Spaans toerisme in diepe crisis PZC Casper Hobbes Vakantiegangers kiezen liever voor goedkopere zonbestemmingen Controle puzzel Heer Bommel en de Doorluchtigheid recept Konijnenfilets met ananas O H weer Zeeland: Dynamiek door Henk van den Boom Geen enkele ondernemer in de Spaanse toeristenindus trie wil graag het nare woord 'crisis' in de mond nemen, maar na deze zomer kan niemand er meer onderuit: het toerisme in Spanje verkeert in de diepste crisis sinds jaren. Terwijl de laatste gasten van het seizoen hun koffers pakken klinkt overal langs de costa's de zelfde klaagzang. Of het hotel iers, restaurateurs, ligbedver huurders of ijscoventers zijn; voor hen allemaal was het de slechtste zomer sinds het begin van de jaren negentig. De alou de, onverwoestbare formule 'sol y playa' die veertig jaar lang miljoenen zonaanbi delers naar de zonnige stranden trok. lijkt zijn aantrekkingskracht te heb ben verloren. De buitenlanders (tien procent minder Nederlan ders) keerden Spanje massaal de rug toe. En wat net zo erg is: ze hielden de hand op de knip. Ondanks de somberheid van de ondernemers wil het ministerie van Toerisme nog niets weten van een crisis. „Er is zelfs geen sprake van een impasse", zei staatssecretaris van Toerisme, Pedro Mejia vorige week. De be windsman kon aantonen dat het aantal toeristen dat Spanje het eerste half jaar bezocht zelfs nog met een kleine twee procent was gegroeid. Het opti misme van Mejia staat lijnrecht tegenover de naakte cijfers van de mensen die met de voeten in het bluswater staan. Volgens Zontur, de Associatie van Spaanse Hotels heeft de sector dit jaar 11 procent minder be zetting dan vorig jaar, en ook toen was het al niet best. Balearen De grootste klappen vallen op de Balearen, waar jaarlijks zo'n 11 miljoen toeristen komen. Vol gens deskundigen staan de ei landen aan de vooravond van een keiharde koude sanering. Hoe ernstig het is bewijst de cy nische uitspraak van hoteleige naar Jaume Moll op Mallorca. „Als ze me morgen een hotel ca deau deden zou ik het niet aan nemen." De Spanjaarden zijn niet erg eensgezind over de ooi-zaken van de crisis. De radicaalste, on der wie minister van Milieu Cristina Narbona, roepen dat de formule 'zon en strand' voor Spanje tot het verleden be hoort. Andere landen hebben volgens hen het estafettestokje overgenomen. Exceltur, de we reldorganisatie voor het toeris me, heeft becijferd dat het zon-en-strandtoerisme in Tur kije, Marokko, Tunesië, Egypte, Bulgarije en Kroatië dit jaar met twintig tot vijftig procent is gegroeid. Zonder enige twij fel kan Spanje niet concurreren Grote leegte langs de Spaanse costa's. foto Henk van den Boom/GPD met de lage prijzen en de nieu we luxe accommodaties in ge noemde landen. Sinds de invoe ring van de euro is Spanje ex treem duur geworden. Gebrek aan service Een ander probleem vormt de overcapaciteit. De speculatieve bouwdrift van projectontwikke laars heeft een ongecontroleer de groei veroorzaakt van het aantal appartementen, tweede huizen en hotels. Oudere hotels en appartementen staan leeg en geven de kust een desolate aan blik. Een veel gehoorde klacht van buitenlanders is ook de slechte service. Door het aanhoudende succes van de afgelopen jaren zijn de Spaanse ondernemers ge makzuchtig geworden. Dat heeft de kwaliteit van de dienst verlening fors aangetast. Al die factoren hebben ertoe bijgedra gen dat Spanje even helemaal uit beeld is. Touroperators als Oad hebben de costa's voor vol gend jaar zelfs helemaal uit him programma geschrapt. Toch kozen, ondanks alles, dit jaar nog altijd zo'n 53 miljoen vakantiegangers voor het 'ver trouwde' Spanje, maar of dat volgend jaar nog zo zal zijn wordt ernstig betwijfeld. GPD Beschaamd vertel ik het meisje dat ik bang ben. „Hoe bang?", vraagt ze. „Gewoon ge spannen of zou u het liefste willen weglopen?" Ik beken met schroom dat ik het liefste zou vluchten. „Ik krijg geen lucht en ben soms bang dat ik stik", vervolg ik. Het meisje is zo jong en zo begrijpend. Hoe anders was dat dertig jaar geleden. Toen was zij helemaal niet begrijpend. Zij had een hal ve bril, waar ze stuurs over heenkeek. En haar haar zat onwaarschijnlijk hoog opgestoken. Ik verwonderde me als kind erover dat ze overeind kon blijven met dat haar. De mensen uit deze streek met het hetzelfde trauma, weten nu zeker waar het over gaat. Nu komt hij binnen, we heb ben elkaar tien jaar niet gezien. Hij heeft me des tijds over mijn ergste angst heen geholpen. Hij is geduldig en zachtaardig. Hoe anders was dat dertig jaar geleden. Hij verstond zijn vak schijnt, maar wat waren Marleen Blommaert we bang. Hij had het uiterlijk van een Spaanse edele, een altijd donkere gekwelde blik en hij sprak in zinnen van twee woorden of keelklan ken. Hij was DE TANDARTS. In de meeste culturen komt wel een figuur in de volksverhalen voor die enkel en alleen bedoeld is om de jeugd angst in te boezemen. Wij in het land van Hulst had den dat niet nodig, wij hadden DE TANDARTS. En los van de bezoeken die wij vanuit familiever band daar brachten, was er het zo mogelijk nog traumatischer instituut, de schooltandarts. Het was een en dezelfde man. Zij was er ook bij. Plots zag iemand de suikerspin langs de ramen schuiven, je stootte elkaar aan en ieders ogen werden groot van angst. Op haar buik wapperden de grote grijze flap pen. De kaarten met onze gegevens. De wc was continu bezet en langzaam vulde mijn buik zich met stress. Dikke stroomkabels voor de bus lie pen door de gangen. De kabels waren de afvoer- slangen waarmee onze bravoure, onschuld en hoop werden meegezogen. De eerste die het zag verspreidde het angstwek kende nieuws en meteen was de vreugde van ie ders gezicht verdwenen. De hele ochtend liep de spanning op, totdat de suikerspin op de deur Idopte en met een ferme zwaai de klasdeur open gooide. De poorten naar de onderwereld openden zich voor ons. De adrenaline bereikte bij iedereen ge vaarlijke hoogten en ze noemde afgemeten de na men op en deelde de kaarten uit. Dat waren de eerste doodvonnissen, daar zat ik altijd bij. Als lammeren liepen we naar de slachtbank. Zij was de veerman die ons in het rijk van Hades voerde. We liepen met het hoofd gebogen naar het plein waar de BUS stond. Daar aangekomen moesten we wachten op een bankje in de bus terwijl onze medescholieren ge marteld werden. Er was er altijd eentje bij die zei: „Weet je, Rini heeft in 'de klem' gezeten." En in de klem betekende letterlijk in de klem. Je hoofd werd vastgezet en je mond kon niet meer dicht. Ik heb het nooit aanschouwd. Ik dacht dat het niet eens echt bestond, maar een spookver haal was. Mijn zus vertelde laatst dat het echt bestond. Zij zat in een groepje waarvan er één een bijzonder slecht gebit had. En als hij dan klaar met je was, liep je zwaar opgelucht terug naar de klas. Waar iedereen met van die angstige konijnenoogjes vroeg: en, en, wat heeft ie gedaan? „Niks", ant woordde je dan, luchtig schouderophalend en je dankte God de Vader en je eigen vader dat je vooraan in het alfabet zat. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Kwade reuk; 2. oogopslag; 3. pas; 4. vorstenzetel; 5. schatten; 6. niet lang; 7. wrang; 8. vent; 9. kubus; 10. uurwerk; 11. grillig; 12. grappig; 13. deel van een boom; 14. dialect. L R R A ~w E ~H A s O G R u L E N S O O "KT V E N Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 S T I A K N B K 2 E B L R O I K U 3 S W N T A I E P 4 T T S R I O O N 5 R N A M M E IJ N 6 N K L O E R T V 7 Z E N U B U E R 8 H K E A L R E L 9 B V E L O D K A 10 T K W L A O T K 11 B I I K Z N A R 12 I L E U E T K H 13 S E B T G A M E 14 D P L A A A N T Horizontaal: 1Niet alleen tocht in de buurt (6); 7. Hij vertrouwt z'n gasten zoals hij is (5); 8. Vroeger om de godsdienst uitgebouwd (5); 9. Die staat is vooral niet echt (5); 10. Paardengewas (4); 11. Product van een stormvogel? (6); 12. Zo verdorven dat het sloopt (6). Verticaal: 2. Voorbeeldige slons bij het onderwijs (5); 3. Stellingen langer maken (6); 4. Net voor een opstootje in het vizier (6); 5. Die smeerlap heeft nog geluk ook! (4); 6. Hoorbare actie aan boord (8); 10. Vliegend bergmeubel (4); 11. Groei die niet meer bestaat (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. b d+ f 13 Oplossing van gisteren: Anagram: 1bron-baron-carbon 2. lade-laden-handel 3. neen-ineen-ineens 4. leer-leder-leider 5. tien-trein-intrek 6. rond-donar-pardon 7. deal-dalen-eiland 8peen-speen-pesten 9. tand-dante-eitand 10. eest-eerst-restje Eindoplossing: CHILIPEPER. Cryptogram: Horizontaal: 4. Uitvlucht; 6. adeltrots; 8. program; 9. meent; 10. lip. Verticaal: 1. Wildgroei; 2. plat; 3. schommel; 5. testpop; 7. lagen. Voetbalcompetitie: 10 keer Heer Ollie was intussen de metalen bol genaderd en keek nieuwsgierig omhoog. „Hij is wel groot", zei hij tot zichzelf. „Tom Poes zegt, dat het luchtschepen zijn, maar ik zou dat niet geloven, wan neer ik ze niet met mijn eigen oren door de lucht had zien fluiten. En kijk, daar bovenin zit een piefje. Zeker een zend mast om de robots te besturen..." Op dat moment werd hij gestoord door dokter Vunderik, die glimlachend naderde. „Ik wijs u er allervriendelijkst op," sprak deze, „dat het hier privaatterrein is van Zijne Doorluchtigheid. Tot grote jammer bent u hier niet welkom. Hoe is het trouwens moge lijk, dat waakmachine W23 machteloos is geraakt, met de wieltjes omhoog?" „Omdat hij mij niet aanstond", verklaarde heer Bommel. maak met lenzen kan ik mijn ene ooc, &loeproop maken, en het anpere met 6ele 5tkeken, net als een insert. ïk weet het niet hook, maak vounassenen weten niet wat eütt 6.aae is. In onze buurlanden zijn de meeste sla gers er al lang geleden toe overgegaan om ook het vlees van gefokte konijnen in hun assortiment op te nemen. Wij zijn- nog niet zo ver. Voor de filets van jonge gefokte konijnen zult u een poelier of de betere supermarkt moeten benaderen. Hoofdgerecht voor 2 - 3 personen: 1 middelgrote verse ananas; 100 gr. suiker; 2 - 3 filets van jonge tamme konijnen; zout; witte peper 1/2 tl. milde kerriepoeder; 70 gr. boter; 1 1/2 dl gevogeltefond, uit potje; 1 tl. fijngeraspte sinaasappelschil; 1 tl. al- lesbinder of 2 - 3 blaadjes van citroen melisse, in smalle reepjes gesneden. Schil de ananas en neem de doornach tige ingroeisels weg. Snijd de vrucht in plakken van 1 centimeter dikte. Neem har de kernen van de plakken weg. Snijd het overige zachte vruchtvlees in blokjes. Breng 2 1/2 dl water aan de kook. Los de suiker hier in op. Voeg de ananasblokjes toe. Temper de warmtebron. Houd alles 10 - 12 min. tegen de kook aan. Maak de filets droog en wrijf ze in met het meng sel van zout, peper en kerriepoeder. Ver hit een koekenpan en laat 40 gr. boter smelten (leg de rest van de boter in de koelkast). Wacht tot het schuim van de bo ter begint weg te trekken. Schroei de fi lets in de boter rondom dicht. Temper de warmtebron en laat de filets in 8 - 9 min. gaar braden. Keer de filets regelmatig zo dat ze goudbruin kleuren. Neem de filets uit de pan en houd ze in folie warm. Ver wijder de bakboter en blus de pan met 1 Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer max. 18° 18° 19° 20° min. 14° 14° 15° 15° wind W 5 ZW 5 ZW 4 ZW 4 Zon - op 6.46 onder 2d Maan vandaaj op 18.26 onder 011 Toonder Studio's Nautisch bericht De zuidwestenwind is vrij krachtig tot krachtig (5 tot 6 Beauty In buien met soms onweer is het zicht matig tot slecht. „Hij was vals; daar houd ik niet van. En als mijn machtige hand het wil, legt hij alle raderwerken stil, als u begrijpt wat ik bedoel. Trouwens, ik moet me beklagen over uw bu rengerucht, dat afgelopen moet zijn en dat met koffiekan nen en mooie praatjes niet goedgemaakt kan worden. Een heer doet zoiets niet, zeker niet als hij doorluchtig is. U bent gewaarschuwd!" De glimlach van de vreemdeling was geheel verdwenen, en hij keek heer Ollie loerend na, toen deze zich veerkrachtig verwijderde. Maar daar trok heer Bommel zich niets van aan. „Dat heb ik goed gezegd", dacht hij tevreden. „Vooral omdat ik al dat gewerk hier stil kan leggen als men mij ont stemt, nu ik een stoppertje heb. Dat weet die dokter ook wel. Hm, dokter? Zou hij een geneesheer zijn?" Waterstanden woensdag Hoog water Laag water 25 augustus uur cm uur cm uur cm uu Vlissingen 9.55 159 22.36 165 3.35 157 16.16 Terneuzen 10.15 179 22.52 186 4.06 165 16.36 Cadzand 9.32 153 22.10 159 3.20 149 15,56 Roompot Buiten 10.06 125 22.40 113 3.40 124 16.15 Roompot Binnen 10.45 107 23.13 116 4.25 114 16.54 Zierikzee 11.05 127 23.38 135 4.40 133 17,10 Krammers!. West 11.16 134 23.46 142 4.45 133 17.15 Hansweert 10.45 191 23.26 198 4.26 182 16.55 Staven isse/Yers. 11.10 129 23.46 136 4.40 130 17.16 donderdag Hoog water Laag water 26 augustus uur cm uur cm uur cm uu Vlissingen 11.15 152 23.58 176 4.54 145 17.45 Terneuzen 11.35 173 5.26 152 1806 Cadzand 10.55 146 23.32 170 4.40 137 1726 Roompot Buiten 11.26 118 4.54 112 17.35 Roompot Binnen 12.16 102 5.56 103 18.25 Zierikzee 12.25 121 5.55 122 1840 Krammersl. West 12.36 128 5.55 120 18.35 Hansweert 12.06 185 5.45 167 18.26 Stavenisse/Y ers. 12.36 122 6.05 118 18.35 door Bill Watterson L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O A A Koufront Warmtefront Samengesteld front 4a. lichte sneeuw mabge sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware tegen Europa: Veel buien Hans Belterman 1/2 deciliter heet water. Roer aanzetsels van de panbodem los. Laat alles doorko ken. Schenk het gezeefde vocht in een pannetje. Voeg gevogeltefond, 4 el. kook vocht van de ananas en geraspte sinaas appelschil toe. Laat alles zachtjes koken tot er 2 1/2 deciliter vocht overblijft. Strooi allesbinder er over en roer alles door. Laat er even de kook over komen. Proef de saus en voeg zout en/of peper toe. Verdeel de boterrest in 3 stukjes. Klop ze beurtelings door de saus. Voeg een volgend blokje toe wanneer het voor gaande in de saus is opgenomen. Neem tijdens het kloppen van het laatste stukje boter het pannetje met saus van de warm tebron. Blijf daarna nog 30 seconden roe ren en kloppen. Laat de warme ananas blokjes even op een zeef uitlekken. o 36 o VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 25 AUGUSTUS^ Het blijft wisselvallig in een groot deel van Europa. Woensdag concentreren de buien zich op het noorden van Frankrijk en °v Oostenrijk. Veel regen wordt er dan ook verwacht in het zuide van Noorwegen en Zweden. Op de Britse eilanden vallende buien bij temperaturen van slechts 16 tot 19 graden. In hetm den van Europa handhaaft de zomer zich. In het binnenlandv Spanje wordt deze week zelfs de 40 graden weer gehaald.na ligt er warmpjes bij met temperaturen tot 35 graden, maar"! a Noord-ltalië kunnen zware onweersbuien op donderdag over veroorzaken. Tropisch heet is het ook in Griekenland, Turkije op de Balkan, maar in met name Kroatië en ook in Hongarije volgen donderdag zware onweersbuien. woensdag 25 augustus 2004 De dynamiek in het weer blijft voor- Door: Reinout van lopig groot, ook in Zeeland. De com binatie van een nog wat verder afkoelende bovenlucht en he: nog steeds warme water van de Scheldemondingen en de Noordzee is er de oorzaak van dat er gemakkelijk buien Sommige van die buien kunnen van onweer en zelfs zeld gaan. De enige moeilijkheid bij dit soort precies voorzien van de plaatsen waar de actiefste bi len doen gelden. De afgelopen weken al is meer dan ken dat het vooral uit de hand kan lopen op het buien zich als lijnen rangschikken, die langere tijd boven des plaats blijven hangen. Zeeland heeft al met dergelijke buiei te maken gehad, datzelfde geldt voor het Westland en ook Noord-Holland is al enkele keren de klos geweest. Hoe het dit betreft vandaag en morgen zal verlopen, is nu nog niet ar, geven. De kans dat er ergens in de regio zeer veel regen valt bestaat. Meer is er eigenlijk niet over te zeggen. Verder waait er een stevige zuidwes telijke wind, die op het water vrij krachtig en in vlagen krachtig is en schommelen de temperaturen vanmiddag en morgen rond 18 of 19 graden. Ook morgen lijkt dit buiige weertype dus nog aan te hou den. In de loop van de mid dag en avond knapt het vanuit het westen echter op. Vrijdag en tijdens het weekeinde lijkt het weer onder invloed van een volgend lagedrukgebied te komen. De wisselvalligheid keert dan terug, het blijft stevig waaien en het wordt tegelijkertijd iets warmer. Onstabiel Minimumtemperatuur voor t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2