Schijnveilige strepen )e Jong en Van Sprang zoeken kracht in eenvoud 'astels met een inslag Projectgroep bekijkt andere organisatie humanistische lessen Alle regisseurs van literatuurfilms naar Film by the Sea 15 >zoek minister eerman aan orgboerderij [atten op de atwalk in )en Dullaert Zebrapad JÊBm Geen geld voor boeren met waterschade tunst zaterdag 28 augustus 2004 OUDEKERKE - Minister Veer- jn van Landbouw, Natuur en jedselkwaliteit brengt dins- g een werkbezoek aan zorg- ërderij Pitteperk te Koudeker- gnaar Dreessen geeft een toe ging op het werken met ge- üdicapte mensen op de boer- nj. Regiomanager P. Kemp 5Philadelphia Zorg Zeeland, at stil bij de samenwerking sen zorgorganisatie en agra- irs. ii werkbezoek, dat om 09.00 i begint, wordt afgesloten ;l een rondgang door de Tuin a Zeeland, het nieuwe land- aapspark rond landgoed Ter 1ST - In gemeenschapscen- Den Dullaert in Hulst ffdt op zaterdag 4 en zondag 5 itember een internationale iitententoonstelling gehou- a,Zo'n tweehonderd lang- en ïtharige raskatten, waaron- izeer bijzondere rassen, wor- idoor vier Amerikaanse, een hotse en een Nederlandse onneesters gekeurd. tentoonstelling is voor de zes- nde keer opgezet door Feline aciers of Benelux, een Bel- èe vereniging, aangesloten de wereldwijde Cat Fanciers sedation Incorporated. Den Haert in Hulst wordt voor de «de keer als showhall inge st. Vorig jaar trok de katten- rr honderden bezoekers, betreft een zogenaamde gnkaanse keuring. Zes keur siers zullen de katten beoor- De nadruk ligt op het vrelement. Het hoogtepunt i de tentoonstelling zijn vier pies waarbij iedere keurmees- zijn top tien bekend maakt bde volwassen katten, de kit- s. de castraten en de huiskat- tentoonstelling is voor het bliek toegankelijk van 10 tot cai'op beide dagen. door Raymond de Frel Met een ferme reactie trapt de rij-in- structeur op zijn rem. Het pedaal schiet onder je voet weg, de autogordel behoedt je voor een klap en nog voordat de bijrijder zijn correctie kan toelich ten, weet je al wat er fout is gegaan. Een oudere vrouw steekt op haar ge mak de weg over. 'Aha, een zebrapad, stoppen voor overstekende voetgangers. Was ik even vergeten.' Van dit plotse geheugenverlies lijken veel meer automobilisten last te heb ben. Want wee je gebeente als je als be nenwagenbestuurder de oversteek waagt. Voetgangers^ die aangeven de weg over te willen lopen, horen voor rang te krijgen van al het rijdende ver keer. Dat leer je al op de basisschool en wie het dan nog niet heeft begrepen, krijgt op latere leeftijd tijdens autorij lessen nog eens een opfriscursus. Om al het geleerde na het behalen van het ro ze papiertje na verloop van tijd weer te vergeten. Stoppen voor een voetganger die een zebrapad wil betreden, is allang geen vanzelfsprekendheid meer. Een wandelaar die op de witte strepen reso luut voorrang neemt, is een lefgozer. Of misschien beter, een stommerik. Angst aanjagend gillende remmen kunnen im mers het gevolg zijn. Om over daadwer kelijke ongelukken nog maar te zwij gen. Is dat dan allemaal de schuld van de steeds minder hoffelijke automobilis ten? Helemaal niet, zegt het college van burgemeester en wethouders van de ge meente Eemsmond in Noord-Gronin- gen. Het college is helemaal niet over tuigd van het nut van zebrapaden. „De paden zorgen juist voor een schijnveilig heid. Mensen zijn minder alert wanneer ze over een zebrapad lopen. Uit onder zoek is gebleken dat mensen veel beter gaan opletten als ze een onveilig gevoel •ÈÉ=3r*;i£*i3& Wj» De bestuurders van de Groningse gemeente Eemsmond laten als proef de zebrapaden uitgummen. foto Wim Kooyman hebben. Zonder zebrapaden zullen men sen zich voorzichtiger gaan gedragen in het verkeer", verwoordde wethouder H. Bolwijn de mening van het dagelijks be stuur. Eemsmond telt momenteel zes vervaagde zebrapaden, die toe zijn aan een lik verf. In plaats van een opknap beurt laat de gemeente de paden uit gummen. Daarmee is Eemsmond de eer ste 'zebrapadloze' gemeente van Neder land. Discussie Die stellingname van de burgemeester en wethouders leverde een stroom van veelal verbaasde reacties op. Op lokaal niveau vooral, van ouderenorganisaties die de verkeersveiligheid van hun gene ratiegenoten vreesden. Maar ook op lan delijk en zelfs internationaal niveau haalden de zebrapaden van Eemsmond de krant. De Vlaamse minister van Mo biliteit, Renaat Landuyt, stelde in een Belgisch dagblad niet tegen zebrapaden te zijn, maar zal het proefproject in Noord-Groningen wel met interesse vol gen. Vooral omdat er ook in Brugge een pro ject loopt om het aantal zebrapaden te verminderen. Dat gebeurt in de der tig-kilometerzones en in straten waar geen afgelijnde voet- en fietspaden zijn. Het volledig afschaffen van de over steekplaatsen gaat Landuyt iets te ver. Voorzitter H. van Opdorp van verkeers- organisatie 3VO Zeeuws-Vlaanderen denkt daar net zo over. Hij is op zich niet vies van een proef, maar het zebra- pad-idee is aan hem niet besteed. „Na tuurlijk is er discussie mogelijk over de manieren en plaatsen waarop je midde len gebruikt, want het gaat er in alle ge vallen om het aantal verkeersslachtof fers te verminderen. Maar ik vind dat de gemeente Eemsmond nogal kort door de bocht gaat. Niet alleen het ge drag van voetgangers, maar dat van alle verkeersdeelnemers laat veel te wensen over. Een burger die een zebrapad be treedt, is geen vrij man of vrouw. In principe heb je op een zebrapad voor rang, maar je moet het dan nog wel krij gen. Voorrang neem je niet, dat krijg je. In de wetenschap dat auto's steeds min der stoppen, is dus extra voorzichtig heid geboden", aldus Van Opdorp. Vanuit zijn verleden bij de Zeeuwse po litie weet hij dat er over het algemeen vrij weinig aanrijdingen bij zebrapaden plaatsvinden. Van Opdorp: ,,Dat geeft alleen al aan dat een zebrapad op het ge bied van verkeersveiligheid geen schijn wereld is. Ik heb ook nog nooit iemand gehoord die vond dat een zebrapad moest verdwijnen. Het is juist omge draaid: ik hoor meer dan eens reacties van bijvoorbeeld dorpsraden, die op een bepaalde plek graag zo'n oversteek plaats zien. Denk bijvoorbeeld aan stra- ten bij basisscholen." Een mooi voorbeeld is wat dat betreft de actie van een 21-jarige Hagenaar, die eind vorige maand het heft in eigen handen nam. Hij werd 's nachts in zijn woonplaats aangehouden, omdat hij een illegaal zebrapad aanlegde. De stre- pentrekker was nog fanatiek met een spuitbus in de weer, toen de eerste auto voor zijn kunstwerk stopte. Juist, een politiewagen. De man verklaarde het uit veiligheidsoogpunt broodnodig te vinden om op desbetreffende plek het wegdek met wat spuitbussen te versie ren. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Een project groep gaat bekijken hoe het hu manistisch vormingsonderwijs (hvo) in de provincie anders kan worden georganiseerd. Bestuur lijke vernieuwing is noodzake lijk om deze vorm van onder wijs voor Zeeland te kunnen be houden. Hvo, dat juist dit jaar 25 jaar be staat, is een keuzevak in het ba sisonderwijs. Plet wordt gege ven op tientallen scholen, ver spreid over acht gemeenten in Zeeland. In totaal veertien do centen verzorgen, op freelance basis, dit waarden- en normen onderwijs. Leerlingen worden gestimuleerd, bijvoorbeeld in een kringgesprek of door teke nen of een verhaal lezen, met el kaar te praten over wat ze den ken, willen, voelen en doen. De Werkgroep Zeeland verzorgt de organisatie van het hvo en re gelt allerlei zakelijke kwesties. De groep bestaat nu uitsluitend uit docenten, die al veel tijd moe ten steken in de voorbereiding van de lessen en slechts een be scheiden vergoeding ontvangen. Die situatie wordt steeds min der als werkbaar gezien. De werkgroep heeft daarom in juni aan ouders en verzorgers van de kinderen een dringende oproep voor versterking gedaan. Het idee was een regionaal be stuur te vormen dat de zaken re gelt, zodat de docenten zich op hun eigenlijke taak kunnen con centreren. Mocht de oproep niet het gewenste effect hebben, dan zou de werkgroep zich op haar toekomst bezinnen en was de toekomst van het hvo in Zee land in het geding. De oproep heeft echter tot diver se reacties geleid. Het resultaat is de oprichting van een project groep die de komende maanden de belangen van het hvo in Zee land behartigt. De projectgroep bestaat uit J. Hooymeyer van de Bevelandse afdeling van het Hu manistisch Verbond, W. Hou- kamp (afkomstig uit het onder wijs) en de hvo-docenten E. Vleugel en D. Krutwagen. Zij be kijken met z'n vieren hoe de nieuwe koers van het hvo er pre cies uit moet gaan zien. Daar voor praten zij met Zeeuwse do centen, maar ook met het bè- stuur van de landelijke stichting die zorg draagt voor de organisa tie van het hvo. Die is zelf ook bezig met een reorganisatie. Het is de bedoeling dat de stichting volgend jaar wordt omgezet in een vereniging. DEN HAAG - Boeren en tuin ders met waterschade hoeven niet te rekenen op financiële steun van de overheid. Dat heeft premier Balkenende gisteren na afloop van de ministerraad mee gedeeld. Ook als een agrariër door onder gelopen kassen of landerijen fail liet dreigt te gaan, moet dat wor den gezien als ondernemersrisi co, aldus het kabinet. Volgens Balkenende kan er geen sprake zijn van rijkshulp, omdat er sinds maart een verzekerings maatschappij is, die het risico van schade door overtollige re genval dekt. „Sindsdien kan men zich daar dus voor verzeke ren. Als de overheid achteraf de schade toch zou vergoeden, is dat geen juist signaal. Maar het blijft natuurlijk een trieste toe stand." Voorzitter Doornbos van de landbouworganisatie LTO heeft geen goed woord over voor de houding van het ka binet. „De regering is zich nu al aan het indekken en dat vind ik asociaal. Wij weten nog niet eens hoe groot de schade is:" Volgens Doornbos is het boven dien een fabeltje dat boeren zich tegen regenschade kunnen verzekeren. „Een algemeen toe gankelijke verzekering is er npg niet. Veel boeren wisten niets eens van het bestaan van deze polis af." GPD wAnita Tournois - Net als de hout- van Jan Verschoore, iqiia titel, vorm en kleur geün ieerd lijken te zijn door de lluur van de indianen, dragen enkele pastels van Ann de dit karakter. Naast het Édat beiden uit Oostburg af- ffitig zijn, vormt dit een maar direct raakvlak tus- i beide kunstenaars. Hun rk is te bezichtigen in de ex- litieruimte van ziekenhuis De trde Rijcke vormen de india- len hun cultuur zeker niet de agrijkste bron van inspira- al ziet men her en der in andere culturen op- De zee, waar zij vaak gaat, de kracht en rust ervan uitgaan, de speciale ervan en de oneindigheid de wolkenhemel inspireren ïhet meest tot het maken met een mystieke in- In dit medium legt zij haar in kleuren, vormen en ten, die op het moment zelf rboven komen. De uiteinde- e afbeelding is zelfs voor r een verrassing. Het resul- van dergelijk handelen wordt ook wel 'zielstekening' ge noemd. Net zo spontaan als haar werken ontstaan, uit een diep gevoel van binnen, ont stond de behoefte om te teke nen, zo'n vier jaar geleden. De Rijcke deelt mee dat haar han den als het ware over het papier worden geleid en kleuren niet van tevoren worden gekozen. De vormgeving - men herkent fi guurlijke als geometrische vor men van een menselijk gezicht, profiel of ogen, cirkels, een vier kant of een eivorm - is onderge schikt aan het kleurenpalet dat tot een fraai geheel verwordt door het in elkaar vloeien van de kleuren. Naast werken in dif fuse zachte tinten ziet men drie werkjes, onder andere een india- nenhoofd, met groen en rood als basiskleur die een totaal andere uitstraling hebben. Net als een tekening, waarin de gekleurde basis bedekt is met zwarte lij nen en vormen ontstaan, die vor men van vogels, insecten, blade ren en zelfs een olifant prijsge ven. Verschoore, tekenaar en graficus, die ook houtobjecten en houtreliëfs vervaardigt toont vier objecten opgebouwd uit ge stileerde basisvormen. Symme trisch samengesteld uit dunne plaatjes beukenhout, laag voor Ann de Rijcke exposeert in De Honte met pastels. laag verlijmd, waarbij hij er be wust voor kiest dat de voor- en achterkant gelijk zijn. Om dit te bewerkstelligen puzzelt hij voor af met gekleurde vormen in kar ton tot de gewenste balans ge vonden is. Naast geometrische vormen herkent men vormen uit de cultuur van het indianen volk. Toegepaste benamingen als Hiawatha en Ti pi refereren eveneens aan dit gegeven, even als de beschildering met acryl verf in diepe tinten als geel, groen, rood, zwart en bruin. foto Wim Kooyman Tentoonstelling t/m eind sep tember in de expositieinimte van ziekenhuis De Honte in Temeu- zen. Openingstijdentijdens kantoor uren van 9.00 -17.00 uur. van de Polder ES - Vandaag begint in gale- Van den Berge in Goes een ositie van de Rotterdamse stenaar Sigmund de Jong en Middelburgse kunstenares van Sprang. Beiden met minimale midde len maximaal effect te berei- rdringend kijken ze je aan. maken ze los? De zwarte en hun omgeving wer- m op de toeschouwer, die er eigen verhaal bij maakt, tstenminste het streven van otterdamse kunstenaar Sig- d de Jong. Hij is de geeste- 1 vader van de 'Wallcon- in galerie Van den Berge °es. Samen met de beelden, tingen en grafische werken •^nne-Marie vap Sprang uit Middelburg vormen zij een boeiend geheel waarin, wat be treft weergave, de kracht van de eenvoud zegeviert. Beide kunstenaars pogen met zo min mogelijk middelen een maximaal effect te bereiken. Ze beheersen de kunst van het weg laten en maken, ieder op een ei gen manier, op subtiele wijze ge bruik van ruimte: zowel de ruim te waarin een kunstwerk tot zijn recht moet komen, als de ruimte in een werk zelf. De Jong: „Het uitgangspunt van mijn manier van kijken en mijn manier van vormgeven is, dat al les wat je doet onderdeel is van een groter geheel. Ik denk dat het bij kunst in zijn algemeen heid gaat om het creëren van mo menten van bijzondere kwali teit. Dat is waarnaar ik zoek. Ik hoop dat door middel van mijn kunst, mensen zo'n bijzonder Anne-Marie van Sprang: zonder titel, brons en parafine. foto Willem Mieras moment ervaren. Nieuwsgierig heid vormt daarvoor de basis. Of iemand zo'n bijzonder mo ment ook echt ervaart, hangt af van het individu. En zo'n mo ment is erg persoonlijk. Zo kan het bijvoorbeeld een moment van bezinning zijn, maar iets kan ook irritatie oproepen. Ik probeer het beste van mij vorm te geven. Ik wil de beleving van de ruimte die ik gebruik, intensi veren. Omdat ik alleen horizon tale en verticale lijnen gebruik, ontstaat er een dialoog. "Van Sprang vindt dat, door samen te exposeren, zowel haar werk als dat van De Jong een meerwaar de krijgt. Van Sprang: „Ik denk dat je, door ons werk te aan schouwen zoals het hier hangt, steeds alerter wordt." Een vlin der die een lang spoor achter laat, een besneeuwd boompje in een ijsklomp en een paar han den met de wereld erop gestem peld: het zijn beelden die lijken te zijn ontstaan doordat er een vergrootglas is opgelegd. Van Sprang: „Ik.probeer nooit iets groter te maken dan nodig is om uit te drukken wat ik wil, met andere woorden: ik probeer iets de maat te geven die het nodig heeft. Context is heel belang rijk. En ik ben altijd wel bezig met kwetsbaarheid."Bezig zijn met kunst is voor beiden een ma nier van leven. De Jong: „Ik ge loof dat er mensen moeten zijn die nieuwe paden aanleggen. Het is de taak van de kunste naar om zich naar binnen te ke ren en daar vervolgens vorm aan te geven, en dat vrij compro misloos. In de kunst wordt vaak te veel gedacht: wat moet ik er van vinden? Ik pleit ei-voor dat los te laten: laat dingen er ge woon zijn." De exposure in galerie Van den Berge in Goes wordt om 17.00 uur geopend en is tot en met 2 oktober te bezoeken. Openingstijden zijn: donderdag lol en met zaterdag van 12.00 lol 17.00 uur. en op af spraak. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het festival Film by the Sea is erin ge slaagd alle regisseurs van films die in competitie zijn voor de Film Literatuur Award 2004 naar Vlissingen te halen. Ze zijn aanwezig bij een vertoning van hun film, de meesten ook bij de prijsuit reiking op zaterdag 18 sep tember. Aan de prijsuitreiking gaat de Cinema Literair Lezing vooraf. Die wordt gehouden door regisseur Milos Forman en filmproducent Saul Zae- ntz. Forman verfilmde onder meer de romans One flew over the cuckoo's nest en Les liaisons dangereuses Val- mont). Een andere bekende film van zijn hand is Ama- deus. Forman krijgt vrijdag 17 sep tember in Scheveningen de Li fetime Achievement Award van Film by the Sea uitge reikt. Die is ook voor Zaentz, met wie Forman bij het ma ken van Amadeus en One flew over the cuckoo's nest sa menwerkte. De films die geselecteerd zijn voor de Film Literatuur Award zijn Blinded (naar Thérèse Raquin van Emile Zola), Bloom (naar Ulysses van James Joyce), Cold light (naar Kadaljos van Vigdis Grimsdóttir), Falling Angels (naar het gelijknamige boek van Barbara Gowdey), Fractu re (naar Crime story van Maurice Gee), A home at the end of the world (naar het gelijknamige boek van Mi chael Cunningham), Love in thoughts (naar Was nützt die Liebe in Gedanken van Arno Meyer) en Witnesses (naar Svedoci van Jurica Pavicic). Vrijdag 17 september zijn de regisseur Eleanor Yule en producent Oscar van Heek van Blindedregisseur Sean Walsh van Bloom en actrice Anna Maria Muhe en zeer waarschijnlijk ook regisseur Achim von Borries van Love in thoughts in Cine City in Vlissingen. Von Borries is ook regisseur van de filmhuishit Goodbye Lenin. Regisseur- Scott Smith {Falling angels) komt dinsdag 14 september, woensdag volgt zijn collega Lenny Parr {Fracture) en een dag later Mi chael Mayer {A home at the end of the world). Op de dag van de prijsuitreiking zijn re gisseur Hilmar Oddson {Cold light) en regisseur Vinko Bres- san en schrijver Jurica Pavi cic {Witnesses) aanwezig bij de presentatie van hun films. De filmmakers zullen deelne men aan talkshows die ver zorgd worden door directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum. In totaal verwacht het filmfes- - tival ongeveer vijftig gasten, onder wie ook Ka tja Schuur man, Johnny de Mol, Theo van Gogh en Willeke van Am- melrooy. De slotfilm van Film by the Sea is Before Sunset 1 met Ethan Hawke en Julie Delpy. De romantische film is een vervolg op Before Sunri se. Beide zijn geregisseerd door Richard Linklater. In de programmering sluit het filmfestival aan bij twe andere manifestaties op Wal cheren. Maandag 13 septem ber presenteert schrijver Jules Deelder een avond waar op het publiek filmfragmen ten mag kiezen met jazzmu ziek. Dit in verband met Jazz by the Sea dat een dag later begint. Met de vertoning van De vlinder tilt de kat op (woensdag 15 september) steunt Film by the Sea de benefietmanifestatie Night- proMS die zaterdag 16 sep- tember in het Arsenaalthea- ter in Vlissingen wordt geor- ganiseerd om geld in te zame len voor onderzoek naar de spierziekte MS. De opbrengt van de film gaat naar Night- proMS. De vlinder tilt de kat op is het regiedebuut van Wil leke van Ammelrooy. De film gaat over iemand die te horen krijgt dat hij MS heeft. Volgende week vrijdag wordt het complete programma van Film bv the Sea bekend gemaakt via de website www.filmbythesea.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15