We zijn in dit land veel te tolerant lush zelf is tevreden, nu de kiezers nog zaterdag 28 augustus 2004 Z!5 Gert Jan Oplaat (39) uit Markelo. pluimveehouder en WD-Kamerlid, houdt er van de dingen bij de naam te noemen. Dieractivisten zijn dierterroristen. Turkije hoort niet in de Europese Unie, wie niet integreert moet het land uit en als je drie keer een zwaar misdrijf hebt gepleegd, moet je levenslang worden op gesloten. In zijn stamkroeg in Markelo hoort hij wat er leeft onder mensen. „Getjan, doar mo's wat van zeggen in de Ka mer." Boeren. Hij begrijpt niet dat ze niet door hebben hoe ze telkens door het CDA worden besodemieterd. „Inderdaad, zoals ik het zeg, be-so-de-mie-terd." Als ze het wel door hadden gehad, hadden ze die par tij al lang afgestraft, ja toch? Wat gin gen ze tekeer tegen Van Aartsen (VVD) en Brinkhorst (D66) toen die minister van landbouw waren. „Wat doet Veerman van het CDA nu? Die gaat er mee akkoord dat melkveehou ders er de komende jaren tot veertig procent in inkomen op achteruit gaan. De nieuwste mestrichtlijnen zijn een bedenksel van hem en van zijn staats secretaris, eveneens van het CDA." „Van Aartsen en Brinkhorst hadden in hun stoutste dromen niet kunnen denken dat ze ooit zouden worden in gevoerd. Als paars dit allemaal had be dacht, hadden de boeren de Al van Azelo tot Bathmen geblokkeerd met trekkers. Kennelijk is het zo dat als je wordt geslagen door een CDA-minis- ter, dat dat minder pijn doet dan wan neer je wordt geslagen door een minis ter van WD of D66." Thuis in Markelo. Een mooie woon boerderij met rieten dak in het buiten gebied. Hier is de wereld nog in orde, lacht hij. Hij is Markeloër tot in het diepst van zijn vezels. „Ik ga hier ook nooit meer weg. Men denkt dat ik na mijn kamerlidmaatschap nog wel eens ergens burgemeester word. Geen spra ke van. Ik blijf hier. Of ik moet natuur lijk burgemeester van Markelo wor den, maar dat kan niet meer nu Marke lo in de Hof van Twente zit." Pedagogische tikken Er mag, zal hij later in het gesprek op merken, best wat meer respect en dis cipline zijn, ook op scholen. „Al die discussie of pedagogische tikken wel of niet mogen, vind ik gewoon van de gekke. Ik heb vroeger thuis regelma tig een tik of een draai om de oren ge had. Ik ben er heus niet slechter van geworden." Vader was pluimveehouder. Opa Op laat begon ooit met vierhonderd kip pen een kuikenbroederij; nu zijn er 45.000 kippen ('zet er vooral bij dat het scharrelende kippen zijn') die jaar lijks tien miljoen eieren produceren. Zelf kwam hij na school in het bedrijf. „Vader vroeg: 'Wat wil je? Boeren of wat anders?' Ik was volledig vrij in mijn keus. Het is nooit vanzelfspre kend geweest dat ik ook boer zou wor den. Doorleren wilde ik niet. Ik heb altijd gevonden dat school teveel be slag legde op mijn vrije tijd, hahaha. Dus ik zei: 'Ik wil wel boer worden. Dan bouw ik er stallen bij, zei mijn va der." „Ik moest van hem wel eerst Europa in om het vak te leren. Anderhalf jaar heb ik gezworven van bedrijf naar be drijf - snavelbranden, kuikens seksen, Gert-Jan Oplaat: „Als mensen niet met vrijheid kunnen omgaan en grenzen overscrhijden - zoals dierterroristen en radicale imams - moet de overheid keihard ingrijpen." foto Charel van Tendeloo/GPD enten, vaccineren, noem maar op - en daarna nog een jaar naar de pluimvee vakschool in Almelo voor een cursus dierveredeling." Het bedrijf wordt nu door zijn broer gerund, maar vader doet nog volop mee; zelf trok hij zich terug, toen hij in 1998 Kamerlid werd. „Er is niks nieuws onder de zon. In 1970 waren er nog één miljoen boeren in Nederland, in 2000 nog honderddui zend. Die honderdduizend produce ren meer dan die miljoen van dertig jaar geleden. Je kunt, net als in de tex tiel met steeds minder mensen steeds meer produceren. Je moet er wel voor zorgen dat oudere boeren die willen stoppen dat ook sociaal verantwoord kunnen doen en dat jonge boeren die verder willen boeren de ruimte krij gen om te kunnen groeien." Hij speelde zich in de kijker, ant woordt hij op de vraag hoe hij in de politiek terechtkwam. Dat gebeurde toen hij in 1993 met een aantal jonge boeren een grote protestdemonstratie tegen het kabinetsbeleid organiseer de. Kort daarop werd hij met voor keursstemmen gekozen in de gemeen teraad van Markelo, waar hij opviel door wat hij zelf noemt zijn recalci trante gedrag en zijn grote bek. Piet Blauw, woordvoerder landbouw van de WD in de Tweede Kamer, vroeg hem later te kandideren voor de Ka merverkiezingen De ochtend na de verkiezingen stond hij bij een temperatuur van 34 graden nog te zweten in de stal tussen duizen den kuikens, 's middags zat hij in Den Haag aan tafel met fractieleider Bol- kestein. „Ik wist van toeten noch bla zen. Ik wist niet eens de weg in Den Haag. Ik voelde me als het boertje dat voor het eerst in de grote stad kwam." Hij buldert van het lachen: „Ik werd nog net niet overreden door de tram. We hebben de eerste jaren weinig van u gezien of gehoord. „Daar ben ik het niet mee eens. Trou wens, ik lig er niet wakker van dat men vindt dat ik-niet zo zichtbaar ben VVD-Kamerlid Gert Jan Oplaat geweest. Wat het lastig maakte was dat ik een partij zat die deel uitmaak te van een paars kabinet. Met paars was ik helemaal niet gelukkig. We hadden een verschrikkelijke minister van Landbouw. Brinkhorst was voor de boeren een ramp, maar ik kon er niet al te hard tegen tekeer gaan." U hebt het niet zo begrepen op links. „Nee. Als we het landbouwbeleid over laten aan D66 en de linkse partijen in dit land zijn de boeren ten dode opge schreven. Als die partijen hun zin krij gen is Nederland over dertig jaar één groot landschapspark, met nog één boer als onderbetaalde parkwachter. Ik ben een trouw aanhanger van Wie gel. Die kon het altijd zo mooi zeggen: 'Wij moeten weer het puin ruimen dat links heeft achtergelaten.' Hij had he lemaal gelijk." Hij houdt er van, zegt hij, om de dingen bij de naam te noe men. „Daarmee ben ik in mijn leven ook het verst gekomen. Ik heb er ook vijanden mee gemaakt. Dat geeft niet; men weet waar men met mij aan toe is." Hij loopt al een tijd te hoop tegen dieractivisten, door hem consequent dierterroristen genoemd. „Ze doen aan anarchie, ze plegen aanslagen, ver nielingen en geweld, ze stichten bran den en ze uiten bedreigingen. Ik zou niet weten hoe je het anders dan terro risme moet noemen. Het is lang onder schat, het is zelfs een tijd sjiek en ro mantisch gevonden. Na de laatste aan slagen heeft nu ook Remkes de hand schoen opgepakt en gezegd dat het zo niet langer kan." De harde kern van dieractivisten, schat hij, bestaat uit zo'n vijftig tot zestig man. „Allemaal Volkertjes van der G. De meesten wo nen in kraakpanden. Die werken na tuurlijk niet. Die moeten wij met z'n allen onderhouden. Die doen niks an ders dan staatsondermijnende activi teiten bedenken. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat als jij een bedrijf uitoe fent en je houdt je aan de wet, dat er dan zomaar mensen komen die jouw tent in de fik steken tot meerdere glo rie van hun eigen idealen." Eng Vorig jaar hoorde hij van de plaatselij ke wethouder dat iemand ('Een vriend je van Volkert van der G.') op het ge meentehuis alle bouw- en milieuver gunningen van het bedrijf van zijn va der en broer had opgevraagd. „Ik vind het een enge gedachte dat zulk soort mensen dat doen. Ik vind het eng dat ze precies kunnen zien waar het be drijf ligt, waar de in- en uitgangen zijn, waar de ramen zitten, welke we gen er naar toe lopen. Blijkbaar mo gen ze dat volgens de wet allemaal we ten." Bang „Nee. Ik ben het wel geweest. Vorig jaar was er een heel vervelende perio de. Het is niet leuk als je een brief ont vangt met een foto waarop jouw huis staat, met daarin uit het dak slaande vlammen gemonteerd. Dat was dan nog de minst erge waarschuwing." In de Kamerfractie van de WD be hoort hij tot de rechtervleugel. Begin juni, op de eerste dag van het Kamer reces, pleitten hij en collega-kamerlid Geert Wilders voor een verdere ruk van de WD naar rechts. Via De Tele graaf werden tien stellingen gelan ceerd, zoals: wie drie keer voor een misdrijf is veroordeeld, krijgt automa tisch levenslange gevangenisstraf; de maximumsnelheid moet omhoog; Tur kije mag niet in de EU; allochtonen die niet integreren, moeten maar emi greren: mensen moet desnoods hun Ne derlanderschap ontnomen worden. Het Manifest, zoals het is gedoopt, moet binnen de VVD een discussie op gang brengen over de koers van de partij in de toekomst. „We hadden die tien stellingen binnen een paar minu ten op papier." Er was meer hoon dan kritiek. „Dat wisten we van tevoren, hebben we allemaal ingecalculeerd. Ach, je wilt niet weten hoeveel positieve reac ties we hebben gehad. Ik schat wel ne gentig procent. Ongelooflijk." „Hans Hoogervorst (WD-minister van Volksgezondheid) had het ook niet helemaal goed begrepen. Die zei: 'Dus als ik drie keer te hard heb gere den, moet ik levenslang de gevangenis in.' Ieder weldenkend mens weet dat we dat niet bedoelen. Bedoeld worden drie zware misdrijven. Als je in herha ling valt, kom je niet meer vrij. Three strikes and you are out. Want we zijn in dit land veel te tolerant. De verhou dingen zijn compleet zoek. Als je ille gaal rommel verbrandt, heb je meteen de politie op je dak en krijg je een fik se boete. Als je iets ergs hebt uitgevre ten, loop je na een half jaar weer vrij rond. Mensen die ernstige misdrijven plegen, moet je gewoon uit de samenle ving verwijderen. Je moet de samenle ving tegen idioten beschermen." Wat heeft U tegen Turkije? „Niks, maar het hoort niet in de Europese Unie. Geografisch ligt het nog niet voor de helft in Europa. Er heerst een compléét andere cultuur dan er in de EU heerst. En ten derde worden de mensenrechten er op geen enkele wij ze gerespecteerd. Ik wil dat je op schrijft dat ik niet tegen moslims ben. Ik maak me zorgen over de radicalise ring van wat hier zit. In moskeeën wordt haat gepredikt: joden zijn hon den, homo's moeten van het dak af worden gegooid, dat soort kreten." Vuile honden „Als mensen zich verheven voelen bo ven anderen krijg je ellende. We heb ben die lui hier veel te veel ruimte ge geven om dit soort dingen te roepen. In Turkije krijgen ze de kans niet; daar is het verboden. Dus komen ze hier en leven ze zich hier uit. Wilders en ik vinden dat je moskeeën moet kunnen sluiten als er haat wordt ge predikt. Als je toch hoort hoe kinde ren daar worden geïndoctrineerd... Daar word je koud van. Zeg nou niet dat in kerken op de Veluwe en in Stap horst hetzelfde gebeurt, want dat is onzin. Daar wordt niet geroepen dat andersdenkenden vuile honden zijn." Hoe liberaal is Gert Jan Oplaat eigen lijk? „Heel liberaal. Je kunt mij niet libe raal genoeg zijn. Ik ben voor een grote mate van vrijheid voor ieder mens. Als mensen niet met die vrijheid kun nen omgaan en grenzen overschrijden - zoals dierterroristen en radicale imams - dan moet dé overheid kei hard ingrijpen." Hij komt graag in zijn stamkroeg Het Wapen van Markelo. Jan en alleman komen daar, rechts en links, arm en rijk. Daar, zegt hij, hoort hij hoe er wordt gedacht en wat er leeft onder de mensen. Pas geleden nog spraken enkele jagers hem aan. Hij is voorstan der van de jacht. Jacht is niet alleen jagen, het is ook landschapsbeheer. Het is gewoon flauwekul om daar te gen te zijn. „Wel met de kids naar Mc Donalds en hamburgers naar binnen werken", hoont hij, „en vervolgens thuis vertellen dat het zo zielig is dat er konijntjes worden doodgeschoten. Als er geen jagers zouden zijn, zou het binnen de kortste keren in de natuur een chaos zijn. Weet je wel wat voor een schade vossen, kraaien en eksters aanrichten? Ze vreten alle weidevo gels op, er blijft bijna niks over. Je lacht je te barsten: boeren krijgen sub sidie voor het beheer van weidevogels. Prachtig. Wat gebeurt er in feite: je kweekt met belasting - met jouw en mijn centen - voer voor vossen." Dat hoort u allemaal aan de stamta- fel... „Onder meer. Ja hoor eens, ik mag dan geen hogeschool of universiteit hebben gedaan. Al die doctorandus sen en professoren die zo veel hebben geleerd... Ik heb ontdekt dat hoe meer ze hebben geleerd, hoe minder ze met de poten in de samenleving staan. Ze zijn deskundig op een piepklein ge bied, maar ze weten niet wat er leeft onder het volk." Rindert Paalman ik zijn nog twee maanden te gaan tot de jAmerikaanse presidentsverkiezingen, tijden van oorlog ligt een wisseling van macht niet voor de hand. President Ge- je W. Bush, die volgende week officieel ir de Republikeinse partij wordt genomi- Sdvoor een tweede termijn in het Witte 2S, is echter gewikkeld in een spannende jjdmet zijn uitdager, de Democraat John Serrv. jtzit George W. Bush niet mee. De oorlog kak heeft hem vooralsnog weinig succes tracht, maar wel zijn geloofwaardigheid =toaad. Dat - in combinatie met de tegen- blende economie - kan hem straks zijn ze- Jffihet 'Oval Office' kosten. fcBush de verkiezingen wint, ondanks smislukken van twee van zijn belangrijk- beslissingen (Irak en fiscaal beleid), is Secht een politieke wonderdokter, voor at columnist David Broder van de Wash- KonPost. Die zware opgave lijkt de presi- te bedrukken. Sterker nog, Hij is in zijn element nu hij weer in zijn door het land mag" trekken en vastberaden karakter mag slijten aan 31 fans aanspreekt in George Bush is dat [overtuigingen heeft en achter zijn beslui- ostaat. Dat is dan ook een boodschap die 'tomende weken nog vaak te horen zal p-Hij is geen windvaan zoals zijn tegen- ^er John F. Kerry, maar een schipper toet land op koers weet te houden in de 'toge baren van deze tijd van Bush dus niet dat hij op de cventie van de Republikeinse partij met ^terugkijkt op de invasie in Irak. Ook ooudt het geweld in Irak aan en nadert het aantal gesneuvelde Amerikaanse solda ten de duizend, Bush vertrouwt erop dat zijn beslissing om massamoordenaar Sad dam Hoessein te verdrijven, de situatie in het Midden-Oosten eens ten goede zal ke ren. Verwacht ook niet dat Bush bedenkingen heeft over het hoge financieringstekort dat hij heeft veroorzaakt door drie belastingver lagingen op rij, ondanks hoge uitgaven voor terrorismebestrijding en oorlog. Met Irak en de economie als molenstenen om zijn nek vragen velen zich af waarom Bush nog zo veel steun geniet. Hoe is het mogelijk dat opiniepeilingen in de VS nog steeds een nek-aan-nek-race tussen de De mocratische kandidaat John Kerry en Bush laten zien? Had Kerry niet allang mijlenver voor moeten liggen? Buiten de Verenigde Staten blijken veel mensen zich zelfs hele maal niet te kunnen voorstellen dat George Bush op 2 november wordt herkozen. Dat lijkt vooral gebaseerd op het karikaturale beeld van Bush dat - ook in Nederland - heeft postgevat. Om misverstanden uit de wereld te helpen. Bush is geen domme kin kel die aan het handje loopt van zijn advi seurs. Bush heeft al verschillende keren kunnen profiteren van het feit dat hij werd onderschat door zijn tegenstanders. Pretenties Hij is geen intellectueel - hij heeft een he kel aan intellectuele pretenties - maar on der zijn cowboyhoed gaat wel degelijk een slim brem schuil. Hij heeft gestudeerd aan Yale en Harvard, en heeft een goed politiek gevoel en een zakelijke managementstijl. Hij is zelfverzekerd op zijn Texaans, iets George Bush: „Als ik deze verkiezing verlies, weet ik dat ik het zo goed gedaan heb als ik kon.foto Rick Bowmer/AP wat daarbuiten vaak arrogant wordt ge noemd. Dat hij om de haverklap kond doet van zijn geloof, mag in Europa onbehagen oproepen, in de Verenigde Staten valt het heel goed. Hier zijn diepe religieuze overtui gingen een pré in de politiek. Bush verminkt zijn taal af en toe, maar hij is ook heel direct. Je bent een vriend of een vijand. Dat komt soms ongenuanceerd en ondiplomatiek over, maar veel gewone Amerikanen vinden het verfrissend. Hij is verder heel loyaal, ongekunsteld en aange naam in de omgang. Eigenschappen die de komende maanden nog in zijn voordeel kun nen uitwerken, in vergelijking met houten klaas Kern-. Waarmee niet gezegd is dat de Verenigde Staten bevolkt zijn met liefhebbers van Bush. In tegendeel. Eigenlijk zegt het al ge noeg dat de conservatieve spreekbuis Rush Limbaugh (pro-Bush) evenveel luisteraars trekt als het-linkse enfant terrible Michael Moore (anti-Bush) bioscoopbezoekers.De twee politieke bewegingen in de VS - de conservatieve Republikeinen en de progres sieve Democraten - houden elkaar in even wicht. De natie is ongeveer voor de helft Democra tisch gekleurd, en voor de helft Republi keins. Van de Limbaugh-luisteraars vindt 88 procent dat Bush zijn werk goed doet, van de Fahrenheit 9/11-kijkers meent 86 procent dat Bush een slechte president is. Irak heeft de Democraten nog vastbeslote ner gemaakt Bush de laan uit te sturen, maar onder Republikeinse stemmers is er geen brede weerstand tegen Bush. „Individuele Republikeinen zijn ontgoo cheld over hem vanwege Irak, de groeiende overheidstekorten en het verpolitieken van de wetenschap. Vooralsnog wijst niets er op dat dit een serieus verlies van steun onder Republikeinen betekent", zegt Thomas Mann, een politiek analist van het Brook ings Instituut in Washington. Het probleem voor Bush is dat ongebonden kiezers ook kritisch over hem zijn, vanwege de economie, Irak, Osama bin Laden, de ter- reurwaarschuwingen, het verslechterde imago van de VS in de wereld en de druk op het leger. Het is volgens analist Charlie Cook niet realistisch voor de president om op meer dan een kwart van de onafhankelij ke stemmen te rekenen. Dat wijst op een overwinning voor Kerry, als de verschillen in de peilingen zo klein blijven en de dyna miek in de race niet fundamenteel wijzigt, aldus Cook in een column in het politieke magazine National Journal. Vooralsnog lijkt George Bush zich echter weinig zorgen te maken. Toegegeven, het gaat hard tegen hard in de race om het Wit te Huis. Kerry wordt genadeloos bestookt met negatieve reclames over zijn opstelling en uitspraken in het verleden. Het echte vui le werk (het besmeuren van Kerry's Viet- nam-verleden) wordt echter door anderen opgeknapt, niet door Bush. Tijdens zijn uit stapjes in het land is Bush relaxed en ge- met hij zichtbaar van het contact met gewo ne Amerikanen, hoe georkestreerd de cam pagnebijeenkomsten ook zijn. De Republikeinse conventie kan volgende week rekenen op een speech van een ont spannen, zelfverzekerde en strijdvaardige Bush. De president vindt namelijk dat hij effectief is geweest. Hij heeft hervormingen doorgevoerd in het onderwijs en een medi cijnvergoeding voor bejaarden geïntrodu ceerd. Irak was niet bedoeld om hem popu lair te maken en is in Bush' ogen geen mis lukking, maar een voorbeeld van zijn vast beradenheid en overtuiging. Hij heeft een verandering in het denken over buitenlands beleid teweeggebracht en de natie beschermd tegen terrorisme. Na tuurlijk zal hij zich profileren als een gema tigde Republikein met een positieve blik op de toekomst en oog voor zijn conserva- tief-christelijke achterban, want dat hoort zo. Ook als het Amerikaanse volk hem naar huis stuurt, heeft hij vrede met zichzelf en heeft God het zo gewild, zei hij vorige maand tegen een groep staalarbeiders uit Ohio. ,.Als ik deze verkiezing verlies, weet ik dat ik het zo goed gedaan heb als ik kon." Ans Bouwmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25