Zalm schrapt pas in 2006 huizenbelasting Zelfonderzoek Kamerleden Minder steun in Al Muthanna Minister stelt regeling jaar uit wegens geldgebrek een troepen aar Burundi Politie maakt einde aan gijzeling vier kinderen Noodweer treft vooral het midden van Nederland Meer aangiften Universiteit begint eliteklas Diefstal gehuurde machines stijgt Man pleegt negentig autokraken Eis tbs wegens groepsverkrachting Daling aantal overvallen zet door Vrijspraak vakbekwame kluisjesrovers Computerkrakers kunnen nu gluren in de huiskamer woensdag 25 augustus 2004 J jyinnze redactie binenland EN HAAG De onroerend- ukbelasting (ozb) wordt pas jiuf 2006 voor een deel ge knipt. Dat is een jaar later inde bedoeling was. Dit heeft nkabinet besloten. (orde afschaffing van het be er,ersdeel van de ozb valt bij meenten straks zo'n 945 mil- aeuro aan inkomsten weg. In regeerakkoord staat dat die pp moet worden gecompen- sö met een extra storting in l Gemeentefonds. Minister in van Financiën heeft dat t'dnuniet. faffing van de ozb is boven- n bedoeld als financiële com- «atie voor een verwachte, ske stijging van de ziektekos- jjSÉnies. Die is een gevolg de beoogde stelselwijziging ide gezondheidszorg. Deze in lopende hervorming wordt pas 2006 doorgevoerd, in wilde de gedeeltelijke af- saffing van de ozb echter het ètzosnel mogelijk binnenha- omdat dit een verkiezingsbe- 6e van zijn partij, de WD, eVereniging Nederlandse Ge- (Biten (VNG) is blij met het Stel De gemeenten zijn tegen igedeeltelijke afschaffing van itfzb, omdat zij daardoor voor ninkomsten nog meer dan nu igeval is, afhankelijk worden mhetRijk. linima jkom inhoudelijke redenen is VNG niet erg gecharmeerd ide (gedeeltelijke) afschaf- igvan de ozb. Volgens recente ifers betalen 800.000 minima ai ozb. Deze bevolkingsgroep net dus op een andere manier ir de stijgende ziektekosten- ïinies worden gecompen- •rd. Daarnaast, stelt de VNG, literen rijke mensen met een nu huis meer van de afschaf- EN HAAG - Nederland levert lorlopig geen militairen of 16-vliegtuigen aan de ü-macht in Burundi. Dat (ft de woordvoerder van mi- Ér Bot van Buitenlandse Za- igisteren gezegd. reageerde daarmee op een tidooi van PvdA en D66 om «pen of F-16-fotoverkenners het Centraal-Afrikaanse sd te sturen. ai militaire bijdrage op lange- iermijn aan de VN-macht Mo rn buurland Congo sluit het iderlandse kabinet overigens uit, aldus de woordvoerder Bot. De VN praten nu zelf over een ilbreiding van Monuc. Dat t-Jhten we af. Bovendien wil- t de landen in de regio het aagzelf oplossen, met militai- uit de eigen regio", aldus de wrdvoerder. «Kamerleden Koenders (Pv- 1) en Dittrich (D66) hadden tandag na een bezoek aan «go en Burundi gepleit voor ■a Nederlandse militaire bij- bgeaan Monuc. ANP fing dan mensen met een smalle beurs en een bescheiden onder komen. Het kabinet puzzelt niet alleen over de koopkracht van de mini ma in 2006, maar ook over die van het komend jaar. Volgens cijfers van het Centraal Planbu reau gaan minima (onder wie veel AOW'ers) er dan 2 procent op achteruit. De 'gemiddelde' Nederlander gaat er volgend jaar ongeveer 1 procent op ach teruit. „We kijken nu hoe we de pijn eerlijker kunnen verdelen", aldus minister De Geus (Sociale Zaken) gistermiddag na afloop van een ingelaste kabinetsverga dering. Hoe de pijn bij de minima wordt verzacht, is nog onduide lijk. Waarschijnlijk neemt het kabinet eind deze week een be slissing. Er liggen verschillende scenario's op tafel. Gedacht wordt onder meer aan een hoge re fiscale korting voor ouderen. Ook het iets verlagen van het laagste belastingtarief is een op tie, evenals het verhogen van de AOW. Nadeel daarvan is dat ie dereen daarvan profiteert en niet alleen de minima, wat de maatregelen erg duur maakt. Veel geld is er niet. Tot nu toe heeft het kabinet pas zo'n 300 miljoen kunnen vrijmaken voor de koopkrachtreparatie door af schaffing van de pc-privé-rege- ling en het dubbele spaarloon (werknemers die bij twee bazen profiteren van de regeling). Een andere optie is een kleine aan passing in de belastingtarieven, waardoor mensen eerder in een hogere schaal terecht komen. Zalm is daar echter geen voor stander van. GPD van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Met de aan houding van een 40-jarige man heeft de politie in de nacht van maandag op dins dag een eind gemaakt aan een urenlange gijzeling van vier kleine kinderen in een flat in Maastricht. Er raakte nie mand gewond. De man had zich tijdens de gijzeling overgoten met benzi ne en dreigde zich in brand te steken. Toen de politie pro beerde met hem in contact te komen, sloeg hij een raam in en richtte een wapen op de agenten. Hij schreeuwde zich zelf en zijn vier in de woning aanwezige kinderen van vijf jaar tot zeven maanden te zul len doden. Daarbij hield hij een van de kinderen in zijn armen. Een brandweerman bevrijdde een van de kinderen, nadat hij via een ladder het balkon had be reikt. Twee onderhandelaars van de politie haalden de man uiteindelijk over de ove rige drie kinderen vrij te la ten. Daarna gaf hij zichzelf over. Het wapen waarmee de man had gedreigd, bleek een alarmpistool te zijn. De vriendin van de verdach te, die tijdens de gijzeling niet thuis was, liet in een uit zending van de omroep in Maastricht weten dat zij en haar kinderen 'erg overstuur' zijn. Zij zei de relatie te wil len beëindigen. Buurtbewo ners klaagden dat de man en zijn vriendin de buurt al ja ren terroriseren. GPD/ANP AMSTERDAM - Al schuilend onder een paraplu voor de regen laten toeristen in de binnenstad van Amsterdam het noodweer over zich heen komen. De stevige regen- en onweersbuien die gisteren over Nederland trokken, leidden in het verkeer tot een drukkere avondspits. Op het hoogtepunt ervan, rond half zes, stonden er 39 files met een totale lengte van 166 kilometer. Het treinverkeer in het midden van het land werd gistermiddag enige uren ontregeld door een aantal blikseminslagen in Utrecht, Amersfoort en Zoeter- meer. foto Phil Nijhuis/GPD LEEUWARDEN - Tegen de 16-jarige jongen uit Leeuwar den, die begin deze maand zijn ex-vriendin in brand stak, ko men meer aangiften bij de poli tie binnen. Een 15-jarig meisje uit Mars- sum deed gisteren aangifte van mishandeling en bedreiging. Het meisje was eveneens een ex-vriendinnetje van hem. Jongens die eerder door hem zijn bedreigd, hebben dit inmid dels ook gemeld bij de politie. GPD KLE.E.D JE- AA/-J DICUL MJ.N' OUPER.S" W'ULbN JE- "Z-ltAsJ Alle politieke kopstukken die knopen hebben doorgehakt over Betuwelijn en hogesnelheidslijn moeten vanaf volgende week voor de parlementaire commis sie infrastructuurprojecten ver schijnen. Maar ook de Tweede Kamer zelf qaat met de billen bloot. door Frouke Houtman DEN HAAG - Bij het parlemen taire onderzoek naar megapro jecten moet ook de Tweede Ka mer komen uitleggen hoe het mogelijk is dat de kosten zo hoog zijn opgelopen. Maandag begint een serie open bare hoorzittingen waarvoor be trokken ministers, topambtena ren en Kamerleden zijn opgeroe pen. Tenslotte waren zij het die het laatste woord hadden bij grote infrastructurele projecten zoals de Betuwelijn Eén belangrijke constatering doet de vijfkoppige commissie alvast: Kamerleden waren niet altijd goed op hoogte als ze be langrijke besluiten over me gaprojecten moesten nemen. Hiervoor zijn verschillende oor zaken. Soms was een bewinds persoon terughoudend met het verstrekken van (de juiste) infor matie. Kostenramingen waren structureel te optimistisch. Niet vreemd, als je bedenkt dat de Kamer vermoedelijk nooit met de komst van de Betuwelijn had ingestemd als vooraf bekend was geweest dat die in totaal 4,9 miljard euro zou gaan kosten. De Kamer gaf er haar goedkeu ring aan toen het nog over een bedrag van 1,1 miljard euro (2,5 miljard gulden) ging. Kritisch Commissievoorzitter Adri Dui- vesteijn kent geen ander door de Tweede Kamer uitgevoerd on derzoek dat zo kritisch over zichzelf is. Kamerleden zullen zich moeten verantwoorden van wege het 'missen' van beschikba re informatie, overigens ook bui ten hun schuld. Zo is de gemiddelde levensduur van een megaproject langer dan die van een Kamerlid. De eerste nota over de hogesnelheidslijn verscheen al in 1973, maar de Tweede Kamer is sindsdien wel tien keer van samenstelling ver anderd. Dat komt de continuï teit uiteraard niet ten goede. Soms wordt de volksvertegen woordiging pas in een laat sta dium bij besluitvorming betrok ken. Zo zou de Kamer pas in 2007 een principebesluit nemen over aanleg van de Zuiderzeelijn, maar de kogel is op bestuurlijk niveau al lang door de kerk. In middels heeft de commissie hier een stokje voor gestoken en wordt de Kamer vanaf het begin bij de spoorlijn naar het Noor den betrokken. Anderzijds wordt een Kamerlid ook wel eens bedolven onder in formatie. Met de rapporten over de betrokkenheid van het be drijfsleven bij projecten kun je 'een kamer vullen', aldus Duives- teijn. Bijzaak Wat Kamerleden wel aangere kend kan worden is dat ze hoofd- en bijzaak niet altijd van elkaar kunnen scheiden. Hele Kamerdebatten werden gewijd aan een spoortunnel van een paar miljoen, terwijl veelvou den daarvan werden uitgegeven zonder dat er een haan naar kraaide. De vijfkoppige commissie roept naast betrokken volksvertegen woordigers en ambtenaren een hele reeks oud-bewindslieden op voor de hoorzittingen. Onder hen kopstukken als oud-pre mier Kok en de oud-ministers van Verkeer en Waterstaat Kroes, Maij-Weggen, Jomtsma en Netelenbos. Aan het slot wordt ook de huidige minister Peijs van Verkeer aan de tand gevoeld. Het parlementair onderzoek moet 'een toetsingskader voor de toekomst' opleveren. Maar verwacht geen schokkende ont hullingen, waarschuwt Duiveste- ijn: „Natuurlijk duikt er hier en daar een fraudegeval op. Maar daar zijn we sinds de bouwfrau de-enquête aan gewend ge raakt," GPD ROTTERDAM - De Erasmus Universiteit Rotterdam be gint in januari een 'honours programme'. Studenten die hun eerste bachelorjaar afronden met goede cijfers, mo gen solliciteren naar een plek in een eliteklas. Een jaar lang krijgen de 25 geselecteerden een avond per week extra college. Zij betalen hiervoor geen extra collegegeld. Welkom zijn studenten uit alle studierichtingen, mits ze hun eerste jaar hebben afgerond met een gemiddeld cijfer van 7,5, en geen cijfers hebben onder de 6,5. GPD APELDOORN - Verhuurbedrijven van bouwmachines worden steeds vaker bestolen. Dat stelde verzekeraar Cen traal Beheer Achmea gisteren. Jaarlijks verdwijnen dui zenden vorkheftrucks, shovels en graafmachines. Achmea schat dat er dit jaar van bouwplaatsen en ver huurbedrijven tussen de 15 en 20 miljoen euro aan materi eel verdwijnt. De groei voor volgend jaar is volgens de ver zekeraar geraamd op 10 tot 15 procent. Het gaat veelal om huurders die de spullen niet meer terugbrengen. ANP ALMERE - Een 22-jarige man uit Almere is opgepakt op verdenking van ongeveer negentig autokraken in Almere in de afgelopen drie maanden. Dat maakte de politie giste ren bekend. De man werd op heterdaad betrapt toen hij zijn buit aan een 34-jarige plaatsgenoot wilde verkopen. De heler be kende wel vaker spullen afkomstig van autokraken te heb ben gekocht van zijn plaatsgenoot. Die goederen verkocht hij door. ANP ROTTERDAM - De officier van justitie in Rotterdam heeft gisteren jeugd-tbs geëist tegen twee jongens van 15 en 16 jaar oud voor betrokkenheid bij een groepsverkrach ting in Rotterdam-West. De jongens zouden in twee geval len aanwezig zijn geweest bij het misbruiken van meisjes, die tussen de 13 en 15 jaar oud waren.. Volgende week dinsdag moeten de vier hoofdverdachten in deze zedenzaak voor de rechter komen. De advocaten van de Rotterdamse jongens stellen dat de meisjes in veel gevallen vrijwillig meededen aan de seks. ANP DEN HAAG - De daling van het aantal overvallen heeft zich in het eerste halfjaar van 2004 doorgezet, meldde gis teren het Nederlands Politie Instituut. Er zijn 1169 over vallen gepleegd, 29 minder dan de dezelfe periode in 2003. Sinds 2000 nam het aantal met ruim 15 procent af. In de detailhandel was er een daling van 482 naar 434. Een afname was er ook bij juweliers (22 naar 13), slijters (49 naar 37) en pompstations (96 naar 85). Van een toena me was sprake bij banken (42 naar 59), taxi's (53 naar 67) en woningen (261 naar 275). Van de 1169 overvallen mislukten er 252. Er vielen vijf do den en 168 gewonden. De politie hield zeshonderd over vallers aan en wist 343 zaken op te lossen. De verwach ting is dat dit aantal (ongeveer 29 procent) nog iets zal stijgen omdat enkele zaken nog in onderzoek zijn. ANP In een al tot 'Leeuwenkuil' omgedoopte zaal worden de komende drie weken onder anderen minister Peijs van Verkeer en haar voor gangers aan de tand gevoeld. foto Inge van Mill/ANP BREDA - De rechtbank in Bre da heeft gisteren wegens gebrek aan bewijs drie Amsterdammers vrijgesproken die verdacht wer den van een spectaculaire kluis- jesroof bij de Fortis Bank in Bre da mei vorig jaar. Een van hen werd wel wegens heling tot tien maanden cel veroordeeld. De officier van justitie had de rechtbank twee weken geleden gevraagd de verdachten vrij te spreken wegens gebrek aan be wijs. Hij had zelfs bewondering voor de manier waarop de roof was uitgevoerd en sprak van 'ouderwets vakwerk'. In het laatste weekeinde van mei vorig jaar lieten twee of drie mannen zich insluiten in de bank, in het gedeelte waar zich de kluizen bevinden. In 65 uur braken ze zeshonderd van de 950 kluisjes open. Op maandag ochtend werd een medewerkster van de bank overmeesterd, waar na de overvallers ervandoor gin gen met 940.000 euro, sieraden en waardepapieren. De rechtbank noemde de kraak 'bijzonder professioneelANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De Iraakse bevol king ziet steeds minder in de aanwezigheid van de Nederland se militairen in de provincie Al Muthanna. „Het wordt moeilij ker om de steun van de bevol king vast te houden", waar schuwde minister Kamp van De fensie gisteren in een spoed debat over de situatie in Irak. De Tweede Kamer had felle kri tiek op de slechte inlichtingen positie van de Nederlandse mili tairen, die tien dagen geleden leidde tot een dodelijke aanval. Daarbij kwamen twee Neder landse voertuigen in een hinder laag terecht. Het incident mond de uit in een vier uur durende beschieting waarbij wachtmees ter Severs om het leven kwam en vijf militairen gewond raak ten. Alle fracties vonden het onver teerbaar dat Nederland niet ge tipt was over de grootscheepse aanslag. „Waarom hebben wij zolang op de Irakezen ver trouwd", wilde PvdA'er Koen ders weten. Kamp bestreed dat Defensie naïef is geweest. Hij heeft inmid dels wel maatregelen genomen om zelf meer inlichtingen te ver zamelen. Zo gaan er zestig infan teristen extra naar Irak. Hij be nadrukte echter dat aanslagen nooit uit te sluiten zijn. „Irak is een aaneenrijging van aansla gen en incidenten op dit mo ment. Ik kan niet garanderen dat onze inlichtingenpositie zo danig zal zijn dat we aanslagen kunnen voorkomen." De Iraak se bevolking ziet de buitenland se troepen het liefst verdwijnen, aldus de minister. „Zij zijn blij dat Saddam Hoessein weg is, maar ze willen ook dat de bui tenlanders zo snel mogelijk weg gaan." In de provincie Al Muthanna, waar de dertienhon derd Nederlanders gelegerd zijn, staat de bevolking nog steeds 'in meerderheid welwil lend' tegenover de militairen. Onder druk van de strijd in Na- jaf wordt het wel steeds moeilij ker die steun te houden. Onderschat Door kleine hulpprojecten en een open houding naar de bevol king wil Kamp zich daar zo lang mogelijk van verzekeren. „Dat is onze belangrijkste veiligheids maatregel." Hij gaf toe dat hij de aanval op de colonne van Se vers in eerste instantie onder schat had. „De ernst en omvang werden pas later duidelijk." Daarna zijn extra veiligheids maatregelen genomen en is be sloten pantservoertuigen en ter reinwagens te sturen. GPD nage. Thuis is het vergelijkbaar met de buurman die door de gor dijnen in de huiskamer gluurt. De Nederlandse distributeur van Sophos zegt dat Rbot-GR in de afgelopen dagen is ontdekt en geanalyseerd. Bescherming is inmiddels beschikbaar. Een woordvoerder van het Ne derlandse bedrijf constateert een nieuwe trend. „Virusschrij vers verspreiden niet langer al leen lastige, vervelende codes. Rbot-GR is het bewijs dat ze steeds vaker uit zijn op privacy gevoelige informatie." Ondanks de beschikbare be scherming bestaat het risico dat virusschrijvers varianten op Rbot-GR ontwikkelen. Sophos adviseert daarom de spanning van de webcam af te halen, als die niet in gebruik is. ANP van onze redactie binnenland GORINCHEM - Computerkra kers gluren sinds enkele dagen in de huiskamers van nietsver moedende computergebruikers. Systemen die besmet raken met het nieuwe virus Rbot-GR staan open voor misbruik, aldus een waarschuwing van computerbe veiliger Sophos gisteren. Uniek is dat de mailworm is ontwor pen om de controle over de web cam te krijgen. Sophos heeft het virus op onge veer honderd computers aange troffen. Kwaadwillenden kun nen een geïnfecteerd systeem, en in het bijzonder de webcam, inschakelen en besturen. Op de werkplek opent de worm alle mogelijkheden voor bedrijfsspio-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3