Bedrijven verwerpen verdieping Kunst moet de wereld in PZC Op ontdekkingsreis in schilderijen van Snijders Ganzen hebben veel meer land nodig Politieonderzoek naaktfoto's Steense nog in volle gang Slecht voor economie Zeeland Boekenmarkt Verkeersruzie mondt uit in 1,5 jaar cel kunst Galerie opent met keramiek en schilderijen Djazzperado treedt op in Oostburg donderdag 26 augustus 2004 door Rinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - De Bra bants Zeeuwse Werkgeversvere niging is faliekant tegen een nieuwe verdieping van de Wes- terschelde. De maatschappelij ke en economische gevolgen voor Zeeland en het bedrijfsle ven aldaar, acht de BZW onaan vaardbaar. Een derde verdieping zorgt vol gens de BZW voor een volstrekt scheve concurrentieverhouding tussen de havens in het Schelde- bekken. De balans zal eenzijdig doorslaan ten gunste van de Ant werpse haven. De havens aan de Westerschelde hebben het nakijken, vreest de BZW. Toekomstplannen en in het verleden gedane investerin gen worden waardeloos. Een derde verdieping heeft tot ge volg dat goederenstromen zich gaan verleggen van de Zeeuwse zeehavens - met name Terneu- zen en Vlissingen - naar Antwer pen, stelt de BZW. „Dat houdt verlies van lading in en dus ver lies aan werkgelegenheid, nu en in de toekomst." De werkgeversvereniging rea geert op de nieuwe Ontwikke- lingsschets 2010 voor het Schel- debekken. Die werd gisteren te Bergen op Zoom in alle besloten heid besproken door het Over leg Adviserende Partijen (OAP). Dat is een club van provincies, PHILIPPINE - Op de Mossel feesten in Philippine wordt za terdag en zondag een boeken markt gehouden. De markt in de Weststraat wordt met name gevuld met sportboeken. gemeenten, waterschappen en vertegenwoordigers van natuur en landbouw. Het OAP is nauw betrokken bij het opstellen van de Ontwikke- lingsschets. Voor het eerst en 'in het allerlaatste stadium' werden ook de werkgevers aan tafel ge nood. Die hebben met name ge keken naar de door Vlaanderen geëiste derde verruiming van de vaargeul in de Westerschelde. De BZW verbaast zich in hoge mate over de conclusies in de (nog geheime) Ontwikkelings- schets. Die tonen aan dat de na delige gevolgen van een volgen de verdieping verwaarloosbaar zijn, terwijl de economische voordelen aanzienlijk zijn - voor Antwerpen en Rotterdan dan wel te verstaan- De BZW wijst op het nog niet uitgevoerde noodzakelijke na- tuurherstel vanwege de tweede verdieping, en noemt de uit spraak dat de economische ge volgen van een nieuwe uitdie ping voor alle partijen voorde ling zijn misleidend, 'of op z'n zachtst gezegd niet correct'. Naar de gevolgen voor Zeeland is niet eens gekeken. De werkgeversvereniging ves tigt de aandacht op de positie van chemiebedrijf Dow Chemi cal bij Terneuzen. Met het oog daarop wordt ontpoldering of deels verzilten van de Braak manpolders ongewenst geacht. De ontwikkeling van Dow mag geen beperkingen ondervinden door natuurmaatregelen, 'ge zien het zware economisch en maatschappelijk belang van dit bedrijf voor de regio.' BZW-secretaris A. Saman te kent aan dat het standpunt over de Ontwikkelingsschets 'nadruk kelijk' is afgestemd met de ach terban. Zeeland heeft ruim 12.400 hectare aangewezen als pleisterplaats voor ganzen. foto Peter Nicolai door Rinus Antonisse GOES - Voor opvang van over winterende ganzen in Neder land is minstens 150.000 hecta re land nodig. Dat is bijna het dubbele van de oppervlakte die het Rijk heeft aangewezen, namelijk 80.000 hectare. Vogelbescherming Nederland stelt dit op grond van een stu die die de organisatie voor vo- gelonderzoek Sovon uitvoerde. Zeeland bleef buiten dit onder zoek, zodat nog niet duidelijk is om hoeveel extra hectares het in de provincie gaat. Vorig jaar gaf minister Veer man van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) aan dat de provincies samen 80.000 hectare foerageergebied voor ganzen en smienten moeten aanwijzen, waarvan grofweg 50.000 hectare in natuurgebie den. In juni presenteerde de provin cie de opvanggebieden in Zee land: netto ruim 12.400 hecta re aan pleisterplaatsen, waar van ruim 7000 hectare land bouwgronden. In afwijking tot andere provincies betreft het in Zeeland geen grasland maar vooral akkers. Omdat niet precies bekend is hoeveel ruimte de meer dan één miljoen overwinterende ganzen daadwerkelijk nodig hebben, onderzocht Sovon de situatie per provincie over de afgelopen tien jaar. Daaruit blijkt dat de nu aangewezen 80.000 hectare slechts 60 pro cent van de totale winterpopu- latie kan herbergen. Er zijn dus veel meer pleisterplaatsen gewenst. Woordvoerder H. Pee- ters van Vogelbescherming te kent aan dat Zeeland in het on derzoek niet is meegenomen, omdat de telgegevens van de ganzen met tijdig beschikbaar waren. „We weten nog niet om hoeveel extra hectares het in Zeeland gaat." Hij geeft aan dat er een vervolgonderzoek komt, waarin Zeeland wel be trokken wordt. Stabiel De gegevens van Sovon wijzen overigens uit dat recentelijk in geen enkele provincie de aan tallen ganzen opvallend toena men. De populaties zijn stabiel en lij ken hun top bereikt te hebben. Het betekent dat er in de toe komst bovenop de nu noodza kelijk geachte 150.000 hectare, niet nóg meer agrarische op- vanggrond nodig is. De Zeeuwse boeren verzetten zich hevig tegen de aanwijzing van de opvanggebieden, met name omdat goede (schadere gelingen ontbreken en afspra ken over onder meer de jacht in de foerageergebieden nog niet gemaakt zijn. Voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland (ZLTO) verklaart zich tegen aanwij zing van méér ganzenrestau- rants. „We hebben de ganzen nog al tijd kunnen opvangen binnen het bestaande systeem. Zolang de regels zo landbouw-onvrien- delijk zijn, kunnen we met uit breiding niet instemmen. We hebben al grote moeite met de huidige aanwijzing." door Sheila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - Het politie onderzoek naar de op internet uitgelekte naaktfoto's van een meisje uit Sint-Jansteen is nog in volle gang. De Zeeuwse poli tie heeft drie rechercheurs op de zaak gezet. De expliciete foto's die het nu 16-jarige meisje een jaar gele den van zichzelf maakte, beland den in verkeerde handen. In een wraakactie postte de oneigenlij ke bezitter de foto's ruim twee weken geleden op internet en vervolgens doken de opnamen op vele andere websites op, waaronder de meest bezochte jongerenweblog van Nederland. Niet alleen de foto's zijn open baar gemaakt, ook werden de namen, telefoonnummers en e-mailadressen van het meisje en haar zus op diverse websites vermeld. Zelfs telefoongesprek ken van een anonieme beller naar het meisje en haar zus vie len te beluisteren op een websi te. Arnhem De familie heeft vorige week aangifte gedaan en sindsdien is het onderzoek in volle gang. „We hebben de politie in ieder geval de namen van twee perso nen kunnen geven, die zeker met de zaak te maken hebben", zegt de moeder van het meisje. Het gaat om twee mannen uit Arnhem. Politiewoordvoerder J. van Mourick wil niet zeggen of de mannen al zijn verhoord. „Ik doe geen uitspraken in een lopend onderzoek. Over een paar dagen weten we wellicht meer." Het Openbaar Ministerie in Middelburg rest niets anders dan te wachten tot de politie de zaak instuurt. Het kan dan nog weken of zelfs maanden duren voordat de zaak voor de rechter komt. De Steense familie is zeer tevre den over de manier waarop de politie de zaak heeft opgepakt. In het gezin is de rust inmiddels een beetje wedergekeerd. Het meisje en haar familie werden sinds het uitlekken van defoJ geconfronteerd met schunJ sms'jes en e-mails met pornogj fisch materiaal en oneen» voorstellen. De moeder: „lyJ net is bij ons nu afgesloüj maar onze mailbox werdnietj leen vervuild. Ook hebbend steunbetuigingen ontvang soms van wildvreemden. Dijj hartverwarmend. Ook hebjji veel mensen ons geholpen oml websites op te sporen waar dei to's op te zien waren, en oma sites vervolgens te blokkeren De familie laat het hier persen lijk bij. „Wij hebben er vooroi zelf een streep onder gezet j gaan verder. We zijn niet» plan zelf gerechtelijke stap* te ondernemen." Het meisje heeft gisteren J eerste gesprek met Slachtofia hulp gehad. „Daar heeft zezd om gevraagd. Ze wilde grq haar verhaal kwijt. Wij, den van de familie, zijn hier nietq aanwezig geweest. MIDDELBURG - Een 43-jar« man uit Zaamslag moet anda half jaar achter de tralies, heeft de meervoudige kam van de rechtbank in Middclbaj bepaald. De man mengde zich op Koi ginnedag van dit jaar in eenta keersruzie, waarbij zijn slid dochter en schoonzoon betrok ken waren. Met een stuk hout sloeg hi) d belager van zijn familie opli hoofd, waarbij het slachtoï ernstig gewond raakte. Dpi cier van justitie had twee weke geleden een gevangenisstraf! 21 maanden geëist. De man uit Zaamslag moet» twee weken uitzitten van™ een eerdere voorwaardelijke! oordeling voor rijden onderii vloed. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Gale rie Kunst geen Kunst in Burgh-Haamstede heeft na een korte zomersluiting de deuren weer geopend voor het publiek met een expositie waarin het werk van de schilders Arris Tijs- seling en Greet van Beers en de keramisten Margreet Huisman en Anne Breel centraal staat. Arris Tijsseling is zeker op Schouwen-Duiveland voor ve len geen onbekende meer dank zij zijn presentatie tijdens de Kunstschouw. Hij toont zich een markant kunstenaar die vol enthousiasme uitleg geeft bij zijn werk. Zijn schilden] In de schatkamer van de sultan kreeg extra aandacht doordat het de Omslag van het Kunstschouwma- gazine sierde en afgedrukt stond op posters en billboards. Het werk van Tijsseling ken merkt zich vooral door de rijk dom aan kleuren. Ook Greet van Beers werkt graag met opvallende kleurcon trasten. Zi] presenteert veel oriëntaals aandoende taferelen. Keramiste Margreet Huisman heeft affiniteit met varkens. Dat resulteert in fraaie keramische beeldjes waarin zij haar dieren menselijke karaktertrekjes mee geeft. Mooie voorbeelden zijn Familie portret en Varkens met hond. yerder zijn haar vliegende var kens onder de titel Engelbewaar ders aandoenlijk. Humor Het werk van Anne Breel bevat humor. Speciaal voor deze expo sitie maakte zij een aantal voor haar kenmerkende 'ramen'; ven sters uit slooppanden die zij ver sierd heeft met keramische ob jecten. Naast het werk van deze kunste naars biedt Kunst geen Kunst nieuw werk van de vaste expo santen, onder wie Nicolette Arens, Raid Houby en Digna Blaauw. De galerie is geopend van don derdag tot en met zaterdag tu- sen 11.00 en 17.00 uur, zondag 29 augustus van 12.00 tot 17.00 uur en elke verdere laatste zon dag van de maand tijdens het Rondje Kunst in Burgh-Haam- stede. Dan zijn tien ateliers en drie galeries extra voor het pu bliek geopend. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een galerie met werk van kunstenaars als Avery Preesman, Damien Hirst en Raoul de Keyser zou je in Am sterdam, Londen of New York verwachten, niet in Middelburg. Toch is het de Middelburgse He renstraat waar onlangs Revo lution 100.000.000.000.000.000. 000.000.000.000.000.000.000.00 0.000.000.000.000. Gallery is ge opend. Initiatiefnemer is kunste naar William Verstraeten. Twee maanden geleden verkon digde hij tijdens een cultuurde bat in Vlissingen dat wat hem betreft al het overheidsgeld dat er is voor beeldende kunst in Zeeland, gebruikt wordt als on dersteuning van dertig nieuwe galeries die zich zouden moeten vestigen in of nabij de winkel straten van de Zeeuwse steden. Goede hedendaagse kunst moet op locaties waar veel mensen ko men zichtbaar zijn en te koop worden aangeboden. Meer is vol gens Verstraeten niet nodig om een goed kunstklimaat in Zee land te creëren. „Al het andere is weggegooid geld Kijk maar naar wat de afgelopen tien jaar in Zeeland is gebeurd. Galerie Van den Berge in Goes was er al. Daar is niets bijgekomen." Zo'n provocerende uitspraak is typerend voor Verstraeten, maar hij is ook iemand die het niet bij woorden laat. De afgelo pen jaren liet hij in zijn aan huis gevestigde expositieruimte, De Zenkast, werk zien van heden daagse kunstenaars uit binnen- en buitenland Omdat het pu bliek de weg daar naartoe niet kon vinden, opent hij nu - zon der overheidssteun - de eerste van de dertig nieuwe galeries die Zeeland volgens hem moet (Advertentie) Vanuit twee door kunstenaar Theo Snijders beschilderde stoelen kan rustig gekeken worden n schilderijen in de Raadskelder in Sluis. foto Wim Koo Kunstenaar William Verstraeten verkoopt de kunstwerken in zijn nieuwe galerie in de Middelburgse Herenstraat. foto Lex de Meester UJU71Ü. 30 aug t/m 12 aept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg Het Zeeuws Orkest MUSICA ESPANOL klassieke muziek vr 10 sept 21u30 Abdijplein krijgen. De eerste tentoonstel ling is veelbelovend. Naast werk van de genoemde kunstenaars zijn schilderijen, grafiek en fo to's te zien van Guido Lippens, Philip Akkerman, Simon Dek ker, Willem Buijs, Jan Vercruys- se, Walter Swennen, Maria Sere- briakova, Mark Luyten, Henric Borsten, Helmut Newton en Verstraeten zelf. Een deel van de werken is eigendom van Vers traeten, ze zijn allemaal te koop. Voor Verstraeten is het essen tieel dat kunst wordt verkocht. „De mystiek van een kunstwerk begint als het je eigendom is. Mensen krijgen geen waarde ring voor een kunstwerk als je het ze geeft. Daarom ben ik falie kant tegen kunstuitlenen. De kunst wordt daardoor geklei neerd tot iets wat je kunt ruilen als het je niet bevalt." Groot publiek Idealisme en commercie gaan bij Verstraeten hand in hand. Hij wil een groot publiek kennis laten maken met kunst die hij belangrijk vindt. „De ambitie is hoog. Ik wil de belangrijkste kunstenaars van de komende eeuw presenteren en werk van William Verstraeten topkunstenaars uit de vorige eeuw. Mensen moeten dat werk in het echt kunnen zien. Alleen door geconfronteerd te worden met echt grote kunst, kun je le ren wat goed is. Het beste mo ment om met kunst in aanra king te komen is als je je ver veelt. In winkelstraten lopen mensen verveeld rond. Daar moet je zitten. De echte kunst kenner weet een galerie als deze toch wel te vinden, al zou ik in een hutje in de Pyreneeën gaan zitten." De kennismaking en waarde ring van kunst moet de verkoop stimuleren. Verstraeten: „Ik ben natuurlijk niet alleen idealis tisch bezig. De bedoeling is dat de kunstwerken verhuizen naar plekken waar de mensen er ver der van kunnen genieten. Kunst moet de wereld in." Bolwerkschool Verstraeten wil de handel van hedendaagse kunst combineren met het organiseren van exposi ties met werk van één kunste naar, zoals hij in De Zenkast ge woon was. In september staat een expositie van Henric Bor sten op het programma, daarna volgen Damien Hirst en - in sa menwerking met deWillem3 in Vlissingen - Philip Akkerman. De Middelburgse kunstenaar is met de gemeente in gesprek over aankoop van de voormalige Bolwerkschool, nabij zijn huis in de Verwerijstraat. Behalve zijn atelier zou hij daar een kunstcentrum willen vestigen waar activiteiten worden ont plooid die in de galerie niet mo gelijk zijn. De galerie in de Herenstraat 6b in Middelburg is geopend do t/m za van 12-17.30 uur. door Anita Tournois SLUIS - Theo Snijders, afkom stig uit 's-Hertogenbosch, maar woonachtig in Mouzon, Frank rijk, drukt zich op krachtige en karakteristieke wijze uit in meerdere disciplines. Talloze la gen van zich repeterende streep jes of kleine, vaak rechthoekige, vlakjes vormen typische kenmer ken in ritmische werken. Zijn schilderijen en tekeningen zijn momenteel te bezichtigen in de Raadskelder van het stadhuis in Sluis. Blauw en roze rijn regelmatig te rugkerende tinten van kleuren- virtuoos Snijders. Ritmisch, in ton sur ton, met accenten, of in tegengestelde kleuren, bouwt hij laag voor laag zijn werken op: in olieverf en acryl op pa neel of aquarel en gouache op papier. Ondanks deze vele lagen zorgt zijn werkwijze voor blij vende transparantie. In de aquarellen lijkt het wel of de kunstenaar vele stukjes zijde papier over elkaar heen heeft ge plakt. De afwisseling van donke re en lichte vlakken en het ener gieke lijnenspel zijn vooral bepa lend voor zijn potlood-, pen- en penseeltekeningen Snijders: „Elk medium afzonder lijk blijft boeien. Maar het meest ben ik eigenlijk wel geïn teresseerd in het contrast dat de verschillen opleveren. Ben sterk benieuwd welk proces zich tel kens weer afspeelt. Daarom druk ik mij op het moment graag uit in acryl. Het is een snel en spontaan medium in te genstelling tot olieverf, waarbij in een veel trager tempo wordt gewerkt. Zonder een vast gege ven vooraf, zonder nadenken, laat ik komen wat komt. Geen kant en klaar concept, geen ti tel, maar dingen oproepen, mate riaal aandragen, waarmee de kij ker zijn gang kan gaan." Het geëxposeerde toont aan dat Snij ders hierin is geslaagd. Onderzoek Er wordt geen werk getoond dat a la minute alles prijs geeft. De kijker wordt juist gedwongen tot nader onderzoek. Van dicht bij zijn duidelijk de talloze vlak jes te zien, die over en van el kaar bewegen, binnen een ogen schijnlijk statisch beeld. Op een afstand ontstaat meer een totaal beeld van in elkaar vloeiende en samensmeltende bewegingen. De kijker ontdekt in zijn huidi ge werk soms de belijning van de menselijke figuur of land schappelijke elementen, eerdere geliefde inspiratiebronnen van de schilder. Snijders ontwikkelde na een ar chitectuurstudie en theaterwerk een voorliefde voor tekenen en een niet te stuiten passie voor de beeldende kunst. Na 1 Jean Touret in Blois en stut tekenen en anatomie bij W den Ouden, Aart Schonk en' lem Vaarzon Morel aandefti academie in Amsterdam, wikkelde Snijders zich inde jaar van expressief schilder kenaar tot een kunstenaar het experiment niet schuti zich voortdurend weet teB Tentoonstelling t/m 3 oktoiï de Raadskelder van hel iff® in Sluis. Openingstijden: i lijks. behalve do. en vr. van W 17.00 uu r OOSTBURG - De Zeef Vlaamse latin-jazzgroep Dj» perado geeft morgen een N cert in eetcafé Thinks aan Markt in Oostburg. De band wordt bijgestaan^ de Gentse jazz-zangeres Sjl de Rijck. Djazzperado besjj uit baritonsaxofonist Han>< zenaar, drummer Friso Wijck, bassiste Carla vanBf gem en gitarist Flip Bow1 Het concert begint t uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30