Machtsovername slechts een kwestie van tijd Keeperstrainer sluitpost op de clubbegroting de toekomst tfomcHoa 4N1*Ai4 J8 vrijdag 27 augustus 2004 Aan de tand des tijds ontsnapt geen mens. Ook Ronald Zuijd- wegt niet. De voetballer van Kloetin- ge beseft dan ook drommels goed dat het een kwestie van tijd is voor hij de finitief wordt overvleugeld door zijn veel jongere concurrent voor de linker spitspositie. „Maar ik wil dat moment zo lang mogelijk uitstellen." Er schalt geregeld een lachsalvo door het Goese grand café. En op de momenten dat de voetballers van Kloetinge elkaar aan kijken, valt er kameraadschap en collegiali teit op de gezichten te lezen. Niets wijst er op dat er twee concurrenten naast elkaar aan de tafel zitten. Die indruk is helemaal juist, zeggen Ronald Zuijdwegt (32) en Ist- van Bakx (18). Ze mogen bij de zaterdag-eer steklasser dan beiden op de linkerspitsposi tie azen, van onderlinge haat en nijd is heus geen sprake. „Nee, ook niet toen Istvan vorig seizoen van RCS naar Kloetinge kwam", beweert Zuijd wegt. „Natuurlijk besef je dat je er een con current bij krijgt. Maar dat was geen reden hem niet te pruimen. Ik had niet zoiets van: maar die gaat mijn plekje dus niet inpikken, hè. Had ik vroeger wel, hoor. Ik heb er in de vijftien jaar dat ik in het eerste speel veel zien komen, maar uiteindelijk ook weer zien gaan." Branie Het is de met de jaren groeiende mildheid. Een afnemend blind fanatisme, een fors toe genomen relativeringsvermogen. Maar bo venal, zegt Ronald Zuijdwegt, is Istvan Bakx uit het goede hout gesneden. „Istvan is buiten het veld kalm, een rustige, aardige jongen", vertelt de routinier, terwijl de veertien jaar jongere 'leerling' aan zijn lippen hangt. „Maar in het veld heeft hij juist veel branie. De perfecte combinatie." De jqnge Vlissinger is daarbij ook niet eigen wijs. „Ik wil juist graag leren van de oude ren in de groep", vertelt Bakx, terwijl Zuijd wegt bevestigend knikt. „Ik ben niet zo'n ei gengereide jonge voetballer die het allemaal beter weet. Ja, in de emotie van het spel roep ik wel eens wat als de ervaren spelers me ergens op wijzen. Maar meestal denk ik eerst na. En besef dan meestal dat ze gelijk hebben." Die leergierigheid moet leiden tot een defini tieve basisplaats voor de cios-student. „Vo rig seizoen was dat nog niet echt het stre ven. Ik was zeventien toen ik naar Kloetin ge kwam, ik wilde veel leren en speelminu ten meepakken. Aanvankelijk leek daar door een rugblessure weinig van te komen, maar in het laatste deel van het seizoen stond ik veel in de basis. Toen lag ik ineens voor op schema. Nu moet ik die goede lijn doortrekken." Dat zou wel eens ten koste van Zuijdwegt kunnen gaan. „Al kan het ook zijn dat we er beiden instaan", roept het duo in koor. De één op links, de ander op rechts, bijvoor beeld. Of Bakx in de aanval en Zuijdwegt achter hem op het middenveld. „Want dat ik in de toekomst een linie naar achteren schuif, is wat mij betreft een heel reële op tie", stelt de oudste van de twee. „Met het klimmen der jaren wordt het voor mij fysiek toch allemaal wat moeilijker als linksbui ten. Het is een kwestie van tijd voor Istvan de macht overneemt. Al wil ik dat zo lang mogelijk uitstellen." Want Zuijdwegt is en blijft toch vooral linksbuiten. Die de invul ling van die positie de laatste vijftien jaar drastisch zag veranderen. „Tegenwoordig is het veel de bal inspelen, de bal kaatsen", klinkt het met een zweem van nostalgie in z'n stem. „In mijn begintijd kreeg ik de op dracht de voorzet te geven of voor dreiging naar de goal te zorgen. Verder hoefde ik me nergens druk om te maken. Maar die veran dering heeft ook te maken met het feit dat we met Kloetinge steeds hoger gingen voet ballen. Dan wordt acties maken vanzelf moeilijker, moet je andere oplossingen zoe ken. „Ik weet niet beter dan dat bij onze positie ook andere aspecten komen kijken dan het maken van individuele acties alleen", vult Bakx aan. „Voor mij is dat geen probleem." Hij is dan ook van de moderne generatie. Leerde in zijn Feyenoord-tijd de voetbalwet ten van de huidige lichting. Ook al duurde die periode maar drie maanden. „Ik zou graag nog hogerop willen, maar staar me er niet blind op. Het is immers van zoveel fac toren afhankelijk." Bakx heeft wel degelijk de potentie om ver der te reiken dan Kloetinge, meent Zuijd wegt. „Volgens mij kan hij het niveau van de eerste divisie aan. Maar dan moet hij wel zo blijven doorgaan als hij nu doet. Mag hij niet verzaken." Ach ja, die stoute jongensdromen. Voor Zuijdwegt zijn ze, waar het de voetballerij betreft althans, voorbij. Sterker, het einde van de actieve loopbaan nadert voor de boekhouder uit Hoedekenskerke. Misschien wel sneller dan hem lief is. „Op deze leeftijd kijk je niet meer ver vooruit, maak je elk sei zoen een nieuwe balans op. Als ik niet in de basis kom, is het niet ondenkbaar dat ik stop. Ook omdat mijn vrouw en ik na de wit ter ons tweede kindje verwachten." Voorlopig heeft het duo echter andere za ken aan het hoofd. Een directe terugkeer van Kloetinge naar het walhalla van het za terdagvoetbal vooral. „Via de titel of de na- competitie, maakt me niet uit", zegt Bakx, die er veel, zo niet alles, aan gelegen is om daar een bijdrage als basisklant aan te leve ren. Dat is ook het streven van Ronald Zuijdwegt. Al beseft de meester dat de machtsovername van zijn leerling niet ver weg meer is. Bauke Boersm Ronald Zuijdwegt (rechts) wil 'jonkie' Istvan Bakx best een eindje op weg helpen in zijn voetballoopbaan, maar de routinier van Kloetinge is niet van plan de linksbuitenpositie zonder slag of stoot op te geven. foto Mechteld Jansen Naam: Kelvin van Poucke Leeftijd: 7 jaar Club: VV IJzendijke Team: F1 Positie: Centrale verdediger Idool: Wesley Sneijder, want hij speelt bij Ajax. Hij kan heel goed schieten, is erg technisch en scoort heel mooie goals voor Ajax. Waar spitsen, middenvel ders en verdedigers door gaans als vroege dertigers stop pen, staan keepers nog rustig op hun veertigste onder de lat bij een eerste elftal. Dat heeft tal van redenen, maar dat 'het vak' wordt ondergewaardeerd, is een heel prominente oorzaak. Nee, zegt Christol van Campen- hout stellig, het is echt niet dat hij op zijn leeftijd nog zo nodig moet. Dat hij aan wie dan ook iets wil bewijzen. Maar ja, als een club een probleem heeft, als er geen goede andere keeper voorhanden is, trekt de Breda - naar met alle liefde zijn hand schoenen nog aan. „Vorig sei zoen had trainer Cees Houtepen een probleem bij Oostkapelle, komend jaar denkt hij mij nodig te hebben bij SSV'65", zo legt de veertigjarige ex-profkeeper uit waarom hij nog niet geniet van zijn voetbalpensioen. Ook Mohamed Elbekkaoui is er heus niet alles aan gelegen de van ongeduld trappelende jon kies zo lang mogelijk uit het doel van Vlissingen te houden. Sterker: „Waren die trappelen de, talentvolle jonkies er maar", zegt de 38-jarige keeper van de zondag-derdeklasser. „Als er een keeper komt die meer pun ten voor de club pakt dan ik, dan doe ik met alle plezier een stapje terug, hoor. Maar ze zijn er niet of nauwelijks." Dat is, zo stellen Elbekkaoui en Van Campenhout, zonder meer zorgwekkend. Ook John Karei- se, de Zeeuwse keeperstrainer van de Bredase profclub NAC, is die mening toegedaan. „Maar ik weet niet of dat mede te ma ken heeft met het feit dat het keepersvak onder de jeugd aan populariteit verliest", zegt de in Wemeldinge geboren Karelse (34). „Natuurlijk, een klein jon getje droomt er doorgaans van de grote voetbalheld te worden door een belangrijk doelpunt te scoren. Ze willen allemaal de ge vierde spits zijn. Maar dat is niks nieuws hoor, dat was in mijn tijd ook al zo." Gebrek Want keepertjes, zo wil Karelse maar zeggen, zullen er altijd zijn. „Het is alleen zaak dat de latente kwaliteiten worden ont wikkeld. En juist daar lijkt in afnemende mate sprake van. Zelfs in het betaald voetbal is Christol van Campenhout, doelman van SSV'65 foto Willem Mieras er hier en daar sprake van een schrijnend gebrek aan aan dacht voor keepers", zegt Karel se, die zijn loopbaan afgelopen seizoen beeïndigde bij AGOW in Apeldoorn. „En bij de ama teurs is een doelman, voor zover ik het kan beoordelen, helemaal een ondergeschoven kindje." Die diagnose is haarscherp, vindt Van Campenhout. „In het amateurvoetbal is de keepers trainer vaak de sluitpost op de begroting van de club. Als de be schikbare centen al zo'n beetje zijn verdeeld, gaan de verant woordelijke mensen plotseling denken: 'o ja, er moet nog een keeperstrainer komen'. Dan wordt er een of andere vent ge waagd die het voor een schijn tje wil doen. Maar een keepers trainer moet zorgvuldig geselec teerd worden en bij voorkeur een ex-doelman zijn, die jonge jongens echt beter kan maken." Klopt als een zwerende vinger, zegt Elbekkaoui. Al heeft Vlis singen het wat dat betreft ge troffen. Hoofdtrainer Ruud Pen- nings stond woeger immers zelf onder de lat. „Voor mij is het daarom perfect werken. En zelf probeer ik mijn kennis en erva ring ook weer over te dragen op Peter Dellebeke, onze tweede keeper. Maar ik besef dat dat luxe is, bij veel andere clubs ko men de doelmannen er behoor lijk bekaaid vanaf." Mode Toch kan het gebrek aan goede keepers niet alleen aan het kort zichtige beleid van clubs wor den toegeschreven, bezweert El bekkaoui. „Jonge jongens moe ten ook geduld hebben, moeten knokken voor hun plekje in het doel. Maar het lijkt tegenwoor dig wel mode om bij een club te vertrekken of helemaal te stop pen als ze niet direct in de basis staan. Tja, zo kom je er nooit." Vanuit die optiek is het interes sant hoe een talent als Wilfred Poley komend seizoen reageert. Want dat Poley, vorig seizoen nog eerste keus in het doel van SSV'65, veroordeeld is tot de bank, is volgens Christol van Campenhout een zekerheidje. „Trainer Cees Houtepen heeft geen honderd procent vertrou wen in Wilfred, daarom wilde hij mij er graag bij hebben", ver telt de keeperstrainer van TOP Oss. „Talent heeft Wilfred ze ker, daarbij is hij ook lang. Maar hij mist enkele basisvaar digheden. Zonde, maar ik pro beer hem die dingen wel bij te brengen, wil hem graag op weg helpen." De Bredanaar is wel zo eerlijk toe te geven dat de reden waar om Houtepen voor Van Campen hout kiest, óók een belemmeren de factor voor de doorstroming van talent is. „Want naast ande re factoren, is het ook wel dege lijk zo dat trainers de neiging hebben voor zekerheid te kie zen. Ze zetten vaak liever een oudere, ervaren keeper op goal dan dat ze een talent de kans ge ven. Met het gevaar dat die wel eens een foutje maken. Veel trai ners zouden wat dat betreft best een beetje meer lef mogen hebben. Van fouten leer je nu eenmaal en die kans wordt jon ge keepers nu weieens ontno men." Etterbak Hoe dan ook, Van Campenhout verlaat de Goese zaterdag-eer steklasser op de dag dat hij bui ten de basis belandt. „Als ik op de bank moet zitten, word ik een enorme etterbak. Daar kan ik simpelweg niet tegen, dat is altijd zo geweest. Ik heb een be paalde prikkeling nodig. Is die er niet, dan word ik heel verve lend. Nou, zo'n type moet je als trainer op zo'n moment niet in je selectie willen hebben. Als Cees me dus niet meer nodig heeft, geven we elkaar de hand en ga ik. No hard feelings. Ach, tenslotte zou het ook zo moeten zijn dat ik op deze leeftijd niet meer nodig ben, toch?" Superfit Ook Elbekkaoui zal niet moei lijk doen als het einde nadert. „Nee hoor. Ik ben nog enorm fa natiek, nog superfit. Dat is ook een voorwaarde om er nog inte kunnen staan. Maar als er bles sures komen of een andere keeper is gewoon beter, dan is het met mij gedaan. Prima." Dan wordt het tijd voor de jon gere garde. En dat zou mooi zijn, zegt John Karelse. „Daar om is het ook goed dat Stekelen- burg nu doorbreekt bij Ajax. Dat moet een stimulans zijn." Voor andere jonge doelmannen om er alles aan te doen om toch door te breken. En wellicht ook voor clubs. Om de keeperstrai ner niet langer de sluitpost op de begroting te laten zijn. Bauke Boersmi foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30