PZC Het stafbureau zit al in de bestuursvleugel Voortdurend windkracht zeven in de rug W 9 zaterdag 28 augustus 2004 Het had niet zo heel veel gescheeld of de plannen voor de Roosevelt Academy in Middelburg waren afgeketst. Toen bleek dat de onderwijs huis vesting veel duurder uit zou vallen dan ver wacht, was de instelling niet bereid, en ook niet in staat, de lasten daarvan volledig te dragen. Uitwij ken naar elders kwam daarmee in het vizier, ten zij gemeente en provincie nog eens financieel zou den bijspringen. Het blijkt nog steeds een wijdverbreid misverstand te zijn. Het Middelburgse stad huis, inclusief beeldbepalende ruimtes zoals burger-, trouw en raadzaal, zou alleen nog dien ste staan van de Roosevelt Aca demy. De waarheid ligt toch wat anders. Het zogenoemde niet-gotische deel van het stad huis is inderdaad volledig het domein van studenten en docen ten. Het voorste, gotische deel blijft echter intact en houdt zijn representatieve en min of meer publieke functie, al maakt de Roosevelt Academy er inciden teel ook gebruik van, bijvoor beeld voor plenaire bijeenkom sten zoals de afgelopen week tij dens de introductie. Voorlopig zijn de onderwijsacti viteiten geconcentreerd op één locatie: de Helm, het gebouw links - voor wie op de Markt staat - van het stadhuis. De ge meente Middelburg huisvestte er in de loop der jaren diverse onderdelen van de organisatie, zoals de sociale dienst en de laat ste jaren de afdeling automatise ring. Een verbouwing heeft het karak teristieke gebouw in pakweg drie maanden van binnen onher kenbaar veranderd. Er zijn zes lokalen van verschillende afme tingen ontstaan en daarnaast en kele kantoorruimtes. Op diverse plaatsen zijn wanden wegge haald, waardoor netjes wegge werkte staalconstructies moes ten worden aangebracht om de zaak stabiel te houden. Ook moest in het hele pand me chanische ventilatie worden aan gebracht, waarbij het veel denk werk vergde om de buizen zo min mogelijk te laten opvallen. Nooduitgang Gebleven zijn wel de details die het gebouw typeren, zoals de hoekjes en de mooie trappen. Een bijzonder element is de nooduitgang. Daarvoor wordt de fraaie houten deur gebruikt die op de binnenplaats uitkomt. Het probleem was echter dat die naar binnen open ging, terwijl een nooduitgang de andere kant op moet scharnieren. Daarom is Binnen is er ingrijpend verbouwd, maar de buitenkant van het oude stadhuis is hetzelfde gebleven. de deur dichtgemaakt en is er, vrijwel onzichtbaar, een nieuwe uitgang uitgezaagd die keurig naar buiten toe opengaat. De Helm wordt uiteindelijk een van de drie plaatsen waar de stu denten van de Roosevelt Aca demy college krijgen. De andere twee zijn het stadhuis en het te genover gelegen pand aan de Stadhuisstraat, tot voor kort ook in gebruik bij de gemeente. Op beide plaatsen moet echter nog flink worden verbouwd. In de Stadhuisstraat kunnen vier a vijf lokalen komen. In het stad huis zijn ook lesruimtes voor zien, maar ook docentenkamers. De bestuursvleugel met de vroe gere kamers van de burgemees ter en de wethouders, waaraan niets hoeft te worden veran derd, is al in gebruik genomen door het stafbureau van de Roosevelt Academy. De volgorde waarin de verdere verbouwingen plaatsvinden, ligt nog niet definitief vast. Het jong ste scenario gaat ervan uit dat eerst de rest van het stadhuis wordt aangepakt en daarna de Stadhuisstraat. Of dat inder daad zo gebeurt, hangt af van de wensen van de huurder. „We zijn er zeer alert op dat we niet zomaar wat gaan verbouwen", zegt Ronald de Bruijn van de sectie bouwkunde van de ge meente. „We overleggen voort durend met de Roosevelt Aca demy over de stand van zaken en proberen te bereiken dat zij optimaal kan functioneren en wij zo min mogelijk hoeven te investeren." Zeker is dat alles aan het begin van het studiejaar 2006/2007, als de bacheloroplei ding op vrijwel volle sterkte moet draaien, gereed dient te zijn. V erbou wingskosten Hoeveel de gemeente verwacht kwijt te zijn aan de onderwijs huisvesting, is nauwelijks te ach terhalen. „We hangen dat niet aan de grote klok", wordt er op het nieuwe stadskantoor onom wonden gezegd. Dat zou in de gesprekken met aannemers en met de Roosevelt Academy al leen maar nadelig kunnen wer ken. „Het ligt er ook aan wat je allemaal toerekent aan het be drag", zegt De Bruijn, die wel kwijt wil dat zuiver de verbou wing van de Helm ongeveer drie ton heeft gekost. „Maar dat is maar een héél klein deel van het totaal." Het gaat in elk geval om vele miljoenen. Aanvankelijk, in no vember 2002, was er sprake van dat met de verbouwingen in to taal 5,8 miljoen euro was ge moeid. Dat bedrag zou volledig moeten worden gedekt door de huuropbrengsten. Ruim een jaar later bleek dat er sprake was van een grove misrekening. De verbouwkosten vielen 'aanzien lijk hoger' uit dan verwacht, er was geen rekening gehouden met de boekwaarde van het pand aan de Stadhuisstraat, de btw moest tegen de verwachtin gen in worden meegerekend en de prijsstijgingen werkten flink door. Bij elkaar was dat goed voor 'een gigantisch bedrag', zo als verantwoordelijk wethouder Adrie van 't Westeinde in fe bruari van dit jaar tijdens een ingelaste raadsvergadering zei. Het college van B en W was zich Zicht op de Helm, het binnenplein van de Academy. De eerste les in de Roosevelt Academy, in dit geval een bijspijker cursus Engels. een ongeluk geschrokken, want het besefte dat er offers moesten gevraagd van zowel de oplei ding als de betrokken over heden (gemeente, provincie). Van het ministerie van Onder wijs, dat al 4,5 miljoen euro op tafel had gelegd, hoefde nu niets meer te worden verwacht. Er volgden zware onderhandelin gen - op het laatst kwam het college van B en W er zelfs drie keer in één week extra voor bijeen - met de Roosevelt Aca demy. Die stemde er uitein delijk mee in meer huur te gaan betalen en bovendien ook eerder: niet vanaf 2007, maar al met ingang van dit jaar. Die concessie was niet voldoen de om de zaak financieel rond te krijgen, maar als het gemeente bestuur had vastgehouden aan de eis dat de huurinkomsten de kosten volledig dekken, 'dan wa ren de onderhandelingen volle dig afgesprongen en was de Roosevelt Academy wellicht naar een andere stad getrok ken', meldde Van 't Westeinde aan de gemeenteraad. „Het zag er op een gegeven ogenblik naar uit dat de Roosevelt Academy zich niet in Middelburg zou ves tigen." De provincie, die al 2,8 miljoen fotografie Lex de Meester euro had bijdragen aan de aan loopkosten, werd gevraagd nog eens 750.000 euro op tafel te leg gen. De gemeenteraad van Mid delburg, die er in 2002 al mee had ingestemd 1,4 miljoen mee te betalen aan het opzetten van de Roosevelt Academy, kreeg het vriendelijke doch dringende verzoek daarbovenop 1,8 mil joen euro beschikbaar te stellen. Daarnaast werd binnen de boek houding ongeveer een miljoen euro uit de pot voor grote, 'stra tegische' projecten gebruikt om de boekwaarde van het Stad- huisstraat-pand weg te werken. Allerlaatste keer Hoewel er geen politicus was die verheugd opveerde, verdeel den de verzoeken om geld zowel de raad- als de Statenzaal in twee kampen. Een minderheid (SP, D66 en Politieke Partij Mid delburg in de raad; SP, D66 en PvdA in de Staten) vreesde een 'bodemloze put' en stemde te gen. Een meerderheid slikte even, maar vond de komst van de universiteit dermate belang rijk dat zij in dat stadium niet wilde afhaken. Vooral in de Ab dij klonk wel herhaaldelijk het signaal dat het 'de laatste keer' was dat de portemonnee werd getrokken. Het verleidde com missaris van de koningin Wim van Gelder tot de opmerking: „Er is ook nog het begrip 'de al lerlaatste keer'." Rolf Bosboom ^en toevallige ontmoeting tussen twee UMiddelburgers, amper drie jaar fleden, in Eindhoven. Daaraan heeft Zee- ad de opening van een universiteit te dan- 3i. Hans Adriaansens en Dick van den Uitzijn er zelf met minder verbaasd over Steen droom, uitgesproken tijdens hun in- ünnele gesprekje, zo snel is uitgekomen, kweten het zeker: het heeft zo moeten versiteit en hoe je dat zelfs in een andere re gio kunt doen, mits er een band is met een bestaande universiteit. Ik zei ook dat Mid delburg bij uitstek de plek is voor zo'n regio naal college." „Opeens hadden we een droom: zullen we zo'n college in Middelburg oprichten, in de Abdij", vertelt Van den Bout. „Ik zei nog te gen Hans: 'Dat wordt wel lastig, want daar zit het provinciebestuur in.' Maar we zijn uiteengegaan met de afspraak elkaar de week erna te bellen om er serieus over door te praten. Nou, vanaf dat moment ging het allemaal heel snel." Van den Bout benut in die eerste dagen na Eindhoven zijn Zeeuwse contacten en regelt een gesprek met het provinciebestuur en het gemeentebestuur van Middelburg. Adriaan sens komt naar de Abdij voor een bespre king en een presentatie over zijn Utrechtse college. Gedeputeerde Lous Coppoolse was ook op die vergadering in Eindhoven, maar niet bij het onderlinge gesprekje tussen Van den Bout en Adriaansens. Coppoolse: „Ik hoor de wel al gauw over de eerste ritselingen van het idee. Ik vond het buitengewoon am bitieus. Na dat eerste gesprek op het provin ciehuis had ik zeker mijn twijfels. Met name over de vraag: kun je die honderden studen ten hierheen krijgen. Daarom hebben wij als provincie ook gevraagd om een onder zoek naar het draagvlak voor een Zeeuwse universiteit. Dat bleek er te zijn." Steun van de Hogeschool Zeeland is onont beerlijk, vinden Van den Bout en Adriaan sens. Ze zoeken toenadering tot Jan Bart Mandos, de net aangetreden bestuursvoor zitter van de HZ. Die reageert enthousiast en gedrieën schrijven ze een rapport over de oprichting van een university college in Mid delburg, werktitel: Roosevelt Academy. In maart 2002 is het klaar. De gemeente Middelburg ziet het helemaal zitten. „Wij hadden meteen het gevoel: dit is een unieke kans, die we niet voorbij moeten laten gaan", weet Piet Bruinooge nog. De toenmalige wethouder financiën (nu burge meester in het Gelderse Renkum) grijpt sa men met Joan van Dijk-Sturm, destijds on derwijswethouder, het plan met beide han den aan. „Er lag al wel een plan om van het stadhuis een Huis der Kunsten te maken. Maar dat was financieel nog niet rond. De Roosevelt Academy was dus een uitgelezen kans om het stadhuis een andere bestem ming te geven, als het stadskantoor eenmaal klaar zou zijn." Stadhuis Want de Abdij mocht dan niet beschikbaar zijn, het stadhuis zou wel vrijkomen. De keuze voor Middelburg had daar ook alles mee te maken, zegt Adriaansens. „Zo'n prachtig gebouw voor een college vind je nergens anders in Nederland. Daarom heb ben we ook niet naar andere steden gekeken voor de Roosevelt Academy." Van den Bout: „We hebben het ook gewoon als voorwaar de gesteld in ons gesprek met het ge meentebestuur: we gaan met dit plan door, maar dan moeten jullie zeggen dat het stadhuis beschikbaar komt. Middelburg is de enige Zeeuwse stad waar dit kan. Qua sfeer en entourage. Ik ben later in Oxford en Cambridge geweest en wat ik dacht, klopte: Middelburg past bij de Roosevelt Academy, en de Academy past bij Middel burg." De Generaal-Majoor Berghuijskazerne was inmiddels al vergeven; die moest tegen de vlakte om plaats te maken voor een nieuwe schouwburg. Een kopie van het University College Utrecht (onderwijs en studenten huisvesting in een kazerne) was dus niet meer mogelijk. Adriaansens maalt er niet om. „Dat was gewoon second best geweest. Vergelijk die kazerne eens met het stadhuis, dat is nogal een verschil zeg. Goed, je had er de studenten kunnen huisvesten. Maar ik heb geen moment aan de kazerne gedacht." Ook al niet omdat de initiatiefnemers vanaf het allereerste moment de hele binnenstad als campus beschouwen. In het compacte Middelburgse centrum is het nooit ver lo pen van studentenkamer naar collegezaal En de aanwezigheid van een paar honderd jongeren zal het centrum goed doen. Adriaansens. „Ze bevorderen de levendig heid." Van den Bout: „Zeshonderd studen ten in een centrum waar zesduizend mensen wonen. Dat lijkt veel. Maar vergeet niet dat Middelburg zeven maanden per jaar een heel stille stad is. Het past echt Bruinoo ge: „Zeker in de winter is het rustig. Die stu denten maken het levendig." In april 2002 lekken de plannen voor de Roosevelt Academy uit. De PZC bericht er over en dan komen de reacties los. „Zijn ze daar gek geworden? Maar dat waren slechts enkelingen die zo dachten", zegt Van den Bout. „Het was natuurlijk ook een ingrij pend initiatief. Voor Zeeland, voor het on derwijs. Toch was er vanaf het begin veel steun. Bestuurders wilden ervoor gaan." Adriaansens: „Het was een goéd plan." Van den Bout: „Maar het heeft ons wel verbaasd dat het zo snel ging." Wonder De Roosevelt Academy trekt landelijk aan dacht. 'Het wonder van Zeeland', schrijft de Volkskrant. „Het moest gewoon zo zijn", stelt Van den Bout vast. Hij heeft het gevoel voortdurend windkracht zeven in de rug te hebben gehad. „Niks liep fout. Zelfs het mi nisterie van Onderwijs was onder de in druk." Cruciaal is een bezoek dat alle betrokkenen brengen aan het University College Utrecht. Daar zien ze wat Adriaansens heeft bereikt en wat Middelburg kan krijgen. Bruinooge: „We zagen daar de realiteitszin van wat Adriaansens en Van den Bout wilden." Cop poolse: „Dat heeft echt geholpen. Zoals ge zegd, wij hadden onze twijfels binnen het provinciebestuur, maar als je niks doet, ge beurt er nooit wat. De doorslag gaf dat ook Middelburg en de HZ wilden en dat de sa menleving enthousiast reageerde." Coppoolse krijgt ook al snel veel positieve reacties uit de rest van het land. „Ik besefte: nü liggen we voor. Als we niet snel zijn, dan zijn er zo veel anderen die het ook gaan doen, dan is er geen plek meer voor Middel burg." Maar Middelburg zit nog steeds in de voorhoede. Utrecht en Maastricht hebben hun colleges, Middelburg begint nu, Zwolle komt eraan, Leeuwarden en Tilburg denken nog na. Het zal de komende jaren nog best span nend blijven hoeveel studenten naar Zee land komen en hoe de Roosevelt Academy het gaat doen, denkt Coppoolse. „Maar ik ben wel reuzeblij dat we deze stap nu kun nen zetten." Het moest gewoon zo zijn, concludeert Van den Bout. „Het stadhuis was beschikbaar. Adriaansens wilde helpen. Mandos zat net bij de HZ en wilde meedoen. De politiek had de moed er geld in te steken. De samen leving reageerde enthousiast. Kortom, de tijd was rijp voor een universiteit in Zee land." Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41