»zc Veldwerk lan rivier Macedonië Skatemovie toont andere kijk op Zeeland De natuur in tijdens de Groene Maand 13 ogeschool meet vervuiling ieeldentuin lezers schrijven Drama LPF Gorki unst Bl0f ook te zien op videoscherm en televisie Grimmigheid over terreur in Het Oude Raadhuis vrijdag 27 augustus 2004 irRolf Bosboom gSINGEN - Een groep stu- ien van de Hogeschool Zee- j in Vlissingen reist vandaag par Macedonië. Op verzoek de plaatselijke autoriteiten lerzoeken zij de vervuiling ide rivier Dragor. schillende fabrieken, vooral dde stad Bitola, lozen hun liwater in de rivier. Het gaat producenten van suiker, pa- gist en bier. De gemeente rica (de tweede stad van Ma mie), de plaatselijke water- serder en de Universiteit Ohrid willen weten hoezeer rivier vervuild is en hebben int contact gezocht met de riding Aquatische Ecotechno- (watermanagement) van iogeschool Zeeland, verzoek uit Macedonië kon iogeschool mooi combineren de jaarlijkse veldstudie- k die bij de opleiding hoort, der werden in dat verband ri- systemen in Oostenrijk en nkrijk onderzocht. Een epvan 26 derdejaars studen- onderneemt samen met drie 1GH-HAAMSTEDE - Gale- ioudster en beeldend kunste ts Daniëlle Orelio in ivHaamstede geeft zondag ns het Rondje Kunst in beeldentuin en atelier de- Braties. Orelio werkt onder met brons, rvs, keramiek rganische materialen. Haar ieren beeldentuin zijn geves- i aan de Hogeweg 34 in ^-Haamstede. Ze zijn zon- open van 12 tot 17 uur. begeleiders de expeditie naar Macedonië. Voorafgaand aan de reis hebben de studenten zelfstandig een meetplan moeten opstellen. Daarin staat onder meer aange geven hoe, wat en waar moet worden gemeten. De studenten presenteerden het plan gister middag aan hun begeleiders. Vanochtend vliegt de groep, in clusief het mobiele veldlab van de hogeschool, naar de Macedo nische hoofdstad Skopje. Water schap Zeeuwse Eilanden heeft hydrologische meetapparatuur in bruikleen gegeven. Komend weekeinde bekijken de studenten eerst de situatie ter plaatse en de exacte locaties waar watermonsters moeten worden genomen. Als daartoe aanleiding is, kan het meetplan dan nog worden aangepast. Het echte werk is volgende week. Van maandag tot en met donderdag zijn de studenten da gelijks veertien uur, van acht uur 's ochtends tot tien uur 's avonds, in touw om het meet plan uit te voeren. Donderdaga vond presenteren zij hun eerste bevindingen aan vertegenwoor digers van de gemeente Bistrica, het plaatselijke waterschap en ook van de Wereldbank. Tien jaar geleden werd in opdracht van de Wereldbank ook een on derzoek naar de waterkwaliteit gedaan. Volgende week vrijdag vliegt de groep terug naar Ne derland, waarna de onderzoeks resultaten in een eindrapport worden verwerkt. De Macedonische instanties zor gen voor onderdak, eten en ver voer van de studenten. De lokale bevolking zorgt er ook voor dat zij in aanraking ko men met de Macedonische cul tuur. door Rinus Antonisse GOES - September is door een groot aantal organisaties voor natuur, landbouw en recreatie uitgeroepen lot Groene Maand. Ook in Zeeland vindt een reeks activiteiten plaats. Bedoeling van de Groene Maand - die voor de vijfde maal wordt gehouden - is zoveel mo gelijk mensen ertoe te brengen het landelijk gebied en de na tuur in te trekken. Thema is de natuur in stad en land. Daarmee wordt aandacht ge vraagd voor actuele vragen als: wat is de invloed van de veran derende landbouw op het land schap; waar stopt de stads- en dorpsuitbreiding; hoe ontwik kelt de natuur zich in het grens gebied tussen stad en land? Tijdens de Groene Maand ko men deze onderwerpen in meer en mindere mate aan bod via de diverse activiteiten. Hiertoe be horen wandelingen, fietstoch ten, rondleidingen, tentoonstel lingen. De nadruk ligt op de ty pische 'septembernatuur', met de herfst in aantocht. Tot de organisaties die voor de Groene Maand tekenen behoren onder meer: IVN-veremging voor natuur- en milieueducatie, de Hollandse Molen, Vrienden van het Platteland, Natuurmo numenten, Staatsbosbeheer, de Fietsersbond en ANWB. In Zee land doet ook het Nationaal Park Oosterschelde mee. Een greep uit de Zeeuwse activitei ten De hele maand kan de boe renlandroute Zak van Zuid-Be veland worden gefietst of gelo pen. Wandelen door de bossen van Westerschouwen is moge lijk op 7, 14, 21 en 28 september (13.30-15.30 uur). Op 5 september is er in fort Ram- mekens bij Ritthem een familie dag (13.00-17.00 uur). Daar is ook 12 september een meezing- middag, op 19 september een op treden van de Doorbraak en 26 september van een Ierse muziek groep. Het natuurontwikkelingsplan in de Scherpenissepolder op Tho- len is tijdens een wandeling te bekijken op 1 en 11 september (respectievelijk om 19.00 en 13.30 uur). Voor de Meeuwendui nen in de Kop van Schouwen is dat het geval op 9, 12. 23 en 30 september (13.30-15.30 uur). Andere activiteiten zijn wande lingen door het nieuwe natuur gebied de Prunje aan de zuid kust van Schouwen (onderdeel van plan Tureluur) en door het Dijkwater op Duiveland; een natte-laarzentocht door slik en schor bij Sint-Annaland; wande len door de afgesloten zeearm Pluimpot op Tholen; een natuur wandeling langs duinen, dijken en bos bij Vlissingen. Op de website www.groene- maand.nl is meer informatie te vinden over de activiteiten in Zeeland en andere provincies. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op de in de PZC verschenen redactionele be richten, artikelen of commenta ren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Plaatsing van bij dragen betekent niet dat de re dactie de meningen en stellin gen van de inzenders onder schrijft. In de PZC van 20 augustus stond een bericht over een man die in Zierikzee een vrouw, vast gebonden achter zijn motor, meesleepte. Hier is sprake van een groot menselijk drama. Het is walgelijk dat in een land waar dagelijks via radio en tele visie spots worden uitgezonden tegen zinloos geweld, mensen op deze manier het recht in eigen hand kunnen nemen zonder dat iemand daar iets tegen onder neemt. Als een dier wordt mishandeld, komt de dierenbescherming. Wie beschermt deze vrouw? Ik hoop dat de zware mishandeling een gerechtelijk vervolg zal heb ben en dat misdaden als deze door de samenleving niet wor den getolereerd Het is te erg voor woorden. A.J. Koole Zuidstraat 11 Haamstede Wie denkt dat het 'ouderwets ge rommel' is in de LPF (PZC 25-8), vergist zich. De democra tie staat op het spel. De demo cratie komt tot uiting via een .vereniging, die kandidaten de mogelijkheden biedt om in de politiek te komen. De politieke vereniging Lijst Pim Fortuyn heeft in 2003 1,5 miljoen euro be steed aan Kamerleden en de Sta tenleden. De LPF gaat de daar door ontstane problemen oplos sen. De fractie wil de financiële verantwoordelijkheid ontlopen. Op voorspraak van de fractiele den Herben en Van As kozen de leden een bestuur, dat hun ver trouwen beschaamde. De naam Lijst Pim Fortuyn is voor de leden van het de hoogste belang. Volgens een vooropge zette strategie probeerden de nieuwe bestuursleden de naam weg te kapen van de vereniging. Eerst via een faillissement. Dat is niet gelukt. Daarna via finan ciële insinuaties. De vereniging heeft op basis van een gedegen accountantsrapport het bestuur decharge gegeven, dus geen pro bleem. De fractie kaapte de web site. De fractie wil niet verder met de vereniging. Als lid vind ik dat de fractie de naam LPF of welke verwijzing naar Pim For tuyn dan ook, niet meer mag drar gen. Ook vind ik dat de fractiele den het volgens het getekende politieke contract, de zetel ter beschikking moeten stellen. Wim Boogaart Erling Steetistraat 14 Nieuwerkerk Peter Slager heeft volledig ge lijk in zijn open brief aan Luc de Vos (PZC 24 aug.j Het zegt misschien toch iets over de 'cul tuurverschillen' tussen Belgen/ Vlamingen en Nederlanders. Als Vlaamse, in Zeeland woonach tig, ben ik soms verbaasd over de relatief kleine opkomst tij dens optredens van onze goede Belgische rockers. Admiral Freebee, Ozark Henry, Flip Kowlier, Arno, Kolacny brothers en zelfs Raymond van het Groenewoud trekken geen volle zalen/pleinen in Zeeland. Maar vice versa komt Blof in Belgïe ook moeizaam van de grond. Hoe verklaar je dat Wat is die grens eigenlijk Onlangs heb ik een optreden van Gorki gezien op een marktplein, diep in West-Vlaanderen. Het is en blijft een primaire jongen, pror beren te scoren met veel sex, kunstpenissen, broek laten zak ken en het lukte hem nog ook. Er was enorm veel ambiance, hij zong soms vals en veel te hard maar dat deed er niet toe'. Ik heb enorm genoten. Blof we- ze gerust: er waren veel derti gers met hun peuters en kleu ters op de eerste rij (half sla pend). veel veertigers met hun tieners en veel vijftigers. Ik ben erg benieuwd naar zijn optre den, of hij de Zeeuwen kan mee krijgen. Wat. zijn nieuwe cd/dvd betreft: het is inderdaad een prachtige plaat. Dankzij medewerking van Flip Kowlier, Tom Barman, Laïs, Scala met Steven en Stijn Kolacny, Mauro en Tim van Hae- mel. Heerlijk dit nazomerfesti val met al die Belgen op de affi che Griet Vervlo et- Snick Hogelandseweg Grijpskerke ':or Ernst Jan Rozendaal DDDELBURG - Het is begon- jt, en met een passie voor skate s' «arden. Daardoor heeft M :d-Middelburger Job te Veld- ii his (27) het inmiddels ge in «hopt tot editor van de Britse ineast Peter Greenaway. Toch ij. aaakt hij nog steeds skate 's ihns. „Daarin kan ik doen wat tl twl." 'insdag krijgt het publiek in liddelburg een voorproefje ris in Te Veldhuis' nieuwe film: he Eland Video (de Zeeland- j. "ieo). Een twintig minuten du ade selectie van de ook op )VD uitgebrachte video is te en op het videoscherm dat ter r<l tegenheid van de opening «n de Roosevelt Academy op Markt komt te staan. De pre tere van de complete film J1' indt plaats op 4 september in set nieuwe MekerSkatepark san de Middelburgse Sport- |d jan. Ie film volgt het stramien van ui éims die circuleren in het lan- ïlijkeskatecircuit. „Veel men- -n zien skaten als een sport of s!fs niet meer dan een onzin- ?ort", verklaart Te Veldhuis, ise sinds enkele weken in Rot- ïrdam woont. „In werkelijk- tad is het veel meer dan dat. ei Staten is een hele cultuur, aarin muziek en film een be- 0 kngnjke rol spelen." se- itnds zijn vijftiende houdt Te 'ddhuis zich bezig met skaten. -adat er in Middelburg des- jjds nog geen skateboardwin- lel was, ging hij met zijn vrien- den elke twee maanden naar de nd, hardcore Skatestore in Scheve- 'l; dingen. Daar maakte hij kennis de skatevideo's waarin GMstzinnige beelden van skate- t^cs worden afgewisseld met saateunstisch aandoende on- Sönscènes. •Dat is het genre", zegt Te Veld ts. „Videoclips van skaters, 3et goede muziek, helemaal in «TV-stijl, worden afgewisseld W sketches waarin diezelfde Saters zichzelf voor lui zetten, ^ondermijnt het ene onder- &lhet andere." f Veldhuis raakte gegrepen toor de skatefilms. „We koch- j® zon video en draaiden hem «lemaal grijs. Ik kende elke jsicdie erin zat uit mijn hoofd, «t een high-8-camera van de w van een vriend en twee vi- Job te Veldhuis heeft het Middelburgse café Rockdesert in miniatuur gebruikt als decor voor animaties van kleipoppetjes in zijn skate- film Deze Eland Video. foto Ruben Oreel deorecorders die ik van de bu ren leende, heb ik mijn eerste skatefilmpje gemaakt. Toen was ik negentien. Bij de presen tatie daarvan in Midgard was ook de Middelburgse filmer Pim van Kampen aanwezig. Hij zei: 'Wil je niet eens iets op mijn apparatuur maken? In eens kreeg ik de beschikking over digitale montage-appara- tuur. Er ging een wereld voor me open." Te Veldhuis ging filmwetenschappen studeren in Amsterdam. Tegenwoordig werkt hij als free lance-editor. MIDDELBURG - Het besloten concert dat Blof dinsdag in Middelburg geeft ter gele genheid van de opening van de Roosevelt Academy en het nieuwe stadskantoor, is rechtstreeks te zien op een videoscherm op de Markt, 's Avonds is daarop ook het op treden te zien dat Blof en Femi Kuti geven op het Abdijplein. Dat concert wordt ook uitgezonden door Omroep Zeeland. Onder het motto 'Een werelddag op een we reldmarkt in een wereldstad' verzorgt de Stichting Evenementen Middelburg vanaf 13.30 uur op de Markt een programma met culturele activiteiten. Dat begint met een rechtsreekse reportage van de aankomst van koningin Beatrix bij het voormalige Stadhuis en het concert aldaar van Blof. Om 15 uur begint, een reeks optredens op de Markt, waar zes horecapaviljoens en een aantal partytenten komen te staan. De Zuid-Amerikaanse muziekgroep The Origi nal Kids treedt drie keer op (15.15, 17.45 en 19.15 uur). Om 15.40 en 17.45 uur is de beurt aan Mar ty le Gray die onder meer jongleert met ket tingzagen. Om 15.45 uur treden de straatartiesten Hans en Ans op, gevolgd (om 16 uur) door de Funfare, drie mannen die een complete fanfare verbeelden. In een speciaal gebouw de stellage is om 16.50 en 17.55 uur een hoogspanningstrapeze te zien. Om 17.00 uur is het tijd voor de dozenact (mime) en daarna de straattheateract 'Het spijt me dat ik u lastig val'. De hele middag zijn op het videoscherm re portages te zien over de openingshandelin gen. Om 18.30 uur wordt een selectie uit Deze Eland Video van Job te Veldhuis ver toond. Vanaf 20.30 uur is het concert van Blof en Femi Kuti te volgen. Hij maakte videoclips voor de Middelburgse zanger Danny Vera en de Haarlemse hiphop per Pete Philly. Voor MTV ver vaardigt hij zogenaamde chunks, korte reportages over onderwerpen die de jeugd aan spreken, in een snelle, hippe stijl gefilmd en gemonteerd. Sinds enkele maanden is hij edi tor van Peter Greenaway. „Ik leer ontzetend veel van hem, maar hij geeft mij ook de ruim te dingen te verzinnen. Hij werkt graag met jonge men sen." Geen gezeik Toch is Te Veldhuis skatefilms blijven maken. Daarin heeft hij, zoals hij het uitdrukt, niet te maken met politics. „Geld schieters willen vaak dat iets of iemand een bepaalde tijd in beeld komt. Bij deze films is het effe geen gezeik, ik kan me uiten zoals ik zelf wil, het is ook niet iets pretentieus, ik wil een bepaalde sfeer overbrengen en mensen vermaken. Deze Eland Video bevat prach tige clips van skaters, op loca ties als de Vlissingse boulevard en het Middelburgse Abdij plein, indrukwekkende anima ties van kleipoppetjes aan een poolbiljart - het interieur van het Middelburgse café Rockde sert in miniatuur - en een duize lingwekkende montage van ar tistieke foto's van het Zeeuwse landschap. Maar ook persifla ges op bekende films en simpe le shots van blowende, brallen de en drinkende jongeren. „De opzet van de skatefilm zit er nog in, maar de nadruk is meer komen te liggen op de video clips en de artfilm", aldus Te Veldhuis. Vandaar dat hij de film aan een breder publiek dan alleen ska ter wil presenteren. „Het is mijn perspectief op Zeeland. De film brengt een jongerencul tuur in beeld die voor mij heel gewoon is, maar waar de mees te mensen niets van af weten. Ik wilde ook laten zien hoe een aantal jongeren in Zeeland uit blinkt in disciplines als fotogra fie, animatie en vormgeving." Een selectie uit Deze Eland Video is dinsdag te zien op een video scherm op de Markt, in Middel burg. Vanaf 18.30 'uur. De premiè re is zaterdag 4 sept in MeterSka- tepark II in Middelburg. Aan vang: 22 uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Beel dend kunstenaar Jaap van der Gaarden heeft iets met Ameri ka. Hij is gefascineerd door de cultuur en geschiedenis van de Indianen en de terreuraanslag op de Twin Towers zette hem aan tot het verbeelden van diep schokkende grimmigheid achter die aanslag. Het resultaat daar van is tot eind september te zien in galerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede. Niet alleen Amerika, ook Schou- wen-Duiveland - de geboorte grond van zijn moeder - heeft de belangstelling van Van der Gaar den. Die hernieuwde belangstel ling voor zijn roots resulteerde eerder dit jaar al in een exposi tie in De Bewaerschole onder de titel 'Moederland'. Hij exposeer de daar onder meer moederpor tretten, allerlei variaties op de aanblik van Bruinisse en impres sies van Schouwse binnendijken en weelderige landerijen. „Hier presenteert hij weer heel wat anders", haast galeriehoud ster Willy Kort van Het Oude Raadhuis zich te zeggen. Zij kiest in deze periode bewust voor Van Gaardens thema-ten toonstelling waarin zijn impres sies over de aanslag op 11 sep tember 2001 centraal staan. Prominent aanwezig op de expo sitie is een drieluik van de in stortende torens van het World Trade Center. De kunstenaar schilderde de uit- eenbarstende bouwwerken in vlammend rood in combinatie met grijze staalconstructies die vernietigd worden. Op elk van de delen van het drieluik heeft Van der Gaarden de kop van een arend, het beeldmerk van de VS, subtiel weergegeven. Zijn schilderijen ademen een sfeer van ontworteling en desorëntatie. De kunstenaar geeft ook zijn im pressie van de verslagenheid na de terreuraanslag door middel van een abstract schilderij met een blauwe driehoek tegen een grillige achtergrond. Hij gaf ei- de titel 'The keyword is survival on the new frontier' aan. Indianen Naast de schilderijen gebaseerd op 11 september, zijn in de gale rie ook enkele werken te zien die getuigen van Van Gaarden's fascinatie voor specifiek de pue blo-indianenstammen met hun markante adobe-architectuur. Hij werkt graag volgens een dui delijke structuur. Zijn werk is in te delen in thema's. Eén daar van is zijn voorliefde voor legen darische muzikanten. In He,t Oude Raadhuis zijn in dit kader enkele zeefdrukken van zijn hand te zien. Ze bieden een hommage aan blues- en jazzgrootheden als: BB King, Eric Clapton, Lee Rit- tenour en Miles Davis. De expositie in Het Oude Raad huis is tot en met 30 september te zien op donderdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, op zater dag van 11.00 tot 17.00 uur en op elke laatste zondag van de maand tijdens het Rondje Kunst in Burgh-Haamstede van 12.00 tot 17.00 uur. Jaap van der Gaarden verbeeldt in een drieluik de uiteenbarstende Twin Towers. foto Marijke Folkertsma Wandelen langs de Meeuwenduinen in de Kop van Schouwen is een van de activiteiten tijdens de Groene Maand, foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53