Het oude stadhuis is nooit af factie bijlagen: 0113-315680 AW.pzc.nl pikredactieOpzc.nl -istbus 314460 AA Goes jvertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ïeuws-Vlaanderen: 0114-372770; pnaal: 020-4562500. iterdag 28 augustus 2004 Eeuwenlang was het stadhuis van Mid delburg het huis van bestuurders. Graven en gravinnen op de gevel vormen nu een versteende herinnering: de bestuur ders zitten sinds kort in een nieuw kan toor aan het Kanaal door Walcheren. Het oude, statige stadhuis aan de Markt heeft met de Roosevelt Academy een nieu we bewoner, die de allure van het gebouw in stand kan houden. En er voor kan zor gen, dat de graven en gravinnen hun nis sen voorlopig niet hoeven te verlaten. Het stadhuis van Middelburg, nu zetel van de Roosevelt Academy. luchtfoto Willem Mieras Bijna vijfhonderd jaar lang houdt een rij edel lieden en -vrouwen een oog je in het zeil op de Middel burgse Markt. Vijfentwintig beelden van graven en gra vinnen van Holland en Zee land in hun nissen tegen de gevel van het Middelburgse stadhuis. Van Dirk V, wi'ens regering over het gewest Zeeland begon in 1061, tot Karei V, die in 1555 afstand deed van zijn bestuur over de Nederlanden. Ook stenen beelden hebben niet het eeuwige leven. De minzaam over de Markt kijken de graven en gravinnen zijn de derde generatie. Een generatie die zich goed houdt, constateert beeldhouw ster Hansje den Hollander tevre den. Samen met haar in 1990 overleden leraar, collega en ge liefde Peter de Jong geeft ze eind jaren tachtig de beelden een opknapbeurt. Hier wordt een pokdalig grafelijk gezicht bijgewerkt, daar moet een nieu we hand worden geboetseerd en weer een andere graaf is in de loop der jaren het gevest van zijn zwaard kwijtgeraakt. Voor de kleinere reparaties maken De nog worden gebruikt, zoals enke le ribben van een gewelfboog in het trappenhuis. In sommige ver trekken worden houten balken gebruikt; in andere zijn ze van beton. Met een sjabloontechniek worden ze verfraaid. Het resul taat is heel aardig. Op 18 augustus 1950 stelt konin gin Juliana het stadhuis weer in gebruik. De buitenkant is dan nog lang niet klaar. Het blijkt een klus die nooit helemaal af komt. Wanneer de laatste stei gers voor het herstel van de oor logsschade worden opgeruimd, moeten zowat de eerste weer worden neergezet om de gevol gen van verwering door lucht verontreiniging en duivenpoep aan te pakken. Na het overlijden van Peter de Jong maakt Hansje den Hollan der de door het tweetal aangeno men reparatieopdracht af. Ze vervaardigt ook een nieuwe lijst voor de zonnewijzer die in 1995 na enige omzwervingen wordt teruggeplaatst. Aan de voet van de gevel tuurt ze speurend omhoog. „Je hebt er een hoogwerker of op zijn minst een verrekijker voor nodig om de toestand van de graven en gravinnen goed te kunnen beoor delen. Op het eerste gezicht kun nen ze volgens mij nog wel even mee." Ben Jansen In deze bijlage: Studenten mogen niet mopperen Het stafbureau is al gesetteld Docenten zien Middelburg wel zitten Cultureel zijn we nog niet wakker fotografie Lex de Meester Jong en Den Hollander gebruik van een kunstmortel, een han dig goedje dat zich als boetseer- klei laat verwerken en dat ver volgens zo hard wordt dat het de levensduur van de natuur steen van het beeld moeiteloos zal overtreffen. De kunstmortel heeft één nadeel; hij is vergele ken met de door weersinvloe den, luchtverontreiniging en niet te vergeten duivenpoep aan getaste steen te licht van kleur. De Jong en Den Hollander men gen er vuil uit de dakgoot (waar van duivenpoep ongetwijfeld een flink bestanddeel vormt) en potgrond door om de juiste kleur te krijgen. Het resultaat bevalt Den Hollander nog steeds. „Je moet wel heel goed kijken om te ontdekken wat er aan is gerepareerd." De derde generatie graven en gravinnen op de gevel van het stadhuis heeft bewezen tegen een stootje te kunnen. De vijfen twintig doorstaan de ernstigste catastrofe die stad en stadhuis meemaken: de beschieting en het bombardement door de Duit sers op vrijdag 17 mei 1940, waardoor een belangrijk deel van het stadscentrum wordt ver woest. Van het stadhuis blijven alleen de muren en de toren overeind, de graven en gravin nen geblakerd in hun nissen. Het stadhuis is een resultaat van eeuwenlang bouwen. De eer ste steen voor de combinatie van een nieuw stadhuis, een vleeshal en een lakenhal wordt 21 april 1452 gelegd. Het Me- chelse bouwmeestersgeslacht Keldermans speelt een belangrij ke rol bij de bouw. Acht telgen van deze familie zijn er in de 15de en de 16de eeuw bij betrok ken als bouwmeester, beeld- en steenhouwer en leverancier van bouwmaterialen. De gevel van het Middelburgse stadhuis geldt als meesterwerk van Antoon Keldermans. Onder zijn leiding komt een bouwwerk tot stand dat wordt beschouwd als een van de belangrijkste voorbeelden van profane Bra bantse gotiek. De Kelderman- sen werken anderhalve eeuw lang ook aan stadhuizen, kerken en paleizen in onder meer Veere, Zierikzee, Bergen op Zoom, Alkmaar, Mechelen, Gent, Antwerpen en Leuven. In 1516 levert steenhouwer Michiel Ywijnszoon uit Meche len de beelden voor de voorge vel. Ze worden - naar het ge bruik van die tijd - in felle kleu ren geschilderd. Pas omstreeks 1780 is het stadhuis klaar. Niet dat er al die jaren sinds 1452 on afgebroken aan is gewerkt, maar steeds valt er wel iets te verbouwen of te verfraaien. Eind 19de en begin 20ste eeuw is een periode van grote restau raties. De toren wordt onder handen genomen en de beelden van de eenentwintig graven en vier gravinnen worden ver nieuwd. De zonnewijzer in de topgevel van de Vleeshal ruimt het veld en in een nis boven in deze gevel verschijnt een beeld van koningin Wilhelmina met haar dochtertje Juliana op de arm. Echt werk is er aan de winkel na de Vreselijke Vrijdag in mei 1940. Al gauw valt de beslissing af te zien van een complete re constructie van het stadhuis. Al leen de gevels worden hersteld. Erachter komt nieuwbouw: een deel met een gotische sfeer (hal, trouwzaal, vleeshal, trappen huis, burgerzaal, raadzaal en vergaderkamer van burgemees ter en wethouders); voor de ge meentesecretarie wordt gekozen voor een daaraan aangepaste ei gentijdse stijl. Steenhouwers De wederopbouw is een enorm karwei. Jarenlang is op het pleintje aan de Simpelhuis- straat achter het stadhuis het ge tik van steenhouwers te horen. De Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster hakt onder meer consoles voor de moerbalken in het herstelde gotische gedeelte. Peter de Jong, die vanaf 1947 - met tussenpozen - tot aan zijn dood aan het stadhuis heeft ge werkt, maakt raam- en gewelf bogen, hogels, pinakels, rozet ten, baldakijnen, spuwers en wat er al niet meer komt kijken bij het herstel van een gotisch bouwwerk. Soms kunnen tussen het puin gevonden fragmenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39