China vlucht voor orkaan Rusland vreest aanslagen na neerstorten twee vliegtuigen PZC toon Thatcher van rol lij couppoging Extra tijd Turkse toetreding tot EU Kerry eist aftreden minister Rumsfeld Hangen voor schakelt rugspieren uit Autoriteiten evacueren meer dan een half miljoen mensen imigrant kiest ilgische naam Man met kind overvalt postkantoor Vrouw Kim Jong-il overleden Executiespel wordt kinderen fataal Dubbelganger Charles niet gestraft Amerikaanse rivieren vol met kwik ongaarse socialisten lezen voor miljonair Eerste graven Inuit ontdekt Israëlisch leger zet stinkbom in donderdag 26 augustus 2004 tv JONDEN - Wie dagelijks lenlang voor de televisie de computer hangt, scha lt de spieren onderin zijn ■ag uit. Het kan maanden uren voordat de ernstige ijn die daardoor ontstaat, genezen. öt staat in het verslag sneen studie in het weten- thappelijk blad New cientist. Een team onder- jekers van de universiteit jn Queensland in Austra- liet voor het onderzoek egentien jonge vrijwilli- :s acht weken het bed uden. Zij denken dat ren voor de tv of pc han- Hi hetzelfde effect heeft: espieren die de onderrug eunen, verslappen. Som- lige van de vrijwilligers aren na zes maanden nog iet hersteld, hoewel zij en oefenprogramma volg en ANP/RTR van onze redactie buitenland PEKING - De wervelstorm Ae- re, die de afgelopen dagen in Zuidoost-Azië vermoedelijk aan meer dan vijftien mensen het le ven heeft gekost, heeft gister middag het Chinese vasteland bereikt. De autoriteiten daar hebben uit voorzorg meer dan een half miljoen mensen geëva cueerd, zo hebben de Chinese media gisteren gemeld. De storm bereikte de provincie Fujian met een ruime wind kracht 12. Zo'n 320.000 burgers [iSSEL - Steeds meer Belgen i hun voor- of achternaam inderen. In een kwart van de allen gaat het om ird-Afrikanen en andere iwkomers die zo makkelij- rillen integreren. dienst Naamswijzigingen het ministerie van Justitie idde gisteren 20 procent i aanvragen dan vorig jaar. iter Onkelinx van Justitie it de trend onrustbarend. mensen hun naam Belgi- ït maken om makkelijker baan te krijgen, dan integre- ze eigenlijk niet. Dit lost dis- ainatie niet op." de naamswijzigingen bevin- zich ook autochtonen die mde namen kwijt willen. Zo inde families 'Anus' en 'Van nu 'Annu' en 'Van Lil', ds de arrestatie van ver- chter Dutroux hebben twin- gelijknamige families hun iernaam veranderd. ANP van Fujian zijn geëvacueerd. Naar verwachting zal de wervel storm Aere ook de provincie Zhejiang bereiken. Daar waren tot dinsdagavond al bijna een kwart miljoen mensen naar veili ger oorden gevlucht. Ook zijn ruim dertigduizend vis sersboten van zee teruggeroe pen, meldde het Chinese persbu reau Xinhua. Begin deze maand kostte een wervelstorm in het zelfde deel van China al aan ze ker 160 mensen het leven. De wervelstorm Aere raasde dinsdag met hevige wind en slag regens over het noorden van Tai wan. Door het noodweer ont stonden aardverschuivingen, tra den rivieren buiten hun oevers en raakte het verkeer ontregeld. Gekapseisd De autoriteiten vrezen onder meer voor het leven van vijf vis sers uit Hongkong. Hun scheep jes kapseisden voor de noordoos telijke kust van Taiwan. Wegens de harde wind en de ruwe zee werden alle reddingsoperaties gestaakt. Vier mensen overleden toen een kerkgebouw instortte door een aardverschuiving. Een andere man werd dodelijk geraakt door een omvallende elektriciteits- mast. De financiële markt, scho len en kantoren bleven gisteren voor de tweede achtereenvolgen de dag gesloten. Alle internationale vluchten van en naar de Taiwanese lucht haven Chiang Kai-Shek zijn ge- annuleeerd. De binnenlandse vluchten werden dinsdag al ge staakt nadat een vliegtuig dooi de zware storm in een slip was geraakt en van de baan was ge schoven. De schade in Taiwan wordt ge raamd op 610 miljoen Taiwane se dollar (15 miljoen euro). Voor de storm Taiwan bereikte, raas de hij over zuidelijk Japan waar windsnelheden tot 200 kilome ter per uur werden gemeten. Hier overleefden twee meisjes die in zee waren gaan zwem men, het natuurgeweld niet. Filipijnen Op de Filipijnen heeft het nood weer het leven gekost aan zeker vier mensen. Bijna zevendui zend mensen op de archipel zijn op de vlucht geslagen wegens overstromingen. ANP/AFP/DPA BRUSSEL - Een man heeft gisterochtend een gewapende overval gepleegd op een postkantoor in Brussel, terwijl hij een kind op de arm droeg. Hij had zich als klant voor gedaan, maar trok plots een pistool. De overvaller dwong de medewerker om de brandkast te openen. Vervolgens rende hij met de buit richting metro station. Tijdens de overval was er niemand anders in het kantoor. De postbeambte is in shock naar een ziekenhuis gebracht, aldus de politie. ANP/BELGA TOKIO - Amerikaanse, Japanse en Zuid-Koreaanse in lichtingendiensten zeggen informatie te hebben over het overlijden van de vrouw van de grillige Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il. Dat hebben Zuid-Koreaanse bronnen tegen het Japanse persbureau Kyodo gezegd. Het sterfgeval zou ook de reden zijn dat er een tijdelijk verbod is ingesteld op de komst van buitenlandse bezoe kers en voor het afsluiten van de telefoonverbindingen met ambassades en nieuwsorganisaties in het stalinisti sche land. De vrouw van Kim zou zijn overleden aan de gevolgen van borstkanker. ANP BOMBAY - De executie van een Indiase man van twee we ken geleden heeft nog zeker twee levens geëist. Twee kin deren overleden toen zij de ophanging van de voor ver krachting en moord veroordeelde Dhananjoy Chatterjee imiteerden. De 14-jarige Prem Gaekwad overleed in Bombay toen hij een touw om zijn nek bond en het andere einde om een ventilator aan het plafond zwaaide. Vorige week overleed een 12-jarig meisje in de staat West-Bengalen toen ze haar jongere broer wilde demonstreren hoe Chatterjee was opgehangen. ANP/RTR LONDEN - Een Brit die zijn brood verdient als dubbel ganger van prins Charles heeft succesvol gepleit om zijn rijbewijs te mogen houden. Hoewel de man een snelheids overtreding had begaan, heeft de rechter hem een rijont zegging bespaard. Zonder rijbewijs zou hij zijn baan kwijtraken, zo pleitte de veroordeelde Brit. Wel moet hij een boete betalen van 285 pond (ongeveer 430 euro). De 48-jarige man werkt al tien jaar als 'lookali- ke' van de prins, meldde de Britse krant The Times giste ren. ANP WASHINGTON - Een op de vier rivieren en meren in de Verenigde Staten is ernstig vervuild met kwik. De milieus chade is zo groot dat zwangere vrouwen en kinderen be ter niet te veel vis kunnen eten uit deze wateren gezien de potentiële gevaren voor hun gezondheid, aldus USA To day van gisteren. Achttien staten hebben al gewaar schuwd geen vis te eten uit alle oppervlaktewateren binn- nen hun grenzen. Het milieubureau van de federale overheid heeft voor ri vieren met een totale lengte van circa 1,2 miljoen kilome ter een kwikwaarschuwing afgekondigd. ANP onze redactie buitenland APSTAD - De zoon van de jnnalige Britse premier Mar- «1 Thatcher is gisteren in aangeklaagd voor I rol in de staatsgreep in ptoriaal-Guinea. De politie arres tee de 51-jarige Mark itcher eerder op de dag, «liet hem na enkele uren on strikte voorwaarden vrij. Thatcher wordt in ver- met het financie- en logistiek ondersteunen ide staatsgreep, in maart dit Lm het Centraal-Afrikaanse t „Hij mag ons land niet ge ilen als springplank om ge- en oproer te exporteren", is een woordvoerder van de c-Afrikaanse recherche. Britse zakenman, opgepakt 'jn luxe woning aan de voet de Tafelberg in Kaapstad, banden hebben met Simon een van de vermeende lei- ivan de staatsgreep, i Thatcher is inmiddels op voeten gesteld, maar hij huis niet verlaten, voor rij een borg van 260.000 eu- Kft betaald. a tachtig personen, vooma- Zuid-Afrikanen, staan wegens de mislukte staatsgreep terecht in processen die in Zim babwe en Equatoriaal-Guinea worden gevoerd. Onder hen is de groep van Mann, een voorma lig lid van de Britse elite-een heid SAS. Hij zit sinds maart met 69 andere huurlingen in Zimbabwe vast. De groep werd gearresteerd toen hun vliegtuig, op weg van Zuid-Afrika naar Equatoriaal-Guinea, daar een tussenlanding maakte. In de hoofdstad Malabo van Equatoriaal-Guinea staan veer tien buitenlanders terecht we gens de poging de regering af te zetten. Het gaat om Zuid-Afrika nen, Armeniërs en vier inwoners van het Centraal-Afrikaanse land. De poging president Teo- doro Obiang Nguema te verdrij ven lekte uit en mislukte. Helikopters De huurlingen wilden een ver dreven lid van de oppositie in stalleren als staatshoofd, aldus een van de verdachten, de Zuid-Afrikaan Nick du Toit. Die verklaarde gisteren Thatcher voor een zakelijke transactie te hebben ontmoet. De Brit wilde voor een mijn in Soedan twee helikopters van Russische makelij hebben, aldus de getuige. ANP/AFP/RTR redactie buitenland DAPEST - De Hongaarse disten hebben de steenrijke «man Ferenc Gyurcsani ge- als opvolger van de week afgetreden premier tMedgyessy. Met de benoe- van de 'rode kapitalist' de partij definitief te wil met zijn communisti- verleden. van de 623 stemmen ver- Gyurcsani op een partijbij- °mst de voormalige minis- Arbeid Peter Kiss, de clie de steun genoot ie linkervleugel en het be- van de partij. De leden M de sportief en jeugdig Gyurcsani de ideale kan didaat om de partij uit een die pe populariteitscrisis te halen. Gyurcsani heeft de partij de overwinning beloofd bij de par lementsverkiezingen in 2006. Sinds de val van het communis me is nog geen enkele regerende partij erin geslaagd zijn meer derheid te behouden. Gezien zijn eigen publieke uit spraken is de nieuwe premier een zakenman van liberale sig natuur, maar met hart voor de minderbedeelden in zijn land. Hoewel politiek onervaren wordt Gyurcsani wel vergele ken met de Britse premier Tony Blair, die het traditioneel linkse Labour heeft omgevormd tot een machtige middenpartij die in staat is verkiezingen te win nen. ANP/RTR/DP A Het wrak van de Toepolev-154. foto Dmitri Norov/RTR KOPENHAGEN - In het hoge noorden van Groenland zijn voor het eerst oude graven van de oorspronkelijke inwoners, de Inuit of eskimo's, ontdekt. De drie begraafplaatsen dateren waarschijnlijk uit de dertiende eeuw. Dat zei gisteren de conser vator van het Nationale Mu seum van Groenland. Archeologen uit Groenland, De nemarken en Canada ontdekten ook markeringsstenen, ringen voor tenten en resten van winter verblijven. Het betreft sporen uit de twee belangrijkste perio des van de Inuit: de Dorset-cul- tuur (900 v. Chr. - 1350) en de Thule-cultuur (900 - 1650). De expeditie maakte deel uit van projecten om de Amerikaan se ontdekkingsreiziger Peary te herdenken. Hij geldt als de eer ste westerling op de Noordpool (6 april 1909). ANP/AFP door Remco Reidinq MOSKOU - Rusland vreest voor een serie terroristische aansla gen na de vrijwel gelijktijdige crash van twee vliegtuigen. Alle 89 inzittenden kwamen daarbij dinsdagavond laat om het leven. De oorzaak van de incidenten is nog onduidelijk, maar volgens het Russische persbureau Inter fax is vanuit één van de vliegtui gen via een alarm gemeld dat het was gekaapt. Even later stortte het toestel neer bij Ros tov, in het zuiden van Rusland. De Toepolev-154 was op weg van de Russische hoofdstad Mos kou naar Sotsji en had 46 inzit tenden. Enkele minuten eerder stortte een ander vliegtuig neer in de buurt van Tula, ten zuiden van Moskou. Omwonenden hoorden een explosie, voordat het toestel neerstortte. Er waren 43 mensen aan boord van deze Toepo- lev-134, die op weg was naar Volgograd. Beide vliegtuigen waren opgestegen vanaf dezelf de luchthaven: Domodedovo in Moskou. Meer dan duizend reddingswer kers zochten op de twee locaties naar een teken van leven tussen de wrakstukken en stoffelijke resten. Van beide vliegtuigen zijn de zwarte dozen gevonden. De Russische president Poetin keerde gisteren vervroegd terug van zijn vakantie en kondigde voor vandaag een dag van natio nale rouw af. Eerder gaf Poetin de veiligheidsdienst FSB op dracht de incidenten te onder zoeken. De FSB komt alleen in actie als de autoriteiten terroris tische aanslagen vermoeden. Tsjetsjenië Zondag worden in de opstandi ge deelrepubliek Tsjetsjenië pre sidentsverkiezingen gehouden. Rebellerende Tsjetsjenen heb ben de afgelopen jaren in Rus land geregeld bloedige aansla gen gepleegd. Zij dreigden de laatste tijd herhaaldelijk de ver kiezingen te verstoren. De laatste week waren de veilig heidsmaatregelen in Moskou al opgevoerd, vooral bij metrosta tions en overheidsgebouwen. Ook vonden meer controles plaats. Dinsdag vielen door een bomexplosie bij een busstation in Moskou al vier gewonden. Niemand eiste gisteren de ver antwoordelijkheid op voor de mogelijke aanslagen. Een woord voerder van de gevreesde Tsjetsj eense rebellenleider Asian Maschadov ontkende betrokken- Vliegrampen Rusland [U 'l Moskou .Buchalki CSEIyl \^tü5E3 Volgo-J OEKRA NE 1 grad ^Rostov a.d. Don mirte ZEE TURKISH ToepolevTU-154 met 46 inzittenden op weg van Moskou naar Sotsji crasht dinsdagavond 24 aug. bij Rostov aan de Don. ToepolevTU-134 met 43 inzittenden op weg van Moskou naar Volgograd crasht enkele minuten eerder bij Buchalki. anp bron, afp heid bij de incidenten. Onder zoeksteams houden rekening met andere oorzaken van de dubbele ramp: slechte weersom standigheden, een fout van de pi loot en problemen met de brand stof. Door een gebrek aan onderhoud aan veelal oude toestellen gebeu ren er in Rusland bovendien ge regeld vliegtuigongelukken. In de afgelopen tien jaar zijn zeker twaalf Toepolev-154's neerge stort. GPD TEL AVIV - Het Israëlische le ger ontwikkelt een nieuw wa pen om Palestijnse demonstran ten af te schrikken: een stink bom. Dat heeft de Israëlische krant Ma'ariv gisteren gemeld. Onderzoekers hebben de stoffen die stinkdieren afscheiden bestu deerd en die nagemaakt. Het wa pen veroorzaakt een verschrik kelijke stank die niemand kan weerstaan, aldus een leger- woordvoerder. ANP/DPA van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Europese Unie moet twee jaar langer, tot uiterlijk 2006, de tijd nemen vóór de echte toetredingsonder handelingen met Turkije begin nen. Nederland moet daar als huidige EU-voorzitter op aan sturen. Dit stelde de Adviesraad Internationale Vraagstukken (AIV) gisteren in een advies aan de Nederlandse regering. In december moeten de Europe se leiders, onder leiding van pre mier Balkenende, de knoop door hakken over de vraag of, en zo ja wanneer de onderhandelin gen over een Turks lidmaat schap kunnen beginnen. Zij doen dat op basis van een analy se van de verbeteringen op het gebied van democratie, mensen rechten en rechtstaat in Turkije. De Europese Commissie publi ceert die evaluatie over de 'poli tieke Kopenhagen-criteria' in oktober. De ATV vindt dat Turkije ge noeg gemoderniseerd is om lid te worden van de EU. Op een aantal punten moet echter de druk op de ketel blijven en daar om kan niet direct na december dit jaar worden begonnen, maar binnen 24 maanden, zodra de Europese Commissie helemaal tevreden is. Het advies van de ATV is opmerkelijk, omdat de EU-regeringsleiders twee jaar geleden besloten dat de toetre dingsonderhandelingen met Tur kije 'onverwijld' beginnen, mits de EU-leiders in december dit jaar besluiten dat Turkije vol doet aan de Kopenhagen-crite ria. Het begrip 'onverwijld' is door de EU-leiders op hun top afgelo pen juni nog eens herhaald. De ATV maakt van 'onverwijld' nu 'binnen 24 maanden'. Staatssecretaris Nicolaï (Euro pese Zaken) zegt in een reactie op het ATV-rapport dat als Tur kije voldoet aan de Kopenha gen-criteria inderdaad onver wijld begonnen moet worden met onderhandelen. „Dan mo gen we geen politieke spelletjes spelen om er onder uit te ko men. Maar als ze niet helemaal klaar zijn, komen andere scena rio's zoals de AIV die schetst in beeld. De ATV schat in dat er in december nog een paar losse eindjes zijn en pleit daarom voor maximaal 24 maanden extra. Ik begrijp die redene ring." Turkije wil al sinds 1963 bij de EU horen. In 1999 in Helsinki kenden de EU-leiders het land de status van kandidaatlidstaat toe. ANP van onze redactie buitenland PHnJDELPHIA - De Ameri kaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld moet aftreden omdat hij medeverantwoorde lijk is voor het martelingsschan daal rond de Iraakse Abu Ghraib-gevangenis. Dat zei de Democratische presidentskandi daat John Kerry gisteren Een onafhankelijke onderzoeks commissie concludeerde dins dag dat ook de politieke en mili taire top van de Verenigde Sta ten aansprakelijk is, hoewel de eerste verantwoordelijkheid voor het schandaal bij de daders ligt. Kerry riep Rumsfeld op zijn verantwoordelijkheid te ne men en op te stappen. In mei vroeg Kerry ook al om het ver trek van Rumsfeld vanwege het schandaal. Gisteren verscheen opnieuw een rapport naar aanleiding van de Abu Ghraib-affaire. Daarin staat dat 27 militaire inlichtin genspecialisten het misbruik van de gevangenen hebben 'aan gemoedigd' of er aan hebben meegedaan. „Van 25 juli 2003 tot februari 2004 hebben 27 per soneelsleden van de militaire in lichtingendienst misbruik van gevangenen geëist, aangemoe digd, door de vingers gezien of uitgelokt danwel deelgenomen aan het misbruik of ondervra gingsprocedures geschonden tij dens de verhoren in Abu Ghraib", aldus het rapport. ANP/AFP/RTR Grote delen van de Filipijnse hoofdstad Manilla staan onder water. foto Erik de Castro/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5