>zc ïeen euforie over lager tekort Postverleden is bijna uitgewist Geëvacueerde campinggasten vol lof over noodopvang zeeuwse almanak Dispuut Ockenburgh aast op play-offs Zeldzame libellen gesignaleerd Bestraft voor verkeersdelicten Oud-wielrenners op Mosselfeesten Jongen (14) mishandeld Tuingereedschap weggenomen meerite Schouwen-Duiveland hoeft minder te bezuinigen dan gedacht maI^I SAll editie Schouwen-Duiveland «ww.smallsail.nl Eén van de verslaggevers van deze courant was in een moei zaam telefoongesprek verwik keld, met iemand die vond dat zijn beroepsgroep in jour nalistiek opzicht onvoldoen de positief werd belicht. Het dispuut bracht beide partijen nauwelijks nader tot elkaar. De verslaggever wees, in een laatste poging zijn gespreks partner te overtuigen, op een artikel dat die dag de kranten kolommen had gevuld. „Dat ivas een prachtig verhaal", re censeerde hij in één moeite door, „want ik heb het zelf ge schreven. (Advertentie) 0113-315649 tf.pzc.nl ,,il:redactie@ pzc.nl jtbus 314460 AA Goes wrtentie-exploitatie: rtd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; wws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. oensdag 25 augustus 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 AXEL - In Zeeuws-Vlaanderen duiken steeds vaker zeld zame libellen op. Voorzitter P. Geene van de Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland ontdekte de zuidelijke glazen maker vorige maand boven het Mauritsfort, een terrein dat ook wordt beheerd door Staatsbosbeheer. De zuidelij ke glazenmaker komt vooral voor in Zuidelijk Europa en Afrika. Door zijn zwerfgedrag wordt deze libelle de laat ste jaren steeds vaker gesignaleerd in Nederland. „Het waarnemen van deze libellesoort is leuk", stelt bos wachter H. van Hage, „maar door zijn zwervend gedrag kan er geen ecologische waarde aan afgelezen worden." Volgens Van Hage worden libellen steeds meer gezien als een graadmeter voor het milieu. Aan de hand van de voor komende soorten, in combinatie met andere gegevens, kunnen voorzichtige conclusies worden getrokken over de toestand van het betreffende natuurgebied. De vrijwil ligers van Staatsbosbeheer en de boswachters zullen de komende jaren de libellen nauwlettend waarnemen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 39-jarige vrouw uit Serooskerke (S) voor een aantal verkeersdelicten 745 eu ro boete en zestig uur werkstraf opgelegd. De verdachte werd 23 januari dit jaar in Renesse in haar auto betrapt met een alcoholpercentage van 405 microgram, bijna twee keer zoveel als toegestaan. De auto bleek ook niet verzekerd te zijn. Daarna werd de Schouwse twee keer (11 maart en 12 april) aangehouden, omdat ze zonder gel dig rijbewijs in een auto reed. PHILIPPINE - Zes Belgische oud-profwielrenners doen zaterdagochtend tijdens de 28e Mosselfeesten in Philippi ne mee aan de fietstoertocht 'Ereprijs Robert Janssens'. Zo geven de oud-leden van de Eddie Merckx-brigade Vic van Schil en Jos Huysmans acte de présence. Ook oud-Bel gisch kampioen Frank Hoste en de winnaar van de Ronde van Italië, Johan de Muynck, fietsen een rondje mee. De voormalige baancracks Rik van de Linden en 'de blonde pijl' Etienne de Wilde uit Laarne completeren het zestal. De oud-wielrenners doen mee op uitnodiging van de Vlaamse sportjournalist Robert Janssens. De recreatie toerrit begint om 8.00 uur bij café Marti. TERNEUZEN - In de Schuberthof in Terneuzen is maan dagavond een 14-jarige Terneuzense jongen door een groepje jongeren in elkaar geslagen. De jongen werd na een woordenwisseling geschopt en geslagen. MIDDELBURG - Uit een volks tuin aan de Oosterse Lageweg in Middelburg is tussen zondag 22.00 uur en maandag 16.00 uur tuingereedschap weggenomen. Het gereedschap lag in de kist die in de volkstuin staat. De waarde is onbekend. arAii Pankow 01IKZEE - Het financiële te- rtvoor de gemeente Schou- i-Duiveland blijkt iets min- rgroot dan ruim een maand Ifljen werd aangegeven. In ais van de toen berekende miljoen euro, blijkt de ge- ente 4.8 miljoen euro te moe- bezuinigen. „Het valt dus al- aal een beetje mee, maar er Kg lang geen reden voor eufo- zegt wethouder A. Croné i Financiën. Hij benadrukt ;er nog steeds een lange lijst iniet gehonoreerde prioritei- bt 1,2 miljoen euro minder te- j is het resultaat van een ietailleerde doorberekening de budgettaire ruimte voor |emeente tot 2008. Die bud- iare ruimte wordt vooral be- dd door uitkeringen en ver- idingen van het Rijk en in- sten vanuit de onroerende- ilbelasting (ozb). Ke tekent nadrukkelijk aan de huidige doorberekening (geen volledig inzicht ver aft in de toekomstige finan- je situatie voor de gemeente, gevolgen van de zogeheten lanbercirculaire van het 'ikunnen nog drastisch zijn. tal de besluitvorming rond- idemaximalisering van de ta- ren van de ozb kan van grote !oed zijn. „Ik verwacht dat aster Zalm vasthoudt aan i voornemen de verhoging die tarieven tot één of ander- fprocent te maximaliseren", t Croné. Dat doorkruist het (Advertentie) ts t i u a I U 3 i s n g e n 27 - 28 - 29 WGUSTUS 2004 <3==d voornemen van het college de be lastingen de komende drie jaar steeds met drie procent te verho gen. Volgens Croné is sinds giste ren al wel zeker dat afschaffing van het gebruikersdeel van de ozb nog minstens een jaar voor uit wordt geschoven. De gemeenteraad wordt krap twee dagen voordat er besluiten moeten worden genomen over de uitgangspunten voor de be groting 2005 met deze gewijzig de budgettaire ruimte gecon fronteerd. Volgens Croné levert dat mede door de onzekerheid over de gevolgen van de septem bercirculaire te veel verwarring op. Het college heeft daarom be sloten het voorstel tot vaststel ling van de uitgangspunten op de agenda voor de raadsvergade ring van morgen terug te ne men. Het college wil op korte termijn een informatiebijeenkomst voor de raadsleden beleggen waarin een toelichting wordt gegevens op de berekende budgettaire ruimte. Verder stellen B en W voor de definitieve besluitvor ming over de begroting 2005-2008 uitsluitend te laten plaatsvinden in de geplande raadsvergadering op donderdag 11 november. Wethouder Croné erkent dat de raad nu de kans ontbreekt in een vroegtijdig sta dium al de piketpaaltjes te slaan voor de begroting 2005. Het gevolg zal zijn dat in de be- grotingsraad zelf de degens moe ten worden gekruist over de be stemming van de gemeentelijke financiën. ze zomer volgt de PZC het mpoly-spelbord, dat voor 'U gelegenheid een geheel rniwse invulling heeft ge- yen. i dobbelsteen brengt ons adaag op de Poststraat in itenisse. an veel straten op het Mo- nopoly-bord is gemakke- lf herleiden hoe ze aan hun komen. De Gentsestraat «gtjenaar de Belgische iiop de Schoolstraat hebben 'mensen onderwijs genoten fc Grote Markt is de plek f koopwaar van de hand Zo lijkt ook de naam van Poststraat n Stavenisse lo de tot 1993 was hier het post- Moor. Toch ligt het net iets Iers. De traat is onderdeel 'een eeuwenoude postroute. pwoordig kun je alle hoe- -vande provincie met de au- Sreiken. Dat ging vroeger '-Niet alleen omdat er nog s auto's waren, maar ook wa- ?ote stukken land nog niet gelegd. Doorgaande rou- "(,pen anders dan nu, ver- -ging veel vaker over water, eon het zijn dat alle post 'deBevelanden, Walche- tfjchouwen en Duiveland Overvoerd over Tholen. i: zo. De poststukken Breda werden via Steen- overvoerd naar Tho- •"•dad. Van daaruit bracht de ®taorger de brieven te voet "-'de dorpen op Tholen. Dat !*'wn flinke klus geweest bijvoorbeeld zo'n dertien van Tholen naar p-Annaland. Poststukken ^deBevelanden en Walche- jjffloesten het veer over tus- (bij Scherpenis- een gehucht boorden van Yerseke. Brie- De Poststraat in Stavenisse was vroeger onderdeel van een eeuwenoude postroute. foto Willem Mieras ven met bestemming Schouwen en Duiveland staken het water over met een veerpont tussen Stavenisse en Viane, een buurt schap bij Ouwerkerk. De Poststraat in Stavenisse her innert dus aan de postkarren die over deze weg hobbelden. De straat is niet alleen in zijn soort: veel wegen die op de post route lagen, dragen nog de naam Postweg of Poststraat. Tussen Tholen en Poortvliet loopt een Postweg. Ook de weg die Yerseke en Kapelle met el kaar verbindt, heet zo. Volgens de Thoolse gemeentear chivaris J. Zuurdeeg is de post verbinding in het midden van de achttiende eeuw aangelegd. „Voor die tijd waren er nog geen geregelde verbindingen. Brieven werden meegenomen door beurtschippers. Het ging toen meestal nog niet om de per soonlijke brieven, vaak waren het koopmansbrieven." Het gemeentearchief beschrijft hoe de dienstregeling er in 1822 uitzag. De postwagen vertrok 's ochtends om 11 uur vanuit Breda en kwam pas 's avonds in Tholen aan. De ochtend daarna, om negen uur, liep de postkar binnen in Scherpenisse. Van daaruit ging een deel naar Yer seke en een gedeelte naar Stave nisse. Over de route tussen Scherpenisse, Stavenisse, het veer naar Viane en de eindbe stemming Zierikzee deed de post vijf uur. Dat is nog best een aardige tijd, vertelt Zuur deeg. „Het is verbazingwek kend hoe snel een brief uit Tho len aan de provincie in de negen tiende eeuw werd beantwoord - een stuk sneller dan tegenwoor dig. Dat ligt niet alleen aan het feit dat de provincie er tegen woordig misschien langer over doet om te antwoorden. Het was echt een snelle postverbin ding, op gezette tijden." De Poststraat is niet speciaal aangelegd voor de postroute. De weg lag er al sinds de inpol dering van het dorp. „Stavenis se is helemaal op de tekentafel ontworpen", zegt Zuurdeeg. „Op de kaart van de verkave ling uit 1599 kun je zien dat het de bedoeling was de straat aan te laten sluiten op de huidige Bosstraat." De straat is later verder doorgetrokken tot aan de kerk, in het centrum van het dorp. Het duurde tot de jaren vijftig van de vorige eeuw voor dat de Poststraat haar huidige naam kreeg. Voor die tijd stond ze geregistreerd als de Stavenis- seweg (het verlengde van de straat richting Sint-Maartens dijk heet nog steeds zo). Vol gens een raadsvoorstel uit 1952 was de weg bij de bevolking ech ter beter bekend als de Post weg. De gemeente koos voor de naam Poststraat, waarschijnlijk omdat het achtervoegsel -weg werd gereserveerd voor wegen buiten de bebouwde kom. Tegenwoordig herinnert niets in de straat meer aan de oude func tie als onderdeel van de postrou te. De Poststraat is een uitvals weg als elke andere, waarlangs huizen staan uit uiteenlopende bouwjaren. Wel kun je nog zien dat er een postkantoor was ge vestigd, dat in 1921 aan het ein de van de straat werd gebouwd. De gevel vertelt dat hier ooit aan Post en Telegrafie werd ge daan. Het postkantoor heeft dienst gedaan tot 1993, toen het verhuisde naar de Wilhelmina- straat. Nu zit een administratie kantoor in het pand. In streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland staat nog wel een aandenken uit de tijd van de postroute. De postwagen reed in de winter van 1890 het water in tijdens de rit van Sint-Maartens dijk naar Stavenisse. De paar den waren geschrokken van de klapperende jutezakken en sloe gen op hol. De posthoorn ging in het water verloren en werd 31 jaar later weer gevonden. Freek Janssen INKOMSTEN BELASTING BETAAL 200 door Piet Kleemans OOSTERLAND - Wunderbar, wunderbar' klinkt het als wordt medegedeeld dat ze allemaal weer in hun eigen bed in hun ei gen caravan kunnen slapen. Hoe wel de stemming in gelegen heidsopvangcentrum dorpshuis De Oosterhof opperbest is, zijn de gasten van de door brand ge troffen Camping Bru blij dat ze weer terug kunnen naar hun ver trouwde plekje. Met hulp van een naburig cate ringbedrijf kon zij haar plotse linge gasten snel voorzien van koffie, thee en broodjes. Om alle eventualiteiten voor te zijn - mocht de camping onverhoopt voorlopig nog niet worden vrij gegeven - werden zelfs alterna tieve onvernachtingsmogelijkhe- den geregeld. 'Fantastisch gere geld allemaal' is het positieve oordeel van Detlev en Kathrin Etten uit het Duitse Stommel. „Ik weet niet of dit in Duitsland ook allemaal zo goed georgani seerd zou zijn", aldus Detlev Et- ten. Campingeigenaar Biever is gewapend met een flesje Hei- neken, neergestreken aan één van de tafeltjes in het Ooster- landse dorpshuis. Hij reageert nuchter op de gebeurtenissen. Het belanrijkste is, stelt hij, dat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Een kantine is te vervangen en een toiletgebouw ook. Het is alleen jammer van een aantal persoonlijke dingen. Ik had in de kantine een antieke sextant en nog wat andere din gen liggen. Die ben ik kwijt en krijg ik nooit meer terug." Behalve een lunch kregen de door de brand van de camping verjaagde vakantievierders een warme maaltijd aangeboden. Een plekje dat gistermiddag ern stig in gevaar leek te komen toen in de kantine van de kleine Bruse familiecamping brand uit brak. Op dat moment was nie mand in de kantine aanwezig. De schrik was er niet minder om, maar van paniek is volgens campingeigenaar Wim Biever en diens vriendin Jeanet van Bijsteren nimmer sprake ge weest. Van Bijsteren; „Er is heel goed gereageerd door onze gas ten. Iedereen deed precies wat nodig was en op zo'n kleine cam ping helpen mensen elkaar." 0P BEZOEK Lof Biever is vol lof over het gedrag van zijn gasten, maar ook over het optreden van brandweer, po litie en gemeente Schou wen-Duiveland. Al heel snel was er een touringcar geregeld om de campinggasten naar hun tij delijk adres te brengen waar ze werden ontvangen door de inder haast opgetrommelde beheers ter A. Ie Comte-de Looze. De stemming was prima in dorpshuis De Oosterhof, waar de geëvacueerde campinggasten tijdelijk werden opgevangen. Ook burgemeester Asselbergs kwam poolshoogte nemen. foto Marijke Folkertsma vanaf 1962 hebben bas+rnar de :ager zich als interieurspecialisten gevestigd op het prachtige kerkplein in de kein van kapelle. samen met de medewerkers zwaaien zij de scepter over 2.50C rr woonbeleving, géén boulevard, géén derten-in-een-dozijr zaak maar een bedrijf waar sprake is van een exclusieve •«voor- en werkvisie u krijgt er advies van gemotiveerde mensen die uw individuele woonwensen van klem tot groot vertalen en realiseren tot een harmonieus geheel. dat bas+mar de jager graag creatieve uitstapjes maakt ontdekt u op het zeeland nazomer festival, in samenwerking met znf werd het interieur van het geïmproviseerde restaurant aan het abdijplein ingericht, kleurrijk, geïnspireerd op het zeeuwse landschap, schuif maar aan en laat uw zintuigen prikkelen- openingstijden; maandag van 13 tot 18 uur. dinsdag t/m vrijdag van 9 tot 18 uur, zaterdag van 9 tot 17 uur bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37