zc N ieuwe natuur in Middelburg Postverleden is bijna uitgewist H Ockenburgh aast op play-offs 18 ml 'allege wil meewerken aan ontwikkeling van vier locaties Actievoerende bewoners Bossenburgh halen klinkers uit straat KAIUI SAlL Zeldzame libellen gesignaleerd Oud-wielrenners op Mosselfeesten Rijverbod voor Middelburgers Celstraf voor notoire winkeldief Bramendiefjes zeeuwse almanak Dispuut ensdag 25 augustus 2004 editie Walcheren lAhvan der Sluis DELBURG - B en \V van ielburg willen meewerken de ontwikkeling van vier natuurgebieden. Het locaties bij de Zand- iseweg. Brigdamme, Oude «neg en Schellach. De eer drie worden aangelegd door rovincie Zeeland. Het vier- tbied bij Schellach wordt ikkeld in het kader van het Brichtingsproject Walche- Zandvoortseweg wil de inciale werkgroep Natuur- ikkeling onder meer het wld verlagen, gras wegha- drinkpoelen aanleggen op reekruggen, natuurvriende oevers maken langs de Waterlopen en sloten bij teekruggen dempen. In een tkt deel van het nieuwe ge worden simpelen wandelpa ten deels gedempt. Ook bij de Oude Veerseweg zijn ingrepen in de waterhuishouding nodig, variërend van het verwijderen van een duiker tot het omleiden van bestaande afwatering. Ook in Brigdamme komen nieu we drinkpoelen, wordt streekei gen struweel aangeplant en ko men er nieuwe kades. Om de natuurgebieden te kun nen aanleggen moet de gemeen te Middelburg vergunningen af geven. Het college kan die al leen weigeren als sprake is van het beschadigen van de natuur wetenschappelijke en landschap pelijke natuurwaarden in het ge bied. Een vergunning mag ook geweigerd worden als bescherm den planten en dieren gestoord worden. Daarvan is volgens het college geen sprake. Een archeologisch adviesbureau heeft de nieuw te ontwikkelen natuurgebieden onderzocht. Bij de Zandvoortseweg is het de be doeling dat de aanleg begeleid wordt door archeologen om eventuele vondsten veilig te stel len. Bij Brigdamme hebben proefboringen geen bijzonderhe den opgeleverd. Het adviesbu reau heeft het college wel meege deeld dat archeologisch onder zoek heeft aangetoond dat in Brigdamme een voor het eiland Walcheren zeldzaam stuk land schap zal worden aangetast. Het college vindt die bezwaren niet 'zwaarwegend' genoeg om de vergunningen te weigeren. Hoewel het volgens de regels niet nodig is om de plannen ter inzage te leggen, doet het colle ge dat wel. Met ingang van van daag ligt het besluit twee weken ter inzage. B en W hebben daar toe besloten, omdat het om vrij ingrijpende veranderingen gaat. repen if nieuwe natuur goed te la- itwikkelen zijn ook ingre- r.odig in de waterhuishou- Het gaat onder meer om afdammen van een aantal en de plaatsing van een re- re stuw. De natuurontwik- ig aan de Oude Veerseweg it uit het graven van nieu- reppels van dertig tot vijf- itimeter diep om het klein- lig reliëf in het landschap te brengen. Verder komen inkpoelen, wordt het talud de aanwezige kleiput ver- den worden bestaande slo- Advertentie) iliual Ulissingert 27 - 28 - 29 UGUSTUS 2004 ww.smallsail.nl door Ron Maqnée VLISSINGEN - Vier moeders uit de Vlissingse wijk Bossen burgh zijn de verkeersoverlast in hun wijk zo beu dat ze giste ren besloten tot een ludieke ac tie. Over een afstand van een paar meter haalde het viertal ei genhandig de klinkers uit de straat. De gemeente Vlissingen heeft toegezegd de problemen aan te pakken. Al langer zijn de bewoners aan de Wijenburg in de Vlissingse wijk Bossenburgh de overlast van gemotoriseerde tweewielers zat. Tusen hun woningen en een speelveldje loopt een klein pad dat louter is bedoeld voor fiet sers. Voor gemotoriseeerd ver keer is het pad niet ingericht. Brommer- en scooterrrijders ma ken echter vaak gebruik van de sluiproute. Soms rijden zelfs au to's over het pad. Met alle ge vaar voor de spelende kinderen van dien. Vier moeders uit de buurt besloten gisteren tot een hun ludieke actie. Het netto ef fect was dat niet alleen het ver keer rustig de plek passeerde, maar dat ook de kinderen over een prachtige zandbak beschik ten. niks aan willen doen", vertelt P. Stok van de gemeente. Volgens hem verrijst er zo spoedig moge lijk een houten hek. Hierdoor kunnen fietsers wel doorrijden, maar moeten bromfietsers en scooters een andere route ne men. Stok wil wel in herinne ring roepen dat zeven jaar gele den het hele gebied is ingericht naar de wensen van de bewo ners. „Die wilden het zo heb ben. Maar het kan natuurlijk dat er nieuwe bewoners zijn ge komen." De actievoerende moe ders hebben de klinkers inmid dels weer netjes teruggelegd, maar houden de gemeente nauw lettend in de gaten. Mocht er geen hek komen, dan voorspel len ze dat ze de volgende keer wederom de klinkers uit de straat halen - en dan over de lengte van het hele fietspad. Maatregelen De gemeente Vlissingen heeft in middels aangegeven dat ze wel degelijk van plan is om maatre gelen tegen de overlast te ne- „Het is niet zo dat we er AXEL - In Zeeuws-Vlaanderen duiken steeds vaker zeld zame libellen op. Voorzitter P. Geene van de Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland ontdekte de zuidelijke glazen maker vorige maand boven het Mauritsfort, een terrein dat ook wordt beheerd door Staatsbosbeheer. De zuidelij ke glazenmaker komt vooral voor in Zuidelijk Europa en Afrika. Door zijn zwerfgedrag wordt deze libelle de laat ste jaren steeds vaker gesignaleerd in Nederland. „Het waarnemen van deze libellesoort is leuk", stelt bos wachter H. van Hage, „maar door zijn zwervend gedrag kan er geen ecologische waarde aan afgelezen worden." Volgens Van Hage worden libellen steeds meer gezien als een graadmeter voor het milieu. Aan de hand van de voor komende soorten, in combinatie met andere gegevens, kunnen voorzichtige conclusies worden getrokken over de toestand van het betreffende natuurgebied. De vrijwil ligers van Staatsbosbeheer en de boswachters zullen de komende jaren de libellen nauwlettend waarnemen. PHILIPPINE - Zes Belgische oud-prof wielrenners doen zaterdagochtend tijdens de 28e Mosselfeesten in Philippi ne mee aan de fietstoertocht 'Ereprijs Robert Janssens'. Zo geven de oud-leden van de Eddie Merckx-brigade Vic van Schil en Jos Huysmans acte de présence. Ook oud-Bel gisch kampioen Frank Hoste en de winnaar van de Ronde van Italië, Johan de Muynck, fietsen een rondje mee. De voormalige baancracks Rik van de Linden en 'de blonde pijl' Etienne de Wilde uit Laame completeren het zestal. De recreatietoerrit begint om 8.00 uur bij café Marti. MIDDELBURG - Een 53-jarige Middelburger is in de nacht van maandag op dinsdag betrapt op rijden onder in vloed. De man werd om 0.15 uur aangehouden op de Blau- wedijk. Hij kreeg een bekeuring en een rijverbod van een uur. Om 1.55 uur hield de politie op de Segeerssingel een 23-jarige Middelburger aan. Ook hij had te veel gedron ken. De man kreeg een boete en een rijverbod van een MIDDELBURG - Een veertigjarige vrouw uit Middel burg is door de jaren heen gewend geraakt aan het krij gen van gevangenisstraffen voor winkeldiefstallen. Giste ren werd haar strafblad verder uitgebreid met twee we ken gevangenisstraf, die de Middelburgse politierechter haar oplegde voor het stelen van levensmiddelen bij een Vlissingse supermarkt op 21 juni van dit jaar. De vrouw verscheen overigens niet op de zitting. Buurtkinderen spelen in het zand van de zojuist door buurtbewoners van de wijk Wijenburg weggehaalde tegels. De ludieke actie kwam voort uit onvrede over het oneigenlijke gebruik van het stukje fietspad. foto Ruben Oreel zomer volgt de PZC het Mpoly-spelbord, dat voor gelegenheid een geheel me invulling heeft ge- jen. dobbelsteen brengt ons Éag op de Poststraat in misse. veel straten op het Mo- nopoly-bord is gemakke- herleiden hoe ze aan hun ikomen. De Gentsestraat lp je naar de Belgische op de Schoolstraat hebben loensen onderwijs genoten fcGrote Markt is de plek fkoopwaar van de hand Zo lijkt ook de naam van tetstraat in Stavenisse lo ktot 1993 was hier het post- r.Toch ligt het net iets De straat is onderdeel fn eeuwenoude postroute. pfoordig kun je alle hoe tan de provincie met de au- ïeiken. Dat ging vroeger Met alleen omdat er nog auto's waren, maar ook wa- pote stukken land nog niet gelegd. Doorgaande rou- tfpen anders dan nu, ver ging veel vaker over water, kin het zijn dat alle post ;deBevelanden, Walche- Schouwen en Duiveland prvoerd over Tholen. 'Pngzo De poststukken fit Breda werden via Steen- J» vervoerd naar Tho- tod. Van daaruit bracht de bezorger de brieven te voet fde dorpen op Tholen. Dat Reen flinke klus geweest bijvoorbeeld zo'n dertien ®eter van Tholen naar ■■Annaland. Poststukken fde Bevelanden en Walche- Hoesten het veer over tus- Gonshoek (bij Scherpenis- toYersekedam, een gehucht noorden van Yerseke. Brie- De Poststraat in Stavenisse was vroeger onderdeel van een eeuwenoude postroute. foto Willem Mieras ven met bestemming Schouwen en Duiveland staken het water over met een veerpont tussen Stavenisse en Viane, een buurt schap bij Ouwerkerk. De Poststraat in Stavenisse her innert dus aan de postkarren die over deze weg hobbelden. De straat is niet alleen in zijn soort: veel wegen die op de post route lagen, dragen nog de naam Postweg of Poststraat. Tussen Tholen en Poortvliet loopt een Postweg. Ook de weg die Yerseke en Kapelle met el kaar verbindt, heet zo. Volgens de Thoolse gemeentear chivaris J. Zuurdeeg is de post verbinding in het midden van de achttiende eeuw aangelegd. „Voor die tijd waren er nog geen geregelde verbindingen. Brieven werden meegenomen door beurtschippers. Het ging toen meestal nog niet om de per soonlijke brieven, vaak waren het koopmansbrieven." Het gemeentearchief beschrijft hoe de dienstregeling er in 1822 uitzag. De postwagen vertrok 's ochtends om 11 uur vanuit Breda en kwam pas 's avonds in Tholen aan. De ochtend daarna, om negen uur, liep de postkar binnen in Scherpenisse. Van daaruit ging een deel naar Yer seke en een gedeelte naar Stave nisse. Over de route tussen Scherpenisse, Stavenisse, het veer naar Viane en de eindbe stemming Zierikzee deed de post vijf uur. Dat is nog best een aardige tijd, vertelt Zuur deeg. „Het is verbazingwek kend hoe snel een brief uit Tho len aan de provincie in de negen tiende eeuw werd beantwoord - een stuk sneller dan tegenwoor dig. Dat ligt niet alleen aan het feit dat de provincie er tegen woordig misschien langer over doet om te antwoorden. Het was echt een snelle postverbin ding, op gezette tijden." De Poststraat is niet speciaal aangelegd voor de postroute. De weg lag er al sinds de inpol dering van het dorp. „Stavenis se is helemaal op de tekentafel ontworpen", zegt Zuurdeeg. „Op de kaart van de verkave ling uit 1599 kun je zien dat het de bedoeling was de straat aan te laten sluiten op de huidige Bosstraat." De straat is later verder doorgetrokken tot aan de kerk, in het centrum van het dorp. Het duurde tot de jaren vijftig van de vorige eeuw voor dat de Poststraat haar huidige naam kreeg. Voor die tijd stond ze geregistreerd als de Stavenis- seweg (het verlengde van de straat richting Sint-Maartens dijk heet nog steeds zo). Vol gens een raadsvoorstel uit 1952 was de weg bij de bevolking ech ter beter bekend als de Post weg. De gemeente koos voor de naam Poststraat, waarschijnlijk omdat het achtervoegsel -weg werd gereserveerd voor wegen buiten de bebouwde kom. Tegenwoordig herinnert niets in de straat meer aan de oude func tie als onderdeel van de postrou te. De Poststraat is een uitvals weg als elke andere, waarlangs huizen staan uit uiteenlopende bouwjaren. Wel kun je nog zien dat er een postkantoor was ge vestigd, dat in 1921 aan het ein de van de straat werd gebouwd. De gevel vertelt dat hier ooit aan Post en Telegrafie werd ge daan. Het postkantoor heeft dienst gedaan tot 1993, toen het verhuisde naar de Wilhelmina- straat. Nu zit een administratie kantoor in het pand. In streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland staat nog wel een aandenken uit de tijd van de postroute. De postwagen reed in de winter van 1890 het water in tijdens de rit van Sint-Maartens dijk naar Stavenisse. De paar den waren geschrokken van de klapperende jutezakken en sloe gen op hol. De posthoorn ging in het water verloren en werd 31 jaar later weer gevonden. Freek Janssen VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond om 21 uur vier jongens in de leeftijd van 14 en 15 jaar aangehouden bij het volkstuinencomplex aan de Wes telijke Bermweg in Vlissingen. Zij hadden bramen geplukt. Drie van hen zijn doorgestuurd naar buro Halt. Eén van de verslaggevers van deze courant was in een moei zaam telefoongesprek verwik keld, met iemand die vond dat zijn beroepsgroep in jour nalistiek opzicht onvoldoen de positief werd belicht. Het dispuut bracht beide partijen nauwelijks nader tot elkaar. De verslaggever wees, in een laatste poging zijn gespreks partner te overtuigen, op een artikel dat die dag de kranten kolommen had gevuld. „Dat was een prachtig verhaal", re censeerde hij in één moeite door, „want ik heb het zelfge schreven. (Advertentie) OP BEZOEK KANS INKOMSTEN BELASTING BETAAL C200 vanaf 1962 hebben bas+mar de jager zich ais Interieurspeciaiisten gevestigd op het prachtige kerkplein in de kern van kapelle. samen met de medewerkers zwaaien zij de scepter ove 2.600 nn woonbeleving, géén boulevard, géén aertien-m-een-doziin zaak maar een bedrijf waar sprake is van een exclusieve woon- en werkvisie. u krijgt er advies van gemotiveerde mensen die uw individuele woonwensen van klein tot groot vertalen en realiseren tot een harmonieus geneei. dat bas+mar de jager graag creatieve uitstapjes maakt ontdekt u op het zeeland nazomer festival, in samenwerking met znf werd het interieur van het geïmproviseerde restaurant aan het abdijplein ingericht, kleurrijk, geïnspireerd op het zeeuwse landschap, schuif maar aan en laat uw zintuigen prikkelen- openingstijden: maandag van 13 tot 18 uur. dinsdag t/m vrijdag van 9 tot 18 uur, zaterdag van 9 tot 17 uur bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9