Ingehouden trots op Spelen PZC Fizi opent seizoen met Italiaans filmweekeinde Veertiende Jazz by the Sea volgens beproefd recept J ELICHT Rechter maakt eind aan scheldkanonnadi Scherpenissenaar Havenschap vraagt gestolen bankje terug Griekenland 25.000ste zwemmer in De Honte kunst lezers schrijven Windlobby II Klif 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 25 augustus 2004 door Raymond de Frel TERNEUZEN - De directie van het havenschap Zeeland Seaports is op zoek naar een bankje, dat vorige week bij haar kantoor in Terneuzen werd ge stolen. De directie van het havenschap hecht zoveel waarde aan het rustplekje aan het Schelpenpad, dat zij gisteren een opmerkelij ke advertentie zette in een regio naal dagblad. 'Op maandagochtend 16 augus tus om 2.44.56 uur is onze bank gestolen. Van deze ontvreem ding zijn videocamerabeelden gemaakt. Wij stellen de dief in de gelegenheid de bank ano niem terug te plaatsen. Mocht dit binnen een week niet gebeu ren, dan zijn wij genoodzaakt de beelden beschikbaar te stel len aan de politie', meldt de ad vertentie. voorzien van een teke ning van een romantisch zitje. Communicatiemedewerkster Manon Verouden van Zeeland Seaports vertelt dat het ha venschap bewust niet meteen naar de politie is gestapt om aangifte te doen. Dat is immers' volgens haar geen garantie voor het terugvinden van het bankje. „Het gaat ons ook veel meer om genoegdoening. Dit bankje is ons geschonken door de architec ten en aannemers die aan ons nieuwe kantoor in Terneuzen hebben gewerkt. Het gaat ons er vooral om dat de meneer die dit op zijn geweten heeft, niet meer lekker op zijn bankje zit", aldus Verouden. Bluf Achterdochtige lezers van de ad vertentie zouden kunnen den ken dat Zeeland Seaports bluft met het bezit van videobeelden, maar Verouden spreekt die ge dachte met klem tegen. „De dief is ongeveer vijf minuten in beeld. Het is goed te zien hoe hij er met het bankje onder zijn arm vandoor gaat. Het is aanne melijk dat hij vooraf al eens een kijkje bij het bankje heeft geno men, want het was met schroe ven vastgezet in de grond. Hij moet dus hebben geweten hoe hij het moest losmaken. door Rolf Bosboom Geen land weet deze zomer in positie ve zin meer de aandacht op zich te vestigen dan Griekenland. En dat alle maal dankzij de sport. Begin juli ver sloeg het nationale voetbalelftal gast land Portugal in de finale van de Euro pese Kampioenschappen. Momenteel zijn alle ogen van de wereld gericht op Athene, dat met de Olympische Spelen veel lof oogst. Grieken in Zeeland be zien de rijke aandacht voor hun moeder land met ingehouden trots. In café De Pimpelaar in Vlissingen staan twee televisieschermen voortdu rend aan. Maanmannetjes op fietsen zonder remmen trappen als bezetenen over de wielerbaan van het Olympisch sportcomplex. Uitbater Spyros Plako- giannis werpt er af en toe een blik op. „Ik probeer het te volgen, vooral als er Grieken meedoen." Dat die herhaalde lijk bij dopingaffaires zijn betrokken, heeft hem 'zeer teleurgesteld'. Tweeënhalf jaar geleden kwam hij naar Nederland, waar hij een buurtcafé be gon met een interieur dat zijn afkomst zeker niet verloochent. Regelmatig heeft hij ook landgenoten aan de toog. Ze volgen de sportieve ontwikkelingen met meer dan gewone belangstelling, maar die interesse moet ook weer niet worden overdreven, vindt Spyros. „Na tuurlijk zijn we wel trots. Ze zouden het elke vier jaar moeten doen, maar dat is natuurlijk niet mogelijk. Dat zou ook veel te duur zijn." In hoeverre zijn land de vruchten plukt van de Spelen is nog de vraag. Eind dit jaar gaat hij even terug, om wat familie en vrienden te zien. „Ik verwacht dat het land toch veranderd is, als ik zie wat ze allemaal hebben gedaan. Er wa ren grote problemen in Athene, met de smog, met het verkeer. Dat laatste is nu misschien opgelost." Spyros Plakogiannis: „Ze zouden de Olympische Spelen elke vier jaar in Griekenland moeten houden." foto Ruben Oreel De vrees van de buitenwacht dat de di verse accommodaties niet op tijd klaar zouden zijn, was volgens de Grieken zelf niet terecht. Ze kennen de mentali teit, de werkwijze in hun vaderland. „Als je maar genoeg betaalt, is het al tijd op tijd af", zegt Spyros. Land- en plaatsgenoot Anestis Tsiftsis was vijf maanden geleden nog in Athe ne en zag met eigen ogen hoeveel er nog moest gebeuren. „Maar Grieken kun nen heel hard kunnen werken. Ze zor gen ervoor dat alles precies op de dag van de opening klaar is." Hij volgt de Olympische Spelen van be gin tot eind. „Helemaal. Alle sporten, maar het mooiste vind ik voetbal. Zago- rakis is mijn favoriet. Toen Grieken land Europees kampioen werd, was ik echt heel blij. Natuurlijk ben ik nu ook trots, het is mijn land. De Olympische Spelen zijn toch een traditie die in Grie kenland begonnen is." De beelden van de Akropolis en andere fraaie, historische plekken op de televi sie hebben niet direct geleid tot een mas sale belangstelling van Nederlanders om het land ook met eigen ogen te zien. „Daar merken we weinig van", zegt Wil lie Dingemanse, eerstverantwoordelijke op de Goese vestiging van Reisburo Ro sa. „Als het al invloed heeft, merken we dat pas op z'n vroegst volgend jaar. Griekenland is toch een seizoensmarkt. In de winter heb je er nauwelijks reizen naartoe." Ook reisbureau World of TUI in Goes bespeurt geen extra animo voor Grie kenland. „Niet echt", zegt Ramona Ko- le. „Griekenland is juist minder popu lair aan het worden, doordat Turkije een grote concurrent is geworden. Maar misschien dat het nog gaat gebeuren." Restaurants De Griekse restaurants merken wel enigszins dat hun land deze zomer in de belangstelling staat. „Er komen wat meer mensen", zegt Vasilios Papaposto- lou van Poseidon in Vlissingen. „Bij ons staat de televisie aan, zeker bij belang rijke wedstrijden. Ik probeer veel te kij ken. Ook het zwemmen, want dat is voor de Nederlanders belangrijk. Als de klanten vragen 'Wie zit er in de finale?', moet ik toch antwoord kunnen geven." Bij Saloniki in Goes maken de televisies met daarop de Griekse zender, zowel in de keuken als in het restaurant zelf, overuren. „Er zijn zelfs klanten die per se in de buurt van tv willen zitten", zegt een (Nederlandse) medewerkster. „Het is wel druk de laatste tijd, maar dat kan ook met de vakantieperiode te maken hebben." Haar Griekse collega's zijn trots op hun land, merkt ze. „Maar ze scheppen er niet over op." A. Kourtakis van Kreta in Oostkapelle constateert juist weinig verschil in klan dizie. „Maar wij zijn afhankelijk van toeristen, helemaal seizoensgebonden. We proberen zelf wel veel te kijken, zo als de marathon. Natuurlijk is het leuk dat de Olympische Spelen in Athene zijn. Alle Grieken vinden dat prachtig." In het restaurant staat echter geen tv. „We moeten ons op het werk concentre- rén." door Aector Dooms MIDDELBURG - Zijn vrienden zitten zeker niet bij de politie. In het verleden heeft hij regel matig aanvaringen gehad met agenten, die meestal tot een gang naar de rechter leidden. Gisteren was het weer zover. De 70-jarige inwoner van Scherpe- nisse moest zich in Middelburg verantwoorden voor een ernsti ge bedreiging van een politie man in burger en het plegen van verzet bij zijn arrestatie. „Het zijn allemaal leugens", brieste hij. De Scherpenissenaar reageerde furieus op de eis van officier van justitie J. Zonder van: dertig uur werkstraf, 300 euro boete en het betalen van een voorschot van 500 euro smartengeld aan de agent. Voor al dat laatste bracht hem in alle staten. „Die agent heeft mij ver wond. U snapt mij niet." Voordat de man in een oeverlo ze discussie verviel, werd hij on derbroken door politierechter A. Janssens-van Kampen. „Ik ga u monddood maken en het vonnis uitspreken." De politie rechter liet de werkstraf vallen en veroordeelde de verdachte tot 800 euro boete. Ook moet hij 500 euro smartengeld betalen. De agent had 1000 euro ge vraagd. „Als u niet betaalt dan wordt het tien dagen hechte nis." De reactie liet niet lang op zich wachten. „Dan ga ik zit ten." Onplezierig De man zat nog in zijn proeftijd toen hij op 22 juni het aan de stok kreeg met de hem bekende politieman. Die was die dag in Tholen in gezelschap van een aantal mensen broccoli aan het snijden. Dat zag verdachte. Hij parkeerde zijn auto en pakte zijn camera om een foto van de agent in burger te maken. Dat was de aanleiding tot een onple zierige confrontatie. De agent wist het fototoestel af te pak ken. „Jou moet ik hebben, ik maak je kapot", had de man geroepen. Dat had ook een hoord. Inmiddels was d gewaarschuwd. Met veel moei wisten agenten hem uit zijn ai to te halen en de recalcitrant man in de boeien te slaan. dagvaarding had hij op het po] tiebureau verfrommeld. j „De agent heeft mij een vuij slag gegeven. Hij heeft dezaki omgedraaid", beweerde hij. officier vroeg zich af waarq verdachte zo nodig foto's van t agent in burger moest make „U bent op vergevorderde lee tijd, maar u komt elke keerli rug bij justitie. Dat is zorg lijk." De officier vond het vent onverstandig dat hij zijn adv< caat naar huis had gestuurde de uitspraak volgde nog scheldpartij van de Scherpenii senaar. Hij kondigde aan tege zijn straf in hoger beroept gaan. KLOOSTERZANDE - In zwembad De Honte in Kloosterzande werd giste ren de 25.000ste bezoeker verwelkomd. Jorg Verhallen (12) uit Kloosterzande ontving van. de Hulster wethouder F. van Driessche een bos bloemen, een handdoeken, een abonnement voor vol-| gend jaar. Vorig jaar onthaalde De Honte de 25.000ste bezoe ker al in juli. Sinds de ope ning van het openlucht, zwembad in 1967 werd de ze mijlpaal niet altijd ge haald. Het seizoen 2002 viel tegen door het slechte weer. De Honte is nog tot en met 10 september ge opend. Scene uit de film La Meglio Gioventii van regisseur Marco Tullio Giordano, over het leven van twee broers die opgroeien in Rome. foto GPD door Ali Pankow ZIERIKZEE - Filmtheater Fizi in Zierikzee begint het nieuwe filmseizoen met een Italiaans weekeinde. Dat gebeurt met het zes uur du rende Italiaanse familie-epos La Meglio Gioventii van Marco Tullio Giordano met in de hoofd rollen Luigi Lo Cascio en Ales- sio Boni. De film is zowel in twee delen (op vrijdagavond 3 en zondagavond 5 september) als in zijn geheel (op zaterdag 4 september) te zien. In de pauze tijdens de zaterdag- VcCorstelling krijgt het publiek eeh Italiaanse maaltijd geser veerd. Het tweeluik La Meglio Gioventii (De Beste Jeugd) be schrijft de lotgevallen van de broers Carati en hun familie ge durende vier decennia tussen 1966 en 2002. De turbulente Ita liaanse geschiedenis, met daarin de overstroming in Florence, de studentenbeweging na mei '68, de massaontslagen bij Fiat, het terrorisme van de Rode Briga des en de maffia-aanslagen op Sicilië, speelt op de achtergrond een rol. Het verhaal speelt zich af in het decor van het prachtige Italiaan se landschap. De broers Nicola en Matteo groeien op in Rome en delen alles: hun hobby's, hun vrienden. Maar wanneer ze de gehandicapte en verwaarloosde Giorgia mee op reis willen ne men, komt het verschil in karak ter tussen de twee broers pijn lijk tot uiting. Nicola is de opti mist en romanticus, Matteo zijn contrast: heroïsch, maar te zeer in onvrede met zichzelf en de we reld om zijn weg te kunnen vin den. De broers houden van elkaar, maar raken steeds verder van el kaar verwijderd. Ze kiezen elk een eigen weg. Nicola wordt psy chiater en Matteo politieagent. De toeschouwers zien hun le vens tot bloei en tot crisis ko- Miniserie Regisseur Marco Tullio Giorda no schreef La Meglio Gioventii oorspronkelijk als miniserie voor de Italiaanse televisie. De film won de KPN Publieksprijs op het Filmfestival van Rotter dam 2003. Filmtheater Fizi hoopt met dit Italiaanse week end een succesvolle start van het nieuwe seizoen te maken. Dankzij veel hulp van vrijwili- gers en sponsors heeft het gloed nieuwe bestuur kans gezien dit weekend aan te bieden. Bovendien staat er voor de ko mende weken een boeiend pro gramma op de rails met films als Bright Young Things van Stephen Fry op vrijdag 10 en za terdag 11 september, The Lady- killers van Ethan en Joel Coen op vrijdag 17 en zaterdag 18 sep tember en American Splendor van Robert Pulcini en Shro Har vey Pekar op vrijdag 24 en zater dag 25 September. De filmmarathon begint op za terdag 4 september met deel 1 van La Meglio Gioventü (15- 18.15 uur) en deel 2 (20-23 uur). Kaarten zijn verkrijgbaar bij Fi zi aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee. De voorstellingen op vrijdag 3 en zondag 5 september beginnen om 20.00 uur. Voor deze avonden kan men re serveren via telefoonnummer: 0111-411223. door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - De opzet heeft zich de afgelopen jaren bewe zen. Het Walchcrse festival Jazz by the Sea, dat 14 september be gint, heeft daarom geen wezen lijke veranderingen doorge voerd. Om het nog steeds groeiende aantal bezoekers te bedienen, is de programmering met voornamelijk oude stijl jazz wel iets uitgebreid. Jazz by the Sea dankt zijn naam aan de programmering op de af sluitende zondagmiddag (19 sep tember). Langs de hele kustlijn van Walcheren, van Veere tot en met Vlissingen, zijn dan in strandpaviljoens, cafés en res taurants aan jazz verwante mu ziekstijlen live te beluisteren. Van twee tot zes uur wordt de jazz dan letterlijk aan de vloed lijn gespeeld. Dit jaar treden op vierentwintig locaties in totaal drieëntwintig bands op. Daaron der bevinden zich bekende Zeeuwse groepen als Jazzebel, The New Orpheans en Marjon van Iwaarden, Champagne Char lie en Misty. Eerder op de dag kan in de Sint Jacobskerk in Vlissingen de tra ditionele jazzkerkdienst (12.30 uur) worden bezocht. Daaraan verlenen de New Orleans Roof Jazzmen, de Windy City Jazz band, gospelpianist Emile van Pelt en de gospelzangeressen Nancy Lautan, Carmen Bos- scher en Fanny Goodhart hun medewerking. In Veere wordt van twee tot zes uur een street- parade gehouden met medewer king van The Honkers Brass band, Puple Jazz Band en Old Dixie Street Paraders. De grote streetparade van Jazz by the Sea vindt zaterdag 18 sep tember (14 tot 18 uur) plaats in Domburg. Daaraan wordt deel genomen door de Toetsie Foet sie Jazzband, de May Day Jazz band, de Juggets Jazzband, de Blues Marbel Silver Cornet Band, de Original Zealand Streetparade Jazzband en de Ko- ninck Streetparade Jazzband. Op de zaterdag staan nog veel meer optredens gepland, vooral in Domburg. In de tuin van het Marie Tak van Poortvliet Mu seum speelt de Anke Angel Boo gie Band (11 uur). Op het De Ko- ninkplein bij het Badhotel tre den achtereenvolgens de Oriëntal Jazzband (12.30 uur), Red Wing (14.45 uur), Swamp (17 uur) en The Antique Six Jazzband (19.30 uur) op. 's Avonds staan concerten ge pland van het Duo Joop Kort in Hotel Kijkduin (18 uur), Jazz Steps in Restaurant 't Koetshuis (18.30 uur), Jazz Team in Grand Café Juliana (19.30 uur), de Oriëntal Jazzband in 't Groentje (21 uur), Red Wing (21 uur) in restaurant In den Walcherschen Dolphijn en de Scaldis Jazz Band in De Roode Leeuw (21 uur). In Oostkapelle speelt de Four Stream Jazzband in Bos en Duin (20 uur), Pigalle44 speelt in het Zijdemuseum in Melisker- ke (14 uur) en The Paradise Jazz band op de Markt in Westkapel- le (20 uur). Jazz by the Sea begint op dins dag 14 september in Zoutelan- de. Het Evergreen Swingtet ver zorgt het openingsconcert in Ho tel Willebrord (20 uur). Een dag later treedt de Willie Ashman Original Jazzband daar op in de Muziektent (20 uur). Donderdag 16 september is de beurt aan de Midlife Revival Jazzband in Eet café Royal in Zoutelande (21 uur). Vrijdag 17 september barst het festival echt los met optredens op verschillende Walcherse loca ties. In Zoutelande speelt de Root Digger Jazzband in de Mu ziektent (19.30 uur), in Eetcafé Duïnlust in Dishoek Just in Ti me met Loes van Wees (15 uur) en in Domburg in De Bakkerij The Blue Rhythm Four (14 uur), in Grand Café Juliana het Jazz Team (14.30 uur) en op het De Koninckplein de Bonduelle Swing Commercial Band (19.30 uur). Vanaf 21 uur is het op vrij dagavond in Domburg jazzkroe- gentocht. Jazz by the Sea, dat voor de veertiende keer wordt gehou den, trekt jaarlijks inmiddels meer dan twintigduizend bezoe kers. Het complete programma is te vinden op de internetsite www.jazzbythesea.nl. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZCvi schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Dereacti tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet d de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wordi niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. C redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 18-08 een met kennis geschreven artikel van ir. A. Lafeber over de onzin van windmolens op landlocaties. Kernzaken hierin; verwaarloos bare CO, reductie, gering rende ment, verhoging van energiekos ten, verkwanselen van belasting geld en van open Zeeuws-land schap en bufferzones tussen wo nen en industrie. Welnu; meer mensen met een hogere techni sche opleiding waarschuwen po litici zeer kritisch te zijn ten aan zien van de windhandel. De windlobby is bezig de winstmar ges van 30 procent te verdedi gen. Boeren die hun land be schikbaar stellen spreken van 'het vijfde gewas'. Milieumotie ven? Kosten-'oaten-analyses heb ben in deze windhandel minder prioriteit. Momenteel loopt er in deze vakantieperiode bij de ge meente Terneuzen een vrijstel ling art.19 WRO voor de Koe- gorspolder, centraal gelegen tus sen Axel-west, Temeuzen-Zuid, Sluiskil en Spui /Schapenbout. In dit gebied wil de Firma Win Wind 22 megawindmolens van 125 meter hoog plaatsen. Deze zullen zo'n veertig meter boven 'Yara' Sluiskil uitsteken en tot in de wijde omgeving het beeld en geluid bepalen. Opnieuw wil men hier open land ver-indus- trialiaseren met 22 draaiende at tracties. Wie stopt deze onzin? Of moeten deze attracties alleen op zondag stilstaan en verder tot last? De stichting 'Houdt KGP en omgeving leefbaar' voert actie in wijde omgeving en geeft aan tot het uiterste te gaan om deze industrie uit het leef-woon-milieu te weren. Ge lukkig ondervinden ze hiervoor meer en meer steun zoals in de PZC van 21-08 opgenomen. M.I. Meesen Graafjansdijk 76, Axel Op de dag waarop Esther Goj tink op Beachy Head heeft gi staan (PZC 20-8), stond ik i ook. Ik heb helemaal geen nega tief gevoel bij deze plek, nil meer dan dat ik de trein in Ni derland zie langskomen. W( kreeg ik een negatief gevoel b het (per ongeluk) meemakf van wat Esther noemt 'een vlieg show', wat in mijn belevingea angstaanjagende propagand was voor het Britse leger, me een bloedstollende actie van ee F16. Daarbij werden de meest ge avanceerde vernietigingswa pens en systemen 'geshowd' ben zo snel als ik kon naar Bei chy Head gegaan, alwaar ik ee fijne wandeling in een steng bries heb gemaakt. Het was ii tegenstelling tot wat Esther mee maakte niet stil, met hier ea daar een verlaten wandelaa maar overvol met Britten, d) op deze plaats een goed ova zicht hadden op de stunts va de F16. Dat deze geweldig mooie ple ook een negatief kantje hea (net als ieder flatgebouw spoorlijn) weten we al genoq uit documentaires die de BB hierover gemaakt heeft. Je moe veel gevoel voor drama hebbe om op zo'n mooie dag als toe# het negatieve te laten overheer sen. Ik heb er ook genoeg gewaï deld, maar ben nog nooit te mand tegengekomen, die mi] ef| van wilde weerhouden van klif te springen. Ik heb cos nooit de behoefte gevoeld, m* schien dan deze keer een ha klein beetje bij het zien van kd kicken van de mensen op de mik taire schow. Truus van Eenenim Schoolstraat 1 Vhssin^ (Advertentie) Champagne Charlie is dit jaar op zondagmiddag van de partij op het festival Jazz by the Sea. foto Lex de Meester Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40