zc nbrekers keren vaak erug bij de buren Regels voor euthanasie baby's geëist >^'1 CiUk>t Armoede in Europa neemt toe door de vergrijzing Auteur Kees Ouwens (60) overleden ooral rijke buurten lopen meer risico ;rdriften tien rol bij uze personeel jde Friese «lens pompen iter weg Sigarenboer mocht foto winkeldief niet ophangen Zes inspecties controleren massaal vrachtwagens z.) Wildplassers onder koude douche Particuliere school voor vrabo Akkoord slachtoffers cafébrand Jongen verzint gijzeling Amsterdam in zwaar weer Burgemeester Zaltbommel jaagt op vandaal OPROEP vrijdag 27 augustus 2004 [ferdi Schrooten JERDAM - Inbraak is be- Hflijk. Direct omwonenden «n leeggehaald huis lopen drie keer zo grote kans dat rij binnen een week het iioffer van inbraak worden. iüjkt uit onderzoek van het «riands Studiecentrum Cri- iteit en Rechtshandhaving 8) in Leiden, dat gisteren jresenteerd op een interna- Kal congres van criminolo- lAmsterdam. De onderzoe- JNTNGEN - Bij de keuze personeel spelen seksuele •riften een grote rol. Vrou- ntllen niet snel een mooie ra aannemen, terwijl een ppe kandidate het bij man- «el ver zal schoppen. blijkt uit promotieonder- van psycholoog M. Luxen ieRijksuniversiteit Gronin- In een selectieprocedure i mannen, in tegenstelling hun vrouwelijke collega's, onderscheid tussen mooie E]ke seksegenoten. Bij vróu- idaarentegen spelen jaloezie ivoelens van bedreiging wel grote rol. Vrouwen nemen rom liever een mooie man in sl, hoewel die voorkeur niet !trk is als de voorkeur van aen voor een mooie vrouw, f. kader van zijn onderzoek dê Luxen aan ruim twee- lord personen foto's van zo- aantrekkelijke als lelijke m. Luxen noemt het opval- dat zelfs ervaren leidingge- lon zich door uiterlijk laten d ANP ITSJERK - In Friesland zijn negentiende-ceuwse wind- ins ingezet om de grote hoe- leid water in de boezem Ie pompen. heeft een woordvoerder van Friese waterschap Wetters- fryslan gisteren bekendge- alp van de antieke windmo- Isniet noodzakelijk, zegt de nan van het waterschap. is een extra steuntje in de De molens bij Leeuwar- Wyns, Aldtsjerk en Menal- ttunnen normaal gesproken water meer wegpompen, solens zijn gebouwd op ba- ran het negentiende-eeuwse asewaterpeil. Dat was veel sdan het huidige peil. De ïis 'steken' daarom niet ?g om bi] het water te Bi. Door de forse regenval atste twee weken staat het ïzo hoog dat ook de wind- Es weer hun waarde heb- i\P kers hebben vijftigduizend in braken geanalyseerd, die in de jaren 1996 tot 2003 zijn ge pleegd in en rond Den Haag, Delft en Zoetermeer. In drie kwart van het onderzochte ge bied bleek de besmettelijkheid van inbraak zich voor te doen. Inbrekers keren vaak terug in een buurt, omdat ze door hun eerdere 'bezoek' weten wat er te halen valt. hoe de situatie is en hoe hoog de risico's zijn. De kans op herhaling is het grootst in de eerste zeven dagen, in een gebied van vijftig meter rond een inbraak. Het risico neemt dan met maar liefst 327 procent toe. Naarmate de tijd verstrijkt, neemt het inbraakge vaar af. Niettemin hebben bewo ners binnen honderd meter van een inbraak na vijftien dagen nog altijd bijna twee keer zoveel kans om slachtoffer te worden als normaal (197 procent). Na een maand is dat risico nog ruim anderhalf keer groter dan normaal. Volgens onderzoeker Wim Ber- nasco is de kans op een nieuwe inbraak vooral groot in wijken met veel welgestelde inwoners. In gewone buurten en achter standswijken komt het naar ver houding vaker voor dat inbre kers op korte termijn toeslaan in exact hetzelfde huis, zegt hij. Extra sloten „In een goede wijk moeten dus vooral de buren ongerust zijn als bij jou is ingebroken. Maar in een doorsnee wijk kun je zelf maar beter snel even een in braakalarm installeren of extra sloten aanbrengen, al is het maar tijdelijk." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een sigaren handelaar uit Amsterdam mocht geen foto ophangen van een 79-jarige vrouw die hij aanzag voor een winkel dief. Hij handelde daarmee in strijd met de auteurswet, al dus de rechtbank in Amster dam gisteren. „Mevrouw heeft geen toestem ming gegeven tot openbaar making van haar portret", oordeelde de rechter. De rechtbank vindt het begrij pelijk dat winkeliers naar middelen zoeken om winkel diefstal tegen te gaan of om gestolen spullen alsnog be taald te krijgen. Daarbij mo gen winkeliers uitsluitend rechtmatige middelen gebrui ken en niet in strijd met de wet handelen, aldus de recht bank. „Publicatie van een fo to heeft een element van straf in zich en levert eigenrichting op." De winkelier had eind juli een foto van de vrouw op zijn deur gehangen met de tekst 'Deze vrouw heeft hier gestolen!'. Hij had op video beelden gezien dat de vrouw een paar tijdschriften mee nam uit zijn tabakszaak in de Amsterdamse Dapperbuurt. Volgens de familie van de vrouw is zij echter zwaar de menterend en kon zij nooit met opzet iets uit de winkel hebben gestolen. De winke lier reageerde teleurgesteld op de uitspraak. „Het is jam mer dat het niet mag. Het zou een groot maatschappelijk probleem oplossen." ANP APELDOORN - Zes overheidsdiensten hebben gisterochtend een grootscheepse con trole gehouden van het vrachtverkeer op de snelweg A50 bij Apeldoorn. Het was voor het eerst dat de diensten gezamenlijk optraden. Van de veertig gecontroleerde chauf feurs kregen veertien een bekeuring wegens uiteenlopende overtredingen. Aan de ac- tie deden in totaal dertig controleurs mee van de Algemene Inspectiedienst, het Korps Landelijke Politiediensten, de Arbeidsinspectie, de Inspectie Verkeer en Water staat, de douane en de inspectiedienst van het ministerie van Vrom. De inspectie was vooral gericht op vrachtwagens die vee of afval vervoerden. foto ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er moeten duide lijke regels komen voor de le vensbeëindiging van ernstig ge handicapte pasgeborenen. Een ruime Kamermeerderheid van CDA, PvdA en WD steunt de oproep van kinderartsen voor een helder toetsingskader en maant staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) tot actie. Jaarlijks worden de levens van ongeveer honderd pasgeboren baby's beëindigd. Bij een op de vijf wordt een dodelijk middel toegediend, het merendeel sterft door een hoge dosering morfine of het staken van de behande- ling. Volgens het Koninklijk Neder lands Medisch Genootschap (KNMG) bestaat onder medici grote onduidelijkheid over wan neer het leven van een baby mag worden beëindigd. Artsen mel den sterfgevallen meestal niet bij justitie, ofschoon zij dat wel horen te doen. Weloverwogen „Wij kunnen heel ver meegaan met wat de artsen willen", rea geert PvdA-woordvoerder Van Heeteren. CDA en WD willen dat melding bij justitie van levensbeëindiging bij baby's ver plicht blijft. „Bij euthanasie gaat het om een vrijwillig en weloverwogen besluit van de patiënt zelf", licht CDA-Kamer- lid Ormel toe. „Maar.baby's zijn wilsonbekwaam en dus blijft controle nodig." Volgens het CDA is controle ook in het belang van de artsen. Als zij de regels zorgvuldig toepassen, wordt het voor hen ge makkelijker een sterfgeval bij het Openbaar Ministerie te mel den. De beroepsgroep heeft staatsse cretaris Ross per brief opgeroe pen met een 'adequate toetsings procedure' te komen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid liet gisteren weten dat Ross de zorgen van de medici deelt. Dit najaar komt het kabinet nog met een standpunt over euthana sie bij wilsonbekwamen. Er wordt waarschijnlijk in samen spraak met de beroepsgroep een algemene gedragsrichtlijn opge steld. Ross laat nu al weten niet van zins te zijn de wet aan te passen. T oetsingscommissie Een speciale toetsingscommissie bestaande uit medici, ethici en juristen, die de beroepsgroep graag wil, komt er daarmee zo goed als zeker niet. Artsen signaleren daarnaast dat )|<C WAS" EVEAJ MAAA DE W-C HEB MB E-R-CV GEAAl^T van onze redactie binnenland DEN HAAG - Door de vergrij zing in Europa neemt de armoe de de komende 25 jaar toe. De Europese landen moeten daar om meer aandacht besteden aan het betaalbaar houden van het sociale zekerheidsstelsel. Dat staat in een rapport van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) en een Italiaans on derzoeksbureau, in opdracht van de Europese Commissie. Daarin zijn de gevolgen van de vergrijzing voor de inkomensge lijkheid en armoede onderzocht in zes Europese landen. In het algemeen hebben ouderen een lager inkomen dan werken den. Als in Nederland de om standigheden niet veranderen, dan zal het percentage mensen dat onder de armoedegrens leeft, stijgen van 10,8 procent in 2000 tot 11,6 procent in 2025. Vrijwel alle Europese landen kampen met stijgende kosten van de sociale zekerheid en pen sioenen. Om die te financieren, is het noodzakelijk meer men sen langer te laten werken of de deelname van vrouwen aan de arbeidsmarkt te stimuleren. In dat geval blijven de effecten op armoede en inkomensongelijk heid beperkt. De Europese lidstaten maakten in 2000 in Lissabon afspraken over de werkgelegenheid. De doelstelling was dat in 2010 de helft van de ouderen tussen de 55 en 64 jaar en 70 procent van de totale beroepsbevolking werkt. In Nederland werkte in 2000 38 procent van de ouderen. Een andere mogelijkheid om het sociale zekerheidsstelsel betaal baar te houden, is volgens de on derzoekers de pensioenen te ver lagen. Hierdoor echter komen ouderen nog sneller onder de ar moedegrens terecht. Dat staat met name te gebeuren in Frank rijk en Groot-Brittannië. Aange nomen wordt dat Nederland zich zal richten op het beperken van de toegang tot diverse voor zieningen en het verlagen van uitkeringen. Scandinavië De beste resultaten zijn te ver wachten van het Scandinavi sche model, blijkt uit het rap port. De Scandinavische landen kennen een sterk sociaalzeker heidsstelsel, dat zich richt op een hoge arbeidsdeelname van de bevolking en een hoge pen sioenleeftijd. Dat komt de be taalbaarheid van de sociale ze kerheid ten goede en leidt tot minder armoede. GPD TILBURG - Wie in Tilburg na nachtelijk kroegbezoek de muur van restaurant Fanelli's uitzoekt om de blaas te le gen, moet op een koude douche rekenen. Restauranthouder W. van den Boogaard is het nachtelijke wildplassen zo zat, dat hij aan de zijgevel van zijn zaak een douchekop met sensor heeft opgehangen. Hij heeft dit gisteren geopenbaard. Wie de muur van het Italiaanse restaurant nu wil bewate ren, krijgt een straal ijskoud water over zich heen. ANP HAARLEM - Het Erasmus College begint dit schooljaar in Haarlem, Eindhoven en Maastricht met particuliere op leidingen die leerlingen van het vmbo aan een diploma moeten helpen. Voor 21.000 euro garandeert de school een diploma. Het gaat om leerlingen met grote achterstanden. Vaak ver tonen ze ook gedragsproblemen. Juist in het vmbo (voor bereidend middelbaar beroepsonderwijs) is de schooluit val hoog. ANP VOLE ND AM - Ongeveer honderd slachtoffers van de brand in café De Hemel in Volendam en hun ouders zijn woensdagavond akkoord gegaan met de principeovereen komst tussen de gemeente, cafébaas Jan Veerman en een vertegenwoordiging van de slachtoffers. Zij hebben een schriftelijke verklaring hierover onderte kend. Het principeakkoord behelst onder meer dat eige naar Veerman het pand verkoopt aan de gemeente en de opbrengst ter beschikking stelt aan de getroffenen. Uiteindelijk moeten alle 360 getroffenen schriftelijk ver klaren het ermee eens te zijn. ANP KERKDRIEL - Een 14-jarige jongen uit Kerkdriel heeft de politie enkele weken werk bezorgd door een verzonnen verhaal te vertellen over een gijzeling. De politie zal de kosten van het onderzoek gaan verhalen. De jongen deed begin augustus aangifte van de gijzeling. Hij zou enkele dagen tegen zijn zin zijn vastgehouden in een woning in Kerkdriel door een 19-jarige inwoner van die plaats. Een 17-jarig meisje bevestigde zijn verhaal en deed ook aangifte. In de loop van het onderzoek kwamen echter zoveel vraagtekens naar voren, dat de politie het tweetal deze week opnieuw verhoorde. Toen bleek dat zij de gijzeling hadden verzonnen. Waarom zij dat hebben ge daan, is onduidelijk gebleven. ANP AMSTERDAM - De begroting van de gemeente Amster dam zag er voor komend jaar al niet rooskleurig uit. Hoe wel de exacte gevolgen van de kabinetsbezuinigingen pas op prinsjesdag duidelijk zullen worden, geeft wethouder F. Huffnagel (financiën) nu al een waarschuwing af. De gemeente Amsterdam krijgt met tegenvallers van tiental len miljoenen te maken. „De begroting van 2005 wordt de moeilijkste in jaren", aldus Huffnagel gisteren. Naar verwachting krijgt Amsterdam structureel 20 mil joen euro minder van het Rijk. ANP de druk van ouders op medici om het leven van hun baby te beëindigen toeneemt. Soms ook als nog niet eens zeker is dat het kind gehandicapt is, bijvoor beeld na zuurstoftekort bij de bevalling. Kamerlid Ormel noemt deze trend een reden te meer om dui delijke gedragsregels op te stel len. GPD ZALTBOMMEL - Burgemeester A. van den Bosch van Zaltbom mel is zo kwaad op een vandaal in zijn gemeente, dat hij ze des noods zelf wil vinden. In een gis teren verzonden brief aan de in woners van de dorpen Brakel. Gameren en Zuilichem roept hij op om hem desnoods anoniem op een daarvoor geopend c-mail- adres tips te geven. Zijn boosheid richt zich op de persoon die snelheidsremmende palen langs een doorgaande weg van de dorpen naar Zaltbommel uit de grond heeft gerukt. Dat gebeurde al enkele dagen nadat de palen eind juli waren ge plaatst. De gemeente plaatste de palen opnieuw, ditmaal gegoten in beton. Deze week waren de palen ech ter opnieuw losgetrokken. Vol gens de burgemeester heeft de vandaal daarmee de veiligheid van de dorpsbewoners en hun kinderen 'bewust en gepland' in gevaar gebracht. Inwoners pleiten al jarenlang voor verkeersremmende maatre gelen langs de drukbereden weg. Daarvoor heeft de gemeen te nog geen geld. Nadat er in het voorjaar een dode viel, besloot de gemeente vast tijdelijke maat regelen te nemen. ANP van onze redactie binnenland HEEMSTEDE - De dichter en schrijver Kees Ouwens is dins dag in Heemstede overleden. Dat heeft uitgeverij Meulenhoff gisteren bekendgemaakt. Ouwens is zestig jaar geworden. Hij won in 2002 de Constantijn Huygensprijs. Ouwens debuteerde in 1968 met de dichtbundel Arcadia en de ro man De strategie. Voor zijn bun del Als een beek ontving hij de Van der Hoogt-prijs, voor Van de verliezer de lichtbron de Herman Gorter-prijs en voor Mythologieën de VSB-poëzie- prijs. In 2002 verzamelde hij zijn poë zie in Alle gedichten tot dusver en in 2003 zijn proza in Alle ro mans tot dusver. Ouwens, op 27 juni 1944 gebo ren in Zeist, wordt maandag in Haarlem gecremeerd. Hij was nog bezig aan een dicht bundel en een roman. De bedoe ling was dat de dichtbundel zou verschijnen in de Zeeuwse Slib reeks. Hoofdredacteur Aernout de Bruyne weet niet of het er nu nog van komt. De Bruyne ijvert nog steeds voor de plaatsing van Ouwens' dichtregel 'En van een lieflijkheid die wij niet bereiken kunnen' op een gevel aan de Vhs- singse Boulevard. Het is de slot regel van het gedicht 'Voor proef', waarin Ouwens het zicht op de monding van de Schelde beschrijft. De dichter kwam regelmatig in Zeeland. Filmer Ate de Jong heeft plannen om voor het festi val Film by the Sea het gedicht 'Betreft het Breskens' te verfil men. ANP (Advertentie) Voor personen die dit jaar Decis® vloeibaar van Bayer Garden aangekocht hebben. Per abuis is een beperkt aantal flesjes van het product Verigal® in Decis vloeibaar doosjes verpakt. - Decis vloeibaar wordt gebruikt tegen rupsen, kevers en preimot op groenten-, fruit- en siergewassen. - Verigal is bestemd voor de bestnjding van ereprijs en andere onkruiden in jonge gazons. - Aangezien Verigal niet is toegelaten in gewassen zoals die op het Decis vloeibaar doosje staan vermeld, dienen gewassen die met Verigal zijn behandeld niet te worden geconsumeerd. - Bayer Garden heeft al haar distributiekanalen reeds verzocht om de voorraden te controleren. - Toch kunnen er een beperkt aantal onjuiste verpakkingen Decis vloeibaar (met flesje Verigal) bij eindgebruikers terecht gekomen zijn. - Bayer Garden verzoekt bezitters van een Decis vloeibaar verpak king, deze op juiste inhoud te controleren. - Indien in het Decis vloeibaar doosje het flesje Verigal aangetroffen wordt, dient deze verpakking bij het aankoopadres ingeleverd te worden. Daar zal het aankoopbedrag worden vergoed. (Toon deze advertentie). - Bij vragen kan contact worden opgenomen via telefoon 0800-2293728. Bayer CropScience B.V. Mijdrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3