kc Ambtenaren op de vingers getikt PZC Alle biotopen bij De Vuumeon Kapelle Parkeerterrein binnenkort klaar Bouw op terrein Lika kan beginnen 'ollege Goes schuift schuld onderwijstekort af op ambtenarij ,11 ijverbod iDunr. nazomer leitival.nl illy en Kikkert agenda Beregeningsverbod ingetrokken Minder vernielingen in Tholen Dronkemansrit met kinderen Bramendieven aangehouden Kist met Zippo's gestolen Triniteit uit as herrezen na ingrijpende herinrichting woensdag 25 augustus 2004 wrFreek Janssen DES - Een aantal ambtenaren a Goes wist al een half jaar !l de gemeente anderhalf mil- hi euro per jaar te kort kwam jorde huisvesting van scholen, lordat het college van burge- efster en wethouders hierover trd ingelicht. Dat kwam vol- wethouder M. 't Hart door- Ier in korte tijd een hoog ver- ipwas onder de ambtenaren. «heeft sinds 1997 een reser- Integraal Huisvestingsplan rdenvijshuisvesting (IHP). De tieente legt elk jaar geld opzij ur de huisvesting van scholen de gemeente. Op die manier jjgt ze niet te maken met gro- schommelingen in de uitga- maar is ze elk jaar eenzelf- jbedrag kwijt. i devoorjaarsnota bleek dat jaf 2005 anderhalf miljoen eu- i per jaar meer geld moet wor- iB gestoken in het IHP. Mede ardoor moet flink worden be- oigd. fe gemeenteraad vroeg gisteren jiens de commissie maatschap- jke ontwikkeling om ophel- mg van het college. A. Huis- p. (D66) noemde het tekort jCQUgt/m 12 4ept 2004 fa 0900 33 00033 Kater op locatie in Zeeland eaterduet pEEEND VARIATIES praathuisjes in havens p31augt/m za4sept dOArnemuiden ha 6 t/m wo8sept p30 Bruinisse 30 9 t/m zall sept "'MO Paal 15,00 REDACTIE beveunden/tholeini Stationspark 28 ?ostbus31 460 AA GOES Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl f^nk Balkenende (chef) hgrid Huibers Mieke van der Jagt Treek Janssen lobPaardekam wide Vries (sport) entrale redactie itionspark 28 »tbus 31 160 AA goes (0113)315500 K: (0113)315669 redactie@pzc.nl !nternet Wwpzc.nl E-mail: web@pzc.nl ®00-0231231 'P maandag t/m vrijdag ge de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur 'ronduit bedroevend'. Alle frac ties vroegen zich af hoe het zo ver heeft kunnen komen en wat het college eraan gaat doen om te voorkomen dat zoiets nog een keer gebeurt. Wethouder 't Hart en S. van 't Westeinde gaven tekst en uitleg. De lastenstijging van anderhalf miljoen euro per jaar (een toena me van ongeveer vijftig procent) is te wijten aan onder meer een correctie van de toekomstige bouwkosten. De toekomstige in vestering in onderwijshuisves ting wordt berekend aan de hand van een ingewikkeld mo del, waarin onder meer het ver wachte aantal leerlingen en het aantal kubieke meters per leer ling meespelen. Met name de kosten per kubieke meter zijn de laatste jaren sterk gestegen. Van 1999 tot 2003 voerde de ge meente geen correcties door in het model. Met andere woorden: er is in die tijd niet gekeken of alle verwachtingen nog strook ten met de realiteit. Zo kon het gebeuren dat de kostenstijgin gen zich zodanig opstapelden, dat Goes nu plotseling vijftig procent per jaar meer moet stor ten in de reserve. Blijft de vraag, waarom het college niet meteen is ingelicht door de amb tenaren. toen nieuwe berekenin gen in het najaar van 2003 al lie ten zien dat er een fors tekort was. 't Hart: „Op zijn zachtst ge zegd zijn er ernstige omissies ge weest in de informatieverstrek king van het ambtelijke appa raat. Dat is met name te wijten aan het feit dat in die periode heel veel mensen hebben gerou leerd. niet aan de kwaliteit van de ambtenaren." De raad was maar deels tevre den met die verklaring. Volgens de SGP/ChristenUnie lag de fout ook aan een verkeerde hou ding. Het college beloofde beter schap: voortaan wordt het mo del elk half jaar geactualiseerd. IDDELBURG - Een 53-jarige iddelburger is in de nacht van undag op dinsdag betrapt op jden onder invloed. man werd om kwart over taalf 's nachts aangehouden jde Blauwedijk in zijn woon- ats. Hij kreeg een bekeuring een rijverbod van een uur. 11.55 uur hield de politie op Segeerssingel een 23-jarige iddelburger aan. Ook hij had icel gedronken. feman kreeg een boete en een jverbod van een uur. )ES - In de Christelijk Gere- meerde kerk aan de Bergweg Goes geven woensdag 27 okto- rElly en Rikkert een concert, imiddag begint om 15.30 uur. (Advertentie) Secretaris Jeffry Schrijver en voorzitter Han de Witte voor een Tanganyika-bak. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - „Als wij potjes met geduld konden verkopen, zouden we het doen. Voor een klein prijsje of misschien wel voor niks. Want als er iets nodig is, voor een aquarium, dan is het wel geduld. En verantwoordelijkheidsgevoel." Jef fry Schrijver, secretaris van de aqua riumvereniging De Vuurneon in Kapel le hecht eraan de voorwaarden voor het houden van levende wezens duidelijk te stellen. De voorzitter van de Vuurneon, Hans de Witte, heeft het ook al te vaak gezien: „Mensen nemen een aquarium omdat het zo mooi is, maar vervolgens moet het zichzelf schoonhouden. Dat kan natuurlijk niet." De Vuurneon viert dit jaar het 50-jarig jubileum. Eigenlijk bestaat de club al 51 jaar, maar nu is er meer aanleiding om te feesten. De Vuumeon heeft weer een clubblad en het ledental groeit weer. Verder blijft het zoals het was: in het seizoen, dat loopt van oktober tot mei, elke twee weken een deskundige spreker over uiteenlopende onderwer pen. Voor de leek is het aanvankelijk moei lijk te bevatten. Hoe kun je in hemels naam vijftig jaar lang telkens over aqua ria praten? „Nou, dat is niet moeilijk, hoor", zegt De Witte. Het gaat namelijk niet alleen over aquaria. Kort gezegd houden wij ons bezig met de vivaris- tiek. Dat zijn, behalve aquaria, ook ter raria, vijvers, en paludaria." Dat laatste woord moeten de bestuurle den nog maar eens even uitleggen. Schrijver: „Dat is een stukje tropisch regenwoud in een bak die verticaal is ingericht. Op de bodem is het moerassig en er staan planten in die in het regen woud voorkomen. Het biotoop is uiterst- vochtig en er kunnen dieren in leven, die je zelfs in het regenwoud goed moet zoeken. Vaak zijn dat tropische pijlgif- kikkertjes." Een vraag die onwillekeurig opkomt, is of dat wel allemaal mag. Zijn al die vis sen, kikkers en plantjes niet be schermd? „Nou en of", roept het dage lijks bestuur. „Heel veel soorten die wij hier in onze bakken hebben zitten, mag je niet meer in het wild vangen. Die moeten zelf gekweekt worden of van kwekers gekocht. Van veel soorten kun je zeggen dat ze zich bij ons beter ont wikkelen dan in de natuur. Veel leefge bieden zijn bedreigd en wij doen er al les aan om het biotoop ideaal te hou den." Dat streven levert vooral de gespreks stof voor de clubavonden. Want de ze ventig leden van de Vuurneon hebben allemaal een ander biotoop. „Vroeger waren er van de tien aquaria, negen ge zelschapsaquaria. Dat zijn bakken waarin vissen uit de hele wereld bijel- kaar zwemmen tussen planten die ook overal vandaan kunnen komen. Tegen woordig kiezen de liefhebbers meestal voor een tropisch aquarium en probe ren de onderwatersituatie in een be paald land na te bootsen. Zo'n aqua rium moet eruit zien alsof je met een duikbril bijvoorbeeld in een Mexicaans riviertje kijkt. Je kunt wel snappen dat daar wat meer voor nodig dan de kraan open zetten en wat waterplanten ingra ven. Het luistert allemaal heel nauw." De Witte is daarom blij dat de techniek zoveel verbeterd is. „Maar je moet wel iedere week de aquarium blijven schoonmaken. Alles moet opgeruimd omdat je water anders te voedselrijk wordt. Aan een mooi aquarium zit veel werk. Het is net als met een hond of een kat. Als je zo'n beest neemt, moet je be seffen dat hem uit moet laten en goed moet verzorgen. Bij die visjes moet dat net zo goed." De Vuurneon zit de laatste jaren weer in de lift. In de jaren zestig hebben ze wel eens honderden leden gehad, maar dat zakte terug tot dertig. Nu is er weer nieuwe aanwas. „Dat komt ook door de foto Dirk-Jan Gjeltema vijvers. We hebben veel leden die met een vijver lid zijn geworden. Daar hou den we ook veel lezingen over. Toch blijkt het na een poosje vaak aansteke lijk, ze nemen er een aquarium bij. Zo hebben ze 's zomers en's winters een leu ke hobby." Schrijver denkt dat het ledental zo aan trekt omdat de Vuurneon een jonge vere niging is. „Er zijn wel aquariumvereni gingen die twee keer in de week bijeen komen. Maar dan gaat het dikwijls over prostaatkanker en hartkwalen. Een soort bejaardensoos, dus. Dat doen wij niet. Wij hebben de lezingen en de keu ringen. Wie wil, kan zijn vivarium laten keuren en een gooi doen naar een kam pioenstitel. De Vuurneon is een van de weinig aqua- riumverenigirigen met een eigen clublo kaal. Dat zit aan de Biezelingseweg 63 in Kapelle. Het bestuur onderhoudt daar drie tropische aquaria en een lid voert trouw de vissen om de andere dag. In het clublokaal wordt wij dag 3 sep tember het Open Huis gehouden. Wie intresse heeft in een vivarium, kan zich tot in de kleinste details laten voorlich ten vanaf 20.00 uur. Op die avond wordt ook het eerste exeplaar van het tijdschrift aangeboden, dat natuurlijk De Vuumeon heet. Eens in de twee maanden ontvangen de leden dat krant je vol foto's en informatie over uiteenlo pende biotopen. j STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve. 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; Nieuwe wijkge- bouw De Spinne, 13.30-16.30 uur Koersbal senioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur; Biljartclub De Pit com petitie; 14.00 uur: Activiteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur Voorle zen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT Boomdijk/Zeedijk, 8.30 uur: Kindervakantieweek; Kaj Munk, 13.00 uur; Seniorensoos; KAMPERLAND - Veerweg, 12.00 uur: Zomermarkt met diverse kramen, kin deractiviteiten en live muziek; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 14.00 uur: Ouderenkoor; 13,30 uur Koersbal; KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Skeelerbaan, 19.00-21.00 uur Skeeleren IJs-skeeler- vereniging; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur. Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers, 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14,00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal. Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; door Frank Balkenende GOES - De herinrichting van de Grote Markt in Goes, die auto vrij wordt, begint 18 september. Het is de bedoeling om die da tum een tijdelijk parkeerterrein op de voormalige kavel-Pik aan de Piet Heinstraat in gebruik te nemen. Het terrein compenseert verlo ren gegane parkeerruimte in de binnenstad, vooral de vakken die verdwijnen op de Grote Markt. Ook op het Bleekveld is op termijn tijdelijk minder par keerruimte door de herinrich ting van het gebied en de bouw van een parkeergarage. Die biedt overigens straks wel veel meer plaatsen (530) dan het Bleekveld en Kolveniershof nu bieden. Ook deze twee pleinen worden autovrij. Aan de Piet Heinstraat heeft de Koninklijke Wegenbouw Stevin (KWS) het werk hervat. De riole ringen zijn al voor de vakantie gelegd, het terrein is toen geëga liseerd. De ondergrond heeft zich tijdens de Dauze kunnen Op de voormalige kavel-Pik wordt vanaf 18 september, als de herinrichting van de Grote Markt begint, een tijdelijk parkeerterrein ingericht. foto Dirk-Jan Gjeltema RILLAND - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het beregeningsverbod voor de polders bij Rilland ingetrok ken. Het verbod werd begin augustus ingesteld. De inlaat van zoet water in de Reigersbergschpolder moest eind juli worden afgesloten, omdat er te veel blauwalgen in het Spuikanaal zaten. Het waterschap wilde voorkomen dat de alg zich verder verspreidt. Boeren konden in die perio de geen water uit sloten gebruiken voor beregening van hun gewassen. Het polderpeil was daarvoor al te ver ge zakt. Omdat het de laatste tijd fors heeft geregend, is het peil gestegen en kunnen boeren nu weer hun akkers bere genen. THOLEN - Vandalen hebben in het tweede kwartaal van dit jaar minder vernield in Tholen dan in het eerste kwar taal. De gemeente houdt per kwartaal een vernielingenmeter bij, waarbij de schade aan straatmeubilair, abri's, ver keersborden en openbaar groen wordt opgeteld, In het tweede kwartaal bedroeg de schade 3869 euro, dat tegen over 5183 euro in de eerste drie maanden: in totaal 9052 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 47-jarige vrouw uit Retranchement wegens dronken rijden op een snorfiets veroordeeld tot 280 euro boete, waarvan 80 euro voor waardelijk en zes maanden voorwaardelijke rijontzeg ging. Politierechter en officier van justitie J. Zondervan namen haar zeer kwalijk dat ze op 30 juni dit jaar met twee kinderen achterop haar snorfiets reed. Het rijgedrag viel de politie rond kwart over vijf 's mid dags op toen ze slingerend in Cadzand-Bad reed. Uit de blaastest bleek dat de vrouw bijna vier keer (830 micro gram) zoveel had gedronken als is toegestaan. De verdachte zei dat ze met de twee kinderen de afslui ting van het schooljaar vierde. Ze gaf toe halve liters bier te hebben gedronken, nadat ze zei thuis ook al bier had ge nuttigd. VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond om 21 uur vier jongens aangehouden bij het volkstuinencom plex aan de Westelijke Bermweg in Vlissingen. Zij had den bramen geplukt. Drie van hen, in de leeftijd van 14 en 15 jaar uit Vlissingen, zijn doorgestuurd naar het Halt-bureau voor een alternatieve straf. Een vierde, een 14-jarige jongen uit Duitsland, kreeg een boete van 15 eu ro. VLISSINGEN - Uit een winkel in de Walstraat in Vlissin gen is gisteren rond 14.00 uur een kist met ongeveer zeven tig Zippo's (benzineaanstekers) weggenomen. De politie vraagt personen die zo'n benzineaansteker te koop aange boden hebben gekregen of die andere informatie hierover kunnen verstrekken, contact op te nemen met het politie bureau in Vlissingen of te bellen met 0900-8844. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - Het Lika-terrein in Kapelle is schoon. De provincie heeft de saneringsoperatie, die het afgelopen jaar is uitgevoerd, goedgekeurd. Projectontwikke laar De Groene Groep verwacht volgende maand met de bouw te kunnen beginnen. Het Lika-terrein, tot voor kort een verzameling loodsen en schuren, stond bij de gemeente Kapelle al jaren op het verlang lijstje om te worden ontwikkeld als woningbouwlocatie. De lood sen waren echter verhuurd aan verschillende bedrijven en de ei genaar wilde het terrein niet ver kopen. De zaak kwam in een stroomver snelling toen twee jaar geleden asbestdeeltjes werden gevonden op het terrein in de loodsen en in de tuintjes rondom het bedrij- venverzamelcomplex. Onder zoek wees uit dat sanering nood zakelijk was en de huurders wa ren gedwongen een ander heen komen te zoeken. De eigenaar bereikte vervolgens overeenstemming met de Groe ne Groep, die er aanvankelijk veertig woningen wilde bou wen. Die plannen werden door de ge meente Kapelle als te massaal beoordeeld. Een appartementen complex verdween uit het plan, dat tot 22 woningen werd gere duceerd in acht verschillende ty pen. Volgens M. van Lotringen van de Groene Groep, is al de helft van de huizen verkocht. „De ar chitectuur van de woningen, blijkt de mensen nogal aan te spreken. Omdat de locatie zo dicht bij de historische kern ligt, hebben we gekozen voor een architectuur die bij het be staande beeld aansluit. Onze wo ningen zijn beduidend anders dan de huizen in in Overtieringe gebouwd gaan worden, Daar zijn de ontwerpen overwegend modern." Op het Lika-terrein komen rij tjeshuizen, twee-onder-een-kap- woningen, verschillende typen vrijstaande huizen en patio wo ningen. De projectontwikkelaar heeft in middels de bouwvergunningen aangevraagd en verwacht eind september begin oktober de - in middels brandschone - grond in te gaan voor de aanvang van de bouw. Van Lotringen: „Als we deze winter geen Elfstedentocht krij gen, verwacht ik dat de eerste sleutels voor de bouwvakvakan tie van 2005 kunnen worden overhandigd." zetten. Nu volgen de toplaag, de belijning en andere afwerkwerk- zaamheden. Het parkeerterrein biedt plaats aan 153 auto's. De parkeermeters komen van de Grote Markt Goes knnht Ho ka vel-Pik, genoemd naar de vroe gere garage van de familie Pik die er was gevestigd, van een failliete projectontwikkelaar. De strook heeft een kantoorbe- het parkeerterrein. Dat kost de gemeente 700.000 euro, inclu sief de plaatsing van één lange schutting aan de achterzijde van de woningen aan de Tromp- door Conny van Gremberqhe dat veroorzaakt werd door drugsoverlast, hangjongeren en noem maar op. De wijk ziet er te genwoordig totaal anders uit. met nieuwe frisse, moderne wo ningen in koop-en huursector, met veel groen. De bevolkingsop bouw is in positieve zin gewij zigd. het voorzieningniveau is opgekrikt en bewonersgroepen nemen hun verantwoordelijk heid. Denk maar aan het Antilli- anenproject, gericht op het op schonen van de buurt." Het herinrichtingsproject Trini teit gold als een voorbeeldpro ject op het gebied van stedelijke revitalisering. Het werd in 1999 gelanceerd en voorzag onder meer in de sloop van 260 wonin gen (hoofdzakelijk appartemen ten), de aanleg van een park en speelplaats en een opknapbeurt TERNEUZEN - Het wijkherin- richtingsproject Triniteit in Ter- neuzen is in de afrondende fase aanbeland. Deze maand knapt de gemeente de laatste straten in de wijk op, waarna Triniteit feestelijk wordt opgeleverd. Het totale herinrichtingspro ject, dat ettelijke jaren in beslag nam, kostte de gezamenlijke overheden en de woningbouw corporatie Clavis uit Terneuzen in totaal zo'n tien miljoen euro. Wijkwethouder C. Liefting: „Tri niteit was een probleemwijk, werd hoofdzakelijk bewoond door mensen met lage inkomens en veel allochtonen. Het gros van de woningen verkeerde in slechte staat, verder kampte de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33