpaar Friedman: „De Roosevelt Academy was voor ons een kans uit duizenden." fotografie Lex de Meester Ze woonden in wereldste den, werkten op meer dere continenten, maar heb ben het gevoel in het klein- stedelijke Middelburg thuis gekomen te zijn. „Als het zo blijft, is de kans groot dat we ons hier definitief vesti gen." Het zijn drukke tijden voor John Friedman en Fati- ma Mueller-Friedman. Ze zijn pas verhuisd van het Engelse Cambridge naar Zeeland, eind vorige maand werd hun - tweede - doch tertje geboren en nu begin nen ze allebei aan een nieu we baan, als docent aan de Roosevelt Academy. De studenten staan voor een avontuur, maar het docen tenkorps is niet minder opge wonden. Het enthousiasme om aan de wieg te mogen staan van de Roosevelt Academy, is groot. Decaan Hans Adriaansens zegt dat zo'n zeshonderd sollicitan ten bij hem aanklopten. Dat bood hem een riante keuze, want uiteindelijk kunnen er on geveer zeventig mensen daad werkelijk aan de slag. Die gaan samen 40 tot 45 arbeidsplaatsen bezetten. Die aantallen worden pas over twee jaar bereikt, als het college voor het eerst drie jaargangen telt. Er wordt nu begonnen met ongeveer 25 docenten en hoogle raren, een aantal dat de komen de jaren geleidelijk wordt uitge breid. De faculty is zo evenwich tig mogelijk samengesteld: onge veer evenveel mannen als vrou wen en gelijke aantallen Neder landers en docenten van over de grens, al moet iedereen kunnen bogen op buitenlandse ervaring. Het echtpaar Friedman was met een enthousiast over de Roose velt Academy. Via internet kwam het achter de oprichtings plannen, wat leidde tot twee sol licitatiebrieven richting Middel burg. Tot hun verbazing en ge luk werden ze niet alleen allebei uitgenodigd voor een gesprek, maar ook gezamenlijk aangeno men. Hij komt oorspronkelijk uit de Verenigde Staten en is antropo loog, zij heeft haar wortels in Duitsland en doceert geografie. Ze woonden en werkten op vele plaatsen, in de Verenigde Sta ten, in Duitsland, in Namibië en de afgelopen tijd in Cambridge. Ze zochten iets anders, maar be seften dat de kans om samen er gens te worden aangenomen mi nimaal was. Bovendien moest de voertaal op de nieuwe werk plek Engels zijn. „De Roosevelt Academy was voor ons een kans uit duizenden." Ze waren het traditionele uni versitaire milieu beu. „De na druk ligt er sterk op onderzoek, op zo veel mogelijk publiceren. Het aantal artikelen dat je op je naam hebt staan is eigenlijk het enige wat echt belangrijk wordt gevonden, omdat het geld ople vert. Op papier wordt er even veel aandacht geschonken aan het lesgeven, maar in de prak tijk is dat duidelijk niet zo. Stu denten zijn echt van onderge schikt belang. Er wordt lippen dienst bewezen aan het onder wijs. De Roosevelt Academy moedigt het doen van onderzoek weliswaar aan, maar de nadruk ligt echt op de studenten." Van de nieuwe universiteitsstad waren ze meteen onder de in druk. „De eerste keer dat we hier waren, was het regenachtig weer, met veel wind. Bovendien was het maandagochtend, dus alle winkels waren gesloten. Toch vonden we het meteen prachtig. De Randstad vinden we te druk. Hier is alles in de buurt en de mensen zijn buiten gewoon vriendelijk." Zij hebben tijdelijk een huis kunnen huren op een fraaie stek aan de Heren gracht, op een steenworp af stand van de onderkomens van de nieuwe onderwijsinstelling. Enthousiasme Alle docenten hebben hun eigen overwegingen om zich in Middel burg of directe omgeving te ves tigen - wat ook van hen wordt verlangd - maar ze delen hun enthousiasme. „Hoe vaak krijg je de kans om mee te werken aan het opzetten van een univer siteit?", zegt Richard van den Doel, aangetrokken om wis- en natuurkunde te geven. Van den Doel, gepromoveerd in de technische natuurkunde, werkte de afgelopen tijd aan de Technische Universiteit Delft.. „Daar is het ontzettend moeilijk om een vaste aanstelling te krij gen. Toen ik aan mijn postdoc begon, zei mijn begeleider al: als je een mooie baan tegen komt, moet je ervoor gaan." Voor hem betekent de aanstel ling bij de Roosevelt Academy een terugkeer naar zijn wortels. Tot zijn achttiende woonde Van den Doel in Oost-Souburg; zijn vrouw is oorspronkelijk afkom stig uit Middelburg. „Anderhalf jaar geleden kreeg ik van mijn schoonfamilie een artikel uit de PZC opgestuurd over de plan nen voor een universiteit. Aan vankelijk dacht ik: dat zal wel helemaal niets worden." Zijn interesse groeide echter naarmate hij er meer over te we ten kwam. „Dit was voor ons dé mogelijkheid om terug te gaan naar Zeeland. Ik heb daarom Hans Adriaansens een e-mail ge stuurd met mijn achtergronden. Die heeft vanaf het begin laten blijken dat ik wel een geschikte kandidaat was." Inmiddels heeft hij met zijn gezin Delft ver ruild voor een koopwoning in Koudekerke. Van den Doel is gecharmeerd van de kleinschalige, studentge richte opzet van de Roosevelt Academy. „In Delft heb ik een Docenten in de voormalige raadzaal van het oude stadhuis aantal jaren college gegeven aan groepen van honderd, honderd vijftig studenten. Het is eenrich tingsverkeer, heel anoniem. Je kent er maar een aantal bij naam. Op het moment dat het college afgelopen is, zijn ze vaak meteen weg. Als ze geen college willen volgen of geen ten tamen willen maken, dan doen ze dat niet. Het rendement is daardoor laag en ook voor de do centen is het frustrerend." Eigen bureau Nel Verhoeven heeft de oprich ting van de Roosevelt Academy vanaf het begin gevolgd. Ze is socioloog en had de laatste ja ren in Soest haar eigen bureau, dat zich richt op statistiek en methoden van onderzoek, het vak dat ze nu in Middelburg gaat doceren. Haar nieuwe baan komt op een ideaal moment. Lange tijd had ze noodgedwongen een 'week endhuwelijk' omdat haar echtge noot in West-Brabant werkt, zo dat er plannen waren die kant op te verhuizen. De kinderen hebben net hun middelbare school afgerond, wat ze graag in de Randstad wilden doen. Haar zoon koos als vervolgopleiding voor het Cios, onder meer geves tigd in Goes, terwijl haar doch ter op kamers gaat in Utrecht. „Door nu naar Zeeland te ver trekken, is alles prachtig samen gekomen." Het is voor haar geen vreemde omgeving. „Mijn familie komt hier vandaan. Mijn moeder is ge boren in de Lange Noordstraat in Middelburg en in mijn jeugd heb ik hier alle zomers doorge bracht." Voorlopig is ze neerge streken in een nieuw huis in de Veerse Poort, in afwachting van haar definitieve woning in de Mortiere, die volgend jaar april moet worden opgeleverd. Een baan bij de Roosevelt Aca demy noemt ze - de voertaal is tenslotte Engels - een once in a lifetime opportunity, een kans die je maar één keer in je leven krijgt. „Het komt nergens voor dat je een rol kunt spelen in het opzetten van een universiteit. Je bent onderdeel van een nieuw project, wat ik altijd heel boeiend heb gevonden." Ook het internationale en stu dentgerichte karakter spreekt haar aan. „Ik vind het ontzet tend leuk om met studenten te werken, maar het is nóg inspire- render om met een internationa le groep studenten te werken." De docenten hebben naast hun onderwijs- en onderzoekwerk zaamheden ook een taak als tu tor. Elke student krijgt, drie jaar lang, één docent als begelei der aangewezen, bij wie hij terecht kan met vragen en pro blemen. „We zullen er onder meer erg op moeten letten dat de mensen de juiste studiehou ding ontwikkelen", zegt Verhoe ven. In juni hebben alle docenten van het eerste uur een kennisma kingsbijeenkomst gehad. „Ieder een had het gevoel van: einde lijk mogen we onze collega's zien. Er heerste meteen een dui delijk wij-gevoel, het idee van: wij gaan dit met z'n allen doen." Ook Van den Doel proefde een groot enthousiasme. „Het is een heel interessante mix van men sen, met allerlei achtergronden. In Delft zat je met alleen maar bèta-mensen onder elkaar." Het echtpaar Friedman pro beert een rustig begin te maken. Vanwege de zorg voor de pasge boren dochter neemt Fatima Mueller-Friedman voorlopig al leen een tutortaak op zich. Vol gend jaar gaan ze beiden op vol le kracht aan de slag. Bovendien hebben ze tijd nodig om hun le ven op orde te krijgen en zich in Middelburg echt thuis te voelen. „En we willen zo snel mogelijk Nederlands leren." Rolf Bosboom /Tiddelburgse middenstanders reage- IViren koeltjes op de eerste lichting toosevelt-studenten. Tuurlijk zijn ze blij |tde nieuwe groep potentiële klanten, fear toch, bij de traditionele studentenhot- Ws - de kroeg, de tabakshandel of de co- jïshop - loopt het nog niet storm. aéen klap 140 nieuwe klanten in de buurt, aiwaar godsgeschenk voor de middenstan d-En dat is wat er deze week gebeurde. In streken 140 eerste ns studenten van de Roosevelt Academy j^het Bagijnhof neer. Van de lichting stu ften kan de Middelburgse middenstand gaan profiteren, zo lijkt het. Want de todenten brengen niet alleen een stapel teken en een oude fiets mee, maar ook een todel met harde euro's die ze op zeer speci- •^elokaties laten rollen. Neem bijvoorbeeld de sigarenzaak, toch al sinds de tijd van Hildebrand een onvermij delijke hotspot voor de echte student. De Roosevelt-jongeren lopen echter de deur nog niet plat bij bij sigaren- en cadeauwin kel van Diesch aan de Markt in Middelburg. Volgens eigenaar C. Diesch van het etablis sement ligt het voor een deel aan de nationa liteit van de studenten. Het zijn vooral de Nederlandse studenten die nog wel eens een sigaar opsteken; buitenlanders prefereren doorgaans de beduidend minder elegante si garet. Cadeautje „Nederlanders zijn van nature meer sigaren- rokers, omdat ze hier veel gemaakt wor den", legt Diesch uit. Dat neemt niet weg dat hij wel degelijk studenten in zijn etablis sement heeft mogen verwelkomen, zij het voor een cadeautje voor iemand anders. „Vaak gaat het om luxe artikelen. Een Zip- po-aansteker, of een doosje sigaren, als ca deau voor thuis." De paardentram van de firma Schroevers dan. Pal tegenover de Roosevelt Academy heeft deze oeroude Middelburgse attractie haar standplaats. Ideaal voor nieuwe stu denten die eens de stad vanaf de diligence willen bekijken. Maar J. Schroevers van de paardentram heeft nog geen student in zijn wagen gesignaleerd. „Ik heb ze nog niet ge zien. Nou vertellen ze er ook niet bij dat ze student zijn." Dat neemt niet weg dat Schroevers de nieuwe lichting jonge bewo ners van harte verwelkomt. Zeker op den duur is de komst van de jongeren winst voor de stad, zo voorspelt hij. „Want weet je: de ze studenten nemen weer andere mensen mee naar de stad." En mettertijd vernacht hij ook studenten in zijn paardentram. La chend: „Ze gaan natuurlijk eerst de kroeg in, en komen pas op 't laatst bij mij, als het geld op is." Kroeg De kroeg in, dat zou bijvoorbeeld café Bom mel kunnen zijn. Zo pal naast de Roosevelt Academy kunnen de studenten na college zó de kroeg in rollen. T. Hooftman van het café is zeker blij met de komst van de studenten. Volgens hem heeft Bommel ook alles in zich om de stamkroeg van de studenten te wor den. „Boven hebben we bijvoorbeeld een heel leuke vergaderruimte die we kunnen verhuren." Maar van speciale studentenac ties wil de kroeg nog niet weten. Hooftman: „Nee, we wachten eerst even af en bekijken het van een afstand. Volgend jaar gaan we eens kijken of we wat gaan doen." Twee deuren verderop dan, de kopieerwin kel Copyshop Middelburg aan de Vlas- markt. Want de ware student koopt natuur lijk geen boeken, hij kopieert ze. De winkel loopt goed, maar ondanks en niet dankzij de studenten. Volgens D. Royers van de copy shop is er spaarzaam klandizie van studen ten, en dan vooral die van de Hogeschool Zeeland. „Het meeste doen wij toch met be drijven", legt ze uit. Onlangs kreeg de kopi eerwinkel wel het verzoek om voor studen ten een lagere prijs te rekenen, maar dat heeft het bedrijf vooralsnog naast zich neer gelegd. „Het kan dan wel druk worden in je winkel, maar ja, wat als er je er niks aan overhoudt?" Royers etaleert dan ook kern achtig dezelfde houding als andere midden standers: „We zien het allemaal wel." Het uitzendbureau tot slot. Want voordat het geld in de tabakszaak, aan de paarden tram, in de kroeg of aan kopietjes kan wor den uitgeven, moet het eerst verdiend wor den. En dan meld je je als rechtgeaarde stu dent natuurlijk meteen bij het uitzendbu reau. Bij Start bijvoorbeeld, het bureau dat recht tegenover de ingang van de Roosevelt Academy is gevestigd. A. Kunst van het uit zendbureau legt uit welke studentenbanen er in de aanbieding zijn: het volladen en leeghalen van schepen met auto's, werk bij een telefoonwinkel, noeste arbeid in de ha ven. Met een dergelijk aanbod moet het voor de student niet moeilijk zijn om met een aan de slag te gaan tijdens de spaarza me vrije uurtjes die het moderne curriculum heeft. Niet dus. „We zien ze wel elke och tend verzamelen bij de deur", vertelt Kunst en ze wijst naar de overkant. „Maar ik heb nog niemand ingeschreven." Ron Magnée

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45