Cultureel moeten we nog wakker worden De studenten hebben het zo slecht nog niet Over major en minors zaterdag 28 augustus 2004 'W De binnenstad van Mid delburg: een mooiere campus voor een universi teit is nauwelijks denkbaar. Waar vergelijkbare instellin gen een eigen gemeenschap hebben moeten ontwikke len, krijgt de Roosevelt Aca demy het bijna in de schoot geworpen. Een groot voor deel is dat de studenten en docenten zich niet terug trekken in een ivoren toren, maar vanzelf onderdeel wor den van de stad. Het is een gebied van hoog uit een halve vierkante ki lometer waar alles gebeurt, met als centrum de gebouwen waar de colleges worden gegeven en de Roosevelt Academy kantoor houdt: het stadhuis, de Helm en het voormalige kantoorpand aan de Stadhuisstraat. De stu denten zijn verplicht 'op het ter rein van de instelling', dus in de Middelburgse binnenstad, te wo nen. De 180 kamers in het Ba- gijnhof zijn inmiddels klaar. De komende jaren worden ook het Jacob Roggeveenhuis aan de Noordsingel, het voormalige ge meentelijke pand in de Vlissing- sestraat, de huidige school voor minderjarige asielzoekers aan het Molenwater, zorgcentrum Sint Willibrord aan de Bachten- steene en mogelijk ook het CWI-kantoor aan de Sint Sebas- tiaanstraat voor hetzelfde doel geschikt gemaakt. Andere be langrijke locaties voor de Roose velt Academy zijn de Nieuwe Kerk (waar dinsdag 31 augustus het academisch jaar officieel wordt geopend), de Zeeuwse Bi bliotheek en boekhandel De Drukkerij. Mensa Voorlopig onzeker is de rol van de Kloveniersdoelen. Het histori sche pand, voorheen het onder komen van Stichting Nieuwe Muziek, was aanvankelijk be stemd om samen met het stad huis hét gezicht van de Roose velt Academy te vormen. Eerst zou de mensa er worden onder gebracht, maar het idee van een collectieve maaltijdvoorziening is al snel losgelaten. Later werd de gedachte van een cultureel centrum geboren, waar concer ten, opvoeringen, lezingen en de batten kunnen worden gehou De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg heeft veertig werkplekken ingericht voor studenten van de Roosevelt Academy. fotografie Lex de Meester den. Voor studenten zou dat de mogelijkheid bieden om zich ook te bekwamen in de perfor ming arts, de uitvoerende kun sten, zoals muziek en toneel. De Drukkerij, die haar culturele activiteiten wil uitbouwen, zag wel brood in dat idee. „Maar het is inmiddels wel een beetje van de baan", zegt eigenaar Dick An- beek. „De bal ligt nu weer bij de gemeente. We hadden allerlei modellen gemaakt, maar tel kens bleek dat er heel veel hore ca in moest komen om het ex ploitabel te maken. We zijn erg geïnteresseerd in culturele acti viteiten, maar de balans sloeg door naar horeca en we zijn nu eenmaal geen kroegbazen. Het is wel jammer, want het is een waanzinnig mooi gebouw." De gemeente Middelburg is nog op zoek naar een geschikte ex ploitant, zegt projectleider Jos Kouwer. „We zijn met een aan tal partijen in gesprek." Hij ver wacht geen helderheid op korte termijn. „We proberen dit jaar nog wel tot besluitvorming te ko men." Het hangt van de toekomstige exploitant af of er nog plaats is voor culturele activiteiten. „We hebben de gemeente geadvi seerd de mogelijkheid van een culturele poot open te houden", zegt Anbeek. „Als dat lukt, dan spring ik daar graag weer op in." Ook als de Kloveniersdoelen voor dat doel afvallen, dan ver wacht hij dat er vanzelf allerlei initiatieven ontstaan. „Ik denk dat er in het loop van het jaar nog heel wat gaat gebeuren. De studentenvereniging, Rasa, is al bezig allerlei activiteiten op te zetten. Daar zitten heel interes sante dingen bij." Als boekhandelaar is Anbeek in middels volledig voorbereid op het begin van de colleges. Alle noodzakelijke boeken, veelal af komstig uit het buitenland, heeft De Drukkerij in huis. Gis teren zijn de boekenlijsten uitge deeld, zodat het wachten is op de bestellingen. De docenten wisten de boekhandel de afgelo pen tijd al volop te vinden, vaak met verzoeken om vaklitera tuur. Bibliotheek De studenten kunnen de ver plichte lectuur ook altijd vinden in de Zeeuwse Bibliotheek. Die heeft van elk voorgeschreven boek, ruim 500 stuks, twee exemplaren aangeschaft: een om uit te lenen en een als inkijk- exemplaar. De bibliotheek heeft verder, achter de balie op de eei"- ste verdieping, veertig werkplek ken ingericht die in eerste in stantie bedoeld zijn voor de Roosevelt Academy. Dertig er van zijn voorzien van een pc, met daarop de relevante compu terprogramma's en internetaan sluiting. Met hun student card, een soort creditcard die op aller lei plaatsen op de campus bruik baar is, kunnen studenten er gra tis terecht. Op het pasje komt ook de barcodestrip van de bibli otheek om boeken te kunnen le nen. De kwaliteit van de Zeeuwse Bi bliotheek, met haar brede weten schappelijke functie, is een be langrijke reden geweest om de Roosevelt Academy in Middel burg te vestigen. Directeur Truus Huisman noemt het dan ook 'wrang' dat de provincie juist nu fors wil bezuinigen op de bibliotheek, een bedrag dat geleidelijk oploopt tot ruim een half miljoen euro in 2007, op een begroting van negen miljoen euro. Terwijl het aantal studen ten jaarlijks groeit, ziet de bibli otheek haar inkomsten steeds verder dalen. „Onze collectie is nu nog bij de tijd, maar dat zal steeds minder worden. Ik denk dat de studenten en vooral ook de docenten op een gegeven mo ment zullen zeggen: dit kan niet." De aangekondigde korting op het budget is zo fors, dat de kaasschaafmethode niet vol staat. „We moeten drastisch in grijpen, ook als het gaat om de wetenschappelijke collectie", zegt Huisman. Zij heeft nog de stille hoop dat het provinciebe stuur op zijn schreden terug keert. Een gesprek met gedepu teerde George van Heukelom, dat voor vorige maand was voor zien, is op verzoek van de pro vincie verschoven naar septem ber. Keuken Ondanks dat er in de bin nenstad geen mensa komt, hoeven de jongeren geen honger te lijden. De studentenhuizen zijn voorzien van een keuken. Wie er geen zin in heeft om te ko ken, kan met korting buiten de deur eten. Vanaf 1 september zijn bonnenboekjes ver krijgbaar, waarmee voor zeven euro kan worden gegeten bij Desafinado, De Vriendschap, het leescafé van de Zeeuwse Bibliotheek, Brooklyn en De Drukkerij. Het is denkbaar dat zich daar nog een of twee ondernemers bij aansluiten. Het gaat in eerste instantie om een proef van ongeveer een half jaar. Cinema Middelburg zou ook een rol kunnen spelen op de Mid delburgse campus, maar direc teur Maaike Ritsema verwacht daar op korte termijn niet al te veel van. Er zijn wel ideeën om met een kortingsregeling en de j ongerenprogrammering Moviezone studenten te trek ken, maar gezien de beperkin gen van het huidige onderko men wil Ritsema er pas serieus werk van maken in 2006, als de filmzalen in het nieuwe theater gereed zijn. „Vanaf dat moment kunnen we veel meer bieden. Ik ben dan zeker van plan om te gaan samenwerken met de Roosevelt Academy." Rolf Bosboom Studentenwoningen aan het Bagijnhof in Middelburg: het campusgevoel moet nog komen. king. Ze probeerde dan ook bij de Academy onder de verplichting uit te komen dat stu denten aan het Begijnhof moeten wonen. Te vergeefs. Nanna: „Ze konden ook niet zo'n goed argument verzinnen. Ja, vanwege het campusgevoel." Maar ja, datzelfde campus- gevoel begint wel na een paar dagen al te le ven, geeft ook Nanna toe. „Nu gaan er veel mensen bij elkaar eten, of spreken met z'n allen af om naar de stad te gaan. Je moet ook niet de hele dagen op je kamer blijven zitten." Dat moet de achttienjarige Romy Linders uit Dordrecht zeker niet doen. Met haar der tien vierkante meters is zij een van de kleinst behuisden van het studentenpand. Romy: „Toen ik voor het eerst de kamer zag dacht ik: jeetje dat is écht klein." Om het nog erger te maken heeft de kamer bijna geen ramen: alleen door een stuk glas in de deur en een strook ernaast kun je naar bui ten kijken. Zelfs tijdens een lekkere zomer se dag blijft haar kamer een donker hok, waar ze maandelijks toch nog 250 euro voor moet wegleggen. Ze wil dan ook graag door- verhuizen naar een ander onderkomen. Romy heeft er al flink wat telefonades voor over gehad. „Bij de Roosevelt Academy zei den ze: dan moet je bij Woongoed zijn. En bij Woongoed zeiden ze: daarvoor moet je i de Roosevelt Academy zijn." Wellicht zijn j er nog mogelijkheden om te ruilen. Romy be dremmeld: „Ik moet het dan zelf regelen met een andere student. Maar ja, wie wil er nu met mij ruilen?" Ron Magnéf de algemene ruimte wordt elke week ge daan en de ramen worden vier keer per jaar gelapt." Bovendien kent hij de horrorverha len uit ander studentensteden als Utrecht en Amsterdam waar jongeren voor hetzelf de bedrag een gangkast temidden van de kakkerlakken huren. „Ik geloof dat ik hier dan ook nog vrienden kan uitnodigingen zonder me ervoor te hoeven schamen." Kabels Mocht er dan toch kritiek worden gespuid, dan op de voorzieningen die nog niet wer ken. In de huiskamer hangen nog enorme kluwen met internetkabels. Ook werken de televisies nog niet, krijgen de fietsenhokken nog een dak, zijn de eerste kortsluitingen al een feit en lopen in de straat werklui nog af- en aan. Ook heeft Kevin wegens zijn lengte een extra lang bed besteld. Voorlopig moet hij het echter met een standaardmaat doen. „Drie maanden geleden heb ik al ge vraagd om een extra lang bed. Deze week heb ik maar weer eens gebeld. Ze vertelden me bij Woongoed dat de matrassenfabri- kant op vakantie was." In Kevins studentenhuis resideert Nanna de Reu (18) uit Zoutelande helemaal op zolder. Toen zij de eerste keer een kijkje in haar nieuwe onderkomen nam, was ze blij ver rast met de L-vorm van haar vertrek. „Het is niet zo dat je de kamer instapt en meteen je bed ziet. En door het hoge plafond is het nog best licht. Niet zo hotelkamer-achtig. Anderen hebben net een koekblik." Alleen het grijsmetalen bed („dat Gamma-ding") vindt ze maar niks. „En wat gebeurt er met de matras als ik vertrek? Ik hoop maar dat de volgende bewoner een nieuwe krijgt." Nanna woont overigens in Zoutelande bij haar ouders al buitengewoon riant: ze heeft het zomerhuisje in de tuin tot haar beschik- Voor een studentenkamer aan het Middelburgse Bagijnhof moet zo'n 175 euro kale huur worden betaald. De Rooseveltstudenten zitten er in het Bagijnhof warmpjes bij. De bewoners beschikken over een razendsnelle internet verbinding, een complete inrichting aan potten en pannen en een poetsvrouw die we kelijks de boel sopt. En dat voor een redelij ke prijs, vinden ze zelf. De studenten hoor je dan ook weinig klagen - of het moet over de waslijst aan kinderziektes zijn. De negentienjarige Kevin Blaazer uit Alp hen aan de Rijn heeft naar eigen zeggen wei nig reden om te mopperen. „Ik heb een ka mer van iets meer dan zeventien vierkante meter, dat is toch behoorlijk ruim." De kale huur van het vertrek op de begane grond be draagt rond de 175 euro. Maar daar komen nogal wat kosten bij. Inclusief bijvoorbeeld een snelle internetverbinding, het gebruik van een televisie en de - overigens verplich te - huur van een bed kost de kamer 292 eu ro per maand. Een behoorlijk bedrag, maar Kevin vindt het nog alleszins redelijk. „Je krijgt er toch een internetverbinding voor, De Roosevelt Academy is een internatio nale opleiding voor hoger onderwijs, een university college waar het driejarige bachelordeel van de universitaire opleiding kan worden gevolgd. Belangrijkste kenmerken zijn de kleinscha ligheid, de persoonlijke begeleiding van stu denten en het intensieve onderwijsprogram ma. Van zowel studenten als docenten wor den meer dan gemiddelde inzet en kwaliteit verlangd. De voertaal is Engels. De Roosevelt Academy wil een brede aca demische opleiding bieden, waarbij stu denten geleidelijk bepalen waar hun in teresses en kwaliteiten liggen. Aan het eind van het eerste jaar kiezen ze een majorde hoofdrichting waarin ze verder gaan. Daarnaast kunnen ze minors, bijvakken, kie zen. Het tweede jaar kan voor de helft in het bui tenland worden gevolgd. Er zijn vier afdelin gen (departments): Academie Core (voor de academische basisvaardigheden), Science (natuurwetenschappen), Social Science (zo als geografie, sociologie, psychologie en in ternationaal recht en economie) en Arts Humanities (zoals geschiedenis, letterkun de, taalkunde en filosofie). De vier hoofden van de afdelingen vormen samen de Board of Studies, die het onder wijsprogramma bepaalt en de kwaliteit van de cursussen en de docenten bewaakt. Deze wordt geleid door Peter Powell. Daarnaast is er een 'algemeen directeur', de dean: Hans Adriaansens. Wie afstudeert aan de Roosevelt Academy krijgt het internationaal erkende diploma van Bachelor of Arts of Bachelor of Science, afhankelijk van de gekozen studierichting. Het diploma biedt toegang tot vervolgoplei dingen op masterniveau, in binnen- en bui tenland. De Roosevelt Academy is een gemeenschap pelijke regeling van de Hogeschool Zeeland en de Universiteit Utrecht, die enkele jaren geleden University College Utrecht (UCU) oprichtte. Inmiddels is er ook een college in Maas tricht. Middelburg is de derde in Neder land, terwijl er op diverse plaatsen plannen worden uitgewerkt. Met de Vlissingse hogeschool wordt nauw samengewerkt, onder meer op het gebied van de ondersteunende diensten. De Roose velt Academy gebruikt ook het laborato rium van de HZ. De verwachting is dat bei de instellingen binnen enkele jaren opgaan in één organisatie, met een tak voor beroeps onderwijs en een tak voor wetenschappelijk1 onderwijs. Er kunnen maximaal 600 jongeren studeren1 aan de Roosevelt Academy: 200 per jaar. Er wordt nu begonnen met ongeveer 140 stu denten. Een derde van hen is afkomstig uit het buitenland, verspreid over ongeveer twintig nationaliteiten. Het streven is date volgend jaar 180 studenten bijkomen, waar na in 2006 het maximum van 200 moet wor den bereikt. Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40