Pc-privéregeling afgeschaft Veel steun voor vervolgde marinier Plan van Rutte: studenten mogen collegegeld lenen Maxima populairste kroonprinses Rotterdam voert woonvergunning in OPEN AVOND 3 \ir marshals iinds juli mee op vluchten Belastingvoordeel geldt niet meer sinds gistermiddag vijf uur Neerslagrecord augustus verbroken estuur LPF ant geding aan gen fractie VANA^ÏÏü! Jeans Inn Moeder dreigt kinderen te doden Eenmalige Griffel der Griffels Loesje verhuist naar Berlijn Radar ontrafelt vogeltrek A16 dicht wegens asfalteren Last call for sun 5 ultra Incl. Turkse Riviera vanaf €399,- Reizen I Daar moetje naar toe. m ral Luzac College 070 - 350 84 55 zaterdag 28 augustus 2004 SCHIPHOL - Veilig- eidsagenten in vliegtui gen, de zogenoemde air iarshals. vliegen sinds juli «rapend mee op vluchten m en naar de Verenigde staten. jet gaat om vluchten van fe Nederlandse luchtvaart- laatschappijen KLM en jartinair. Dat heeft de Ko- linklijke Marechaussee, iie de marshals levert, gis- Eren bevestigd. |et gaat om een proef van maanden. Het experi ment moet uitwijzen of air marshals het vliegen veili- rmaken. Als dit zo blijkt zijn, dan worden ze daar- imogelijk structureel in- gzet. Deze bijzondere genten vliegen in burger- deding mee en moeten een «rentuele kaping voorko- sn of proberen die in de iem te smoren. )e Verenigde Staten kon- ügden eind vorig jaar aan jat buitenlandse lucht- iartmaatschappijen bewa- lende bewakers moeten in- om aanslagen te ioorkomen. Deze maatre gel vloeit voort uit de bloe- Sge aanslagen van 11 sep- ianber 2001 in de VS. Ie overheid bepaalt op wel ts vluchten de marshals meevliegen. Ze krijgen een Hein vuurwapen mee. Als voorafgaand aan een lucht al sprake is van een ürect gevaar, dan zal het aegtuig overigens niet as vertrekken, iorig jaar kregen tien spe- aal geselecteerde leden an de marechaussee een stiterreuropleiding in hitsland en Israël, om air srshal te kunnen worden, tervolgens duurde het tot edge maand voordat ze ok daadwerkelijk konden orden ingezet. Dit kwam adat de Nederlandse pilo- Bi in eerste instantie veel ezwaar hadden tegen de ranst van de gewapende arshals aan boord. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Goud voor Maxi ma. De prinses staat bij zeven van de negen onderdelen van de strijd met haar Europese konink lijke rivales op voorsprong. Tienduizenden lezers van het Spaanse societyblad 'Hola' vin- den Maxima in vergelijking met de kroonprinsessen Mary (Dene marken), Letizia (Spanje), Ma- thilde (België) en Mette-Marit (Noorwegen) er met kop en schouders boven uitsteken. Ma xima is eleganter, sympathieker en stijlvoller dan haar collega's, staat dichter bij de mensen, komt bij officiële gelegenheden het best voor de dag, oogt het verliefdst en straalt het meest tijdens vakanties, zo oordelen de lezers van het damesblad in het opgeklopte 'duel van de toe komstige koninginnen'. Prins Willem-Alexander staat er in de 'strijd' met zijn collega's Frederik (Denemarken), Felipe (Spanje), Haakon (Noorwegen) en Filip (België) minder floris sant voor. De prins van Oranje staat het dichtst bij de mensen en is het vrolijkst, zo wordt geoordeeld, maar wat aantrekke lijkheid, sportiviteit en avon tuurlijkheid betreft legt hij het af tegen Frederik en Felipe. Wel blijft prins Willem-Alexander op alle onderdelen voorliggen op Filip. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werknemers kun nen sinds gistermiddag vijf uur geen computers meer kopen met belastingvoordeel. Het kabinet heeft de zogeheten pc-privérege ling gisteren met onmiddellijke ingang afgeschaft. De regeling hield in dat werkne mers een computer kochten op kosten van de baas, die dit verre kenden met het brutoloon. Hier door betaalden zij netto minder voor hun apparaat. Ook was er voor sommige werknemers de mogelijkheid om de computer te financieren uit de winstdeling. Het kabinet had eerder aange kondigd dat de regeling zou sneuvelen, maar het besloot tot onmiddellijke afschaffing om te voorkomen dat veel burgers nog snel naar de computerzaak zou den snellen om een pc te kopen. „Bij zo'n hausse gaat de bespa ring in rook op", verduidelijkte premier Balkenende. Het kabi net heeft het geld dat het kwijt was aan de regeling (circa 250 miljoen euro) nodig om het koop krachtverlies van ouderen en mi nima met kinderen volgend jaar wat te verzachten. Met het geld dat voor de pc-privéregeling was bestemd wordt de verho ging van de AOW-uitkering met 60 euro bruto gefinancierd. Ook gaat de ouderenaftrek omhoog (een douceurtje van de belastin gen voor ouderen), evenals de kinderkorting (voor ouders met weinig inkomen). De twee groepen gaan er door de maatregelen volgend jaar 'slechts' zo'n 0,5 procent op ach teruit. De gemiddelde Nederlan der levert in 2005 zo'n 1 procent in. Volgens Balkenende was er geen reden meer om de aanschaf van computers financieel te stimule ren. „Dat is niet meer echt no dig. Het computerbezit in Neder land is al erg hoog." Schokeffect De detailhandel is niet zo blij met de maatregel. Het per direct afschaffen van de regeling zal gevolgen hebben voor de omzet, verwacht een woordvoerder van Vendex/KBB, eigenaar van de computerketens Dixons en Dy- nabyte. „Het zal een schokeffect veroorzaken in het marktseg ment. Maar uiteindelijk willen mensen toch een computer en zal ook deze markt weer aan trekken. Zeker nu digitale foto grafie booming is." Bij Correct Business Electronics is men daarentegen helemaal niet rouwig om het afschaffen van de regeling. „De omzet zal bij ons juist gaan stijgen", verwacht een woord voerder. „Veel grote bedrijven kochten de computers collectief voor hun personeel in bij grote computerleveranciers. Nu de re geling is afgeschaft zullen men sen ook bij ons een nieuwe com puter kopen." GPD HERD AM - De twee overge- d bestuursleden van de Moleveld en Beider, span een kort geding aan tegen fractie van de LPF in de lede Kamer. eisen dat de acht fractiele de naam LPF niet meer ge- iken. Bovendien zouden zij gebruik meer mogen ma- van het ledenbestand van LPF. De twee bestuursleden en ook de stichting Fractie- ersteuning LPF en de drie tuursleden die kort geleden apten. fens het huidige bestuur heb- de drie ex-bestuursleden onrechte de domeinnaam de LPF (www.lijst-pimfor- •nl) over laten schrijven de stichting Fractieonder- ang LPF. Ze zouden ook de inistratie van de partij heb- jfestolen. rictie van de LPF heeft zich dag na heftige inzie afge- aden van de partij. ANP AMELAND - Fietsers schuilen in een bushuisje op Ameland voor de heftige regenval. De maand augustus heeft het neerslagrecord van dezelfde maand in 2002 verbroken. Bij het meetstation Maasland in het Westland viel 302 millimeter regen. Dat heeft het KNMI gisteren bekendgemaakt. Het oude record van de natste augustusmaand werd twee jaar geleden in het Drentse Eext gemeten. Daar viel toen 295 millimeter regen. Het record van de natste maand ooit werd in 1932 in Zandvoort gevestigd. Daar viel in oktober 321 millimeter. Het KNMI denkt dat de maand augustus van dit jaar ook dat record zal verbreken. foto Catrinus van der Veen/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De marinier die wordt vervolgd voor het neer schieten van een plunderende Irakees wordt massaal ge steund. Duizenden hebben mee gedaan aan een briefkaartenac- *AC.H VV&1-N6.E PAT HOORT 2Ë,A"fc-T tie voor de marinier. Bij de rechtszaak op 27 september in Arnhem worden vele honderden sympathisanten verwacht. Bij die rechtszaak is plaats voor tachtig belangstellenden. Daar naast wordt er een ruimte inge richt waar honderd mensen de zaak via de televisie kunnen vol gen. Dat zal lang niet genoeg zijn, verwacht Henk van Riel van de Bond van Wapenbroe ders, een vereniging van ex-ge- dienden. De veteranen zullen in tenue zwijgend aanwezig zijn om hun steun aan de de mari nier te betuigen. Groene baret Ook andere oud-militairenorga nisaties zoals Stichting Vetera nen Platform, stichting Red de Groene Baret en Ed Wehnes, ini tiatiefnemer van de actie voor de marinier, roepen mensen op om naar Arnhem te gaan. Twin tigduizend mensen hebben al (Advertentie) De laatste stuks De gehele zomercollectie I BETALEN op op op op Dé jeansspecialist van Zeeland deelgenomen aan de briefkaar tenactie. De kaarten zijn verstuurd naar het ministerie van Defensie. Vol gens het ministerie zijn er tot dusver zo'n vijfhonderd binnen gekomen. Wim Weltink van Red de Groe ne Baret verwacht niet alleen ve teranen tijdens de rechtszitting: „Ook onder burgers leeft deze zaak heel erg. Maar actief die nende militairen zul je niet aan treffen in Arnhem. Een militair hoort namelijk geen stelling te nemen, dat wordt hem anders kwalijk genomen." De verschil lende verenigingen en de sympa thisanten zullen niet alleen naar Arnhem gaan om hun steun te betuigen aan de marinier, maar ook om hun stem te geven tegen de geweldsinstructie. Gele kaart De militairen in Irak hebben af gelopen week een 'gele kaart' ontvangen waar de nieuwe re gels op staan. Volgens Wehnes is deze kaart onzin: „Er is niks veranderd. De militairen moe ten glashelder weten wanneer ze wel hun wapen mogen gebrui ken." De marinier was op 27 decem ber als commandant van een spe ciale gevechtseenheid bezig met de berging van een van een vrachtwagen gevallen legercon- tainer. Volgens het OM bevond zich op ongeveer honderd meter een groep Irakezen. De 43-jarige ser geant-majoor loste een waar schuwingsschot in de lucht. Ver volgens schoot hij nog een keer en daarbij raakte iemand dode lijk gewond. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Rutte van Onderwijs wil studen ten de mogelijkheid geven hun collegegeld te lenen. Dankzij dit 'collegegeldkrediet' houden de studenten meer over van hun studiebeurs en hoeven ze niet meer naast hun studie te wer ken om in hun levensonderhoud te voorzien. Dat staat in een plan van Rutte dat gisteren in het kabinet is be sproken. Er zijn nog geen kno pen over doorgehakt. Dat ge beurt naar verwachting in okto ber. De studenten moeten na hun af studeren de lening terugbetalen, maar volgens Rutte zal dat ge beuren via een inkomensafhan kelijke regeling: wie na zijn stu die veel verdient, moet sneller te rugbetalen dan iemand die wei nig verdient. Rutte stelt verder voor om stu denten die hun studie niet bin nen vijf jaar afronden, een ho ger collegegeld te laten betalen. Hij wil ze daarmee achter de broek zitten om sneller te stude ren. Het is geen bezuinigings maatregel, aldus de staatssecre taris gisteravond in RTL Nieuws. Het collegegeld bedraagt nu 1500 euro per jaar en gaat vol gend jaar met 100 euro omhoog. Hoe hoog het wordt voor studen ten die niet op tijd afstuderen, is nog niet bekend. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) vreest dat stude ren door het plan van Rutte veel duurder wordt. Woordvoerder K. Toering zei in RTL Nieuws: OHE EN LAAK - De politie heeft op een camping in het Limburgse Ohé en Laak een 39-jarige dronken vrouw uit het Duitse Eschweiler gearresteerd die haar drie kinde ren mishandelde en met de dood bedreigde. Dat meldde de politie Limburg-Noord gisteren. Volgens de politie sleurde ze donderdag de kinderen, een tweeling van zes en een kind van twaalf, bij de haren over de camping en schreeuwde daarbij dat ze hen van kant ging maken. Haar 36-jarige echtgenoot waarschuwde de politie. De kinderen zaten volgens de politie onder de blauwe plekken. ANP AMSTERDAM - De Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) komt ter gelegenheid van de vijftigste Kinderboekenweek met een 'Griffel der Griffels'. Het is een prijs voor het beste Gouden Griffel boek van de afgelopen halve eeuw. Jaarlijks gaat er een Gouden Griffel naar de auteur van het beste kinderboek van dat moment. Prins Constantijn en prinses Laurentien zullen de eenma lige superprijs aan een nu nog onbekende uitreiken op dinsdagavond 5 oktober in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Daar wordt die avond de Gouden Kinderboeken week geopend met het allereerste Kinderboekenbal. ANP ARNHEM - De internationale afdeling van Loesje, het Arnhemse meisje dat honderden posterteksten op haar naam heeft staan, verhuist in 2005 naar Berlijn. Loesje wil vanuit de Duitse hoofdstad haar internationale activi teiten aanzienlijk uitbreiden. De Nederlandse Loesje blijft haar geboorteplaats Arn hem trouw. Dat heeft een woordvoerder van Loesje giste- ren gezegd. ANP LELYSTAD - Met behulp van radar en een flinke dosis kennis is de jaarlijkse vogeltrek te voorspellen. De Ko ninklijke Luchtmacht, Universiteit van Amsterdam (UvA) en onderzoeksinstituut TNO hebben materiaal en kennis gebundeld om een stukje van het mysterie rond de vogeltrek te ontrafelen. De luchtmacht gebruikt de radar om de veiligheid van vliegers te verhogen door zwermen vogels te localiseren. Gecombineerd met weersgegevens blijkt deze informatie bruikbaar om de vertrektijd en de route van de vogels te voorspellen, meldde Vogelbescherming Nederland giste ren. De voorspellingen worden dit weekeinde tijdens het Nationale Vogelfestival bij de Oostvaardersplassen in Fle voland gepresenteerd. ANP ROTTERDAM - De Al6 (Breda-Rotterdam) wordt in het weekeinde van 3 tot 6 september tussen de knooppunten Zonzeel en Klaverpolder in de richting Rotterdam afgeslo ten wegens asfalteringswerkzaamheden. Het aanbrengen van een nieuwe toplaag begint op vrijdag avond negen uur. Maandagochtend om zes uur gaat de weg weer open. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De woonvergun ning is terug in Rotterdam. An derhalf jaar nadat de gemeente de huisvestingsvergunning af schafte, voeren burgemeester en wethouders de oude maatregel opnieuw in. Niet in de hele stad, maar in de wijken Charlois, Feijenoord, Delfshaven en het centrum. Daar zullen vanaf oktober eisen worden gesteld aan inkomen en gezinsgrootte. Als de gemeente raad met het voorstel van wet houder M. Pastors (ruimtelijke ordening) instemt, dan begint het zes maanden durende experi ment op 1 oktober. Met het experiment probeert de gemeente te voorkomen dat nieu we bewoners met een laag inko men zich vestigen in kwetsbare wijken in het centrum, Delfsha ven, Charlois en Feijenoord. Het gaat om straten waar nieuwe be woners sinds een half jaar ook al streng worden gecontroleerd als ze zich inschrijven. De huis vestingsvergunning gaat een stap verder omdat ook een woon- verbod kan worden uitgevaar digd, iets wat kan leiden tot een ontruiming. Het experiment geldt voor acht duizend huurwoningen waar van er jaarlijks doorgaans zeven honderd vrijkomen. De eis die de gemeente wil stellen is dat woonruimten met een huur tus sen 250 en 500 euro alleen nog mogen worden bewoond door mensen die minimaal 120 pro cent van het minimumloon ver dienen. Mensen die minder ver dienen zijn voortaan aangewe zen op huizen met een huur on der de 250 euro of op andere de len van de stad die buiten de ex- perimentwijken vallen. Een tweede wooneis betreft de ge zinsgrootte. Zo mogen per okto ber maximaal drie mensen" wo nen in een tweekamerwoning; voor een kamer meer ligt dat aantal op vier. GPD (Advertentie) „Studenten doen gemiddeld 5,6 jaar over hun studie. Studeren wordt dus eigenlijk voor ieder een duurder zonder dat precies duidelijk is hoeveel, want instel lingen kunnen zelf het college geld gaan bepalen." Cultuuromslag De vereniging van universitei ten VSNU betwijfelt of studen ten meer gaan studeren en min der gaan werken door het colle gegel dkrediet. "Voorzitter E. d'Hondt: „De studiefinanciering dekt maar een deel van de kos ten. Studenten zullen er bij moe ten werken. Dat is nu zo en dat zal zo blijven. Dat ze meer kun nen lenen zal misschien stimule ren. maar studenten zijn over het algemeen niet geneigd om te gaan lenen. Het zal een hele cul tuuromslag betekenen." ANP www.etctravel.nl 040- 235 03 45 Elke week in de zaterdagkrant Advertentie WOENSDAG I SEPTEMBER VAN 19:00 TOT 21:00 UUR OP ALLE VESTIGINGEN Voor algemene inlichtingen kunt u terecht bij het Landelijk Secretariaat: www.luzac.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3