Herinrichting Triniteit geslaagd Postverleden is bijna uitgewist Ockenburgh aast op play-offs 1 8 zeeuwse almanak Dispuut Jongen (14) mishandeld Boete voor dronken snorfietsster Onder invloed in Philippine Oud-wielrenners op Mosselfeesten Zeventig aanstekers gestolen Onder invloed Inde Terneuzense buurt niet langer probleemwijk erkstraf voor inkeldiefstal SAlll oensdag 25 augustus 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen ww.smallsail.nl Een van de verslaggevers van deze courant was in een moei zaam telefoongesprek verwik keld, met iemand die vond dat zijn beroepsgroep in jour nalistiek opzicht onvoldoen de positief werd belicht. Het dispuut bracht beide partijen nauwelijks nader tot elkaar. De verslaggever wees, in een laatste poging zijn gespreks partner te overtuigen, op een artikel dat die dag de kranten kolommen had gevuld. „Dat was een prachtig verhaal", re censeerde hij in één moeite door, „want ik heb het zelf ge schreven. Advertentie TERNEUZEN - In de Schuberthof in Terneuzen is maan dagavond een 14-jarige Terneuzense jongen door een groepje jongeren in elkaar geslagen. De jongen werd na een woordenwisseling geschopt en geslagen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 47-jarige vrouw uit Retranchement wegens dronken rijden op een snorfiets veroordeeld tot 280 euro boete, waarvan 80 euro voor waardelijk, en zes maanden voorwaardelijke rijontzeg ging. De verdachte werd door de politierechter en officier van justitie J. Zondervan ook kwalijk genomen dat ze op 30 juni dit jaar met twee kinderen achterop haar snorfiets reed. De politie merkte de vrouw rond kwart over vijf 's middags op, toen ze slingerend in Cadzand-Bad reed. Uit de blaastest bleek dat de vrouw bijna vier keer zoveel had gedronken als is toegestaan. De verdachte zei dat ze met de twee kinderen de afsluiting van het schooljaar vierde. Ze gaf toe halve liters bier te hebben gedronken, nadat ze thuis ook al bier had genuttigd. PHILIPPINE - Op de Gentsebreedstraat in Philippine is maandagnacht een 35-jarige man uit de gemeente Terneu zen betrapt op het rijden onder invloed. De man kreeg een bekeuring en een rijverbod van een uur. PHILIPPINE - Zes Belgische oud-prof wielrenners doen zaterdagochtend tijdens de 28e Mosselfeesten in Philippi ne mee aan de fietstoertocht 'Ereprijs Robert Janssens'. Zo geven de oud-leden van de Eddie Merckx-brigade Vic van Schil en Jos Huysmans acte de présence. Ook oud-Bel gisch kampioen Frank Hoste en de winnaar van de Ronde van Italië, Johan de Muynck, fietsen een rondje mee. De voormalige baancracks Rik van de Linden en 'de blonde pijl' Etienne de Wilde uit Laarae completeren het zestal. De oud-wielrenners doen mee op uitnodiging van de Vlaamse sportjournalist Robert Janssens. VLISSINGEN - Uit een winkel in de Walstraat in Vlissin- gen is gistermiddag rond 14.00 uur een kist met ongeveer zeventig benzineaanstekers gestolen. De politie is op zoek naar mensen die een aansteker te koop aangeboden heb ben gekregen of die andere informatie hierover kunnen verstrekken. CADZAND - In Cadzand is maandagnacht op de Zwartepol- derweg een 45-jarige man uit Breda betrapt op het rijden met te veel drank op. Uit de blaas test bleek dat hij ruim twee maal te veel had gedronken. De man kreeg een bekeuring en een rijverbod van vijf uur. bConny van Gremberqhe IEUZEN - Het wijkherin- ngsproject Triniteit in Ter- in is in de afrondende fase eland. Deze maand knapt imeente de laatste straten wijk op, waarna Triniteit «lijk wordt opgeleverd. Het Je bedoeling dat minister tkker (VROM) bij de opleve- r aanwezig zou zijn, maar liet er naar uit dat zij ver- al moeten laten gaan. totale herinrichtingspro- dat ettelijke jaren in beslag kostte de gezamenlijke Èeden en de woningbouw- toratie Clavis uit Terneuzen saai zo'n tien miljoen euro. IDELBURG - Twee Vlissing- (rouwen van 31 en 29 jaar gisteren door de Middel de politierechter voor mede- itigheid aan een winkeldief- veroordeeld tot werkstraf- ran veertien uur. vrouwen hadden ervoor ge- jidat een kennis met een ge weerde tas op dievenpad gaan. Daardoor waren ze splichtig aan een winkel- stal in maart van dit jaar in iingen. De officier van justi ce tegen het duo 26 uur straf. Hij liet meewegen de verdachten eerder voor ieldiefstallen zijn veroor- i (Advertentie) 27 - 28 - 29 IUGUSTUS 2004 In de ogen van wijkwethouder C. Liefting is dat geld prima be steed. „Triniteit was een pro bleemwijk, werd hoofdzakelijk bewoond door mensen met lage inkomens en veel allochtonen. ,,Het gros van de woningen", zegt Liefting, verkeerde in slech te staat, verder kampte de wijk met een imagoprobleem dat ver oorzaakt werd door drugsover last, hangjongeren en noem maar op. De wijk ziet er tegen woordig totaal anders uit, met nieuwe frisse, moderne wonin gen in koop-en huursector, met veel groen. De bevolkingsop bouw is in positieve zin gewij zigd, het voorzieningniveau is opgekrikt en bewonersgroepen nemen hun verantwoordelijk heid. Denk maar aan het Antilli- anenproject, gericht op het op schonen van de buurt". Directeur E. van Exter van cor poratie Clavis is het volledig met Liefting eens. „De wijk valt niet meer te vergelijken met de wijk van enkele jaren terug. Ik hoop alleen dat de bewoners el kaar scherp houden en ervoor zorgen dat de wijk schoon blijft. Ik zou graag zien dat het bewo nersplatform - destijds opge richt om de herinrichting te be geleiden - omgezet wordt in een wijk- of buurtvereniging. Op dit moment is er niets en dan zie je toch zaken opdoemen waarvan je liever gevrijwaard blijft. Kijk maar eens in de watergangen, waar toch al behoorlijk wat vuil ligt", zegt Van Exter. Voorbeeldproject Het herinrichtingsproject Trini teit gold als een voorbeeldpro ject op het gebied van stedelijke revitalisering. Het werd in 1999 gelanceerd en voorzag in de sloop van 260 woningen (hoofd zakelijk appartementen), nieuw bouw van ruim zeventig wonin gen in koop-en huursector, aan leg van een park en speelplaats en een opknapbeurt van oude straten. Daarnaast zou een cam pagne gevoerd worden om de oude Bomen- en Bloemenbuurt aan een beter imago te helpen. De verandering van de wijk- naam in Triniteit paste binnen dit kader. In eerste instantie leek het herin richtingsproject niet te vlotten. Gemeente en corporatie hadden gedacht dat na de sloop van de appartementen vrij veel huur ders van allochtone afkomst zou den uitwaaieren over de kern Terneuzen. Dit bleek niet het ge val. Vrij veel mensen van Turk se origine kochten in het wijk- deel waar niet gesloopt werd huurwoningen op die door Cla vis in de verkoop waren gedaan. De verkoop van de ruim zeven tig nieuwe woningen in het cen trale deel van de wijk vlotte in het begin - zo'n twee jaar terug - ook niet naar wens, omdat de regionale woningmarkt wat in zakte. Uiteindelijk trok de verkoop van nieuwe huizen - tot groot plezier van Van Exter - toch aan. „Achteraf kijkend heeft het er de schijn van dat kopers eerst de kat uit de boom hebben geke ken. We mogen absoluut niet klagen dat we in een vrij ruime markt er vrij snel in geslaagd zijn om toch zo'n zeventig nieu we woningen te slijten. Momen teel zijn er nog drie te koop", al dus Van Exter. Los van de verkoop van koopwo ningen en de herbezetting van oudere huizen in de wijk, zijn de wijkwethouder en de corporatie directeur verheugd over enkele andere ontwikkelingen in de wijk. Zo is wijkgebouw 't Schel penhoekje uitgegroeid tot een echt wijkcentrum, fungeert de nieuwe voetbalkooi als een pleis terplaats voor de jeugd en is de houding van veel allochtone wijkbewoners - die nu huizenbe zitters zijn geworden - in positie ve zin veranderd. Volgens Van Exter worden huizen en tuinen nu veel beter onderhouden. De feestelijke oplevering van de wijk zal waarschijnlijk begin ok tober plaatsvinden. Door de bouw van een flink aantal nieuwe huizen in de huur- en koopsector heeft de wijk Triniteit een heel ander aanzien gekregen. foto Wim Kooyman to zomer volgt de PZC het moly-spelbord, dat voor gelegenheid een geheel invulling heeft pe l dobbelsteen brengt ons rioag op de Poststraat in veel straten op het Mo- nopoly-bord is gemakke- Itherleiden hoe ze aan hun nkomen. De Gentsestraat je naar de Belgische de Schoolstraat hebben mensen onderwijs genoten Markt is de plek rkoopwaar van de hand lZo lijkt ook de naam van ktstraat in Stavenisse lo 1993 was hier het post er. Toch ligt het net iets ï5.De straat is onderdeel ten eeuwenoude postroute. kun je alle hoe tan de provincie met de au- Dat ging vroeger Riet alleen omdat er nog auto's waren, maar ook wa- ?ote stukken land nog niet gelegd. Doorgaande rou anders dan nu, ver ging veel vaker over water, to het zijn dat alle post ikBevelanden, Walche- Schouwen en Duiveland over Tholen. De poststukken Breda werden via Steen- a vervoerd naar Tho- tad. Van daaruit bracht de teorger de brieven te voet de dorpen op Tholen. Dat flinke klus geweest bijvoorbeeld zo'n dertien teter van Tholen naar ■tonaland. Poststukken feBevelanden en Walche- het veer over tus- (bij Scherpenis- een gehucht torden van Yerseke. Brie- De Poststraat in Stavenisse was vroeger onderdeel van een eeuwenoude postroute. foto Willem Mieras ven met bestemming Schouwen en Duiveland staken het water over met een veerpont tussen Stavenisse en Viane, een buurt schap bij Ouwerkerk. De Poststraat in Stavenisse her innert dus aan de postkan-en die over deze weg hobbelden. De straat is niet alleen in zijn soort: veel wegen die op de post route lagen, dragen nog de naam Postweg of Poststraat. Tussen Tholen en Poortvliet loopt een Postweg. Ook de weg die Yerseke en Kapelle met el kaar verbindt, heet zo. Volgens de Thoolse gemeentear chivaris J. Zuurdeeg is de post verbinding in het midden van de achttiende eeuw aangelegd. „Voor die tijd waren er nog geen geregelde verbindingen. Brieven werden meegenomen door beurtschippers. Het ging toen meestal nog niet om de per soonlijke brieven, vaak waren het koopmansbrieven." Het gemeentearchief beschrijft hoe de dienstregeling er in 1822 uitzag. De postwagen vertrok 's ochtends om 11 uur vanuit Breda en kwam pas 's avonds in Tholen aan. De ochtend daarna, om negen uur, liep de postkar binnen in Scherpenisse. Van daaruit ging een deel naar Yer seke en een gedeelte naar Stave nisse. Over de route tussen Scherpenisse, Stavenisse, het veer naar Viane en de eindbe stemming Zierikzee deed de post vijf uur. Dat is nog best een aardige tijd, vertelt Zuur deeg. „Het is verbazingwek kend hoe snel een brief uit Tho len aan de provincie in de negen tiende eeuw werd beantwoord - een stuk sneller dan tegenwoor dig. Dat ligt niet alleen aan het feit dat de provincie er tegen woordig misschien langer over doet om te antwoorden. Het was echt een snelle postverbin ding, op gezette tijden." De Poststraat is niet speciaal aangelegd voor de postroute. De weg lag er al sinds de inpol dering van het doip. „Stavenis se is helemaal op de tekentafel ontworpen", zegt Zuurdeeg. „Op de kaart van de verkave ling uit 1599 kun je zien dat het de bedoeling was de straat aan te laten sluiten op de huidige Bosstraat." De straat is later verder doorgetrokken tot aan de kerk, in het centrum van het dorp. Het duurde tot de jaren vijftig van de vorige eeuw voor dat de Poststraat haar huidige naam kreeg. Voor die tijd stond ze geregistreerd als de Stavenis- seweg (het verlengde van de straat richting Sint-Maartens dijk heet nog steeds zo). Vol gens een raadsvoorstel uit 1952 was de weg bij de bevolking ech ter beter bekend als de Post weg. De gemeente koos voor de naam Poststraat, waarschijnlijk omdat het achtervoegsel -weg werd gereserveerd voor wegen buiten de bebouwde kom. Tegenwoordig herinnert niets in de straat meer aan de oude func tie als onderdeel van de postrou te. De Poststraat is een uitvals weg als elke andere, waarlangs huizen staan uit uiteenlopende bouwjaren. Wel kun je nog zien dat er een postkantoor was ge vestigd, dat in 1921 aan het ein de van de straat werd gebouwd. De gevel vertelt dat hier ooit aan Post en Telegrafie werd ge daan. Het postkantoor heeft dienst gedaan tot 1993, toen het verhuisde naar de Wilhelmina- straat. Nu zit een administratie kantoor in het pand. In streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland staat nog wel een aandenken uit de tijd van de postroute. De postwagen reed in de winter van 1890 het water in tijdens de rit van Sint-Maartens dijk naar Stavenisse. De paar den waren geschrokken van de klapperende jutezakken en sloe gen op hol. De posthoorn ging in het water verloren en werd 31 jaar later weer gevonden. Freek Janssen vanaf 1962 hebben bas+mar ce ager zich als interieurspecialisten gevestigd op het prachtige kerkpiem in de kern van kapelle. samen met de medewerkers zwaaien zn de scepter over 2.500 rr woonbeleving, géén boulevard, géén dertien-m-een-dozijn zaak maar een bedrijf waar sprake is van een exclusieve woon- en werkvisie. u krijgt er advies van gemotiveerde mensen die uw individuele woonwensen vr klem tot groot vertalen en realiseren tot een harmonieus geheel. dat bas+mar de jager graag creatieve uitstapjes maakt ontdekt u op het zeeland nazomer festival, in samenwerking met znf werd het interieur van het geïmproviseerde restaurant aan het abdijplein ingericht, kleurrijk, geïnspireerd op het zeeuwse landschap, schuif maar aan en laat uw zintuigen prikkelen... openingstilden: maandag van 13 tot 18 uur. dinsdag t/'m vrijdag van 9 tot 18 uur, zaterdag van 9 tot 17 uur bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43