Opknapbeurt Walstraat nabij PZC Britannia wordt nooit congrescentrum NACHTMARKT Flat Meanderlaan volledig uitgebrand Kunstmestproducent Yara Sluiskil boort nieuwe markt aan BURGH-HAAMSTEDE 'L\j erpauperd zuidelijk deel in Vlissingen wordt stapsgewijs aangepakt Bromfietser geschept nazomer teótival.nl hilharmonie in iarolingenburg Surfplanken gestolen Brommerdieven aangehouden Geld voor wijk vereniging Inbraak in camper Graffiti op container redders Vernielingen in Scharendijke ishandeling edofiel bestraft Havenpersoonlijkheid van het jaar Jarenlange strijd tegen bouwplan VANDAAG 28 AUGUSTUS zaterdag zö augustus zUU4 wil grEdith Ramakers USSINGEN - Met een beetje luk begint dit najaar de op- apbeurt van het meest verpau- rde gedeelte van de Wal- -Zuid in Vlissingen. De tsingse welstands- en monu- gtencommissie én de Rijks- ast voor monumentenzorg bben de jongste bouwaan- aag goedgekeurd. •plan ligt zes weken ter inza- Als er geen bezwaren wor- ïingediend, wordt dit najaar t de eerste fase van de op- apbeurt begonnen. Dat zegt ethouder P. van der Maden, gemeente Vlissingen zit al (Advertentie) 01011?. Lug t/m 12 Aept 2004 ki0900 33 000 33 [Bstivalhart Abdij Middelburg FE5TIVALCAFE laaltijd hapje drankje dagelijks van 17u00 tot 24u00 zo5 en zoósept van uOO tot 18u00 wl, do 2 en vr3septvan 14u00 tot 24u00 dijplein erveren (0118) 681100 zo'n twaalf jaar met de Wal- straat-Zuid in haar maag. Zo lang wordt er al over de noodza kelijke opknapbeurt gesproken. Een aantal plannen is de de re vue gepasseerd. Vaak ging het mis omdat de kosten voor de ver bouwing te hoog opliepen. De gemeente en ontwikkelaar AW Beheer uit Middelburg heb ben er twee jaar geleden voor ge kozen om de panden minutieus te restaureren. Het rijtje tussen het Groenewoud en Nieuwen- dijk werd van binnen gestript. „Daardoor hebben we bijzonde re elementen behouden en is het karakter van de straat niet aan getast." Volgens Van der Maden zijn er bij die werkzaamheden histori sche elementen te voorschijn ge komen. „Het is de moeite waard geweest. We hadden ook kun nen besluiten om het hele blok neer te halen, maar nu kunnen we panden met karakter te koop aanbieden. Daar is een markt voor." Nadeel was dat het een dure me thode is. Het proces stokte vorig jaar, omdat het financiële risico voor de gemeente en ontwikke laar te groot werd. Keuze De gemeente heeft nu besloten het werk in gedeelten te doen. „We kiezen voor stapsgewijze aanpak. We beginnen eerst met vier panden vanaf de Nieuwst- raat. Daarna gaan we door met de overige zes huizen." De panden worden na de op knapbeurt per stuk te koop aan geboden. „We zijn afgestapt van het idee om op de begane vloer winkelruimte aan te bieden, die flexibel ingedeeld zou kunnen worden en van het ene naar het andere pand door kan lopen. Dat zou bouwkundig op te veel problemen stuiten." Nieuw is dat het hele pand als woonhuis gebruikt kan worden. „Dus ook de begane vloer. We willen daar gemakkelijk mee om kunnen gaan. Als een toe komstige eigenaar eerst wil wo nen op de begane vloer en er la ter een atelier wil beginnen, dan moet dat mogelijk zijn." In de jaren negentig was de op knapbeurt van de Wal- straat-Zuid een regelmatig terugkerend onderwerp van gesprek tijdens politieke cafés. Vlissingers storen zich al lang aan de armoedige uitstraling van de winkelstraat. Sinds een paar jaar staat het rijtje huizen leeg. De straat vormt de wandelroute voor voetgangers naar het toeris tische Arsenaalgebied. EST-SOUBURG - Het orkest iarmonie 50 plus uit B-Souburg geeft zaterdag- iiend 4 september een optre- ïn Oost-Souburg. In de gro tent bij de Karolingenburg dtvan 10.00 tot 12.00 uur ge teld. Op het repertoir staan it klassieke nummers, popu- 1e nummers, dixieland-mu- :en polka's. MIDDELBURG - Op de kruising Torenweg-Spinhuisweg is donderdagavond rond kwart voor tien een bromfietser aangereden door een auto. De 38-jarige Middelburger reed over het fietspad, de auto kwam vanaf de Spinhuis- weg. De bestuurster van de auto, een 23-jarige vrouw uit Vlis singen, zei dat ze de man niet gezien had, omdat hij zijn licht niet aan had. De bestuurder van de brommer sprak dat tegen. De man is na de aanrijding door ambulanceper soneel onderzocht. Hij hoefde niet mee. ARNEMUIDEN - Van een kampeerterrein aan de Muiden- weg in Arnemuiden zijn tussen donderdagmiddag 13.30 uur en donderdagavond 21.30 uur twee surfplanken gesto len, inclusief masten en zeilen. De surfplanken en toebe horen vertegenwoordigen een waarde van honderden eu ro's. Ze lagen aan de waterkant. VLISSINGEN - Een 20-jarige Vlissinger en een 18-jarige Souburger zijn respectievelijk donderdag en vrijdag aan gehouden op verdenking van brommerdiefstal. Ze wor den verdacht het voertuig eerder deze week te hebben ge stolen van een bedrijfsterrein aan de Frankrijkweg in Nieuwdorp. GOES - Het Oranjefonds heeft de wijk vereniging Goes-Oost vijfduizend euro gegeven voor de renovatie van haar wijkgebouw. De Kelder in Sint-Philipsland kreeg 2500 euro om een jeugdkamp te organiseren. GOES - Terwijl het zevenkoppige gezin lag te slapen heb ben onbekenden in de nacht van donderdag op vrijdag in gebroken in een camper die geparkeerd stond op een par keerplaats langs de A58 bij Goes. Ze namen een fotocame ra en waardepapieren mee. RENESSE - In de nacht van donderdag op vrijdag is een container van de strandreddingsbrigade op het strand in Renesse met verf bespoten. Op de zijkant en voorzijde van de container werd donkere verf gespoten. Het totale schadebedrag is nog onbekend. SCHARENDIJKE - Uit een tuin aan het Baken in Scha- rendijk is, nadat er eerder deze week al een beeldje uit was ontvreemd, in de nacht van donderdag op vrijdag een vlag gestolen. In dezelfde nacht werd een aan de Grevelingenlaan gepar keerd staande auto met verf bespoten. Van een andere an~ tuo die in dezelfde straat stond werden de emblemen van motorkap en achterklep gestolen. DDELBURG - Een 36-jarige toner van Yerseke kreeg giste- ivan de Middelburgse politie ker M. Klarenbeek een voor- nrdelijke boete van 300 euro ?ens mishandeling en huisvre- kreuk. Yersekenaar ging op 28 fe- iiari volledig door het lint om zijn zoontje misbruikt was >reen pedofiel. Hij drong zijn ffling binnen en takelde hem it is al tien jaar aan de gang, ar er wordt niets aan ge- Twee vrouwen uit dezelf- woonwijk bevestigden dat de in telkens weer kinderen naar woning lokt. De Yerseke- betuigde zijn spijt, maar »k: „Mijn kind is voor het ffl getekend." iDACTIE WALCHEREN toitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB middelburg Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 t-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) ladia Berkelder Pdith Ramakers Viriam van den Broek tonMagnée toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 w60aagoes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 snail: redactie@pzc.nl nternet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tozorgklachten: 2800-0231231 f4> maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; Bterdags tot 12.00 uur door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een woning in de flat aan de Meanderlaan in Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag zwaar be schadigd geraakt bij een brand. Een buurvrouw werd onwel en is afgevoerd naar het zieken huis. De brand werd rond half één bij de brandweer gemeld door een bovenbuurman. Hij rook een brandlucht en hoorde geknetter. Omdat onduidelijk was of er mensen in de woning op de twee de verdieping aanwezig waren, rukte de brandweer uit met drie voertuigen. De bewoner bleek het huis al te hebben verlaten. Een buurvrouw is met hart klachten naar het ziekenhuis ge bracht. Ze was al langer hartpa tiënt. Verder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bewoner van de uitgebrande flat is bij zijn broer onderge bracht. De schade aan de wo ning bedraagt volgens de brand weer 75.000 euro. De flat is voor lopig onbewoonbaar. De omlig gende woningen raakten niet be schadigd. De oorzaak van de brand is nog niet duidelijk. „Het was een vreemde brand", aldus de offi cier van dienst van de brand weer. „Het is niet in de keuken of op een andere voor de hand liggende plaats begonnen." De politie doet technisch onder zoek. Deze woningbrand is de vierde binnen een week op Walcheren. Eerder was er brand in huizen aan de Kanariesprenk in Vlissin gen, de Vlasmarkt in Middel burg en de Pelgrimstraat in Vrouwenpolder. „Toeval", is het oordeel van de brandweeroffi cier. „Maar vaak is het in de va kantieperiode juist rustig, om dat veel mensen weg zijn." WESTDORPE - Algemeen directeur Marc van 't Westeinde van staalverwerkingsbedrijf Outokum- pu Polarit Oy kreeg gisteren uit handen van burgemeester Jan Lonink de oorkonde voor Havenper soonlijkheid van het jaar.Van 't Westeinde geeft sinds vier jaar leiding aan het bedrijf op de Axel- se Vlakte, dat hij twaalf jaar geleden hielp oprichten. Daarnaast is hij actief in het technisch on derwijs en lid van de adviescommissie van havenschap Zeeland Seaports. Een gekwalificeerde be oordelingscommissie wees hem unaniem aan als nieuw aanstormend talent. foto Peter Nicolai door René van Stee SLUISKIL - Kunstmestprodu cent Yara in Sluiskil gaat zijn marktsegment verbreden, dank zij een nieuwe industriële toe passing van ureum, de grond stof voor onder meer kunstmest, voedingsmiddelen, harsen en lij- Eind dit jaar komt het product Adblue op de markt, een niet-giftige en onbrandbare ureumoplossing in water die er voor zorgt dat de schadelijke stikstofoxiden in uitlaatgassen van vrachtwagens worden omge zet in onschadelijke stikstof en waterdamp. Het product wordt toegevoegd aan de brandstof van de trucks. „We verwachten een enorme hausse, omdat alle vrachtwagens in 2006 aan stren gere Europese emissie-eisen (de Euro-4 emissienorm) moeten voldoen. We zullen onze vier fa brieken in Europa hard nodig hebben om aan de vraag te vol doen. Rond 2010 gaat het naar verwachting om enkele miljoe nen tonnen, omdat zo'n vijf pro cent van de brandstof van de vrachtwagens wordt vervangen door de ureumoplossing", ver telt salesmanager A. Braven- boer van Yara Industrial in Vlaardingen. Over het effect op de werkgele genheid bij Yara in Sluiskil kon Bravenboer geen uitspraak doen. Hij acht het echter met uit gesloten dat de productiecapaci teit op termijn moet worden uit gebreid en het bedrijf daardoor verzekerd is van een hoge afzet. De grote ureumproducenten in Europa, waarvan Yara de groot ste is, produceren Adblue in zes Europese landen. De productie capaciteit wordt aan de markt ontwikkelingen aangepast. Be halve in Sluiskil maakt Yara het product onder de merknaam Airl binnenkort ook in Le Havre en Ferrara. In Brünsbut- tel (bij Hamburg) is de produc tie inmiddels begonnen. Bij de inwerkingtreding van de Euro 5-emissienorm worden de eisen voor de uitstoot van vrachtwa gens in 2009 nog verder aange scherpt. Met het oog op een schonere toekomst van het weg voer hebben de grote vrachtwa genfabrikanten in Europa in middels een nieuw samenwer kingsverband gevormd. Zij heb ben hun voorkeur uitgesproken voor de toepassing van het selec tive catalytic reduction-systeem (scr). Door middel van een kata lysator en het injecteren van nauwkeurig gedoseerde hoeveel heden in de hete uitlaatgas- stroom, reduceert scr de emissie van schadelijke stikstofoxiden met bijna honderd procent. Bo vendien loopt het brandstofver bruik van een truck die met scr is uitgerust terug met zo'n twee tot vijf procent. Samen met hun distributiepart ners zetten de producenten mo menteel een Europees netwerk op om hun klanten 'te bevoorra den. Yara werkt voor dit doel nauw samen met het Duitse Brenntag. Aan de benzinepomp is Airl of AdBlue voorlopig niet verkrijg baar, omdat de investering voor veel tankstations niet de moeite loont. Bravenboer: „Wij bieden echter een alternatief. Het is de bedoeling mobiele apparatuur bij tankstations te plaatsen, waardoor vrachtwagens toch van het additief kunnen worden Pim Kraan voor hotel Britannia dat al ruim zes jaar leegstaat. „Onder valse voorwendsels wordt een gebouw neergezet." foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Hotel Britannia wordt nooit een congreshotel met 160 kamers. Die verwachting spreekt Vlissinger P. Kraan uit. Het verbaast hem niets dat projectontwikkelaar Loostad nog niet is begonnen aan de sloop en wederop bouw van het verpauperde Britannia aan de Vlissingse boulevard. „Een ex ploitatie als volledig hotel is niet haal baar", zegt hij. „Uitbaters en beleggers willen perspectief zien." F. Ufkes van ontwikkelaar Loostad rea geert wat korzelig op de uitspraak van de Vlissinger. Hij zegt uiteindelijk: „Ik vind het knap dat zoveel mensen pre cies weten hoe het zit. Ook als ze niet zelf betrokken zijn bij een project." Ufkes zegt dat Loostad al een exploi tant meent te hebben. Meent te hebben? „We hebben een exploitant, maar ik doe er verder geen uitspraken over. We slopen nog niet, omdat we de afbraak en opbouw op elkaar willen laten aan sluiten." Loostad heeft recentelijk een nieuwe brochure gemaakt, waarin de hotel-vil la's voor het toekomstige Britannia wor den aangeboden. Loostad polst de be langstelling. Een aantal appartementen is bestemd als beleggingsobject. Vlissinger Kraan vreest dat straks on der valse voorwendsels een gebouw wordt neergezet. „Daarmee bedoel ik dat deze ontwikkelaar niet het plan heeft om een hotel-congrescentrum te bouwen. De ontwikkelaar misbruikt de horeca-poot om de wijziging van het be stemmingsplan door te drukken." Kraan zegt dat het een flat wordt met een bescheiden aandeel aan horeca. „De gemeenteraad is zo'n vier jaar gele den gezwicht voor het argument dat Vlissingen een hotel-congrescentrum met allure nodig had. Daarom mocht er ook zo hoog en volumineus worden ge bouwd." Kraan trekt de conclusie dat de gemeen teraad en het college bij de neus zijn ge nomen. Wethouder L. Poppe-de Looff weerspreekt Kraans gedachtegang. „De ontwikkelaar voert de plannen uit, zo als we destijds hebben afgesproken en waarop de bouwvergunning is afge stemd. Daar zit niets tussen." Zij is niet verrast dat de projectontwik kelaar niet direct nadat vorige maand de bouwvergunning onherroepelijk werd, is begonnen met slopen, maar heeft er alle vertrouwen in dat de sloop er binnen afzienbare tijd van komt. „Met slopen zal niet tot het einde der ja ren gewacht worden." Kraan heeft met een aantal omwonen den van hotel Britannia jarenlang ge streden tegen de nieuwbouwplannen •voor het hotel. Zij vonden het te mas saal. Ze gaven anderhalf jaar geleden hun strijd op, nadat ze door de Raad van State in het ongelijk waren gesteld. „We willen nu dan ook dat het congres centrum er komt want daarop is het be stemmingsplan en de rechtspraak geba seerd. Leiden is in last als er iets anders komt dan een congreshotel", zegt hij. „Het bestemmingsplan zal gewijzigd moeten worden. En daartegen kan be zwaar worden gemaakt." Belang Hij verwijst naar 2000, toen Britannia uit de branche en van het Loodswezen regio Scheldemond steunbetuigingen kreeg voor de verbouwingsplannen. Vlissingen zou een gebrek hebben aan conferentieruimten en hotelkamers. „De gemeente wees er vervolgens op dat een congrescentrum het algemeen belang van Vlissingen zou dienen. Dat belang was groter dan het belang van omwonenden, die over de aantasting van het woongenot begonnen. Wij wer den weggezet als lastposten, terwijl we gebruikmaakten van onze rechten." In datzelfde jaar werd gesproken over 164 luxe hotelkamers, elf conferen ce-rooms en acht congreszalen. „Op el ke verdieping zou een vergaderzaal ko men. Daarna is de ene na de andere con ferentiezaal uit het plan geschrapt." Kraan vervolgt: „Nu die congresfacili teiten teruggedrongen zijn, vraag ik me af waar die - volgens eerdere berekenin gen - jaarlijkse dertigduizend overnach tingen vandaan moeten komen. Dat is voor de exploitant en belegger nodig om een minimaal vereist rendement te krijgen." Poppe-de Looff vreest niet voor een te geringe bezettingsgraad van Britannia. „We hadden vroeger hotel Noordzee, het Strandhotel, Britannia en nog enke le kleinere hotels. Noordzee en Strand hotel bestaan niet meer. Daarvoor in de plaats is Arion gekomen en straks het vernieuwde Britannia. Het is druk in Vlissingen en er is een gebrek aan slaap plaatsen." Kraan ziet een doemscenario voor zich: „Valt de verkoop van de recreatieappar tementen tegen, omdat het rendement voor beleggers te klein is, dan volgt leeg stand. De gemeente raakt de leegstand beu en geeft toestemming om apparte menten voor permanente bewoning te verkopen. Dan is het hotel geen hotel meer, maar een gewone, hoge flat met een klein gedeelte aan horeca." 19.00 uur tot 24.00 uur in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11