Nieuw stadskantoor slaat bruggen J01 factie bijlagen: 0113-315680 nw.pzc.nl mail:redactie@pzc.nl ijstbus 314460 AA Goes jvertentie-exploitatie: jord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; guws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. jterdag 28 augustus 2004 Het gemeentebestuur van Middelburg huist in een nieuw, modern pand aan de Kanaalweg. Het middeleeuwse stadhuis aan de Markt herbergt nu de Roosevelt Academy, instituut voor inter nationaal universitair onderwijs. Koningin Beatrix verricht komende dins dag de officiële opening van zowel het nieuwe stadskantoor als de Academy. De gebouwen worden in twee dossiers be licht: eerst het nieuwe stadskantoor, dan het oude stadhuis. Het nieuwe stadskantoor van Middelburg aan het Kanaal door Walcheren. luchtfoto Willem Mieras De her en der in het centrum van Middel burg verspreide gemeente lijke kantoren waren ro mantisch van karakter, maar volslagen onwerk baar. Bodes fietsten zich een slag in de rondte om stukken bij de juiste per soon te krijgen. Ambtena ren moesten van de ene naar de andere locatie fiet sen voor overleg. Dat kost te onnoemelijk veel tijd. „Telefonisch kun je een boel regelen", weet oud-wethouder Joan van Dijk-Sturm, „maar elkaar eventjes op de gang spre ken werkt toch stukken be ter. i'- Moeiteloos somt de oud-wet houder de voorbeelden van slechte werkplekken op. Als voorbeeld noemt ze de kamer van het inmiddels gepensio neerde sectiehoofd bouwkunde Wally van der Veur aan de Vlis- singsestraat. Die was te berei ken via een reeks andere ka mers, de kantine en een wentel trap. Wie nooit eerder op zijn kamer was geweest, had bijna een bouwtekening van het kan toor nodig om de weg te kunnen vinden. „Als daar ooit 's brand was uitgebroken..." Van Dijk-Sturm gruwt bij de gedach te. „Mensen hadden als ratten in de val gezeten. Ik heb daar 's nachts wel eens van gedroomd. Nu was de kamer van Van der Veur wel het meest extreme voorbeeld. Het was in grote de len van het kantoor aan de Vlis- singsestraat kruip-door-sluip-door. En dan heb ik nog niet eens over de tem peraturen in de zomer. Het daar werken was een ramp." Toen Van Dijk-Sturm in 1994 aantrad als wethouder, was één initiatief klip en klaar: de gemeente Middelburg móest een nieuw stadskantoor hebben. „Ik vind dat iedereen recht heeft op een goede werkplek." Jaren voor ze aantrad als gemeentebestuurder, werd al wel gedacht over een nieuw kantoor, maar spijkers met koppen werden niet geslagen. De politieke wil was er wel, de politieke moed ontbrak. „Een nieuw stadskantoor is natuur lijk ook moeilijk te verkopen", weet de oud-wethouder. „Je praat toch over gemeenschaps geld." Toch, zegt ze, heeft ze nooit moeite hoeven te doen om een nieuw stadskantoor 'te ver kopen' aan de inwoners van Mid delburg, om de doodeenvoudige reden dat iedereen - of hij nu ambtenaar is of kassajuffrouw - een goede werkplek verdient. „Sommigen vinden het gebouw heel mooi, anderen vinden het foeilelijk. En je blijft altijd men sen hebben, die vinden dat we aan het potverteren zijn ge weest." De Helm Aanvankelijk leek bijbouwen in het centrum een optie. De Helm - het charmante pleintje tussen het stadhuis en de kantoren aan de Helm - moest volgebouwd worden. Aanbouwen aan het stadhuis werd onderzocht, maar al even snel weer vergeten. Het was geen haalbare kaart. De Lange Noordstraat moest daar voor verlegd worden. Kwekerij Veldzicht van toen nog Werk plaatsen Walcheren kwam ook in beeld. Zwembad Poelendaele leek ook een mogelijkheid. Alle locaties werden gewikt en gewo gen. Ze waren of te beperkt qua omvang, te duur of gewoonweg te ongeschikt vanwege de bereik baarheid met de fiets, omdat ze aan een drukke verkeersweg la gen. Voor het toenmalige gemeente bestuur stond vrijwel meteen vast dat het nieuwe stadskan toor 'ergens' in de omgeving van het NS-st,ation moest komen. Zelfs voor de vermaarde stede- bouwkundige Riek Bakker in 1998 haar Kwaliteitsatlas 2030 presenteerde was het evident dat een gemeentelijke investe ring in het gebied de beste ma nier was om noord en zuid dich ter bij elkaar te brengen. „Zuid hing er altijd toch een beetje bij", herinnert Van Dijk-Sturm zich. „Het stationsgebied was toch een ontzettende lelijke scheiding tussen de twee stads delen." In de eerste plannen zou het nieuwe stadskantoor pal naast het station moeten komen, deels gebouwd over de spoorlijn. Een nieuwe schouwburg maakte er deel vanuit. Het idee om twee gebouwen te combineren, was ingegeven door doelmatigheid. Bezoekers van het theater en/of het stadskantoor konden bij voorbeeld samen gebruik ma ken van één parkeerkelder. Ook een gezamenlijke kantine zou goedkoper uitvallen. De plan nen voor een stadskantoor/ schouwburg verdwenen, zoals wel vaker gebeurde in Middel burg, in een diepe la. Maar niet, nadat met name de PvdA-frac- tie een aantal alternatieve loca ties had voorgedragen, zoals op de kop van de Kanaalweg/- Schroeweg, zwembad Poelen daele en het kantoor van Delta. Met de studie van Riek Bakker in de hand kiest het college en uiteindelijk de gemeenteraad er voor om het nieuwe stadskan toor in het stationsgebied te bou wen, met de voeten in het water van het Kanaal door Walcheren, schuin tegenover het treinsta tion. Groot is de verontwaardi ging bij Van Dijk-Sturm als blijkt dat oud-burgemeester B. Spar van der Hoek de kavel voor het stadskantoor aanbiedt aan het waterschap Zeeuwse Ei landen. „Ik ben daar nogal boos over geweest en dan zeg ik het nog voorzichtig. Ik heb het ook goed laten merken. Een stads kantoor is veel meer een pu- bliekskantoor dan een water schapskantoor. Je kunt wel blij ven zeggen dat het jammer is, maar daar helpt geen lieve moe dertje meer aan. Als het water schap gebouwd had op de plek waar nu het stadskantoor is ge bouwd, had ik het ook prima ge vonden." Eerste paal In 2002 moest Van Dijk-Sturm als gevolg van de verkiezingen afscheid nemen van het college van B en W. Dat was even slik ken, blikt ze terug. „Maar zo zit de politiek nu eenmaal in el kaar." Wel mocht ze later de eer ste paal slaan voor het nieuwe stadskantoor. „Ik word toch nog steeds op alle mogelijke manie ren genoemd als de initiatief neemster en trekker van het stadskantoor. Dat wordt niet on der stoelen of banken gestoken. Als ik nu nog zeggenschap zou hebben gehad over het stadskan toor, had ik het wel anders inge richt. Het is nu te summier. De kantoren van het college zijn praktisch, maar met minimaal comfort ingericht. Burgemees ter Schouwenaar had wat mij betreft best een luxueuzere zit hoek mogen hebben. Hij moet toch vaak mensen ontvangen. En zoiets hoeft heus niet veel geld te kosten." Helemaal tevreden is de oud-wethouder nog niet. Het stationsgebied mist nog een brug voor het langzame verkeer. Zo'n verbinding tussen het nieuwe stadskantoor en de Mais- baai zou noord en zuid pas echt bij elkaar brengen. Het zou de levendigheid vergroten. „Echt bruisend is het stationsgebied natuurlijk nog niet. De wan delpromenade is niet klaar en het waterschap zit er nog niet. Maar op zomerse dagen zie ik al wel mensen zitten op een bank je, die naar de voorbijvarende bootjes kijken. Er heerst een heel relaxte sfeer." Ab van der Sluis In deze bijlage: Een aaibaar gebouw Geen raad zonder Lien, Ton en Jaap Monumentaal, of juist alledaags? Trouwen doe je romantisch op de Markt fotografie Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33