)onners kan het niet geloven Crawford clown onder sprinters IC Kangoeroe springt Olympisch record aan flarden Lomans voor de buis in clubhuis ynchroonzwemster it het water de cel in 15 ockeysters verdwaasd en verbijsterd na verloren finale tegen Duitsland Kansloos door mislukte wissel HENE 2004 Slangenmens Hockeybrons voor Argentinië Huldiging medaillewinnaars Dopinggeval in dubbelvier Zaak sprinters in onderzoek Italiaans goud in waterpolo Bram Som grijpt net naast finale vrijdag 27 augustus 2004 Mare Molenaars [XE - Verdwaasd, de ogen ranen en ongeloof dwaalt je Donners eenzaam over tld. Op de achtergrond vie- |e Duitse hockeysters hun De aanvalster wendt jf en slaat een hand voor pen mond. Dit kan niet zijn, maar het scorebord oiet: Nederland-Duitsland Ze slaat woedend op het vmpische finale, dat was wedstrijd. Daarin zou ze eren als nooit tevoren. Ze J topscorer van het toer- maar tegen Duitsland zou jujntje haar reputatie nog- bevestigen: een killer met atent op beslissende doel- n altijd goed in grote wed en. Donners staat er als :oet en schuwt geen enkel i om de overwinning bin- e slepen. Ze provoceert, en duwt en is ook niet be- af en toe een beuk te als het haar even niet zint. ers is meedogenloos, lentaliteit maakt haar tot loegbeeld van het Neder- vrouwenhockey, maar >r geliefd bij haar tegen- Iers. Het deert haar niet. ers sjouwt niet over het om vrienden te maken. Ze innen. semstart i Duitsland lukte dat dus tot ieders verbazing. Neder- was de torenhoge favoriet fo finale die nooit echt een kon zijn. Daarvoor was ichtsverschil tussen beide >n eenvoudig te groot, rhet pakte even anders uit. 1 liet zich, net als in de hal- ile tegen Argentinië, ver door een bliksemstart luitsland. Anke Kühn ram- ;vijf minuten al een straf- achter Sinnige. Halver- ide eerste helft deed Fran- Gude er uit een messcher- jenaanval nog een schepje top: 0-2. jeningstreffer was de aan zet tot een Oranje-offensief dat de volle zeventig minuten zou aanhouden. Duitsland bouwde een muur op in de eigen cirkel, waarop Nederland zich uiteinde lijk zou stuklopen. De aanhou dende belegering leverde niet meer op dan een doelpunt van Maartje Scheepstra, kort na rust. „We hebben weer veel te schijte rig gespeeld", gromde Ageeth Boomgaardt na afloop. ..We zijn zoveel beter dan Duitsland, maar het is elke keer hetzelfde: in de finale van een groot toer nooi staan we er niet. Dat was op het WK al zo en nu overkomt het ons weer. We speelden met veel te weinig agressie in de cir kel. Dan kun je nog acht jaar doortrainen, maar als je de juis te mentaliteit niet hebt, win je nooit." Boomgaardt, die de laatste wed strijd van haar loopbaan speel de, kreeg na afloop zelf de wind van voren. Van Mijntje Donners nota bene. een hockeyleven lang haar maatje bij Den Bosch. De ruzie leidde tot een onverkwik kelijk tafereel, midden op het veld, pal voor de volgepakte tri bunes. Even leek het er zelfs op dat de beide ploeggenoten met elkaar op de vuist zouden gaan. Er waren wegwerpgebaren over en weer. „Ach, we moesten alle bei even ons ei even kwijt. Pure frustratie", klonk het later laco niek. Want ook dat is Mijntje Don ners, een speelster met meerdere gezichten. Een bitch in het veld, maar ook een geboren leider, met oog voor haar verantwoor delijkheden. Twee minuten na dat ze haar scheenbeschermers woedend had weggesmeten, maande ze haar ploeggenoten re soluut tot een ereronde. Het werd een pijnlijke optocht langs oranjegekleurde tribunes, maar ook daarin ging Donners voor op. In de verstarde blik was de wanhoop te lezen. Ze had ge faald. Ze had niet gebracht wat er van haar werd verwacht. Geen moment had ze kunnen ontsnappen aan de aandacht van de onvermoeibare Rode- wald en de uitblinkende Bach- Maar ze wist wat haar te wach ten stond, ze wist dat haar geen millimeter ruimte zou worden gegund door de stugge Duitse verdedigers. Elke tegenstander kent het recept om Oranje te ver slaan: Mijntje uitschakelen. Donners knokte voor wat ze waard was, maar verloor uitein delijk de strijd tegen de klok. Want Nederland domineerde wel, maar schiep zich nauwe lijks kansen. De acties van de dromerige Miek van Geenhui zen, een van de speelsters die de aanval zou moeten voeden, ont beerden het verrassingselement, het eindeloze gepriegel van de lichtvoetige Fatima Moreira de Melo is misschien tegen Azer beidzjan effectief, maar niet te- Mijntje Donners beeldt de verslagenheid bij Oranje uit na de verloren finale tegen Duitsland. foto Peter Schols/GPD gen gelouterde Duitse verdedi gers. Wat resteerde was een handvol stilstaande momenten. Vijf strafcomers bleken niet vol doende om de achterstand weg te poetsen. En dus huilde Mijntje Donners tranen met tuiten. Óp het po dium, waar ze een zilveren me daille kreeg uitgereikt, op dit moment een monster zonder waarde. Weer gingen de handen voor het gelaat. De troostende arm om haar schouder van bondscoach Mare Lammers bood geen troost. Het sprookje was te wreed verstoord. Nederland - Duitsland 1-2 (0-2). 5 Kuhn 0-1 (sc), 20. Gude 0-2, 37. Scheepstra 1-2 (sc). Nederland: Sinnige; Scheepstra, Booij, Schopman en Boomgaardt; Van der Vaart, Smabers en Van Geenhuizen; Van Kessel, Donners en Moreira de Melo. Wissels: Snoeks, Karres, De Bruijn, Mul der. GPD ATHENE - De tranen stonden Annemarie Kramer in de ogen. In een volgepakt Olympisch sta dion was ze de vierde loopster van de nationale estafetteploeg op de 4x100 meter. Ze moest wachten, wachten en nog eens wachten, maar het belangrijke stokje kwam nooit. De eerste wissel tussen Joan van den Akker en Jacqueline Poel man ging direct helemaal mis. Het Nederlands viertal was met een uitgeschakeld. Pascal van Assendelft en Kramer liepen geen meter. „Daar heb je een heel jaar keihard voor getraind, lekker", huilde Kramer in de catacomben van het stadion. Vertwijfeld zag Kramer alle te genstanders voorbijvliegen. Op grote afstand had ze Van den Akker en Poelman zien blunde ren. Poelman, met 30 jaar de meest ervaren loopster van het viertal, kon ook niet aangeven waar het was misgegaan. „Of ik ben te vroeg gegaan, of Joan heeft te laat ho geroepen." ANP Amerikaanse spurter in Athene bloedserieus naar winst op tweehonderd meter Meer over de SPELEN op de PZC-site www pzc.nl door Marc van Veen ATHENE - Zo gek als een deur, vinden ze hem in Amerika. Shawn Crawford kennen ze daar voornamelijk van televisie, als tegenstander van een giraf en een zebra. De sprinter kreeg gisteravond de kijkers over de hele wereld aan zijn voeten. Crawford veroverde verrassend olympisch goud op de 200 me ter. Het nummer dat eigenlijk was toebedeeld aan de Griek Kenteris, die door allerlei peri kelen uiteindelijk werd terugge trokken. De 26-jarige Amerikaan ver sloeg in 19,79 seconden zijn landgenoten Bernard Williams en Justin Gatlin, de koning van de 100 meter. De Amerikaanse atletiekwereld staat al een hele tijd bol van de dopingschanda- len, maar soms valt er ook nog wel wat te lachen. Doorgaans is Shawn Crawford daarvoor verantwoordelijk. De specialist van de 100 en 200 me ter is niets te dol. Zo was hij niet te beroerd in het Ameri kaanse tv-programma 'Mens te gen Beest' tegen een giraf en een zebra te lopen. Het eerste duel won hij, in het tweede werd hij dik verslagen. Ook is Crawford binnenkort van plan een wedstrijd te lopen in de camouflagekleuren van fardau Wagenaar E-NE - Het kan zo maar dal er vanavond olympisch I wordt uitgereikt aan een ordeelde. Het gaat over de rikaanse synchroonzwem- hmara Crow. Ze is veroor- Ivoor doodslag en moet ne- dagen de gevangenis in. tthter bepaalde dat ze pas ^Olympische Spelen haar toeft uit te zitten. Tamara Crow wat te zoe fde Olympische Spelen in üe? De ouders van Brett vinden van niet. Hun •van twaalf jaar is veronge- en Crow is daar verant- Wjk voor, vinden ze. Dan je haar toch niet met aan de Spelen? Het ge- robeert de beelden uit Athe- II veel mogelijk te vermij- Het doet te veel pijn om glimlach op tv te zien. «UW truari 2003 veranderde het 'van de familie Slinger en femara Crow in één heftige Crow en haar vriend Cody 'hadden een nachtje flink 51 en gedronken. Sportle- Tatro moest die ochtend °P om een leerling van "aar een skioord te bren- Ifett Slinger was niet met- aet zijn ouders meegegaan, hij nog een honkbalwed- had. Crow stelde voor te zij had een paar uur ge- 5. haar vriend helemaal Slinger kende de schoon hei' niet. Zijn ouders ken- war ook niet. Tatro had hun lot in haar handen gelegd. Het sneeuwde hard die dag. Ze raakten in de slip en verongeluk ten. Alleen Crow overleefde het ongeluk. Zwaargewond werd ze afgevoerd, een alcoholtest was niet meteen mogelijk. Drie uur later werd ze pas getest, er zat geen alcohol meer in haar bloed. Een politieagent die als eerste op de plaats van het ongeluk was, verklaarde dat ze naar drank rook. Bovendien zou ze te hard hebben gereden. Crow werd veroordeeld tot negentig dagen celstraf en drie jaar voor waardelijk. Ook moest ze de fa milie van Brett Slinger 25.000 euro betalen. Nachtmerrie In december 2003 was Crow vol doende hersteld om zich te kwa lificeren voor het Amerikaanse team en met succes. Ze mocht naar Athene, haar straf uitzit ten kwam later wel. Dit tot gro te woede van Bretts ouders. „Ze had haar straf meteen uit moe ten zitten, net als ieder ander. Ze heeft de afgelopen maanden lekker getraind en is nu in Athe ne. Wij staan elke dag op en be leven de nachtmerrie opnieuw", zei vader Slinger in de Ameri kaanse krant USA Today. Het Amerikaans olympisch co mité vindt dat Crow terecht in Athene is en dat een strafblad haar uitzending niet in de weg mag zitten. Bovendien mag het van de rechter. De schoonzwemster praat met niemand over haar verleden. Ze lacht haar neplach. De ouders van Brett en hun zoon Kyle doen er alles aan om dat beeld te vermijden. GPD ATHENE - De Russische Alina Kabaeva beweegt zich met een ongekende souplesse over de mat tijdens haar oefening in de kwalificaties ritmische gymnastiek. De tweevoudige wereldkampioene is een van de favorieten voor het goud. foto Kimimasa Mayama/RTR ATHENE - De Argentijnse hockeysters hebben donder dagmiddag in Athene olympisch brons veroverd. De Zuid-Amerikaansen, op strafballen uit de finale gehou den door Oranje, wonnen in de strijd om de derde plaats met 1-0 van China. ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix en premier Balkenende huldigen komende woensdag de Nederlandse medaille winnaars van de Olympische Spelen in Athene. De konin gin ontvangt de succesvolle sporters in Paleis Noordein de. Balkenende spreekt hen toe tijdens een feestelijke bij eenkomst in de Ridderzaal, aldus de RVD. De middag wordt afgesloten met een rijtoer door Den Haag. ANP ATHENE - De roeister Olena Olefirenko moet samen met haar teamgenoten van de dubbelvier de zondag gewon nen bronzen medaille inleveren. Olefirenko is bij een do- pingtest betrapt op het gebruik van stimulerende midde len. Ze nam overigens het middel in op voorschrift van de teamarts. Daardoor werd de ploeg gediskwalificeerd, niet uitgesloten van de spelen. ANP/RTR ATHENE - De internationale atletiekfederatie IAAF gaat de zaak rond de Griekse sprinters Kostas Kenteris en Eka- terini Thanou onderzoeken. Dq IAAF heeft de zaak door verwezen naar de dopingcommissie met de opdracht on middellijk met het onderzoek te beginnen. Dat heeft de or ganisatie gisteren in Athene bekendgemaakt. „Het onderzoek kan weken duren, waarschijnlijk wel maanden, maar het heeft de hoogste prioriteit", zei woord voerder Nick Davies gisteren. „Ik neem aan dat we op de vergadering van december de resultaten van het onder zoek kunnen bespreken. Tot die tijd zijn de atleten vrij om aan wedstrijden deel te nemen." ANP ATHENE - De Italiaanse waterpolosters zijn olympisch kampioen geworden door in de finale het verrassend ster ke Griekenland met 10-9 de baas te blijven. Dat gebeurde pas in de verlenging: 2-3 3-3 1-0 1-1/2-2 1-0. De Griekse vrouwen, aangemoedigd door bijna 11.000 landgenoten, hadden heel lang uitzicht op het goud. Ze bogen pas in de laatste drie minuten extra speeltijd voor de geslepen, ervaren Azzurri. ANP ATHENE - Voor Bram Som zitten de Olympische Spelen er op. De atleet kwam gisteren net niet door de halve fina le van de 800 meter. Hij liep de negende tijd (1.45,52), de eerste acht gingen door. „Ik heb gevochten, maar verlo ren", treurde Som na de race. „Dat moet ik accepteren, er zit niks anders op." Som nam zelf het initiatief in de race, liep een ronde voorop, maar werd in de laatste ronde door vier man voorbij gelopen. „Ik was niet kansloos, maar blijkbaar zijn er op dit moment acht mensen beter." GPD het Amerikaanse leger. „De sprint is een keiharde oorlog", was zijn verklaring voor dat voornemen. Zijn tweede olympische finale nam Crawford gisteravond in een bomvol stadion wel serieus. De atleet, die tot zeven maan den geleden nog nooit met een trainer had gewerkt, was zelfs bloedserieus. Op de 100 meter redde hij het zondag niet. Teamgenoot Justin Gatlin was hem in die finale te snel af. Crawford kwam niet in het spel voor, maar de tweehonderd me ter ligt hem eigenlijk ook veel beter. Solist Crawford is een solist, iemand die gewend is zijn eigen gang te gaan en die met niemand iets te maken wil hebben. Toen zijn prestaties in 2003 ernstig terug liepen, koos hij er voor toch met een coach te gaan werken. Het werd Trevor Graham, de man die Marion Jones en Tim Mont gomery groot maakte. Graham leerde hem zijn sport volwassen te benaderen. In Mil aan startte hij twee jaar geleden met een masker uit de Phantom of the Opera op het gezicht. Het masker verschoof onderweg. Crawford zag niets meer, be landde buiten zijn baan en werd gediskwalificeerd. „Hij is anders geworden", gaf zijn landgenoot en trainingspart ner Gatlin deze week in Athene aan. „Hij lijkt wel een workaho lic. Hij werkt nu keihard om suc cesvol te zijn." Het grote succes kwam gister avond. „Ik wil tegenwoordig overal winnen." ANP door Mare Molenaars ATHENE - Uit het oog, uit het hart. Terwijl de Nederlandse hockeymannen vanavond in de finale tegen Australië jacht ma ken op de derde olympische titel op rij, zit Bram Lomans voor de buis in het clubhuis van HGC. „Als ik door de hockeybond was uitgenodigd, was ik beslist naar Athene gegaan. Maar die heeft niets van zich laten horen, ook niet toen ik zo kort voor de Spe len te horen kreeg dat ik alsnog was afgevallen." Lomans heeft de klap inmiddels verwerkt, zegt hij. De ergste pijn is nu wel geleden. Lomans, de gouden plakken van Atlanta en Sydney op zak, was aanvan kelijk geselecteerd voor Athene. De strafcornerspecialist maakte de gehele voorbereiding mee en leek een vaste waarde in het keurkorps van Walsh. Die be dacht zich echter, kort voor ver trek naar de Griekse hoofdstad en wisselde de verdediger op de valreep in voor middenvelder Rob Derikx. „Alleen bij de ope ningsceremonie had ik het even lastig", bekent Lomans. „Mis schien dat ik het straks nog even te kwaad krijg, als de jon gens erin slagen om goud te win nen." Lomans (29) werd na de onheils tijding van Walsh overstelpt met reacties. Inmiddels is ook die storm geluwd. „De enige met wie ik nog regelmatig con tact heb, is mijn clubgenoot Guus Vogels. Via internet klet sen we af en toe een beetje bij, maar van de rest heb ik nooit meer iets gehoord." Dat Oranje vanavond in het stadion van Hel- linikon de finale speelt tegen Au stralië, komt voor Lomans als een verrassing. Het spel van de Nederlandse ploeg in de groeps wedstrijden voorspelde immers niet veel goeds. „Het loopt heel stroef allemaal. Er is ook geen enkele speler die in staat is het team op sleeptouw te nemen, ie mand die er echt met kop en schouders bovenuit steekt. Nou ja, Guus dan. Hij speelt werke lijk een geweldig toernooi. Maar ja, als de keeper veruit de beste speler is, dan zegt dat wel iets over de totale teamprestatie." Lomans klinkt bitter. Maar dat heeft, zo verzekert hij, toch voor al te maken met de wijze waar op het afscheid zich nu voltrekt. Hij had in Athene op het veld willen staan, om net als Vogels, Jazet, Delmee en De Nooijer een derde gouden medaille op te ha len. Nu die zeldzame trilogie hem door het wispelturige perso neelsbeleid van Walsh is ontno men, had hij een kleine geste ver wacht van de bond waarvan hij in 201 interlands de kleuren ver dedigde. Maar ook die bleef uit. „Het was een mooi gebaar geweest als ik samen met Piet Hein Geeris, die ook op het laatst is afgevallen, op uitnodiging van de hockey bond naar de finale had gemo gen. Zelf kan ik het niet betalen. Maar ik heb niets van ze ge hoord. Ook niet toen bekend werd dat ik niet naar Athene mocht. Ik vind dat bizar. Al had den ze maar een keer 'jammer' of 'sorry' gezegd. Dat was al ge noeg geweest." GPD (Advertentie) Wat een mooie records zijn er weer gesprongen. Maar het echte Olympische record verspringen ligt in handen van onze kangoeroes: 13 meter! Kom naar Diergaarde Blijdorp en meetje krachten met de snelste lopers, de beste springers en de krachtigste zwemmers. Zoolympics 2004: meetje krachten met de dieren in Diergaarde Blijdorp. DIERGAARDE BLIJDORP Dagelijks geopend vanaf 9.00 ui wdlergaardebliJdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15