11 Qaeda zoekt andere basis Reizigers stranden in Londen door personeelsgebrek bij BA erzet Darfoer ligt wars bij overleg Twee ministers Irak overleven aanslagen 'etwerk verhuist volgens inlichtingenofficier naar Afrika YN-gezant: Israël is apartheidsregime Blokkades in Nepal voorbij Strak in het gelid idonesië laat ledselhulp toe inspotter in en opgepakt lanje legaliseert meer an half miljoen illegalen www. nazomer keAtival.nl Bouwvakkers wachten op loon Dierentuin Escobar wordt attractie Man smokkelt nepbom in vliegtuig Politie eist begrafenis China centraliseert toezicht Muur Sergeant VS bekent mishandelen gevangenen woensdag 25 augustus 2004 JJIABAD - Het lijkt er kop dat Osama biq Ladens jurgroep Al Qaeda zich pro- ll je verplaatsen van Paki- ien Afghanistan naar Soe- i Djibouti en Somalië in de pi van Afrika. Dit zegt een .Amerikaanse inlichtingen- porin de Pakistaanse hoofd- Hslamabad. U de Amerikaan, die ano- [silblijven, vertrekt de ter- groep uit Zuid-Azië vanwe- t steeds groeiende controle Amerikaanse en Pakistaan- Itepen in Afghanistan en Pa tel'Deze maakt voor Al Qae- fcvoorbereiding en uitvoe- I tan terroristische acties Ijker. goom van Afrika daarente- tseen ideale 'speeltuin' voor Listen. De moslimbevol- r het ontbreken van cen traal gezag en de afwezigheid van westerse militairen, maken een land als Somalië zeer ge schikt voor het terreurnetwerk. Ook liggen conservatieve mos limlanden als Jemen en Saoe- di-Arabië letterlijk om de hoek. „De Pakistanen zijn steeds suc cesvoller in het bestrijden van Al Qaeda", aldus de Amerikaan se inlichtingenofficier, die een jaar lang op de Amerikaanse am bassade in Islamabad werkte en op het punt staat te vertrekken naar Djibouti. „Vorige maand hebben Pakistaanse troepen driehonderd strijders van Al Qaeda en de Taliban gedood bij de Pakistaans-Afghaanse grens. Al Qaeda weet dat haar tijd hier voorbij is." De dood van de driehonderd strijders wordt niet bevestigd door de Pakistaanse regering en kon niet uit onafhankelijke bron worden geverifieerd. Vol gens de Amerikaan is dat echter niet onlogisch. „Natuurlijk gaan de Pakistaanse autoritei ten niet vertellen dat ze Al Qae- da-leden hebben gedood. Zoiets ligt veel te gevoelig bij de eigen bevolking die veel sympathie voor Al Qaeda heeft." De afgelopen maanden hebben de Pakistaanse autoriteiten gro te successen geboekt in de strijd tegen terroristen. Verschillende topleden van Bin Ladens net- noemt het Israëlische bewind daarin 'erger dan dat in Zuid-Afrika bestond'. Een bewijs daarvan zijn volgens Dugard de wegen waar kolonisten wel, en Palestijnen niet mogen komen. In zijn rapport bekritiseert Dugard Israël wegens de 'voortdurende schending van mensenrechten' in de Palestijnse gebieden. Hij doelt daarbij op de 'veiligheidsbarrière', de afscheiding tussen Israël en de Westelijke Jordaanoever. ANP van onze redactie buitenland TEL AVIV - Israël heerst in de Palestijnse gebie den met 'een apartheidsregime'. Dat heeft de spe ciale VN-rapporteur voor de mensenrechten in de Palestijnse gebieden, John Dugard, geschreven. De opmerkingen staan in een rapport aan de Alge mene Vergadering van de VN. De Zuid-Afrikaan werk werden gearresteerd, on der wie een communicatie-ex pert en het vermoedelijke brein achter de aanslagen op ambassa des in Oost-Afrika. Volgens de Pakistaanse regering zijn er de afgelopen maand ten minste zes tig vermoedelijke leden van Al Qaeda opgepakt. Wanhopig In buurland Afghanistan jagen ondertussen ruim twintigdui zend Amerikanen op Al Qaeda en de Taliban. „De terroristen krijgen geen rust en zijn meer bezig met zich schuil houden dan met het opzetten van nieu we terroristische acties", aldus de Amerikaanse inlichtingenoffi cier. Volgens hem - hij zegt de lei ding te hebben gehad over 'spe ciale agenten' in Pakistan - toont een toenemend aantal zelf moordacties in Pakistan aan dat Al Qaeda 'wanhopig' is. GPD KATHMANDU - Maoïsti sche rebellen in Nepal heb ben gisteren aangekondigd dat ze vandaag een eind maken aan de blokkade van de hoofdstad Kathman- du. Zes maoïstische leiders stelden dat ze het besluit op verzoek van onder meer mensenrechtenorganisaties hebben genomen. De rebellenleiders stelden wel nieuwe acties in het vooruitzicht als de Nepale- se regering een aantal eisen met inwilligt. Ze willen on der meer dat de regering de maoïsten met langer als ter roristen bestempelt. De rebellen blokkeren sinds afgelopen woensdag de belangrijkste toegangs wegen naar Kathmandu. Het is de eerste blokkade van de hoofdstad sinds de opstandelingen acht jaar geleden hun strijd tegen de monarchie begonnen. ANP/AFP/RTR (EVE - Onder internationa- ikheeft de Indonesische re- met onmiddellijke in nen einde gemaakt aan de tade van de rijst voorraden let Wereldvoedselprogram- ÏFP). de WFP-vertegenwoor- •in Jakarta, Saleheen, kan [maanden opgeslagen voor- [van 13.000 ton ingevoerde iDu worden gedistribueerd 1,7 miljoen straatarme longbewoners in Jakarta Klere grote steden. WFP is 'verheugd' over de van de Indonesische mg, die is gezwicht voor rgument dat deze voedsel- enkele 'verstorende' ed heeft op de Indonesi- njstmarkt. laanden geleden gebruikte rta die overweging om de i van goedkopere rijst te eden, die door het WFP in land en Vietnam was inge- GPD SCHAU - De Poolse politie gisteren korte tijd een trige Nederlander vastge- tn, omdat hij treinen en iwegviaducten had gefoto- eerd. de autoriteiten zich ervan ai verzekerd dat de treinen- fbber geen terreurdaad aan oorbereiden was, lieten ze weer vrij. Dat meldde het KIEV - Oekraiense matrozen marcheren strak in het gelid door het hart van de hoofdstad Kiev. Oekraïne heeft gisteren met een lange militaire parade gevierd dat het dertien ureau PAP. ANP/AFP jaar geleden onafhankelijk is geworden. foto Gleb Garanich/RTR srceredactie buitenland IA - Leiders van rebellen Soedanese regio Darfoer o de agenda voor vredeso- ?met de regering verwor- De agenda was voorgesteld df Afrikaanse Unie tijdens rtkingen in de Nigeriaanse Ustad Abuja. sbellenleiders verklaarden ravond in Abuja dat zij het zijn met het agenda- over de inkwartiering van lijders. De rebellen toon- Hiwel bereid vandaag ver praten. Het maandag be- o vredesoverleg in Abuja '^n einde maken aan een ede strijd in Darfoer, waar bij Arabische Janjaweed-mili- ties dood en verderf zaaien om de inheemse stammen te verdrij ven. De milities hebben steun van de regeringstroepen, vooral de luchtmacht, gekregen. Ander half jaar geleden organiseerden plaatselijke strijdgroepen het verzet tegen de Janjaweed. Dat verzet bestaat uit twee be wegingen, de SLM en de JEM. Zij praten onder auspiciën van de Afikaanse Unie met gezanten van de Soedanese regering. Bij eerdere besprekingen in juli in de Ethiopische hoofdstad Ad dis Abeba liepen de rebellen boos weg, omdat de regering geen werk zou maken van de ontwapening van de Arabische milities. ANP/RTR/AFP [Ügnkvan den Boom fELONA - Spanje staat «vooravond van de groot- ^aÜseringsoperatie ooit. 'n vijf- en achthonderddui- 'dlegalen krijgen de komen- "aanden een legale status, "'zij kunnen aantonen dat een jaar een ar- ■tlatie hebben gehad. ^nng Zapatero heeft tot ^'sering besloten. Dit tot vreugde van de vakbon- Woor het eerst sinds lange het probleem van de 1® immigratie gezien als ^nomisch vraagstuk en «leen als een zaak van vei- 1(1 aldus een woordvoer- 1181 proces soepeler te laten verlopen zullen werkgevers die met illegalen werken met wor den vervolgd als ze dat ruiter lijk toegeven. De twee grootste Spaanse vakbonden hebben be rekend dat tussen 0,5 en 0,8 mil joen immigranten nu zwart wer ken. In totaal telt Spanje 2,5 miljoen illegale buitenlanders, zes pro cent van de totale bevolking. Vooral de land- en tuinbouwge bieden in het zuiden van Spanje en in de omgeving van Lerida oe fenen grote aantrekkingskracht uit op Afrikaanse vluchtelingen die met kleine bootjes via de Straat van Gibraltar het land binnen komen. De strengere con troles aan de grenzen hebben niet kunnen verhinderen dat jaarlijks tienduizenden illegalen het land binnenkomen. GPD door Esther Gotink LONDEN - Duizenden reizigers die gisteren met British Airways (BA) zouden vliegen zijn ge strand op het Londense vlieg veld Heathrow. Door gebrek aan personeel besloot de lucht vaartmaatschappij dertig bin nenlandse en Europese vluchten te schrappen. De problemen begonnen al op maandag, toen 25 vluchten naar de Verenigde Staten aan de grond werden gehouden wegens 'technische problemen'. Deze on verwachte deuk in het schema, gecombineerd met personeelste korten, zorgde gisteren voor een domino-effect. Het betrof toen vluchten naar Aberdeen, Berlijn, Glasgow, Hel sinki, Madrid, Nice en Stock holm. Ruim 7500 passagiers wer den de dupe. BA kon honderden (Advertentie) 30 augt/tn 12 ,ept200* bel 090033 00033 MET DE BUS NAAR ZNF retour vanuit Middelburg naar de voorstellingen in het landschap voor €7,50 bel voor meer informatie Onbemande incheekbalies op de Londense luchthaven Heathrow. mensen onderbrengen in hotels. Anderen keerden huiswaarts of zagen een nacht tegemoet op de harde banken van het vliegveld. Enkelen hadden het geluk hun reisdoel te bereiken met een an dere maatschappij. Reiziger Belinda Shaw vindt het jammer dat zij uitgerekend nu niet thuis was. „Ik woon in de buurt van Heathrow, wat zal het daar nu rustig zijn", lachte zij het probleem weg. Woedend Veel BA-klanten meldden zich echter woedend bij de balie in de vertrekhal, omdat ze vonden dat ze slecht werden geïnfor meerd. „BA is een wereldver maard bedrijf, het zou de infra structuur beter op orde moeten hebben", reageerde Paul McGo- wan uit Manchester. Zijn reisge noot David Chapman noemde het afgelasten van vluchten 'wal gelijk'. Augustus is de drukste maand voor BA, maar het is de maatschappij niet gelukt tijdig voldoende personeel te werven. Het bedrijf heeft 120 nieuwe werknemers nodig om soepel te kunnen draaien. „Het probleem zit voornamelijk in de inzet van nieuwelingen omdat de veilig heidscontroles zo strikt zijn ge worden", aldus een BA-woord voerder. „We moeten telkens wachten op het natrekken van het strafblad van potentiële me dewerkers. Daarnaast is het aan tal vertrekkende werknemers hoger gebleken dan verwacht Ik kan niet uitsluiten dat meer vluchten worden afgelast." Het zijn pijnlijke dagen voor Bri tish Aii-ways. Afgelopen week einde ontkwam BA op het nip- PEKING - Miljoenen bouwvakkers in China hebben 43 miljard dollar aan uitstaande salarissen tegoed. De Chine se vice-president Zeng Peiyan heeft hun opdrachtgevers, vaak lokale overheden, gesommeerd om voor eind vol gend jaar alle achterstallige betalingen te voldoen. Zeng zei dat er bouwvakkers zijn die na tien jaar nog al tijd geen cent hebben ontvangen voor hun diensten. Bouw vakkers gaan regelmatig de straat op om het probleem aan de kaak te stellen. In totaal zijn er in China tussen de vijftig en zestig miljoen bouwvakkers. ANP/RTR BOGOTA - Een dierentuin van de voormalige Colombi aanse drugsbaron Pablo Escobar wordt een toeristische attractie. Dat zei gisteren een regeringswoordvoerder in Bogota. In februari bepaalde een rechtbank dat de Colom biaanse overheid het terrein mocht confisceren omdat het vermoedelijk met drugsgeld is betaald. Hacienda Napoles was het symbool van het eens zo mach tige drugsimperium van Escobar, die in 1993 omkwam in een kogelregen van de politie. Op het landgoed in Puerto Triunfo, 400 kilometer ten noordwesten van Bogota, le ven tal van exotische dieren uit Afrika. ANP/AFP LONDEN - Een verslaggever van de Britse krant The Sun heeft een nep-bom aan boord van een vol passagiersvlieg tuig weten te smokkelen. Hij kreeg zonder problemen een baan bij de bagageverwerking van het vliegveld in Bir mingham. Dat heeft de krant gisteren gemeld. Het sollicitatiegesprek was in twintig minuten gepiept, al dus Anthony France. Hij gaf een valse naam en fout adres op, incorrecte bankgegevens en bovendien loog hij over zijn verleden, maar dat zou niet zijn gecontroleerd. Volgens de krant hebben de vliegmaatschappij, het ar beidsbureau dat de man aannam en het ministerie van Transport een onderzoek aangekondigd. ANP JOHANNESBURG - De Zuid-Afrikaanse politie probeert via de rechter het lijk begraven te krijgen van Paul Mein- tjes. De 77-jarige man is zeven weken geleden overleden, maar de familie weigert hem te begraven. Volgens de familie heeft een profeet voorspeld dat de man uit de dood zal opstaan. Dat deelde de politie gisteren mee. ANP/RTR PEKING - Het centrale gezag in Peking gaat zelf toezicht houden op de Chinese Muur, omdat die door bouwprojec ten, toerisme en andere menselijke activiteiten steeds meer verloedert. Dat heeft Dong Yaohui, die bij het be heer van de muur is betrokken, gezegd in een gisteren ge publiceerd interview met het Franse persbureau AFP. Dong zei dat de Muur tot nu toe onder toezicht van ge meentelijke en regionale besturen stond. Delen van de muur verdwijnen voor snelwegen en huizen. Dong kondigde aan dat de centrale regering dergelijke bouwprojecten wil verbieden. Verder is het de bedoeling aanwonenden in te schakelen bij het toezicht. ANP/AFP van onze redactie buitenland BAGDAD - Twee Iraakse minis ters hebben gisteren in Bagdad een aanslag overleefd. De groe pering rond de terrorist Al Zarqawi eiste op het internet de verantwoordelijkheid voor een van de aanslagen op. Bij de twee bomexplosies kwa men vijf lijfwachten om het le ven. De bewindslieden, die onge deerd bleven, waren ieder in een eigen konvooi op weg naar kan toor. Het zijn de ministers van Mi lieu, Mishkat Moumin, en van Onderwijs, Sami al Mudhaffar. Moumin toonde zich zeer verbit terd. „Het Iraakse volk dienen is geen misdaad die om een aan slag vraagt", zei zij. De beweging van Al Zarqawi meldde verantwoordelijk te zijn voor de aanslag op Moumin. Zij bestempelde haar in een verkla ring als 'een van de pijlers van de ongelovigen'. De daders zeiden dat zij de vol gende keer wel in hun poging zullen slagen. De Verenigde Staten maken jacht op Al Zarqawi, die geldt als leider van het terreurnet werk Al Qaeda in Irak. Washing ton laat regelmatig schuilplaat sen van zijn beweging bombar deren. Iraakse bestuurders waren al va ker het doelwit van rebellen, die zo proberen het land te ont wrichten. Onlangs overleefde de 83-jarige minister van Justitie een aanslag. Een topman van het ministerie van Onderwijs werd op 13 juni neergeschoten, een dag nadat een onderminis ter van Buitenlandse Zaken was vermoord. Ontvoering Een islamitische groep heeft zich gisteren verantwoordelijk verklaard voor de ontvoering van een Italiaan in Irak. De groep eist dat Rome binnen 48 uur aankondigt dat het zijn mili tairen uit Irak terughaalt. Als dat niet gebeurt, dan loopt het leven van de ontvoerde man ge vaar. De Italiaanse regering liet di rect weten er niet over te pein zen haar drieduizend militairen uit Irak terug te trekken. De Arabische nieuwszender Al Jazeera zond een videoband van de ontvoerders uit. waarop de ontvoerde man zich voorstelde als de 56-jarige journalist Enzo Baldoni. De beelden werden ook op de Italiaanse televisie uitge zonden. ANP/RTR/AFP foto Peter Macdiarmid/RTR pertje aan een 24-uurs staking door grondpersoneel. De werk nemers klagen over onderbeta ling en overwerk in de stressvol le zomermaanden. BA kampt met twee keer zoveel zieken dan het landelijk gemiddelde. De vakbonden accepteerden na twee dagen zwaar onderhande len een salarisverhoging van 8,5 procent over drie jaar. plus een eenmalige bonus van 1500 euro voor elke medewerker. De staking was gepland voor het komende weekeinde, BA's al lerdrukste dagen. De laatste maandag in augustus is een jaar lijkse vakantiedag voor de Brit ten, die er dan massaal op uit trekken. Reizigers zijn opge lucht dat de staking van de baan is, maar de afgelopen da gen zijn de reisplannen van ve len in het water gevallen. GPD van onze redactie buitenland MANNHEIM - De Ameri kaanse gevangenbewaarder Ivan Frederick heeft bekend zich schuldig te hebben ge maakt aan mishandeling van Iraakse gevangenen in de Abu Ghraib-gevangenis bij Bagdad. Dat maakte zijn ad vocaat gisteren bekend na af loop van zijn eerste hoorzit ting in het Duitse Mannheim. „Hij is tot de conclusie geko men dat hij met zijn optreden de wet heeft geschonden en neemt de verantwoordelijk heid voor zijn gedrag op zich", aldus de raadsman. De militair zou met de aanklager overeenstemmming hebben bereikt over de straf die hij moet krijgen. Details gaf de advocaat echter niet. Hij zei wel dat zijn cliënt hoopt dat collega's zijn voorbeeld zul len volgen. Andere van mis handelingen beschuldigde Amerikaanse militairen leg gen de schuld deels bij hun su perieuren. Sergeant Fre derick is van alle tot dusver aangeklaagde militairen de hoogste in rang. Volgens zijn advocaat heerste in de Abu Ghraib-gevangenis van het begin af aan 'een cri minele atmosfeer', waarin het volledig ontbrak aan discipli ne en autoriteit. Schendingen van de mensenrechten waren aan de orde van de dag, aldus de raadsman. De hoorzittin gen maken deel uit van het vooronderzoek tegen Fre derick en drie van zijn colle ga's. ANP/DP A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5