OBELISOL RÜVINC tehuizen moeten neer presteren Tuinders Westland zuchten onder extreme regenval Tunnel dicht na autobrand Anky op eenzame hoogte Jniek glaswerk ontdekt i Middelburgse beerput qss sluit akkoord over A WBZ igen bijdrage AOW'er oor zorg gehandhaafd Plannen Vut mogelijk verzacht Zoon Thatcher verdacht van coup Aantal nieuwe huizen daalt PSV simpel naar hoofdtoernooi Iraakse politie verstoort mars sjiieten naar Najaf HARDGLAZEN DEUREN \k nr mm JiiMetaeg 2Z* QOÊS wast NtaDoaaSM.ma «tropen *£.00-17.30,0 10.OÖ- 'fOOtic SPECIALIST IN KOZUNEN RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc. alu en hout 300 nr showroom Vraag naar onze thuisblijversactie 19° erst buien achtend enkele buien, maar vanmiddag gestdroog en opklaringen. Vrij krachtige ^westenwind, maxima 19 graden. 6e jaargang no. 201 nderdag 26 augustus 2004 inummer 1,20 internet: www.pzc.nl l)J liaat/t// U \J VKsi /I FFLIZi A I i rSaskia Gaster Mietvan Eenennaam JHAAG - Verpleeghui- bejaardenoorden en iszorgorganisaties gaan mensen helpen voor zelfde geld. Dat heeft ilssecretaris Ross (Volks- ondheid) gisteren afge- oken met de koepelorga- ilies in de zorgsector. swil daarmee een einde ma- jan de ongebreidelde groei i uitgaven van deze zorg, rordt betaald uit de pot van Algemene wet bijzondere lekosten (AWBZ). Afgespro- is dat de instellingen tot 2007 jaarlijks 1,25 procent meer mensen helpen dan tot nu toe was begroot. Die krijgen daar voor geen extra geld. Ross beloofde in ruil daarvoor niet extra te bezuinigen op de in stellingen. De afspraken gelden niet alleen voor de verpleeghui zen, de bejaardenoorden en de thuiszorg maar ook voor psy chiatrische ziekenhuizen en te huizen voor verstandelijk gehan dicapten. Al deze instellingen worden betaald uit de AWBZ. In het convenant staat ook dat de aanvragen voor eenvoudige zorg voortaan simpeler kunnen. Dit betekent dat patiënten die zich niet meer zelf kunnen was sen, niet meer hoeven te wach ten tot hun aanvraag voor een washulp is goedgekeurd door De Geus bracht het voorstel in. nadat de ouderenbonden aan dacht hadden gevraagd voor de slechte financiële positie waarin veel ouderen verkeren. Het kabi net bezint zich nog op mogelijk heden om het inkomensverlies voor de minima en mensen met ÜHAAG - De tweehonderd- tod ouderen die moeten komen van alleen een AOW iring, krijgen geen kwijt- ilding voor de eigen bijdrage zorg. Het plan van •minister De Geus van So- Zaken om dat te doen is de baan. Dat hebben welin- :hte bronnen rond het kabi- jisleren bevestigd. alleen AOW te beperken. Zon der maatregelen zouden zij er 2 procent op achteruitgaan. ANP een regionaal indicatieorgaan. De thuiszorginstelling mag dat dan zelf afhandelen en de goed keuring kan achteraf worden ge regeld. Ross beloofde miljoenen euro's te investeren in de ontwikkeling van nieuwe zorgtechnieken en dat ze de regels voor het bou wen of verbouwen van instellin gen zal vereenvoudigen. Daarbij wordt ook onderzocht of private investeerders voortaan mogen meedoen. Arcares, de koepelorganisatie van verpleeghuizen, is blij met de gemaakte afspraken. „Ze ge ven ons zekerheid", zegt direc teur M. Rompa. „We weten nu hoeveel zorg we moeten leveren en dat de regering niet verder be zuinigt op ons budget." In het re geerakkoord is afgesproken dat de hele AWBZ-sector tot en met 2007 1,2 miljard euro extra krijgt. „Dit geld is nu zekerge- steld. Rechter Directeur I. van Bennekom van de Nederlandse Patiënten Con sumenten Federatie (NPCF) rea geert minder positief. „We zijn bang dat de instellingen toch gaan bezuinigen op de zorg aan mensen." Zij sluit niet uit dat haar organisatie naar de rechter stapt als blijkt dat patiënten de dupe worden van de nieuwe af spraken. ANP IfAb van der Sluis IDELBURG - Bij opgravin- op het terrein van de oude (huijskazerne aan de Zuid- el in Middelburg is een ik, luxe kelkglas gevonden, [exemplaar is vrijwel zeker (hzen in de oudste Neder ige glasoven, die in 1581 in hoofdstad gevestigd I wijnglas is kleurloos en leen flink stuk. De versie- bestaat uit rechtopstaande glasdraden en een dikke, waarop de res- 'an de ooi'spronkelijke ver- jbngnog te zien zijn. C ArcheoProjecten, dat het [in een beerput vond, heeft Ijksdienst voor Oudheidkun- Bodemonderzoek (ROB) ge- igdde vondst nader te bestu- „Het is een bijzonder 1 zegt expert Jaap Kott- „omdat het een Middel- in Middelburg een glasoven op gericht. Een stad die in die tijd een glasblazerij had, had ook een beschermd afzetgebied. Als je in Middelburg een glas vindt in Venetiaanse stijl, dat uit de bewuste periode dateert, dan kun je met px-aktische zekerheid stellen dat het om een Middel burgse product gaat. Glazen uit Antwerpen of Londen kwamen Middelburg gewoon niet bin nen, omdat Middelburg de eigen markt beschermde." In de zestiende eeuw was Ant- werpen de enige stad in de Ne derlanden waar Venetiaans glas gemaakt mocht worden. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) raakten noord en zuid van elkaar gescheiden. Bin nen de Unie van Utrecht (1579) wist Middelburg de markt voor de Noordelijke Nederlanden over te nemen. In de oven van de Zeeuwse stad werden vanaf 1581 luxe glazen geblazen in na volging van de beroemde Veneti- bekend, waarin het Antwerpse glasbedrijf bij het eigen gemeen tebestuur klaagt over het feit dat Middelburg het Antwerpse alleenrecht schond tot het ma ken en verhandelen van glas. Bo vendien zou de noordelijke con current stiekem glasblazei-s overhalen om hun werk in Mid delburg voort te zetten. De Mid delburgse glasoven is de oudste van de latere Republiek der Ze ven Verenigde Nederlanden. Wat de waarde is van het gevon den kelkglas, is niet duidelijk. „Het heeft vooral leuke histori sche waarde", zegt Kottman. „De waarde in geld is moeilijk uit te drukken." Wat de gemeente Middelburg met het glas gaat doen, was gis teren niet bekend. Anky van Grunsven laat haar tranen de vrije loop tijdens de huldiging. Vier jaar na Bonfire heeft ze weer een olympisch kampioenspaard onder haar zadel: Salinero. foto Robin Utrecht/ANP door Ger Lammerink MARKOPOULO - Ooit had Anky van Grunsven een droom. Dat haar laatste rit met Bonfire op de Sydney Ga mes in 2000 goud zou opleve ren. De droom kwam uit. „Ik vond mezelf een bofkont. Dat ik zo'n paard had. Ik dacht: dit maak ik nooit meer mee." Anky van Grunsven maakte het gisteren in het prachtige hippisch centrum van Marko- poulo allemaal nog een keer mee. Met Salinero won zë op nieuw olympisch goud. In meerdere opzichten was het een welhaast ongelooflijke prestatie. Met een paard van nog geen tien jaar oud, met nauwelijks internationale erva ring. Ter vergelijking: Bonfire was achttien in Sydney. De grote tijd van Salinero moet nog komen. Zijn piek wordt verwacht rond de Spe len van 2008 in Peking. Maar nu al zijn de prestaties van de Brabantse amazone historisch te noemen. Nooit eerder in de discipline won een ruiter twee opeenvolgende Olympische Spelen met verschillende paai den. Nooit eerder behaalde ie mand zo'n succes zonder fat soenlijke voorbereiding. Weer verlegde Anky van Grunsven de grenzen. Zoals ze dat al doet sinds 1994, toen ze voor het eerst de onverslaan baar geachte Duitsere versloeg op het wereldkampioenschap in Den Haag. Joop Alberda noemde haar recentelijk de Jo- han Cruijff van de paarden sport. „Ze heeft van de di'es- suur in Nederland een megas- port gemaakt. Ongelooflijk." De Nederlandse hockeyers zijn nog één zege verwijderd van een zeldzame trilogie bij de Olympische Spelen. De kampioen van 1996 en 2000 plaatste zich gisteravond in Athene opnieuw voor de fina le. Oi'anje versloeg Europees en wereldkampioen Duitsland met 3-2. In de finale staat de Neder landse ploeg morgen tegen over Australië, dat titelfavo- riet Spanje in de andere halve eindstrijd verraste met 6-3. ANP pagina 14, 15 en 16 Olympische Spelen vondst is. In het laatste aanse voorbeelden, van de zestiende eeuw is Uit die periode zijn documenten "jnglas dat gevonden is bij opgravingen aan de Zuidsingel in fotoTonPenders door Erik Raven MAASDIJK - Het Westland heeft gisteren opnieuw te kam pen gehad met wateroverlast. Door de overvloedige regenval stevent die regio af op een neer slagrecord voor augustus. Vooral inwoners van Maasdijk hadden weer pech. Voor de vier de keer in ruim een week moest de brandweer in de Westlandse plaats pompen, omdat kelders en bedrijven onder water kwa men te staan. Door de hoge stand van het grondwater kan de bodem de hevige neerslag niet meer verwerken. De Maas dijk, de provinciale weg N220 langs het dorp, is tot in de mid dag afgesloten geweest voor het verkeer. Na hevige regenval in de nacht van dinsdag op woens dag moest de brandweer water wegpompen, waardoor er slan gen over de dijk lagen. Bij het meetstation van het KN MI in het nabijgelegen Maas land is in de eei'ste 25 dagen van deze maand al 286 millimeter re gen gevallen. Het huidige record van de natste augustusmaand, 295 millimeter, werd in 2002 in het Drentse Eext gemeten. Het KNMI verwacht dat dat dit re cord deze week wordt verbro ken. Het record van de natste maand ooit werd in 1932 in Zandvoort gevestigd. Daar viel toen in oktober 321 millimeter. door Reneé van Stee TERNEUZEN - De Westerschel- detunnel was gistermiddag van af half vier bijna twee uur ge stremd. De oorzaak was een brandend personenbusje in de westelijke tunnelbuis, in de rich ting van Zeeuws-Vlaanderen. Het is onduidelijk hoe de brand is ontstaan. De brandweer hoef de niet in actie te komen; de in zittenden zagen kans het vuur te doven. In verband met adem halingsmoeilijkheden zijn twee passagiers per ambulance naar het ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen vervoerd. Het uitgebran de wrak is met een takelwagen uit de tunnel gehaald. De alar mering verliep volgens burge meester J. Lonink van Terneu- zen volgens de regels. In het pro tocol staat dat de Westerschelde- tunnel bij calamiteiten volledig wordt afgesloten. Daardoor kun nen hulpdiensten uit zowel Zuid-Beveland als Zeeuws- Vlaanderen de plek des onheils bereiken, eventueel via de dwarsverbindingen tussen beide tunnelbuizen. De brandweer heeft de weg schoongemaakt. De oostbuis werd rond 16.55 uur vi-ijgegeven, de westbuis rond 17.25 uur. De plannen voor vut en prepensioen worden iets versoe peld. Minister De Geus van Sociale Zaken stelt het kabi net morgen voor om oudere werknemers iets te ontzien. Hij wil zorgen dat ook zij volledig kun nen profiteren van de levensloopregeling De zoon van de Britse oud-premier Margaret Thatcher is gisteren in Zuid-Afrika aangeklaagd voor zijn rol in de staats greep in Equatoriaal-Gui- nea. De 51-jarige Mark Thatcher wordt in verband gebracht met het financie ren en logistiek ondersteunen van de coup. -w De provincie streeft ernaar het aantal woningen in Zee land per saldo met 1100 te laten groeien. Het aantal opge- leverde huizen en bouwvergunningen is echter ook in de eerste helft van dit jaar weer verder rfj gedaald ten opzichte van het vorige jaar. PSV heeft zich gisteravond eenvoudig geplaatst voor de hoofdfase van de Cham pions League. De Eindhove- naren wonnen met 5-0 van Rode Ster Belgrado en werkten daarmee de 3-2 achterstand weg, die het in de eerste wedstrijd opliep. Vanmiddag om vier uur volgt de loting voor de eer ste groepsfase van de Cham- pions League. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14,15 en 16; Economie: 17 en 19 weinigen die een doorbraak kan forceren in de huidige crisis in Najaf. Het conflict in de heilige stad brak uit op het moment dat Al Sistani drie weken geleden naar Londen vertrok. Amerikaanse militairen rukten gisteren verder op naar de Imam All Moskee en vuurden voortdurend raketten en grana ten af op de stellingen van Al Sadrs militie. GPD/RTR pagina 3 geweldsinstructie missie Irak gewijzigd pagina 4 Al Sistani belangrijkste leider Iraakse sjiieten van onze redactie buitenland NAJAF - De Iraakse politie heeft gisteren het vuur geopend op sjiitische moslims die naar Najaf marcheerden. Twee beto gers werden dodelijk geraakt. Het incident volgde op de op roep van de hoogste geestelijk leider van de sjiieten, ayatollah Ali al Sistani aan zijn volgelin gen, om naar Najaf te trekken en een eind te maken aan de strijd tussen Amerikaanse mili tairen en milities van de radica le sjiitische leider Muqtada al Sadr. Ook hij drong er overi gens bij zijn aanhangers op aan naar Najaf te marcheren. Al Sistani (73) keerde gisteren naar Lak terug uit Londen, waar hij een hartoperatie onder ging. Vanuit de zuidelijke stad Basra riep hij zijn aanhangers op zich vandaag aan te sluiten bij zijn vredesmars naar Najaf. Iraakse geestelijken en politici juichen het initiatief van de ge matigde Al Sistani toe en be schouwen hem als een van de (Advertentie) Vakkundige montage! Glashandel MELIESTE Showroom geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 (Advertentie) Het kassengebied Westland heeft geregeld te kampen met wateroverlast. Tussen 's-Graven- zande en Hoek van Holland is de 'Glazen Stad' zo geconcen treerd dat sloten bij zware re genval het water moeilijk kun nen verwerken. In 2001 werden 160 tuinders voor vele miljoe nen guldens gedupeerd toen door zware regenval circa 80 hectare kassen onder water kwam te staan. Half september viel toen in veertien uur meer dan 100 millimeter regen. Ook in 1998 was er wateroverlast. Volgens de gemeente Westland is het vooral de taak van het Hoogheemraadschap om maatre gelen te treffen. Sommige inwo ners stelden dat het schap on danks herhaalde klachten tot dusver niets voor hen heeft ge daan. De Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO) meent dat op korte termijn ver beteringen mogelijk zijn. Om het water te verwerken, moeten waterwegen worden verbreed en waterdoorgangen worden ver beterd. ANP pagina 3 water in tank leidt tot file KRANT VOOR ZEELAND Vijl weken voor 14.50 Voor automaiische incasso slem ik toe in afschrijving van mijn Ipostlbankrekeningnummer Q P2C bv gaat zorgvuldig o nelt u nadere informatie met persoonsgegevens In de colofon Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toesiem- lïung voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproef geldt eenmalig binnen zes (Zü Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso (€19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per |aar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: S 0800 - 0 231 231 ■M MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1