Tatoeage gevaarlijk voor jeugd PZC Vele regen jaagt toeristen naar huis Eenmalig Friday Night Skate in Borsele Oud-burgemeester vreest onderzoek Euregiotuinen niet Rechter geeft duo voordeel van twijfel in afpersingszaak Al Minimumleeftijd voor lichaamsversiering bepleit Fusie tussen zes biebs rond Oosterschelde Veel muziek en lekkere hapjes op Havendagen Roeivereniging houdt toertocht in Middelburg Camera gestolen donderdag 26 augustus 2004 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De eigenaren van de Middelburgse Tattoostu- dio Fine Line pleiten voor een minimumleeftijd voor het zetten van een tatoeage of piercing. Volgens hen is het gevaarlijk om op jonge leeftijd een piercing of tatoeage te nemen. Gisteren werd bekend dat min derjarigen binnenkort alleen nog een tatoeage of piercing mo gen laten zetten, als hun ouders daarbij aanwezig zijn. Piercen in geslachtsdelen of tepels is straks helemaal verboden bij personen onder de achttien jaar. Bovendien komen er hygiënere gels waaraan iedere piercings hop zich moet houden. „Wij had den graag een ondergrens van zestien jaar gezien voor pier cings". zegt L. Souisa van Fine Line. „Dan kun je een vuist ma ken. Ik hoop dat het ministerie van volksgezondheid zijn verant woordelijkheid neemt. Piercen wordt zo vaak onderschat, het wordt vergeleken met het ne men van een oorbel." Voor tatoeages zou de leeftijds grens nog iets hoger moeten lig gen, vindt Souisa. „Men schijnt niet in te zien dat kinderen groeien als ze tussen de twaalf en achttien zijn. Met alle gevol gen van dien." Tatoeages wor den lelijk wanneer de huid wordt opgerekt. Als jongeren groter worden, kan de piercing te klein worden, met een ontste king als gevolg. Souisa en haar man krijgen in de winkel regel matig te maken met de gevolgen van piercings die te kort zijn. Ook komen mensen die in de pu berteit een tatoeage hebben la ten zetten terug om de tekening te laten corrigeren. „Iemand van twaalf kan geen beslissing nemen voor de rest van zijn le ven", vindt Souisa. Toestem ming van de ouders is niet ge noeg om de kinderen tegen zich zelf te beschermen..vreest ze. Ze geeft toe dat ze zelf ook wel eens kinderen onder de zestien helpt. „Als ik dat niet doe, gaan ze naar een ander, hier gebeurt het in ieder geval netjes." Ze be oordeelt verzoeken vooral op ba sis van de lichaamsbouw van een jongere. Erg kleine meisjes die nog veel moeten groeien, worden weggestuurd. Jongeren die duidelijk volgroeid zijn, krij gen wel een piercing of ta toeage. Maar ze moeten wel hun ouders meenemen. De overheid moet ouders en kinderen voor lichten over de gevolgen van een piercing, vindt Souisa, zeker nu blijkt dat jongeren de beslissing vaak lichtvaardig nemen. De ge volgen mogen niet worden on derschat, zegt ze. „Het duurt bij voorbeeld negen maanden voor dat de wond van een navelpier cing dicht is"' Wanneer de wetgeving wordt aangescherpt, kan er ook gecon troleerd worden. „Ik heb de GGD Zeeland wel eens gewaar schuwd over louche tatoeëer- ders en piercers", vertelt R. Souisa. „Maar daar gebeurt dan niets mee. Iedereen kan gewoon een zaak openen.Daar krijgen wij de ellende van te zien." Souisa heeft als voorzitter van de Nederlandse Bond van Tatoeërders in de werkgroep ge zeten die het ministerie heeft ge adviseerd over de nieuwe regel geving. „Ik begrijp niet waarom ze niet luisteren naar mensen uit de branche", zegt hij. „Dit is regelgeving vanachter het bu reau. Het gaat niet om mij, maar om de volksgezondheid." door Melita Lanting RENESSE - Door de aanhouden de regen houden veel vakantie gangers het voortijdig voor ge zien. Vooral de tentkampeer- ders breken eerder op dan de be doeling was. „Door deze weers omstandigheden is het seizoen gewoon eerder afgelopen", zegt E. Troost, voorzitter van de Re- cron Schouwen-Duiveland. Vooral op Schouwen-Duiveland wordt de invloed van het weer goed gevoeld. „Dit kost de cam pinghouders veel geld. De ten ten regenen weg. Alleen de ech te die-hards blijven staan", zegt Troost. De invloed van het wis selvallige weer is volgens Troost ook te merken aan de boekingen voor het naseizoen. Veel mensen wachten liever af wat het weer gaat doen. J. Dingemanse van de Vekabo Zeeland vertelt dat ook de kam peerders op de minicampings vroegtijdig opbreken. „Elke keer als de zon schijnt en de boel weer opdroogt, zijn er men sen die gaan opbreken. Ze zijn dan toch al van plan om aan het eind van de week weg te gaan en gaan dan een paar dagen eer der omdat de tent droog is." De campings langs de Zeeuws- Vlaamse kust hebben ook te ma ken met voortijdige vertrekkers. Zowel Napoleonhoeve in Bres- kens als camping Hoogduin in Cadzand melden dat de kam peerders weggaan. Dit zijn fami liecampings die vooral gasten trekken die willen genieten van het strand. Op camping De Vliedberg in Door de aanhoudende regen houden veel vakantiegangers het voortijdig voor gezien. Vooral op Schouwen-Duiveland wordt de invloed van het weer goed gevoeld. foto Marijke Folkertsma Scharendijke komt een ander publiek. „Bij ons komen de waterspor ters en die hebben er minder last van als het regent of hard waait. Als ze maar kunnen va ren", vertelt eigenaar H. Coom- ans. „Je merkt wel dat mensen wat sneller geïrriteerd zijn. Voor ons betekent het dat je extra aandacht moet hebben voor de gasten." Ook Coomans constateert dat aanhoudend slecht weer een ne gatieve invloed heeft op het na seizoen. „En dat betekent auto matisch minder vroeg-boekin- gen voor het volgend jaar. We zullen hard moeten werken om de toerist te blijven trekken. door René van Stee SLUIS - Oud-burgemeester G. Noordewier van Oostburg ziet een onderzoek naar de onder gang van de Euregiotuinen aan de Nieuwstraat in Oostburg met vertrouwen tegemoet. Hij vindt het een goede zaak dat alle fei ten rond de besluitvorming en de voortgang van het project op een rijtje worden gezet. „Dan wordt misschien helder waar, wanneer en waarom het in die ruim acht jaar is misgelo pen. Ik ben graag bereid mijn uitleg te komen geven", zegt de huidige burgemeester van de Gelderse gemeente Wijchen. Noordewier heeft er geen be hoefte aan om zwarte pieten uit te delen. Wat hem wel opvalt is dat veel betrokkenen van des tijds hard bezig zijn hun eigen straatje schoon te vegen. Ook vindt hij dat veel mensen op eens last hebben van een gebrek kig geheugen. „Iedereen zat er bij, maar bijna niemand was er schuldig aan, zo lijkt het nu." Oplossingen Noordewier was ruim anderhalf jaar bestuurslid van de Stich ting Euregiotuinen. De rol die hij in die relatief korte periode speelde, wordt nu overtrokken, vindt hij. „Er wordt gedaan als of het mijn idee was en ik het project als een van dé oplossin gen zag om de streek uit het slop te halen. Dit is niet het ge val. Het besluit om het toeris- tisch-educatieve tuinencomplex aan te leggen was al in kannen en kruiken voordat ik in mei 1997 aantrad. Ik ben destijds overgehaald door de toenmalige voorzitter Huib Eversdijk. Die vond het een goede zaak om ie mand van de gemeente nauw bij het project te betrekken. Omdat er onder meer op het gebied van planologie, subsidies en grond zaken veel moest worden gere geld." Ook is Noordewier het on eens met het verwijt dat er tij dens zijn lidmaatschap van het stichtingsbestuur te weinig in formatie naar buiten kwam en het toenmalige college vanBd W de zaken op zijn beloop he! gelaten. „Er zijn meerdere m ren besluiten genomen door college, de raadscommissies! de gemeenteraad. Er zijn dj voldoende momenten gewed om invloed uit te oefenen." De gesuggereerde vriendsciu met de ontwerper van het cc vangstgebouw in het park, d Amsterdammer Thomas Rj verwijst Noordewier even.ee naar het rijk der fabelen. Dart zij die relatie zou hij volgens! Boussen (de laatste voorat» van het eerste stichtings^ stuur) er een duurder gebod dan begroot hebben doorgej drukt. „We kennen elkaar, ma* we zijn beslist geen mtiemj vrienden. Feit is dat er verschil! lende architecten een ontwei hebben gemaakt en er unamea is gekozen voor dat van Rai Het budget (een kleine nega ton) stond toen ook al vast. Hi was Boussen die dat bedrag ij een later stadium naar benedai wilde brengen." De vermeende ondeskundighd van het eerste stichtingsbestuii doet er volgens Noordewier ooi nauwelijks toe. „Als vertegen woordiger van Oostburg hoeldj ik geen verstand van tuinen tl hebben. Er liepen specialist^] rond en daar mag je op varea Wat ik me wel afvraag is of m verzuimd hebben de juiste vra gen te stellen toen in 1998 hel eerste plantseizoen als gevolj van de slechte weersomstandif heden werd misgelopen. Oven; gens herinner ik me dat wij mei alleen last van dit probleem had den. Ook in de landbouw giq het destijds uitermate beroerd met tal van misoogsten. Daar door was er dreiging dat boeren bedrijven noodgedwongen zoï den moeten stoppen." Noord» wier betreurt het dat het projed is mislukt. Evenals alle overigi betrokkenen hoopt hij op eer succesvolle doorstart. Een com missie van 'wijze mannen' onder zoekt momenteel de mogelijkhe den. „Die aanpak getuigt van prag matisme." GOES - De zes openbare biblio theken in de Oosterschelderegio gaan definitief fuseren. Er is een plan van aanpak opgesteld dat ertoe moet leiden dat de fu sie op 1 januari 2007 een feit is. Op aandringen van de provincie wordt er al ruim twee jaar ge sproken over de totstandkoming van één basisbibliotheek in de Oosterschelderegio Toen de zes besturen in een pat stelling terecht dreigden te ko men is een extern adviseur aan gesteld: D. Eveleens. Hij heeft gesprekken gevoerd met de be trokken partijen en kwam tot een verrassende conclusie: de bi bliotheekvoorzitters menen dat een fusie de beste optie is. En dat terwijl ze ook hadden kun nen kiezen voor een verregaan de samenwerking. Eveleens heeft de afgelopen maanden gewerkt aan een plan van aanpak. Daarin staat dat de nieuwe basisbibliotheek een gro tere marktgerichtheid en een ef ficiëntere bedrijfsvoering moet nastreven. Eveleens hecht er ver der belang aan dat de lokale bi bliotheekvestigingen behouden blijven. Er moet overigens nog veel wor den geregeld voor de zes biblio theken (Goes, Borsele, Kapelle, Reimerswaal, Tholen en Schou wen-Duiveland) daadwerkelijk samen kunnen gaan. Zo dient er een sociaal plan te worden opge steld, moet er met de gemeenten worden gepraat over de subsidië ring en is er een juridische struc tuur voor de nieuwe organisatie nodig. Overigens kunnen de afzonder lijke gemeenten nog roet in het eten gooien, want zij moeten in stemmen met de fusie. Burge meester en wethouders van Bor sele hebben echter al laten we ten dat ze er positief tegenover staan. Ze denken dat de schaal vergroting kan leiden tot een vernieuwingsslag waardoor de bibliotheken een meer eigentijd se invulling krijgen. Het college pleit er wel voor om per gemeen te een gebruikersraad in te stel len, zodat de lokale bibliotheek vestigingen hun beleid kunnen afstemmen op de wensen van de eigen bevolking. Ook Reimers waal heeft al aangegeven dat ze een fusie wel ziet zitten. De ko mende maanden stellen de zes bibliotheekbesturen intentiever klaringen op waarin aan de zes gemeenten formeel instemming wordt gevraagd voor de fusie. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Muziek varië rend van zeemansliedjes tot blues, de meest uiteenlopende lekkere hapjes, mosselen, een mosselprinses en Neptunus. Dat zijn de ingrediënten van de Zierikzeese Havendagen op vrijdag en zaterdag. Het startschot voor de zeven tiende editie van het tweedaag se evenement wordt vrijdag ge geven met de opening van de Culinaire Boulevard op de En gelse Kade, tijdens welke een aantal Zierikzeese restaura teurs zich presenteert. Vorig jaar werd de Culinaire Boule vard uitgeprobeerd en het bleek een schot in de roos. Om 18.30 uur gaat de Zierikzee se wielerronde van start en met een na afloop ervan barst in de tent aan het Luitje het feestge druis los met optredens van Shanty koor de Kleine Jantjes en X6. De eerste havendag wordt afge sloten met een lampionoptocht vanaf het eerste weegje naar ca fé De Biet. De Culinaire Boulevard is za terdag vanaf 12.00 uur weer toegankelijk. De Mosselprinses tekent om 13.15 uur voor de of ficiële opening van de Haven dag. Tijdens een vaartocht over de Oosterschelde wordt zeegod Neptunus opgehaald. De ach terblijvers kunnen zich aan wal vermaken met duikdemon- straties en demonstraties van de reddingsbrigade of wat slen teren langs de kraampjes aan de Nieuwe Haven. Palingro kers zorgen voor aangename geuren en dweilbands Liever ier as tuus en Primakus voor di to klanken. Leerlingen van Pon- tes-scholengroep lokatie Pieter Zeeman verzorgen een mossel- kookwedstrijd in de tent aan het Luitje. Tegen vijven gaat het traditio nele boegsprietlopen voor het publiek van start. Later treden teams van brandweer en visse rij tegen elkaar in het strijd perk. In eetcafé De Banjaard is de Vanity-drive-in-show pre sent, aan het Luitje zorgt Bad Hair Day voor muziek, ter hoogte van watersportbedrijf Bouwman treedt de band Kings of Cool op en in café De Biet geeft de Swiss Band een concert. De zeventiende Zierikzeese Ha vendagen worden rond 23.00 uur afgesloten met vuurwerk. In de cafés kan nog tot in de late uurtjes doorgefeest wor den. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - We kennen het fenomeen uit steden als Am sterdam, Parijs, Barcelona en New York, maar nu krijgt ook Borsele zijn eigen Friday Night Skate. In Amsterdam wordt de Friday Night Skate al jaren gehouden. Honderden skaters trekken, vaak meerdere keren per maand, door de stad. Ze worden begeleid door verkeersregelaars. In Borsele wordt het evenement voorlopig eenmalig georgani seerd in het kader van het breed tesportproject Borsele Beweegt, De 15 kilometer lange tocht be gint op het parkeerterrein aan de Stenevaete in Heinkenszand en leidt de sportievelingen door diverse polders in de Zak van Zuid-Beveland. Voor jonge deel nemers is er een route van 12 ki lometer. Voorafgaand aan de tocht verzorgen deskundige mensen een clinic, zodat ook de minder ervaren skaters aan het evenement kunnen deelnemen. Wie niet meedoet, kan zich, ter wijl de skaters onderweg zijn, op het parkeerterrein vermaken met workshops over skateboar den en breakdance. De Friday Night Skate vindt plaats op 3 september. Bij slecht weer gaat het niet door. De start staat ge pland voor zeven uur 's avonds. De skaters worden rond kwart over negen weer terug verwacht in Heinkenszand. In 's-Heeren- hoek wordt een tussenstop ge maakt. Wethouder M. Ver- mue-Vermue opent daar om 20.00 uur de nieuwe funbox, een bouwsel met vier hellingen, waarvan meerdere skaters tege lijk gebruik kunnen maken. Ook minder ervaren skaters kunnen op 3 september deelnemen aan de Friday Night Skate, een tocht Zuid-Beveland. door de polders foto in de Zak van Willem Mieras door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 50-jarige inwoner van Vlis- singen wegens afpersing veroor deeld tot zes weken cel en tach tig uur werkstraf. Zijn vriendin, een 42-jarige vrouw uit Vlissin- gen, werd vrijgesproken. De politierechter bleef in het on gewisse over wat er zich in de vroege ochtend van 27 mei bij het station in Vlissingen had af gespeeld. Daarvoor liepen de versies van het Vlissingse duo en het slachtoffer te sterk uit een. Vast stond dat de Vlissin- ger de portefeuille van het slachtoffer in zijn bezit had en met een zaklamp had geslagen. Voor het overige bleef het gissen over de toedracht. „Het zijn kletsverhalen die niet sporen met elkaar. Wie door wie besode mieterd wordt is mij niet duide lijk", merkte de de politierech ter op. De vrouw vertelde die nacht sa men met het slachtoffer heroïne en cocaïne te hebben gebruikt. Toen alles was opgesoupeerd wilde de man naar het station gebracht worden. De vrouw bel de om half vijf haar vriend uit zijn bed. Ze reden met zijn auto naar het station. De politierech ter vroeg zich af waarom hij op MIDDELBURG - Roeivereni ging Honte uit Middelburg houdt zaterdag 4 september een toertocht langs diverse plaatsen op Walcheren. Tot nu toe heb ben zich al zeventien boten ge meld uit onder meer Utrecht, Amsterdam, Goes en Gent. De route voert onder meer naar Vlissingen, Amemuiden en Veere. Afhankelijk van het weer kan na de eerste etappe een keu ze worden gemaakt over de leng te van het te roeien traject. De totale lengte van de tocht in on geveer 35 kilometer. De tocht onder de naam Zee land Anders begint om 9.30 uur. dat vroege tijdstip zonodig nat het station moest. „Er is dai geen trein te bekennen en debo ten varen ook niet." Bij het station aangekomen w» ren ze naar het oude douanege- bouw gelopen. Volgens M slachtoffer had de verdacht! hem tegen de muur gezet, tef wijl de vrouw de portefeuille li zijn zak griste. De vrouw ont kende, maar zei wel door alco hol ook delen van het verba» kwijt te zijn. Volgens het verhaal van deVfó singer was hij kwaad geworden omdat de man aan zijn vrienda zat. Daarop zou het slachtoffa uit zichzelf zijn portefeuillemö waardepapieren aan hem heb ben gegeven. „Ik heb het aangepakt, maar hel was mijn bedoeling om de porte feuille aan de politie te geven', verklaarde hij. Toen het slacht offer zijn portefeuille terug kreeg, zat er volgens hem geea geld meer in. Ongeloofwaardig De politierechter vond het maai ongeloofwaardige verhalen Ook officier van justitie L. B» gert vond het allemaal maai vaag, maar hij achtte de afper sing wel bewezen. De officia eiste vier maanden gevangenis straf tegen de Vlissinger a vroeg om vrijspraak voor dl vriendin van de Vlissinger. I Raadsman H. Klein-Hesselid pleitte voor een taakstraf. Hj vond de verklaringen van hel slachtoffer onbetrouwbaar a meende dat er geen bewijs v* voor de afpersing. De politie1 rechter nam met gemengde ge- voelens het voorstel van de straf pleiter over. De Vlissinger heeft de gevang» nisstraf in voorarrest uitgeze ten. MIDDELBURG - Een 32-jarig Limburger is gisteren tussfl 12.00 uur en 13.00 uur bestol» in de Lange Delft te Middel burg- De man miste op een gegevei moment zijn digitale camera De camera, met een waarde var een paar honderd euro, werd tf een onbewaakt ogenblik wegge1 nomen uit een rugtas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12