PZC Laat me met rust, hier wordt gewerkt Zo'n bouw past toch niet bij een monumentenstad W 5 zaterdag 28 augustus 2004 Wethouderskamer mBBggfflgm m V Trappenhuis Het nieuwe onderko men van het gemeen tebestuur van Middelburg is geen huis, maar een kan toor. Het stadskantoor doet zijn naam eer aan. So ber en efficiënt staat het een beetje eenzaam langs het Kanaal door Walcheren. Tot diep in de twintigste eeuw was aan de buiten kant van gebouwen goed te zien welke functie ze hadden. Vooral met stadhuizen werd uitgepakt. Dat waren traditiegetrouw de mooiste gebouwen in de stad, ge situeerd in het centrum. Dat was zo in Amsterdam, waar het stadhuis op de Dam zelfs later een paleis voor de koninklijke familie werd. Het oude stadhuis op de Markt in Middelburg is er ook een voorbeeld van. Rijk ge decoreerd, midden op het plein. Het oude stadhuis gaf het ge meentebestuur ook in de moder ne tijd een zekere statuur. Door de buitenkant, de mooie Goti sche gevel, maar zeker ook door het interieur. De gemeenteraad vergaderde in een zaal die de Middeleeuwen in herinnering bracht, burgemeester en wethou ders zetelden in bijna koninklij ke stoelen. Wie naar binnen wil de, ging - zeker bij officiële ge beurtenissen - over het bordes door de monumentale deur. Het gebouw vertelt het verhaal van macht en geld, van glorietij den die nu weliswaar al een paar eeuwen achter ons liggen, maar waaraan de stad wel haar trots ontleend. De lange rij edel lieden in de gevel, de vroegere heersers over de provincie, in specteren nog steeds het plein, de toren van het stadhuis prikt de lucht in, Het is één van de drie herkenningspunten.voor wie de stad nadert. Het nieuwe stadskantoor vertelt Een kale vlakte van natuursteen met balies aan de rand, dat is alles wat bezoekers van het stadhuis te zien krijgen. een heel ander verhaal, dat van doelmatigheid en, ondanks de hoge bouwkosten, bescheiden heid. 'Hier wordt gewerkt', lijkt het stadskantoor te zeggen. 'Val me niet lastig'. Over trots zwijgt het, het lijkt zelfs een beetje ver legen en in zichzelf gekeerd. Het stadskantoor wil eigenlijk hele maal geen verhaal vertellen. Wie het gebouw wil leren ken nen, moet daar veel moeite voor doen. Vanaf de straat is het niet te benaderen, het schuilt achter een dikke grijze huid, die me ters boven de stoep uit torent. Wie naar binnen wil, moet om hoog, over de brede donkere hel ling. Gastvrijheid is al eens be ter vormgegeven. Voor rolstoel rijders is een entree in het stads kantoor echt een zware opgave, die moeten zich over een hobbe lige hindernisbaan omhoog du wen. Vanuit de parkeergarage worden bezoekers met de lift of via de trap op dezelfde helling- baan afgeleverd, in de buiten lucht. Als de berg eenmaal is beklom men, schuift de deur wel vanzelf open. Over de mat met de oranje fotografie Lex de Meester M gaat het naar de centrale hal. Die hal is alles wat bewoners van de gemeente van het nieuwe stadhuis te zien krijgen. Een ka le vlakte van natuursteen met stoeltjes en balies. Een interac tief kunstwerk aan de müur moet verpozing brengen. 'Blijf maar niet te lang', fluistert het stadskantoor hier zachtjes, maar bezoekers kunnen er wel een kopje koffie krijgen. De raadzaal, de plaats waar de politieke beslissingen vallen, lijkt wel verstopt. In het oude stadhuis lag de zaal a'an de Markt, boven de entree. In het nieuwe kantoor is voor de raad zaal een aparte ingang gemaakt. Aan de andere kant van het ge bouw, in de verste gevel, zit een onopvallende deur. Voorbijgan gers kunnen wel goed naar bin nen gluren door de grote ramen aan de straatkant, maar ze heb ben dan vooral zicht op de pu blieke tribune. Vanuit de belang rijkste ruimte van het gebouw is de stad zelf niet te zien. De raadsleden kijken, tot het Ka- naalgebied helemaal af is, op een tankstation. Koningin Beatrix De zaal zelf is enorm, het meubi lair valt er weg in de ruimte. 'Po litiek is belangrijk', beaamt het gebouw. 'Maar laten we er niet te gewichtig over doen'. Ook hier regeert de doelmatigheid. Raadsleden zitten op luxe, maar toch gewone kantoorstoelen; recht tegenover elkaar, dat praat makkelijk. Op de kop van de zaal staat een groot plasma scherm, handig voor presenta ties. De enige versiering is de rij (voormalige) gemeentewapens van alle kernen van de gemeen te. En het portret van koningin Beatrix natuurlijk. Groots en meeslepend is het nieuwe stadhuis in geen geval, maar daar zijn de maatschappe lijke verhoudingen ook niet meer naar. Middelburg heeft wel de kans gemist om een ge bouw te maken waar mensen zich thuis voelen en dat recht doet aan de mooie stad waarvan het, ook nu weer, het middel punt is. Nadia Berkelder Het nieuwe stadskantoor straalt doelmatigheid en bescheidenheid uit. Wapens van de kernen van de gemeente Middelburg (vlnr): Middelburg, Kleverskerke, Arnemuiden, Sint Nieuw- en Sint Joosland. irchitectuur volledig merkelijk veel bezoekers er al voor de twee- waar ik voor bepaalde zaken heen moest. hou nu eenmaal van moderne architectuur. kosten"reageert haar partner. „Maar het tehuis te gaan. Dat viel sen, de ander noemt het de of zelfs derde keer. In de meeste gevallen Maar dit is, ondanks dat het pand niet een- Ik woon zelf in de Veerse Poort. Daar zie je gebouw zelf is echt te kolossaal"zegt Van De entree van het stads De een vindt de architectuur volledig bij de stad passen, de ander noemt het moderne pand een gemiste kans. De inwo ners van Middelburg hebben er zo hun ei- 5® mening over. Slechts weinig mensen son het als hün stadskantoor. jfet is rustig op deze donderdagavond in kt stadskantoor. De balie is tot acht uur ®opend. Wachtrijen zijn er niet maar de be kkers druppelen toch voortdurend naar tomen. Ze laten nog snel, voordat ze op -isgaan, hun kind bijschrijven in het pas- Soort. Anderen komen hun nieuwe pas- Soort ophalen of vragen een parkeervergun- mng aan. Hoewel het stadskantoor nog maar een paar maanden open is, komen op merkelijk veel bezoekers er al voor de twee de of zelfs derde keer. In de meeste gevallen komt dat doordat ze de benodigde documen ten waren vergeten mee te nemen, slechte pasfoto's bij zich hadden of omdat hun nieu we documenten klaar liggen. „Als kantoor vind ik het wel mooi", zegt de vierentwintigjarige D. Roozen terwijl hij nog eens goed om zich heen kijkt. „Het is ruim. Dat lijkt me voor de mensen die er werken, wel lekker. Maar het is modem en dat is nou niet bepaald mijn ding. Ach ja. Je doet er weinig meer aan. Ik vind het wel handig dat hier alles onder één dak zit. Voordat het stadskantoor er was, zaten de afdelingen op verschillende locaties. Alles zat weliswaar in de binnenstad en ik wist waar ik voor bepaalde zaken heen moest. Maar dit is, ondanks dat het pand niet cen traal ligt, beter." Roozen denkt niet dat hij ooit het gevoel krijgt dat het 'zijn' stadskan toor wordt. „Hoe vaak kom je er nou? Hoog uit een paar keer per jaar? Dat is te weinig om er een band mee op te bouwen." Wennen D. Schoonaard uit Middelburg-Zuid maakt zich niet druk over het stadskantoor. „Ik woon dichtbij, dus dat is makkelijk. Maar verder maakt het mij allemaal niet zoveel uit. Of het qua uitstraling past bij Middel burg? Mwah, het is wel wennen ja." R. Townsend is vol lof over het pand. „Ik vind het echt heel mooi", zegt hij. „Maar ik hou nu eenmaal van moderne architectuur. Ik woon zelf in de Veerse Poort. Daar zie je ook verschillende moderne bouwstijlen. Het stadskantoor past er goed bij. Ik woon nog maar een paar jaar in Middelburg. Mis schien speelt dat mee. Want van andere mensen hoor ik dat ze het te modem vinden voor deze stad. Natuurlijk is het centrum oud. Maar dat contrast is juist aardig. Ik vraag me wel af hoe het hier over een tijd gaat met het verkeer op de Kanaalweg. Ik weet met wat daarvoor de plannen zijn, maar als ook het waterschapskantoor klaar is, zal het wel druk worden op die smalle weg." Té modem en té grootschalig. Dat vindt Y. van Es er van. „Het mocht blijkbaar geld kosten", reageert haar partner. „Maar het gebouw zelf is echt te kolossaal", zegt Van Es. „Het past in mijn ogen niet bij Middel burg. Samen met het waterschapskantoor staan er aan deze kant van het kanaal nu twee enorme blokkendozen. Vanuit ons huis kijken we tegen het waterschapskan toor aan. Ik heb niet de indruk dat dit 'mijn' stadskantoor is. Dat had ik met het andere pand ook niet." Over de ligging is Van Es tevreden. „Dat komt omdat ik hier direct achter woon", zegt ze. S. Kluijtmans vindt de locatie zelfs beter dan eerst. „Het staat goed aangegeven en je kunt prima parkeren in de parkeergarage. Probeer in de binnenstad je auto maar eens kwijt te kunnen om even naar het gemeen tehuis te gaan. Dat viel nooit mee." De entree van het stadskantoor lijkt nog wel een enorme asfaltbaan, zegt Kluijt mans. „Dat is niet zo erg. Daar is iets aan te doen. Zet er wat plantenbakken weg en het ziet er heel anders uit. Ik moet zeggen dat deze 'oprit' me niet zo was opgevallen. Ik ga hier namelijk gelijk de lift in om naar de parkeerkelder te gaan." Kluijtmans' part ner vindt het jammer dat er niet gekozen is voor een meer traditionele bouwstijl. „Als aannemer weet ik dat er zo veel mogelijkhe den zijn om iets neer te zetten in oude stijl. Dat past toch beter bij een monumenten- stad. Ik vind dat een gemiste kans." Miriam van den Broek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37