onneXXion schrapt busritten zc Willem Don, een man van uitersten n Nat en levend sjoelspel Vakbonden brengen kabinetsplannen met acties voor voetlicht 13 Ilecht bezette ritten weg, directe lijn Terneuzen-Goes komt erbij Iverleg over sicotransport [helde-Rijn rkest van e 1se eeuw FRANS BRÜGGEN WILKE TE IUMMELSTROETE Verbod beregening opgeheven Verdachte op vrije voeten Jonge Souburgers aangehouden Nieuwe vaatchirurg in ziekenhuis SMAlkb SAlb www. nazomer ke6tiral.nl woensdag 25 augustus 2004 VS flES - ConneXXion schrapt in j,ele provincie busritten waar inig mensen gebruik van ma- iVooral ritten in de avondu- Jna zeven uur) en in de week ten zullen met ingang van »5(lag 5 september vervallen, arentegen komt er een direc- Jiisverbinding tussen Temeu- lenGoes bij. .busmaatschappij moet drie- art miljoen euro bezuinigen, j is het bedrag dat het Rijk «ier uitkeert aan de provin- i Zeeland voor openbaar ver- t. De provincie rekent die rting volledig door. neXXion laat op driekwart de lijnen ritten vervallen, et is zo'n forse bezuiniging we wel op bijna alle lijnen eten ingrijpen", zegt D. Bak pan ConneXXion iker kan niet aangeven wei ondergrens in het aantal pas jes door ConneXXion wordt hnteerd bij het begrip 'slecht Kite ritten'. „Elke rit heeft iprijs. Die moet je afzetten te- i de bezuiniging. We kijken maar het voorzieningenni- hi. We blijven kleine kernen •doen. Dat is een maatschap- tijke verantwoordelijkheid ode provincie en dus van Con- SXion. Maar er bestaat duide- een spanningsveld tussen erdachte van leekpartij gepakt NEUZEN - De politie heeft keren in Terneuzen een 17-ja- jongen uit Den Helder opge- in verband met een steek- rtij in die plaats waarbij afge- f«i weekeinde een 20-jarige m om het leven kwam. Ook sft de politie een 21-jarige ia uit Den Helder gearres- A Hij wordt ervan verdacht I hij de jongen verborgen gehouden. Aan de steek- rtij ging een ruzie vooraf. De gen zou de man, eveneens uit Helder, hebben neergesto- ANP IOGERHEIDE - Nederland België gaan dit najaar probe- ii liet vervoer van gevaarlijke ïover het Schelde-Rijnka- ilbeter af te stemmen. loverleg komt er op initiatief scommissaris van de Konin- iHanja Maij-Weggen, die dit teren bekend maakte na haar ikbezoek aan de gemeente ensdrecht. Bij het overleg, eind november plaatsvindt, rden onder meer de gemeen- in West-Brabant en de ge- fflten Tholen en Reimers- al betrokken. Ook de provin- 5Noord-Brabant en Zeeland uiven aan tafel met het Ant- s Havenbedrijf. In •Brabant, Tholen en Rei- svaal bestaan zorgen over scheepsladingen op het ka il Als er een ongeval gebeurt van groot belang te weten de lading uit bestaat, kar het komt voor dat politie brandweer de precieze lading I kunnen achterhalen en met blijven zitten", schetst ij-Weggen het probleem. Vol- shaar is het vervoer over het «lde-Rijnkanaal in theorie ®a geregeld, maar blijkt het ss te schorten aan de commu ne Bij het Antwerps Haven- kijf zijn de ladingen die sche- vervoeren bekend en die 'cd ook worden doorgege- aan de haven van bestem- J ..Maar in de praktijk Pt dat het gemakkelijker is Uoing van een schip vanuit te achterhalen", al- commissaris. Samen met f havenbedrijf van Antwer- nu worden bekeken of er fdworden 'bijgestuurd'. (Advertentie) Joseph Haydn Symfonie nr. 59 en nr. 103 Hasina, di Medina, di Giannina 'an9 15,-Donafeur NM 12,50 0118-AOIAen mio cm die verantwoordelijkheid en on ze verantwoordelijkheid om als bedrijf goed te renderen." Om die reden worden niet al leen .slecht bezette ritten ge schrapt, maar wordt op drukke lijnen ook meer gereden. Verder worden routes en tijden aange past. Een belangrijke verbetering van de dienstverlening is dat reizi gers tussen Terneuzen en Goes niet meer hoeven over te stap pen. ConneXXion begint een di recte verbinding (lijn 20) tussen deze steden. De eerste bus van Terneuzen naar Goes vertrekt om 06.43 uur, de laatste om 21.39 uur. De eerste bus van Goes naar Terneuzen vertrekt om 5.53 uur, de laatste om 22.20 uur. In de ochtendspits rijdt lijn 20 vier keer per uur van Terneuzen naar Goes en twee keer per uur van Goes naar Terneuzen. In de avondspits is dat precies omge keerd: vier keer per uur van Goes naar Terneuzen, twee keer van Terneuzen naar Goes. Dat is nodig omdat veel scholieren van Terneuzen naar Goes moe ten. Die gaan 's ochtends heen en 's middags terug. Lijn 20 rijdt buiten de spitsuren een halfuursdienst en in de avondu ren en in het weekeinde een uursdienst. De rechtstreekse busverbinding tussen Terneuzen en Goes gaat ten koste van de verbinding Zel- zate-Sas van Gent-Goes. Die stopte niet in het centrum van Terneuzen, maar wel op het bus station bij de sluizen in die stad. De route Zelzate-Sas van Gent-Temeuzen wordt overge nomen door lijn 6. Die bus on derhoudt nu nog de verbinding Westdorpe-Axel-Koewacht. Koewacht blijft bereikbaar met buslijn 7. De nieuwe dienstregeling van ConneXXion gaat in op zondag 5 september. Alle veranderin gen komen op de internetsite te staan (www.connexxion.nl). In- formatie is ook telefonisch te krijgen via de klantenservice (0900-2666399). Studenten doen het goed als sjoelstenen, mits nat genoeg, blijkt tijdens de ontgroening van de nieuwe lichting HZ-studenten in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op het Vlissingse Bel- lamypark worden emmers met zeepsop aangedragen om de sjoelbaan nog glad der te maken. Een nieuwe lichting stu denten van de Hogeschool Zeeland (HZ) glijdt over de gladde sjoelbaan. Ze wor den ontgroend en daar horen ludieke waterspelletjes bij. „We wiUen saamhorigheid kweken en laten zien dat er in Vlissingen meer ge daan kan worden dan alleen maar stude ren", zegt Tonny van der Meirsch, een van de organisatoren van de ontgroe ningsdag. Circa tweehonderd nieuwkomers doen mee aan de ontgroeningsdag voor het studiejaar 2004-2005. Op een totaal van circa zevenhonderd is dat niet slecht, vindt de organisatie. Het is geen ver plichting mee te doen. „We zitten er wel een beetje achteraan, want volgens ons hoort een ontgroeningsdag bij de opvoe ding van een student. Maar als je per se niet wil, dan houdt het op." Een groep toekomstige eerstejaars heeft zin in het levende sjoelspel, waarvan ze zelf de damstenen zijn. Ze nemen een aanloop en glijden meters verder op de buik naar de andere kant. Hun kleren zijn nat en het zeepsop zit overal. „Dat zijn punten", zegt de jury. Wat ze dan verdiend hebben? „De vorige groep heb ik een negen gegeven, jullie krijgen een tien en half", vindt de jury. „En een lolly en popcorn." Sumo-worstelen wacht nog, bungy run, hindernisbanen, kruiwagenlopen en andere spelletjes waarbij samengewerkt moet worden. Tonny van der Meirsch kent de nega tieve verhalen over ontgroeningen die elk jaar weer opduiken. Over jonge studenten bijvoorbeeld, voor de eerste keer van huis, die tegen hun zin dron ken worden gevoerd. „Daar komen on gelukken van. Maar hier in Vlissingen doen we het rustiger aan. Het is niet stoer om dronken te worden. En we la ten ze ook niet een hele fles alcohol leeg drinken als ze iets niet goed doen." Maar gedronken wordt er wel. „Natuur lijk, dat hoort erbij. De studenten kun nen bij vijf Vlissingse jongerencafés een gratis consumptie krijgen voor bier, wijn of fris. Aan sterke drank doen wij niet." De HZ heeft twee studentenverenigin gen, Aqua ad vinum en Trias Omega. Volgens de verenigingen voelen studen ten die meedoen aan de introductiedag zich sneller thuis in Vlissingen. Na de in troductie is er een meerdaags kamp. Elk jaar zakken de studenten daarvoor af naar Zeeuws-Vlaanderen. „Ook dat kamp is niet verplicht, evenmin als het slotfeest op donderdagavond." door Rinus Antonisse Een bevlogen mens, zich een leven lang inzettend voor een socialer samenleving. Ie mand ook, die tussen 1970 en 1991 een fors stempel drukte op het Zeeuwse politieke en be stuurlijke bedrijf. Willem Don, dinsdag in zijn woonplaats Voorburg op 76-ja- rige leeftijd aan kanker overle den, was een man van uitersten. Die riep hij zelf op: door zijn da dendrang en vaak rechtzinnige opstelling verwierf hij zich even veel bewonderaars als tegen standers. Dat zijn houding hem menig maal in een lastig parket bracht - vooral ook binnen zijn partij, de PvdA - leek hem niet te de ren. Achter de verpakking gin gen echter emotie en betrokken heid schuil. Don vond dat hij ook bij omstre den zaken - zoals toepassing van kernenergie en sanering van de gezondheidszorg - hel der voor zijn mening moest uit komen. Dat zorgde overigens in Provinciale Staten voor menig, nu node gemist, vurig debat. Daarbij voelde Don, niet vrij van retoriek en zo nodig met een vleug demagogie, zich als een vis in het water. Mede dank zij een gedegen bijbelkennis kon de domineeszoon uit Oost- kapelle ook de christelijke woordvoerders vaak de loef af steken. Feitenkennis Hij wist een vlammend betoog te houden, waarin hij de afge vaardigden wijze lessen meegaf. Op gebrek aan feitenkennis was Dat speelde hij niet altijd even tactvol uit, ten nadele van een soepele besluitvorming. Zijn politieke carrière begon in 1962 in de gemeenteraad van Middelburg. Hij was snel fractie voorzitter en bleef dat tot zijn vertrek uit de raad in 1972. Don betrad in 1970 het provinciale politieke toneel en daar werd hij na twee jaar aanvoerder van de PvdA-fractie. Als lijsttrekker ging hij zijn partij in 1974 en 1978 voor in overwinningen. In 1978 zette Don zakelijke be langen in een makelaarsfirma opzij om zijn grote ambitie waar te kunnen maken: lid van Gedeputeerde Staten. Steeds met de portefeuille nutsbedrij ven, vier jaar milieu erbij en van af 1982 volksgezondheid. In navolging van zijn voorgan ger (en als CDA'er politieke te genstander) A. J. Kaland, ont popte Don zich als een domi nant, krachtig bestuurder, vol ongeduld om zaken aan te pak ken en te veranderen. Naarmate hij zich als gedepu teerde ontwikkelde, vervreemd de hij van zijn partij. Zijn verde diging, door dik en dun, van het in bedrijf houden van de kern centrale Borssele leverde hem binnen de sociaal-democratie veel vijanden op en kostte hem in 1982 een nieuw lijsttrekker schap. Een deel van de PvdA had genoeg van Don. Tot zijn wapenfeiten behoorde de fusie van energiebedrijf PZEM met waterbedrijf WMZ, sterk in Zeeland verankerd be drijf. In de landelijke energiesec tor werd Don een van de belang rijkere bestuurders, uitmon dend in een commissariaat bij de Samenwerkende Elektrici- teits Producenten (later op per soonlijke titel). Ziekenhuizen Met een duidelijke toekomstvi sie - die nog altijd valide is - voor ogen, pakte Don de sane ring van het Zeeuwse zieken huiswezen aan: er ontstonden drie nieuwe streekziekenhuizen en het Liduina in Hulst werd ge sloten. Er kwam veel commotie over, maar in zulke situaties was hij op zijn best: Don genoot van tegenspel en was trots op zijn overwinningen. Zijn stre ven naar één ziekenhuisorgani satie bleek (nog) een brug te ver. Dons geldingsdrang leidde niet alleen tot een verwijdering van zijn partij, maar was ook de oor zaak dat hij minder alert was op veranderingen in de politieke arena. Het ging hem te gemakke lijk af, hij kreeg te weinig weer werk. Dat verklaart zijn opsteUing in de geruchtmakende belasting en declaratieaffaire, waardoor hij en drie andere gedeputeer den in februari 1991 na een mo tie van wantrouwen in de Sta ten aftraden. Don wilde niet buigen - ofwel er kennen dat onzorgvuldig was omgegaan met belastingaansla gen van gedeputeerden en dat er ruimhartig was gedeclareerd - dus werd het barsten. Dit ge dwongen afscheid uit de poli tiek trof Don zeer diep. Hij bleef er altijd verbitterd op terugkijken en vond dat de Sta- Gedeputeerde Willem Don, eind jaren tachtig foto Ruben Oreel rechte eerloos wegstuurden. Het maakte het makkelijker te ver huizing vanuit zijn geliefde Zee land naar Voorburg - dichterbij kinderen en kleinkinderen. Sindsdien voerde hij nog enkele adviserende activiteiten uit, met zondheidszorg. Via de krant volgde hij de ontwikkelingen in Zeeland. Willem Don, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, wordt vrijdag in besloten fa miliekring te Voorburg begra- GOES - Boeren in Rilland en omgeving mogen weer wa ter uit de sloot halen voor het beregenen van hun grond. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft gisteren het bere- geningsverbod opgeheven. Dat was op 6 augustus inge steld voor de Reigersbergschepolder in Rilland. De inlaat van zoet water in die polder was eind juli gesloten omdat in het Spuikanaal blauwalg zat. Door het stoppen van die waterinlaat was het waterpeil in de polder aanzienlijk ge daald. Om de waterstand weer op peil te krijgen, mochten boe ren tijdelijk geen water meer uit de sloten halen. Omdat het de laatste weken flink heeft geregend, kon dat verbod weer worden opgeheven. MIDDELBURG - De 45-jarige Zierikzeëenaar die vorige week een 42-jarige plaatsgenote aan zijn motor heeft mee gesleept, is voorlopig weer op vrije voeten. Het Openbaar Ministerie in Middelburg verdenkt de man van zware mis handeling en had aan de rechter-commissaris gevraagd de inbewaringstelling van de verdachte met tien dagen te verlengen. De raadsman van de Zierikzeëenaar verzocht op zijn beurt om schorsing van die gelaste voorlopige hechtenis. De rechter-commissaris ging, nadat bleek dat de officier van justitie zich niet tegen schorsing zou verzetten, met dit laatste verzoek mee. De man werd donderdag aangehouden toen hij bij het po litiebureau in Zierikzee verscheen met een vrouw die hij achter zijn motor had gebonden. Zij zorgde volgens hem voor overlast in de buurt. Eerder die dag was de man al langs geweest om zijn beklag over haar te doen. Het on derzoek naar hem wordt voortgezet. MIDDELBURG - De politie heeft drie Oost-Souburgers van zeventien jaar aangehouden. Zij hebben bekend dat zij eerder deze maand een 18-jarige Middelburger in el kaar hadden geslagen en beroofd. De beroving vond plaats op 8 augustus op de Koudekerkseweg. Het slachtof fer fietste rond kwart over een vanaf de Langevieleweg de Koudekerkseweg op toen het drietal op hem in begon te slaan. Zij gingen ervandoor met zijn fiets en zijn mobie le telefoon. De jongens konden geen enkel motief voor hun daad ge ven. De drie zijn voor de rechter-commissaris geleid en in bewaring gesteld. VLISSINGEN - R. van den Haak (1966) begint op 1 sep tember als vaatchirurg in het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Hij werkt op dit moment in het VU Medisch Centrum in Amsterdam in eenzelfde functie. Van den Haak vervult de vacature, die ontstaat vanwege het vertrek van vaatchi rurg Lambrecht. Naast dokter Van den Haak is ook mevrouw M. Reichart, die sinds januari vorig jaar in Vlissingen werk, gespeciali seerd in de vaatchirurgie. De nieuwe vaatchirurg studeer de geneeskunde aan de Rijks Universiteit Utrecht en spe cialiseerde zich in de vaatchirurgie in het VU Medisch Centrum in Amsterdam. door Jeffrey Kutterink GOES - FNV, CNV en de Unie voeren de komende vier weken actie bij honderden Zeeuwse be drijven, instellingen en organisa ties. Het gaat om kantinebijeen komsten en poortacties. De ac ties zijn bedoeld om mensen te informeren over de voorgeno men kabinetsplannen omtrent de sociale zekerheid. De acties beginnen vandaag op het station in Goes. Vanaf 6.30 uur tot 9.30 uur delen vakbonds bestuurders pamfletten uit aan treinreizigers. Dat gebeurt even eens op tien andere NS-stations in de regio zuid-west (Zeeland, Rijnmond, West-Brabant), waar onder Bergen op Zoom, Roosen daal, Dordrecht, Rotterdam Cen traal en Rotterdam Alexander. De pamfletten bevatten van daag algemene informatie over de kabinetsplannen en de visie van de gezamenlijke bonden hierop. De actie wordt de ko mende vier weken op de sta tions herhaald. Dan delen be stuurders pamfletten uit over prepensioen, de veertigurige werkweek en de WW. Via de pamfletten worden mensen op geroepen voor een demonstratie op 20 september op de Coolsin- gel. Onder het motto 'een brug te ver', gaan twee demonstraties van start van de Willems- en Erasmusbrug. Ze komen samen op de Coolsingel. „We verwach ten er 20.000 mensen", zegt ac tieleider J. van Grimbergen. De bonden gaan dagelijks bij be drijven, insteUingen en organisa ties actie voeren. De actieplan nen, die al voor een deel waren uitgelekt, werden gisteravond toegelicht tijdens een bijeen komst in zalencentrum De Rust- burcht in Rotterdam. Een van de grotere acties in Zee land wordt gevoerd op dinsdag 7 september. Dan zijn de bedrij ven in de Kanaalzone en het (Advertentie) Vlissingse Sloegebied aan de beurt. Volgens A. .van Damme van het CNV worden.de drie be langrijkste toegangswegen naar het Sloegebied 'gecontroleerd'. Bestuurders gaan de bedrijven in om personeel te mobiliseren. Tijdens de acties maken de ver schillende vakbonden gebruik van een actietrailer. Verder zullen scholen en bouw plaatsen worden bezocht. Op scholen worden niet alleen lera ren, maar ook leerlingen toege sproken. De gedachte is dat als de leraren niet meer vervroegd kunnen uittreden, de motivatie van de leraren en dus de kwali teit van het onderwijs achteruit gaat. Ook wordt geprobeérd ambtenaren bij gemeenten en provincie op de been te krijgen. In Rotterdam gaat de brand weer daarbij wanneer nodig as sisteren. Kaderleden kondigden gisteren aan dat als kantoorper soneel niet wil actievoeren, de brandweer („altijd bereid tot ac tie") een handje komt helpen. Vergoeding FestiualNUIissingen 27 - 28 - 29 AUGUSTUS 2004 Wie op 20 september en op 2 ok tober actie voert, krijgt een zoge noemde actiedagvergoeding. Dat is juridisch iets anders dan een uitkering uit de stakings kas. Wel is het bedrag ongeveer even hoog. De acties, inclusief de protestbijeenkomst op 20 sep tember, zijn een opmaat voor een grote landelijke demonstra tie tegen het kabinet op het Mu seumplein in Amsterdam. „De actie is niet alleen bedoeld voor grijs Nederland", onder streept J. van Egmond van de CNV-bedrijvenbond. „Iedereen gaat de kabinetsmaatregelen voelen." (Advertentie) 30 auS 12 setlt zot>* bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg HOOVERPHONIC popballads za 4 sept 21u30 Abdijplein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47