Geen frutsels tierelantijnen of Vngelique, Kitty en Lucinda hebben hun langste tijd gehad Hanneke Jansen, vrijgevochten type Hoe Nederland aan z'n voornamen komt zaterdag 28 augustus 2004 23 Ze is een vrijgevochten type dat 'nergens geen drama' van maakt. Ze hecht aan haar gereformeerde achtergrond, maar gaat wel haar eigen gang. En ze doet 'niets tegen haar zin'. Hanneke Jansen sloeg wel eens een huwelijksaanzoek af. Ze is er niet rouwig om. „Ik ken er wel die zitten er echt mee. Maar dan denk ik: er is nog zoveel meer. Ze heeft haar werk, haar auto, haar eigen huisje en bovenal: haar vrijheid. „Misschien ben ik wel te onafhankelijk", zegt ze. „Maar ik vind het leuk om alles zelf te doen. Ik boor net zo makkelijk een gat in de muur. En als de kopieermachine ka pot is dan steek ik er rustig de schroe vendraaier in. Het is toch leuk als je zo'n apparaat weer aan de praat krijgt?" Haar keurig opgeruimde woonkamer is net zo no nonsense als Jansen zelf. Geen frutsels of tierelantijnen, maar wel een blinkend gepoetste vitrine kast met een mooi servies erin, een ronde eettafel, twee lekkere banken en een orgel. Op de kast twee kleine geborduurde wapenschildjes van de gemeente Reimerswaal. „Ik heb mijn bodepak uitgewassen", zegt ze. „Als het straks droog is, naai ik ze er weer op." Jansen werkt alweer acht jaar als ge meentebode. Het visitekaartje van de gemeente, altijd in stemmig donker blauw. Leuk werk, vindt ze. „Je ver zorgt lunches, vergaderingen, handelt de post af en brengt de raadsstukken rond." De laatste twee jaar werkt Jan sen ook vier middagen per week in het archief. Werk, waarvoor ze op dit moment een opleiding volgt. Maar de meeste lol heeft Jansen mis schien nog wel op de vrijdagmidda gen, waarop traditiegetrouw veel ge trouwd wordt. „Ik had een keer een huwelijk - het hele spul zat al, maar er kwam maar geen ambtenaar opda gen. Ik dacht bij mezelf: 'rustig blij ven'. Na tien minuten ben ik toch maar eens gaan bellen. Bleek de amb tenaar zich in de tijd vergist te heb ben. Na mijn telefoontje kwam ze aan gevlogen op de fiets, snel een toga aan en beginnen maar. Zie ik halverwege de dienst dat ze haar paarse badslip- pers nog aan heeft." Ze kan er nog al tijd smakelijk om lachen. Boomgaard Hanneke Jansen is een fruittelersdoch ter. Ze koestert mooie herinneringen aan het werk in de boomgaard, samen met haar zes broers en drie zussen. Zij is de zesde in de rij. „Het was keihard werken, maar altijd in goede harmo nie", vertelt ze. „Natuurlijk, iedereen had een eigen mening, maar het was geen haat en nijd. Je kon het wel eens even goed zeggen, maar je kon nooit lang boos wezen. Er was altijd wel weer iemand die in je wang kneep." Toen Hanneke Jansen op haar vijftien de van de huishoudschool kwam, ging ze - vanzelfsprekend - thuis helpen. Haar vader, die altijd in het kleinfruit zat, was onteigend en kocht nieuwe grond met daarop appels en peren. „Die uitdaging zijn we met zijn allen aangegaan", zegt ze vol vuur. „We wisten helemaal niets van appels en peren, maar iedereert stond er voor." Mooie tijden, 's Zomers in de boom gaard en 's winter uien schillen. „Dat deed je thuis. De jongens gingen snoeien, maar mijn zussen en ik had den 's winters de vrije hand." Toen er uienschilmachines op de Naam: Hanneke Jansen Geboren: Kruiningen, 23 augustus 1966 Woonplaats: Waarde Opleiding: Huishoudschool. Op dit moment bezig met een opleiding tot ar chiefmedewerker Werk: Diverse baantjes, gemeentebode markt kwamen, was Hanneke de eer ste die werd ingeschakeld om het ma chinale schillen op poten te zetten. „Weer helemaal met niets beginnen. Heerlijk." Daarna via het uitzendbureau van een neef met een ploeg meiden naar Barendrecht om fruit te sorteren. Ze haalde haar vakdiploma aardappels, groente en fruit, maar een eigen win kel zag ze 'als meid alleen' toch niet zitten. Dezelfde neef bezorgde haar vervol gens een baan als keurmeester op de mosselveiling. Ook daar denkt ze met veel plezier aan terug. „Het was een echte mannenwereld hè, maar de sa menwerking verliep heel goed. En je werd daar wel gewaardeerd." Ze werkte 's nachts en overdag, al naar gelang het tij en daar tussendoor hielp ze als vanouds in de boomgaard. „Ik werkte zestig, zeventig uur in de week, maar je was gewend om kei hard aan te pakken, daar gaf ik niet om." In een 'oude spijkerbroek' fietste Jan sen in 1996 naar het gemeentehuis in Kruiningen om te solliciteren naar de functie van gemeentebode. „Er had den 425 mensen op de advertentie ge reageerd. Daarvan werden zeven vrou wen - vrouwen hadden in die tijd de voorkeur - uitgenodigd voor een ge sprek. Ik kwam recht van de mossel veiling in oude kleren en met werk schoenen aan. Als ik er nog aan denk....". Maar 's middags belden ze al met de mededeling dat ze was aan genomen. „Ik kon het gewoon niet ge loven." Een paar maanden eerder had ze haar ouderlijk huis in Kruiningen voor een huurhuisje in Waarde verruild. „Ik was 29. Je wordt allemaal volwassen. Mijn broers en zussen kregen alle maal een eigen mening en dan is het beter om botsingen te voorkomen." Ze heeft er 'nooit geen spijt' van ge had dat ze op zichzelf is gaan wonen. De talloze vrienden en vriendinnen van Jansen wonen verspreid door het hele land. De meesten van hen kent ze van de jaarlijkse wintersportvakan ties. Steiler Elf jaar geleden stond ze voor het eerst op de lange latten. „Mijn eerste dag op de ski's kreeg ik het maar niet voor elkaar", zegt ze. „Toen we de vol gende dag een stukje hoger zouden gaan, keek de leraar me wat bedenke lijk aan. 'Wat gaan we doen?', vroeg hij. Ik zei: 'gewoon gaan'. Boven was het een stuk steiler dan beneden en toen ging het wel." Ze heeft het skiën sindsdien aardig on der de knie gekregen. Hoewel, tech niek is niet haar sterkste punt. „Ik ben meer van het vaart maken." 's Zomers kampeerde ze in Canada. Tussen de beren. „Je mocht nooit met minder dan vier man naar het meer om je te wassen", vertelt ze. „En al tijd praten en zingen hè." Reizen doet Jansen steevast met een kerkelijke reisorganisatie. „Mensen van je eigen richting, ja. Daar heb ik me nooit tegen afgezet. Ik ski niet op zondag en daar heb je ook geen heibel over als je met een christelijke organi satie reist. Dan gaan anderen ook niet op zondag de berg op." De liefde en het leven vat ze het liefst in korte zinnetjes samen. 'Je komt er wel eens eentje tegen', bijvoorbeeld of 'Ik raak niet zo snel van de kook' en 'Ik zou veel in moeten leveren, maar komt het, dan zien we dat ook weer wel'. Vragen naar een eventueel huwelijk pareert Jansen met: 'Ik ben wel van plan om te trouwen, maar ik heb al leen nog geen datum'. Iets van die bravoure laat ze pas va ren wanneer ze over haar gereformeer de leefwijze vertelt. „Het is een stuk gewoonte. Ik ben ermee opgegroeid. Hanneke Jansen foto Mechteld Jansen Heb dat ook nooit als een belemme ring ervaren. Ik kijk geen televisie, nee, maar dat mis ik ook niet. Ik speel graag orgel. Ben hier in Waarde orga nist in de kerk. Ik zeg altijd maar: Je bent lid van een kerk. En bij die kerk horen regels. Kun je jezelf daar niet aan houden, dan moet je weggegaan." Ze is even stil. „Maar zo makkelijk is dat natuurlijk niet", zegt ze dan. „Het is toch een stuk vastigheid in je leven. En je kunt je opvoeding nooit weg gooien. Ik ken er wel, die gooien alles in de wind, maar als je dan een keer echt vastloopt, geestelijk bedoel ik, dan grijp je er denk ik toch weer naar terug." Ingrid Huibers yordt het Sanne, Roos of Stefany? Teun, Thomas of Maikel? Sinds de emgeving in 1970 in Nederland min of eerwerd vrijgegeven, fantaseren ouders dustig op los. Van Rolls Royce tot Master annv. Van Decibel tot Bingo. En ook de KteTiësto is al geboren. pi,hoe noemen we hem of haar eigenlijk? üeger werd het gewoon Johanna of Cor dis naar oma van moederskant en opa in vaderskant. Maar sinds we amper meer «noemen, is het bedenken van een passen- (voomaam vele malen ingewikkelder ge- orden. 't Is maar hoe creatief je bent of iltzijn. ncreatief zijn ouders zeker. Er zijn in Ne- rland kinderen die Pepsi heten en Ver ste, maar het kan veel gekker. Vlinder, kmond, Bingo, Lavendel, Edelweiss, No- o... Ze bestaan allemaal echt. Evenals heibel en Neeltje Jans. Popsterren en ac- »rs: ook altijd goed als voorbeeld. Een sar jaar geleden werden er nog uitzonder- £veel Britney's geboren. ■de afgelopen twee decennia zijn circa •5.000 voornamen ingeschreven bij de bur- dijke stand. Die horen bij 4,2 miljoen Ne- «landers, die in die periode ter wereld Pgekomen. Dat weten we dankzij de ge- *ens van de Sociale Verzekeringsbank NB). Deze heeft in het jaar 2000 haar ken 's overgedragen aan het Meertens Insti- ut. Het bestand omvat de voornamen van ^3,5 miljoen kinderen voor wie kinder dag is aangevraagd en van ruim twee %>en ouderen boven de 65 jaar. Ipbasis van die gegevens is de afgelopen tën uitgebreid onderzoek gedaan naar de genduizend populairste voornamen in «Ierland. Gerrit Bloothooft, Emma van fterick en Doreen Gerritzen hebben hun bindingen nu gebundeld in het boek wvoornamen - Hoe Nederland aan z'n tonamen komt. Wetswijziging Ktten we vroeger simpelweg Maria of «idrikus, nu legt de overheid ouders in de niets meer in de weg om hun kindje unieke naam te geven. Sinds de wets- feging van 1970 is in principe iedere op de eerste plaats. Eén op de tachtig jon gens wordt zo genoemd. De namen Daan en Lucas doen het trouwens ook goed. Voor het eerst zijn nu ook regionale ver schillen in kaart gebracht. Bloothooft, Van Nifterick en Gerritzen hebben een staal kaart van de Nederlandse bevolking kun nen maken. „De informatie die we van de SVB kregen, omvatte naast de eerste voor naam het geboortejaar en de postcode. Dat is unieke kennis", stelt Bloothooft. Dankzij dat onderzoek weten we nu bij voorbeeld welke combinaties van namen er in één gezin zijn. We weten ook waar in Ne derland nog Hendrika's worden geboren, waar de Fatima's wonen en hoe populair onze eigen voornaam is. Bloothooft: „Een boeiende spiegel van de samenleving. Je kunt wel een steekproef doen in Baam om maar een plaats te noemen, maar dat zegt niks over heel Nederland. Wij hebben op het niveau van postcodes kunnen onderzoe ken, dat vind je nergens ter wereld. We we ten waar de elite woont, de arbeiders en de traditionele katholieken." Aan een eenvoudige voornaam valt zodoen de heel wat af te lezen. Charlotte en Floris spelen hoogstwaarschijnlijk hockey, ter wijl Theo en Dwight op het voetbalveld te vinden zijn en Marvin aan het basketballen is. Fatima doet het als voornaam in het Rotter damse Spangen heel goed. In de Amster damse Bijlmer lopen vele Priscilla's rond. „Die hele bijzondere namen zijn wel grap pig, maar in aantallen zijn het er niet zo veel", reageert de onderzoeker. „De meeste kinderen krijgen toch een echt redelijk gangbare naam. Ouders hebben tegenwoor dig meer inspiratiebronnen. Op internet doen ze bijvoorbeeld ook kond van him be weegredenen om voor een speciale naam te kiezen. Er zijn discussie-sites voor aan staande moeders. Daar hebben we ook naar gekeken." De namenvoorraad is in Nederland eeuwen achtereen nauwelijks veranderd. Voorna men gingen van generatie op generatie. De eerste zoon werd vernoemd naar de vader van de vader, de eerste dochter naar de moeder van de vader of de moeder. Het tweede kind werd vernoemd naar de 'ande re kant' van de familie. Anno 2004 wordt misschien nog maar dertig procent ver noemd. Oma is vaker terug te vinden in de tweede naam dan in de eerste. „Maar men sen zijn er nog wel gevoelig voor", zegt Bloothooft. „Dus Cornelis wordt nu Comé: Dat is hipper." Veel traditionele Nederlandse voornamen verdwijnen. Denk aan Aagje, Arnolda en Klaasje of Adolf, Frederikus en Wilhelm. Van recentere datum, maar ook niet meer in trek: Angélique, Kitty, Lucinda, Alfred, Kim en Mustapha. Stijgers Typische namen uit de tweede helft van de jaren tachtig: Anita, Natasja, Shirley, Tatja- na, Chiel, Maykel en Romario. In de eerste helft van de jaren negentig werd dat onder meer Ashley, Milou, Whitney en Quincy. De jaren erna zien we Demi, Robin, Savan nah, Delano, Furkan en Gianni en in de pe riode 2000-2002 behoren onder meer Ty- cho, Xander, Nikita en Famke tot de snelle stijgers. Onmiskenbaar is volgens de onderzoekers de invloed van bekende Nederlanders op de naamgeving in ons land. De voornamen van sporters, acteurs, muzikanten en pre sentatoren stijgen in populariteit. Zoals Thijmen (zoon van Reinout Oerlemans en Daniëlle Overgaag), Noa (dochter van Lin da de Mol) en Alec (zoon van Daphne Dec kers en Richard Krajicek). Hoewel veel traditionele namen zijn ver dwenen, zijn er ook die het ineens weer goed doen nu. „Maria is een blijver," zegt Bloothooft. „Hoewel zelf niet katholiek, vind ik het een prachtige naam. Staat ook al eeuwen aan de top, maar niet meer bi] de eerste twintig. Een traditionele naam die het weer ontzet tend goed doet, is Teun. Korte namen zijn sowieso in nu. De moderne naam is kort en internationaal bruikbaar, zoals Tim of Tom Evelien Baks Over voornamen - Hoe Nederland aan z'n voornamen komt door Gerrit Bloothooft, Emma van Nifterick en Doreen Gerritzen. Uitgeverij Het Spectrum. Prijs: €19,95 voornaam mogelijk. Met twee uitzonderin gen. Een naam wordt geweigerd als deze on gepast is óf als het een bestaande achter naam is die niet ook als voornaam gebruike lijk is. „In de praktijk komt het maar zelden voor dat een naam wordt geweigerd", zegt Ger rit Bloothooft, onderzoeker bij het Insti tuut voor Linguïstiek van de Universiteit van Utrecht. Toch kreeg Emile Ratelband in 1977 nog een uitdrukkelijk 'nee' van de ambtenaar van de burgerlijke stand te ho ren, toen hij zijn pasgeboren zoon wilde la ten inschrijven als Rolls Royce. Het werd toen Frans Royce. Maar zijn roepnaam is Rolls. En een paar jaar geleden kreeg Ratel band wederom geen toestemming toen hij zijn dochtertje Tsjakkalotte wilde noemen. Een Zweeds echtpaar maakte het medio ja ren negentig nog veel bonter. Ze wilden hun kind 'Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxv- clmnckssqlbbllll6' noemen. Zelf uitspre ken konden ze 't ook niet, want ze wilden de naam alleen spellen. Vijf jaar later had het kind nog steeds geen officiële naam. Ook ooit geweigerd: Geisha, hoewel vijf jaar later weer wel toegestaan. Het zijn uitzonderingen, zo is de ervaring van de onderzoekers. Het merendeel van de Nederlandse kinderen krijgt een min of meer 'normale' voornaam. De populairste naam uit de afgelopen twintig jaar (1983-2003) is bij de meisjes van Maria ver anderd in Sanne nu. Daartussen zitten nog Laura, Lisa en Ins. Was bij de jongens Jo hannes jarenlang favoriet, nu staat Thomas En we noemen hem: Pepsi foto Tjapko Heus/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23