zc )raadloos internet voor iedereen Meer mensen beginnen een bedrijf Beleggers winnen in zaak Dexia De verleiding van een koffertje vol oefproject op recreatiepark in Breskens toont haalbaarheid wifi aan [scherming n cd's ligt der vuur Reinigen zonder water Noorse werknemers zijn het duurst Meer passagiers in Belgische bus Melkveehouder is dupe mestbeleid Smit haalt winst uit buitenland iderdag 26 augustus 2004 Busbedrijf AMZ heeft zijn eigen spuiterij van Stee i - Draadloos breedband- >t ligt voor iedere Zeeuw i handbereik. Dat blijkt i onderzoek naar een der- communicatienetwerk op aliepark Schoneveld in kens. onderzoek kwam er naar sding van themabijeenkom- a het kader van het hon- prig bestaan van de Rabo- West Zeeuws-Vlaanderen, bij kwam naar voren dat er l moest worden ge- om breedbandinternet be llaar te stellen voor alle in- isvan de streek, nam het park een zoge- wireless-fidelity net- (wifi) in gebruik. Vanaf al- kampeerplaatsen op de wg kan nu via de pc of lap- draadloos van het web ge- kworden gemaakt. Het net- staat in verbinding met adsl-installatie (de meest internetverbinding per tele- die dient als toegangs- ;tot het internet, proefproject werd begeleid Syntens. De investering be- j enkele tienduizenden eu- In de computer moet een •kaart zijn ingebouwd. Ge- lers kunnen een toegangs- :met een wachtwoord en in- jde kopen om toegang tot teb te krijgen. Op Schone- lopen de tarieven voor on- trkt internetten uiteen van euro per uur tot twintig eu- week. cteur J. Voet van het recrea- irk: „Het systeem biedt on- nde mogelijkheden. En dan alleen zakelijk gezien. Veel leerders kunnen namelijk IJS - De kopieerbescher- op cd's komt steeds meer vuur te liggen. De Britse ikrant Financial Times gisteren dat de Franse itie de muziekuitgever EMI muziekwinkelketen Fnac iuldigt van overtreding van ranse wetgeving door cd's ïkopen die niet overal af- Ibaar zijn. beveiligde cd's blijken tot onvrede van consumenten al in de auto en op compu- problemen te geven. Vol- 'de Franse justitie handelen ien Fnac in strijd met over komen technische specifi- suit de jaren tachtig, te betrokken partijen schui erden bevonden, kunnen »etes van in totaal 187.000 tegemoet zien. Ook moeten ebeveiligde cd's uit de han- Consumentenbond ziet in riand 'niet de noodzaak tot te actie', zei een woordvoer- pteren. Dat heeft te maken eet Nederlandse auteurs- l dat veel vager is over het top een kopie voor eigen ge- constateert de Consumen- Md dat muziekuitgevers de diging van de cd's hebben Épast om het afspelen via ^-speler in de auto en via de ?ater mogelijk te maken. Er daardoor minder klach ten. aldus de bond. ANP op vakantie niet meer zonder in ternet of e-mail. Het is ook een prima manier om kinderen op een regenachtige dag te verma ken." Wifi kent momenteel een hoge vlucht. De verwachting is dat er in 2006 wereldwijd meer dan dertig miljoen gebruikers zullen zijn. Vooral in de Verenigde Sta ten, waar in uitgestrekte gebie den geen kabel ligt, blijkt de draadloze variant een goed alter natief. Het systeem maakt ge bruik van vrije radiofrequen ties. De signalen worden verzon den via antennes (hotspots of ac- cespoints). Afhankelijk van de omgeving hebben zij een bereik van ongeveer vier kilometer. Ten opzichte van adsl of kabel is de aanleg van wifi ongeveer vier tot vijf keer goedkoper. Het beschikt verder over een hogere snelheid en een grotere capaci teit. „Ook in West Zeeuws-Vlaande ren is wifi dé oplossing, omdat internet per kabel in veel geval len geen optie is. Denk aan het relatief grote buitengebied, waar geen kabel ligt. Ook wifi leek onbereikbaar, omdat KPN tot voor kort niet bereid was overal adsl aan te leggen. Daar in is onlangs verandering geko men", legt H. Enkelaar van de Rabobank West Zeeuws-Vlaan- deren - één van de iniatiefne- mers van het onderzoek - uit. Behalve in Breskens zijn in Zeeland meer dan tien plaatsen waar draadloos internet mo gelijk is. Het gaat dan vooral om campings en jachthavens op Schouwen-Duiveland en Noord -Beveland. Booteigenaren kun nen hierdoor onder meer de wachttijden van de sluizen op vragen. In de randstad is draad loos internet in enkele studen tensteden al gratis beschikbaar. Impuls Enkelaar is er evenals Voet stel lig van overtuigd dat wifi tallo ze mogelijkheden voor met na me zakelijke toepassingen biedt. „In deze tijd moet ieder een kunnen profiteren van de hedendaagse communicatietech nologie. Het geeft de regionale economie een impuls. Kijk bij voorbeeld naar de grotere ver huurbaarheid van vakantie-ac commodaties. De ondernemers zijn nu aan zet, maar vooral de gemeente Sluis moet hierin een stimulerende rol spelen", aldus Enkelaar. De eerste schreden op dit pad zijn nu gezet. Dit jaar heeft Sluis op vier bedrijventerreinen in de gemeente de infrastruc tuur voor internet aangelegd. Karla Feleus in haar stoomerette De Toren. door Inge Heuff ZEERIKZEE - In stoomerette De Toren in Zierikzee is het altijd warm. Eigena resse Karla Feleus heeft een afzuiger van warme lucht en een ventilator staan, maar veel lijken die in de lage ruimte niet uit te richten. Wel scheelt het dat Feleus na vijfentwin tig jaar is overgestapt van het reinigen met perchloorethyleen naar de geurloze koolwaterstofreiniging. Dat is beter voor het milieu en voor de gezondheid. De penetrante chemische geur die altijd in de kleine stomerij hing, is daarmee verdwenen. Haar nieuwe KWL-machi- ne voor chemisch reinigen is het eerste wat de klant bij binnenkomst ziet. Het chemisch reinigen zelf kost Feleus ech ter het minste aan tijd en werk. Haar werkplek ligt voor het grootste deel ach ter het apparaat. Nadat zij de kleding heeft ingenomen en via de bonnetjes op allerlei manieren heeft geregistreerd (driedelige pakken moeten ook weer driedelig teruggegeven worden), behan delt Feleus een kledingstuk eerst met de hand voor. Op haar werkbank bewerkt zij de manchetten, kragen en broekzak ken met vloeibare kool waterstof zeep. Vervolgens kijkt ze naar andere vlek ken; wijn-, fruit-, bloed- of balpenvlek- ken worden met een detacheermiddel behandeld, voor elke vlekgroep een an der middel. Water komt er niet aan te pas. Pas dan gaat het kledingstuk in de KWL-machine. Die wast (zonder wa ter), centrifugeert, droogt en ontlucht foto Mechteld Jansen zodat Feleus haar handen niet brandt aan hete ritsen en metalen knopen. Het apparaat reinigt tere bloesjes maar ook slaapzakken en dekbedden. Alleen le ren kledingstukken worden uitbesteed. Ten slotte komt de warmste klus, het persen. Onder begeleiding van stoom- wolkjes bedient Feleus als een organist de drie pedalen die ervoor zorgen dat kleding van katoen, ribfluweel en kunst stof netjes en veilig geperst worden. Daarna gaat elk kledingstuk, dekbed of gordijn in een plastic hoes. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het aantal Zeeuwen dat een eigen bedrijf begint, groeit weer. Dat blijkt uit cijfers van de Ka mer van Koophandel voor Zee land over het tweede kwartaal van dit jaar. Daarin kwamen er 333 jonge ondernemers bij. In dezelfde periode vorig jaar wa ren dat er 268. Vooral de verdrie voudiging van het aantal star ters in de gemeente Borsele is op vallend. Verder nam ten opzich te van het eerste kwartaal van het vorig jaar het aantal jonge ondernemers flink toe in Tholen en Sluis-Aardenburg. Op Schou wen-Duiveland en in Terneuzen is de ondernemingsgeest volgens de Kamer van Koophan del wat afgenomen. Ook de branches waarin ondernemers starten in Zeeland lieten opval lende verschillen zien. Zo zijn de groothandel en de adviesdien sten erg in trek. Dit in tegenstel ling tot dezelfde periode vorig jaar, waarin horeca en persoon lijke diensten hoog scoorden. In tegenstelling tot het aantal be ginnende ondernemers, neemt de hoeveelheid bedrijven dat failliet gaat niet toe. Het afgelo pen kwartaal telde Zeeland ze ventien bedrijven die op de fles gingen. Dat is volgens de Kamer nagenoeg gelijk aan vorig jaar (16). Een record'aantal onderne mers hield vorig jaar het hoofd niet boven water, meldde de Ka mer van Koophandel in januari. Er gingen in 2003 76 onderne mingen op de fles, een stijging van 33 procent ten opzichte van 2002. In dat jaar gingen 57 be drijven failliet. Naar schatting verdwenen daarmee 250 banen. H is de schuld van de Gamma; de volgende verwarrende medede- tegen schroevendraaiers kosten 2 ter stuk. Maar per stuk kosten ze 10als je er drie koopt. Daarom kun tater negen kopen als je er drie no- «bt. Dan heb je er voor 3 euro 'zes schroevendraaiers bij die je J|et nodig hebt maar die maken "n koffer vol schroevendraaiers Maar mooi uit komt op gemiddeld to Per stuk. een koffertje bij elkaar. In het gangpad waar de boortjes per stuk in een blister- tje aan een haakje hangen, knaagt de twijfel. Eén zo'n boortje, nee laten we zeggen drie verschillende boortjes, kos ten samen bijna net zoveel als die hele koffer vol staal-, hout-, en betonboor- tjes bij de ingang. Bovendien zitten in de koffer ook nog twintig bitjes (schroe vendraaierkopjes die in een elektrische boormachine passen) en andere verras singen. Er zijn zelfs bitjes, verpakt per vijf, die twee keer zoveel kosten als een koffertje met 28 bitjes en 8 verschillen de boortjes. Dan ga je rekenen en kom je thuis met een koffer vol en doe je aan de keuken tafel ter verontschuldiging de verwar rende mededeling van hierboven. De helft van wat in de koffer zit, zul in je huishouden nooit gebruiken. Maar dan nog is de andere helft goedkoper dan elk onderdeeltje daarvan los gekocht. Arm redeneert zich rijk met zo'n koffer tje. We moeten het dringend over kwaliteit hebben. Wat is het verschil? De boor tjes en bitjes in de voordeelkoffer zijn natuurlijk van slappe pap gemaakt en de dure losse gaan een eeuw mee. Zou je toch denken. Dat is niet per se waar. De prijs maakt niet wijs. Er is ook dure troep en goedkope topkwaliteit. Maar niemand wijst de eenzame consument in de timmersuper de weg. Men weet hem daar zelf niet. Ik wilde een goede schroevendraaier ko pen. Schroevendraaiers hangen bij Gamma en Praxis niet allemaal bij el kaar in een gangetje. Ze zijn op vijf ver schillende plekken te vinden in een ono verzichtelijk en onbegrijpelijk groot as sortiment. Veel dure merken. Ook het eigen Praxismerk van Praxis, dat hele maal apart hangt, is zo duur dat je net zo goed een professionele Duitser kunt kopen of een Stanley. Maar de verschil len? Geen idee. Het is een raadsel hoe ze het in hun hoofd haalden, maar bij mij in de buurt hebben ze een nieuwe Gamma en een nieuwe Praxis naast elkaar gebouwd. Dat vergelijkt lekker. En nou ligt daar pardoes een koffertje Stanley's bij de Gamma. Precies de schroevendraaier waar ik op uit was en nog acht andere. Top of troep? Ik heb het uitgezocht en kan iedereen die gaat trouwen of op zichzelf gaat wonen aanraden het kof fertje te bemachtigen. Er zitten uitste kende schroevendraaiers in die in een normaal functionerend huishouden honderd jaar mee gaan. Dezelfde schroevendraaiers van Stan ley zijn ook los te koop. Voor veel geld. Ze hebben alleen andere handvatten. In het koffertje zijn de handvatten geel met zwart. Los aan de wand in de win kel zijn ze blauw met rood. Stanley is wereldgereedschap. Te koop op alle continenten. Het merk wil zich nog ster ker onderscheiden. Voortaan zal het overal ter wereld te herkennen zijn aan de kleurcombinatie geel met zwart. De blauw met rode schroevendraaiers moe ten nog wel op. Maar om het publiek al vast het geel met zwart vertrouwd te maken stunt Stanley eventjes met zijn koffertje schroevendraaiers. Heel goed gereedschap voor de prijs van weggooi- spul. Pak de fiets! Wouter Klootwijk KEULEN - Nergens zijn werknemers zo duur als in Noorwegen. Dat blijkt uit onderzoek van het Duitse onderzoeks'instuut IW (Institut der deutschen Wirt- schaft). Ook Nederlandse werknemers zijn aan de dure kant. Zij nemen de zevende plaats in. Uit het onderzoek blijkt dat de loonkosten van de Noren per uur gemiddeld 28,15 euro bedragen. Op de tweede plaats staan werknemers uit Denemarken (27,33 euro) en op de derde positie de West-Duitsers (27,09 euro). Mensen uit het oosten van Duitsland zijn een stuk goedkoper (met 16,86 euro per uur op de zestiende plaats). Een Nederland se werknemer kost 23,20 euro per uur. ANP BRUSSEL - In Nederland vervoert het busvervoer steeds minder mensen, maar in Vlaanderen gebeurt juist het te genovergestelde. Het Vlaamse busbedrijf De Lijn meldde gisteren dat in de eerste helft van 2004 ruim 14 procent meer passagiers zijn vervoerd dan in de eerste helft van 2003. De Lijn stevent daarmee af op een recordaantal pas sagiers voor heel 2004. Vlaams minister Van Brempt (Mo biliteit) zegt dat de stijging te danken is aan de komst van extra bussen en buslijnen. In Nederland krimpt het busvervoer al jaren. Vervoersbe drijf Connexxion kreeg vorig jaar met 5 procent minder passagiers te maken dan het voorgaande jaar. ANP ZUTPHEN - Het strengere mestbeleid dat het kabinet voorstaat, kost melkveehouders circa 124 euro per hecta re grasland. „Aangezien in Nederland een goede miljoen hectaren aan grasland door melkveehouders wordt ge bruikt, kom je op een totale schadepost van 124 miljoen euro schade voor de bedrijfstak", aldus vice-voorzitter H. Zonderland van de Nederlandse Melkveehouders Vak bond gisteren. Begin juli heeft Nederland op last van Brussel het mestbeleid aanmerkelijk moeten aanscher pen. De bond gaat de Tweede Kamer en minister Veer man van Landbouw waarschuwen voor de gevolgen. ANP ROTTERDAM - De slepers van Smit Internationale draaien beter in het buitenland dan in thuishaven Rotter dam. Vooral in Canada en Panama boekte het concern goede resulaten. Dat blijkt uit de cijfers over de eerste zes maanden die Smit gisteren heeft gepubliceerd. De netto winst steeg naar 14,3 miljoen euro tegen 12 miljoen in de zelfde periode vorig jaar. De omzet kwam met 185,6 mil joen euro iets lager uit dan de 188 miljoen in de eerste zes maanden van 2003. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - Aandelenlease- producten als Legiolease zijn een vorm van huurkoop. Dit be tekent dat in een gezin beide partners het contract met de fi nanciële dienstverlener moeten ondertekenen. Anders is de over eenkomst niet geldig. Die uit spraak van de kantonrechter in Amsterdam, gisterochtend, in een zaak aangespannen tegen Dexia Bank, betekent een be langrijke overwinning voor be leggers in aandelenlease die strijden voor financiële compen satie van hun verliezen. „Dit is een fantastische door braak", reageerde Jurjen Lem- stra, bestuurder van de Stich ting Eegalease, gisteren na het vonnis. Eegalease heeft namens 15.000 partners van beleggers in aandelenlease de procedure aan gespannen. „We houden er reke ning mee dat Dexia in beroep gaat, maar deze slag is in elk ge val gewonnen." Bij huurkoopcontracten, zoals koop op afbetaling, is het gebrui kelijk dat de partner van de ko per eveneens ondertekent. Een dergelijke regeling moet voorko men dat iemand zijn huishou den op eigen houtje in finan ciële problemen brengt. De kantonrechter benadrukte dat de uitspraak alleen geldt voor drie specifieke gevallen: partners die aan de zijde van Ee galease procedeerden. Met ande re woorden, er is geen sprake van een collectieve vordering en Dexia hoeft dus niet 15.000 be leggers terug te betalen. Deze partners moeten ieder apart naar de kantonrechter stappen om hun gelijk te krijgen. „Als ze slim zijn, komen ze dan naar Amsterdam. Dat is mogelijk om dat Dexia hier is gevestigd. De uitspraak staat dan al vast", al dus Lemstra. Actie De belangenorganisatie gaat in samenwerking met de Consu mentenbond wel kijken of een gezamenlijke actie mogelijk is. „Namens de aangesloten part ners kunnen we een volmacht vragen. Daarmee is dan vernieti ging van de bestaande contrac ten te realiseren." Voor Dexia zou dat een grote strop betekenen. De bij Eegalea se aangesloten partners verte genwoordigen een waarde van ongeveer 150 miljoen euro. De stichting denkt dat er in totaal ruim 30.000 gedupeerde part ners zijn. Een woordvoerder van Dexia Bank Nederland, veruit de groot ste aanbieder van beleggingen via aandelenlease, verwacht dat het niet zo'n vaart loopt. „Dit zal tot aan de Hoge Raad moe ten worden gespeeld." Hij wees er tevens op dat de kan tonrechter de collectieve vorde ring van Eegalease heeft afgewe zen. „Dat is geen winst voor Ee galease Want Eegalease kan niet namens alle partners spre ken." Dexia raadt de beleggers dan ook aan zich niet rijk te reke nen. Het definitieve oordeel laat nog wel enige tijd op zich wach ten, meent Dexia. Pluspunt De kantonrechters in Nederland oordelen verdeeld over de kwes tie. Drie eerdere uitspraken in vergelijkbare zaken vielen uit in het voordeel van Dexia. De bank noemt dat een plusplunt. Eegalease ziet dat anders en ver wacht dat de nieuwe uitspraak in de omvangrijke zaak die in Amsterdam diende als richtlijn zal fungeren. De woordvoerder van de belan genorganisatie wil het vonnis aangrijpen om opnieuw met Dexia om de tafel te gaan zitten. Niet om weer over een schik king te onderhandelen. „We moeten kijken hoe we hier het snelst uitkomen", aldus de woordvoerder van de gedupeer den. Het conflict tussen boze beleg gers en Dexia sleept nu al 2,5 jaar. Een uitzending van het consumentenprogramma Radar over Legiolease mondde uit in een collectieve rechtszaak van tienduizenden leasebeleggers en de banken. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17