Gedupeerde wil Borsele dagen Postverleden is bijna uitgewist Werkstraf voor hennepteelt Vrachtwagen vast in de berm Hulp bij winkeldiefstal bestraft Zeldzame libellen gesignaleerd Inbraak in speeltuin zeeuwse almanak Dispuut oormalig bewoner veldschuur 's-Heer Abtskerke eist geld Gevangenis voor diefstal duikspullen Auto schept bromfietser IAIIII SAlll editie Bevelanden-Tholen iww.smallsail.nl Ockenburgh aast op play-offs MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 22-jarige vrouw uit Poortvliet voor hennepteelt tot zeventig uur werkstraf. In haar woning werd 20 juni dit jaar op zolder door de politie een wiet- plantage (met 127 planten) aangetroffen. Ook bleek ze ille gaal stroom van energiebedrijf Delta te hebben afgetapt. KAPELLE - Op de Nieuwe Vierwegen in Kapelle is giste ren rond 14.00 uur een vrachtwagen vast komen te zitten in de berm. De bestuurder van de vrachtwagen was bij het passeren in de berm terechtgekomen. De vrachtwagen was geladen met graszaad. MIDDELBURG - Twee Vlissingse vrouwen van 31 en 29 jaar zijn gisteren door de Middelburgse politierechter voor medeplichtigheid aan een winkeldiefstal veroor deeld tot werkstraffen van veertien uur. Zij hadden er voor gezorgd dat een kennis met een geprepareerde tas op dievenpad kon gaan. Daardoor waren ze medeplichtig ge weest aan een winkeldiefstal in maart van dit jaar in Vlis- singen. De officier van justitie eiste tegen het duo 26 uur werkstraf. Hij liet meewegen dat de verdachten eerder voor winkeldiefstallen zijn veroordeeld. AXEL - In Zeeuws-Vlaanderen duiken steeds vaker zeld zame libellen op. Voorzitter P. Geene van de Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland ontdekte de zuidelijke glazen maker vorige maand boven het Mauritsfort. De zuidelijke glazenmaker komt vooral voor in Zuidelijk Europa en Afrika. Door zijn zwerfgedrag wordt deze libelle de laat ste jaren steeds vaker gesignaleerd in Nederland. Volgens boswachter H. van Hage is het leuk de libelle te zien, maar kan er vanwege dat zwerven geen ecologische waar de aan afgelezen worden. Llibellen worden steeds meer gezien als een graadmeter voor het milieu. Aan de hand van de voorkomende soorten, in combinatie met andere gegevens, kunnen voorzichtige conclusies worden getrok ken over de toestand van het betreffende natuurgebied. De vrijwilligers van Staatsbosbeheer en de boswachters zullen de komende jaren de libellen nauwlettend volgen. SLUISKIL - Onbekenden hebben ingebroken het winkel tje van een speeltuin in Sluiskil. Er is wat snoepgoed en een leeg geldkistje meegenomen. Eén van de verslaggevers van De verslaggever wees, in een deze courant was in een moei- laatste poging zijn gespreks- zaam telefoongesprek verwik- partner te overtuigen, op een keld, met iemand die vond artikel dat die dag de kranten dat zijn beroepsgroep in jour- kolommen had gevuld. „Dat nalistiek opzicht onvoldoen- was een prachtig verhaal", re de positief werd belicht. Het censeerde hij in één moeite dispuut bracht beide partijen door, „want ik heb het zelf ge- nauwelijks nader tot elkaar, schreven." Advertentie INKOMSTEN BELASTING BETAAL ^0113-315649 pzc.nl tredactie@pzc.nl (js31,4460 AA Goes [tentie-exploitatie: j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; .^-Vlaanderen: 0114-372770; «aal: 020-4562 500. snsdag 25 augustus 2004 van Van Dorrestijn, mr R. van Dijk uit Bergen op Zoom. terug betaling van de proceskosten eist, is nog niet behandeld. Van Dijk meldt het college een kort geding of een bodemprocedure te overwegen. Van Dorrestijn koestert inmiddels een enorme wrok jegens het college. „Ik ben zo goed als aan de bedelstaf ge bracht door de vriendjespoli tiek, maar ik laat het er niet bij zitten." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 30-jarige vrouw uit Bergen op Zoom wegens diefstal van een auto en twee autokraken veroordeeld tot twaalf weken cel. Omdat ze in haar proeftijd zat van een veroordeling door de rechtbank in Breda, kreeg ze een half jaar gevangenisstraf extra opgelegd. Haar 36-jarige mededader uit Bergen op Zoom werd veroordeeld tot twaalf we ken gevangenisstraf. Het duo stal 19 juni dit jaar in Bergen op Zoom eerst een auto. Vervolgens braken ze op 20 juni in Dreischor de auto's van twee duikers open. De brutale dieven zagen hun kans schoon om waar devolle spullen uit de auto's weg te nemen, terwijl de gedu peerden aan het duiken waren. De vrouw en de man staan bij Justitie bekend als professione le criminelen. Beiden hebben een gigantisch strafblad. RITTHEM - Op de Ritthem- sestraat in Ritthem is gistermid dag een bromfietser gewond ge raakt bij een aanrijding. Een 18-jarige automobilist uit de gemeente Vlissingen verleen de bij het afslaan op het kruis punt Ritthemsestraat/Zandweg geen voorrang aan een 22-jarige Vlissinger, die daar op zijn bromfiets reed. De Vlissinger is met een gebroken been overge bracht naar het ziekenhuis in zijn woonplaats. Beide voertui gen zijn zwaar beschadigd. zaak loopt al jaren. In het Jen van de jaren negentig de gemeente Borsele vast Van Dorrestijn en zijn w een woning hadden ouwd in een veldschuur aan luidweg in 's-Heer Abtsker- cen in de schuur was in fd met het bestemmingsplan Van Dorrestijn werd be- isdvvang aangezegd. Tegen tijd dat er een dwangsom 1100.000 gulden verbeurd dwong de bank de eige- cook de schuur te verkopen, 'was in 1999. itmantelen Dorrestijn: „Ik kon het Itoen voor een hoger bedrag Jopen aan iemand die een ihad gedaan, maar het Bor- te college verklaarde voor de Éter dat een andere koper, injsse BV, de proceskosten ibetalen en de woonboerde- zou ontmantelen." Isik aan Warijsse zou verko- t,werd mijn dwangsom kwijt- iholden. De bank heeft toen (Advertentie) 1st i u a f Ulissingen 27 - 28 - 29 IIIGUSTUS 2004 De veldschuur aan de Zuidweg in 's-Heer Abtskerke, die - volgens de gemeente Borsele in strijd met het bestemmingsplan - tot woning is verbouwd. foto Dirk-Jan Gjeltema it zomer volgt de PZC het wpoly-spelbord, dat voor gelegenheid een geheel ftiose invulling heeft ge- Ven. i dobbelsteen brengt ons éag op de Poststraat in misse. in veel straten op het Mo- topol,v-bord is gemakke- Itherleiden hoe ze aan hun ■komen. De Gentsestraat >?t je naar de Belgische Mp de Schoolstraat hebben mensen onderwijs genoten ■Grote Markt is de plek ■koopwaar van de hand pZo lijkt ook de naam van in Stavenisse lo- 1993 was hier het post- Toch ligt het net iets kfs.De straat is onderdeel Nffl eeuwenoude postroute. kun je alle hoe- provincie met de au- peiken. Dat ging vroeger iNiet alleen omdat er nog waren, maar ook wa- ?ote stukken land nog niet gelegd. Doorgaande rou- kpen anders dan nu, ver jong veel vaker over water, zijn dat alle post fdeBevelanden. Walche- Schouwen en Duiveland over Tholen. §mg zo. De poststukken öt Breda werden via Steen- overvoerd naar Tho- fad Van daaruit bracht de de brieven te voet •dedorpen op Tholen. Dat een flinke klus geweest zo'n dertien toeter van Tholen naar l'Annaland. Poststukken 'deBevelanden en Walche- tooesten het veer over tus- Gerishoek (bij Scherpenis- -Yersekedam, een gehucht Wen van Yerseke. Brie- De Poststraat in Stavenisse was vroeger onderdeel van een eeuwenoude postroute. foto Willem Mieras ven met bestemming Schouwen en Duiveland staken het water over met een veerpont tussen Stavenisse en Viane, een buurt schap bij Ouwerkerk. De Poststraat in Stavenisse her innert dus aan de postkarren die over deze weg hobbelden. De straat is niet alleen in zijn soort: veel wegen die op de post route lagen, dragen nog de naam Postweg of Poststraat. Tussen Tholen en Poortvliet loopt een Postweg. Ook de weg die Yerseke en Kapelle met el kaar verbindt, heet zo. Volgens de Thoolse gemeentear chivaris J. Zuurdeeg is de post verbinding in het midden van de achttiende eeuw aangelegd. „Voor die tijd waren er nog geen geregelde verbindingen. Brieven werden meegenomen door beurtschippers. Het ging toen meestal nog niet om de per soonlijke brieven, vaak waren het koopmansbrieven." Het gemeentearchief beschrijft hoe de dienstregeling er in 1822 uitzag. De postwagen vertrok 's ochtends om 11 uur vanuit Breda en kwam pas 's avonds in Tholen aan. De ochtend daarna, om negen uur, liep de postkar binnen in Scherpenisse. Van daaruit ging een deel naar Yer seke en een gedeelte naar Stave nisse. Over de route tussen Scherpenisse, Stavenisse, het veer naar Viane en de eindbe stemming Zierikzee deed de post vijf uur. Dat is nog best een aardige tijd, vertelt Zuur deeg. „Het is verbazingwek kend hoe snel een brief uit Tho len aan de provincie in de negen tiende eeuw werd beantwoord - een stuk sneller dan tegenwoor dig. Dat ligt niet alleen aan het feit dat de provincie er tegen woordig misschien langer over doet om te antwoorden. Het was echt een snelle postverbin ding, op gezette tijden." De Poststraat is niet speciaal aangelegd voor de postroute. De weg lag er al sinds de inpol dering van het dorp. „Stavenis se is helemaal op de tekentafel ontworpen", zegt Zuurdeeg. „Op de kaart van de verkave ling uit 1599 kun je zien dat het de bedoeling was de straat aan te laten sluiten op de huidige Bosstraat." De straat is latei- verder doorgetrokken tot aan de kerk, in het centrum van het dorp. Het duurde tot de jaren vijftig van de vorige eeuw voor dat de Poststraat haar huidige naam kreeg. Voor die tijd stond ze geregistreerd als de Stavenis- seweg (het verlengde van de straat richting Sint-Maartens dijk heet nog steeds zo). Vol gens een raadsvoorstel uit 1952 was de weg bij de bevolking ech ter beter bekend als de Post weg. De gemeente koos voor de naam Poststraat, waarschijnlijk omdat het achtervoegsel -weg werd gereserveerd voor wegen buiten de bebouwde kom. Tegenwoordig herinnert niets in de straat meer aan de oude func tie als onderdeel van de postrou te. De Poststraat is een uitvals weg als elke andere, waarlangs huizen staan uit uiteenlopende bouwjaren. Wel kun je nog zien dat er een postkantoor was ge vestigd, dat in 1921 aan het ein de van de straat werd gebouwd. De gevel vertelt dat hier ooit aan Post en Telegrafie werd ge daan. Het postkantoor heeft dienst gedaan tot 1993, toen het verhuisde naar de Wilhelmina- straat. Nu zit een administratie kantoor in het pand. In streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland staat nog wel een aandenken uit de tijd van de postroute. De postwagen reed in de winter van 1890 het water in tijdens de rit van Sint-Maartens dijk naar Stavenisse. De paar den waren geschrokken van de klapperende jutezakken en sloe gen op hol. De posthoorn ging in het water verloren en werd 31 jaar later weer gevonden. Freek Janssen yMieke van der Jaqt IEER-ABTSKERKE - H. van rrestijn, sinds vijf jaar geves- 4 in Frankrijk, wil een pro- ire beginnen tegen de ge- Hite Borsele. Hij beschuldigt gemeente ervan de recht- [jin Middelburg vals te heb- voorgelicht en wil de proces- ten die hij heeft moeten beta- lerugvorderen. Van Dorres- i beschuldigt Borsele er bo ften van met twee maten te [en. beslist dat het zo zou gebeu ren." De verkoper kreeg nader hand een vordering van de nota ris dat hij, als hij wilde dat de dwangsom werd kwijtgeschol den, de 30.000 gulden proceskos ten moest betalen „Dat geld wil ik nu, met rente, terug. Want niet alleen heeft de president van de rechtbank zich op valse informatie gebaseerd omtrent die proceskosten, er is ook gesteld dat de woonboerde rij moest worden ontmanteld. Warijsse moest er weer een veld schuur van maken." Sinds de koper, kort na de pro cedure, het spulletje voor één zesde van de koopsom doorver kocht aan een derde, houdt Van Dorrestijn de gang van zaken in de gaten. „Er is nog helemaal niets ont manteld. Integendeel, er is al leen maar aan het huis geklust. Ik kan niet anders dan vaststel len dat de hele operatie doorge stoken kaart is geweest. De ge meente meet met twee maten. Toen wij in strijd met het be stemmingsplan handelden, kwa men ze met dwangsommen. Nu iemand anders dat doet, ge beurt er niks." Open dossier Een woordvoerder van de ge meente Borsele spreekt dat ten stelligste tegen. „Wij hebben die zaak momenteel in onder zoek. Dat de huidige eigenaars van de schuur er niet wonen, we ten we zeker, maar we weten ook dat er enorm is verbouwd en dat de schuur volledig als wo ning is ingericht. Borsele meet zeker niet met twee maten, maar zulke zaken vragen tijd. Het dossier Zuidweg 33a is nog niet gesloten, het dossier Van Dorrestijn wat ons betreft wel." De brief waarin de advocaat vanaf 1962 hebben bas+mar de jager zich als interieurspecialisten gevestigd op het prachtige kerkplein in de kern van kapelle. samen met de medewerkers zwaaien zij de scepter over 2.500 m/ woonbeleving, géén boulevard, géén dertien-in-een-dozijn zaak maar een bedrijf waar sprake is van een exclusieve woon- en werkvisie. u krijgt er advies van gemotiveerde mensen die uw individuele woonwensen van klein tot groot vertalen en realiseren tot een harmonieus geheel. dat bas+mar de jager graag creatieve uitstapjes maakt ontdekt u op het zeeland nazomer festival, in samenwerking met znf werd het interieur van het geïmproviseerde restaurant aan het abdijplein ingericht, kleurrijk, geïnspireerd op het zeeuwse landschap, schuif maar aan en laat uw zintuigen prikkelen... openingstijden; maandag van 13 tot 18 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9 tot 18 uur, zaterdag van 9 tot 17 uur bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31