Cabinet komt minima tegemoet Al Sadr geeft verzet in Najaf op F PZC Modderpoel CMnitd.' Peijs trekt miljarden uit voor snelwegen Auto [aatregelen moeten koopkrachtverlies zwakkeren beperken tot kwart procent Onderzoek naar fraude bij Artemis kok Jongen overlijdt bij tractor ongeval Pinochet raakt immuniteit kwijt Zware klus Nederlandse clubs H R+ OU B BELG LAS K/rstmryhmó&l www.raymondo.nl rayrfiöriöo tel: (0118)441 441 U begint met onze verrukkelijke tomatensoep Gevolgd door een mixed grill van 3 soorten gebakken vlees en gepast garnituur En als afsluiting kunt u genieten van aardbeien met ijs en slagroom maandmenu 23,50 1T IrililFTïTTTï^HiI4ilrif4i|Jil onze redactie binnenland N'HAAG - Het kabinet liet gisteren eens gewor- aover een serie maatrege- waardoor het koop- Khtverlies van de zvvak- groepen tot een kwart «ent beperkt blijft. nier deze ingrepen zouden sr 2 procent op achteruit had het Centraal Planbu- 5 berekend, terwijl het ge- üelde koopkrachtverlies op meent zou uitkomen, kabinet trekt 400 miljoen uit om de koopkracht van leren met alleen AOW of een pensioen en minima met deren te repareren. Het groot- deel van dat bedrag komt be- Ikbaar door een regeling af schaffen waarmee werkne- E fiscaal gunstig een pc kun- aanschaffen en door het ibel spaarloon te schrappen. Éenvervoer kabinet gebruikt dat geld de AOW-uitkering in 2005 560 euro te verhogen. Verder den enkele fiscale regelin- jvoor ouderen en gezinnen kinderen verruimd. Daar- st krijgt het ministerie van «gezondheid 25 miljoen eu- ixtra. Dat bedrag is bestemd rde regeling voor ziekenver- ffen voor de'vergoeding van licijnen. Ook gaat er 25 mil- extra naar de bijzondere land. ral minister De Geus van So- Zaken heeft zich sterk ge- HDDELBURG - Het mi- (islerie van Sociale Zaken id Werkgelegenheid doet M onderzoek naar moge- Ijke fraude bij Artemis in Middelburg. ik Sociale Inlichtingen- en «sporingsdienst (Siod) Kft een inval gedaan bij ^Middelburgse reïntegra- ftbureau voor vrouwen, ik administratie is in be- Êag genomen. De Siod ver pikt Artemis van onregel in de boekhou ding. Die wordt nu onder Siod wilde gisteren niet Igaan op de achter enden van het onderzoek de verdenking tegen litemis. Volgens woord eerder R. Bakker wordt Èa aantal spullen on- ierzocht'. Hoe lang dat ?at duren, kon hij niet zeg- opsporingsdienst is in opgericht en houdt bezig met misbruik onder meer sociale Mrzieningen en arbeids- en met en oprichtster Poorter van Artemis leigerde gisteren com mentaar. Poorter heeft Ar- sws inmiddels opgehe- zo werd deze week be- (Advertentie) Bent u de die Steakhouse Lachende Koe zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van of één van de vele andere vacatures. maakt voor extra maatregelen voor de minima. De CDA'er vond het onverteerbaar dat zij volgend jaar twee keer zo veel zouden inleveren als de gemid delde Nederlander. Hoewel WD-minister Zalm van Financiën de hand op de knip leek te willen houden, zijn de be windslieden er toch zonder veel problemen uitgekomen, ver klaarden ze gisteren na het kabi netsberaad. D66-Kamerlid Bakker is blij dat het kabinet de koopkracht voor de minima verbetert, maar hij heeft bedenkingen bij de ma nier waarop. Eén maatregel be treft namelijk een lichte verho ging van het tarief in de tweede belastingschijf en dat gaat ten koste van de lagere middeninko mens. Bovendien maakt deze las tenverhoging het voor uitke ringsgerechtigden minder aan trekkelijk om werk te aanvaar den, aldus Bakker. De PvdA toonde zich gisteren ge reserveerd over de kabinetsvoor stellen. De Kamerleden Crone en Noorman willen de cijfers van het kabinet eerst goed nare kenen, omdat die volgens hen vo rig jaar ook niet klopten. GroenLinks-Kamerlid Van Gent vindt de voorstellen te ma ger. „Het blijft een min voor de minima. De Geus had best wat meer geld mogen weghalen bij de rijken om de armen te com penseren." De vakbeweging hoonde de kabinetsplannen meteen weg. CNV-voorzitter Terpstra spreekt van een schaamlap, waarmee het kabi net zijn sociale gezicht probeert te redden. Vakcentrale FNV wijst erop dat het kabinet het koopkrachtverlies zelf heeft ver oorzaakt. ANP SCHARENDIJKE - De polder in Scharendijke ligt er bij als een spiegel. De grond kan het vele regenwater niet meer bergen. Volgens de voorspellingen blijft het nog even doormodderen, tot verdriet van veel boeren en campinghouders. Het veranderende klimaat vraagt om maatregelen, maar natte akkers zijn nooit hele maal te voorkomen, meent J. Dees van Waterschap Zeeuwse Eilanden: „We moeten rekening houden met het feit dat we leven in een delta." foto Marijke Folkertsma zie ook regiokatern en pagina 4 van onze redactie buitenland NAJAF - De opstandige sjiiti- sche geestelijke Muqtada al Sadr heeft gisteravond het vre desplan geaccepteerd dat hem was voorgelegd door de geeste lijk leider van de Iraakse sjiie ten, grootayatollah Ali al Sist- De militie van Al Sadr, die de af gelopen weken een bloedige strijd heeft gevoerd met de Ame rikanen en het Iraakse leger, zal de wapens neerleggen en de Imam Ali Moskee in Najaf van ochtend om acht uur verlaten. De Amerikanen trekken zich daarna uit de heilige stad terug en het Iraakse leger neemt er de controle over. Volgens de Iraak se regering wordt Al Sadr niet gearresteerd als hij de moskee verlaat. De regering zal de re constructie van de zwaar bescha digde stad financieren. Al Sistani (73) riep volgens inge wijden Al Sadr (31) tot de orde. Deze daagde met zijn verzet niet alleen de Amerikanen en de Iraakse regering uit, maar ook het sjiitische leiderschap. De Amerikanen en het Iraakse leger schortten gisteren eerder op de dag al hun offensief tegen de militie van Al Sadr op om het vredesberaad een kans te geven. Duizenden aanhangers vergezel den gisteren Al Sistani in een lang konvooi van vrachtwagens en busjes op zijn weg van de zui delijke stad Basra naar het 350 kilometer noordelijker gelegen Najaf. Toen hij er arriveerde ging het staakt-het-vuren van de Amerikaanse en Iraakse troe pen in. De dag begon gisteren echter met aanvallen met mor tiergranaten op een sjiitische moskee in de vlakbij Najaf gele gen stad Kufa en op groepen sjii tische betogers, waarbij in to taal zeker 74 mensen om het le- (Advertentie) HAVENVERKOOP LAATSTE DAG KORTING TOT 80% VROUWENPOLDER - Een vijftienjarige jongen uit Steenbergen is gisteren om het leven gekomen bij een ongeluk in Vrouwenpolder. De jongen reed op een tractor op de Koningin Emmaweg en raakte van de weg. Hij belandde op de kop in een sloot met water. Omstanders haalden hem onder de tractor vandaan, maar de jongen was al overleden. De jongen was met zijn ouders op vakantie in Vrouwenpolder. De politie vermoedt dat hij van een boer een rondje mocht rijden met de trac tor. De jongen had geen tractorrijbewijs. Daarvoor moet je minimaal zestien jaar zijn. Ooggetui gen verklaarden dat de jongen vanaf een weiland de Koningin Emmaweg opreed. Op de weg be gon de tractor te 'stuiteren'. Daarna belandde hij in de sloot. De eigenaar van de tractor is door de politie gehoord. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. foto Rolf de Feijter MELIESTE De Seat Altea is best wel een beetje apart Oud-dictator Pinochet be schikt nog over voldoende verstandelijke vermogens om zichzelf tegen beschul digingen te verweren, zo heeft de Chileense Hoge Raad gisteren geoordeeld. De hoogste rechterlijke in stantie trok daarom zijn po litieke onschendbaarheid, die voortvloeide uit zijn voormalige presi dentschap (1973- C 1990), in. Ajax en PSV wacht een zware opgave in de eerste ronde van de Champions League. De landskampioen begint op 14 september het toernooi thuis tegen het Italiaanse Ju- ventus. Bayem München en Maccabi Tel Aviv zijn de an dere tegenstanders in groep C. PSV treft de Engelse kam pioen Arsenal, dat in de competitie al 43 wed strijden op rij ongeslagen is, Panathinaikos uit "9 Griekenland en het Noorse Rosenborg. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17; Redactie en Reactie: 18; Auto: 19; Hiswa:21 ven kwamen en vierhonderd ge wond raakten. In de moskee had den zich honderden aanhangers van Al Sistani verzameld. Wie achter de aanval zaten is nog onduidelijk. Sjiieten be schuldigden het Iraakse leger er van. Buiten de moskee schoten militairen van de Nationale Gar de immers ook op betogende sjiieten. Later op de dag vielen in Najaf ook nog eens zeker vijftien do den en 65 gewonden, toen onbe kenden het vuur openden op agenten, die een menigte aan hangers van de grootayatollah in bedwang probeerden te hou den. De politie schoot daarop te rug. Populair De komst van Al Sistani maakt duidelijk dat er verschil van me ning is onder de sjiieten, die 60 procent van de Iraakse bevol king uitmaken. Al Sistani liet zo duidelijk weten dat hij en niet Al Sadr de belangrijkste sjiiti sche leider is. Al Sadr was de laatste maanden erg populair ge worden onder vooral jonge sjiie ten, vanwege zijn hevige verzet tegen de Amerikaanse bezetting en de Iraakse interim-regering. Maar de gesprekken met Al Sis tani gaven hem de kans zonder gezichtsverlies een eind aan het verzet te maken, omdat hij zich geschikt heeft naar de wil van zijn hoogste leider. GPD (Advertentie) Super isolerend! Glashandel j van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) wil de komende jaren miljarden euro's uittrekken voor nieuwe infra structuur en onderhoud van oude verbindingen. Het meeste daarvan, 38,8 miljard euro, gaat naar de aanleg van meer asfalt en achterstallig onderhoud van bestaande snelwegen. Dat staat volgens bronnen rond het kabinet in de Nota Mobili teit die de ministerraad eind sep tember zal bespreken. In de no ta beschrijft Peijs haar infra structuurplannen tot en met 2020. Peijs wil 16,9 miljard euro uit trekken voor de aanleg, onder houd en een betere benutting van spoorverbindingen. Met een betere benutting wordt bedoeld dat meer treinen per uur over hetzelfde stuk spoor kunnen. Daarvoor zijn allerlei techni sche aanpassingen nodig. Onge veer 11 miljard euro reserveert de minister voor waterwegen. Met de aanleg van nieuwe infra structuur wü Peijs garanderen dat in de toekomst alle forenzen een voorspelbare en betrouwba re reistijd kennen 'van deur tot deur'. In 2020 zou 95 procent van de automobilisten op tijd moeten kunnen arriveren. De bewindsvrouw wil de regio nale overheden (provincies, ste delijke samenwerkingsverban den) meer verantwoordelijkheid geven bij het uitvoeren van de verkeersplannen. Van het be drijfsleven vernacht zij een fi nanciële bijdrage in de investe ringen. Peijs rekent daarbij op een bedrag van circa 10 miljard euro. Ook de automobilisten zelf moeten bijdragen, want de nota houdt de mogelijkheid open van enige vorm van beprij- zing ('rekeningrijden') van het weggebruik. Daarover moet een volgend kabinet beslissen. ANP (Advertentie) KRANT VOOR ZEELAND proefabonnement f weken voor 14.50 1 Vakkundige montage i j üvingstoneweg 20, GOES. TeE |0113) 227854 Voor automatische Incasso stem ik toe in afschrijving van mijn iNoteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem van onderstaand rekeningnummer Iproet geldt eenmalig binnen zes maanden! (postlbankrekeningnummer: PZC bv gaat zorgvuldig or treft u nadere informatie »t persoonsgegevens. In de cololon 711688 555530 CU Noteert u mij voor i nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). G per kwartaal met automa tische incasso 56,60) G per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes {postzegel niet nodig) f of bel gratis- 0800 - 0 231 231 Met onder andere in deze PZC-bijlage: Niet de leeftijd telt, maar de kwaliteit Zeelands oudste en jongste tegenover elkaar Een wereldkampioen in de Hoekse polders De jeugd krijgt les op de voetbalschool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1