1 Bakkertje Dees kan niet zonder Zaamslag Je moet ook een beetje mazzel hebben PZC vrijdag 27 augustus 2004 Vraag de moderne voetballer bij welke clmbs hij heeft gespeeld en je krijgt negen van de tien keer een opsomming waarbij je rustig uitgebreid een kopje koffie kunt zetten. Vroeger was dat wel anders. Neem Kees Dees. Op zijn 24e werd hijj lid van voetbalvereni ging Zaamslag, tien jaar later werd hij voorzi tter en dat is hij nog steeds. Inmiddels is Kees Dees (71) in Zaamslag en omstreken wel licht beter bekend als bakkertje Dees. Zaamslag forever! Zevenendertig jaar voorzitter van de zelfde voetbalclub; Kees („met een K, maar met een C mag ook") Dees heeft er zichtbaar schik in. Hij zit op de camping in Nieuwvliet en rust even uit van het zoveelste voetbal jaar en van de vermoeienissen in de bakkerij. Want Dees is niet alleen nog steeds voorzitter, hij is ook nog steeds bakker. In de zaak die nu van zijn zoon is. Op het terras voor zijn mooie stacaravan vertelt de bakken de voorzitter of de voorzittende bak ker over zijn verleden. „In 1968 vroe gen ze of ik in het bestuur wilde. Ik heb lang nagedacht en ja gezegd. Toen ik eezumaal was gekozen, von den de overi.ge bestuursleden dat ik meteen maa r voorzitter moest wor den." Vanaf dat moment waren de bakkerij en de voetbal' zijn passies. Voor bakken was Dees al lang geval len. Op zijn 1 tiende bakte hij thuis op de boerderij bij Zaamslag al bolus sen en op zijui veertiende verkaste hij naar Temeuicen om het bakkersvak in de praktijk te leren. Van koeien melken en aardappels rooien wilde hij weinig weten, van bakken des te meer. Tot zijn 24e was hij in loondienst en keepte hij bij Temeuzense Boys. Daarna begon Dees een eigen bakke rij in Zaamslag, Bakkerij Dees ge naamd. Daarmee was het meteen ge daan met zijn sportieve ambities. Jarenlang werkte hij zes dagen in de week van 's nachts half twee tot 12 uur 's middags. Dan kroop hij tot 4 uur in bed om daarna nog wat te hel pen in de zaak. Van tien tot half twee sliep hij dan weer. Voor actief voetballen was dus geen tijd, maar voor bestuursactiviteiten wel. Rond het voetbalveld en in de bestuurska mer vond bakkertje Dees - in 1989 de beste bolusbakker van Nederland en daarna ook nog vele malen in de prijzen gevallen - zijn uitlaatklep. Niet alleen op zaterdag, maar ook dinsdag en donderdag, op de trai ningsavonden. „Als ik per seizoen vijf trainingen mis, is het veel. Die avonden zijn een geweldige uitlaat klep voor mijn werk." Hoe langer Dees voorzitter was, hoe leuker hij het begon te vinden. De voorzitter zag zijn duppie steeds ver der groeien. Toen hij begon had Zaamslag een eerste, een tweede, een juniorenelftal en een knollen veld. Nu heeft de club veertien teams, ter wijl het dorp (ongeveer 3000 inwo ners) niet veel gegroeid is en de con currentie met andere sportclubs is toegenomen. Er staat een zelfge bouwde en later verbouwde kantine, een tweede veld wordt aangelegd en een tribune is aangekocht. Binnen kort wordt die als bouwpakket afge leverd en door enkele van de vele vrijwilligers in elkaar geknutseld. Dees: „Zaamslag is een prachtige club. Er kan veel en er wordt overal goed voor gezorgd. Iemand die van een andere club komt, heeft zich zo aangepast. Omdat het zo lekker gaat, is tien jaar om voordat je het doorhebt. Ik ben in de loop der jaren alleen maar meer van Zaamslag gaan houden." Commissies De tijden zijn wel veranderd. Vroe ger was Dees een alwetende voorzit ter. Van hem werd verlangd dat hij alles wist en bijna alles regelde. „Ik regelde de kantinevoorraad, bestelde de bus voor de uitwedstrijden, kalk te soms de lijnen voor een wedstrijd en wat al niet meer. Dat hoeft nu niet meer. We hebben een kantinebe heerder die alles regelt en verder heb je allemaal van die commissies. Die doen bijna alles, als het bestuur ten minste zijn zegen heeft gegeven. Nee, ik kan niet zeggen dan ik nog alles weet van wat er in de club ge beurt. Maar ik vind het niet erg. Ik ben met mijn tijd meegegaan." Over dieptepunten wil Dees liever niet praten. Ouwe koeien uit de sloot halen is niet zijn favoriete bezigheid. Bovendien, veel vervelends heeft hij niet meegemaakt. Bovendien, ruzies komen in de beste families voor, dus ook bij voetbalvereniging Zaamslag. Hoogtepunten herinnert hij zich des te meer. Eén van de mooiste gebeur tenissen was de terugkeer van zijn club naar de tweede klasse. Twee keer achter elkaar promoveerde Zaamslag en het afgelopen seizoen handhaafde de ploeg zich moeiteloos op dat niveau. Kees Dees is geridderd en die dag was een van de mooiste van zijn le ven. Maar de dag dat Zaamslag de tweede klasse haalde, zal hij ook nooit vergeten. „We hebben «ng de technische commissie eneengi de trainer. Aan deze mensenM> we veel te danken. Kijk, hetkana wel inzitten, maar het moet ertmk wel uitkomen hè." Afscheid Bakker Dees kan niet zonder we en niet zonder voetbal. Hij hoopl het nog lang zo mag blijven. Sou mijmert hij wel eens over een af scheid als voorzitter. „Ik heb ah ker gezegd, dat als er een goedeo volger is, ik terug zal treden. Mal zo iemand vind je niet zomaar 8 als het moment komt dat ik moet stoppen, dan zou ik tot het laatst! de club betrokken willen blijven; kan niet zonder Zaamslag." Koen de Naam: Jordy Duinhouwer Leeftijd: 10 Club: Bruse Boys Team: E2 Positie: Keeper Idool: Edwin van der Sar. Ik ben zelf keeper en vinei hem heel erg goed. Sjaak Uitterhoeve (56) is ruim dertig jaar scheids rechter en maakt zijn debuut in de hoofdklasse. Hij heeft alles al eens meegemaakt, hem ma ken ze niet meer gek. De andere grijsaards in de fluitenj mis schien ook niet meer. Maar er zijn maar weinig jongeren die elke week een wedstrijd willen leiden en zich nog melden bij de KNVB. Om hen over de streep te trek ken, steekt Uitterhoeve ze al vast een hart onder de riem. In zijn verhaal poneert hij drie stel lingen: 1. 'Slechte scheidsrech ters bestaan niet.' 2. 'De scheids rechter is niet de schuldige als een wedstrijd uit de hand loopt, de fout ligt bij de coach en de spelers.' 3. 'Leeftijd speelt in de arbitrage geen rol. Wie fysiek en mentaal in evenwicht is, kan de hele wereld aan.' Slechte scheidsrechters „Er bestaan geen slechte scheidsrechters, niet in de hoofd klasse en niet in de vijfde klas se. Neem nu die mannen die in de laagste klasse fluiten, dat vind ik geweldenaars. Voor hun hobby staan ze elke week op het veld, om voetballers te fluiten die eigenlijk nauwelijks tegen een bal kunnen trappen. Sommi gen trainen niet eens en komen alleen 's zaterdags of 's zondags een potje voetballen. Spelregels kennen ze niet, maar als er een keer tegen hen gefloten wordt, staan ze meteen op hun achter ste poten." „De scheidsrechters stuiten in die klassen op een hoop onbe grip, maar staan er elke week weer. Daar heb ik groot respect voor." „Van scheidsrechters bestaat het beeld dat ze thuis niets te vertellen hebben en dat op het voetbalveld willen compense- naar machtsmiddelen grijp.I ben echt die spelleider. En oc het mooi te zeggen: ik ben fa en mentaal in balans." „Maar in principe maaktjek tijd niet uit. Bij mij heeftket groeiproces lang geduurd,® jongens als Danny Makkeke (pas 21) en Angelo Boonman (24) hebben het benodigdela derschap van nature al. Daar staan zij nu al op de C-lijstfl waren ze veel eerder dan ik i aan wedstrijden in de hoofds se." j „Ik ben ook tegen een leeftijd grens voor scheidsrechten zegt de KNVB: na je zeventij is het over. Maar een paar ja geleden hadden we in Zeeiaa Jan Geldof, die op zijn zed ste nog heel goed kon fluiten maar het niet meer mocht.ri gens mij selecteert het zichze als je ouder wordt, takel je!* melijk af, wordt je waarne® minder, gaan je beoordeling achteruit en haak je op een jjj ven moment vanzelf af. MetC dof was dat op den duuroolt wel gebeurd." „Tussen mijn 44e en ölebesl een tijdje gestopt met fluit» Toen ik terugkeerde, wistiil ik nooit in groep 1 zou kufflj komen en dus nooit wedsöifl in de hoofdklasse zou leid» bestond toen nog een leeftijd grens van vijftig jaar voor® groep, maar die is niet meet' Vandaar dat ik nu toch nogh kunnen promoveren. Mijn gemiddelde beoordeluj het afgelopen seizoen was» 8,20. Ik was behoorlijk con stant, maar het had geen 0,0j ger moeten zijn. Dan hadikj zoals in voorgaande jaren, dicht tegenaan gezeten, n13"1 het weer net niet gered. Je™ je moet ook een beetje ma™ hebben." Roeland»»' Sjaak Uitterhoeve: „Er bestaan geen slechte scheidsrechters, niet in de hoofdklasse en niet in de vijfde klasse." foto Mechteld Jansen ren. Nou, dat is gelul. Als scheidsrechter ben je op het veld geen baas, maar een spellei der. Je hebt als doel de wed strijd tot een goed einde te bren gen, niet meer dan dat. En als je dat goed doet, krijg je compli menten." „Natuurlijk maken scheidsrech ters ook fouten en dan is men heel direct. Als ik een keer te kortschiet, heb ik geen moeite om dat toe te geven. Dat is ook het beste. En als het bij één keer per wedstrijd blijft, zijn voetbal lers doorgaans bereid het je ook te vergeven. Maar het moet je vanzelfsprekend niet tien keer overkomen." Discipline „Eén keer is bij mij een wed strijd helemaal uit de hand gelo pen, dat was bij Dinteloord. Ik moest een aantal rode kaarten uitdelen en kreeg een trap na af loop. Gelukkig strafte de KNVB hard. Dat vind ik ook wel goed van de bond: bij een molestatie laten ze de scheisrechter niet in de kou staan en de straffen lie gen er niet om. En als je in be roep durft te gaan, krijg je soms nog een langere schorsing aan de broek." „Heb je als scheidsrechter vaker zulke wedstrijden, dan moet je ernstig bij jezelf te rade gaan. Heb ik wel de juiste hobby geko zen? Maar doorgaans ligt het niet aan de scheidsrechter. Hij is wel de boeman, de man die de limiet stelt, maar de fout ligt bij de voetballers en de coach. Bij hen ontbreekt vaak de discpli- ne. Als een trainer ziet dat een speler die al een gele kaart heeft nog een paar keer over de schreef gaat, moet hij hem eruit halen of hem tot rust manen. Maar veel coaches doen dat niet. Die hebben de discipline niet en stralen dat uit naar hun spelers." Leeftijd „Bij mijzelf zie ik mijn leeftijd als een voordeel. Ik denk dat ik nu, door al mijn ervaring, even wichtiger ben en niet direct Kees Dees: „Als het moment kom t dat ik moet stoppen, dan zou ik tot het laatst bij de club betrokken willen blijven. foto Wim Kooyman foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28